Personeelsstop 'ongenuanceerd' Weer tegen eis van vijf mille „Stad Rotterdam" 'Gehandicapte gediscrimineerd' Rover Munzio houdt zich van de domme Werkers in gezondheidszorg: „Financiële regeling voor bewegwijzering moet beter worden MAGNEET VOOR „ZWARTGELDE groeit uw geld met een GROEISPAARBEWIJ? aan TOONDER ZATERDAG 8 JUNI 1974 AMSTERDAM Enige -paniek, gistermiddag toen arbeiders van de gemeentereiniging in Amsterdam een bom opvisten uit het water langs de Jacob van Lennepkade. IJlings verliet iedereen de bagger- echuit, die de bom opzoog. De politie ontruimde de omgeving, omdat de vele nieuwsgierigen gevaar konden lopen. Twee mannen van de mijnopruimingsdinest ontdekten tenslotte dat 't ging om een oefen- bom van beton; een volmaakt ongevaarlijk geval Terwijl zijn twee gabbers met geladen pistolen de Juwelier en diens personeel onder schot hiel den, vulde Munzio zijn tas met goud en diamanten. De roofover val van 21 sept. vorig Jaar op de firma Schaap aan het Noordein de mislukte doordat de Juwelier ongemerkt de knop van het stil alarm wist in te drukken. De drie rovers werden na een wilde klop jacht gepakt. De rechtbank veroor deelde hen elk tot drie Jaar. Alleen Munzio is tegen dit von nis in hoger beroep gegaan. Op klaaglijke toon betoogt de 29-Ja- rige Italiaan voor het Haagse ge rechtshof dat hij door zijn Ara bische mededaders onder valse voorwendselen voor het criminele huzarenstukje was gestrikt. "Ik dacht dat we alleen maar een on benullig klein diefstalletje zou den plegen", laat hij het Hof we ten. Door Sybe Stamm Vraag De procureur-generaal en de president willen graag weten waarom Munzio dan aan de rech- ter-commissaris heeft verteld dat hij de overval al dagen van te vo ren met zijn mededaders precies had doorgesproken, waarbij de rollen waren verdeeld en de wa pens ook. "Ik wist niet dat zij een roof overval wilden plegen", herhaalt Munzio. "Waarom hebt u dan eerst ge zegd dat alles tevoren was bespro ken?", vraagt de president nog maals. "Ik dacht dat het een klein diefstalletje zou zijn. Op het laat ste moment kreeg ik opeens het masker en de tas in m'n handen gedrukt", antwoordt Munzio dood leuk. Aan de tolk ligt het niet; zij is zelf Italiaanse en zij heeft haar vakbekwaamheid al Jarenlang in talloze rechtszaken bewezen. De procureur-generaal en zelfs ook Munzio's eigen advocaat vragen nogmaals waarom Munzio in het voorondèrzoek heeft toege geven van het plan volledig op de hoogte te zijn geweest, als hij van niets geweten zou hebben. "Ik wist niet wat zij zouden gaan doen, want zij bespraken hun plannen telkens in het Ara bisch en dat versta ik niet", be weert Munzio glashard. Procureur-generaal mr. Bos: "Als u nog verder in hoger be roep kon, zou u in volgende in stantie waarschijnlijk vertellen dat zij u met een pistool in uw zij hebben gedwongen om mee te doen!" Munzio doet nog steeds of hij er niets van begrijpt. De procu reur-generaal laat het verder maar zo. Hij eist dat het vonnis van de rechtbank zal worden be vestigd. Verdediger mr. D. J. van Schravendijk wil er best van uit gaan dat Munzio met zijn ver klaringen staat te draaien, maar dat doet h« uit angst v. d. straf. En die straf is inderdaad te hoog, vindt pleiter. Want Munzio waf de enige van de drie rovers geen wapen bij zich had. die Werkloos ook dat Munzio zo mogelijk nog angstiger was dan de bedreigden zelf. Dat hij zich voor een derge lijk karwei heeft geleend vindt zijn oorzaak in het feit dat Mun zio al vele maanden werkloos was, terwijl zijn vriendin pas een kind van hem ter wereld had gebracht. Pleiter legt een verklaring over van het Amsterdamse arbeidsbu reau waaruit blijkt dat Munzio voortdurend heeft geprobeerd werk te vinden. Tevergeefs. Want buitenlanders komen