Zeven landen spelen (in Zandvoort) hun Spel zonder Grenzen Sempre Crescendo: Doornroosje ontwaakt rvancJaaq i ...e/7 er/sferen l TOP DERTIG daar blijft'n mens gezond bij! Films, documentaires en muziek bij VPRO DUITSE TV TV morgén] rOENSDAG 12 JUNI 1974 LEIDEN Slechts weinigen wa- leden kwam deze musicoloog uit de een voorlopig aanvaardbaar niveau. Schubert rammelde aan alle kan- artistieke commissie van het Re- VI ren gisteravond getuige van een his- Utrechtse school voor het orkest te Blomhert kwam te staan voor een ten, maar klonk dynamisch en boeide sidentie-orkest willen aanraden, niet LEIDEN Slechts weinigen Iren gisteravond getuige van een his torisch moment in de geschiedenis (van het studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo. Na een veel te lange periode, waarin het orkest in artistiek opzicht prestaties leverde die omgekeerd evenredig met zijn naam waren, leek men gisteravond in de Lutherse Kerk het keerpunt genomen te hebben; het crescendo werd waar gemaakt of het sempre zal wezen moeten we afwachten. De prins die de schone slaapster na 100 Jaar wakker mocht kussen heette Bastiaan Blomhert. Acht weken ge leden kwam deze musicoloog uit de Utrechtse school voor het orkest te staan. Nu gaat een eeuw platliggen een mens niet in de koude kleren zitten, maar na een koude douche van hard werken kon Doornroosje zij het nog wat stram weer uit de voeten komen. Het feit, dat Sempre het predikaat „muziekgezelschap" wederom met recht kan voeren, is een prestatie op zichzelf. Voor het eerst was er intens plezier van de ge zichten der musici af te lezen, men was blij met elke gelukte passage, en zo stuwden de dirigent en de leden elkaar op van een peilloze diepte naar voorlopig aanvaardbaar niveau. Blomhert kwam te staan uiterst gemêleerd gezelschap zwakken en virtuozen. In twee maan den kon een volslagen homogeniteit uiteraard niet bereikt worden, maar de technische prestaties van gister avond waren in elk geval hoopge vend, de muzikanteske waren aanlei ding tot vreugde. Blomhert schreef een paardemiddel voor: Schuberts 3e symfonie, Strauss' hoornconcert en Prokowjews Peter en d wolf. In technische zin een utopie, maar in muzikale een festijn. Eindelijk een dirigent die weet wat hij wil en zijn musici mee weet te krijgen. Schubert rammelde aan alle kan ten, maar klonk dynamisch en boeide begin tot eind. Prokowjew had een aanlooptijd nodig (hier speelde de vermoeidheid parten), maar na de ru zie tussen de mus en de eend reali seerde men een beeldende ver klanking, waarnaast vele instrumen talisten zichzelf In technisch opzicht overtroffen. De verteller, Pierre Bos. zal echter a.s. zondag in de Stads gehoorzaal wel een microfoon nodig hebben om geheel verstaanbaar te zijn. In het hoornconcert van Richard Strauss solieerde Ab Koster. Gezien zijn interpretatie hiervan zou ik de artistieke commissie van het Re sidentie-orkest willen aanraden, niet alle belangrijke hoornpartijen aan de heer Zarzo toe te bedelen. Koster kreeg van het orkest een geweldige ondersteuning, zodat dit onderdeel het hoogtepunt van het programma werd. Hopelijk heeft Sempre Cres cendo in Bastiaan Blomhert de krachtige figuur gevonden, die het zo hard nodig had, Dan zal niet meer, zoals gisteravond, de verbaasde kreet uit het publiek hoorbaar zijn: „Wat krijgen we nou? Sempre gaat muziék maken!". RON HARMS. 1. (1). De wilde boerndochtere, Ivan Heylen. j 2. (4). Emma. Hot Chocolate. 3. (3). Fly away little Paraqua- yo. George Baker Selec tion. 4. 