"Sluit Oosterschelde dam van open caissons met af" AMERIKANEN VERLATEN LAOS Rijksherbarium telde zeldzame plantensoorten Raad van de Waterstaat adviseert: RUSTHUIS IN HARLINGEN AAN RAMP ONTSNAPT Honderd kilometer blijft in vakantie Winst van jong amateurteam Ongekende prijzen op muntenveiling LEIDSE KANTONRECHTER De bars in Vientiane nu vrijwel leeg ï- - liir< Inenting tegen tandbederf? Hoogleraar in geweer tegen mededeling van directeur Klene's DINSDAG 11 JUNI 1974 VARIA PAGINA 13 DEN HAAG De Raad van de Waterstaat is het eens met het advies van de Commissie-Klaasesz om in de Oos terschelde een zodanige stormvloedkering te bouwen, dat een zekere getijdenbeweging blijft bestaan, maar geeft er de voorkeur aan de zeearm met doorlaatcaissons af te slui ten. De commissie-Klaasesz had gekozen ting kan volgens de Deltadienst ln voor afsluiting in eerste instantie, 1978 klaar zijn. Een half Jaar later met wat genoemd werd een poreuze zouden de zg compartimenterings- blokkendam. die later worden vervangen door waaronder eenvoudig gezegd moeten dammen achterin het ontstane bek- dam, ken worden gesloten. Het voordeel van deze variant vindt door grote pijpen het water in en uit de Deltadienst, dat de stormvloed kering in de geulen van de Ooster- bé- schelde kan worden gebouwd, het geen minder invloed heeft op de mor fologie en het slibgehalte van het bekken dan wanneer hij op het mid- i kunnen stromen om zo de getij- j beweging te handhaven tot I paald niveau. De raad geeft de voorkeur aan door laatcaissons te gebruiken, wanneer uit een nader onderzoek zou blijken denplatengebied komt. dat een afsluiting met open caissons De open blokkendam garandeert op technisch verantwoorde wijze, niet, meent de Deltadienst, dat bij uiterlijk in 1980 tot stand kan den gebracht. De Deltadienst, onderdeel i getij de verschil van 180 cm, zoals genoemd in het door de commissie- Klaasesz uitverkoren plan, het hui- Verkeer en Waterstaat opgemerkt dat de oplossing voorgesteld door de commissie-Klaasesz, technisch ge zien op het ogenblik een onhaalbare standpunt in de Oosterscheldekwes- Minister Westerterp heeft de Ka mers meegedeeld dat het kabinet zo mogelijk nog deze zaak is. Deze afsluiting roept proble men op, die, aldus de nota, "ver bui ten het huidige ervaringsgebied val len". De Deltadienst is van oordeel, dat één van de varianten van de com- missie-Klaassesz beter zou voldoen. Deze destijds ook in het rapport- Klaasesz vermelde oplossing houdt in: afsluiting van de Oosterschelde gedurende ongeveer vijf Jaar, waar na een stormvloedkering gereed kan zijn, die eb en vloed toelaat. In die HARLINGEN Het Nederlands Hervormd Rusthuis in Harlingen is gisteren aan een ramp ontsnapt. Om streeks zeven uur brak er brand uit in het oude gedeelte van het rust huis. De meeste bewoners waren gistermiddag afwezig voor hun Jaar lijkse uitstapje en ten tijde van de brand nog niet terug. De slecht ter been zijnde bejaarden en zieken konden ternauwernood uit de vuurhaard worden gered en zijn overgebracht naar huize Sion en hui ze St. Anna in Harlingen. Het oude gedeelte van het rusthuis is uitgebrand. Het nieuwe gedeelte dat over enkele dagen in gebruik zou worden genomen, liep enorm veel waterschade op. Volgens de directeur vam het rustihuds is de schade zeer aanzienlijk. DEN HAAG Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat is niet van plan om nog voor de vakan tieperiode de huidige maximumsnel heid voor auto's van 100 kilometer op te heffen. De bewindsman vindt dat er nog te weinig bekend is over een maxi mumsnelheid die op de Nederlandse wegen de grootste veiligheid garan deert. Westerterp zei dit in zijn antwoord op hierover