Zoeterwoude Gezondheid Renovatie in de Kooi Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn pnze sieraden nog betaal baar. Door het toepassen van de laagste'marges. Onze schoonheid van een col lectie blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 jaar het betrouwbare Juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En. de-beste vak-service door onze eigen ateliers. UW JUWELIER v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Foto's Jan Holvast ZATERDAG 8 JUNI 1974 Een plaatje van een van de ketels waarin de eerste aanzet tot het schuimend hier wordt gegeven. In deze ketel wordt de wort gemaakt. Hier doet ook de belastingdienst zijn eerste werk. ZOETERWOUDE Een Jaar geleden ploeterden we nog over mulle zandweggetjes en proviso rische bruggetjes om ons doel te bereiken. Nu worden we bij de (geïmproviseerde) portiersloge verrast door een rood-witte slag boom met daarachter een fraai ge asfalteerde weg, die er een beetje uitziet als onze rijkswegen. Grote blauwe borden die normaal het opschrift Amsterdam, Leiden, of Den Haag dragen vertellen ons nu waar we de parkeerplaats (diep liggend zodat vanaf de weg de ontsierende blikmassa niet is te zien), de brouwerij en het kantoor kunnen vinden. Gelukkig hoeven we het zelf niet uit te zoeken want nadat we ons bij de portier heb ben gemeld komt Heineken-bouw- kundige Dikken ons met de land rover afhalen. Het bier heeft ons (en er zullen er nog wel veel meer volgen) naar Zoeterwoude gelokt. Aan de Hoge Rijndijk verrijst im mers sinds november 1971 Neder lands modernste brouwerijen complex. Een complex dat het be drijf in Rotterdam, dat in oppervlakte even groot is als de waterzuiveringsinstallatie in Zoe terwoude over een poosje hele maal moet vervangen. Vanaf de Dr. H. P. Heineken- weg zetten we onmiddellijk koers naar de bottelarij, het deel van de Zoeterwoudse vestiging dat al helemaal draait. Helemaal, op een paar kleinigheden na, ver telt Dikken want na een maand proefdraaien zijn er nog steeds kleine oneffenheden in de bottel- colone. Dat is eigenlijk helemaal niet verwonderlijk als Je het aan tal apparaten ziet dat voor het vullen van een pijpje moet wor den ingeschakeld. In de bottelarij, die het bier ver werkt dat nog in Rotterdam wordt gebrouwen en dat in tankwagens naar Zoeterwoude komt, wordt momenteel al zestien uur per dag gewerkt. Hoewel alles automatisch gaat van het ontstapelen van de kratten tot de laatste controle of het produkt wel helemaal de goede naam van Heineken kan hooghouden. en alles met een Bierdorp aan Hoge Rijndijk druk op de knop in de machine kamer in het midden van de hal stil te leggen is, lopen er toch ze ker vijfentwintig mensen rond die de zaak controleren. En als Je een kwartiertje hebt rondgesnuf feld tussen al die gigantische ap paratuur ben Je eigenlijk ver wonderd dat ze ook voor dat „in de gaten houden" nog een ma chine hebben uitgedacht. Nu de bottelarij al zover is dat voor de aflevering aan de de- positaires gewerkt kan worden, be gint men ook te denken aan het brouwen in Zoeterwoude. Over een maand verwacht men daar mee te kunnen beginnen. Hoewel het natuurlijk een onlogische volgorde is gaan we daarom toch ook even in het brouwhuis kij ken. Toen we er een Jaar geleden waren, stonden er alleen nog ma vier muren. Nu is het een wir war van leidingen en ketels. Als we bij.zo'n grote stookketel staan zegt Dikken: „Dit is nu de plaats waar de belastingen (accijnzen) hun intrede doen bij ons". Zo gauw de wort (de eerste fase van het brouwproces) in de ketel zit zal ook de belasting haar intrek nemen aan de Hoge Rijn dijk. De ruimte van de brouwerij is er op gebouwd dat meteen uit breiding mogélijk is. Dat is niet zo verwonderlijk als je hoort dat Heineken, als de zaak zich voor spoedig ontwikkelt, de 1,5 mil joen hectoliter die als eerste aan zet is gepland wil laten uitgroeien tot 10 miljoen. Bijna niet tegen op te drinken zou je zeggen. De opslagsilo, het hoogste ge bouw en eigenlijk het enige dat van de brouwerij te zien is vanaf de Hoge Rijndijk, biedt een riant uitzicht over het 78 ha tellende complex en de aangrenzende ge bieden. In het „Heineken-stadje" dat wordt doorsneden door de Weipoortse Vliet is kwistig Jong groen aangeplant zodat, wanneer we een paar jaar verder zijn, Je alleen nog maar kunt raden wat er tussen verscholen ligt. Wie gewend is met z'n bootje de Weipoortse Vliet op te varen, hoeft dat ook als het complex klaar is niet te laten. De Wei poortse Vliet blijft openbaar vaar water. Wel zal, om te voorkomen dat de schippers hun voorraad clandestien aanvullen, er controle zijn via een tv-circuit in de por tiersloge op de in- en uitgaande schepen. Het blijft dus bij „hand jes op de rug en fluiten," hoewel Heineken binnenkort gaat begin nen met de bouw van een grote ontvangstruimte Na afloop van een rondleiding over het bedrijf zal daar ongetwij feld het glas geheven kunnen worden. Een gedeelte van het vijf ver diepingen tellende kantoorge bouw. Een blik in de bottelarij vanaf het balkon. Links op de voor grond de vier vultnachines, rechts de transportband en op de achtergrond de kabine, waar de apparatuur wordt gecontro leerd. De entree van het Heineken- zomplex in Zoeterwoude. René is altijd in de nood voor alternatieve gebeurens. Hij doet jobjes bij uitzendbureau Luba. Vorige week verdiende hij zo gewoon die handbeschilderde melkbus. Nu werkt hij weer voor zes houten ontbijtborden uit Roemenië. En danVerdraaid slim, René. 'n Boy om in de piktjur te houden. LEIDEN: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 01710—40341 ALPHEN A. D. RIJN: Donizettihof 10. Telefoon 01720—94698. Een uur lang worden de fles jes die terug komen van de con sument in deze zesentwintig me ter lange machine gespoeld. LEIDEN Voor 74 woningen van De Eendracht in de Lombokstraat en omgeving (de Kool) zijn door het architectenbureau Herms van den Berg plannen tot renovatie ontwor pen, die thans voor uitvoering door Arbouw B.V. gereed zijn. De totale kosten van deze renovatie worden op f2.745.158.09 geraamd Met de bewo ners rieeft de gemeente overeenstem ming bereikt over de huurprijs na renovatie: 120 gulden per maand. De commissie voor Volkshuisvesting en Openbare Werken is akkoord gegaan met het desbetreffende voorstel van B en W. Het raadslid Verboom (PvdA) drong wel aan op strenge controle.van de werkzaamheden van aannemer Arbouw, "omdat deze wel erg snel tevreden is". In het gedeelte, dat voor het nemen van proeven zal worden gébruikt, is ook een ruimte voor wat brouwershistorie inge ruimd. Bij ons bezoek was mea bezig met de installatie van de ketels. Eén van de belangrijkste onderdelen van het complex is de waterzuiveringsinstallatie. Het gereinigde water heeft vrijwel de kwaliteit van drinkwater Een rij kratten, die zich zeker zal verveelvoudigen als de pro- duktie echt op gang is gekomen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3