Meerderheid voor andere gemeentelijke organisatie Opleiding voor fysiotherapie kent hoge financiële drempel WIE GAAN DIE LEIDSE TREIN BESTUREN? Begroting Leiden zal worden goedgekeurd 'Ja' van raad te verwachten WOENSDAG 12 JUNI 1974 Studenten knopen eindjes met moeite aan elkaar LEIDEN De Unie voor Stude renden aan de Opleidingen voor Fy siotherapie. kortweg USOF, heeft af gelopen zaterdag een stakingsdag in het vooruitzicht gesteld wanneer niet wordt voldaan aan de eis de finan ciële drempel voor de (aspirant) studenten fysiotherapie te verlagen. In een resolutie die op een vergade ring van de USOF «waarbij onge veer 40 procent van alle studenten zijn aangesloten) werd aangenomen, wordt met name geëist dat met in gang van het studiejaar 1974—'75 de subsidie voor de opleiding wordt opgetrokken waardoor de cursus gelden tot een acceptabele hoogte kunnen worden verlaagd en de rijksstudietoelage eveneens worden verhoogd. Volgens de USOF is de subsidie voor de student fysiotherapie (afge stemd op het aantal docent-uren) in vergelijking met een student HBO (hoger beroeps onderwijs onverant woord laag: voor het begrotingsjaar *74 gemiddeld f 670 per student te genover f 6000 voor een HBO-stu- dent. Dit zou de kwaliteit van de opleiding doen verslechteren en een groot gevaar opleveren voor „deze belangrijke taak in de gezondheids- Door Wiin Wirtz zorg". Met de rijksstudietoelage is het volgens de unie al niet anders ge steld: gemiddeld f 1250 voor een stu dent fysiotherapie tegenover f 5700 voor HBO-student. Door deze „extreem hoge finan ciële drempels", zo vermeldt de re solutie, kunnen minder draagkrach tige (aspirant) studenten de oplei ding tot fysiotherapeut niet (ver)- volgen, temeer omdat het cursusgeld „onaanvaardbare hoogten bereikt" (tot f 1250t. De USOF heeft inmiddels alle 6tudenten opgeroepen elke verhoging van het cursusgeld m.i.v. het ko mende studiejaar te weigeren. Een oproep tot een algemene stakingsdag zal volgen wanneer de eisen vóór 15 juni a s. niet zijn ingewilligd. Een dag staking, zo stelt de unie. zal tot gevolg hebben dat een groot deel van de behandelingen van patiënten op die dag komen te vervallen, omdat er ook een oproep zal uitgaan naar de stagiaires. Lenen In Leiden en omgeving, een gebied met vele „categorale" instellingen (Endegeest, Sole Mio, Anna-kliniek etc.). is de opleiding voor fysiothe rapie ondergebracht in het Acade misch Ziekenhuis. Eén van de twin tig opleidingen in het land met zo'n dikke honderd studenten (landelijk 6200), die blijkens enkele gesprekjes in het zelfde moeilijke schuitje zitten als hun studiegenoten elders. Uitspraken als „Wij worden heel duidelijk gediscrimineerd". „Ik leen van kennissen om m'n studie te kun nen betalen" en „De studie is te zwaar om er een baantje b« te ne men' zijn niet zeldzaam. Een stu dent vertelt: „Als je bij de opleiding komt, wordt je sterk ontraden ge deeltelijk een baan ertyj te nemen en wordt er de nadruk op gelegd op kamers te gaan wonen. Maar eigen lijk moet je er wel een baantje bij nemen om Je studie te kunnen beta len. En een betaalbare kamer kun je in Leiden moeilijk krijgen, want de kamernood is ontzettend groot". Een woordvoerder van de opleiding voor fysiotherapie in het Academisch Ziekenhuis beaamt dat dit tegenstrij digheden zijn waaraan maar nau welijks het hoofd kan worden gebo den. Aan de andere kant zegt hij: „Vele studenten kunnen eigenlijk niet thuis wonen. Stel dat er iemand in Utrecht woont. Dan moet hij met de trein naar Leiden om daar de op leiding bij te wonen, dan met de bus naar Noordwij kerhout omdat hy daar