Boze Kissinger dreigt met aftreden NEDERLAND KOMT NAVO TEGEMOET „Nixon schendt grondwet VS" Crisis in Italië ernstig Nixon vos in Arabische kippenren Senaatscommissie begint nieuw onderzoek afluisteren Prijsstijgingen lopen uit de hand V: LEIDSE SPAARBANK AUSTRALISCH PROTEST TEGEN FRANSE KERNPROEVEN WOENSDAG 12 JUNI 1974 99 BEIROET (AP/UPI) Presi dent Nixon is gisteren in een hoofdartikel van het linkse dag blad Al Moharrer in Beiroet be schreven als een „vos in de Ara bische kippenren". Het commentaar van het blad weerspiegelde de in het algemeen kritische houding die in Arabi sche linkse kringen wordt inge nomen tegen het bezoek van Ni xon aan het Midden-Oosten, dat vandaag begint. Nixon wordt door Al Moharrer nog een „wolf in schaapskleren" genoemd, al geeft het blad toe dat de Arabieren Nixon kunnen ge bruiken omdat deze hen nodig heeft voor zijn binnenlandse be leid. „De Arabische diplomatie zou Nixon, indien zij zorgvuldig te werk gaat, tot haar gevangene kunnen maken", aldus het blad. Een groot deel van de kritiek op Nixon stamt uit Irak, dat altijd al uit de pas loopt in de Arabische wereld. Het Iraakse regeringsblad Al Jumhouria schreef maandag dat „het nieuwe huwelijk dat de Ver enigde Staten hebben geslo ten met zijn vrienden in het Mid den-Oosten het katholieke huwe lijk van' Washington met de zio nistische vijand niet te niet doet". Het blad Al Hayat waarschuw de tegen Arabische overdrijving in de betrekkingen met de grote mogendheden. De Arabische lan den moeten met Washington niet zover gaan als zij met Moskou hebben gedaan, aldus Al Hayat. In An Nahar schrijft Michel Abou Jawden dat het enige tast bare succes dat de reis van Nixon kan opleveren bestaat uit een verklaring „dat de tijd is geko men voor erkenning van de Pa lestijnse persoonlijkheid, identi teit en van de Palestijnse staat". Abou Adeh gaf toe dat zulk een verklaring moeilijk van Nixon verwacht kon worden, omdat, deze in zijn uitlatingen Israël niet van de Verenigde Staten zou wil len vervreemden. Hij voegde hieraan toe dat de Palestij nen nooit veilig zouden zijn voor hun identiteit en hun rechten zouden zijn erkend. „In dien de Verenigde Staten dit niet kunnen verwezenlijken, rest de Palestijn niets/ dan zijn geweer', aldus Abou Jawden. De Egyptische landelijke bla den hebben president Nixon - „De man die het pad van de vrede koos' - een welkom toegeroepen, maar erbij gezegd dat Cairo hem vandaag ontvangt vanuit een po sitie van kracht en politieke on afhankelijkheid. Nixon komt vandaag in de Egyptische hoofdstad Caïro aan. WASHINGTON (Reuter/DPA/UPI) Het dreigement van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kis singer, dat hij zal aftreden als hij niet van alle blaam wordt gezuiverd, is in Washington als een bom ingeslagen. De senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen heeft met algemene stemmen besloten de zaak Kissinger opnieuw in behandeling te némen. Kissinger had de commissie gevraagd duidelijk stel ling te nemen inzake de beschuldigingen die tegen hem worden ingebracht. Hij bood aan opnieuw voor de commissie te ver schijnen en "relevante stukken betreffende de veiligheid en het afluisteren" ter beschikking van de commissie te stellen. Kissingers emotionele uitbarsting op een plotseling belegde persconfe-. rentie in een café in Salzburg heeft grote verwarring gezaaid. Met name zijn mededeling dat hij president Nixon wel had gezegd dat hij een persconferentie wilde houden om z'n "eer te verdedigen' niets had gezegd ov met aftreden, verwekte opschudding onder medewerkers van het Witte Huis. Op de persconferentie in Salz burg zei de Amerikaanse minister dat hij woedend is gebleven na zijn terugkeer in Washington van zijn succesvolle bemiddelingsreis door 't Midden-Oosten. Hij toonde zich verbaasd dat wat een triomfante- Nixon lijke persconferentie over zijn spec- zijn dreiging taculaire successen had moeten