EG gaat praten met Arabieren ITALIANEN WEER ZONDER REGERING Nieuwe VS-politiek in M.-Oosten Weer kritiek van NA VO op Nederland In samenwerking met Amerika Naar een ander machtsevenwicht na oktoberoorlog Dit is de familie Hollander (van onze correspondent) BONN De negen ministère van buitenlandse zaken der EG-landen hebben gisteren in het kader van de Europese politieke samenwerking in Bonn besloten het groene licht te geven voor het reeds lang voorziene Europees-Arabische gesprek. De eerste, verken nende fase, zal kunnen beginnen zonder dat voordien de boycot-maatregelen van een aantal Arabische landen tegen Nederland en Denemarken zijn opgeheven. Wel meent de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Max van der Stoel, dat zo'n dialoog alleen inhoud kan krijgen als zo spoedig mogelijk de nog bestaande discriminatie wordt opgeheven. Ook de andere ministers zijn van daarentegen verzet, kon ook oordeel dat een dialoog tot het 1 Van der Stoel niet duidelijk maken: de politieke dwijnen van de boycot zal moeten "Het inhoud geven t leiden. Zo stelde de Britse minister samenwerking wordt dan wel moei- Callaghan: "Als de Arabische lan- lljker". den als een eenheid behandeld wil len worden moeten held behandelen". Het Europees-Arabisch gesprek zal zich over vele Jaren uitstrekken. WM Het zal sterk zijn gericht op econo mische samenwerking. Hoewel n- Moskou de conferentie veiligheid en samenwerking in Genève heerste bij de EO-minis ters algehele teleurstelling, gezien de w^ .kr^en de eZreLZ- de ^beweeglijkheid der Russische zlenlng van levensbelang is zal dit Vrlj8re ultwts" thema geenszins overheersen. Op korte termijn nemen de huidige toekomstige voorzitter seling van mensen en ideeën gebrek aan bereidheid van Moskou om naast "de onveranderlijkheid „Wijzig defensieplannen" BERGEN (ANP) De opperbevelhebber van de NAVO- troepen in Europa, de Amerikaanse generaal Andrew Goodpaster, acht de defensieplannen van het kabinet-Den Uyl schadelijk voor het Noord-Atlantisch bondgenootschap en voor Nederland. „Indien deze plannen ongewijzigd wor den uitgevoerd, betwijfel ik ernstig of Nederland zijn hui dige NAVO-taak kan vervullen", zo verklaarde hii maan dag in de Noorse stad Bergen, waar de „nuclear olanning group" van de NAVO vandaag en morgen vergadert. Het militair comité van de NAVO (Shancom) op zijn geleverd, zouden heeft gisteren zijn oordeel over de worden gewijzigd. fensie vastgesteld. De hoogste mill- landse plannen taire autoriteit de situatie in l de NAVO merkte het centrale gebied waartoe Neder- ministerraad, de Duitser Getischer ?er Br6™™1» Europa" het beginsel en de Fransman Sauvagnargues te- aanvaarden dat vreedzame ver samen met de voorzitter van de and8rl"f, «"„"«e grenzen mogelijk Europese commissie. Ortoli, kontakt moe® bl"venJ De "«ultatm z»n nil t.np hrnnrimoierpp" olHuc m. iian Kussenis toch vermoeiender dan het lijkt. De wedstrijden om het wereldrecord kussen in Chigaco gaan nog steeds door, maar van de twaalf deelnemende paren zijn er nog maar drie over. Dit was het vierde paar: Jeff en Sherry MooreZij wer den op de duur zo moe, dat zij hun hoofden met een ceintuur aan elkaar vastbonden. Hun truc mocht niet helpen. Washington Evenwijdig aan deze dialoog zal het gesprek mot Israël verlopen, waar moe de EG ai geregeld kontakt onderhoudt. Mr. van der Stoel on derstreepte dat de Europees-Arabi sche dialoog niet beoogt de vredes pogingen in het Midden-Oosten te doorkruisen. HONGKONG - wijlen ex-minis- miüen *te Ewopese landen Defensie van de Chinese ^uï*tle*Jnet Washin8'ton h°>'- .uuwv pubhek Lin Piao hield er een dfn' Vo°r dit overleg zat men voor- duister dagboek op na, waarin hl] al °P verlangen van Frankrijk een bijhield hoe hij het bewind van de pragmatischP weg volgen, zonder zich bevindt heeft gisteren voor de voonzitter Mao Tse-toeng ten vaü zou ,die consultatiemethoden "Lin Piao wilde Mao afzetten" HONGKONG Wijlen ex ter van Defensie