Noord wil renovatie Aanklacht van een moeder, antwoord van de wethouder LEIDSE WACHTMEESTER, DIE OP WACHT SLIEP, VRIJGESPROKEN Baldadigheid of diefstal? zl°: NAAR NEDERL URUGUAY VLIEGEN Uitzendbureau van Leidse ondernemers joNDERDAG 13 JUNI 1974 "IK KOM GEDEPRIMEERD UIT ENDEGEEST TERUG VANWEGE DIE TOESTAND DAAR" LEIDEN „Endegeest", het in Oegstgeest staande psychiatrisch ziekenhuis van de gemeente Lei den, is in het nieuws. Er zyn plan nen voor een andere beheersvorm. Er zijn klachten over „onregel matigheden". PSP-raadslild Ampt- meyer heeft in deze krant verteld over de reacties, die hij o.a. van de zijde van personeel kreeg naar aanleiding van vragen in een raadscommissie. Geld en werk kracht zouden worden gebruikt voor het opknappen en schoon houden van woningen van perso neelsleden. Diefstal van levens middelen zou aan de orde van de dag zijn. Het gemeentebestuur reageerde koeltjes, meldde, dat er geen on regelmatigheden aan te wijzen zijn in het jaar, naar aanleiding van de rekening waarvan het raadslid zyn opmerkingen maakte. Toch is er onrust op „Endegeest". Het krantenartikel hangt hier en daar op de publicatieborden als een teken aan de wand. Mensen in deze stad maken zich er druk over, blijven Amptmeyer bellen. Door Hans Melkert Mevrouw Brusche uit de Obrechtstraat is verder gegaan. Ze is uit de anonimiteit gekomen door aan één van onze redacteu ren haar verhaal te vertellen. Een verhaal, dat ze zelf een aanklacht tegen de gemeente Leiden noemt. Ze is sterk betrokken bij Ende geest, omdat één van haar acht kinderen al vele jaren verblijft in het meisjespaviljoen Voorgeest. Ze komt er, evenals haar man, elke week. Ze praat er met doktoren, verpleegsters en verplegers. Ze leest in de krant over Endegeest. En haar emoties onderdrukkend vertelt ze dit: „Onze Alie wordt 33. Toen ze vier jaar was, ging ze voor het eerst naar Endegeest. We haaiden haar terug, maar het kon niet thuis. Het ging niet met de andere kinderen, die na haar kwamen. Aliie was onze vierde. Toen ze zes was, ging ze opnieuw weg. Voor goed. Sindsdien ga ik elke vrijdag, meestal op de fiets. Of het slecht weer is of niet. Ze herkent me, is blij om me te zien. Op zondag gaat myn man. We hebben nu zo'n 2800 keer die gang gemaaJkt. De laatste tijd gebeurt het vaak, dat we gedeprimeerd terugkomen. Dat komt niet doordat ons kind zwakzinnig is. Dat weten we. Dat aanvaarden we. We houden veel van haar. Maar ik huil tegen woordig vaak vanwege de toe stand daar. Ik wil en kan niets zeggen over de medische behande ling en ook niet over de verzor ging. Dat kan ik niet beoordelen. Het eten is er goed, ook daar gaat het niet om. Maar het doet me pijn om te le zen, dat er geld wordt gebruikt voor andere doeleinden, terwijl het daar in de zalen zo somber, zo armetierig is. Er zit geen verfje op de muren en de deuren, het is er allemaal even kaal. Anderhalf Jaar heef t er een gat in de vloer gezeten. Dat is nu pas gerepa reerd. Waarom moest dat zo lang duren in een zaal voor meisjes, die ook in hun bewegingen gestoord zijn en soms moeilijk lopen. Voor heen konden de meisjes in groep jes in de serre zitten. Dat gebeurt niet meer. De dokter verteldie me, dat de serre lekt. De dokter ver telde me ook, dat de gemeente nergens geld voor geeft. De verpleegsters en verplegers hebben me verteld, dat ze hebben voorgesteld zelf de boel wat op te knappen met een verfje. Dat werd afgewezen. Toen wilden ze ook zelf de verf kopen. Het mocht niet doorgaan. Waarom gebeuren die dingen? Het personeel heeft het zelf moeilijk met het werken in zo'n omgeving. Zou dat niet de redien zijn, dat er zo weinig per soneel is? Het aantal verplegers en