Raad stelt eisen aan verdeling in winkelcentrum NORIT Burgerraadsman moet helpen en signaleren MR. QUADEKKER BEGINT IN NAJAAR Plaats voor massa-examens? Universiteit doet mee met actie tot behoud Pieterskerk Van Mevo in Merenwijk Inschrijven op 23ste jaar bij Huisvesting PAAR APART DINSDAG 11 JUNI 1974 LEIDEN Vermoedelijk in .ok tober a.s. zal Leidens eerste bur gerraadsman mr. F. Quadekker daadwerkelijk met de werkzaam heden kunnen beginen waarvoor hy uiteindelijk is aangetrokken en die erop neerkomen de burger te helpen by het „gebruikmaken van rechten en voorzieningen op maatschappeiyk, cultureel en re creatief terrein". Tussentyds zal hy zich gaan oriënteren op erva ringen met burgerraadslieden in andere steden en op het maat schappeiyk leven en de dienst en hulpverlening in Leiden zelf om in het najaar goed beslagen ten ys te komen. Als het zover is, zal hy gehuis vest zyn in het voormalige ge bouw van de Leidse Jeugd Actie op de hoek van de Breestraat en de Koornbrugsteeg. Voorlopig zal hy evenwel opereren vanuit het gebouw van de Welzijnsraad aan de Stationsweg. De dienstverlenende functie van mr. Quadekker bestrykt een groot veld van welzijnszorg, na melijk huisvestingszaken, algeme ne bystandswet, sociale verzeke- keringen. Juridische en Justitiële zaken, ruimteiyke ordening en andere gemeenteiyke plannen activiteiten die rechtstreeks met de belangen van de burgers te maken hebben, initiatieven van burgers in relatie tot de gemeen- teiyke overheid, gezins- en per- sooniyke problemen, culturele zaken, vrij etij dsbesteding, wyk- en buurtopbouw etc. In dit forse pakket van zaken waarmee de Leidse burger op een of andere manier wel eens te ma ken kan krygen, heeft de burger raadsman niet alleen de taak om de burger die by hem komt aan kloppen direct te helpen. Hy moet ook signaleren, kimnen constate ren dat een bepaald probleem steeds weer terugkeert. Hy zal dan moeten proberen om de oor zaak van dat probleem aan te pakken. En kan hy dat niet al leen, dan heeft hy altyd nog de begeleidingscommissie burger raadsman om daar het uitein- deiyke, structurele probleem voor te leggen. Deze commissie, die bestaat uit mr. Carla Stolwyk (advocate en procureur), Journalist Ruud Paauw, gemeenteraadslid Thys Ouwerkerk en welzij nsraaddirec- teur dr. Joop Kamphuis en die in gemeentelyke voorlichter mr. Jan Lelieveldt een adviseur heeft, is door de Welzij nsraad ingesteld. Zy heeft o.a. tot taak de onaf- hankelykheid van de raadsleden te waarborgen, die de communi catie tussen hen en instellingen op maatschappeiyk, cultureel en recreatief terrein te bevorderen of uit eigen beweging de bevindin gen van de raadslieden by instel lingen en organisaties te signale ren. De begeleidingscommissie zal dus zo nodig aandrang kunnen uitoefenen op instanties of orga nisaties om eventuele fricties die bij de burger problemen kunnen geven weg te (laten) werken. Het zal duidelyk zyn dat de burgerraadsman, die en dit ten overvloede beslist geen ge meentelyke functionaris is, gere geld contact zal moeten onder houden met tal van Instanties en personen die werkzaam zyn op he gebied van maatschappeiyk leven, dienst- en hulpverlening. Een aspect dat zijn functie erg omvangryk maakt. Het is dan ook nu al te verwachten dat, wanneer hy eenmaal goed draait of gaat draaien, een aantal medewerkers zal moeten krygen. Tot slot iets over mr. Quadek ker zelf. Hy is 30 Jaar oud, stu deerde na het diploma gymna sium A te hebben behaald Neder lands recht in Utrecht en trad in 1970 als wetenschappelijk mede werker in dienst by het Instituut voor Bestuurswetenschappen, waar hy zich onder meer bezig hield met vraagstukken over de verhouding bestuur/bestuurden. Daarnaast was hy in zyn woon plaats Delft direct betrokken by de oprichting van een rechtswin kel, waar hy zowel bestuurlyk als consulterend werksaam was. Compromis en werktempo Het krulrijke hoofd voorzien van een breedgerande hoed kwam Hans van Dam, lijsttrekker van de PvdA bij de laatste gemeenteraads verkiezingen en in brede kring genoemd als