"Vele vliegfouten zijn onnodig" Europese Commissie gaat met regering praten over Dollard Daders van wisseltrucs gepakt Nieuw Dennendal Senaat tegen akkoord met plan Brenninkmeijer Mr. dr. piloot Aart van Wijk: wijziging van de zondagswet Aanleg buitendijks Dollardkanaal geeist UITSTEL VAN AANBESTEDEN RIJKSWEG 14 GEVRAAGD Sluis is sex moe Bij zo'n35.000kmper jaar kost een Mercedes Diesel minder dan eenbenzinewagen van rond 12 mille. DINSDAG 11 JUNI 1974 UITHOORN „Ik heb het altijd onbilllijk gevonden dat mensen die hun best doen zo veilig mogelijk te vliegen toch ongelukken kunnen veroorzaken omdat een heleboel zoge naamd menselijke fouten kunnen worden voorkomen door betere technische maatregelen". uiteraard ook het verschijnsel van vliegtuigkapingen en sabotage aan toestellen aan de orde komt. Is dat verschijnsel te voorkomen of op zijn minst af te remmen? Door H. J. Oolbekkink Het is een uitspraak van mr. dr. Aart A. van Wijk (40). sinds vrij dag doctor in de rechtsgeleerdheid, sinds 1956 vlieger bij de KLM. Hij promoveerde bij prof. mr. G.J. Schollten op het proefschrift „Air craft accident inquiry in the Ne therlands". (Onderzoek naar lucht vaartongelukken in Nederland), een studie waar hij in 1968 aan is be gonnen nadat hij in 1963 was gestart met de rechtenstudie. Hoe komt een vlieger er toe zich ln de rechtsgeleerdheid te gooien? „Het is altijd een hobby van me geweest, ik heb nooit de bedoeling gehad er mijn brood mee te verdie nen het was iets om mijn vrije tijd mee te vullen. Ik had de boe ken dan ook altijd bij me als ik onderweg was en ik heb op de stranden van Sidney en Caracas zitten studeren, en als er geen strand was, deed ik het aan de rand van het zwembad." Mr. Van Wijk heeft zich om een speciale reden beziggehouden met luchtvaartongevallen. »Het is in de lucht zo makkelijk een fout te maken omdat de mens feilbaar is, en ik heb het altijd een moeilijk probleem gevonden: in de eerste plaats heb Je de gevolgen van zo'n ongeval en dan komen de maatregelen die tegen de beman ning worden getroffen. Terwijl een heleboel fouten niet hadden hoeven te gebeuren. Alleen heeft het vrij lang geduurd eer men heeft inge zien dat de mens tegen zichzelf be schermd moet worden. „De jumbo waar ik nu op vlieg heeft bijvoorbeeld een aantal voor zieningen die, als ze er twintig Jaar geleden waren geweest, een hele hoop ongelukken hadden voorko men. Een van de problemen in de luchtvaart is als de verkeersleiding zegt dat Je tot een bepaalde hoogte mag stijgen of zakken en dat onze aandacht dan wordt afgeleid door dat we een bocht moeten maken of iets dergelijks en we dan door die hoogte heenklimmen. Nu zit er in de Jumbo en de DC-10 een metertje dat we op de gewenste hoogte in stellen en als we daar zijn gaat er een lichtje branden en een belletje rinkelen als waarschuwing dat we hoogte moeten blijven zitten". Mr. van Wijk heeft toegang gekre gen tot alle rapporten en briefwis selingen over luchtvaartongevallen van de Rijksluchtvaartdienst terwijl hij ook in bibliotheken in New York en Montreal heeft gestudeerd. Hij vond deze kans een verheugen de stap naar openheid in een tot dan toe nogal gesloten materie. In die openheid vindt hij ook passen dat de Raad voor de Luchtvaart niet meer, zoals tot nu toe, de be voegdheid mag bezitten om discipli naire straffen op te leggen. Hij vindt dat die bevoegdheid in eerste instantie bij vliegclub, vliegschool of luchtvaartmaatschappij moet liggen, onder toezicht van de Nederlandse strafrechter. Hij zegt: .Als vlieger wil ik dat elk ongeval bekend wordt zodat er maatregelen kunnen worden geno men om ze in de toekomst te ver