'Veel mensen vinden mij kat tig' NOS: kijk- en luistergeld moet f 47,- omhoog rffy)vandaag.. l ...e/i gisteren HILVERSUM VAART MEE NAAR HULL DUITSE TV TV morgén] DINSDAG 11 JUNI 1974 Hilversum De raad van beheer mogelijk, een verhoging van de om- ge van f 47,— is evenwel berekend ten opzichte van de huidige omroep- ling van de omroep. In de nota wordt Hilversum De raad van beheer de NOS is van mening, dat de omroepbijdrage in Juli 1976 voor een periode van twee jaar verhoogd moet worden met f 47,—. De thans gelden de omroepbijdrage is eveneens voor een periode van twee Jaar vastge steld tot 1 Juli van het volgend Jaar. maar de omvang van de algemene reserve van de omroep maakt het mogelijk, een verhoging roepbijdrage met één Jaar uit te stel len. Dit uitstel betekent volgens de raad van beheer van de NOS ech ter wel, dat de inflatiegevolgen ge durende dat Jaar moeben worden op gevangen en daarmee zal een be drag van rond f40 miljoen gulden gemoeid zijn. De verhoging van de omroepbij dra- f 47,— is evenwel berekend op basis van een uitbreiding televisiezendtijd met vijf tot zeven uur per week per jaar. Zou de zend tijduitbreiding echter maar 2,5 uur per week per jaar bedragen, dan zou od 1 Juli 1976 kunnen worden vol staan met een verhoging van de om roepbijdrage van f 42,—, hetgeen een stijging van 39 procent betekent ten opzichte bijdrage. De raad van beheer van de NOS zegt een en ander in een nota over het beleid in de komende Jaren. De ze nota wordt komende vrijdag in het NOS-bestuur behandeld. De raad van beheer zegt in deze no ta voorts, dat het tekort aan televi siezendtijd een nadelige invloed uit oefent op het algehele beleidsbepa ling van de omroep. In de nota wordt een zendtijduitbreiding wenselijk ge acht van Jaarlijks één uur per week voor elke A-omroep gedurende een periode van vijf jaar. Voorts zegt de raad van beheer van de NOS, de zichzelf opgelegde per soneelsstop niet langer be kunnen handhaven. In de begroting voor 1974 is dan ook rekening gehouden met uitbreiding van het personeel. Radio- en televisie-interviewster Netty Rosenfeld: Druipend wit huisje in Korten- hoef op zaterdagmiddag. Er staat een raam open, de keukendeur is I niet op slot. Netty Rosenfeld ont- j breekt: ze zit nog bij de kapper. Netty zit al zo'n vijfentwintig Jaar in het vak, eerst als omroep- ster, later in talloze eigen pro gramma's voor radio en televisie Vakwerk. Meest verse herinne ring: markant interview met mi nister Duisenberg in een even prachtig gefilmd en geregisseerd tv-portret. Onderkoelde manier van - vragen stellen. Nooit grof, soms een beetje cynisch en een enkele keer bijtend sarcastisch, gecamoufleerd onder goed gespeelde argeloosheid. Netty is tien minuten te laat. Het geeft niet. maar zij vindt het zelf oprecht vervelend. „Waarom zijn Jullie niet naar bin- j nen gegaan? Ik heb mijn zoon ge vraagd koffie voor Jullie te zetten. Hy heeft zich kennelijk verslapen". Netty Rosenfeld houdt niet van in terviews. Zij zegt: „Ik word er misse- I lijk van als ik een verhaal over mijzelf zie afgedrukt met een foto er bij. Daarom stem ik er zelden in toe". j Netty heeft een Jaarcontract bij de VPRO. Behalve een programma over Duisenberg bracht zij ook het Nederlands Blazers Ensemble, Am nesty International en Preek en Bram (Neerlands Hoop) op het scherm. Zelf komt ze liever niet in j beeld. „Dan zit ik alsmaar te den ken: zit m'n haar wel goed of ben ik niet te dik". Maar het heeft ook te maken met I de opvatting over haar werk. „Als u i zegt dat ik cynisch ben, dan is dat ook wel zo. Dat komt. ik relativeer altijd alles. Ik moet altijd lachen I om mezelf, om de betrekkelijkheid. Je kunt iemand interessant vinden en toch twijfelen aan de zin van de vragen die Je stelt. Dan denk ik: hoor mij nou eens. Soms weet Je de antwoorden al van tevoren. Het is erg complex, maar het blijft