Gastarbeiders in flats huisvesten jllsT/fk agenda Huisvesting bibliotheek in school problematisch Geen kinderwerk HHaWifM Vijf kamerleden aan één bar Boekendieven Been gebroken PROGRESSIEF WARMOND VERRAASD WOENSDAG 12 JUNI 1974 LEIDEN Om op korte termijn verbetering te kunnen bren- gen in de huisvestingssituatie van buitenlandse werknemers ligt het in de bedoeling van de gemeente om een aantal flats in de Merenwijk en het Morskwartier in te gaan richten als woning voor alleenstaande gastarbeiders. De gedachten gaan uit naar vierkamerflats, waarin zes personen gehuisvest zouden kunnen worden. een aanmeldingssysteem gehanteerd, waarbij iedereen zonder meer een pension kan gaan exploiteren en melding achteraf verplicht is. Pas als het pension in gebruik is genomen, wordt het getoetst aan de gemeen telijke voorschriften. Bij het nu in te stellen vergunningensysteem kan een pension pas in gebruik worden ge steld, nadat de gemeente hiervoor toestemming heeft verleend. B. en W. willen vooralsnog afzien van de in voering in Leiden van het pakket model-verordeningen dat door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten is samengesteld en dat be oogt de gemeenten het instrumenta rium te verschaffen, waarmee mis standen bü collectieve huisvesting voorkomen en bestreden kunnen worden. Op korte termijn is dit in Leiden niet mogelijk, bij gebrek aan voldoende alternatieve huisvestings mogelijkheden. Daarom wil het col lege zich beperken tot herziening van de huidige verordening. Daarbij wordt bovendien de mogelijkheid open gelaten om van bepaalde eisen aan de pensions ontheffing te verle nen. In het bijzonder geldt dat voor de bestaande pensions. Verder stel len B. en W. vast dat invoering van de nieuwe verordening gepaard moet gaan met instelling van een ade quaat controleapparaat. Overigens moet de nieuwe verordening nog door de commissie voor maatschap pelijke aangelegenheden en daarna de gemeenteraad worden goedge keurd. En dat zal nog wel enkele maanden duren. LEIDERDORP In Leider- de door Van Kemenade sterk ge- dorp krijgt men er nog niet ge- propageerde, maar eveneens door noeg van! Op donderdagavond, anderen fel bekritiseerde midden- 13 juni as., wordt het laatste Po- school een belangrijk onderwerp litiek Café van dit seizoen ge- van gesprek vormen. Vijf kamer- houden bij Wik v.d. Wijngaard, leden zullen acte de présence ge- Men gaat over onderwijs pra- ven: mevr. Kraaijeveld (ARP), ten! Naar te verwachten valt zal mevr. Ginjaar (VVD), J. Berger (DS'70»mevr. D. v. Heem (PPR) en de heer Fré Meis namens de CPN. Ges- spreksleider zal weer de heer Hiet- brink zijn. Aanvang half negen in de Hoofdstraat bij Wik v.d. Wijngaard. Woensdag Aan de stichting Migrantencentra zal een rekening-courantkrediet voor de inrichting worden verleend. De commissie voor maatschappelijke aangelegenheden en gezondheidszorg stemde hier gisteren mee in. Zoals bekend zijn er plannen om in de Groen es teeg nieuwbouw voor de bui tenlandse werknemers te plegen, maar staatssecretaris Van Dam heeft nog steeds niet laten weten of hij bereid is daar subsidie van het rijk voor beschikbaar te stellen. Boven dien is een eventueel nieuw gebouw in de Groenesteeg slechts een oplos sing op langere termijn „en we heb ben ook iets voor morgen nodig", zo zei wethouder mevrouw Den Haan- Groen. Vandaar de plannen om nu een aantal flats te gaan benutten voor de huisvesting van de buiten landse arbeiders. In overleg met de commissie zal zorgvuldig worden na gegaan welke flats daarvoor het meest in aanmerking komen. Overigens is er een nieuwe verorde ning op de verblijfsgebouwen voor vreemdelingen op papier gezet. Het belangrijkste verschil met de huidige is, dat nu uitgegaan wordt van een vergunningenstelsel. Nu wordt nog Ten Katestraat, speeltuingebouw, be jaardensociëteit Humanitae. 