mijden. Dat houdt in dat alle ver klaringen die tijdens een onderzoek worden afgelegd maar niet gebruikt kunnen worden bij andere onder zoeken waar straffen uit kunnen voortvloeien. Zo hebben wij in het toestel een Cockpit Voice Recorder waarop alle gesprekken die de be manning onder elkaar voert worden opgenomen. Dat bandje loopt een half uur, wist dan zich zelf uit en begint op nieuw, wat natuurlijk erg belangrijk kan zijn om bij een crash de laatste woorden te kunnen horen. Nou, we willen uiteraard niet dat zo'n opname tegen ons gebruikt zou worden, dat zou een spannings veld geven tussen de vliegveiligheid en de persoonlijke levenssfeer in de cockpit." Als vlieger maakt Van Wijk om trent 500 uren per Jaar. minder dan de gemiddelde KLM-plloot, maar dat komt omdat hij als voorzitter van de Juridische studiegroep van de Internationale Federatie van Verkeersvliegersverenigingen nogal eens vrij krijgt om vergaderingen bij te wonen. Vergaderingen waarin Van Wijk: „Het principe waar we van uit gaan is dat we met een „schoon" vliegtuig moeten kunnen vertrekken, dat de veiligheid op de vliegvelden dus optimaal is. Als vlieger mag Je niet lastig gevallen kunnen worden want de sfeer in de cockpit is heel teer; met name bij de start en de landing werkt dwang dan verstorend, ook al is het een kaper die niet schiet. Nee, dat ka pingen voor 100% voorkomen kun nen warden zie ik niet gebeuren, maar dat ontslaat de regeringen niet van de plicht de hoogst moge lijke perfectie te bereiken. Zoals die twee Palestijnen die net in Haarlem berecht zijn. Goed, als Jurist zeg ik dat het .nette" kapers zijn geweest omdat ze niet geschoten hebben, maar als vlieger kan ik niet beoor delen in hoeverre de veiligheid tij dens die vlucht tooh in gevaar is geweest. Daarom bevredigt die straf me wel, maar het zou natuurlijk mooier zijn als zoiets helemaal niet zou kunnen gebeuren." j M Mr. dr. piloot Aart van Wijk. STRAATSBURG De Europese commissie gaat met de Nederlandse regering praten over de Dollard. De Dollard, een van de belangrijkste vogelreservaten van West-Europa wordt bedreigd door de plannen voor het graven van een afwateringska naal. De vice-voorzltter van de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, Carlo Scarascia Mugnozza zei dit gister avond in het Europese parlement in Straatsburg waar deze kwestie aan de arde kwam door vragen namens de parlementaire commissie voormi- lieuebeheer en volksgezondheid. De Italiaan Libero Delia Briotta (socialist) vroeg of de Europese com missie "bereid was onverwijld stap pen te ondernemen bij de Neder landse regering om de vernietiging van het natuurgebied te verhinde ren". De Italiaan wees erop dat sedert 1966 er een plan bestaat om een ka naal te graven waardoor het afvoer- water van de provincies Groningen en Drente via de Dollard naar de Noordzee zal worden geleid. Volgens de commissie voor milieu beheer van het Europese parlement zal de uitvoering van het plan om buitendijks door de Dollard-kwelders een kanaal te graven catastrofale gevolgen hebben voor miljoenen broed- en trekvogels en het ecolo gisch evenwicht ernstig verstoren. De Europese parlementariërs we zen erop dat een andere oplossing mogelijk is, namelijk een binnen dijks tracé voor dit afwateringska naal, waardoor de kosten niet eens zouden stijgen. Volgens de Europese volksverte genwoordigers moet de Europese commissie bij de Nederlandse rege ring zonder dralen stappen onderne men om te zorgen dat het kanaal binnendijks wordt aangelegd, zy zijn van mening dat hier een taak voor de Europese commissie is weg gelegd, omdat de Dollard een grens gebied is binnen de