9Ver bied reconstructie van Alphense Pr. Bernhardlaan 'NEDERLAND MOET ZELF BESLISSEN' Goed nieuws: Hogere rente... Rijkspostspaarbank Drietal bekent brute moord op bejaarde boer Advocaat in geding tegen gemeente: Van Thijn (PvdA) over defensie: Zeldzame diersoorten krijgen bescherming Goed nieuws voor nieuwe spaarders: deRPS-rentevoor termijn sparen is verhoogd tot.. Daar wilt u zeker het fijne van weten? Bel dan 0017 of gebruik de coupon! Coupon J Adres: uw nationale spaarinstelling WOENSDAG 12 JUNI 1974 ALPHEN AAN DEN RIJN „Verbied de reconstructie van de Prins Bernhardlaan. Kan dit plan niet worden terugge draaid, laat dan dubbele ramen aanbrengen in de woningen langs deze weg, zodat de geluidshinder binnen tot een minimum wordt beperkt", aldus pleitte gistermiddag de Utrechtse advo caat Vermeulen voor het actiecomité "Prins Bernhardlaan" in het kort geding, dat voor de president van de Haagse rechtbank diende. Volgens mr. Vermeulen moest de gemeente wil als de vierbaansweg een gemeenteraad binnen twee dagen feit is, noemde Vermeulen „theo- dit plan beslissen. "De gevol gen brengt veel leed toe aan de men- die hier wonen. Ze hebben ge- retisch prachtig". „Maai wat komt In de praktijk van terecht? Gas ge want we moeten het volgende probeerd met de gemeente te praten, stoplicht halen! Lukt dat niet, dan maar dat is niet gelukt. Daarom heb- is het remmen geblazen en dan i ben zij zich tot de rechter gewend, weer optrekken. En dat geeft een De overheid heeft hier veel steken kabaal. Als rijksweg 11 (Bodegraven- laten vallen. Hoe zwaar het reconstructieplan de gemeente Alphen nog Leiden) wordt aangelegd, wat moeten we dan met die geweldige Prins Bernhardlaan? Er blijft dan heie deze maand wil beginnen) bij de be- maal geen verkeer i weegt, toonde Vermeulen i mijn cliënten worden het slachtoffer. met de mededeling, dat negentig pro- Waarom Alphen die reconstructie wil is niet duidelijk. Is het prestige of zijn het verplichtingen tegenover bouwers in Ridderveld? Men heeft iets in het hoofd en dat moet doorgaan. De aanleg van deze cent van de 226 belanghebbenden fi nancieel bijdragen in de kosten vai het kort geding. "Hieruit blijkt een! te meer hoe groot de nood wel is." Vermeulen somde de voorgeschie denis op tot de brief van 30 mei. die weg is ondoordacht", hy van de gemeente ontving, waar uit bleek, „dat zij niets wil". "Een brief met een merkwaardige argu mentatie," zei Vermeulen. "De ge meente vindt de reconstructie nood zakelijk voor de verkeersveiligheid. Maar ik heb een rapport in handen gekregen, waaruit blijkt, dat de Prins geen sprake Bernhardlaan helemaal niet vaarlijk is." entreerd luistert ontlasting van de nauwe Rijndijk," cherche of hij iets hoort in de zei mevr. Droogleever Portuyn, dié de belangen van de gemeente Al- kofferdie vanmorgen door 'n on- phen verdedigde, zijn er huizen gebouwd. Toen geluidshinder. Ach- he/cende man iTi ffrofe haast vlak bij het Shell-hoofdkantoor in Snel rijden daad van haar. Wat er is. is "Een mooie "gladde" weg," zo zei dat kan niet zo maar veranderd Vermeulen, "noodt tot snel rijden dat is onrechtmatige laten- Later bleek dt kol,er slechts wat kleding bevatte en vermoedelijk door een dief was Men kan niet stellen, dat met als gevolg: meer geluidshinder." luidshinder is. de gemeente "Dan moet er intensief worden ge- oplossing moet zorgen. Tegen het be- achtergelaten controleerd," zei mr. De Grooth, pre- stemmingsplan zijn destijds geen be zwaren ingediend dus heeft de ge- meente het recht haar plannen uit te 6ident van de rechtbank. Er klonk een homerisch gelach. Ook vroeg Vermeulen zich af er nog een brug (de Albert Als nadeel noemde Droogleever Schweitzerbrug) over de Oude Rijn Portuyn, dat het verkeer inderdaad moet komen. "Het is mooi om te zeg- erg dicht langs de gevel rijdt veld te begeleiden. Maar als Je dan de Pieter Floriszstraat gaan rilden Politie pakte autozwendelaars de Prins Bernhardlaan. Er is zoveel mogelijk