toch wel leuk werk". Hoe bereidt ze zich voor? t,Met Duisenberg heb ik zelfs de miljoenennota gelezen. Verder heb ik mij met economen verstaan die hem kennen. Maar deze man is zo'n gigantische grootheid in zijn vakge bied. daar kan ik eigenlijk geen vragen over gaan stellen. Dan moet Je andere facetten opzoeken en de man observeren als Je achter hem aanholt". Hoe ver wenst Netty Rosenfeld te gaan in een persoonlijk gesprek dat to de openbaarheid plaats heeft? fclk heb een programma gehad dat Het NOS-radioprogramma op Hil versum III van morgenavond en de daarop volgende nacht zal geheel gewijd zijn aan de maidentrip van het ms. „Nortand" van de North Sea Ferries. Het schip vertrekt van daag vanuit Europoort, nadat van middag de nieuwe terminal is ge opend door mr. Pieter van Vollen hoven. Morgenochtend vroeg komt de „NoiHamd" aam in Huil te Engeland. Het programma wordt aan boord opgenomen. De presentatoren Joost de Draayer, Vincent van Engelen, Michiel de Ruyter, Frits Spits, Felix Meurders en Kees Buurman (alge hele leiding) zijn aan boord aanwe zig. De opgenomen programma's bevat ten ook interviews met bemanning, passagiers en andere opvarenden van de „Norland". Dure snuifdoos LONDEN Bij een veiling in Londen is gisteren een gouden snuifdoos voor een recordprijs van 86.000 pond (ong. f560.000) in andere handen overgegaan. De met diamanten en half edelstenen rijk versierde doos was omstreeks 1760 door de Ber- lijnse juwelier Jordan en Daniel Baudesson voor Frederik de Grote gemaakt. Via de hertog van Cumberland en latere ko ning van Hannover was de snuifdoos in het bezit ge komen van de Griekse ko ningin-moeder Frederika, die de doos by Sotheby liet veilen. De nieuwe eigenaar is een hande laar uit Zwitserland. Netty Rosenfeld: „Ik moet vaak om mezelf lachen" heette: .Ben mens is maar een mens". Ik probeerde daar heel ver in te gaan. Maar na het gesprek met Anton Heyboer ben ik daar mee opgehouden. Dat heeft me zelf zo ontzettend aangepakt, nee, toen ben ik gestopt. Overigens werk Ik beter als er ook wat van my wordt geëist. Ik geloof dat Je in een interview de kracht moet kunnen opbrengen om Je te laten kennen. Toch probeer ik ilinke afstand te houden tot mijn object. Je loopt nameiyk de kans dat Je de mensen te aardig of te vervelend gaat vinden. Het intensief blijven doorvragen eist overigens een grote verantwoordelijkheid, die hoe langer hoe zwaarder gaat we gen. Onder collega's heerst daarover nogal verschil van opvatting. Daar zijn geweldige discussies over". Netty herinnert zich iemand die tij dens een uitzending in huilen uit barstte en een Charley Chaplin- mannetje uit Amsterdam, dat een pruik droeg. „Me helemaal van niets bewust vroeg ik hem: „Zet die pruik nou eens af?" Hij deed het en toen stond er ineens een heel andere man voor me. Toen ik door ging vragen zei hij: „Zonder die pruik ben ik niemand, ben ik een lui". Wat moest ik doen? Ik antwoordde: „Zet hem dan maa/r weer op!" Nog even die voorbereiding. Netty praat vooraf met vrienden, collega's en kennissen van de man of de vrouw over wie zij een portret gaat maken. Die mensen zit ik geweldig uit te melken. Ik ga ook naar de eventue le vijanden. Him antipathie zullen ze natuurlijk niet onmiddellijk de monstreren, maar als Je goed door vraagt herken Je aan de ondertoon wel hoe hun gevoelens zijn". Wanneer wordt Netty Rosenfeld boos of sarcastisch? „Dat is al ettelijke keren voorge komen. Ik denk aan gesprekken met hogemilitairen en vrijmetse laars, die zo ontzettend dom op mün vragen reageerden, zo schizo freen, zo bang, zo onoprecht, als ik dat merk dan word ik inderdaad rücksichtlos. Daar kan ik niets aan doen. Ik vraag wat ik weten wil. In het programma „Scala" heb ik eens een meneer gehad, die enthouaist propaganda maakte voor een collec te. Ik vroeg hem waar het geld naar toe ging. Hij sprak toen over prins