worden, uitliep op een kruisverhoor over afluisterpraktijken. Hij vond dat op het ogenblik en vergiftigde Kissingers uitval betrof recente sfeer heerst in Washington. die Vredeling sust VS-minister BERGEN (ANP) Nederland wil de zorg van zijn NAVO- bondgenoten over de voorgestelde vermindering van de defen sie-inspanning trachten weg te nemen, door duidelijk te maken dat vermindering van de parate troepen afhankelijk zal worden gesteld van het welslagen van de onderhandelingen over we derzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Midden- Europa. stad Bergen, in het vooruitzicht ge- omdat het enigszins versluierd krantenberichten, waarin verschil len worden gesignaleerd tussen ver klaringen die Kissinger vorige zomer heeft afgelegd voor de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen, en documenten die later zijn uitgelekt. Vanwege die tegenstrij digheden is gesuggereerd dat Kis singer zich aan meineed en valse ver klaringen schuldig zou hebben ge maakt. Het betreft een zaak van vijf Jaar geleden. President Nixon gaf toen opdracht tot het laten afluisteren van een aantal regeringsfunctionarissen en enkele Journalisten, om de bron na te gaan van het uitlekken van ge heime informaties. In de pers ver schenen toen regelmatig zeer gehei- vreet aan de Amerikaanse samenle ving. Kissinger kon zich niet herinne ren dat John Ehrlichman hem ooit had ingelicht over het bestaan van de "loodgieters". Ehrlichman. voor malig adviseur van president Nixon. heeft verzekerd dat hij dat wel heeft gedaan. Het wekte in Salzburg grote ver bazing dat Kissinger uitgerekend een persconferentie in het buitenland, tijdens 'n rust-oponthoud in Oosten- onder strafbedreiging van het Witte Joshua Eilberg, lid van de Juridische Commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, die gisteren heeft ver klaard dat de commissie „positief bewijs" heeft ontvangen dat minister Kissinger ondanks zijn ontkenningen in 1969 heeft geholpen bij het laten afluisteren van telefoongesprekken van ondergeschikten. Proces Ehrlichman opgeschort WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse federale districtsrech- ter Gerhard GeseH heeft gasteren 'n compromisvoorstel van president Ni xon inzake het beschikbaar stellen van geluidsbanden en documenten betreffende het proces tegen Joh^ Ehrlichman als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Gesell kondigde aan dat hij o «arte termijn stappen zal doen om de reohtband 't betrokken materiaal rijk, uitkoos zijn opgekropte Huls te laten opeisen. Intussen gegevens uit de "Pentagon Pa- Congres zijn na de berichten emoties te ontladen en. volkomen schortte hl] het proces tegen Ehr- onverwacht, metaltreden te drei- lichman voor onbepaalde tijd op. gen. Ehrlichman staat terecht op be- schuldiging van samenzwering in het Amerikaanse .,erband met de Inbraak in de prak- tijk van de psychiater van Daniël Veel leden geheime Amerikaanse SaJzburg voor Kissinger In de bres Ellsberg, de man die de Inhoud onderhandelingsstrategie bij Salt, de gesprongen. Zij achten een aftreden d6 geheime pentagon-documenten van de minister niet ln het belang Uet uitlekken. De inM-aak bij Ells- van de Verenigde Staten. bergs psychiater in Los Angeles had Congresleden als Muskle. Mans- ten doel inlichtingen te verkrijgen medewerkers die toegang field. Percy, Humphrey en Javits die nadelig voor Ellsberg zouden zijn. hadden tot geheime stukken. Later prezen zijn diplomatieke prestaties drongen er op aan dat hij minis- pers", besprekingen met de Sowjet-Uni over beperking van strategische pens. Kissinger verschafte toen is echter gesuggereerd dat Kissin ger een veel actievere rol bij de af luisterpraktijken zou hebben blijven. Ze veronderstelden raadsman Ehrlichman het recht op liet zich in soortgelijke loven- stellen dat voor diens verdediging dat de verdediging haar kritiek op de houding van Nixon had geuit, sprak