schriftelijk gestelde vra gen van de PPR-kamerleden Walt- mans en Jansen. De combinatie snelheid en veilig heid op Nederlandse autosnelwegen is nog volop in onderzoek. tie wil komen. De interdepartemen tale voorbereiding van de kabinets beslissing loopt via de Rijks-Planolo gische Commissie. Mocht een afsluiting met zeer grote caissons bij nader onderzoek niet ver antwoord blijken dan geeft de Raad van de Waterstaat er de voorkeur aan de Oosterschelde in de eerste fase af te sluiten met blokkendam, die enige getijdebeweging toelaat. Als het onderzoek uitwijst, dat noch een blokkendam noch een af- volgens de oorspronkelijke plannen moeten plaatsvinden, met voorlopig achter de dam een stilstaand zout bekken totdat op langere ter mijn een stormvloedkering tot stand is gekomen. WEZEP Het Nederlands Jong amateur elftal heeft gisteravond in Wezep met 4-0 gewonnen van het Uruguayse studententeam. Bij de rust leidden de Nederlanders met 1-0 door een doelpunt in de 40ste mi nuut van de EDO-speler Gerard Boon. De kracht van de Uruguay- zen viel tegen en de Nederlanders bouwden na de rust hun grote wicht met nog drie treffers uit. De 1400 toeschouwers langs het veld de zaterdag eerste klasser WHC gen toen achtereenvolgens Leo We zel (RBC) in de 61ste, Jan Nijhof (Achilles '12) in de 78ste en Hans Reedijk (NSVW) in de 88ste minuut de 4-0 eindstand produceren. AMSTERDAM Een vierkant drie- guldenstuk uit 1682 heeft op een muntenveiling in Amsterdam f. 22.000 opgebracht. Het unieke muntstuk, dat nagenoeg puntgaaf is, was op vij tien mille getaxeerd. In de vierdaagse veiling bij mun- tenexpert Schulman gingen eerst de Nederlandse munten onder de hamer. De komende dagen worden ei o.m. Romeinse en Byzantijnse munten geveild. Er werden meer goede prijzen ge maakt. Een erg zeldzame gulden uit Overal in Europa is de lente al haast weer voorbijmaar op de Zwitserse Alpenpassen ligt de sneeuw nog meters hoog. Er wordt met man en macht gewerkt om de passen sneeuwvrij te ma ken voor het toeristenseizoen begint. Hier de sneeuwschuiver aan het werk op de St. Gotthard. Leiden heeft, dat weet iedere automobilist, onder de vele moeilijk heden ook nog een levensgroot parkeerprobleem. Ook de trouwe bezoeker van de zittingen van het kantongerecht hier ter stede weet dat. Gisteren kregen we weer een heel kras staaltje te horen. „Wat bent u nou, kaasboer of televisiehandelaar", informeerde kantonrechter-plaatsvervanger mr. Sprey eerst wat bits, en toen dat punt was opgelost (beide): „U hebt binnen de bebouwde kom dus 62 gereden?" Maar dat bleek helemaal mis te zijn. ,Jk dacht te komen voor een parkeerovertreding op de Nieuwe Rijn, edelachtbare. Maar zeker weten doe ik het niet, ik heb name lijk een heel pak dagvaardingen bij me. Gedeeltelijk zijn ze trouwens van mijn broer, die zit hier nu ook. Ziet u Besloten wordt dan deze zaken even later gevoegd op de zitting te behandelen, en jawel. „Parketnummer 212, edelachtbare, de zaak- V", klinkt het al spoedig. En eens te meer bleek Leiden in last te zitten. „Het is momenteel zo dat we al met een stuk of 60 van die dingen zitten, meneer de kantonrechter", betoogt V., type jong ambitieus zakenman. „We moeten namelijk regelmatig tv-toestellen van en naar klanten vervoeren, en daarom kunnen we onze auto's niet te ver van de zaak af zetten, die dingen zijn immers zo zwaar. Maar in de buurt is daar nergens gelegenheid voor, en zet je hem toch ergens neer, pats!, tien minuten later heb je weer een bon te pakken. Mijn broer en ik hebben voor deze zitting nu samen zes dagvaardingen ontvangen", de envelop wordt heen en weer geschud, er dwarrelen wat bonnen uit, „en we weten niet meer wat