ver pleegsters is sterk achteruit ge gaan. Er is er vaak niet één te vinden. Soms kom ik op bezoek en dan loopt de hele zaal naakt rond. Dan hebben de meisjes zich zelf en elkaar uitgekleed. Zulke dingen doen me pijn. Er zou meer toezicht moeten zyn. Het gaat niet tegen het personeel, want de mensen doen hun best, maar er «syn er te weinig. Geen geld. Dat is de eeuwige dooddoener. Het is een schande, terwijl er voor allerlei andere din gen wel geld is. Kan er niet een klein beetje af voor een opknap beurt van Endegeest? Moeten de kinderen daar op de ziekenzaal in verroeste ledikanten liggen? Het is mensonwaardig, dat dit gebeurt Cn er wordt toch betaald voor de verpleging en verzorging. Veel be- aald. Vroeger moesten we iets bijbetalen, maar dat hoeft niet neer. Dat is wettelijk geregeld". Tot zover een moeder, die recht uit het hart spreekt. We hebben haar verhaal voorgelegd aan de Leidse wethouder van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Mevr. Den Haan draait er omheen. Dit is haar ant- „Mevrouw Brusche heeft gelijk. Er is te weinig personeel. Ende geest werkt wat dat betreft aan de grens. Er zijn moeilijk voor te krijgen. Opvallende lukkige omstandigheid is, dat veel leerlingen zich nu hebben aange meld. Er zullen er ook veel wor den aangenomen. Van de door het rijk bevolen personeelsstop zullen wij ons niets aantrekken. Wat het gebouw betreft heeft ze ook gelijk. Het zijn oude gebou wen, van het begin van deze eeuw. Voorgeest ziet er het ergst uit. Er is een post voor het groot onder houd, waarvan de dienst zelf de verdeling bepaalt. De gemeente iteekt er wel geld in, maar er is een plafond aan de investeringen, zeker bij een noodlijdende stad els Leiden. Juist deze week is de beslissing jenomen, dat het gebouw, waar de dochter verblijft, een grote op knapbeurt krijgt, dit jaar nog. Het feit, dat de verpleegdienst daar voor heeft gevochten, heeft een flinke rol gespeeld. Ik weet, dat ik verantwoordelijk ben, omdat ik de portefeuille be heer, waartoe Endegeest behoort. Maar het is niet waar te maken. Een stadsbestuur kan geen zieken huisbestuur zijn. Leiden behoort Hiermee op psychiatrisch terrein dan ook tot de twee of drie uit zonderingen in het land. Een wet- louder heeft gewoon te weinig zicht op alle zaken in het zieken huis. In de portefeuille zit nog zoveel meer. Daarom heb ik gepleit voor een indere beheersvorm, die nu op pa pier gestalte heeft gekregen. Dan komt er een stichting met een algemeen bestuur en een dagelijks bestuur, dat een heel andere band heeft met de directeur, die de da gelijkse gang van zaken runt dan de wethouder met het hoofd van de dienst nu, dat handelt namens B. en W. Daarmee schuif ik niets af op de directeur, maar de situa tie is gewoon een andere. En niet alleen bestuurlijk, maar ook wat rechtsvorm betreft. Als Eindegeest een zelfstandige rechts vorm heef t, kan het zelf geld aan trekken en behoeft het geen be roep te doen op de gemeente Leiden". LEIDEN Een meerderheid onder de bewoners van het Noorderkwartier is voorstander van verbetering van de wo ning. Dit blijkt uit een enquete die in opdracht van de ge meente onder de bewoners van een dteel van de wijk, Prin senstraat, Sophiastraat, Dillenburgstraat, Herensingel, Nas- saustraat, Oranjestraat, Lusthoflaan, Anna Paulowna- straat, Julianastraat, Os- en Paardenlaan, Verlengde Nas- 8austraat, Mecklenburgstraat en Alexanderetraat, is gehou den. Op de vraag of men het wel of niet belangrijk vond dat de woning zou worden verbeterd, antwoordde 59 procent positief, zeventien procent vulde "misschien" in en 24 procent vond renovatie onbelangrijk, ten de le negen procent omdat de wo- dat