rechter'Gesell van een schending van Bevend van woede en met hese de bewoordingen uit. De Repuhli- belang kan zijn. Het Witte Huls is stem kondigde de anders zo gelijk- teinse senator George Aiken noem- slechts bereid Ehrliohman ln beperk- uebiugtu-s net recht geeft moedige Kissinger op de persconfe- de Kissinger een "verdomde idioot" te mate toegang te geven tot de ge- week in Brussel de halfjaarlijkse zijdig tot beperkingen wilde conferentie va<n ministers van Defen- gaan ongeacht de uitkomst i sic an de NAVO bijwoont. - militaire top van de NAVO, luidsbanden van zijn gesprekken met Nixon, zijn eigen aantekeningen en andere stukken die zich in de ambts woning van de president bevind en Vonnis Twee Basken zijn gis- verdedigers van Ehrlichman een buitenlands teren door een krijgsraad in Santan- tiebben het ook onaanvaardbaar ge- Als dit der veroordeeld tot in totaal 75 Jaar noemd dat alleen hun cliënt toegang eer en wegens terrorisme, in verband met zou hebben tot de stukken. Volgens de MBPR-besprekingen. Het gaat er om formules te vinden dat Nederland andere de Amerikaanse minis- zijn plannen zodanig kan opstellen Defensie Sohlestoger - met dat het in de pas kan blijven lopen met de ontwikkelingen op MBFR-ge- bied. James Schlesinger rentie aan dath ij zou opstappen als wegens zijn boze uitbarsting, er geen eind komt aan de laster en Insinuaties tegen hem. "Wanneer 't vertrouwen in de minister van Bui tenlandse Zaken wordt ondermijnd is het beleid niet meer mogelijk (de aanvallen op Kissingers integriteit) niet wordt opgehelderd, de ontvoering treedt ik af", aldus een bleke, stotterende Kissinger. Spaanse in- hen hebben zij zelf volledige inzage wie minister Vredeling gisteren gesprek onder vier ogen had - ernstig ongerust dat Nederland, met Minister Schlesinger, die in zijn bezuinigingsplan als een olifant band met de ontwikkelingen in Was- door de porseleinkast hington de conferentie moeilijke en nog vrijwel niet op in Brussel niet kan bijwonen, heeft gang gekomen (mderhandehngen gisteren op de bijeenkomst van Hp over broepenverminidering (MBFR) Zou stormen. Klaarblijkelijk, zo werd derlamdse zijde in Bergen opgemerkt, nucleair püanininggroup (overigeais zonder Nederland met name te noe mer») zijn bezorgdheid uitgespro- plannen van Westeuropese regeringen om hun defensielasten te is in de presentatie van de Neder- landse plannen aan de bondgenoten Verminderen De Nederlandse minister heeft zijn ning houdt met de MBFR. De Ne- Amerikaanse ambtgenoot Schlesin- derlahdse regering gaat er in haar ger inmiddels voorgesteld binnen de NAVO een soort omgekeerde Brezj- new-dootrine af te kondigen, im dde Ernstig is de crisis zeker. Alle par- Whitelaw benoemd William zin dat het zich bemoeien met de tijen zijn het er over eens, dat de Whitelaw is gisteren benoemd tot binnenlandse aangelegenheden ge- Val van de centrum-linkse regering De ernstigste crisis van de laatste dertig jaar. Zo wordt de kabinetscrisis in Italië nu al genoemd. En dat zegt wel iets: alleen premier Rumor heeft al vijf regerigen gesleten en de voorlaatste kwam nog pas 1 februari ten val. i de Britse conservatie- oorloofd is indien in ander niet op een slechter moment had partij. De voormalige minister NAVO-land, zoals Griekenland, de kunnen komen. Italië staat op de Door Jaap Timmers van Arbeid werd benoemd door de democratie om hals wordt gebracht, rand leider van de partij Edward Heath. Hij volgt in zijn functie als voor zitter de voormalige minister van Defensie. Lord Carrington, op. Ir .Vredeling had dinsdag in Bergen harde maatregelen zijn nodig, faillissement. Zeer beeft meer aan redding dan regering om die te treffen gesprek onder vier ogen met Schlesinger en marge van de bijeen- voorlopig nTet. komst van de nucleair planninggroup. christen-democraten ADVERTENTIE zekerheid over de oorzaken van zijn ongelukkige situatie. En Italië heeft steeds meer van een