2). The cat crept in, Mud. 6. (14). Sugar baby love, Rubet- tes. (17). This town ain't big enough for the both of us, Sparks. (10). The year of decision, Three Degrees. (5). Be my day, Cats. 6). The show must go on Three Dog Night. (23). One and one is two. Jackpot. (16). Theo. wir fahren nach Lodz. Vicky Leandros. 9). Waterloo, Abba. 8). Every day, Slade. (12). Lady lay, Pierre Grosco- las. (25). Angel eyes, American Gypsy. -) De tamme boerenzoon, André van Duin. (20). Oh my my, Ringo Starr (15). You've got your troubles. Fortunes. (22). Son of a rotton Gambler, Hollies. (11). My only fascination, De- mis Roussos. (27). For the love of money. O'Jays. (28). Wild Flower. Skylark. (19). Wij willen WW, Henk en de Stainless Steelband. (29). Rikky don't lose that number. Steely Dan. -) I'll have to say I love you, Jim Groce. (18). Instant poetry. Golden Eaning. -) Music in the air. Us. Nog maar twee Jaar, dan heb ik mijn portie wel gehad..." verzucht de man van 63. De onlangs overle den regisseuse Adelheid van der Most bracht de positie van de ou dere werknemer in beeld. Ze vol- I tooide de documentaire, die van avond om 20.21 uur via Nederland i II wordt gebracht, kort voor haar overlijden op 12 april. I Centraal in „Ik heb m'n portie wel gehad" staat de positie van de ou dere werknemer, van de man die zijn leven lang heeft gezwoegd en dat nu nóg moet doen, want de maatschappij blijft prestaties ver- langen, ook al kost dat vooral de oudere werknemers grote moeite Het is dat werk, dat zo'n grote plaats in zijn leven heeft ingeno men. dat er voor iets anders vaak nauwelijks ruimte is overgebleven. Wat denkt u van deze tekst: „Ein Madchen steht bel einem Ofen. Zwei Backer stehen über elnem Becken. Nach dem Start bewegt sich das Brett auf dem einer der Backer steht in einer festgesetz- ten Geschwindigkeit rückwarts. Das Madchen reicht abwechselnd dem linken und dem rechten Jungen ein Brot". Voor wie het NCRV-tv-programma „Spel zon der grenzen" niet kent hoogst merkwaardige proza. Maak er geen probleem van. Vanavond zal u alles duidelijk worden in de tweede aflevering van het inter nationale spektakel via een recht streekse Eurovisie-uitzending uit het rennerskwartier van het cir cuit in Zandvoort. Waar het om gaat is dat er een meisje bij een oven staat. Tegelij kertijd vertoeven twee bakkers bo ven een bassin. U zult zich afvra gen waarom. Gewoon, ten gerieve van de 238 deelnemers uit zeven landen aan het spel, die zich ten overstaan van een schaterend kijk- publiek uitsloven tot op het bot. Na de start gaat de plank waarop een van de bakkers staat met een vastgestelde snelheid naar achteren. Niet zonder reden, want nu komt het meisje in het geweer. Zij laat de oven voor wat zij is. Zij geeft om de beurt aan de linker pn rechter jongen een brood aan. Het is geenszins de bedoeling dat die bro den worden genuttigd. Het team, dat het langst de broden tegen el kaar weet te houden, wint. Daar gaat het om. Het rennerskwartier in Zandvoort. Men kan er een aardig beeld opvangen van de uitge breide voorbereidingen, die vijfenze ventig mensen van de NOS plus een aantal functionarissen van de NCRV een week lang aan het werk heeft gehouden. Daartoe behoren technici voor beeld en geluid, decor bouwers, cameramensen, floormana gers, timmerlieden, schilders en electromonteurs. Het rennerskwartier ziet er uit als een stukje Hollywood. Oude, zven- tiende-eeuwse panden van board- AVRO-regisseur Hank Onrust, die bekend is