Joao Havelange volgt Rous Xti! *1 op als FIFA-voorzitter SPORT AGENDA Peterson uit bocht Ton van der Spiegel wint eerste etappe APPIE HAPPIE WOENSDAG 12 JUNI 1974 PAGINA 13 Arts Duitse team: Spelers denken niet aan sex, alleen aan eer te mogen spelen Districtskampioenschappen tennis FRANKFURT Om het Waldstadion bij Frankfurt blaffen I de stevig aangelijnde honden, terwijl hun heer en meesters, de bewakers, somber wegduiken in hun jaskragen. Want de regen 1 weet van geen wijken. Binnen op de soppige grasmat kleumen ttweeduizend schoolkinderen bijeen na de derde mislukte pogine in één seconde het WK-embleem te vormen. Krakende luid sprekers braken vermaningen uit: Geen kauwgummie weg gooien, want de helden van Joegoslavië en Brazilië moeten morgenmiddag een smetteloze tempel betreden voor de eerste dienst uit deze wereldkampioenschapcyclus. Door Pim Stoel Hemelsbreed een paar kilometer verderop in het Jaarbeursgebouw kleurt later Sir Stanley Rous tot in de diepste diepten van zijn witte j brood. Na de stemming blijkt zijn dertienjarig FIFA-bewind voorbij; de stemmenmeerderheid is voor de Braziliaan Joao Havelange, 58 Jaar oud, een magere man met dieplig gende blauwe ogen. Verslagenheid I bij de Engelsen. Het nationale team j uitgeschakeld door de Polen voor he WK-toernooi, en nu ook nog Rous uitgerangeerd door een Brazi liaan. j "Rous 1st draus" grapt een dikke Duitser, vettig lachend, maar dat valt verkeerd en de humorist moet haastig het veld ruimen. Angstige Vragen aan Joao Havelange: "Zal I hi j nu gaan besluiten Engeland, Schotland en Wales niet meer ge- drieënlijk toe te laten tot de WK- tr ^-nooien en in plaats daarvan slechts een Britse ploeg. Havelange schudt het hoofd. Geen sprake van. Geen overijlde besluiten. H'i spreekt zijn waardering en eerbied uit voor de heren van de pera; is dan zichtbaar geschokt wan neer diezelfde heren hem brutaal vragen hoeveel geld hij in de good- willcampagne heeft gestopt die hem uiteindelijk de zo fel begeerde zetel zou bezorgen. Havelange, de wenk brauwen opgetrokken: "Wat vindt u veel geld. Ik heb 84 landen bezocht, dat is waar. Maar heus het reisgeld viel wel mee. En in ieder geval kon ik het me permitteren. Wat waar is want de eigenaar van de grootste Braziliaanse busonderneming is multi-miljonair. Hij praat druk en lang, bijgestaan door een vijftal tolken. Op de beeldbuis in het pers centrum maakt Henri Kissinger be zwerende gebaren met de handen, maar het geluid is afgezet, want morgen gaat de bal rollen en dan is er geen plaats meer voor de grote wereldproblemen; dan is de wereld im Banne des Balles, dan moet al het andere wijken." Geruchten De geruchten zijn legio. Gefluister de gesprekken in de hoeken van het vertrek. Jimmy Johnstone, de vlo. is naar huis gestuurd. Was weer dron- j ken. Paniek bij de Schotten. Uit- i voerige telefoongesprekken Opge luchte gezichten dan. De vlo is nuchter en ligt in bed. In het trai ningskamp. Laster is het allemaal, j Schandelijk om zulke leugens rond I te strooien alleen omdat de schriele Schot onlangs in Zweden dronken als een tor van een barkruk tuimel-' de aan de vooravond van een oe fenmatch van het Schotse team. Verbeten gezichten. Mag de vlo zich eens een keer ontspannen. Drinkt u dan zelfs nooit iets? Het nationaal bewustzijn floreert overvloedig. De portier van het luxueuze Intercontinental hotel die geroutineerd het kaf van het koren scheidt alvorens hij het hooggeëerd publiek door de draaideuren laat: "Was? Duitsland geen wereldkam pioen. Een smalende lach. En der Beckenbauer dan und der Müller Waar ter wereld vindt nien zulke talenten. Der Bomber zal de wereld Verbijsteren, het staat voor hem vast Boven de rusteloze stad cirkelen de helikopters. Het bewakingssysteem as in werking getreden; veiligheid gaat boven alles. Fotograven die de Schotse vesting binnendringen wor den hardhandig geweerd; de wolven zijn