24.30 u. Geversstraat 65. Oegstgeeet. socièteit voor kamerbewoners en alleenstaanden, 8—12 uur nam. Donderdag Breestraat 19. Twentwel, sociëteit v. kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Jeugddorp Zuidwest, start Leldse Avondvierdaagse, 67 uur nam. Sportvelden Hoogmadeseweg, start Leiderdorp se Avondvierdaagse. 67 u. Brêestraat 19 sociëteit voor gehan dicapten, 25 uur nam. Kreatlef Sentrum defensievoorllch- Ing, 89 uur nam. Tsjaikowskilaan 39. Voorschoten, ge- preksavond Baha'l Gemeenschap. 8 u. Mors weg 10. vergadering Werkgroep Avondvierdaagse. 67 Sportvelden Hoogmaueseweg. start Leiderdorps* Avondvierdaagse. 6—7 u. Ursula kliniek (gebouw Herco). Apotheken De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen door: Apo theek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136. Apotheek Voorschoten. Leidse- weg 66. tel. 01717-2525. Tevens zater dag tot 1 u. nam. Oegstgeestse Apo theek, Wilhelminapark 8, tel. 53274. SOS-dienst LEIDEN De Leidse politie heeft ln de afgelopen nacht op de Steen- schuur twee jongens van resp. 20 en 21 jaar uit deze stad aangehou den, die kort tevoren een boekhan del aan de Breestraat (De Slegte) waren binnengedrongen. De Jongens hadden er zevenendertig boekjes buitgemaakt. De politie was de boe kendieven op het spoor gekomen na een telefonische tip. LEIDEN Op de Rijnsburger- weg botsten gistermiddag een meis je op de brommer en een auto tegen elkaar. Het meisje, een vijftienjari ge inwoonster van Voorhout, brak bij dit ongeluk haar been op diver se plaatsen. Het ongeval ontstond, doordat de automobilist, die uit de richting Oegstgeest kwam, bij het links afslaan, ter hoogte van de voor het uit tegenovergestelde rich ting naderende meisje niet vrij liet. Het meisje, dat volgende maand zestien wordt, moest door de EHD naar het ziekenhuis worden over gebracht. WARMOND Het uitblijven van een definitieve beslissing over het al dan niet doorgaan van de hoorzitting over Koudenhoorn en het ontbreken van een of andere brochure waarin Stad en Land de plannen daarover zou moeten uiteenzetten, zijn voor de politieke groeperingen Progressief Warmond reden genoeg om zich te verbazen. Tijdens een vergadering van de groepering gisteravond kwam er over de hoorzitting een flinke dis cussie op gang, temeer omdat op de politieke hoorzitting van 28 mei j.l. nog eens was gesteld dat deze infor matie-avond op 17 Juni ajs. zou wor den gehouden. Staande de vergadering werd be sloten een groep in het leven te roe pen die o.a. het reglement en de structuur van Progressief Warmond, die bij de laatste verkiezingen goede resultaten heeft geboekt, te gaan voorbereiden. In deze groep hebben zitting mevrouw Struys-Van der Horst. Dick Duynhoven Jr., Gerard Slingerland en Cor Husken. Ook werd besloten dat de commissie ruimtelijke ordening van de groepering zich bin nenkort moet voorbereiden op de hoorzitting, waarvan de datum van 17 Juni vooralsnog werd aangehouden. LEIDEN