geworden door zijn kustprogramma 'De Ivoren Toren' heeft een stuk televi sie-amusement gefabriceerd waarin een doosje lucifers cen traal staat. Op de foto Hank Onrust in zijn lucifersdoosje. Het spel met de lucifers is vanavond op Nederland II (21.05 uur) te zien. ADVERTENTIE Een beeld van het Spel zonder Grenzen dat vanavond rechtstreeks door de televisie vanuit Zandvoort wordt uitgezonden. karton dat wil zeggen de voorge vels lopende banden, bassins, trappen, stellingen en tribunes. In twee tenten terzijde zijn de requi- 6ieten verzameld. Wonderlijke manshoge gezichten, locomotieven van schuimplastic, karretjes, lucifer dozen als kinderen zo groot, surrea listische stellages en andere voor werpen die alles kunnen vergen van een lenig volk. Dat lenige volkje kunt u vanavond aan het werk zien. Vertegenwoordi gers uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland en Zwitserland zullen in een kleurige krachtmeting aan de start verschij nen en van de tribunes luid worden aangemoedigd door 2500 supporters en andere belangstellen den. Namens Nederland speelt de ploeg van Zandvoort een thuiswed strijd en dat houdt natuurlijk voor delen in. Vertrouwde sfeer, gekende grond, dicht by het thhuisfront. Gisteravond vond de generale repe titie plaats. Aan de hand van een uit gebreid boekwerk konden de ploe gen zich met de opdrachten ver trouwd maken. Functionarissen van de NCRV, die heilig geloven in de ludieke beteke nis van dit spel, zün trots op het geen er in Zandvoort overeind is getrokken en zeggen dat de ruim een ton vergende kosten wel besteed zijn. Grote waardering is er ook voor de NOS, die al eerder de bui- telandse tv-mensen verbaasd heeft doen staan. „Hoe is het mogelijk", zeggen bijvoorbeeld de Engelsen, „dat jullie zo razendsnel iets op kunnen bouwen en met de repeti ties kunnen beginnen". LEIDEN Reeds in oktober is de NCRV (ook belast met de finale in Leiden) met de voorbereidingen begonnen. Het was tot nu toe gebruikelijk dat de zeven mensen, die ook voor Zes kamp de spelletjes bedachten, twee dagen in retraite gingen in een ho tel in Rhenen. Daar werden ook de vondsten voor dit spel geboren en maakte men gebruik van stoelen en tafels om later te bouwen stellages uit te proberen. Daar ontstonden ook de skifietsjes, die op het par keerterrein van het hotel werden oeproefd op kracht en snelheid. Voorzichtig als wij Nederlanders zijn schakelt de NCRV ook sport arts Ab Rozün in ter voorkoming van ongelukken. De zeven teams, die in Zandvoort zijn ondergebracht en vanavond door twee Zwitserse scheidsrechters nauwlettend in hun prestaties wor den gevolgd, hebben zich de laatste dagen uitgebreid beziggehouden met de bestudering van het programma, dat van een enige verklarende te keningen is voorzien. De apparatu- ren zullen geen fouten opleveren, want zij werden maandag uitge breid beproefd door de Zeskamp-' ploeg van Hoogeveen. Wie dit alles met nuchtere ogen be ziet, wie de dravende technici en andere deskundigen volgt en de te lefoongesprekken beluistert is ge neigd zich af te vragen: waarvoor dit alles? Ls het niet allemaal een beetje kinderachtig? De NCRV vindt van niet. Behalve dat een groot aantal mensen gedu rende lange tijd bezig zijn met een gezonde ontspanning, hebben de ge meenten waaruit de ploegen afkom stig zijn, duidelijk profijt van het „Spel zonder grenzen". Persman Nico Harmans: „Onze er varing is dat vele gemeenten niet alleen graag dit spel binnen hun grenzen willen zien, maar in de gë- meenten