dan z'n stage doet en dan weer terug naar de opleiding in Leiden. Dat is met deze studie niet te doen". Geen status De problemen die zich voor de voe ten van de studenten fysiotherapie opstapelen, zijn voor het belangrijk ste deel terug te voeren op het ont breken van ^en formele opleidings- status. De opleiding voor fysiothera pie ressorteert nog steeds niet onder het departement waar zij eigenlijk thuishoort: Onderwijs. Maar onder Volksgezondheid. Vandaar dat het etiket „HBO-opleiding" niet is opge plakt. En vandaar ook dat de facili teiten die andere (wel erkende) HBO - opleidingen wel genieten, niet op de opleiding voor fysiotherapie van toepassing zijn. Ergo: geen toe reikende subsidies en geen accepta bele rijksstudietoelagen. De subsidies voor de twintig fysio- therapie-opleidingen die ons land kent, worden vastgesteld door het de partement van Volksgezondheid, maar door het naburige Onderwijs uitbetaald. Bij de rijksstudietoelagen kunnen, voor zover ze ontoereikend zijn, provincie en gemeente bijsprin gen. Een zekere willekeur lijkt daar niet vreemd. Een studente: „Hier in Zuid-Hol land vult de provincie aan. Maar in Brabant, waar ik zelf vandaan kom, krijg Je niets". Dit is één van de redenen waarom de vierjarige opleiding (twee Jaar stage) voor fysiotherapie van Volks gezondheid naar Onderwijs zou moe ten verhuizen. De USOF vindt dat, de Vereniging van Opleidingsinstitu ten voor Fysiotherapie is eenzelfde mening toegedaan en het lijkt er op dat zelfs de verantwoordelijke be windslieden Van Kemenade en Hen driks zich beleidsmatig achter deze voorstanders zullen opstellen. Afge lopen maandag hebben de minister en de staatssecretaris aan de oplei ding voor fysiotherapie wederom een ambtelijke bespreking gewijd en ver wacht wordt dat nog deze week de Tweede Kamer met de opleidings- problematiek zal wordien geconfron teerd. Daarna zal het nog wel een poosje duren voordat de fysiotherapie-oplei- ding in een uniform jasje is gesto ken, de staatsexamens zijn afge schaft en Van Kemenade zonder blozen tegen aspirant-studenten fy siotherapie kan zeggen: „Recht op onderwijs is er voor iedereen". Uw eigen modehuis heeft romantiek in huis, maar nèt 'n tikkeltje anders U ziet 't verschil. U voelt 't. En waar dat nu aan ligt? Uw eigen modehuis kiest romantiek die nèt 'n tikkeltje anders is. En 't onderscheid zit vaak in die hele kleine dingetjes die 't doen 'n Stikseltje kan 'n kraagje nèt wat rustieker laten lijken, 'n Bepaalde knoop geeft die coat dat typisch tintelend-jonge. En 'n schitterende gesp doet menig hartje sneller kloppen. Maar wat wilt u. Uw modehuis koopt mode uit de hele wereld. Duizenden verschillende jurkjes passeren kritische blikken, totdat nèt dat éne overblijft dat goed genoeg is. Voor ons. En voor u! Met de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard 'Waal$ ii|ode Haarlemmerstraat 112-120 tegenover Donkersteeg Leiden Het is voor een leek op orga nisatieterrein moeilijk te ontdek ken, dat de Leidse raad aan de vooravond staat van een belang rijke beslissing. Voor de gewone burger gaat dat schuil onder een berg deskundigheid in rapporten, die moeilijk te verteren kost zijn. De raad draagt het zijne bij aan het onbegrip door zich en te recht in te graven in die berg. Wat komt er over van zo'n discus sie als van gisteravond? Die spraakwaterval van meer dan drieëneenhalf uur vormde 't begin van de besluitvorming op het stuk van de bestuurlijke en ambtelij- de organisatie van de gemeente Leiden. Volgende week dinsdag moet er een besluit vallen. Het mag de Leidse burger mis schien een zorg