i bocht krijg Je ineens een prachtige tegemoet gekomen", brede weg, moet ik zeggen, dat dit AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft in de hoofdstad drie autohandelaren, een papierhandelaar „Als de weg niet wordt gerecon- en een chauffeur van het Gemeente- verkeerspsychologisch niet zo ge- strueerd maar wel op de Albert vervoersbedrijf opgepakt, die de slaagd is. Ik vraag me af of het niet Schweitzerbrug wordt aangesloten, is laatste maanden een zwendel met ge- zij lawaaieriger en gevaarlijker dan stolen auto's ter waarde van een wanneer wel wordt gereconstru- half miljoen gulden hebben opgezet, eerd. En of de geluidshinder zal toe nemen is nog verkeer rijdt bij mogelijk is de bewoners van Ridder- veld-west via een andere weg naar het centrum van Alphen te laten rijden. Voor het verkeer is een an dere oplossing mogelijk: voor de be woners niet." Over de gestelde norm van de ge luidshinder zei Vermeulen: "Dat is nieuwe brug niet zo maar een willekeurige aanbe veling." Het gaat om ongeveer vijftig ge- de vraag. Het stolen wagens, waarop de mannen „groene golf' kentekens en chassisnummers over- regelmatiger en het verkeer uit Lei- brachten van sloopauto's uit het- den naar Amsterdam gaat over de zelfde bouwjaar en van hetzelfde niet Prins Bernhardlaan". Vonnis over twee weken (dinsdag De zogenaamde "groene golf" die de 25 Juni). de merkt. De auto's met vervalste iden titeit werden daarna vlot verkocht. Bij de verdachten zijn 13 auto's in beslag genomen. DEN HAAG De fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. E van Thijn, vindt dat Nederland zelf moet uitmaken wat een „rede lijke defensieinspanning" in het ka der van de NAVO is. Hij zei dit gis teren in een bijdrage aan de steeds heviger discussie over het bezuini gingsplan, dat het kabinet-Den Uyl by de NAVO heeft ingediend. Op een geheime bijeenkomst van de PvdA-top in het weekeinde is weder om gebleken, dat de PvdA-ministers Vredeling (Defensie) en Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) dit zelf- beslissingsrecht niet vanzelfsprekend vinden. Zij menen, dat Nederland zich ter dege wat moet aantrekken van het oordeel van de NAVO-bond- genoten. Zij staan daarmee op één lijn met de christen-democratische ministers, die alleen akkoord gaan met het bezuinigingsplan als het door de NAVO wordt geaccepteerd. Aangenomen wordt, dat Van Thijn gisteren de opvatting vertolkte van een minderheid in het kabinet onder aanvoering van minister-president Den Uyl. De politieke leiding van de PvdA koerst aan op een open con frontatie in de Tweede Kamer over de defensieuitgaven Op die manier zou een conflict binnen het kabinet omzeild kunnen worden. DEN HAAG De Tweede Kamer was het gisteravond roerend eens over een wetsontwerp waardoor zeld zame dieren en diersoorten in Ne derland bescherming kunnen krijgen. Nederland heeft internationaal als handeIsland in uitheemse, oedreigde diersoorten, zoals sommige soorten apen. tijgers, schildpadden, panters en enkele vogelsoorten, een slechte Het PvdA-kamerlid Rie de Boois was het echter bepaald niet eens met de christelijke fracties om in de ad viescommissie, die deze soorten zal bepalen, ook de dierenhandelaars op te nemen. Zij ziet Juist in die cate gorie een groot deel van de oorzaak van veel dierenellende. De wetf zal het straks onmogelijk moeten maken om een aantal van de genoemde die ren te bezitten, te verkopen of af te leveren. De Boois, Scholten (AR) en Keja (WD) uitten wel hun bezorgdheid over een eventuele verplaatsing via depots naar het buitenland. In feite wil de Tweede Kamer zo snel moge lijk deze zaken internationaal gere geld hebben. Van Thijn: „Er zijn politici die hun oordeel volledig laten afhangen van wat de NAVO wil. Dat kan nooit. Ne derland moet zelf beslissen". De PvdA-fractieleider vond, dat daarbij de hoogte van de defensieuitgaven moest worden afgewogen tegen ande re overheidsuitgaven. Hij suggereer de, dat de keuze ging