waar Zeskamp en dit spel hebben plaatsgevonden, is ook een opvallende communicatieverbetering ontstaan tussen de onderscheidene bevolkingsgroepen. Sommige ge meentebesturen willen zich ook graag een offer getroosten om de ploegen in de uniformen te steken en lokalen ter beschikking te stellen waar gerepeteerd kan worden". FEEST Twee kleurentreinen staan in Zand voort opgesteld voor de verbeelding van het spektakel. Acht kleurenca- mera's zullen er mede een echt blij NCRV-feest van maken. NEDERLAND I 17.00 Professor Balthazar (AVRO) 17.10 Dierentuinen van de wereld (AVRO) 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Filmpje van Caritas Neerlandia (SOCUTERA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Anti Revolutionaire Party (PoL Part.) 20.30 Staatsloterij (NOS) 20.35 Studio Sport (NOS) 21.05 Spel zonder grenzen (NOS) De tweede wedstrijd iin heit kader va/n het internatio nale etedenitoernooi wordt gehouden in Zandvoort. Hier komen tegen elkaar uit de ploegen van Aurlllac (Frankrijk), Eeklo (België), Lugano (Zwitserland). Bentheim (West-Duitsland), MondeUo (Italië), War wick (Groot-Bri/ttannië) en Zandvoort (Nederland) 22.30 Den Haag vandaag (NOS) 22.45 Studio Sport II (NOS) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Walvissen, dolfynen en mensen, natuurfilm (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Ik heb m'n portie wel gehad, dokumentaire (AVRO) In deze documentaire wordt de positie van de oudere werknemer aan de orde gesteld. Het is de laatste do kumentaire van Adelheid van der Most, die op 12 april Jl. plotseling overleed. 21.05 Lucifers, amusementsprogramma (AVRO) Informatief amusementsprogramma met in de hoofd rol de lucifer. 21.30 Ik heb u lief..., Nederlandse toestanden (AVRO) 21.50 Kenmerk (IKOR) 22.15 Journaal (NOS) Ierland is een natie van grote drinkers en grote vertellers; de Ieren leggen dan ook alles on der een vergrootglas en zien het resultaat voor het werkelij ke formaat aan. Dat is, als het een verhaal uit een mythisch verleden betreft, best aardig en met een glas whisky in de hand kun je er dan ook wel van genieten. Maar de keerzijde van dit hit aanleg charmerende volk is een doordrammerigheid die on geacht het (onbewijsbare) ge lijk van welke zijde ook - leidt tot een volstrekt buiten de Westeuropese optiek vallende verscheurdheid. Wat de kolonels in Grieken land doen en tot voor kort de machthebbers in Portugal de den willen we nog wel verslij ten voor de hebbelijkheden van volkeren die een tikje mal zijn geworden van het Middelland- se zeeklimaat, maar Ierland, denken we dan, ligt te dicht bij ons bed om het soort bur geroorlog mogelijk te maken dat er nu woedt. Als vrijwel aanpalende eilandbewo ners zijn de Engelsen al merk waardig dus mag Je aannemen dat het een eiland verderop nog wel wat merkwaardiger zal wezen maar öenslotte hebben wij, als Westeuropeanen onder elkaar, meer boodschap aan naaste buren dan aan een stuk verderop huizende zuiderling. Doch als het om Ierland gaat olijkt dat telkens weer een misverstand. Neem maandagavond. In AVRO's Televizier-Magazine kon toen, in het aangezicht van een paar honderd politie mannen. Ira-leider David O'Connell een rede houden bij de begrafenis van hongerstaker Michael Gaughan zonder dat ook maar een vinger naar hem werd uitgestoken. Voor ons is dat, lijkt me, zoiets alsof tijdens de Duitse bezet ting een dichter op de Amster damse Dam verzetspoezië was gaan opzeggen. En in VARA's Achter het nieuws liet