gemeenschap, en het door de ministerraad van de Europese gemeenschappen op 22 no vember 1973 definitief goedgekeur de actieprogramma van toepassing is voor wat betreft het milieu. De vice-voorzitter van de Euro pese commissie zei in zijn antwoord ook dat de Europese commissie niet officieel op de hoogte is gesteld van de Nederlandse plannen. De commissie heeft nota genomen van de protesten in Nederland en daarbuiten tegen het buitendijks tracé van het kanaal. Ook is men in Brussel, de zetel van de Europese commissie, ervan overtuigd dat er snel gehandeld moet worden. Drie parlementariërs, Scholten (christen-democraat), Laban (socia list) en Baas (liberaal) wezen erop daJt er aan de Dollard-kwestie ook nog andere aspecten zijn vertoonden, nl. de vedllgehiü en de kosten. Zij noemden alle drie het veilig heidsaspect voor de bevolking zeer belangrijk en dit kan naar him me ning ernstig in gevaar worden ge bracht door het alternatief dat os. door de werkgroep Dollard van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee wordt aange voerd. Daartoe zal de zeedijk moeten wor den doorboord, hetgeen een ernstige verzwakking in de dijkbescherming zal betekenen. De heer Baas wees erop dat in de laatste vijftien Jaar de dijken in het westen en zuiden van Nederland wel zijn verzwaard, maar in het noorden niet. De heer Scholten had graag ge- WINSCHOTEN In Winschoten hebben gisteravond ruim 1000 oost-Groningers geprotesteerd, over het uitblijven van een be slissing van de regering inzake het Dollardkanaal. Hierbij werd uitdrukkelijk de aanleg geëist van het buitendijks kanaal zoals in 1966 door de toenmalige regering is besloten. Een binnendijks kanaal dat mo menteel door de regering in stu die is genomen werd radicaal van de hand gewezen. Door de voor zitter van de Groninger Water- schaps Bond, de heer R. J. Cle- vering, een waanzinnig plan ge noemd. De bioloog Fop I. Brou- overtulgd dat tus sen de buitendijk en de oude dijk een uniek onvervangbaar natuur gebied zal ontstaan. De burgemeester van Winscho ten, mr. G. J. te Loo vond dat er genoeg was gestudeerd waardoor de bevolking van oost-Groningen, tot het uiterste op de proef is ge steld. Er werd een telegram aan de regering gezonden waarin dui delijk wordt gemaakt dat de be volking geschokt is door het uit blijven van de beslissing van de regering en dat geen verder uit stel meer wordt geduld voor de uitvoering van het buitendijks kanaal. DEN HAAG Burgemeester en Wethouders van Den Haag en de PvdA-kamerleden mevr. Epema- B rugman en Van der Doef willen de minister van Verkeer en Waterstaat vragen om de op 18 Juni geplande aanbesteding van de aanleg van Rijksweg 14 voor korte tijd uit te stellen. In die periode kan dan nog overleg tussen gemeente en Rijkswa terstaat volgen over eventuele maat regelen ter beperking van geluidshin der. die deze autoweg voor aangren zende woongebieden kan opleveren. Rijksweg 14, ook wel verlengde Landscheidingsweg genoemd, zal de 1 andscheidingsweg op de Haags-Was- senaarse grens voorlopig verbinden met Rijksweg 4, Ypenburg-Amster dam. Later moet de weg 14 ook aan sluiten op Rijksweg 12 naar Utrecht en op een nog te bouwen provinciale weg 20 naar Zoetermeer. Bewoners van de Haagse wijk Ma- riahoeve en van woonbuurten in Voorburg en Leidschendam, die de ze op een dijklichaam van een meter of acht hoogte aan te leggen weg vlak voor hun huizen zullen krijgen, zijn de laatste maanden te gen de aanleg in verzet gekomen, ge steund door een drietal actiegroepen. B en W van Den Haag beloofden het verzoek tot uitstel van de aanbe steding te zullen doen in antwoord op mondelinge vragen, gesteld door het gemeenteraadslid A. J. van Ha gen (PvdA) Zij onderschrijven diens motief, dat de raadsleden nau welijks gelegenheid hebben gehad om zich op de gevolgen van de wegaan leg te bezinnen, overigens slechts zeer ten dele Twee V.V.D.