wethouder van finan ciën met ingang van 2 september 1974 gisteravond de raadzaal binnen. Zich wellicht bezinnend op een toekomstige rol als sherif binnen de PvdA-fractie. Het wachten is nu nog op het moment, dat hij te paard het stadhuis komt binnendraven, bij voorkeur voorzien van de buit van een geslaagde overval op een welgevulde post koets in Den Haag Maar wie dacht dat er een ludieke raadsvergadering voor de volge pakte tribune (met enkele toekomstige raadsleden, die het kwamen leren) ten tonele zou worden gevoerd, kwam bedrogen uit. Het werd een avond, die in het kader stond van overleg tussen PvdA en CDA. Niet over collegevorming, maar over de verkoop van grond in de Meren wijk ten behoeve van de bouw van o.m. een winkel centrum. De socialisten waren boos, omdat toegezegd overleg daarover niet had plaatsgehad. En dat waren ze met wethouder Lijten en andere leden van de commissie Economische Zaken over eengekomen. Helaas was de Sjef van Oekel van de Leidse raad er niet om dat besluit te bevestigen, noch te ontkennen. Maar na breedvoerige discussies en een schorsing van tien minuten die uitliep tot een half uur was er dan een compromis. Wie de koppen had geteld, was er trouwens al achter gekomen, dat het voorstel Van Aken de verkoop van de agenda af te voeren met 1715 zou zijn verworpenMaar goed, het was toch roerend om te constateren welke overeenstemming er ten slotte was be reikt. Al deed Cornelissens (KVP), scheidend raadslid, nog een beetje bits: „Zoals het nu vanavond gegaan is. is typerend voor het werktempo van deze raad. We hadden dit ook in tweeëneen- halve minuut kunnen bereiken". Over gewestvorming werd inhoudelijk geen seconde gesproken. Op initiatief van Van Aken werd het voorstel van B. en W. een defini- nitieve (wat heet definitief) regeling aan te gaan, verschoven naar een later tijdstip, omdat de raadsfracties onvoldoende tijd hadden gekregen om zich hierop voor te bereiden. Ook besloot de raad nog niet om het slotkrediet voor het verkeers- en vervoersplan voor de Leidse agglomeratie beschikbaar te stellen, omdat burgemeester Vis bU zijn voorstel om na elf uur door te gaan, slechts gesteund werd door 25 raadsleden. En daarvoor zijn er 26 nodig JOHN KROON Leiderdorpse Postduiven Vereniging LEIDEN Bij de bouw van het winkelcentrum in de Merenwijk zal de gemeente nauw- keurig toezien op de verdeling naar branche, die daar tot stand zal komen. De raad be- cours 230 oude duiven. Gelost om sloot gisteravond met algemene stemmen op voorstel van Van Aken (PvdA) en vele an- j^1.0 3 Jvac°d" deren, dat in het koopcontract met Mevo Bo uw- en Beleggingscombinatie, toekomstig Dop; i. J. c. Pracht; 5. Gebr. v. Goo- exploitant van het winkelcentrum de clausule wordt opgenomen, dat er geen winkel- ™£aJa^obj; J N ruimte verhuurd of verkocht zal worden, voordat met het gemeentebestuur, na overleg Hoogervorst.' met de raadscommissie voor economische zaken, overeenstemming over de branchever- deling is bereikt. LEIDEN De Leidse universi- teitsraad heeft gisteravond besloten mee te doen aan de activiteiten om de Pieterskerk te behouden en mr. K. J. Cath, voorzitter van het col lege van bestuur, aan te wijzen om zitting te nemen in het bestuur van de nog op te richten Stichting Pie terskerk. Voor de benoeming van een lid in het bestuur van de even eens toekomstige Stichting Vrienden van de Pieterskerk besloot de raad een voorstel van het college van be stuur af te wachten. Dit besluit wykt af van het oor- 6pronkeiyke voorstel van het college van bestuur, dat behelsde dat het college in de besturen van beide stichtingen zou deelnemen. Het stu dentenlid Van der Plas (progressieve party) diende een amendement in waarmee hy beoogde dat de univer siteitsraad zou besluiten deel te ne men aan het werk van de stichtingen en de vertegenwoordigers van de universiteit in de besturen van deze stichtingen zou voordragen. Hij trok zyn amendement in toen het college van bestuur met een nieuw voorstel op tafel kwam. waarmee de raad zich uiteindelyk kon verenigen. Mr. Cath