we ermee aan moeten. Op zo'n manier is een goede bedrijfsvoering finan cieel onmogelijk. We hebben er al overleg over gepleegd met de politie, daar zijn we kind aan huis, en met wethouder Kr et, maar een ontheffing schijnt niet mogelijk te zijn omdat we buiten de blauwe zóne wonen. Op het ogenblik hebben we zelfs contact met de burgemeester. Wat moeten we hier nu mee? Ook de hele werk sfeer wordt erdoor verpest". Officier Van Nispen weet het eignlijk ook niet precies. Hij vordert dan ook de aanhouding om onder meer te kunnen uitzoeken hoe serieus Vs pogingen om een regeling te treffen nu wel zijn geweest. Vonnis conform, broers en employé, ook van de partij, af. Er kwamen gisteren nóg tien foutparkeerders voor, eenderde van het aantal zaken dat mr. Sprey berechtte. „Waarop vind je hem eigenlijk lijken?", wilde de parkeerwachter weten. Als kennelijk trouw lezer van deze stukjes weet hij immers dat er weieens een typering vallen wil. Nu, dat was niet gemakkelijk. In zijn voordracht veel weghebbend van een quizmaster, die met aanzwellende stem naar een climax toewerkt („en dit zijn dan onze kandidaten van vanavond"), wekte mr. Sprey tevens associaties met een zwaarmoedig, doch bekwaam chirurg. En dan als klap op de vuurpijl ook nog een gelijkenis met oud-minister Veringa, neen, het was wét lastig. De kantonrechter domineerde, maar niet onsympa thiek. Opvallend was dat hij meer dan eens zelfs beduidend hoger vonniste dan de officier eiste, een betrekkelijk zeldzaam fenomeen. Toch kon het ook zó. „Perketnummer 94, de zaak-T., edelachtbare/'. T. had, dat spreekt, fout geparkeerd - dat vond de verbalisant ten minste. Zelf dacht T. daar enigszins anders over: hij had daar wél mogen staan, zoals de foto's bewezen, en was ook tot drie keer toe naar het bureau geweest om gehoord te worden. Maar niemand had willen luisteren. En ook de parkeerwachter was onbereikbaar ge bleven, want "de brigadier had gezegd: 'met die man laat ik u niet praten. Dat is een hele slechte, de minste die erbij loopt'. En op zo'n manier zal ik nu veroordeeld worden?" Neen, dat ging inderdaad te ver, een schuldigverklaring zonder oplegging van straf was hier op zijn plaats, vonden rechter en officier. En zo vond een zeer interessante zitting, waarin teveel gebeurde om op te noemen (zo moet bijvoorbeeld de zaak B, B B onver meld blijven, alsook de zaak-"Wat hebt u tot uw verweer aan te voeren?" .Niets") een einde. ..Het zal me niets spijten", sprak de parketwachter, „ik heb van nacht niet geslapen, ik ga naar bed. En breng volgende keer maar eens een camera mee". FLORIS BAKELS Aan de Leidse scholen voor de de tailhandel zijn eindexamens afgeno men. Van de 37 kandidaten zijn er 30 geslaagd, 3 doen een herexa men. 3 zijn er afgewezen en 1 doet wegens ziekte een uitgesteld monde ling examen. Geslaagd zijn: A. J. Bekooy, Leiden, G. Bemel- man Lisse, A. G. M. Beuk Noord- wijk aan Zee, D. J. M. de Blauw Lei den. C. P. M. Brouwer Leiden. M. W. M. Coenen, Leiden A. H. J. v. Die- men Zoeterwoude, R. E. v. Dijk Lei derdorp, P. J. v. Emmerik. Leiden, J. M. de Groot, Hazerswoude. J. M. Hooftman, Boskoop, E. Th. Houdijk Ter Aar, A. F. Jansen Nieuwkoop, S. de Jongh Leiden, H. B. Jonker, Noordwijkerhout, M. Kiel Leiden, W. A. Kroonberg Leiden, R. C. A. Leerentveld Lisse. M. de Man Lei den. A. J. v. Mil Leiden, D. v. d. Niet. Noordwijk/Zee, J. Oorschot Sassenheim. P. Th. Pont Hazers- woude-Rd. F. P. J. Postma Hazers woude, P. Rijnberg Alphen a/d Rijn, H. C. Schouten Zoeterwoude, H. v. d. Voet Sassenheim, B. Werensteyn, Katwijk/Zee, F. M. Winkelman Was senaar, N. Zandbergen, Rijnsburg. VIENTIANE (AP) De Verenigde Staten, die de „geheime oorlog" in