LEIDSCH DAGBLAD Senaat Y.S. wil weer onderzoek naar Kissinger Sassen- lieim tegen NS-lijn Schiphol vandaag Vakbonden willen ook invloed op investeringen Johan Neeshens kan toch weg bij Ajax Weer afluisterschandaal LEIDSCH DAGBLAD Iw OENSDAG 12 JUNI 1974 OPGFD""*UT I MAART I860 34344 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN jSASSENHEIM De Sassenheimse gemeenteraad gaat waarschijnlijk een actie voeren tegen de Schip- hollen. Gisteren werd al besloten een brief naar alle betrokken in stanties te zenden. Daarin wordt de aanleg van die spoorlijn voor zover het Sassenheims gebied be- treft „betreurenswaardig" ge noemd. Het betekent „aantasting van het groene gebied". K VP-raadslid Wagner, die de kwes- tie in de Sassenheimse raad aan de orde bracht, ls gevraagd in de eerstkomende raadsvergadering j met een uitgewerkt plan te komen, waarin eventuele acties tegen de spooriyn zijn uitgewerkt. Volgens de bestaande plannen zou de spoorlijn in Sassenheim even wijdig aan rijksweg 44 gaan lopen op enkele honderden meters van de Kagerplassen. Dat zoir dan ge beuren dwars door het stiltegebied van de Eendenkooi, door agrarische gebieden en over de Ringvaart en Jachthaven Jonkman in de rich ting Haarlemmermeer. De spoorlijn komt waarschijnlijk daar op beton nen palen te staan, die tot onge- vier meter boven het maaiveld uit komen. Juist deze constructie zal naar de mening van de Sassenheimse raadsleden het recreatiegebied van de Kagerplassen ernstig aan tasten. Ook zal het prachtige na tuurgebied van de Eendenkooi, waar Jarenlang niemand mocht aankomen, worden platgetreden. Voorts is de raad bang voor over last ln de nieuwbouwwijk De Kooi. Het Sassenheimse college van burge meester en wethouders had zich tot ongenoegen van de raad op het standpunt gesteld, dat het geen alternatief tracé voor de spoorlijn ziet. Tot die conclusie kwam ook een door de minister ingestelde commissie. Een mening die door de minister werd overgenomen. De brief van de Sassenheimse ge meenteraad zal ook naar naburige gemeenten worden gezonden. SIKKENS AUTOLAKKEN Zonnige perioden Droog weer met zonnige perloden en een overwegend matige wind uit noord tot noordoost Minimum temperaturen omstreeks 10 graden, maxima morgen van rond 15 graden aan de kust tot circa 18 graden elders. (Opgemaakt te 1U5 uur) ZEIST (ANP) Johan Neeskens mag Ajax verlaten. Aldus de i schriftelijke uitspraak, die de ar bitrage commissie van de KNVB bestaande uit prof. mr. P. A. Blaisse, oud-voorzitter Schreuders en Roel Wiersma, bijgestaan door mr. N. J. Gianotten (secreta ris) heeft gedaan. Hij is niet lan ger gebonden aan zijn veeljarig contract met Ajax. In de unaniem genomen voorlopi ge beschikking wordt Neeskens verplicht Ajax een vergoeding te betalen van 2.250.000 gulden. De beschikking is in zoverre voorlopig, dat Johan Neeskens twaalf dagen de tijd krijgt om met Barcelona tot stemming te geraken. Naar ver wacht zal de Amsterdamse spe ler met handgeld mee aan Barcelona een bedrag van rond de drie miljoen gulden vragen. Indien Neeskens niet binnen twaalf dagen tot een overeen komst komt, blijft hij gewoon bij Ajax. In het andere geval wordt de voorlopige beschikking defini-r tief. De arbitrage-commissie acht de voortijdige verbreking van het contract gerechtvaardigd, omdat hier sprake is van een belangrijke positie-verbe tering. De commissie heeft uiteindelijk zelf de vergoeding van 2.250.000 gulden, die Neeskens aan Ajax moet betalen vast gesteld. De uitspraak van de arbitrage commissie is bindend. Er is geen beroepsmogelijkheid. Ajax is niet bereid commentaar te geven op de uitspraak alvorens overleg is geweest tussen de club leiding en de Juridische adviseurs. „Gratis" benzine in Noordwijk NOORDWIJK Gisteren gratis benzine in Noordwijk. Dit als gevolg van het feit, dat een pompbediende van het benzinestation Beeklaan bij het sluiten had vergeten de toevoerhandle naar de pompen over te halen. Twee automobilisten tankten en merkten toen pas, dat er niemand was om af te rekenen. De politie werd gewaarschuwd. Om te voorkomen, dat nog meer chauffeurs de oliebron zouden aanboren, hield een agent de wacht bij de pomp tot de eigenaar kwam. Daarna bleek, dat anderen van de pomp gebruik hadden gemaakt zonder af te rekenen. De .eigenaar hoopt nu maar, dat het klanten zijn geweest, die later zullen betalen. Vrouw (22) ontvoerd en verkracht WADDINXVEEN Naar pas thans is bekendgemaakt hebben drie nog onbekende mannen zaterdag een 22-jarige Haagse