deelde de raad gister avond mee dat het in de lijn der verwachtingen ligt dat het rijk, de provincie en de gemeente Leiden automatisch zullen subsidiëren (to-* taal 95 procent) wanneer tot restau ratie besloten wordt. Hy zei dat voor een dergelyke financiële basis inmid dels toestemming is gegeven. De Stichting Pieterskerk, die zich ten doel stelt de Pieterskerk in eigendom te verkrygen, de kerk te exploiteren en te laten voortbestaan, zal evenwel pas dan de kerk van de Nederlands Hervormde Gemeente overnemen wanneer vaststaat dat de restauratie en instandhouding van de kerk fi nancieel haalbaar zyn. De Stichting Vrienden van de Pie terskerk, die ten doel stelt voor het behooud van de kerk „in brede kring belangstelling te wekken" en finan ciële steun te verlenen by exploita tie en Inrichting, zou moeten probe ren donateurs te werven en/of op een andere manier aan geld te ko men. Voor het bestuur van deze stichting zouden leden moeten wor den aangewezen door de Studenten- ekklesia, en de besturen van de Ka mer van Koophandel, K O, het Een compromis, dat het resultaat ten daarvoor niet te kunnen dragen, zyn fractiege- dan zeggen we ook niet dat we die noot Cornelissens wellicht nog het 7"8: J- s' 8111 6; w- Siera 9- dering. Het voorstel 1 B. winkels financieel willen steunen. Als ander te sleutelen viel. Hy L.P.V. „De Snelvlieger" hield Trapsgewijs naar achttien vicieuze cirkel en stre- eigen doel voorby". winkelcentrum (7000 Een visie, die de PvdA aanvankeiyk niet mocht vermurven. Driessen LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond besloten om de leeftyd waarop een werkende Jongere zich als woningzoekende by Bureau Huis vesting kan laten inschrijven, te ver lagen tot 23 Jaar, daarmee vooruit lopend op de automatisering van het bureau, die naar verwachting dit Jaar zal worden gerealiseerd. De huidige minimum-leeftyd is 26 jaar. De vol gende stap die naar achttien jaar zal trapsgewijs worden gedaan. Het desbetreffende voorstel van B. en W. werd met algemene stemmen aanvaard, al uïtte Langerak (WD) er zyn teleurstelling over, dat nu niet reeds werd besloten tot verlaging van de minimum-leeftyd naar achttien jaar. Hy wilde ook, dat de leeftyd, waarop een alleenstaande als "ur gent" woningzoekende kan worden geregistreerd van 30 naar 26 verlaagd zou worden en voor een echtpaar (man en vrouw samen) van 50 naar 46 Jaar. Hy verwachtte in 1975 van het dan zittende college in ieder geval een dergelyk voorstel. Aangenomen werd voorts een motie van mevrouw Kerling (PvdA), waarin vastgelegd werd, dat zodra de mechanisatie van de administratie het mogeiyk maakt, begonnen wordt met de inschrijving van iedere wontngzoekende die ge registreerd wil worden. Wethouder Ham wees er wel op, dat dan behalve Uivoering van automatisering van de administratoie ook een verbetering van de personeelssituatie op Bureau Huisvesting noodzakelyk is. Hy sprak de verwachting uit, dat B. en W. hier binnenkort een besluit over zullen De wyziging van de woonruimte- verordening, waartoe de raad gister avond besloot, impliceert verder, dat gehuwde echtparen, die als woning zoekende ingeschreven staan, voort aan na twee Jaar huwelyk ais urgent worden beschouwd. Tot nu toe be droeg de termya drie Jaar. Oos kun nen nog niet-ingcschreven bejaar den voortaan in deze categorie wor den ingedeeld, op voorwaarde, dat één van beide echtelieden ouder dan 65 is. Verder is de eis van economisch gebonden zyn aan Leiden vervallen voor die inwonenden, die van bui tenaf komen, maar al drie Jaar on afgebroken in het Iieidse bevolkings register staan ingeschreven. Ook zy kunnen nu als woningzoekende wor den aangemerkt. Een uitzondering geldt voor studenten, die van buiten Leiden komen. Besloten is voorts, om de groepsindeling naar inkomen by registratie af te schaffen en de toe passing van de huurquote soepeler te hanteren en in een aantal geval len geen beperkingen in dit verband meer op te leggen. Ook zal geen maximum inkomensgrens meer gel den. ADVERTENTIE 'tbetrouwbare trof verkoop van grond in de