Laos haast 10 jaar hebben gefinancierd en helpen leiden, zijn op het ogenblik bezig hun militaire aanwezigheid snel te verminderen. In februari 1974 kwam het bestand voor Laos tot stand en de Amerikanen zijn nu voor het grootste deel vertrokken. De talloze bars die vrijwel uitslui tend bezocht werden door Ameri kaanse luchtmachtmensen zijn nu of gesloten of half verlaten, en het is er de dood in de pot. Tal van huizen in Vientiane hebben bordjes met „te huur" aan de gevel, vooral die in de "betere" wijken, en de opritten waar de Amerikaanse kinderen speelden en hun driewielertjes bereden, komen onder het onkruid te zitten. Volgens de ambassade, zal het to tale aantal Amerikanen binnenkort zijn gedaald tot ongeveer 400. Ten tijde van het bestand dienden 216 Amerikaanse militairen in Laos als adviseurs van het leger en de luchtmacht. Spoedg zal hun aan tal, volgens de Amerikaanse afvoer- plannen, zijn gedaald tot slechts 30. Voorwaarde Een reden voor deze besnoeiing is dat toen de regering van Vien tiane en de pro-communistische Pa- thet Lao een nieuw bewind vormden op 5 april, hun akkoord ten dele be rustte op de voorwaarde dat alle bui tenlandse troepen het land moesten hebben verlaten binnen de 60 dagen. Die termijn eindigt op 4 Juni. De repatriëring is niet helemaal "militair". Een jaar geleden was een groot aantal Amerikaanse pilo ten nodig om rijst aan te voeren voor vluchtelingen die zich in de bergen ophielden. Thans leidt naar dat ge bied een weg die door de Amerika nen is aangelegd, en kan het bereikt worden door vrachtwagens. De Ame rikaanse financiële bijdrage aan Laos neemt door een en ander ook sterk af. Twee Jaar geleden werd nog 375 miljoen dollar uitgetrokken, waar van 50 miljoen werd besteed aan eco nomische steun en humanitaire za ken. Het merendeel ging naar de Laotiaanse strijdkrachten. Dit Jaar zal die bijdrage van 50 miljoen ver moedelijk worden besteed aan het bouwen van scholen en ziekenhuizen en het aanleggen van wegen. President Nixon wil dit Jaar 85 mil joen dollar besteden aan militaire zaken in Laos, voornamelijk aan sa larissen, soldij en opleiding, naar in Vientiane is vernomen. Dit jaar zal voor het eerst in 10 Jaar geen Amerikaans geld ter beschik king staan van de in Laos aanwezi ge Thaise troepen. Die werden door Amerika georganiseerd, opgeleid, uit gerust en betaald. Bij tijd en wijle vochtenThaise soldaten aan de zijde van het Laotiaanse koninklijke leger Op het hoogtepunt van de strijd kostte deze Thaise troepen Ame rika 100 miljoen dollar per jaar. Nu zijn de meeste Thaise miltraen heengegaan en zij die nog gebleven zijn zullen tegen het einde van deze maand worden gerepatrieerd. De afnemende rol van Amerika in Thailand blijkt uit het steeds min der worden van de chartervluchten vooral veel Amerikaanse luchtmacht- van Air America en de Continental Air Services, inc., die voornamelijk werkten voor verschillende militai ren en civiele diensten van de Ame rikaanse overheid. 1819 met gepolijst stempel geslagen bracht 4200 gulden op, een dubbeltje uit 1822 ging weg voor f. 28.00. Een Jonger exemplaar uit 1843 deed f. 2300. Het was nog als nieuw,- net als het op gepolijst stempel gesla gen duppie uit 1853, waar f. 2400 voor werd neergeteld. Ongehoord waren de f. 1400, die een naslag van een gouden dukaatje opbrachten. In 1960 verkocht de Al gemene Bank Nederland dit na- maakmuntje aan wie het maar heb ben wou voor nog geen drie tientjes. UTRECHT De Utrechtse hoog leraar in de preventieve tandheel kunde prof. O. Backer Dirks is in het geweer gekomen tegen de mede deling dat over tien Jaar kinderen kunnen worden ingeënt tegen tand- cariës zodat het optreden van tand