vrouw, moe der van een zoontje van vijf, uit het Haagse stadcentrum ontvoerd en later verkracht. De vrouw werd, toen zij boodschappen wilde doen bij Vroom en Dreesmann in een lichtblauwe Fiat 124 getrokken. Na een urenlange rit is zij in Waddinxveen zedelijk mishandeld. Opnteuw volgde een lange rit door Zuid-Holland, waarna zij tegen midder nacht aan de Haagse Troelstrakade uit de wagen is gezet. De recher che pleegt 'n uitgebreid onderzoek naar de identiteit van de r I HL M'lftl WASHINGTON (AP) De Democraat Joshua Eilberg, die lid is van de Juridische Commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft gezegd bewijzen te hebbein gezien, dat minister Kissinger opdracht heeft gegeven telefoongesprekken af te tappen voor de nationale veiligheid. De senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen besloot gis teren de verklaringen die Kissinger vorig jaar september heeft afgelegd over deze kwestie nog eens onder de loep te nemen. Het tweede-kamerlid Imkamp van D'66 gaat verkeersminister Wes terterp aan de tand voelen over de geluidsoverlast op de belang rijkste verkeersader door Alphen aan den Rijn, de Prins Bernhard. laan. Die hinder neemt dusdanige vormen aan, dat een actiecomité eist, dat de voorgenomen recon structie niet doorgaat. Of anders moeten alle woningen van dub bele ramen worden voorzien. Het kortgeding diende gisteren voor de Haagse rechtbank. Kamerlid Imkamp was van de party. Vrij dag komt hij naar Alphen om de situatie in ogenschouw te nemen. PAGINA 15 Maan op: 0.28 Ier: 13.14 nur. 8.42 en 21.11 n 16.40 uur. Nixon struikelt op de trap van het vliegtuig dat hem van Salzburg naar Cairo bracht. De treden waren door de regen in Oostenrijk glad geworden. Mevrouio Nixon, rechts van hem, bleef over eind. Bij aankomst in de Egyptische hoofdstad kreeg Nixon het meest grootse wel kom uit de geschiedenis van dat land. Op het vliegveld scandeerden 250.000 mensen de naam van Nixon en langs de route naar de stad stonden ongeveer twee miljoen Ara bieren om de Amerikaanse president toe te juichen. Nixons bezoek betekent het definitieve 'einde van 18 jaar spanning tussen beide landen als gevolg van de Amerikaan se steun aan Israël. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 28 juni 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend ais abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Tijdens een persconferentie in daag een FBI-rapport waarin staat Salzbprg verklaarde een woedende dat of Kissinger of een plaatsvervan- Kissinger gisteren dat hy zou aftre- ger van hem de opdracht heeft den als er niet gauw duideiykheid gegeven voor het plaatsen van som- zou worden gebracht in de rol die mige afluisterapparaten. hy in deze afluisterzaak zou hebben Eilberg zegt dat „de bewijzen die gespeeld. Het gaat hier om de mate wij hebben en de verklaring die hy van betrokkenheid van Kissinger by voor de senaatscommissie heeft afge- het afluisteren van 13 regeringsfunc- legd direct met elkaar in stryd zyn". Eilberg weigert echter te zeggen welke bewyzen hy precies heeft ge zien. Het is bekend dat de Juridische Vorig jaar verklaarde Kissinger Commissie beschikt over een rapport dat hy afluisteren nooit had aanbe- van de FBI of de afluisterpraktyken. volen. Hy gaf toen wel namen van In een samenvatting van het ge- mensen die toegang hadden tot de noemde FBI-rapport stond volgens geheime dokumenten die naar de de New York Times onder meer: „Het oorspronkeiyke verzoek om per soneel van de nationale veiligheids raad -en bepaalde Journalisten af te afluister-affaire hebben gespeeld. De luisteren, die vooral interesseerden pers waren uitgelekt. Volgens recente publicaties Kissinger wel degeiyk i New York Times publiceerde de SALT-besprekingen, of Van Henry Kissinger of van zyp assistent Alexander Haig". Haig, die toen Kissinger's mede werker was. is nu top-adviseur van president Nixon. De voorzitters van drie subcommissies van de senaat hebben om inzage vain de FBI do cumenten verzocht. William Ful- bright, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen, heeft verklaard dat de minister van Justitie Saxbe persoonlijk zal wor den gevraagd de gegevens te ver schaffen die hy tot dusver niet heeft vry gegeven. De meeste leden van deze commis sie. en andere leden van het congrés hebben biyk gegeven van steun aan Kissinger. „Ik zou niet graag zien dat hy om deze zaak zou moeten aftreden", aldus Fulbright, die be kend staat als een Kissinger-bewon- deraar. Zie verder pagina 9: „Boze Kissin ger dreigt met aftreden". Successierecht 3Ü gaat omhoog DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vanochtend een wetsontwerp voorgeschoteld gekregen waarin wordt voorgesteld de successie- en schenkingsrechten met ingang van 1 oktober te verhogen. De tarieven worden na de verhoging: erfenis of schenking aan broers en zusters van 21.6 procent tot 43.2 procent (was van 18 tot 36 procent) aan kinderen van broers en zusters van 32.4 tot 54 procenf; (was 27 tot 45 procent) en aan andere personen van 43.2 tot 64.8 procent (was van 36 tot 54 pro cent). De verhoging geldt niet voor schenkingen aan echtgenoten of kin deren. De meeropbrengst wordt ge schat op een bedrag van 40 miljoen gulden per Jaar. Literfles echte Friese BEERENBURG Adviesprijs 12.70 Bij ons 8,95 100fó SCOTCH WHISKY Thistle Blend. Géén 12,95 Nu 10,95 Literfles SCHIEDAMSE JONGE JENEVER, dubbel gebeid, adviesprys 10,95. By ons Vaste prijs 8,95 Orig. Franse COGNAC NAPOLEON Adviesprys 16,95 Bij ons 9,95 SLIJTERIJ-WIJNHANDEL KLERKS Kennedylaan 1, telef. 63123 Bevrüdingsplein 19, tel. 33561 Leiden Z.W. „Karate Bob" is een Amsterdamse Joegoslaaf, die vorig jaar drie landgenoten doodschoot. In de gevangenis was het ook geen ge makkelijke jongen, want hy sloeg een mede-gevangene eens een schedelbasisfractunr. Voor de rechter gisteren zei Bob, dat hij levenslang in de cel voorlopig niet erg zou vinden. Hij voelde zich toch nergens anders veilig. PAGINA 7 Daar sta je dan als koe, 's morgens om zes uur op het Leidse- plein in Amsterdam: geen bediening op het terras, geen kroeg open en nog veel te vroeg voor de eerste middagvoorstelling van het Leidsepleintheater. Een en ander was het gevolg van een radio Veronica-uitzending, waarin aan de eerste koe op het Leidseplein een prijs zou worden toegekend. De baas van het beest, afkomstig uit Bodegraven, kreeg een fiets. Zes procent Het werkloosheids percentage in de Verenigde Staten zal tegen het einde van dit Jaar rond de zes procent liggen ten gevolge van een verdere vertraging van de groei van de economie, zo heeft de First National City Bank voorspeld. ROTTERDAM Overheid en vak beweging moeten invloed krygen op het investeringsgedrag van de on dernemers. Er moeten waarborgen komen dat wanneer er hoge rende menten zyn ook werkeiyk investe ringen terwille van de werkgelegen heid worden gedaan. NW-voorzitter Wim Kok heeft dit vanmorgen gezegd aan het begin van het driedaagse congres van de Alge mene Bond van Ambtenaren, dat in Rotterdam wordt gehouden. Momenteel is er geen instrument om de richting van de investeringen ac tief te beïnvloeden, aldus de NVV- voorzitter. De aard van de investe ringen moet echter beïnvloedbaar worden, vooral ook om tot een even redige spreiding v^n de werkgelegen heid over ons land te komen, „wy hebben niets aan uitbreidingsinves teringen, die slechts leiden tot "e roep om meer en meer buitenlandse werknemers. Diepte-investeringen, die zelfs kunnen leiden tot een vermin dering van het aantal arbeidsplaat sen, worden door ons niet in elk op zicht warm aanbevolen. Wim Kok zei verder dat het NVV zich nooit heeft verzet tegen de eer ste fase van de spreiding van ryks- diensten: het overbrengen van onge veer 6500 arbeidsplaatsen van de Randstad naar het noorden en het zuiden des lands. Maar dan moet er wel een reëel en redelyk overleg met een zeggenschap van de ambtenaren bond vanaf het allereerste begin zyn, aldus de NW-voorzitter. ABVA-vöorzitter J. Hoogerwerf zei dat de stakingsvryheid en liever nog het stakingsrecht als een grondrecht voor alle werknemers in ons rechtssysteem moet worden ver ankerd. Op dit punt moet onder scheid tussen werknemers in de over- heids- en particuliere sector worden afgewezen. Oliepatrouille boven zee DEN HAAG De regering onder zoekt op het ogenblik de mogelyk- heid vliegtuigen boven de Noordzee te laten patrouilleren om schepen die illegaal olie lozen op zee op te sporen. De ministers Vredeling, (De fensie), Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) en Van Doorn (CRM) delen dit mee in antwoord op vragen van het PvdA-kamerIM Vellenga. Over dag wordt volgens de bewindslieden de vervuiling snel genoeg gesigna leerd door passerende schepen of overvliegende vliegtuigen. Het pro bleem is echter dat de meeste illegale lozingen 's nachts plaatsvinden Ma- rineëenheden hebben opdracht foto's te maken van schepen, die van ille gale lozingen worden verdacht.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1