zijn, toch is die achttiende Juni een belangrijke datum. En in meer dan één op zicht. Ik gebruikte eerder deze "vertaling" voor het vele woor den omvattende besluit: dienst regeling voor de nieuwe raad. Goed beschouwd niet zo'n slech te vertaling, want de nieuwe raad zal ervoor moeten zorgen, dat de Leidse trein goed gaat rijden. In de voorstellen tot wijziging van de bestuurlijke en ambtelijke or ganisatie, in feite het service-ap paraat voor bijna honderddui zend Leidenaars, ligt volgens de opstellers van de plannen een betere treinenloop besloten. Er rijden wat treinen vandaag de dag en de gemeentetredn moet iedere burger kunnen halen, van begin- tot eindpunt. Er komen voldoende haltes om op te stap pen, om de mogelijkheden voor meedoen door de bevolking eens zo aan te geven. Achttien juni is ook belangrijk, omdat nadat het besluit gevallen is beslist moet worden wie de trein gaan besturen. Met andere woor den: wie deel gaan uitmaken van het college van burgemeester (Vis) en wethouders (4, 5 of 6 vraagte kens op dit moment). Op 3 sep tember gaat de raad die dage lijkse bestuurders uit zijn mid den kiezen, zo wil de wet. Maar tussen 18 Juni en 1 juli moet vol gens ingewijden de zaak rond zijn. Dan moet in principe zijn uitgevochten wie "op de bok" gaan zitten. Links, dat de meerderheid in de nieuwe raad krijgt, wil daarna een procedure, waarbij niet alleen politieke, maar ook andere groe peringen uit de bevolking gele genheid krijgen mee- en mis schien soms bij te sturen. Die gedachte past in de geest van 'n links programcollege, samenge steld dus uit de PvdA en Progres sief Leiden, waarin PPR, PSP en D'66 samengaan. De vraag is nog altijd of Leiden zo'n college krijgt. De voorpost gevechten zijn aan de gang. Dat is loopgravenwerk en komt dus nau welijks boven de grond. Maar be kend is, dat er problemen tussen PvdA en Progressief Leiden zijn over de huren van gemeentelijke woningen. Opvallend Is dat de progressieve drie zich duidelijk solidair hebben vertelaard mat de huurinhoudings- actie van een aantal Merenwijk- bewoners, terwijl de PvdA daarte gen is. Die deelt het standpunt van staatssecretaris en partij genoot! Marcel van Dam, dat de wet er is om uitgevoerd te worden. Een breekpunt ais dit maar misschien sla ik de plank mis zou een opening geven aan de PvdA om met andere groeperin gen in de Leidse raad in zee te gaan. En dan is er maar één aan te wijzen: het CDA. Programma tisch zullen ze niet zo'n moeite hebben. Wat de personen betreft wellicht meer. Er is een stroming in de PvdA, die hieraan de voor keur geeft boven de bij overeen komst vastgelegde samenwerking met de progressieve drie. De vraag is hoe sterk die stroming is en hoe de wind waait in het linkse kamp. Interessant in dit verband is de vraagstelling van een CDA-er als KVP-fractieleider Helmuth Dries- sen. Wat doe Je met een nieuw systeem als de kans bestaat, dat één-derde van de Leidse kiezers zich niet in 't college terugvindt? vroeg hij, kennelijk het aantal niet-stemmers in zijn bespiegelin gen meetellend. Niet minder interessant was het antwoord van PAK-fractieleider Roel in 't Veld (PvdA), dat het nieuwe systeem bij welke vorm van college dan ook de garantie biedt, dat de informatie niet is afgeslo- Hij zei dat hij in welke situatie dan ook liever raadslid of wethou der zou zijn in de voorgestelde organisatie dan in de huidige. Jammer, dat Juist een man als In 't Veld niet terugkeert in de nieuwe raad. Hij heeft zich op een onverkiesbare plaats laten zetten. Hopelijk kan van zijn be stuurlijk inzicht nog worden ge profiteerd in de periode tot de