dezelfde O'Connell zich door een Engel se verslaggever interviewen zonder dat het beeld op zwart gezet hoefde te worden omdat een politielegertje de studio was binnengedrongen teneinde de Ira-voorman te arresteren. Los van pro of contra jegens katholieken of protestanten zijn dat verbazingwekkende dingen voor de mensen. Je ziet bijvoorbeeld in de studio van de Franse ORTF nog geen bommenwerpende Brebtanse se- parist geïnterviewd worden. In Achter het Nieuws gisteren ook weer iets over Dennendal. Ditmaal gesprekken met enkele vader. De meest opmerkelijke uitspraak in deze onontwarbare toestand kwam van een van die vaders. Hij meende, in zijn begrijpelijke gespannenheid, dat intussen de ouders de kwetsbaarste groep in het con flict waren geworden. Niet de pupillen dus. Maar die zijn in tussen al lang niet meer dan her en der te verschuiven pionnen geworden. Terwijl by de VARA James Onedin voor de onherroepelijk laatste keer geen zee te hoog ging zette de KRO de Charles Laughton-cyclus voort met het uit 1951 stammende Levend In gemetseld. Het bleek een te verwaarlozen werkje dat slechts op de been bleef door de ver rukkelijke schmiere-techniek van Laughton die 23 jaar gele den het aanzien had van een wat pafferige Sieto Hoving. Laughton kreeg in 1934 al een Oscar voor zijn rol in Hendrik VIII, maar het heeft hem er niet van weerhouden bijna twintig jaar later op te treden in een onbeduidend griezelding dat alleen maar terwille van zo'n lopende cyclus Ls afgestoft. INVALLER De VPRO-tv begint morgenavond om 19.20 uur via Nederland n met de eerste aflevering van de Ameri kaanse serie „Don Kirschner's Rock Concert". De Steve Miller Band zorgt voor de première. De Eagles, Linda Ronistandt, Jackson Browne, Jim Groce, Dave Mason en Dr. John zullen tevens in enkele afleve ringen van .Don Kirschner's Rock Concert" verschijnen. .All in the Family" blijft tijdens de zomermaanden in het programma opgenomen. Nieuw zijn een vijftal interviews, waarvan de eerste op donderdag 27 Juni wordt uitgezon den, onder de titel „Men who made the Movie's". In deze serie komen achtereenvolgens aan bod: Raoul Welsh William Wellman, Alfred Hitchcock, George Cuhor en Ho ward Hawks. De afleveringen, die eens in de drie weken worden ge bracht, zijn gemaakt door de Ame rikaan Richard Schickel. Daarnaast wordt, te beginnen mor genavond, een zestal films uitgezon den van de regisseur Joseph Losey. De titels van de films zijn achter eenvolgens: „Sleeping Tiger" uit Vanavond brengt de NOS-tv twee afleveringen von het programma „Studio Sport", één om 20.35 uur en één om 22.45 uur via Nederland L In de beide afleveringen staat de World Cup Party in Frankfurt cen traal. Dit openingsfeest gaat vooraf aan de wedstrijden om het Wereld kampioenschap Voetbal. 1954; „Intimate Stranger" uit 1956; .These are the Damned" uit 1962; .The Servant" uit 1963; ,The Acci dent" uit 1967 en "The Assassina tion of Trotsky" uit 1972. Wat de eigen produkties betreft herhaalt de omroep in eerste in stantie de door Roelof Kiers ge maakte serie over historische ont wikkelingen n het Amerika van omstreeks 1820 tot 1900. De serie waarmee volgende week donderdag een begin wordt gemaakt, beslaat in totaal vijf afleveringen. Gedurende de zomermaanden brengt de VPRO-tv tenslotte vijftal korte documentaires, die geveer een half uur zullen duren. Deze eigen produkties worden ge maakt door Bob Ris. Frank Wie- ring, Peter Verhoeff en Netty Ro- senfeld. Met uitzondering van de door Ris gemaakte documentaire over de milieuproblematiek in de Biesbosch zijn de onderwerpen van de andere werkstukken nog niet be kend. WOENSDAG 12 JUNI rijn-Westfalen. 