hier 't laatst aan bod. Dus is het ook een beetje de schuld van de Nederlandse sa menleving dat Munzio in zijn wanhoop het verkeerde pas is op gegaan, zegt mr. Van Schraven dijk, die tenslotte benadrukt dat de Italiaan door de taalbarrière in een Nederlandse gevangenis vrijwel volkomen geïsoleerd is. Uit spraak 21 juni. UTRECHT De personeelsstop bevordert het ondubbelzinnig uitbuiten van het zieken huispersoneel. Bondsbestuurder J. van Geffen van de ABVA betoogde dit vandaag in de Utrechtse veemarkthallen op de landelijke manifestatie "Stop de personeelsstop" van werkers in de gezondheidszorg tegen de in november 1973 door staatssecretaris Hendriks van Volks gezondheid afgekondigde personeelsstop en tegen andere bezuinigingsmaatregelen in de ge zondheidszorg. Hij noemde de personeelsstop "ongezond, ongenuanceerd, onevenwichtig, on verantwoord en dus onaanvaardbaar". De stop leidt volgens de heer Van Geffen tot werkloosheid van min- j stens 8.000 werkers in 1974. Daar I zullen er in de toekomst nog 20.000 bi 1 komen. Hij zei dat de maatregel ook een onaanvaardbare verminde - ring van de kwaliteit van de gezond heidszorg tot gevolg heeft, een aan- I tasting in de positie van de leerlingen betekent en de mogelijkheden tot de mocratisering van de ziekenhuizen en de totale gezondheidszorg ver- mindert. De heer Van Geffen, die sprak na mens de zes vak- en beroepsorgani saties, betoogde dat de personeelsstop moet leiden tot onverantwoorde si tuaties waarvoor niemand meer eni- niet met 19 maat met 17 gulden om hoog gaat. "Is deze twee gulden nu werkelijk al deze ellende waard", aldus de heer Van Geffen, die zich afvroeg waarom niet de andere kostenveroorzakers in de gezondheidszorg worden aange pakt. "De staatssecretaris vlucht in een aantal eenzijdige bezuinigings maatregelen die worden uitgevoch ten over de ruggen van het pèrso- neel", meent hij. Hij verbaasde zich ook over de zie kenhuisdirecties, die wel hun nood klagen over de gevolgen van de be zuinigingsmaatregelen maar bijna geen gebruik maken van de moge- I ge verantwoordelijkheid kan en mag lijkheid om ontheffing te vragen van aanvaarden. De statssecretaris wil er de personeelsstop. Hij noemde de i 80 miljoen mee besparen, zodac de houding van de Nationale Zieken- ziekenfondspremie 0,1 procent min- huisraad erg onduidelijk: enerzijds DEN HAAG De voorzitter van de ANWB, mr. K. H. Gaarlandt vindt het niet Juist, dat de ANWB in be paalde gevallen zou weigeren bewegwijzering aan te brengen. Hij zei dit vanmiddag in Den Haag bij de opening van de algemene Jaar lijkse ledenvergadering in een toe spraak, waarin hij de bewegwijze ring centraal stelde. Wel echter rijst ring centraal stelde. Wel echter rijst volgens hem de vraag of het nog wel gerechtvaardigd is, dat de ANWB niet alleen zulk een belangrijke taak vervult bij het tot stand brengen van een uniforme bewegwijzering, maar er bovendien nog acht ton op moet toeleggen. De ANWB is gaarne bereid van zijn contributie een gedeelte voor de bewegwijzering te reserveren, het geen blijkens'een onderzoek door de leden is onderstreept. Om te ver mijden, dat in de toekomst de kos ten van de bewegwijzering een te zware wissel op de ANWB-middelen gaan trekken, wordt voortdurend ge werkt aan een zodanige bijsttlling van de bedragen van de lagere overhe den, dat dit wordt voorkomen. „Ik hoop. dat de ANWB tot in lengte van dagen de bewegwijzering in Ne derland kaai en mag blijven verzorgen maar dan graag op een betere finan ciële basis. Ik hoop ook, dat dit be toog van mij er toe bijdraagt, dat er meer helderheid ontstaat over de verantwoordelijkheden rond die be wegwijzering", zo zei mr. Gaarlandt. Reden om de bewegwijzering in zijn toespraak te behandelen was de toenemende