start van de nieuwe raad. Ik al thans zal zijn bemoeienis met de vorming van een nieuw college niet als bemoeizucht beschou wen, omdat ik weet, dat hij een goed college wil. En dat heeft Lei den nodig. HANS MELKERT. LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid-HoUand hebben het college van B. en W. schriftelijk laten weten, dat ze bereid zijn de begroting voor 1974 goed te keuren. Formeel kan dat pas gebeuren als aan de begrotingen voor 1972 en 1973 eveneens door GS de goedkeuring is gehecht. Zoals bekend heeft de raad voor dit jaar gekozen voor een slui tende begroting, in tegenstelling tot in voorgaande jaren. Dit was mogelijk, door gebruikmaking van een aanvullende uitkering van het rijk en de gemeentelijke reserves, die in vier jaar tijds zullen worden opgesoupeerd. Uitgangspunt in dit svsteem is ook dat de gemeentelijke tekorten op het onderwijs door een grotere bijdrage van het rijk de komende jaren zullen verminderen. Indien de tekorten minder dalen, dan wordt verwacht zal de gemeente, zo schrijven GS. door verhoging van eigen inkomsten en/of verlaging van voorgenomen uitgaven het dan ontstane gat moeten vullen. LEIDEN De hengelsportvereni ging VOP 74 heeft een wedstrijd ge houden op de Kagerplassen. In to taal werden 367 vissen gevangen met een totaalgewicht van 29.420 gram. De uitslag luidt: 1. S. Verstegen 44 stuks, 4.040 gram; 2. G. Terveer 40— 3310; 3. J. v. Kampen 39—3280; 4. H. v. Houten 39—2740; 5. R. v. d. Zeeuw 31—2220. De hengelsportverenigiig DW wierp de hengels uit in het Aarkanaal, waar de volgende resultaten werden ge boekt: 1. H. v. d. Vlucht 21 stuks, 4510 gram; 2. J. Hakker 24—3835; 3. M. B. Leuering 37—3190; 4. W. Teske 27—2975 en 5. H. Laterveer 30—2940. LEIDEN De postduivenvereni ging Columbia nam deel aan een wedvlucht vanaf St. Quentin, met afstand nulpunt 271.358 km., harde zw-wind en regenachtig weer. De eerste prijsduif kwam, na lossen om 6.10 uur, aan om 9.8.13 uur; de vroeg ste in C.C. en in kring verband. De uitslag was: 1. C. v.d. Nieuwendijk, 2. P. Landesbergen, 3. 7. K. v.d. Berg 4. 6, 8, 10, J. Rozier 5, P. van Klave ren en 9. J. Staffeleu. LEIDEN Haaks op de Rijn, aan de Haagweg, is een flatgebouw verrezen op de plaats waar voorheen een he renhuis stond. Het huis was vervallen en viel onder de slopershamer, samen met de schuur achterin de tuin, waarin de schilder Menso Kamerlingh Onnes eens zijn atelier had. Niet alles is weg. De hoge bomen langs het wa ter zijn zoveel mogelijk ge spaard, zoals blijkt op deze foto van Jan Holvast.' LEIDEN Lang en breed is de weg naar een nieuwe bestuurlijke en ambtelijke orga nisatie in Leiden. PAK-fractieledder In 't Veld, voorzitter van de BOO (begeleidings commissie organisatie-onderzoeken)vertelde gisteravond in de raad precies hoeveel ver gaderingen er zijn gewijd aan de voorbereiding van het voorstel, waarover nu een be slissing moet worden genomen. Hij werd daartoe niet zozeer ge prest door opmerkingen in de raad dan wel door een recente brief van een aantal chefs van secretarie-af delingen. Ze spreken daarin hun ernstige bezorgdheid uit over de plannen, een bezorgdheid, die voort vloeit uit zowel de gevolgde procedu re als de inhoud van het pre-advies. In 't Veld merkte op, dat alle re levante groeperingen gelegenheid heben gehad te reageren. Hij stipte aanzienlijke verschillen aan in het pre-advies en het rapport van het organisatiebureau, die berusten op opinies van betrokkenen. Het geor ganiseerd overleg is akkoord gegaan. De ambtenarenorganisaties zijn vóór met uitzondering van de kleine bond van gemeente-ambtenaren. Volgens