18.10 (K) Unser 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. P. P. 18.20 Uitzending van V.Vb. 18.30 (S) Tony van Verre heelt een on'ümoeMing met EO. 19.10 Klankbord 19.10 Schijnwerper. 19.15 (S) Wij hebben een woord voor de wereld, gewijde muziek. 19.45 Bijbelstudie. 20X» (S) Orgelbespeling. 20.22 Nws. uit België. 20.30 (S) het Geslacht van Garderen. seriehoorspel. 21.05 (S) Platen. 21.15 Avondslulting. TROS: 21.30 (S) Specialiteiten a la carte, verzoekplaten iKlassiek). 22.30 Nws. Kinderlied jee (gr.). 12.26 Mededelin- (S) Hervormde middagpauzedlenst. 13.13 (S) Draaischijf: lichte grammo- foonmuzlek. (14.05-14.25 Schoolradio). platen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NOS: 18.00 Jazz ulit het Historisch Archief. 18.30 Nws. 18.41 Spiegel van Groot Brlttannië. 19.00 Openbaar kunstbezit. 19.10 R.V.U.: En waarom zou lk stille staan. Ik heb van mijn leven geen kwaad gedaan..: Program ma over het kind ln onze samenle- ving. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Woensdagavond-Mu- .00 Kindervisie: pro- YllSymm^'uS (8) H& ïinnuren' HILVERSUM m TROS: 7.02 Drie op ]e boterham, met ziek magazine. 23.55-2' HILVERSUM II NOS: 18.02 Joost mag niet (S) Drie loopt achter. 20.C_ dag III: Llohte platten, sport 14.03 Pop-Kontakt: De Theo Stok kink Show. NOS: Tussen 16.03 en 18.50 PUtsen van het WK. voetbal '74: Brazilië-Joegoslavië In Frankfurt. 16.03 De Hltmeesters: De daverende Take It easy. 2.02 Het donker lacht. 4.02-7.00 De Meurders' Methode. DONDERDAG 13 JUNI VOOR 18 UUR HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.21 (S) Vervolg dag met een plaatje. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Top pers van toen. platen. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Kleutertje luister, voor de kleuters. 1.10 (S MONO) Arbeidsvitaminen. - -- - ia!). de 11.30 (S) Rondom Nederland I NOS/NOT: 14.2514.50 Schooltelevi sie. NOS: 14.50 (K) WK. Voetbal '74: openingsceremonie m Frankfort. 16.50 (K) Verslag openingswedstrijd Brazi liëJoegoslavië. 18.45 (K) Fabeltjes krant. 18.55 (K) Journaal. EO: 19.05 (K) Koffiebar. 19.25 (K) Zomaar een dag, film van de Collectieve Israel Ak- i der lnsekten. 21.10 (K) Muziek uit studio 4. 21.50 (K) Nader bekeken. huls, tv-film. 11.55 Beursplein r_ liederen. NOS: 23.20—23.25 (K) Jour- 21.05 (K) Spel zonder grenzen. 22.30 (K) Journaal met kommentaar en weerbericht. 22.50 (K) WK. voet- balrubrlek. DUITSLAND H 18.25 (K) lm Auftrag von Madame. 19.00 (K) Journaal. 19.30 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal. 13.21 <S) Muziek rondom 1900, serie-utteendlmg (1H). 14.00 (S) Ope- (S) Mobiel, gevarieerd programma, 17.55 Mededelingen HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levena» (K) Te gast bij 16 naties: Eurovi- Woord. 7.08 (S) Preludium: klassieke sieuitzending. (21.00 (K) Journaal), muziek. 7.30 Nieuws. 7.41 (S) Hier en Nu. 7.55 Aangestipt: programma richt. 8.00 (S) Te Deum laud je wijde muziek. 9.20 (S) Onder de 19.45 (K) PoDeye NOS: 20.00 (K) Journaal. VPRO: 20.15 (K) Berichten uit de samenleving 20.35 (K) All ln the family. 21.00 (K) De Toearegs, Britse documentaire film. 21.55 The sleeping Tiger, speelfilm van de Ame rikaans-Engelse regisseur Joseph Lo sey. NOS: 23.15 Den Haag vandaag. 23.30—23.35 <K) Journaal.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5