LEIDSCHj dagblad Schadeverzekering komt in gevaar is mogelijk Bezuiniging ziekenhuizen mm mm vandaag Protestbetoging scholieren tegen „vissenmoord" Door de steeds toenemende criminaliteit alles H Vlieland LEIDSCH ÉS DAGBLAD Kleuren- tv veel verkocht voor wk IN HAZERSWOUDE Politie maakte einde aan bezetting van TH Kissinger dreigt met aftreden DINSDAG II JUNI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34343 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN een machtige hobby, waar het hele gezin van geniet. Gelijmd, roestvrij, aquarium, met kunststof lichtkap; 60x30x30 voor maar86,25 90x30x30 132,75 TL; kompleet met technische inrich- Wit lijstaquarium, met lichtkap en TL; kompleet met technische inrich ting en planten; 60 x 35 x 35 voor 234,75 100 x 40 x 40 427,20 Een winkel vol aquaria in elke prijs klasse, voor iedereen. VOOR EEN LEVEND SCHILDERIJ MET FLITSENDE KLEUREN, NAAR Rij» S0 Tb 2 01 24 (017 lOj Ter kennismaking 4 weken voer de halve prijs. Ik word abonnve per 27 juni 1974 en ontvang de krant reeds vanat heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hall geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokjs zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder po8tzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. LEIDEN ALPHEN AAN DEN RIJN Met de wereld kampioenschappen voetbal voor de deur. is de handel in kleu rentelevisies een vrij bloeiende bezigheid geworden. Een kleine enquête onder de ra- dio-tv-zaken in Leiden en Al phen wees uit, dat de verkoop de laatste weken fors is toege nomen. Sommigen spreken zelfs van een verdubbeling van de verkoop in vergelijking met vo rig jaar om deze tijd. Relatief gezien betekent dit, dat 20 tot 25 procent van de kopers zich een kleurentoestel heeft aange schaft met het oog op de kam pioenschappen. Mensen, die eigenlijk al in de sinterklaastijd een kleuren toestel hadden willen kopen rijn pas nu, nadat de energiecrisis lijkt te zijn afgezwakt, tot de aankoop ervan overgegaan. De voetbal-kampioenschappen heb ben kennelijk de doorslag gege- Met de vakantie in het vooruit zicht. dreigde het grote voetbal- gebeuren van dit jaar, vele voet balliefhebbers de neus voorbij te gaan. Een portable-tv was de enige oplossing in dit ge- vaL Hoewel in het voorjaar de verkoop van portables altijd wel enigszins toeneemt, is deze nu de laatste weken hoger dan in voorgaande jaren. Er was «elfs iemand die zei: "Ik neem hem mee naar de bouw, want ik wil geen seconde missen". UTRECHT Het aantal ver pleegdagen in de Nederlandse zie kenhuizen kaïn met een kwart wor den verminderd. Daarvoor is een an dere organisatievorm van het zie kenhuis nodig. Door de patiënten in te delen naar de hoeveelheid zorg, die zij in het ziekenhuis behoeven, kan worden vermeden dat zij onno dig verpleegdagen in beslag nemen. Bij de huidige methode van opna me per specialistische afdeling komt het voor dat de beschikbare zorg in het ziekenhuis niet aansluit op de be hoefte aan zorg van de patiënt. Vooral in de laatste periode van de opname is ziekenhuisverpleging dik wijls niet noodzakelijk. Voorwaarden voor het verminderen van het aantal verpleegdagen en dus van ziekenhuisbedden zijn echter goede op vang-mogelijkheden buiten het ziekenhuis, zoals voldoende ca paciteit in verpleegtehuizen, betere samenwerking met de huisartsen en meer zelfzorg. Dit zijn de voornaamste conclusies uit een onderzoek door de arts A. G. P. Cremers in een gewoon algemeen ziekenhuis in Nederland met 335 bed den over totaal 9000 verpleegdagen. De heer Cremers, tot voor kort di recteur-geneesheer van het St. Li- duina ziekenhuis in Apeldoorn, en thans medisch directeur van het zie kenhuis De Weezenlanden in Zwol le, promoveerde vandaag in Utrecht tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift 'Kwantificering van zorg in het algemeen ziekenhuis". De aanbevolen organisatievorm kan een bedrag van f800 miljoen bespa ren. Dat betekent volgens de heer Cremers niet dat dit geld aan de gezondheidszorg onttrokken kan wor den. De medische verzorging bulten het ziekenhuis (de extra-murale zorg), waaronder ook psychiatrische en bejaardenzorg, maatschappelijk werk en wijkverpleging, maar tevens de meer intensieve verzorging in het ziekenhuis zelf, zullen niet zonder ex-» tra middelen kunnen. 