verpakt in schaapskleren, wan delen gekleed in Adidas-pakken hand in hand met glimlachende meisjes, maar een stap in de ver keerde richting laat de idylle in scherven vallen: Ausweis bitte mei- ne Herrn. Met als strengst bewaakt de Chilenen, die in het Berlijnse slot Clienicke achter duizenden me ters prikkeldraad verblijven en geen seconde onbeschermd het kamp mo gen verlaten. De moderne sport houdt risico's in. Kneedbommen en SAM-raketten in plaats van vuur werk en confetti. Iedere toeschou wer is verzekerd door het organisa tiecomité: tienduizend mark bij dood, twintigduizend mark bij inva liditeit. Exclusief Westduitse reisbureaus klagen steen en been, want de Duitsers blijven thuis omdat hun helden gaan win nen. Dat staat vast. Gemor in de overvolle café's. Johan Cruijff ver zekerd voor zes miljoen mark. En Beckenbauer maar voor 500000 makr. Wie is dan wel die Cruijff In de dagbladen wordt de opstelling van het Westduitse team gemeld zoals het volk dat zou willen. Klaagt bondscoach Schön hardop in het trainingskamp van de West duitsers: 'Ik heb honderdduizenden Zijn probleem is niet nieuw. De le gendarische Sepp Herberger kan er over meepraten. Die kreeg in 1938 van Hitier hoogstpersoonlijk opge legd hoe zijn team er uit moest zien. De Mannschaft was toen al zestien keer ongeslagen gebleven en had met 8—0 van Denemarken ge wonnen maar de politiek eiste in menging. De Anschluss was een feit; Oostenrijk behoorde tot het Grootduitse rijk en Hitier drong aan op een Grosdeutsche Mann schaft. Vijf Oostenrijkers moésten hun opwachting maken en de regel "never change a winning team" bleek weer eens te gelden want het zwakke Zwitserland knalde de Ger manen ombarmhartig uit de voorron den. Helmut Schön aarzelt nog steeds. Wat te doen met Günther Netzer. Tijdens de training ligt de midden velder van Real Madrid lui op de grasmat; zijn blessure schijnt hem niet in staat te stellen voluit mee te trainen. Toch zegt de arts van de Mannschaft. prof. Hess, op de aansluitende persconferentie dat Netzer vrijdag tegen Chili kan spe len als dat op taktische gronden nodig zou zijn. Lastige vragen gaat hij uit de weg. Hoe het met het sexprobleem van dé spelers is? Ach, Gisteren is de politie begonnen de omgeving van het Waldhotel hermetisch af te sluiten. Onge wenste bezoekers zullen naast dranghekken ook prikkeldraadversperringen op hun weg ontmoeten. quatsch. Die spelers denken hele maal niet aan de sex. Die denken alleen aan de eer te mogen spelen. Niet tevreden En aan het geld vermoedelijk. Want ook de mannen van Schön zijn niet tevreden met hun 60.000 mark pre mie als de wereldtitel wordt bin nengesleept en eisen op de valreep nog eens 20.000 mark extra. En hoe zit het met het dopingpro bleem, prof. Hess. De arts: "Als ie mand bij mij niet fit is, speelt hij niet. Pillen of prikken, daar doen wij niet aan. Toch staan de rea geerbuizen van dopingcontrole-arts dokter Runzheimer klaar. Een kwartier voor het einde van de match JoegoslaviëBrazilië morgen zal hij van ieder team twee spelers aanwijzen die direkt na afloop naar de controle moeten. Als het Höttges maar niet is, klaagt masseur Seuser hardop. "Die werd in Mexico twee keer aangewezen en kon beide ma len niet. Als die een plas moet doen lijkt het wel of van de zenuwen de natuurlijke uitgang versperd wordt". Het zijn de kleine zorgen van mor gen. West-Duitsland maakt zich op voor de herovering van de voetbal hegemonie, die het in 1958 verspeel de. En het glazen oog zal het alle maal feilloos registreren. Tachtig uren live-uitzendingen, herhalingen, beknopte samenvattingen van de dans om de Jules Rimet Cup, die, zo belooft de nieuwbakken FIFA- voorzitter spontaan, op korte ter mijn zal worden omgedoopt in de Sir Stanley Rous Cup. Joao Havelange nieuwe praeses FIFA Morena naar Real Madrid Frankfurt Fernando Morena, spits van Uruguay en Penarol, zal na het WK voor Real