Bernhard en over de kamer voorzitter, die de actie steunden. Het interesseerde me niet. Ik wilde weten wat er met het geld gebeur de. Ik kreeg geen antwoord en voel de me dan ook helemaal verstrak ken, verstijven. Dan ben ik keihard. In een of ander radioprogramma had ik een man die geld inzamelde voor Jeugdhuizen. Ik vroeg waar het voor nodig was. Ik veronderstelde voor sjoelbakken en Jukeboxen. „Ja zeker", antwoordde hij. „En voor marihuana", vroeg ik. HU beaamde het. De man wist niet hoe een clubhuis er uit zag. HU was nog nooit in een clubhuis geweest". Netty kent eventueel geen pardon voor mensen die tot de groep van autoriteiten behoren die geregeld in het nieuws zUn. „Die komen aJtyd opdraven, ook als ze weten wanneer er harde vragen op hem worden af gevuurd. Maar de gewone mensen die door mij worden benaderd, daar moe ik voorzichtig mee zyn, die zijn zo kwetsbaar". Bewondering heeft Netty Rosenfeld voor een man als Den Uyl. „Als je die ziet voor de televisie, die man steekt voortdurend zijn hals in de lus, dan wordt hij weer gepakt, om dat hij niet van voorgekauwde ant woorden houdt. Denk maar eens aan het interview van Brugsma met Den Uyl in Bellevue. Hij blijft zo geweldig staan die man". Hoe komt ze zelf over by de kyker? „Heel verschillend. Van heel goed tot heety slecht. Er zitten weinig grijzen in. Veel mensen vinden mij kattig. Dat mens lacht nooit eens, terwijl ik vrij veel lach". Wie zeggen dat, mannen of de vrouwen? „Ze pikken het allebei niet. Die rooie wordt er heel vaak gezegd". Ze is ndiet het type Mies Bouw man, ongeschikt voor de showbusi ness. Vtodit ze dat zelf ook? „Je hebt wel eens van die dingen waar per sé een vrouw bU moet. Daar word Je dan voor gevraagd. Ben ik niet geschikt voor. Van mode weet ik niets. Ik ben niet ge conditioneerd om te praten over een schattig jurkje en beeldige an dere zaken. Ik heb een keer damkampioen schappen bijbewoond in Londen. Ik was daar met Albert van Lingen. Ik zag toen een ouwe man een tango dansen met van die hoekige bewe gingen weet Je wel? Ik vroeg Van Lingen: wie is die ouwe man? Van Lingen geïrriteerd: „Die man is niet zo oud". Ik zeg, nou, maar diie man is hardstikke kaal. Kijk, de vlam men slaan me dan uit. Ik kan dat niet. Net als bij koninklijke bezoe ken. Die namen van die Scandina vische meiden, dat vind ik ontzet tend. Ik haal alles door elkaar. Ik volg liever bepaalde processen, ik werk liever aan de basis. Dingen aantonen waar mensen iets aan hebben". De Kieler Kulturpreis voor 1974 waaraan een geldsbedrag van 10.000 mark is verbonden, is gisteren uitge reikt aan de Westdultse lyrische dichter Hans-Jtirgen Heise. Heise woont sinds 1958 in Kiel en is 44 Jaar. Van zyn hand zyn de ge dichtenbundels „Ein bewohnbares haus", „Uhrenvergleich", „Besitzun- gen in Untersee" en het dit Jaar ver schenen „Das Profil unter der Mas- ke". In dit laatste werk houdt Heise zich bezig met schilders en dichters van het surrealisme. TEGELEN In 1975, zullen in Tegelen voor de 13de maal de Te- gelse passiespelen worden gehouden. Tydens een in het afgelopen week einde gehouden vergadering van alle medewerkenden is hiertoe besloten. Evenals in voorgaande Jaren zullen de spelen in het openluchttheater „De Doolhof" worden gehouden. Er zullen in totaal 14 uitvoeringen wor den gegeven, waarvan 5 in de avond en de anderen op zondagmiddagen. Amnestie De Franse regering heeft een wetsontwerp voor een am nestie goedgekeurd, waarvan in het bijzonder politiemannen en militai ren zullen profiteren die tijdens en na de oorlog in Algerije zijn veroor deeld. De betrokkenen zullen hun rang terug krijgen en het recht om eerder verleende onderscheidingen te dragen. Ontmoeting De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft vandaag zijn Westduitse ambtgenoot Hans-Die- trich Genscher ontmoet in bad Rei- chenhall, een Beiers kuuroord