drenkeling die socialistrai boe dan ook gered moet worden. Economisch is het een chaos. De Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor oylO.W ^Teijsioeii geven elkaar over en weer de schuld van de crisis. Rumors partij betalingsbalans vertoont steeds gro- verwijt de socialisten, dat zij onvol- tere tekorten (nu zo*n 3500 miljard doende oog hebben voor de ernst lire 0fwel 14 miljard gulden). PriJ- de situatie en dat zij weigeren stijgen de lopende band. iedereen te laten bloeden om er De reCentste voorbeelden: Fiat weer boven op te komen. De ocia- hoogde de prijzen van zijn auto's listen op hun beurt menen, dat de met gemiddeld 13 procent en de christen-democraten niet willen ln- gran^n werden 50 procent duurder. 'gaan op redelijke voorstellen om de Eerder al gingen de prijzen van extra-tasten vooral te lateh drukken br00df „pasta" (spaghetti en derge- i^t""ia^d, dam CANBERRA De Australische re gering betreurt de voortzetting dit jaar van de Franse kernproeven in de Stille Oceaan, aldus de Australi sche minister van Buitenlandse Za ken, Willesee, in zijn commentaar op de aankondiging van nieüwe Franse kernproeven. De red envam Australië's tegenstand tegen deze proeven is al bij vele ge legenheden duidelijk gemaakt en zij blijft gehandhaafd, aldus minister Willesee. De aankondiging van Frankrijk weerspiegelt een voortdu rend negeren van het interim-bevel van het Internationale gerechtshof in Den Haag, waarin Frankrijk moest afzien van de proeven die een radio-actieve neerslag op Australië veroorzaken. Hoewel Frankrijk heeft aangekon- MARIANO RUMOR gevallen industrie. Een dag voor de val van Rumors regering beraadslaagden de vakbonden net over een algemene staking. Politiek Naast al deze economische proble men kampt Italië met forse politie ke problemen. Hoe klein ook de aanhang van Almirante's neofascis-. digd voortaan ondergrondse proef- tiscbe MSI mag zijn, fanatiek is ze nemingen te doen. is de Australische wel. De aanslag van Brescia is er regering tegen alle kernproeven voor een gruwelijk voorbeeld van. Het welk land en in welke omgevine dan ntet-officiële doel van de fascisten ook. Dit standpunt is duidelijk ge- is met terreur Italië rijp te maken maakt door de premier van Austra- voor een „krachtig bewind". Nu al ug in een gezamenlijke verklaring beweren® rote plakkaten van de met de premier van Nieuw-Zeeland MSI, dat Juist deze partij altijd ge- jn januari vorig jaar. streden heeft voor krachtige wetten tegen de terreur. Maar bijna-dage lijks wordt er weer een neofascist gearresteerd met explosieven bij zich. Kennelijk heiligt hier het doel de middelen. dicht als protest tegen de terreur in Ex-president Saragat zei begin deze ligt ad het ver- week: „Inflatie en wanorde zuller in het land een halve dag stil het fascisme aan de macht bren- looneisen kracht bij te zetten gen". Almirante's verweer was sim- en weer even later staken alle land- pel: naar zijn mening hebben ln- arbeiders in het zuiden, het perso- flatie en wanorde het perfide com- neel van de benzinepompen langs munisme al aan de macht gebracht, fiscaal-monetaire discussies van de nog te vergroten wordt er voortdu- de indrukwekkende autostrada's van En erger kan het niet worden, gang zouden wensen van troepen afgelopen dagen: een drenkeling rend gestaakt. De ene dag is alles Italië en de arbeiders in de suiker- meent hij. materiaal naar Bulgarije. op de sterkste schouders. Drenkeling lijke), olijfolie, conserven, koffie openbaar vervoer drastisch omhoog. Stakingen Corridor De Sowjet-Unie zou Roemenië om een "corridor" hebben gevraagd voor de doorreis van troe pen naar Bulgarije, zo is gisteren uit betrouwbare bron in Boekarest ver genomen De Sowjet-ünie zou 'n per manente corridor wensen door Do- broedja naar Bulgarije, maar uit andere bron werd vernomen dat de Russen slechts een tijdelijke door-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9