ze slechts de mening van 339 be ning al verbeterd is. De cijfers zyn overigens enigszins bedrieglijk, om dat ze slechts de mening van 339 be woners weergeven. Dat wil zeggen, dat 23 procent van de bewoners van dit deel van het Noorderkwartier hebben geweigerd om aan de enquête mee te doen. Ervan uitgaande, dat ey weinig heil in renovatie zien, daalt het aantal bewoners dat vernieuwing van de woning belangrijk vindt naar 45 procent, het aantal aarzelaars komt op 13 en 42 procent zou reno vatie niet of niet meer bel angry k vinden. Uit een specificatie per straat biykt dat er relatief veel animo is voor woningverbetering in de Prin senstraat en de Oranjestraat en wei nig animo onder de bewoners van de Anna Paulownastraat en de Os- en Paardenlaan. Ook is de Noorderkwartier-bewo ners gevraagd of ze verbetering van de woonomgeving belangryk vinden. "Zonder meer belangryk" meent 39 procent, "alleen belangryk voor de directe woonomgeving" vindt 21 pro- LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zyn gepromoveerd of zullen promoveren tot doctor in de godge leerdheid H. J. Adriaanse (34) uit Amersfoort (20 Juni); tot doctor in de geneeskunde A. J. Verbout (28) uit Leiden (11 Juni), A. P. Roodvoets (47) uit Aerdenhout (13 Juni). W. A. van Vloten (33) uit Leiderdorp (19 Juni). G. J. R. Maat (27) uit Leiden en J. M. H. Blom (41) uit Drieber- gen-Rjjsenburg (beiden op 26 Juni); tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen G. L. Spoek (45) uit Eramen en H. van Ormondt (38) uit Oegstgeest (beiden op 5 juni), C. A. M. van der Klein (28) uit Garching, by München (11 Juni), E. Wisse (36) uit Oegstgeest (12 Juni), W. J. Jaffe (26) uit Leiden en Tjia Tik Hing (33) uit Oegstgeest (beiden op 18 Juni), J. G. Lammers (26) uit Leiden (19 juni), F. J. Gorlee (27) uit Den Haag en D. Antheunis (27) uit Lei den (beiden op 20 Juni). R. A. G. de Graaff (33) uit Boskoop, G. J. Nieu- wenhus (27) en C. P. Louwerse (31) uit Leiderdorp (gedrieën op 25 Juni), K. J. F. Gaemers (29) uit Delft en W. Albere (24) uit Hengelo (beiden op 27 Juni)tot doctor in de letteren H. F. Cohen (27) uit Den Haag (5 Juni), J. W. Onderdelinden (35) uit Leiden (12 Juni) en H. G. Ton (35) uit Uithoorn (10 Juni)tot doctor in de sociale wetenschappen mevrouw A. Th. van Meel—Jansen (34) uit Alphen, N.B. (12 Juni). cent, "alleen belangryk voor een an der deel van de wyk" antwoordde 24 procent en 16 procent acht rehabili tatie onbelangrijk of toonde zich on verschillig. Tenslotte werd de geën- quêteeerden een zestal kaartjes ge toond met evenveel verschillende straten. Ze konden kiezen uit een verkeersweg met veel doorgaand ver keer en de mogeiykheid om dicht by huis te parkeren; een straat met by- zondere bestrating (paaltjes e.d.) met meer speelruimte voor kinderen; parkeren dicht by huis; een straat met byzondere bestrating en boven dien kunstmatige hobbels, die het verkeer dwingen nog zachter te rij den. terwyi nog steeds de mogelijk heid bestaat dicht by huis te par keren; een doodlopende straat, waar wel auto's kunnen komen en parke ren mogelyk li, maar geen doorgaand verkeer en tenslotte een voor auto verkeer afgesloten straat, die de be woners noodzaken op enige afstand van buis te parkeren. Opvallend is dat de meeste voorkeur uitging naar de laatste mogeiykheid en vervolgens naar een straat met kunstmatige hobbels ter wering van snel verkeer. Een uitzondering vormen de bewo ners van de Lusthoflaan, terwyi er relatief veel voorstanders voor af sluiting te vinden zyn in de Alexan deretraat, de Oranjestraat en de An na PauLownastraat. Weinig voorstan ders voor totale afsluiting biyken er In de Sophiastraat te