van de Volksrepubliek Lin Piao hield op dat thans niet de speelruimte be- land behoort, in het bijzonder op het staat die een unilaterale verminde- noordelijke deel daarvi ring van de krachtsinspanning, zoals noordelijke legergroep i Ie Nederlandse regering voorstaat, tactische luchtmacht, mogelijk maakt. Volgens generaal Goodpaster die- nen de-plannen van de Nederlandse regering aanzienlijk te worden ge wijzigd, indien zij de gemeenschap pelijke NAVO-verplichtingen voor defensie en afschrikking wil blijven nakomen. Als de vermindering, zoals Nederland voorstaat, ongewijzigd zal plaatsvinden, zou de uitvoering van de huidige NAVO-defensieplannen onmogelijk worden. In de hoogste militaire NAVO- kringen meent men, dat de gevolgen van de Nederlandse plannen, indien zij ongewijzigd zouden worden aan vaard, reeds voor 1976 merkbaar zou- deri zijn. Men sprak de hoop uit dat de Nederlandse regering haar plan nen, gezien de commentaren die er van de Saceur (generaal Goodpas ter), het Atlantische Commando (Saclant) en het Kanaalcommando brengen, zo schrijft de Chinese par- keurig worden vastgelegd. tijkrant de Rode Banier. De algemene opvatting is dat de Premier Mariano Rumor moest In Lin Piaos dagboek werden Verenigde Staten Europa geen wen- de tweede maal dit Jaar het veld rui- volgens het bericht zes tactische richtlijnen gegeven voor gebruik door zijn medeplichtigen in de ti-Mao-eamenzwering. Lin Piao kwam om het leven bij moet 833 een vliegtuigongeluk in september 1971, nadat de samenzwering was mislukt. Rode Banier suggereerde dat Lin Piao en Tsjen Po-ta, een an. dere in ongenade gevallen nistisohe leider, al in april 1969 tegen Mao begonnen te conspireren, De eerste tactische richtlijn in bindend kan opleggen of veto's ROME (Reuter) De ernstige op de handelsbalans een recordhoog- economisohe toestand waarin Italië te van 811 miljard lire. Hierdoor steeg het tekort over de eerste vier maan den van dit Jaar tot 2.766 miljard li re. Als deze stijging op deze schaal aanhoudt kan over 1974 worden ge rekend op een tekort van 8.400 mil- ADVERTENTIE men. omdat ae socialistische minis- jard lire. terwijl in 1973 het totale tekort 3.267 mffljamd lire bedroeg. kan uitspreken, maar dat het omge- tors niet akkoord gingen met de keerde evenmin het geval is. Hoe nomische en financiële sanerings- (Een lire is 0,39 cent) het overigens met die consultaties maatregelen, die der EG-tanden zich moeten maken einde zouden de snel aangroei ende tekorten op de betalings- de handelsbalans. Van de drie coalitiepartijen wilden i- kaanse partij voor de onafhankelijk- de Christen-Democraten en de So- heid van Gulnee-Bissau en de Kaap- verdische eilanden) tegengesproken gingsmaatregelen, waaronder perking van de kredietverlening, volgens hetwelk twee schepen met Lin Piao's dagboek betrof het zich huurlingen uit Senegal zijn vertrok. links opstellen de ken met het doel de Portugese ko- met de steun van de invloedrijke vak beweging, weigerden hiermee in Het program van minister Colom- op bo, gesteund door de president van de centrale bank van Italië Guido Carli, hield o.a. een verhoging in van de benzineprijs, van de b.t.w. en van de tarieven van de overheids- ciaal-Democraten straffe bezuini- diénsten. Colombo en Carli hiel den onverbiddelijk vast aan hun stelling dat men eerst moest zien de hogere belastingen. De socialisten, uitgaven te dekken. landen en elders afkomstig zijn. Wilson en Schmidt De Britse Harold Wilson zal op 19 J~ JT* ^^d^Lan, n. in Bonn oonfe^on met dO njeu- Het besluit stemmen omdat naar hun mening genomen op het program van de christen-demo cratische minister ciën, Emilio Colombo, de werkge legenheid in gevaar zou brengen lidSflSde™BaiSS! ÏÏt wJ°S Schmidt. Dat is een dag na de" wed- dan de andere bevolkingsgroepen. anders dan valse schijn, voegde het Meer voedsel De wereldvoed- selcanferentie die later dit Jaar in Rome bijeenkomt zal plannen op stellen voor een