kritiek op de bewegwij zering. zowel van de zijde van de la gere overheden als van de wegge bruikers: ook de pers heeft zo nu en dan kritiek, aldus mr. Gaarlandt. Hij achtte dat vervelend in die gevallen, waarin de ANWB het met de geuite kritiek eens is, maar geen openlijk verweer kan voeren, om dat de ANWB niet verantwoorde lijk is. De wezenlijke functie van de ANWB bij de bewegwijzering ligt ln de bevordering van de uniformi teit en vooral van de coördinatie. De webbeheerder is autonoom wat be- 99 treft de opschriften van de borden en heeft het laatste woord. Boven dien bepaalt de weg beheerder of, en zo Ja, hoe en waar er wordt be- wegwijzerd, aldus de voorzitter van de ANWB. helpt zij mee bij het uitvoeren er van, want de NZR maakt deel uit van het bestuur van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven dat de uitvoeringsnormen opstelt en han teert. De heer Van Geffen concludeerde, dat de personeelsstop een vorm van lonverantwoordelijk beleid is, "die iwij noch van dit kabinet, noch van deze staatssecretaris hadden mogen verwachten". Cora Dekker vertolkte de eisen van 't landelijk Actiecomité Gezond heidszorg: onmiddellijke intrekking van de personeelsstop, geen vermin dering van het aantal ziekenhuisbed den en recht op een goede gezond heidszorg voor iedereen. Zij zei dat staatssecretaris Hen driks het beleid van zijn voorganger minister Stuyt niet alleen voortzet, maar dat "zelfs sneller, botter en on verbloemd doet, zich daarbij ook nog progressief noemend". Zijn beleid heeft gevolgen voor iedereen. "Het personeel wordt verantwoordelijk gesteld bij het maken van fouten, terwijl in feite Vorrlnk en Hendriks verantwoordelijk zijn voor dit slecht gezondheidsbeleid", aldus Cora Dek ker. Jaap Koot van het Landelijk Overleg Medische Actiegroepen be toogde, dat er niet één opleiding in de gezondheidszorg te noemen valt die niet met grote moeilijkheden kampt. "Door een voortdurende onderinves tering, door een afbraakpolitiek ra ken opleidingen langzaam in verval, totdat ze ten slotte door de slopers hamer met de grond gelijk gemaakt zullen worden". Op de manifestatie "Stop de per soneelsstop" werd op tal van manie ren de aandacht gevestigd op de ge volgen van deze stop. Tijdens een bezoek van koningin Juliana aan Huizen stond er een erewacht van dames in tradi tionele klederdracht klaar om de vorstin te begroeten. De koningin bracht gisteren een werk bezoek aan een aantal gemeenten in 't Gooi. Vrouw schiet bezoeker neer AMSTERDAM Op de eerste eta ge van een woning aan de Delistraat in de Indische burnt van Amster dam-Oost is gisteravond omstreeks kwart over tien de 31-Jarlge C. J. Petzhold pardoes neergeschoten door de 44-Jarige mevrouw L. G. S. moe der van twee nog Jonge kinderen die de man boven aan de trap met een pistool stond op te wachten. Het slachtoffer deel uitmakend van een bij de politie ongunstig be kend staande familie rolde met twee schoten in het onderlichaam de trap af strompelde bloedend de straat over en zeeg in een aan de over kant gelegen café ineen. Hij werd in levensgevaarlijke toestand naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis ver voerd. Als Je naar boven komt schiet ik Je neer" zo had de vrouw volgens haar verklaring tegen Petzhold ge roepen nadat zij de deur had open getrokken en hem onder aan de trap zag staan. Ze heeft de politie verteld dat Petzhold haar al veel te lang las tig viel en dat zij niet meer van zijn frequente bezoeken was gediend. Hij had tot voor kort bij het gezin ingewoond en toonde zich vaak hand lastelijk als hij te diep in het glaasje had gekeken. Juist als hij had ge dronken kwam hij steeds weer bij de vrouw aanbellen. Ook gisteravond verkeerde hij onder invloed. DEN HAAG Het aantal