bederf wordt voorkomen. De mede deling werd gedaan door ir. Ch. Ja ger, directeur van Klene's Suiker- werkfabrieken NV in Amsterdam op de Jaarvergadering. Hy baseerde de uitspraak op de vorderingen die door prof. Cohen aan de Londense univer siteit worden gemaakt by de vacci natie van apen. Hy was van mening dat de campagne „Snoep verstandig, eet een appel" oneerlyk is. „Een ap pel bevat meer suiker dan een rol drop" zo merkte hy op. Volgens prof. O. Backer Dirks bie den de experimenten nog maar wei nig perspectief. Bij deze dieren is eerst tandbederf kunstmatig tot stand gebracht met behulp van voor tandbederf verant- woordelyke bacteriën, waarna deze bacteriën via vaccinatie konden worden bestreden. Het ging echter om een wetenschappelyk model, waarby voornamelijk één soort bac terie het tandbederf van de apen te weeg bracht. In de praktijk biyken echter vele soortoe bacteriën in de mondholte tandbederf te veroor zaken. Daarnaast zyn de resultaten van dit onderzoek tot nog toe weinig be moedigend, aldus prof. Backer Dirks. Andere teams van onderzoekers heb ben bovendien dit soort onderzoek nog niet in hun experimenten kun nen bevestigen. „Vaccineren tegen cariës is een soort steen der wyzen, die iedereen wel graag zou willen vinden, maar zeker nog niet ij Utrechtse hooglc In verschillende onderzoekcentra wordt overigens aandacht besteed aan de immunologische aspecten van cariës. Daarby wordt in het bloed van mensen die niet aan deze ziekte lijden gezocht naar specifieke stof fen, die kennelyk cariës voorkomen. Men kan dit vergeiyken van inen ting tegen tetanus. Wie ingespoten is met tetanus-anti-stoffen is voor deze ziekte immuum, hy kaïn deze ziekte niet of nauwelyks nog krygen. Prof. Backer Dirks vindt het dan ook onjuist om het eten van een appél te vergelyfcen met het eten van een rolletje drop. Hy wees erop dat het gaat om de „suikerstoot" elke keer als men een snoepje of een ap pel eet. „Men eet wel gemakkelyk twintig snoepjes per dag, maar niet twintig appels. Bovendien, drop is nog betrekkelyk onschuldig vergele ken met ander snoepgoed". DEN HAAG/LEIDEN Er is een rapport "Zeldzame Nederlandse plantesoorten in Zuid-Holland" ver schenen, waarin de resultaten zijn vastgelegd van een inventarisatie, die in opdracht van de provinciale waterstaat is gemaakt. De studie is het eerste resultaat van een samen werking tussen de provinciale water staat en het rijksherbarium in Lei den. Zij werd uitgevoerd door mevr. drs. A. J. Quené-Boterenbrood, on der leiding van drs. J. Mennema, hoofd van de afdeling Nederland van het rijksherbarium. Voor de inventarisatie van de vindplaatsen is de indeling van de provincie in vakken van een vier kante kilometer aangehouden, zoals die ook geldt bij de meting van bo dem-, lucht- en waterverontreini ging. Zodoende kunnen de gegevens dienen om verbanden op te sporen tussen verontreiniging en een even tuele achteruitgang van bepaalde plantensoorten. Zij kunnen ook ver geleken worden met gegevens, die voor 1950 zijn verzameld, zodat in zicht verkregen kan worden in de ontwikkeling van de plantenwereld. De plantensoorten, die in het rap port genoemd worden, zijn kenmer kend voor milieu's, waar lange tijd een ongestoorde ontwikkeling aan de gang is geweest. Daar een zeldzame soort zich meestal maar in één of enkele van deze specifieke milieu's kan handhaven kan het aantal ge vonden soorten gezien worden als een aanwijzing voor de verscheiden heid in milieutypen. Het milieube heer is gericht op het in stand hou den van een zo groot mogelijke ver scheidenheid en het rapport biedt daarvoor belangrijke informatie.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13