de BOO-voorzitter kan het voorstel rekenen op de meerJerhe'rt van het ambtelijk korps. Het kan ook rekenen op de meer derheid van de raad, zo bleek gister avond. Grootste "dwarsligger" is KVP'er Driessen, die voor een deel voor zichzelf en niet voor #Jn frac tie sprak. De PvdA en de prot. chr. groepering lieten instemmende ge luiden horen, en ook de VVD kon digde aan er wel achter te kunnen staan. De rest was er niet (o.m. te genstander Zunderman van DS '70) of deed er het zwijgen toe. Volgende week dinsdag zal blijken of deze opinie juist is. Dan volgt de stemming over de voorstellen na het antwoord van het college en de op merkingen in tweede instantie. Wat de beantwoording van de eerste in stantie betreft maaide BOO-voorzit ter In't Veld een flink stuk gras voor de voeten van het college weg. rijkste punten daarbij zijn, dat wordt vastgelegd, dat toevoeging van deskundigen aan raadscommis sies in aantal beperkt wordt, en dat het aantal in te stellen ambtelijke directoraten niet wordt vastgepind op vijf, maar op een beperkt aantal. Over de voorstellen voerden het woord Van Dam (PvdA), Driessen (KVP), mej. Kappeyne v.d. Coppel- lo (VVD) en Lamers (prot. chr.)In de volgende samenvatting van het uitvoerige antwoord van In 't Veld liggen vragen van him kant besloten. Ruimte is gelaten voor behoud van zelfstandige staven bij de func tionele raden als sportstichting en Leidse Jeugdactie. Op het budget is tot nog toe be spaard en het voor het onderzoek uitgegeven geld vormt geen extra be lasting voor Leiden, dat hiervoor dus niet „zoveel leukere dingen zou kun nen doen". Macht Er is geen vergroting van machtsuitoefening door de ambtena ren, maar juist een beperking door de spreiding. Wel worden de moge lijkheden voor de ambtenaren om zich te ontplooien vergroot. De parapluwerking van de raadscommissies betekent toetsing van de hoofdlijnen van het beleid en geen detailpaternalisme. Een ambtelijk systeem met ad junctsecretarissen zou een versplinte ring betekenen. Het raadswerk zal eerder toe nemen als het werk van de organisa tie slechter tot zijn recht komt dtfh in de voorgestelde situatie. De brief van de 132 ambtenaren aan de raad over collegevorming was geen pleidooi voor een afspiegelings college. maar een dringend verzoek om een vertrouwensrelatie tusseji raad en college. De duur van de besluitvorming zal soms toenemen, gepaard gaande met vergroting van kwaliteit en afnemen. Een antwoord op de vragen of er meer personeel nodig is en wat alles gaat kosten is niet te geven. Er zal wel meer personeel nodig zijn, maar ook kunnen besparingen worden aangebracht. Veel hangt af van middelen, die ter beschikking zijn. Nog onbeantwoord bleef i vraag van socialist Van Dam of de rol van de burgemeester als scheids- rechterrol kan worden gezien. Mej. Kappeyne v. d. Copello «VVD) en In 't Veld bleven verschillen mening over de niet dan wel blij vende collegialiteit van het college Lamers (prot. chr.) heeft nog antwoord tegoed over de plaats de welzijnsraad. Driessen (KVP) vond het z.i. grootste knelpunt terug; het tempo van de besluitvor ming en de verwezenlijking vai sluiten ligt te laag. Beperkt B. en W. en BOO hebben in het voorstel een aantal veranderingen voorgesteld, die gebaseerd zijn op 't overleg in de commissies. Belang Wat doet Cornelis Bakker vandaag Hij verdient een nieuwe stereo-installatie bij uitzendbureau Luba. Slimme Cornelis LEIDEN: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 01710—40341. ALPHEN A. D. RIJN: Donizettihof 10. Telefoon 01710—94698.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3