Meren wyk aan Mevo ten behoeve bouw m2), een garagebedryf (1800 m2) 230 meergezinswoningen in de ge subsidieerde sector. Zoals bekend hebben de architecten Genev en Van de Poll hiervoor een bouwplan ont worpen. Aanvankeiyk was er gisteravond felle tegenstand van met name de PvdA. Van Aken wees op unanie me afspraken, die in een vergadering van de commissie voor economische zaken geruime tyd geleden zyn ge maakt. Deze hielden in, dat vooraf gaande aan het raadsbesluit door Mevo met de commissie en de bewo ners van de Meren wyk overleg zou plegen over het branche-patroon van het winkelcentrum. Dat overleg is er niet geweest en dat was voor Van Aken en zyn party reden om voor te stellen de verkoop voorlopig van de agenda af te voeren, tot de commis sie en de Merenwijkbewoners wel ge hoord zouden zyn en tot afspraken met Mevo gekomen. Dat ging KVP- er Cornelissens iets te ver: hy deed de suggestie de verkoop nu wal door te laten gaan en in het besluit een clausule op te nemen, die Mevo ver plichtte in nader overleg met de ge meente te treden. Van Baaren (PvdA) voelde daar niets voor en sprak nadrukkeiyk: „Ik pas ervoor om een handreiking te doen. Ik wil eerst weten wat Mevo voorstaat, voor we tot grondverkoop overgaan. Ik wil voorkomen dat er toestanden als op het vyf Meiplein ontstaan". Elzenga (VVD) toonde zich daarentegen be reid om met Cornelissens mee te gaan („uitstel is niet in het belang van de bewoners"), Hoeven (CPN) stelde zich achter het PvdA-stand- punt evenals Amptmeyer (PSP), ter wijl Vink (prot. chr.) wel voor over leg met Mevo bleek, maar het niet nodig vond om dat vast te leggen. Wethouder Kret van stadsontwik keling vond het een oneigenlyke zaak om een besluit tot grondver koop te beschouwen als het moment, waar over branche-verdeling bespro ken zou moeten worden en wees er op, dat Mevo zich steeds bereid heeft getoond om met de gemeente overleg te voeren. Bovendien stelde hy, dat eventuele sancties ten aanzien van de branche-verdeling door de ge meente niet waargemaakt zouden kunnen worden: „Als wy vinden dat bepaalde winkels er per sé moeten komen en die winkels blyken de kos- i W. be- de grond niet verkocht wordt belan- vroeg en kreeg schorsing. Het duurde wedvlucht vanuit Compiegne. In c half uur, alvorens de vergadering werd voortgezet, waarna Van Aken mededeelde dat hy zyn orde-voorstel (KVP). zinspeelde er daarom op, dat op tafel kwam. Gysman; 10 F. Jansen. LEIDEN Na het uitspreken van zijn afscheidscollege gistermiddag werden aan prof. dr. M. C. Colenbrander (rechts op de foto), hoogleraar oogheelkunde aan de Leidse universiteit de ver sierselen uitgereikt behorend bij de ridderorde van de Nederlandse Leeuw. Prof. dr. A. A. H. Kas- senaar (links), decaan van de medische faculteit, verrichtte deze handeling en roemde de grote verdiensten van prof. Colenbrander t.b.v. de gezondheidszorg en het wetenschappelijk onder wijs. Profdr. C. L. C. van Nieuwenhuizen sprak de scheidende hoogleraar toe namens de Konin klijke Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunde en het Centraal College voor de erken ning en registratie van medische specialisten. Prof. Colenbrander werd verder toegesproken na mens het Ned. Oogheelkundig genootschap, namens zijn oud-leerlingen en tot slot door zijn op volger prof. dr. J. A. Oosterhuis. Het afscheidsgeschenk van medewerkers, vrienden en bekenden bestaat uit een 2-klaviers orgel met pedaal. (Foto Jan Holvast) Leids Universiteitsfonds, de Vereni ging „Oud Leiden" en de V.V.V. Vol gens mr. Cath zouden deze leden met name moeten proberen geld aan te trekken. De Studentenekklesia is hierby betrokken omdat zy volgens de voorzitter van het college van be stuur in de toekomst wat gemakke- ïyker van de Pieterskerk gebruik zou kunnen maken dan nu van de Hoog- landsekerk waar zy by haar activiteit steeds rekening moet houden met de diensten die in deze kerk worden gehouden. Voor het bestuur van de Stichting Piterskerk overigens wordt gedacht aan een samenstelling waarby o.a. de burgemeester zitting heeft, een