16 PAGINA'S Aart A. van Wük sinds 1956 vlieger by de KLM, maar sinds vrijdag ook doctor in de rechtsge leerdheid heeft zich bij"nder beziggehouden met luchtvaarton gevallen. Hij meent, dat heel wat z.g. menselijke factoren voorko men hadden kunnen worden als de technische maatregelen beter waren geweest. F' 4 Netty Rosenfeld weet, dat ze by veel mensen kattig overkomt PAGINA 5 De landen van de Europese Ge meenschap gaan praten met de Arabieren. PAGINA 7 Suurbier gelooft niet aan staking van de oranje voetballers of iets in die geest. „We willen wat graag meedoen", zo zegt hy ongeveer. „Maar we mogen toch wel iets verdienen?" PAGINA 9 Hervormde synode bespreekt „ge heim van de gemeente". PAGINA 11 „Sluit Oosterschelde met dam va* open caissons af". PAGINA 13 HAZERSWOUDE Enkele tien- de hand is geweest. Op dit moment tallen schoolkinderen zün vammor- kunnen we nog niets doen", gen in protestdemonstratie van de Bovendien vermeldde de borgemees- Banneuxschool naar het gemeente- ter dat het gemeentebestuur niet al- huis in Hazerswoude getrokken, léén verantwoordelijk is voor de toe- „Stop de vissenmoord," riepen zij, stand van de sloten. „De polder lieeft naar aanleiding van een plotselinge het beheer over het water en we vissterfte in een sloot langs de Guido zullen dus ook af moeten wachten GezeUestraat. Plastic zakken met wat de polder wil gaan doen". dode vissen droegen zij bij zich, om de burgemeester ervan te overtuigen den.61*iets gedaan zou mo6t6n wor' Overleden aan „Ik vind dat u de sloten moet laten leegpompen en er schoon watét in liQrtlDTQrpt Kil terug moet doen. Anders gaan alle HCUL LlllJ-ClJL t L UIJ vissen, èn de eendein èn die meeuwen dood. Als het de schuld is van de melkfabriek die op de sloten loost, moet u daar wat tegen doen," aldus woordvoerder Jan Scholtes. m P»t nil 11 rmOr» Burgemeester Ten Heuvelhof, die X11CL lJUUilllclH de Jeugdige demonstranten te woord LEEUWARDEN De 64-Jarlge J. stond, deelde mee dat hij al eerder van der Veer Roordahuizen <ge- klachteii had gekregen over veront- meemte Idaardersdeel (Pr.) is gis- reining van het slootwater. „Zondag termiddag na een 'vechtpartij met heeft de wethouder watermonsters zijn 84-Jarige buurman P. Riemers- genomen," zei hij, „en die hebben we ma overleden. De heer Van der Veer gisteren opgestuurd naar het labo-' kreeg een hartaanval toen hl] tijdens ratorium van Rijnland. Als de uit- de vechtpartij bij de haven van Roordahuizen aam de winnende hand De beide mannen hadden al enige tijd onenigheid. Zondagmiddag _f kwam het eerst tot een uitbarsting Magazijnbediende toen de heer Van der Veer in een uri- vechtpartij noir stond dat hij achterin zijn tuin liprlipndp 7ifli7plf had gebouwd. Zijn bejaarde buur- neuieiiue ziuizeil man werd hierover zo kwaad, dat hij hem een emmer water over het hoofd KATWIJK De Katwijkse politie gooide. De volgende dag kwamen de heeft gisteren proces-verbaal opge- beide mannen elkaar bij de haven maakt tegen een. 39-Jarige magazijn- tegen, waar de heer Van der Veer bediende van der B. uit Warmond, met zijn bootje bezig was. die in de zaak van zijn werkgever Volgens getuigen moet de heer Rie- zich aan diverse verduisteringen mersma tegen de loopplank aan ge- heeft schuldig gemaakt. Uit de le- fietst zijn. waarna de belde mannen vensmiddelenzaak zijn verdwenen: slaags raakten. De heer Van der Veer margarine, flessen sherry, groenten, leek het te zullen winnen, maar toen blikken en dergelijke. Het bedrag hij bovenop zijn tegenstander lag dat met de diefstal ls gemoeid is kreeg hij een hartaanval. Hij over- nog i nlirt—leed korte tijd later. DELFT Aan de bezetting van de bestuursvleugel van de Delfse Technische Hogeschool is vanmor gen in alle vroegte door een politie optreden een einde gemaakt. De ont ruiming duurde ruim een half uur. Aan de actie, op initiatief van rector magnificus prof ir. H. B. Boerema en waarnemend voorzitter ir. N. F. L Schwarz van het college van bestuur, werd deelgenomen door zeven Zuidhollandse politiekorp sen. De bezetters lieten zich gewillig uit het gebouw voeren. Er werden geen arrestaties verricht. Op uitdrukkelijk verzoek van het TH-bestuur werd ook geen proces verbaal opgemaakt. Ir. Schwarz: "Wij wilden de bezetting op de meest milde manier oplossen". De waarnemend voorzitter toonde veel waardering voor het gedisciplineerde optreden van de bezetters. "Dat bleek vooral toen na de ontruiming schoonmaakploegen van de bezet ters aan het werk gingen". Iets hogere temperaturen Opklaringen, later op de dag meer be wolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wes telijke wind. Minimumtemperaturen