tussen lagere defensieuitgaven of bijvoorbeeld de sluiting van ziekenhuizen, halvering van de woningbouw of verdubbeling van de omvang van de schoolklassen. „Nederland moet een redelijke defen- sieinspanining leveren", meende Van Thijn. „Maar wij moeten zelf be oordelen wat redelijk is anders ver kwanselen wij onze zelfstandigheid". Van Thijn meende, dat er over de aard van de voorgestelde bezuinigin gen wel te twisten valt. Zo zou zijn fractie voorstellen de vervanging van de Starfighter achterwege te laten. Oppositieleider Wiegel van de WD betoogde gisteren, dat de defensie plannen van het kabinet leiden tot regelrechte afbraak. Een kabinet waar de WD in had gezeten zou nooit een „zo slecht beleid" hebben gevoerd, zei Wiegel. Hij zei ook, dat je als lid van een bondgenootschap gezamenlijk een taak moet uitvoeren, ieder naar eigen kunnen. „Je moet niet proberen de lasten en zorgen op anderen af te wentelen", aldus Wie- gei. In de Tweede Kamer heeft het GPV. lid Verburgh het initiatief genomen voor een debat over de uitgangspun ten van het kabinet bij het defensie beleid. Dit debat moet nog voor het einde van de maand plaats vinden, omdat de Kamer 28 juni met zomer vakantie gaat. Het kabinet is van plan op 11 juli zyn plannen in een nota openbaar te maken. MOORDRECHT De drie Gijs Leenheer is vermoedelijk die vorige week tijdens gedood op vrijdagavond 16 no- grote politieactie werden aan- vember. De drie ma gehouden hebben bekend dat zij vanuit Den Haag betrokken zijn geweest bij de dood van de 72-Jarige Gijs Leenheer. Deze alleenwonende bejaarde werd maandagmiddag 19 i Spoorweglaan gereden om pols hoogte te nemen bij het verval len boerderijtje. Met de auto zijn teruggegaan naar de pleister- ber met ingeslagen schedel ge- plaats Moordrecht. B.H.M. is ln Het drietal, de 27-Jarige Voor- Spoorweglaan zijn gegaan. Toen burgse stratenmaker J.M.D., de ze merkten dat Leenheer niet 32-Jarige Cor K. en de 23-Jarige binnen B.H.M., beiden koopman blijvend op e in Den Haag zijn gisteren voorgeleid Rotterdamse officier van Justitie mr. R. J. C. graaf van Randwijck. Cor K. was dezelfde die het slachtoffer vond en de politie waarschuwde. "Van het begin af aan hebben we gedacht dat K. bij de moord betrokken was geweest. Zijn ver klaringen kloppen niet, maar om dat wij tevens het idee hadden dat er meer mensen bij waren betrokken en dat we in een milieu terechtkwamen waaruit moeilijk informatie kwam, hebben we al le geduld van de wereld getoond om het nodige bewijsmateriaal te vergaren", aldus majoor J. van de Dam, de man die het onder zoek leidde. zijn in de kamer op zoek naar geld en waardevol- woonwagenkamp le voorwerpen gegaan. Bekend was de Viaductweg, dat Leenheer er warmpjes bij zat. Tijdens de zoekactie kwam de be jaarde boer thuis. Bij de vecht partij die toen volgde is Leen heer doodgeslagen. Door wie van de twee wil de politie niet zeggen. Ook wil zij niet kwijt wat K. heeft gedreven om de maandag erop terug te gaan naar de plaats van het misdrijf. Als buit hebben de twee mannen Gijs' portemonnee meegenomen waarin een briefje van honderd zat en nog wat klein geld. De politie houdt er ernstig rekening mee dat het drietal (wellicht met anderen) betrok ken is geweest bij een aantal an dere overvallen op alleenwonen- den in Holland-midden en in 't Westland, waarbij behalve geld ook veel antiek is verdwenen. ADVERTENTIE Vanaf heden krijgt u,als nieuwe spaarder, 6 tot 10% rente. Indien u f 1.000,- of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. Bij de RPS kunt u toch tussentijds over uw spaargeld beschikken. U leest alles over het gunstige termijn sparen bij de RPS in de folders. U krijgt die folders thuisgestuurd als u gratis 0017 belt, of gebruik maakt van de portvrije coupon. Of vraag informatie op het postkantoor. I j Naam: Plaats:. Stuur mij informatie over het termijn sparen bij de RPS (in een envelop ronder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15