lid van Gedeputeerde Staten en de voorzitter van de Stichting Vrienden van de Pieterskerk. Mr. Cath verklaarde gisteravond ook dat er in de Pieterkerk gunstige perspectieven liggen voor wat be treft de „massa-examens" van de universiteit, die nu in de Groenoord- hal worden afgenomen. Hy zei dat dit in de Groenoordhal moeilyker wordt nu de veemarktfunctie van Rotterdam door Leiden is overgeno men. Het huurbedrag dat de univer siteit daarby voor het gebruik van de Pieterskerk zou moeten betalen zou volgens mr. Cath moeten worden af gestemd op de huurprijzen die gel den voor de Stadsgehoorzaal en de Groenoordhal. „Om concurrentie te voorkomen", zo zei hy. P.V. „De Blauwkras". Wedvlucht vanaf St. Quentin. Los 6.10 uur. P. Sloos 1; H. Moenen 2-3; F. v. d. Wetering 4-10; Gebr. v. d. Blom 5- 191 duiven. Tyd 1ste duif 9 uur 47 min. Uitslag: 1-5-8 M. de Lange t Zn.; 2 D. Pracht; 3. A. Compiler; bovengenoemd compromis 4-7 B. F. Delsasso; 6 N Bink; 9 L. W essels-Amptmeyer autorijder-voetganger LEIDEN Ik zal het missen In de volgende raadsperiode, het paar apart Wessels (VVD) en Amptmeyer (PSP). In de ver- keerscommissie, waarin de eerste wellicht zitting houdt, maar waaruit de tweede verdwynt doordat hy uit de raad gaat. De verkeerscommissie is een z.g. ge mengde commissie, met raads leden en vertegenwoordigers van bedrijven en instellingen, die met verkeer te maken hebben. Een gezellige club heren, ver enigd rondom de sapjes in de koffiekamer van het stadhuis, vaak mopperend tegen wethou der Kret van verkeerszaken, maar altyd beleefd tegen Els, zUn secretaresse en de enige vrouw in het gezelschap... Naast elkaar gistermiddag: Theo Wessels als altüd levendig heen en weer wippend op zijn stoel, grapjes makend, en Her man Amptmeyer, rustig rond- ogend, grote sigaar in het be haarde hoofd. Kret doet een mededeling. Op de marktenroute zyn de verkeerslichteninstalla ties bijgesteld. Op de zebra by de Koornbeurs krijgt de voer- ganger als hy op de knop drukt meteen groen. Bij V D (en binnenkort ook bij de Kippen- brug) krygt hij dat na maximaal 33 seconden. Het verkeer heeft hier meer ruimte in verband met de halte van de bussen achter het stadhuis. Wessels nydast: „Dit is geen afweging van be langen. In deze stad is niet te ryden". Amptmeyer: „Dat is precies de bedoeling". Met een knipoog naar Van Rooyen van D'66, die de auto's verwyst naar de cityring. Kret besluit de dis cussie met de opmerking, dat op de cityring inderdaad voetgan gers niet moeten zeuren. Later in de vergadering zyn Van Rooyeij en Kret het hele maal niet meer eens. Openbaar vervoersplan en busbanen staan op de agenda. Willem van Roo yen kan het niet laten zUn ver- keersfilosofie ook in deze kring te prediken. Hy is van mening, dat wellicht het openbaar ver voer wordt bevorderd, maar dat de particuliere auto niet wordt tegengehouden. Kret stelt, dat dit op korte termijn niet moge- lyk is. Een ander lid van de verkeerscommissie Is van me ning, dat het autoverkeer wordt achtergesteld en dat is z.i. on juist, omdat het volk de auto wil. Veel gepraat, weinig nieuwe standpunten, want de voorstel len zUn ook al in andere com missies geweest. Amptmeyer dringt opnieuw aan op afsluiting van de Rynsburgerweg voor binnenkomend verkeer. Kret zegt, dat het niet kan. De ver tegenwoordiger van de Neder landse Spoorwegen vindt, dat ten onrechte de mogelijkheid van tramlijnen niet wordt a; gestipt. Kret antwoordt, dat de studie over een tramlijn Leider dorp Leiden kust in Leiden met belangstelling wordt ge volgd, maar dat verwezenlyking zeker niet binnen tien jaar r gelyk is. De nu op tafel liggende plannen betreffen het openbaar vervoer op korte termyn en dan denkt men aan vyf jaar. De vertegenwoordiger van de mid denstand wil niet alle bussen door de verder af te sluiten Breestraat. Kret wil ze niet op de cityring. De verkeerscommissie advi seert de raad tenslotte met een enkele stem tegen om de plan nen aan te nemen. Wessels en Amptmeyer zün het eens HANS MELKERT

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3