Madrid uit komen. De besturen van Real Ma drid en Penarol kwamen 'n transfer- bedrag van 2,6 miljoen gulden over- Zondagvoetbal Promotiecompetitie om drie plaatsen in de derde klasse (West II) ES DO ASC; VDL Flakkee. Honkbal HOOFDKLASSE Poule A Raak NicoLs Lottgerimg Schoten (11/6); Lobtgering Schoten Raak Niools 13/6); ADO-Sparta (15/6); Sparta ADO Poule B Feyenoord OWO (15/6); Luycks Giants ORWO/HCAW (15/6); OWO—Feyenoord; ORWO/HCAW— Luycks Güarits. Cricket HOOFDKLASSE HCC H UD; Hercules HBS; Quick Hg HCC I; Rood en Wit voc. Tennis Promotie naar de eerste klasse Popeye Goldstar II Thor Rood Wat; Derventer Roomburg; Nij megen Quick Metselaars EU. Op Zandvoort ZANDVOORT De Zweedse auto coureur Ronnie Peterson heeft giste- ren tijdens de training voor de Grote Prijs van Nederland (op zondag 23 Juni) een ongeluk gehad met zijn Lotus. Omstreeks half vier reed de stalgenoot van de Belg Jackie Ickx door nog onbekende oorzaak (men vermoedt dat de voorwielen blok-- keerden) in de Panoramabocht rechtuit door vier hekken en kwam vervolgens tegen de vangrail tot stilstand. Peterson, die in de strijd om het wereldkampioenschap tien pun ten heeft en met Beltoise de zesde plaats deelt, werd in bewusteloze toe stand uit de vernielde bolide, die geen vlam vatte, gehaald. Door de scherpe veiligheidsmaatregelen was er snel een ziekenwagen aanwezig waarmee hij naar het Elisabeth Gasthuis in Haarlem werd vervoerd. De arts van het circuit vermoedde een hersen schudding, maar de behandelende arts in het ziekenhuis deelde slechts mee dat de toestand van de coureur bevredigend is. Direkt na het ongeluk werd de training, waaraan ook Ferrari en de Shadowploeg deelnamen, gestaakt. De Lotusleiding hulde zich omtrent de oorzaken van het ongeluk in stil zwijgen. LEIDEN Blommendaal lijkt het in dit seizoen weer helemaal te gaan maken. Afgelopen zondag speelde hij een hoofdrol in de promotie van de Noordwijkse SV naar de overgangs klasse A ten koste van Forescate door een twee setszege op Hans Keizer en gisteren klopte hij in de voortgezette strijd om de districtstitels Jan Theu- nissen. Ook weer in twee sets, 6—3. 6—3. Dat zegt wel iets want de no. 2 van 't eveneens naar de overgangs klasse A gepromoveerde De Munnik leed in de competitie geen enkele nederlaag in het enkelspel. Blom mendaal gaf Theunissen geen mo ment de gelegenheid om in zijn zo gevaarlijke spelritme te komen. Hij buitte de onzekerheid van de man van de Munnik voortreffelijk uit door "JAN KODES MAAKT ZICH BELACHELIJK' PARIJS W imbledonkam pioen Jan Kodes heeft gisteren de organi satoren van de open Franse tennis kampioenschappen in Parijs gevraagd die Fransman Francois Jauffret, van wie hij maandagavond in drie sets veiHoor, op eventueel dopdnggebruik te laten controleren. Toeraooi-direc- beur Pierre Dairmon gaf daarvoor toestemming Maandagavond was het één uur voor de partij Kodes—Jauffret nog niet zeker of de Fransman wel zou kunnen spelen. Hij had zaterdag zijn linker dijbeen geblesseerd. Na afloop van de partij zei hij geen enkele hin der van die blessure te hebben onder vonden. „Klaarblijkelijk was de bles sure niet zo ernstig als ik dacht. De doktoren hebben zich intensief met mij bezig gehouden en voordat de wedstrijd begon heb ik uitgeprobeerd of het ging", aldus Jauffret. „In elk geval begon ik zander handicap en zonder vrees aan de wedstrijd. Ster- toer nog, ik heb zelfs die tijd niet ge had om aan die blessure te denken". De dopingcontrole zowel bij Jan Kodes als Francois Jauffret bracht geen gebruik van verboden stimule rende middelen aan het licht. Beide spelers ondergingen urinetests. Het resultaat was negatief. Voor de con trole had Jauffret nog gezegd: „Als er bij Kodes twijfel was gerezen had hij dopingcontrole moeten aanvragen vóór de aanvang van de partij. Het spijt me voor hem dat hij zijn ver zoek niet heeft ingetrokken. Nu maakt hij zich belachelijk. Na