vergroting van de voedselproduktie in ontwikkelings landen en een verbetering van een systeem voor het bijtijds waarschu wen voor een dredging van hongers- strijd Schotland tegen Brazilië, Wilson in Frankfort wil gaan zien. HU zal met Schmidt in Bonn "Euro pese zaken" gaan bespreken. a af te treden werd speciale kabinetsver- gadering, nadat de coalitiegenoten Finïn- dagen tevergeefs hadden ge poogd tot een akkoord te komen. Eer der op de dag haclden berichten uit Bazel er op gewezen dat Italië zou worden verzocht strikte beperkings maatregelen ten aanzien van zijn Het kabinet was het 36-ste sinds econom'e, "emen' w" het nog ln de val van het fascisme 30 Jaar ge- aanmerking komen voor verdere le- leden. Over april bereikte het tekortnlnBen van andere Europese landen. Westduitse bondskanselier d« arbeidersklasse harder sou treffen Oneerlijke padvinders in Amerika CHICAGO (Reuter) In de Amerikaanse padvindersbewe - ging is op grote schaal bedroe gepleegd om het ledenaantal groter te doen schijnen. Dit be drog, zoals het maken van ge fingeerde ledenlijsten, is ge pleegd in het kader van een nationale campagne om twee miljoen nieuwe leden te winnen. Na onthullingen in het dag blad Chicago Tribune heeft de landelijk voorzitter Alden Bar ber erkend dat oneerlijk spel is gespeeld bij de actie Boy Po wer 76, een campagne om een derde van alle jongens in pad vindersleeftijd naar schat ting zes miljoen Jongens aan te werven als lid. Barber kondig de aan dat disciplinaire maat regelen genomen zullen worden tegen medewerkers die verant woordelijk zijn voor het be drog. ADVERTENTIE Gaat dit jaar met Hoverlloyd naar Engeland. Calais - Ramsgate in 40 minuten. Middenklas autoT (3,81 m.f 110,- enkele reis B tarief. 4Stuurt u mij s.v.p. gratis folder, dienstregeling en prijzen. LD 24 J naamI CAIRO Reuter/UPI/AFP) Het bezoek dat president Nixon deze week aan vier Arabische landen gaat brengen, zal meer dan enige andere gebeurtenis de radicale wijziging sym boliseren in de rol van Amerika in het Midden-Oosten sedert de oktober-oorlog. Twee van de landen Egypte en Syrië hebben jarenlang op zijn best slechts koele betrekkingen met de V.S. onderhouden terwijl beide andere landen Jordanië en Saoedi-Arabië de beste Arabische vrienden van Washing ton waren. De oktober-oorlog schoof het machtsevenwicht in het Midden-Oos ten in een nieuwe richting, gedeelte lijk door de macht van de solidari teit vam deoltastaten met Egypte en Syrië en ten dele door de kracht van de Russische wapens in handen van de Arabische militairen. De niewye situatie gaf de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, gelegenheid opnieuw het bewijs te leveren van zijn'diplomatieke bekwaamheden bij het zoeken naar vrede temidden van de onoplosbaar schijnende politieke en militaire situatie in het gebied. Zijn inspanningen leveren de V.S. hernieuwing van de diplomatieke betrekkingen met Egypte en Syrië op die in 1967 wegens de steun aan Tsraël verbroken werden, en de be ëindiging van het olie-embargo. Watergate Voor president Nixon. gekweld als nij in eigen land wordt door het Wa- tergate-schandaal, hebben de in spanningen van Kissinger Arabi sche leiders zo dankbaar gestemd, dat president Anwar Sadat van Egyp» te verklaarde dat "impeachment" van Nixon een "tragedie" zou zijn. Egyptische functionarissen zeiden dat Cairo niets met Watergate te maken heeft en dat de heer Nixon de wettige president is van een land dat "een positieve rol speelt bij het zoeken naar een aanvaardbare duur zame en rechtvaardige vrede in het Midden-Oosten". President Sadat heeft dikwijls pre sident Nixons "wijsheid" voor de wij ziging in de Amerikaanse politiek Je gens het Midden-Oosten geprezen, maar een belangrijke factor bij de ze wijziging was de rol van de olie. Syrië De dool ta de betrekkingen met Sy- rië verliep moeilijker. Maar presi dent Hafez Assad verklaarde in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisie dat hij "nieuwe symptomen ziet van een nieuwe richting in de Amerikaanse politiek jegens Syrië". Hij begroette voorts met instem ming een verdere ontspanning tus sen de V.S. en de Sowjet-Unie Herstel wam de betrekkingen met de VS. achtte de president in het belang van Syrië en de VB. Palestijns commentaar Ook van Palestijnse zijde werd commentaar gegeven op het komen de bezoek van de president. Achmed al-Yamani van het militante volks front voor de bevrijding van Palesti na sprak van een „ernstige poging tot herstel van de Amerikaanse over heersing in het gebied teneinde de energiebronnen te beheersen. Met deze invloed zal men pogen alle pro- Beleggingen In Egypte is een vergaande wet afgekondigd inzake investeringen. De wet beoogt vooral net aantrekken vam buitenlands kapitaal. De investeerders zullen ruime belastingfaciliteiten ten deel vallen en de wet maakt dat veel be- naatregelen, ingesteld tijdens het egime van Nasser, op hen niet van oepassing zullen zijn. Verlaging Het Franse kabinet ïeeft gisteren bepaald dat de stem gerechtigde leeftijd wordt verlaagd van 21 tot 18 Jaar. Het desbetreffen de wetsontwerp zal nog dit Jaar aan de volksvertegenwoordiging worden voorgelegd. Zware regens Zes personen werden gedood en meer dan 100 wer den dakloos tengevolge van zware re genval in de zuidelijke Braziliaanse staat Rio Grande do Sul. In de hoofdstad van de staat, Porto Ale- gre, moesten vele gezinnen uit hun woningen vluchten em zij verloren hierbij al hun bezittingen. Jongen op examen door stroom gedood CINDHOVEN Op de Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs >n Eindhoven is gisteren de 20-Jari ge Peter Kessels uit het Limburgse Heel dodelijk getroffen door elektri sche stroom. De Jongen deed mee aan een praktijkexamen elektro techniek. De politie onderzoekt hoe dit ongeluk is kunnen gebeuren. gressieve krachten, waarbij de Pa lestijnse revolutie voorop gaat. te bestrijden" De voorzitter van de Palestijnse nationale raad, het „parlement in ballingschap," drukte zich echter voorzichtiger uit. Hij zei dat het be zoek van Nixon het resultaat was van de grotere militaire, politieke en financiële macht van de Arabische wereld sedert de oktober-oorlog. „Wij hopen dat alle Arabische landen alle mogelijkheden zullen gebruiken om het doel van de Arabische naties, waaronder de rechtmatige doel stellingen van het Palestijnse volk, te bereiken". Washington In Washington zijn president Ni xon en een aantal van zijn critici het niet eens over de motivatie van zijn haastig gearrangeerde reis naar het Midden-Oosten. Een vooraanstaand democratisch senator, Henry Jackson, zei dat het bezoek gevaarlijke aspecten had. Het zou de Russen tegen ons in het har nas kunnen jagen en het zou een risico kunnen hebbem voor het broze akkoord inzake troepenscheiding met Syrië. In een vraaggesprek voor het tele- De Amerikaanse president tijdens zijn tussenlanding in Salzburg verwelkomd door bondskanselier Kreisky geheel rechts) en typische Oosten rijkse muziek. De president neemt twee dagen rust om aan het tijdsverschil te wennen. Morgen vertrekt hij naar Egypte. visieprogramma „face the nation" zei hij niet te zien dat president Nixon op zijn reis iets tot stand zou kun nen brengem bulten hetgene dat mi nister Kissinger al had bereikt. NIXON IN SALZBURG SALZBURG President Nixon is gisteravond in gezel schap van zijm vrouw Patricia en minister van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kissinger, aangekomen in de Oostenrijkse Mozartstad Salzburg, voor een verblijf van twee dagen op zijn weg naar het Midden-Oosten. President Nixon werd verwel- komed door kanselier Bruno Kreisky en minister van Bui tenlandse Zaken Kirchschlae- ger. Het Amerikaanse gezel schap neemt zijn intrek in het paleis Klesheim bij Salzburg en reist morgen door naar achter eenvolgens Egypte, Saoedi-Ara bië, Syrië. Israël en Jordanië.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7