bij de grens met Oostenrijk. ADVERTENTIE Als een jonggetrouwd echtpaar in Zuid-Laren (Drente) gezinsuitbreiding kreeg vóórdat het huwelijk negen maanden oud was, werd de vader tewerkgesteld in de tuinen van Havezate „Laarwoud". Elke minuut dat de baby te vroeg geboren werd, moest hij daar goedmaken. Laarwoud is nu één van de prachtigste^ parken in Nederland. U leest dit verhaal en nog vele* andere in het nieuwe Boek van de Maand. Een reis in de tijd langs de monumenten van Nederland. I Met 13 overzichtelijke route kaarten in vierkleuren. In speciale Boek van de MaandA^ oplage f. 12.50. Daarna f 22.50. IBOEkM (De aanbieding is geldig t/m 6 juli Ivan de 1974. Echter zolang de voorraad maand strekt). Boek van de Maand Cadeau van de Maand NEDERLAND I 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De Verschoppeling, tv-serie (VARA) 19.30 De eilanden van de rode vogels, serie natuurfilm» (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 De Onedin LUn. tv-serie (VARA) 21.10 De Ombudsman (VARA) 21.35 Wie wat waar, vraag- en antwoordspel (VARA) 22.05 Achter het nieuws (VARA) 22.55 Uitzending van de Vrye Gedachte (VARA) 23.00 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De Voetbalkwis (KRO) 19.30 De Melchiors, tv-serie (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Levend ingemetseld, speelfilm met Charles Laughton (KRO) 21.40 Dokumentaire over de stadsvernieuwing in Amersfoort (KRO) 22.30 Den Haag vandaag (NOS) 22.45 Journaal (NOS) Visueel misschien nog het aar digst in het televisie-aanbod van gisteravond was in het Journaal de verbeelding die een Egyptische bioscoop-reclame schilder van Nixon had ver vaardigd ter gelegenheid van het bezoek dat de Amerikaanse president bij wijze van zelflou tering aan het Midden-Oosten gaat brengen. Het was een portret waarop hij, vele malen meer dan levensgroot als een glimmend soort sjeik van Ara- bië in de straten van Cairo hing de Rudolf Valentino van 1974, een gepenseelde wensdroom waar de betrokken artiest kennelijk- geen recente foto bij ten voorbeeld had ge nomen. Illusies ook, als altijd, in het ziekenhuis, de nu al tot de 34ste aflevering gevorderde doktersroman die, als de ma kers maar lang genoeg in leven blijven, althans in lengte Pey-' ton Place gemakkelijk zal kun nen overtreffen. Er is op zich zelf geen enkele reden om op dit in alle opzichten voorspel bare huilverhaal terug te ko men maar het moge dienen als afzet voor „Helen, een vrouw van deze tyd", die gisteravond voor de zesde keer haar som bere maar aannemelijke leven geëtaleerd zag. We zijn met dit verhaal van een in de steek ge laten vrouw nu op de helft van de serie en men mag aannemen dat het van betekenis is op het aantal afleveringen te letten. De beste (Nederlandse en bui tenlandse) reeksen hebben een afgepaald aantal episodes: zó lang hadden auteur en regis seur er voor nodig om het ver haal te vertellen (Familie Ash- ton. De stille kracht, Merijntje Gij zen. Oorlog en vrede) en als je er verder aan gaat rekken dan het dramatische elastiek wil gaan, krijg je rafels en breekpunten. Daarom is het ziekenhuis met zijn als kauw gom plooibare ontwikkelingen een laf stuk vermaak dat dp kijker nauwelijks een reëel herkenningspunt biedt, terwijl Helen Je ongeveer elke drie minuten het gevoel geeft dat je ooit, met het zweet in de handen, soortgelijke situaties zelf hebt meegemaakt. In Televizier8 Magazine ont stond min of meer een welles- nietes-toestand rond de uit Sy rië naar Israël en de uit Israël naar Syrië teruggekeerde krijgsgevangenen waarbij het vooral opviel dat Wil Simon in Tel Aviv kon praten met de geëmotieneerde) repatrianten, terwijl Herman Rolfes in Da mascus het moest doen met kennelijk van hogerhand ver strekte boosheden over slechte behandeling. Wie probeert de zaak-Dennen dal nog te doorgronden moet het gevoel krijgen in een don