Het voorma lige bejaardentehuis Minne huis in de Kaarsenmakers straat (nabij de W aard- gracht) zal in de toekomst gaan dienen als opvangcen trum voor daklozen. De Her vormde Diaconie heeft het leeggekomen gebouw aan het Leger des Heïls aangeboden, dat^bereid is om het voor de gemeente te gaan exploite ren. Wel zal de gemeenteraad om garantie worden ge vraagd voor een lening van een bedrag van zeker een miljoen gulden, waarop de verbouwings- en aanloopkos ten worden geschat. B. en W. gaan er van uit, dat via toe passing van de Algemene Bij standswet en exploitatie toch kostendekkend gemaakt kan worden. Over eventuele be zwaren tegen inschakeling van het Leger des Heïls zegt het college, dat deze nauwe lijks opwegen tegen voorde len als continuïteitervaring, deskundigheid en de relatief lage kosten. Zoals bekend was het aan vankelijk de bedoeling om de voormalige kazerne de Witte Poort aan het Noordeinde als opvangcentrum voor daklo zen waarmee niet zwervers, maar echtparen of alleen staanden, die onder bepaalde omstandigheden op straat z\jn komen te staan, wordt verstaan) in te richten. Bij uitwerking van dit plan kwam een aantal bouwtech nische bezwaren naar voren, terwijl de rijksdienst voor monumentenzorg om o.m. historische redenen bezwaar had tegen verbouwing'. Het Minnehuis bleek in vele op zichten meer geschikt dan de Witte Poortkazerne. Onderwijscommissie Voorschoten Dierenhulpdienst. Anna Paulownustraat 15. Leiden Voor gewonde honden, katten, vogels e.d. Dag en nacht br.-elkbaar tel 34687 Dierenambulance Tel. 01710-34616 Info-sentrum In het Kreatief Sentrum is het Info-sentrum op de volgende tijden voor iedereen geopend: donderdag avond van 20.30 uur tot 22.30 uur en zaterdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Release Hulpverleningsdienst Release Nieuwe Rijn 20a. tel. 24555 Ma t.m vrll 8-10 nam. (wo.avond gesloten) zat 2-5 uur nar- - sloten) Koordstudio (vrij .middag VOORSCHOTEN De Voor- schotense Openbare Bibliotheek heeft geen goede huisvesting. Het bestuur van de Stichting Prot. Christ. Scholen is bereid de Oranjeschool aan de Wijngaardenlaan af te stoten en de leerlingen van deze school toe te voegen aan de leerlingen ln de Gevers Deynootschool (centrum). De Oranjeschool komt per 1 augustus leeg. Het bestuur van de bibliotheek heeft een bouwplan samengesteld in nauwe samenwerking met de dienst openbare werken. De investeringsbe groting bedraagt in totaal f 481.625, waarvan f 303.500,- bouwkosten. De gemeente wordt gevraagd een garan tie te verlenen voor een geldlening van f 400.000,-, een andere subsidie regeling is nodig en een aanvullende exploitatie-subsidie van f 3.000,-. Alle leden van de commissie on derwijs waren het eens over de slechte huisvesting van de biblio theek. Zeer onzeker waren de com missieleden over de plaats van de nieuwe huisvesting en daarom was als gast het raadslid Begeer aanwe zig, om de moeilijkheden voor de commissie openbare werken te ver klaren. Mr. Begeer (VVD) vond het een dubieuze zaak om de beste school van Voorschoten (Oranjeschool) grondig te gaan veranderen voor de huisvesting van de bibliotheek. De muren gaan er uit, de vloeren moe ten verstevigd en het resultaat Js een gebouw, dat officieel nog steeds niet voldoet aan de eisen. De Oranjeschool kan prachtig als vervanging dienst doen van b.v. de Parkschool, die door de ligging eigen lijk ongeschikt