wonen, terwyi 'n de Prinsenstraat en de Sophia straat de voorkeur vooral uitgaat naar een nieuwe profilering van hun straat. Overigens is vastgesteld, dat nog geen dertig procent van de bewoners in het Noorderkwartier in het bezit van een auto is. In mei 1973 werd tydens een parkeertelling op onge veer 680 woningen een aantal van 260 auto's gesignaleerd, waaronder veel bedrijfsauto's. Bedrijfsleven voorzichtig over 1974 LEIDEN Uit een door de Ka mer van Koophandel gehouden en quête 'regionale conjunctuurpeiling 1973—1974" blijkt, dat het bedrijfsle ven zich in het algemeen voorzichtig uitliet over 1974. De bouwnijverheid bleef ten opzichte van de sector nij verheid afc geheel duidelijk in ont wikkeling achter, terwijl de metaal nijverheid het algemene patroon vrij wel volgde. Ten opzichte van de ontwikkelin gen in de detailhandel bleef de bran che voedings- en genotsmiddelen op alle fronten achter, terwijl de bran ches in de duurzame gebruiksgoede ren juist een veel gunstiger ontwik keling te zien gaven. LEIDEN Vier mensen uit de regio Leiden behoren tot de honderd winnaars van een actie van Gébrs. Coster. Zij gaan zaterdag met een speciale charter naar Hannover om de voetbalwedstrijd Nederland—Uruguay bij te wonen. De vier gelukkigen zijn W. van Meijgaarden uit Leiden, A. G. Zaal uit Roelofarendsveen, W. v. d. Slot uit Noordwijkerhout en F. Cohen uit Oegstgeest. Voor de derde maal hebben lieden een grote pot met planten, die ik met zorg gekweekt heb en vóór myn woning had geplaatst, weggenomen. Dit gebeurde 's nachts. Door aan geschoten jongelui misschien? De pot was zó groot en zwaar, dat het een onmogelijkheid u-as düe alléén te versjouwen. Ik ben een oudere vrouw, die leeft van een pensioen. Aangezien ik geen tuin heb en heel veel van planten en bloemen hou, heb ik het vóóraan zicht van myn huis met wat planten opgevrolykt. Iedere dag kyk ik er met genoegen naar. Helaas hebben ze dus mym grote pot met planten weggehaald. Wie is er zo gemeen geweest? Is het baldadigheid of af gunst? Of zyn het gewoon maar die ven, die deze streek hebben uitge haald? Waarom kunnen ze ndet van andermans goed afblijven, dat ze zelfs een doodgewone pot met plan ten, niet kunnen laten staan? Als jullie nog enig mensalyk gevoel heb ben, breng dire pot dan terug. Wie geeft me een tip? Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens ts De redactie behoudt zich daarenboven net recht voor om bijdragen te weigeren dan wei in te korten Dat wil ik (3) Dit is een reactie op het uiterst bi zarre artikel van M. Everaarts van 5 juni jL Deze heer is zelf baas of middenstander of bazenlikker om zo iets te kunnen schryven. Deze man kan toch wel begrijpen dat jongeren van 18 jaar die zelfstandig moeten werken en volwassen regels krijgen toch ook gelyfce rechten wil len hebben? zy willen ook graag al leen leven d.w.z. op zichzelf wonen, maar dat kunnen ze niet vanwege hun uiterst lage loon en bizar hoge .huur van een kamer. Dat iemand als M. Everaarts dat niet kan begrij pen! Kortom het gezonde verstand zal by hem en andere mensen nog wed eens komen. By ons is het er en wij weten wat wy er mee doen. Leidse Postduivenclub. Wedvlucht uit St. Quenlin. Gelost met Z.W.- wind om 6.10 uur. Aantal duiven 143. 