VW-Golf zal deze zomer over ons land spoelen MET GOEDE BANDEN OP VAKANTIE LANGE LEVERTIJDEN VRACHTAUTO'S DE VEILIGSTE TUNNEL VAN EUROPA SIMCA MATRA BAGHEERA ZATERDAG 8 JUNI 1974 PAGINA 19 De toch al dichtbevolkte mid denklasse waarin bijvoorbeeld de Simca 1100. de Opel Kadett. de Datsun 120 Y en de Peugeot 104 vertoeven heeft er een nieuwe bewoner bijgekregen de Volkswagen Golf. Een leuk, compact wagentje, waarmee de concurrenten terdege rekening zullen moeten houden. Neen. het is niet de opvolger van de kever. Die komt er nooit. Dat hebben de VW-bonzen ons herhaaldelijk voorgehouden, toen wij dezer op hun uitnodi ging in Zuid-Duitsland gelegen heid kregen kennis te maken met de Golf. De kever is een niet te evenaren succes ge weest. Dat komt niet meer te rug. Dat wil men ook niet probe- De Golf moet men zien als een doortrekkifig van de beleidslijn, die is begonnen met de verschij ning van de Passat. Niemand in Wolfsburg zal er een geheim van maken, dat deze Passat een van de Audi 80 afgeleid produkt was. Waarom zouden ze? Audi is thans een volle dochter van VW. En dus wordt door de moe der tenvolle gebruik gemaakt, van de kennis, die duidelijk bij Audi lag opgeslagen. Het gevolg: de introductie van de Scirocco en de Golf. We noe men die twee wagens met opzet in één adem, omdat ze duidelijk in eikaars verlengde liggen. In feite had de introductie anders om moeten zijn. Eerst de Golf, en daarna de coupé van dit mo del (Scirocco) maar Volkswa gen heeft het een keer omge draaid. De Scirocco rijdt al in ons land, terwijl de Golf tot van de zomer op zich zal laten wach ten. Maar dan wil importeur Pon in Leusden er meteen met groot materiaal tegenaan. Ze willen gewoon niet denken aan problemen met levertijden, ze willen onmiddellijk met grote aantallen wagens een aanval inzetten op de thans bijzonder populaire markt van de mid denklasse. En het moet worden toegege ven: Volkswagen heeft daarbij zo op het oog wel enkele pitti ge troeven in handen. Dat zijn de kwaliteiten van het wagentje. Maar hoe effectief die wapens zullen zijn zal toch in hoofdzaak afhangen van de prijsstelling. En Juist over dat eigenlijk al lerbelangrijkste facet kon men ons daar in München niets ver tellen. We werden niet wijzer dan we al waren: de goedkoop ste uitvoering van de Golf zal om en nabij de 9000 gulden gaan zweven, terwijl de duurste in de buurt van de elf mille komt. Maar Ja, op zulke bedragen kunnen verschillen van een paar honderd gulden veel uit maken, temeer daar er zo'n Zeer vele automobilisten gaan straks op vakantie met in him kiel zog een caravan, kampeerwagen, ba gagewagen of boottrailer. Zij doen er verstandig aan om hun spullen grondig te controleren en daarbij de banden niet te vergeten. Het gewicht van een aanhanger, mag niet meer bedragen dan 60% van het eigen gewicht van de trek kende auto. Hierbij moet men er aan denken dat de bagage zodanig wordt verdeeld dat de aanhanger praktisch in balans ligt met een kleine overdruk van ongeveer 10%, op de koppeling. Zo kan men de aan hanger gemakkelijk aan- en afkop pelen, zonder gevaar voor "dom- pen". Dit voorkomt ook dat de aan hanger achter de wagen gaat wrin gen wat natuurlijk de wegligging én de bandenslijtage ongunstig beïn vloedt. De technici van Goodyears ban dentest- en ontwikkelingscentrum in Luxemburg wijzen er op. dat de spanning in de achterbanden van de trekkende auto hoger dient te zijn dan normaal is voorgeschreven. Die achterbanden krijgen er immers een extra belasting bij en ook de auto zelf is op een vakantietocht meestal al zwaarder belast door extra passa giers en bagage. Aanpassing van de bandenspanning is dus noodzakelijk om extreme hitte-opbouw in en daardoor snelle slijtage van de ban den te voorkomen. De banden van auto en aanhanger dienen vóór het wegrijden, als de banden nog koud zijn, op de juiste spanning te worden gebracht. Bij spanningscontrole onderweg nóóit lucht laten ontsnappen. Het draag vermogen van banden is nu eenmaal vastgesteld onder normale, koele omstandigheden. In warme landen, en tijdens lange ritten loopt de span ning wel op, maar autobanden zijn hierop