is voor het onder wijs. Bovendien geeft het Prot. Chris telijke Schoolbestuur een goede school weg en gaat het deze ver plaatsen naar de Gevers Deynoot school, die afgekeurd is voor het on. derwijs. De heer Uyterlinde (PCG), meen de dat de stuurgroep, die de onder wijsnota moet uitwerken, door deze maatregel buitenspel gezet wordt. Me vrouw Bloembergen (WD) vond het een wonderlijke beslissing van het prot. schoolbestuur en leidde hieruit af dat dit schoolbestuur verwacht spoedig een nieuwe school te krijgen in de wijken Bijdorp I en n. Dat zit er echter voorlopig niet in. Ook de heren Van Wijk (PvdA) en Marselis (KVP) hadden hun twijfels en spra ken over slechte voorinformatie van de zijde van B. en W. Wethouder Esselaar (KVP) verde digde de handelwijze van B. en W. door te stellen dat er reeds jaren ge zocht wordt naar een goede oplossing voor de bibliotheek. De gemeenteraad wist dat de Oranjeschool naar de bibliotheek zou gaan. Er moet een beslissing genomen worden. Indien de bibliotheek in een oude school ge vestigd zou worden, dan zijn de ver- bouwlngskosten niet te overzien en zeker niet haalbaar. Er komen spoedig nog meer school gebouwen leeg in Voorschoten. Vast staat dat de Parkschool naast het ge meentehuis te weinig ruimte zal hebben.voor de bibliotheek, boven dien moet deze school eventueel ge zien worden als een mogelijke uit breiding voor het gemeentehuis. De werktoestand in de bibliotheek is inmiddels onhoudbaar. Er is een groot gebrek aan ruimte en wanneer de raad niet spoedig een besluit neemt, dan komt de huisvesting er de eerste Jaren zeker niet. Inmiddels is er een drangbrief van de inspec- trice vah het bibliotheekwezen, waar in uiteengezet wordt dat spoedig een goede huisvesting gevonden moet worden, omdat anders de rijkssubsidie zal ophouden. Tenslotte vond de com missie een tussenweg. Nog vóór de raadsvergadering van eind juni zal een gecombineerde vergadering van onderwijs en openbare werken plaats vinden waarbij als gasten aanwezig zullen zijn enige „praktici" van de bibliotheek. Gedacht wordt aan de di rectrice. de architect en zo mogelijk een inspecteur. Intermenselijk oe- ;moetlngsrulmte voor 60-Jarigen Oude RUn 88, Lelden, tel 44000 Voor advies Infor maties etc Werkdagen van 15—23 uLr. Ontmoetingsruimten: Werkdagen 's avonds tot 23 uur Zaterdag gesloten, zondag van 15 tot ca. 18 uur. Tevens aangepast voor Uchameltlk gehandl- Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-1 gemeen schap. Wo. 8 uur nam.. Kennedylaan 11. Oegstgeest. vr. 8.16 uur nam., Fred. Hendrikplantsoen 25. Leiderdorp Twentwel Sociëteit Twen te wel. Breestraat 19, openingstijden: elke dag behalve op ma., do. v.a. 21.00 uur Toegang voor mensen v.a 20 laar Begijntje Sexueel voorlichtingscentrum, Begijn hof 2 RapenburgDl7.3010.30 uur Moeders voor moeders r Moeders" Opee- by zuster E. Stadhouderslaan Lezing De afdeling Stede bouw van de Dienst Gemeentewerken heeft, me de op verzoek van een aantal bewo ners, een plan gemaakt voor de ver betering van de speelgelegenheid in de Stadhouderslaan. Daarnaast zijn er ook plannen opgesteld om de Duivenbodestraat veiliger en beter geschikt te maken voor speelgelegen heid. Over deze plannen willen de ontwerpers graag van gedachten wis selen met de bewoners. En wel ko mende vrijdagavond om 8 uur in de school aan de Stadhouderslaan. Als de ontwerpers en de bewoners het over