gehan dicapten in ons land groeit. Velen van hen worden gediscrimineerd. Tot deze slotsom is het hoofdbestuur ge komen van de Algemene Nederland se Invalidenbond (ANIB) na een mquête, waarvan de resultaten gis teren aan minister-president Den Uyl zijn aangeboden. De bond dringt er op aan spoedig de uitkeringen krach tens sociale wetten op te trekken tot het minimumloon, de vakantiegelden te verhogen, en maatregelen te tref fen voor meer werkgelegenheid, voor al voor oudere gehandicapten. De leefsituatie van de lichamelijk of zintuigelijk gehandicapten, tot welke groep het onderzoek zich be perkte, is verre van rooskleurig. Een handicap leidt veelal tot achterstand in het maatschappelijk functioneren. Van de meer dan duizend onder vraagden had de helft in december vorig Jaar een inkomen tussen de f 700 en f 850 per maand. Gemiddeld bedragen de extra kosten die een handicap met zich meebrengt, vijftig gulden per maand. Van de geënquê teerden ging 57 procent de laatste vijf jaar niet met vakantie. Het hoofdbestuur van de ANIB stelde, dat er weinig statistisch ma teriaal beschikbaar is om een goed beeld te krijgen van de omvang van de gehandicapten in ons land. Aan de hand van. gegevens, die hier omtrent aanwijzingen geven, zijn er in Nederland tenminste 350.000 ge handicapten, maar in andere landen is een percentage van tien van de bevolking becijferd. In ons land groeit het aantal gehandicapten. Het ledental van de ANIB steeg in vijf Jaar van 4.000 tot 32.000. De ANBI heeft de minister-presi dent er ook op gewezen, dat de ,toch al verontrustende premiedruk" zou kunnen worden verminderd door het scheppen van voldoende werkge legenheid voor gehandicapten. Nog lang niet op alle bedrijven met 250 of meer man personeel wordt twee procent van de arbeidsplaatsen door gehandicapten ingenomen. Betwij feld werd of de overheid aan deze wettelijke norm voldoet. De zwakke positie van de oudere gehandicapten op de arbeidsmarkt heeft tot gevolg, dat juist deze groep onevenredig groot is: 56 pet. van de geënquêteerden was tussen de vijftig en 65 Jaar. In het algemeen is het moeilijk, aldus de ANIB voor degenen die 45 Jaar of ouder zijn, werk te vinden, wat nog moeilijker is voor gehandicapten. Daarbij komt ook, dat bedrijven goede werknemers, ook in kader- en topfuncties, als ze eenmaal invalide zijn geworden, ont slaan. Ze zijn bereid om hele afdelingen zogenaamd te reorganiseren waardoor hun functie overbodig wordt en hun ontslag kan worden gegeven, aldus se secretaris F. W. v. Deelen van de Anib Hij noemde dit regelrechte discrimi natie. Dit komt ook voor bij huwe lijksbureaus en reisbureaus. Zelfs de vrijstellingen, zoals voor de motorrij tuigenbelasting, beschouwde hij als discriminatie. ADVERTENTIE DEN HAAG Ook de procureur- generaal bij het Haagse gerechtshof heeft de maximum boete van vijf duizend gulden geëist tegen het ver zekeringsbedrijf „Stad Rotterdam" terzake van overtreding van de al gemene wet rijksbelastingen. „Stad Rotterdam" had geweigerd inzage in haar administratie te ge ven aan de fiscale opsporingsdienst. Via de verzekeringsadministraties wilde FIOD van alle Jachteigena- ren controleren wie zijn pleziervaar tuig heeft gekocht met zwart geld. „Stad Rotterdam" acht deze con trole een principieel ontoelaatbare aanslag op het privéleven van haar cliënten. De Rotterdamse officier van Jus-- titie mr. A. C. 