-leden uit de gewest raad van het gewest 's-Gravenhage. hebben kortgeleden ook al om uitstel van de aanbesteding gevraagd. Zij onderschrijven de noodzaak van de ze wegaanleg wel. maar willen de be- zaren ervan voor het milieu tot een minimum zien teruggebracht. Rijkswaterstaat heeft toegestemd ln een informatie-avond voor de be woners van Mariahoeve, te houden op 17 Juni, letterlijk aan de voor avond van de door deze dienst al vastgestelde aanbesteding. zien dat de Nederlandse minister dijks tracé goedkoper zou zijn. De van Verkeer en Waterstaat T. J. Wes- christendemocraat Scholten noemde terterp bij het debat aanwezig zou een bedrag van veertig miljoen gul zijn geweest. den extra, de socialist Labaai becij- Ook bestreden de drie parlemen- ferde zelfs vijftig tachtig miljoen tariërs de stelling dat het binnen- gulden extra. SLUIS Het lieve Sluis in Zeeuws- Vlaanderen is de sex ineens moe. Voer het dorp eerst wel bij de stro men likkebaardende Belgen, dienaar de wellustige beloften van de sex- shops kwamen kijkennegen van de ze liefdeswinkeltjes met de bevalling van een tiende op komst werd toch te gortig. De elf gemeenteraadsle den, die namens de 3100 Inwoners spreken hebben gisteren B. en W. in een spoedvergadering gevraagd een halt toe te roepen aan deze uit de hand gelopen losbandigheid. Schoolreisjes mijden de gemeente om de Jeugd niet te vroeg rijp te ma ken, bejaardenuitstapjes komen ook al niet meer langs, omdat de oudjes het wel bekeken hebben. De mid denstand ziet langzamerhand het voordeel, dat hun sexverkopende col lega's met het aantrekken van de Belgen leverden in nadeel verkeren. En nu moet de raad dan maar in grijpen. Openbaar ministerie, rijk, provin cie en buurgemeenten moeten in het geweer worden geroepen om de strijd tegen de "misvormde sex" aan te binden. Zo adviseerden de elf van Sluis aan hun vroede vaderen. ADVERTENTIE UTRECHT Het personeel van Nieuw-Dennendal gaat akkoord met het plan dat de beheerder van Den nendal, prof. dr. G. Brenninkmeijer, gisteren aan alle werkers to de zwak- zirmigeninrichttng to Den Dolder heeft voorgelegd. Uitgangspunt van prof. Brenninkmeijer is dat de ouders het verloren vertrouwen in Dennen dal moeten herwinnen op grond van door de ouders meebepaal- de veranderingen. Zo zullen de ouders mogen zeggen hoe de samenstelling van de groepsleiding over hun kin deren uit zal zien. Ouders die het niet eens zijn met de groep, mogen hun kind in een andere groep onder brengen. De ouders kunnen een neutrale vertrouwensman aanwijzen, die het contact onderhoudt tussen ouders en de commissie Langemeijer. Verande ring in de personeelsbezetting kan het op nan-aotief stellen van personeel en het aanstelen of lenen van wer kers noodzakelijk maken. Het personeel van Nieuw-Dennen dal heeft vertrouwen in prof. Bren ninkmeijer en verwacht dat zijn plan „op een redelijke en menselijke ma nier" zal worden uitgevoerd. Prof. Brenninkmeijer heeft besloten de weer ontslagen groepsleiders die zon der toestemming met twaalf pupillen op vakantie waren gegaan voorlopig nog vrijwillig aan het werk te laten. DEN HAAG Uit een schriftelijk verslag over de wijziging van de zon dagswet blijkt dat een meerderheid van de Eerste Kamer de zwembaden op zondag gesloten wil houden. Het initiatiefwetsvoorstel van Goudsmit (D'66) en Jurgens (PPR) stuit op bezwaren van de KVP, ARP, CHU, SGP en een deel van de WD in de Eerste