van 10 graden vlak aan zee tot on geveer 6 graden elders Maxima mor gen van 15 graden vlak aan zee tot 18 graden in het zuidoosten van het 12 JUNI Zon op: 4.20 nor; onder: 21.00 uur. Maan op: 00.12 uur; onder: 12.06 uur. Hoogwater te Katwijk: 7.49 en 20.17 uur. Laagwater: 3.28 en 15.48 uur. De recherche maakte van het kort stondige politie-optreden, dat begon met het farceren van de toegangs- ydeur, opnamen met video-camera's. Ook waren een aantal politiemensen uitgerust met polaroid-camera's die zouden zijn gebruikt als er verzet te gen de ontruiming was geboden. Aan het politie-optreden namen cir ca honderd agenten deel Enkele tien tallen collega's, die in reserve wer den gehouden in overvalwagens, kwamen niet in actie. De actie is voor het gekozen lid van bestuur, ir. H. van Iperen aan leiding geweest om ontslag te ne men. In zijn ontslagbrief noemt ir. Van Iperen het politie-optreden "on aanvaardbaar". Zephyr voor de politierechter AMSTERDAM De Amsterdamse handelmaatschappij Zephyr, door de Anti Apartheids Beweging Neder land gebrandmerkt als centrale punt van de wereldwijd vertakte verbo den handel met Rhodeslë, zal donder dag voor de economische politierech ter versctyjnen. Midden vorig Jaar stelde de Econo mische Controle Dienst naar aan leiding van een publikatie in onze krant een rapport op over de verslui erde handelswegen van Zephyr. De Amsterdamse officier van Justitie heeft na bestudering van dit rapport besloten tot vervolging over te gaan. Geen arrestaties verricht AQUARIUM Protesterende studenten van de Technische Hogeschool in Delft hielden vanochtend de auto van de voorzitter van het college van bestuur, de heer Schwarz te gen. Er moest politiehulp aan te pas komen om de doorgang vrij te maken. Overigens verliep de ontruiming van de gebouwen zon der incidenten. GEEF PA EEN se minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger heeft vanmiddag op een persconferentie in Salzburg ge dreigd af te zullen treden indien geen opheldering komt in de contro verse over zijn rol met betrekking tot afluisterpraktijken ten behoeve van de nationale veiligheid. Kissinger zei dat zijn naam kon worden gezuiverd door de commissie van Buitenlandse Zaken van de Se naat, die de getuigen verklaring heb ben gehoornd. Hy zed dat de huidige campagne van lekken afkomstig schijnt te zijn van de oommissie voor Justitie van het Huis van Afgevaar digden die de Watergate-affaire on derzoekt. Daar zyn de betrokken documenten nu. „Als het niet wordt opgehelderd, zal ik aftreden", aldus de minister van Buitenlandse Zaken. In een in der haast bijeengeroepen persconferentie zed Kissinger: „Dit is een zaak van mijn eer en ik vertelde de president wat ik ging zeggen en hy stemde daarmee in". HAZERSWOUDE In de hal van het gemeentehuis (waar de concierge zich mopperend uit de voeten maakt omdat het volgens hem toch een hoop drukte om niets is) ontvangt burgemeester Ten Heuvelhof de jonge demon stranten. Op de foto Jan Scholtes die de burgemeester uitlegt wat er is gebeurd en wat er volgens hem móét gebeuren. Op de grond staan de plastic zakken, waaruit een doordringende dode-vislucht opstijgt. (Foto Jan Holvast) DEN HAAG Indien niet spoedig dpeltreffende maat regelen worden genomen, komt het verzekeren tegen dief stal, inbraak en brand in gevaar. Jhr. mr. P. H. G. Nahuys, voorzitter van de Nederlandse Unie van Schadeverzeke raars liet deze waarschuwing horen op de jaarvergadering van de Unie in Den Haag. De nog steeds toenemende criminaliteiten verontrust, ook internationaal, alle schadeverzekeraars. Het aantal brand stichtingen, inbraken en dief stallen stijgt sterk, evenals dat van de gewapende overvallen. Vele vormen van agressie treffen de glasverzekeraars, zo zei hij ter wijl sabotage en terrorisme vele men senlevens eisen en enorme schade veroorzaken aan vliegtuigen en ande re middelen van vervoer en 1e zich daarin bevindende lading. De grens van het aanvaardbare ls ln feite reeds overschreden, aldus 1hr. Na huys. Het verzekeringsbedrijf blijft de ge volgen van de voortwoekerende in flatie voelen, zo constateerde hij. Het zal uiterst moeilijk blijken om het effect van de geldontwaarding op een andere manier te bestrijden dan door maatregelen ln het techni sche vlak. vooral bij plotselinge en schoksgewijze inflatie, maar zonder bestudering van de mogelijkheden komen wij in ieder geval niet tot een oplossing.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1