't Hart had eveneens de maximumstraf geëist. Hij meen de dat „Stad Rotterdam" niet op prin cipiële gronden inzage weigerde, maar om reclame te maken. De idealis tisch gepresenteerde bezwaren van het bedrijf noemde hij „volksverlak kerij". Zonder zich uitdrukkelijk over deze beschuldiging uit te laten legde de rechtbank de laagste straf op: 250 gulden boete. Hiermee werd alleen vastgesteld dat een verzekerings maatschappij verplicht is haar boe ken te openen als de FIOD dit no dig acht om belastinggegevens over derden te achterhalen. Zowel „Stad Rotterdam" als het openbaar ministerie ging tegen dit vonnis in hoger beroep. De directeur van het verzekeringsbedrijf P. van Steensel diende tevens een klacht in bij de minister van Justitie tegen de zijns inziens beledigende uitlatingen van de Rotterdamse officier. Deze klacht is thans nog in onder zoek. In zeer gematigde bewoordin gen gaf overigens de procureur-ge neraal bij het Haagse gerechtshof mr. P. A. H. Bos te kennen dat ook hij ernstig twijfelt aan de zuiverheid van de motieven van „Stad Rotter dam". Reclame Geen enkele andere verzekerings maatschappij heeft zich tegen de wettelijk verplichte inzage van de boeken verzet. Haar afwijkende hou ding kan „Stad Rotterdam" wellicht zijn ingegeven als reclamemiddel in de strijd om de cliënt, meent mr. Bos. „Stad Rotterdam" mocht verwach ten dat door haar campagne het be drijf een magnetische aantrekkings kracht zou uitoefenen op mensen die voor hun zwarte geld een veilige ha ven zoeken. Zelf liep het bedrijf daar bij een minimaal risico in de vorm van een boete die ten hoogte vijf mille kan bedragen, aldus mr. Bos. die de motieven van „Stad Rotter dam" kwalificeerde als „de idealis tisch gepresenteerde verpakking van een commercieel doel". De aantijging dat het optreden van de FIOD wonderwel zou passen in het beleid van de huidige rode re gering werd door de procureur-gene raal „een indianenverhaal" genoemd. Hij ontzenuwde dit gerucht met de mededeling dat de voorbereidingen voor de FIOD-actie al door de vorige regering waren gemaakt. Privé gelijk een principiële zaak betreft omdat enerzijds „Stad Rotterdam" persoonlijke gegevens van cliënten in de privésfeer mag en moet be schermen en anderzijds de vordering tot inzage van de boeken zo alge meen gesteld is dat zij niet steunt op de wet. Volgens de wet moet inzage wor den gegeven van bepaalde beschei den over bepaalde personen en een algemene vordering tot inzage van de hele administratie is dus ontoe laatbaar, aldus pleiter, die aan de hand van voorbeelden uit de onge vallen- en ziekteverzekering uitlegde dat allerlei administratieve gegevens van een verzekeringsmaatschap pij het privéleven betreffen van cliënten. De advocaat beriep zich daarom ook op artikel 8 van het verdrag van Rome, dat eerbiediging garandeert van privéleven en briefwisseling. De FIOD kan belastingontduiking ook heel goed opsporen met minder ver gaande middelen dan een algemene vordering tot inzage, aldus mr. Van Marwijk Kooy. Uitspraak 21 Juni. u betaalt 1.000,-en krijgt na 5 jaren 1.500,- LEIOSE SPAARBANK Kappers willen een 40-urige werkweek UTRECHT De industriebonden van NVV en CNV en St. Cosmas, de kappersbond van het NKV, willen met ingang van 1 september as. de 40-urige werkweek voor de rond 15.000 kappers realiseren. Dit blijkt uit de cao-voorstellen die de bon den hebben ingediend. De cao-voorstellen zijn voor eein deel gebaseerd op de uitvoeringsbeschik king van de machtigingswet. De banden wiüLem voorts in de cao een bepaling opnemen, dat alleen het schoonhouden van gereedschappen en het stofvrij houden van het meubi lair in de salon tot de verplichtingen van de werknemer behoort. Ook ver langen zij een jaarlijkse vergoeding van f 100 voor bedrijfskleding en ge reedschap. Een andere wens van de vakbonden ls een vakantieregeling, waardoor een aaneengesloten vakantie met drie zaterdagen mogelijk wordt. Voor langdurig dienstverband wordt ex tra vakantie voorgesteld. De vakan tietoeslag willen de vakbonden ver hoogd zien tot acht procent.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7