de in cidenten in Rome en Parijs heeft Ko des zich een reputatie opgebouwd van een speler die niet tegen zijn verlies kan". In Rome werd de Tsjech on langs gediskwalificeerd nadat hij een scheidsrechter had geslagen. Een opvallend duidelijke nederlaag leed de Amerikaan Marty Riessen gisteren tegen zijn landgenoot Harold Solomon: 26, 26, 16. In de kwartfinales moet Soloman nu aan treden tegen de Roemeen Hie Nas- tase, die als laatste de beste acht bereikte. Nastase, titelhouder en als eerste geplaatst, versloeg de Nieuw- zeelander Onny Parum met 64, 6—2 7—6. De Jonge Zweed Björn Borg had bijzonder veel moeite met de Ameri kaanse dubbelspelspecialist Eric van Dillen: 6—6. 6-3, 6-3, 5—7, 6-3. Borg ontmoet nu de als twaalfde ge plaatste Mexicaan Raul Ramirez, die al eens in drie sets van de Zweed heeft gewonnen. De andere kwartfdnalepartijen zijn: Jauffret Fohmann en Orantes Cornejo. Dit viertal plaatst» zich reeds maandag. In wieleravondzesdaagse Rozenburg Het succes verbaasde Ton van der Spiegel niet. Na zijn geprolongeerde triomf in Rozenburg ook vorig Jaar won hij daar de eerste IWAZ-rit analyseerde de Delbana-rijder koeltjes: „Ik rij al tijd pas omstreeks deze tyd goed. In 1973 won ik ook begin Juni in Ossendrecht mijn eerste koers, Ro zenburg betekende toen mijn tweede Door Henk Kruithof „palm". Evenals dit seizoen. Want behalve in de ronde van Delfshaven kon ik me nog nergens laten huldi gen". Een overwinning die Ton der Spiegel in de spurt realiseerde. Hij slaagde er immers niet in uit de kopgroep, die nog voor halfkoers ontstond te ontsnappen. Al deed Ton er wel een poging toe. Concurrenten Frans van den Enden, Piet van Leeuwen, Wim Hofstede, Geert Klop en Cees Stoutjesdijk waren echter te attent. Ton: „Nor maal valt het wel eens stil wanneer je springt, maar dit keer niet. Ze bleven rijden en dan zit er voor mij weinig anders op dan te gokken op dat andere wapen dat me ter beschikking staat: de pure snel heid". Een gave waartegen ook Piet Leeuwen, nadat Swift-clubmakker Cees Valentijn voorop was gelost dapper alleen vooruit rijdend, zich kansloos wist. Daarom probeerde de man uit Zoeterwoude het in die solo. te vroeg. Al had Piet gelijk in zijn veronderstelling dat Juist toen het peloton zich tegen hem keerde. Van Leeuwen: „Dat kwam te dicht bij. Daarom moesten de anderen wel weer gaan koersen. Anders lukt het me misschien wel weg te blij- Nu niet. Met zessen kwamen de sterksten uit de eerste rit van de Internationale Wieier Avond Zes daagse op de meet af. Met, gelan ceerd door een licht gedemarreerde Stoubtjesdyk. Van der Spiegel (22 Jaar) al vroeg op kop. Frans van den Enden drong, vanuit laatste positie komend, nog wel fel aan. maar de zege ontging de Delbana- rijder niet. Ton van der Spiegel vertrekt daar om vanavond in de Haagse Betje Wolffstraat in de leiderstrui, die hij twee Jaar terug tot en met de fina le behield. Daarom is hij nauwelijks nog gebeten op de IWAZ-zege. Ton ziet de wielerweek, gecombineerd met de dagelijkse training, meer als een ideale voorbereiding op de na tionale kampioenschappen, die eind Juni in Hoogerheide worden betwist. een onafgebroken mengeling van vaart, vertraging, aanval en spel vanuit het achterveld. Om dat vol te houden moet men, zoals de tennissers dat onder elkaar plegen te zeggen „goed op tik zijn". Voor de komende tegenstander van Blommendaal in de finale en dat lijkt niemand anders l.e zyn dan Madera een waarschu- ving. Hans Keizers, kansloos tegen Blommendaal, was tegen Har Me:jer Uleen'in de eerste set in ;evaar toen de lange no. 1 van Unicum eon ach terstand van 4—5 omzette in een voorsprong, 6—5. Meijer zag echter ?een kans om door te drukken Keizer speelde een met vele korte slagen doorspekt gedegen spel vanaf de ach terlijn en daar bleef Meijer. In de tweede set,' het antwoord volledig oc schuldig. Met 8—6, 6—2 platste Keizer zich voor de