Kamer. De wijziging was bedoeld om ge meentelijke, gesubsidieerde zwemba den op zondag open te krijgen, onge acht de religieuze kleur van de ge meenteraad. Wanneer het Initiatiefwetsontwerp in de Eerste Kamer zal worden be handeld, is nog niet bekend. In elk geval zullen de Christen-Democra tische fracties dan pas vertellen waarom ze er tegen zijn. Een deel van de WD vindt het feitelijke be lang zo gering dat men daarvoor niet de gemeentelijke autonomie ver der wil aantasten. WIERINGERWERF Drie Paki stani, een meisje van achttien en twee mannen. 40 en 22 Jaar oud. zijn bij de Afsluitdijk onder Wieringer- weri gepakt op verdenking van het plegen van wisseltrucs. Het drietal stond voor deze grap pen gesignaleerd in de plaatselijke kranten en ving daarom in het Noordhollandse dorp overal bot. Een pomphouder was zo slim de politie te waarschuwen. Deze arresteerde de avonturiers en bracht ze naar Hei- loo, waar zy wel slachtoffers hadden gemaakt. Onbenullige dingen kopen, met groot geld betalen, taalmoeilijk heden, gehannes in portefeuille of kassa van de winkelier en de vogels waren gevlogen met meer geld dan ze waren gekomen. De rijkspolitie in Schoorl heeft gis termiddag to Camperduin vier Paki stani met drie kinderen aangehouden nadat zij op de postkantoren van Schoort en Groet hadden geprobeerd door wisseltrucs aan geld te komen. De trucs waren mislukt en een lo ketbediende had het Zwitsers kente ken van de auto waarin de groep reisde aan de politie doorgegeven. De Pakistani, te weten de 30-Jarige H. K. A. K., de 34-Jarige A. A. H., de 28-Jarige A. S. en de 32-Jarige echt genote van K. met drie kinderen van 1, 2 en 3 Jaar oud, waren nog geen week in Nederland en verbleven in Amsterdam. De politie in Vleuten, Mijdrecht en Utrecht heeft om hun aanhouding gevraagd in verband met wel geslaagde wisseltrucs. Ook een diamantair in de Amster damse Nicolaas Tulpstraat werd ge flest. Hij werd door twee Engels sprekende mannen in aow-leef tijd de boot in geholpen voor een kleine f 120.000. Zy zouden een party dia manten ter waarde van dit bedrag in Hollands geld betalen en gaven in pand vast drie bundels biljetten, die elk 20.000 dollar zouden bevatten. Tussen de bankjes van honderd dol lar, die boven en onder de stapeltjes lagen, zat alleen klein geld en één dollarbiljetten, totaal 6lechts 1188 dollar. Aanschaffingsprijs ofkilometerprijs De aanschaffingsprijs va., een Mercedes Diesel is niet laag. Maar verkijkt u zich niet: als u met een Mercedes-Benz 200 D zo'n 35.000 km per jaar rijdt bent u per kilometer goedkoper uit dan met een benzinewagen van f 12.000,- of meer. Afschrijving en rente verlies meegerekend. 30% meer kilometers Een Mercedes dieselmotor haalt uit elke liter brandstof ongeveer 30% meer kilome ters. Dat versterkt nog eens het voordeel vandelagebrand- stofprijs. Hóge inruilwaarde Als u uw Mercedes over een paar jaar weer verkoopt zal de nieuwe gegadigde er nog een aanzienlijk bedrag voor moeten en willen neertellen. Want bij verkoop krijgt hij er ook weer veel voor terug. Een Mercedes Diesel heeft nu eenmaal een enorme lange levensduur, dus vermindert maar weinig in waarde. Als u zo'n 35.000 km per jaar rijdt, in een benzinewagen van 12 mille of meer, wordt het dan geen tijd dat u zich de veilig heid, de degelijkheid en het komfort van een Mercedes Diesel gaat veroorloven? Voor minder geld. Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710-69303 - Rijnsburg, Rijns- burgerweg 132, tel. 01718-73141 ROOYAKKERS AUTOMOBIEL BEDRIJF B.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 01710-52643/4.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4