kere spiegel te kijken die al leen Je eigen beeld teruggeeft Hoewel Jaap van Meekren op zijn als gewoonlijk uitnemende manier de nieuwe beheerder prof. dr. G. Brenninkmeijer wilde uithoren over wat de laatste ontwikkelingen in deze trieste geschiedenis betekenen, kwam er niet veel meer uit dan dat het een kwestie moet worden van niet de orde maar de vrede te herstellen. Voor de buitenstaander gaat Dennendal wel steeds meer synoniem aan Kafka worden. INVALLER DINSDAG 11 JUNI HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Mens en Politicus (III). serie 18.40 (S) Licht orkest 12.16 Mededelingen; 12.30 ving, een uitzending van het minis terie van CRM. 17.30 Nws. NCRV: 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM m. AVRO: 7.02 Drie op Je boterham avond: gevarieerd programma. pro viseert. 22.30 Nieuws. 22.40 Radio- Journaal. 22.50 (S) Louis Neefs zingt. 23.05 (S) Er floot een vogel in de (8.02-8.05 Radiojournaal) 9.08 (S) Pep-op-drie Arbeidsvitaminen met populaire verzoekplaten. 11.03 Drie draalt op verzoek:'Poetbus 7.00. 12.03 18.00 (S) KRQ-muzlek ud eigen pro- Radio Journaal. 12.00 (8) Drie tussen dukties. 18.19 Politieke uitzending: de middag. 15.03 Pop-Kon takt Uitzending van de Communistische •- Partij van Nederland. 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Lichte grammo- foonmuzlek. 19.00 (S) Zin ln muziek: amateurs geven de toon aan. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 nieuws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) 15XB Pop-Kontakt II. 16.03 De Hit- de Amerikaanse Radiojournaal. ziek? 23^00 "strlir^dln^^avondkrant DUITSLAND I I boeken-4^«S«c<SL^ÜSffecltal: 1800 (K) N*«uws uit NoordrlJ n-Weet - falen. 18.10 (K) Elefantenboy. tv-se- rie. 18.40 (K) Journaal. 19.20 (K) Mottv Llebe, tv-film. 20.00 (K) Jour naal en weerbericht. 20.15 (K) W.K. Voetballen. 21.15 (K) Antonionl's China. film. 23.25 (K) Journaal, klassieke muziek 21.15 Plaatselijke toestanden, hoorspel. 22.00 (S) Klas sieke orkestmuziek. 22.25 (8) Viola (P)opdonder. 22.56 Mededelingen. 23.02 (8) Wachten op middernacht. 002 (8 In de kleine uren. 2.02 (8 Kees van Maasdam. 3.02 Willem van Beusekom. 4.02 Alfred Lagarde. 5.02- 7.00 Hans Hamburger en Wim Bloe- WOENSDAO 13 JUNI VOOR 18 UUR HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Aktuali- teitenshow met om 7.45 VPRO: Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 (S) Aktualiteiten- show-vervolg, met om 9.00 Van alle markten thuis, praatje. 9.35 Water standen. 9.40 Nederlandse schoolradio. 10.00 (S) Radioweekblad. kommentaar en weerbericht. DUITSLAND II 18.25 (K) Die Pollyfoot-farm. tv-serie. 19.00 (K) Journaal. 19.30 (Z/W) Der Tot vom Sarntal, dokumentair spel. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Infor maties en meningen n.a.v. actualitei ten. 22.00 (K) Nachtstudio: Kamera films. 23.30 (K) Journaal. sie. AVRO 17.00 iK) Professor Baltha zar. 17.1017.35 (K) Dierentuinen van de wereld. NOS: 18.45 (K) Pabelties- (14.00 Operette. 14.30 Mijn fijnste boek. 14.45 Grote In de ochtend van het leven 16.00 Nws. 16.03 De Bamboesnijder en het maanmelsle. hoorspel. 17.10 (8) Melo- dien Expres, licht muziekprogramma TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbljt- re Party. N03: 20.30 (K) Staatsloterij. 20.35 (K) Studio Sport I. 21.05 <K) Spel zonder grenzen. 22.30 Den Haag vandaag 22.45 (K) Studio Sport H. 23.15—23.20 (K) Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) Fabeltjeskrant. 18.55 (K) Journaal. AVRO: 19.05 (K) Wal- v"--.<i Twiggy is weer terug in Londen. Het meest gevraagde model van weleer kwam op Heathrow Airport aan na een verblijf van een klein jaar in Hollywood. De 24-jarige Twiggy hoopt in Engeland een eigen televisieserie te krijgen. i, dolfijnen u lief.Nederlandse natuurfilm gen. 12DO (S) Van twaalf tot twee

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5