deze plannen eens kunnen worden, zou een deel daarvan al vóór de schoolvakantie kunnen wor den uitgevoerd. De vereniging "Oud Leiden" heeft de heer A. M. Hulkenberg bereid ge vonden een lezing met dia's te ko men houden in het museum "De La kenhal" over "Dever, bouw en her stel". De lezing wordt gehouden aan staande donderdag om kwart over acht. Thema Het thema van het Avondgebed ko mende zaterdag (19 uur) in de Hoog landse Kerk is "Eenheid of zelf handhaving". Schaken Vissen Op zaterdag aanstaande zal er een viswedstrijd worden gehouden voor de Jeugd van LDWS. Er zijn zeer fraaie prijzen te "verdienen". Het visfestijn begint om 8 uur. In de Vliet. Infomarkt Het vormingscentrum "Troef" houdt vandaag een grote info-markt in sa menwerking met het Gewestelijk Ar- beids Bureau. De markt is speciaal bedoeld voor werkende en werkloze Jongeren en voor Jongeren die op het punt staan de school te veraten. De Jeugd zal al le informatie kunnen krijgen over: beurzen, jeugdlonen enz. Vanavond van 8 tot 10 uur. Er zal een film wor den vertoond over diverse beroeps mogelijkheden. Uiteraard is iedereen van harte welkom. Omdat de schaakvereniging Lei derdorp het vorige Jaar bij het eigen snelschaakkampioenschap en kele niet Leiderdorpse "vlugge- raars" noodzakelijkerwijs van deel name moest afsluiten, hebben de organisatoren nu tot een open snel schaakkampioenschap besloten; dit ter afsluiting van het seizoen. De ze verandering heeft ook de komst van een invitatiegroep met zich meegebracht ,met een hoofdprijs in de vorm van f 50 en een fraaie wis seltrofee. Voorts zullen er groepen van verschillende speelsterkte ge formeerd worden en zal ook de da- mesgroep niet op het appèl ontbre ken. Dit alles zal dan op dinsdag avond 25 juni plaatsvinden in het sfeervolle Leiderdorpse Dorpshuis, hoek Hoofdstraat-Kerklaan. De aanvang is om 8 uur. In alle groe pen vallen er aantrekkelijke prijzen te verdienen, dankzij de medewer king van enige plaatselijke onder- Opgave voor 22 Juni bij A. J. v. Grim, Hoofdstraat 248, tel. 43241 of bij J. W. van Hoogenhuizen, teL Redaktie Paul Wolfswinkel 92846, Bosdreef 119, Giro 2795997. Voor deelname in de invitatiegroep zal f 10 neergelegd moeten worden, het inschrijfgeld voor de andere groepen is f2.50. Betaling per giro, bij opgave, of op d? speelavond zelf. Haast is wel geboden, daar er een li miet voor het aantal deelnemers be staat. Transvaaldijk "De laatste jaren zijn op een aan tal plaatsen in Leiden plannen voor verbetering van de woonomge ving uitgevoerd. Goede voorbeelden daarvan zijn te vinden in De Kooi en het Noorderkwartier. Die plannen hadden allemaal ten doel om woonstraten wat minder makkelijk toegankelijk te maken voor het verkeer en om ze wat vei liger en beter bruikbaar te maken voor de bewoners zelf. Deze plannen worden uitgevoerd met subsidie van het ministerie van CRM. Dit ministerie heeft nu ook subsidie gegeven om de woonomge ving in de Transvaalbuurt te ver beteren. Medewerkers van de Dienst Ge meentewerken hebben al wat plan nen hiervoor gemaakt. Maar omdat het over uw buurt gaat, willen ze er eerst met u over praten. Dat zal ge beuren op donderdagavond 13 Juni, 's avonds om 20.00 uur in het Mie rennest. Als de plannenmakers en de be woners van de Transvaalbuurt het met elkaar eens kunnen worden over de gewenste verbeteringen, zou kort daarna al met de uitvoering kun nen worden begonnen. Aan een paar winkeliers in uw omgeving is gevraagd of ze de ge meentelijke plannen in hun etalages willen ophangen, zodat u ze nog vóór donderdag a.s. kunt bekijken. Hofdijk 32 Oegstgeest tel 01710 53652. Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel 64115, 33921 en 61944 Wets winkeltje Juridisch adviesbureau voor gratis rechtskundige bijstand. Adres Leldse Volkshuls. Apotbekersdljk 33 Ope ningstijden dlnsd woensd dund 10—1 uur. do 7—9 uur nam Dlenstencen- trum Hogendorpstraat SC vrU 7—9 uur nam Morskwartier clubhuls Mie rennest. Morsweg 59. tel. 80775 do 7—9 uur nam Architecten Maatschappelijk werk Stichting Bureau Maats Werk Lelden. Oude Riln 44c. 20931. Spreekuur dagelilks 3 uur. maandagavond van 7uur en woensdagochtend van 9.3010.80 uur. Dienstencentrum Noordelnpleln 2b. tel. 40483, algeme ne informatie, dag. van 9—10 uur BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Bas. zn. van W. J. W. Luykx en A. M. B. Hoogeveen; Nicolaas, zn. van N. E. Schroten en F. A. J. van der Straaten. OVERLEDEN: A. C. Bon (69) echtgen. van G. Ver- looy: A. Bekendam (65) echtgen. van P. Pijper. LEIDEN Een 31-jarige Leidenaar raakte gisteravond ernstig gewond, bij een ver keersongeval op de Churchill- laan. De man kwam onder een auto, toen. hij zonder ge bruik te maken van het ter plaatse aanwezige fietspad met zijn brommer de rijbaan overstak. Hij kreeg hersenlet sel, maar verkeerde vanoch tend niet meer in levensge vaar. De auto, die in de rich ting van de Voorschoterweg reed, botste als gevolg van een uitwijkmanoeuvre van de bestuurder tegen een paal met verkeerslichten, waar door grote materiële schade onstond. Het ongelijk had plaats ter hoogte van de Vijf Meilaan. (Foto Jan Holvast) VOORSCHOTEN De commissie voor onderwijs in Voorschoten heeft B. en W. advies gegeven voor een krediet van f 195,- voor leer- en hulpmiddelen. Het betreft een extra krediet. Op de openbare lagere Wethouder Schramaschool in de wijk Noord- Hofland bezorgde een ïxpediteur twee pakken met leer- en hulpmid delen. De pakken werden geplaatst in de gang bij de ingang aan de zijde van het gymnastieklokaal. Het hoofd der school de heer TJalkens, tekende tijdens de les in zijn klas de vervoersbrief af. Na de les ging hij kijken en de pakken waren weg. Zijn collega van de rJc. school had de pakken wel gezien en o.a. enige bezemstelen uit een pak zien steken. Politie erbij, procesverbaal opge maakt. Hele school doorzocht, pakken waren weg en bleven weg. In het procesverbaal staat o.a. „het kan geen kinderwerk zijn omdat de in houd voor kinderen niet aantrekke lijk was". Het vervangen van bezemstelen e.d. is altijd nog goedkoper dan het aanstellen van een conciërge, aldus de commissie voor onderwijszaken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VÜÜR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldscb Dagblad B.V Witte SLngeJ 1 - Lelden Postbus 64 - Giro 67055 Telefoon directie en administra tie 01710-2504L Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Ran Mulder Maandabonnement f 10.77 Kwartaalabonnement f 31.80 Per Post f34.20 Jaarabonnement f 116.20 Losse nummers f 0.46 ADounrmeuLsgeldeD bi) vooruit betaling te voldoen Bil automa r.is-m- «verschrijving <eeD ad ministratie- en incassokosten Nabezorgmg vhd iu 0b—20.00 u Zaterdag vaD 16 00—18.00 u Telefoon 01710—30600.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2