halve finale waarin Madera hem waarschynlijk in vastheid en loopwerk zal aftroeven. In het damesenkelspel B ljet Ann 'tte van der MeiJ met tweemaal 6—0 Margré Prager geen enkele Illusie en ook dat mag een prestatie worden genoemd, want laatstgenoemde heeft een goede competitie achter de -ug met een promotie met Unicum 2 van de derde klasse naar de tweede klasse als bekroning. De finale zal ln dit nummer hoogstwaarschijnlijk wel worden uitgevochten door de no. 1 van Roomburg en Sandra Rooyaards. ln de halve finale van het he-en- enkelspel C klopte Herman van der Capellen de no. 3 geplaatste John Gerresse, 6—1, 6—3, waarbij alleen de score, gezien de voortreffelijke vorm die eerstgenoemde tot dusver in het toernooi demonstreerde, als een surprise mag worden aangemerkt Joop van der Berg speelde zich bij de veteranen in de finale van net enkelspel door een 7—5, 6—3 winst op Morshuis. Na een 2—5 achterstand in de eerste set beheerste Van aer Berg met zijn linkse en rechtse fore hands de strijd volledig. De finale i«- gen Piet van Paridon kan een inte ressant duel worden. Tafeltennisploeg met tweetal uit Hazerswoude DEN HAAG De Nederlandse ta- feltennlsbond heeft de ploegen be kend gemaakt voor het Europees Jeugdkampioenschap, dat van 28 juli tm. 4 augustus in het Duitse Göp- pingen wordlt gehouden. By de jongens junioren tm 17 jaar Ls onder meer Theo Louwers uit Ha zerswoude gekozen. By de meisj es- sóholleren t.m. 14 jaar zal zyn plaatsgenote Bettine Vrisekoop van de party zyn. Uitslag: 1. Ton van der Spiegel (Delbana) 75 km in 1.53.45, 2. Fe. v.d. Enden (WWV), 3. Geert Koop (Artic), 4. P. van Leeuwen (Swift), 5. W. Hofstede (Mil.), 6. C. Stout- Jesdyk (Mil.), 7. M. Rehorst (Artic), 8. G. Pronk (Delb), 9. H. Perfers (Ped), 10. R. Kroep (Cab), 11. R. Zuydweg (Cab), 12. J. Schuitemaker (Cab), 13. Th. v. d. Deist (Ketting), 14. W. 't Hoen (WWV), 15. B. Ulyatt (Camp), 16. G. Mak (Schie dam), 17. L. van Nieuwkerk (WWV), 18. W. Liebrechts (Ped), 19. P. Bregman (Swift), 20. J. Sil- verwood (Drieborg). Westduitsers bij trainers favoriet HAMBURG West Duits land. Italië, Brazilië en Neder land zijn de grote favorie ten voor het bereiken van de finale van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap. Dat is de uitslag van een door het Westduitse persbureau DPA ge houden enquete onder de 16 trainers van de deelnemende landen. Vijftien oefenmees- ters zijn er van overtuigd, dat West-Duitsland de eindstrya haalt. Alleen Willie Ormond, de Schotse coach gelooft niet in een finale met West-Duitsland Die gaat tussen Schotland en Italië. De winnaar hoef ik u niet te zeggen," aldus Ormond. Vijf trainers zien het gastland wel winnaar worden, namelijk Mla- denoff van Bulgarije, Miljanic van Zuidslavië, Ericsson van Zweden, Porta van Uruguay en Michels. De andere trainers vin den West-Duitsland wel de grootste kanshebber, maar moe ten het eerst nog zien. De uit slag van de vraag aan de trai ners, welke vier landen zich plaatsen voor de halve finales is: West Duitsland zestien stemmen. Italië en Brazilië ieder twaalf stemmen. Nederland tien stemmen. Zuidslavië vier stemmen. Schotland en Uruguay ieder twee stemmen en Argentinië en Oost-Duitsland ieder een stem. Henry Kissinger is van plan op 7 Juli in Mllnchen de finale bij te wonen. Hij deelde dat dinsdag mee op een pers conferentie tijdens het bezoek aan zijn Westduitse collega Hans-Dietrich Genscher. Kis singer heeft zijn bezoek gepland op de terugreis uit Moskou waar hij president Nixon zal vergezel len bij diens bezoek aan de Sowjet-Unie. De officier van Justitie in Stuttgart ls belast met een be- middelingsonderzoek nadat de Argentijn Roberto Telch door een 17-Jarig meisje van aanran ding was beschuldigd. Hoewel de handelingen van de internatio nal geenszins zijn bewezen, staat hij voorlopig niet in het a-elf- taL

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13