1. W. v. d. Hoogt, 2. Fr. Gijsman, 3. W. Beij, 4. J. v. d. Hoogt 5. J. v. d. Hoogt 6. P Koenen 7 J. v. d Hoogt, 8 W. v. d. Hoogt, 9. W. On- stenk 10. W. Beij. GRONINGEN Aan de universi teit van Groningen slaagde W. R. Zee uit Voorschoten voor het docto raal examen andragogiek. ^hengel 1 SPORT Viscollege Vios viste de eerste wed strijd in Nieuwe Wetering aan Ringvaart. De vangst was goed. De uitslag luidde: 1. L. Tegelaar 2200 gram 2. S. Springer 2000 gr., 3. B. d. Stien 1750 gr., 4. W. v. Weerleo 1350 gr., 5. N. v. d. Blom (sr) 1255 gr. 6. H. Tegelaar 1250 gr.. 7. v. d. Blom (Jr) 1140 gr. 8. W. Te gelaar 1090 gr.. 9. J. v. Went 1040 gr.. 10. C. den Edel 1025 gr. LEZERS SCHRIJVEN LEIDEN In de Zuiderparkschool aan de Asserstraat hébben de leerlingen gisteravond la ten zien wat je allemaal kunt doen met een project over reizen. Beelden van de oude en nieuwe tijd sierden het schoolgebouw, voorstellingen uit o.a. China en Afrika waren nauwkeurig sa mengesteld en ook de reisbureau's ontbraken niet. De kinderen presenteerden al dan niet ver kleed het project aan de ouders en andere belangstellenden, en leerden er zelf ook veel van. (Foto Jan Holvast) Krijgsraad vond slapen juiste beslissing ARNHEM/LEIDEN Tydens de wachtdienst die een 23-jarige wacht meester uit Leiden op 20 november in Duitsland diende te vervullen, %erd hy diep slapend in zyn tent aangetroffen. „Ik zou de volgende ochtend tankcommanidant by schiet oefeningen moeten zyn en ik had al zo'n tyd myn bed niet gezien dat ik geen risico wilde lopen", zei hy gis teren voor de Arnhemse krygsraad. „Ik zou de volgende dag te vermoeid zyn geweest, dat was onverantwoord, Ik wilde niet de dood v myn gewesten hebben". lerongelukkigst was bent u aanzien - ïyk te kort geschoten". Mr. Van den Berkhof eiste f 150,— of zes dagen. De auditeur-militair, mr. J. van den Berkhof, vond dat de wachtmeester eigenmachtig en verkeerd was opge treden: „U ging helemaal op uw eigen houtje iets doen", aldus de iemand op auditeur. "Hoewel de combinatie maagklachten had, wachtmeester-tankcommandant ai- sing had genomen De krygsraad vond echter dat de Leidenaar, die destijds ook last van n juiste beslis- sprak hem vrij. volgens Starco al snel 20% Het nieu we bureau rekent, ongeacht het werk en de uitzendkracht één gulden per manuur Dat betekent ondermeer, dat de uitzendkracht voor het be drijf minder geld kost. En omdat het bureau geen nettowinst mag maken, verdient de uitzendkracht een hoger bedrag. Op dit moment zyn er ongeveer 20 Leidse bedrijven toegetreden tot het coöperatieve uitzendbureau. Hoe meer arbeidskrachten kunnen wor den geleverd, des te minder het de deelnemende bedrijven kost, zodat voor een uitzendkracht op een ge geven moment de functie-interpreta tie kan worden bekeken en zeer waarschyniyk kan warden opge schroefd. Het bureau kan ervoor zorgen dat een uitzendkracht op den duur een vaste baan krygt aangeboden. Er wordt nadrukkelyk gesteld dat het geen arbeidsbureau is LEIDEN Door een kortsluiting in een electromotor, die achter de Leidse Schouwburg stond, is een aantal liters dieselolie in brand geraakt. De brand, die door de brandweer binnen korte tijd werd geblust, vernielde de electromotor totaal. De schade bedraagt f150.000. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Stads kart heeft Leiden een uitzendbureau van ondernemers van de Nederlandse verenügtag voor personeelsplanning. Het is het tiende uitzendbureau dat Leiden rijk is. Binnen twee maanden zullen er nog drie aan het rytje wordden toege voegd. Het bureau Starco aan de Nieuwe Ryn is opgericht door een vereniging van Leidse ondernemers, die een stichting in het leven hebben geroe pen. Zoals bekend mag een stichting geen winst maken. Daardoor verschilt het bureau van andere uitzendbureaus. De winstmarge, die een „gewoon" uitzendbureau berekent, bedraagt Voorvader- van de kinderen Niemand woont te ver om 'n bloemetje .te sturen. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! Flcurop IntcrJIora Nederland. Gegarandeerd goed.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3