berekend. Vanzelfsprekend zijn deze op merkingen gebaseerd op het gebruik van goede, onbeschadigde banden waarvan de profieldiepte voor een lange vakantietocht minstens 4 mm moet bedragen. Laat voorts de stand van de voorwielen eens controleren. Zo'n uitlijnbeurt voorkomt onnodige en onregelmatige slijtage van de voorbanden. Wat de banden voor de caravan be treft: altijd banden van gelijke "on- structie gebruiken. Dus geen radiaal- band aan de ene en een diagonaal band aan de andere kant! Natuurlijk moet ook voor de aan hanger een reservewiel met een hand van het Juiste type worden meege nomen. Toch wordt dit dikwijls ver geten. De gevolgen van een spilker- inrijding in een tubeless band (een band zonder binnenband) kurrnen worden opgevangen met behulp van een praktische reparatie-set ver krijgbaar bij de banden specialist. Bij gebruik van banden met bin nenband kan het meenemen van een reserve-binnenband veel oponthoud en ergernis besparen. Goodyear ad viseert tenslotte om de aanhanger op blokken te zetten als hij langer dan een maand stilstaat, de wielen te de monteren en plat neer te leggen op een koele en droge plaats. Dit om vervorming van de banden te voor komen. De produktie van Saab Scania be drijfsauto's is tot begin volgend jaar uitverkocht. De fabriek in Zwolle, van importeur Beers' Zonen kan af levering van een groot aantal orders niet eerder dan voor mei en Juni 1975 garanderen. Deze levertijden zijn daarmee de langst van alle vooraanstaande be- drijfsautomerken. Met name Volvo en Mercedes hebben voor hun be drijfsauto's levertijden van zes a ze ven maanden. Ook bij DAF en Magi- rus-Deutz liggen deze aanzienlijk la ger. Mercedes en Magirus-Deutz on dervinden. in dit opzicht voordelen van de optredende zwakte op de Duitse (thuis) markten. Duidelijke oorzaken voor Ie lange levertijden zeggen genoemde fabri kanten niet precies te kunnen aange ven. Beers' Zonen spreekt van een vertekend beeld dat kan optreden, als clienten gaan "majoreren", dat wil zeggen wanneer kopers rekening houdend met de gangbare levertij den van zes a zeven maanden zich „alvast" laten inschrijven voor nieuwe orders. Van een plotselinge hausse m in vesteringen is volgens de fabrikanten zeker geen sprake. De groei die oe- gin 1973 inzette, zet zich echter wel onverminderd voort. Nebim, importeur van Volvo be drijfsauto's wijst in haar geval ook op de spreiding in de afzet waarnaar het moederconcern in Zweden streeft. Dit betekent dat de gevestig de markten, waaronder Nederland, "krap" worden gehouden wit be treft levertijden zodat eventuele ex tra ruimte in de Zweedse produktie kan worden gericht op nieuwe af zetgebieden of uitbreiding van enkele nieuwe markten. Bij Beers' Zonen vestigt men de aandacht ook op het streven van de concernleiding om een voortgaande stabiliteit bij de fabrieken niet in ge vaar te brengen. Dit laatste zou het geval kunnen zijn als door een plot selinge uitbreiding van de produktle- capaciteit gevolg wordt gegeven uan een hausse in de vraag. Het risico kan dan ontstaan dat men een daar later weer moet inkrimpen met al le gevolgen voor werkgelegenheid e. d. vandien. Een vertekend beeld wat betreft de levertijden wordt volgens Nebim (Volvo) ook nog wel eens in de hand gewerkt door de „reserve-potjes," die sommige fabrikanten en impor teurs er op na houden. Daaruit kan in een zeer beperkt aantal gevallen wel eens binnen enkele weken of maanden worden geleverd in oijvoor beeld gevallen van total-loss Een oorzaak voor tijdelijke vertra ging van levertijden kan ook zijn het stagneren van de produktie van bepaalde componenten (motoren, maar ook andere onderdelen,. Ge wezen kan hierbij worden op 't legen darische voorbeeld van een Britse fa briek waar de autospie geitjes niet tijdig afkwamen. Deze pagina is samengesteld door Koos Post groot aantal concurrenten op de loer ligt. De Golf is net als de Scirocco ontworpen door de Italiaan se auto-stylist Giorgio Giugiaro. Wat hij ervan heeft gemaakt, lijkt veel op bijvoorbeeld de Peugeot 104. Ook een compact wagentje met een lijn, waarover men van mening zal kunnen verschillen. Maar in elk geval veel glas dus goed uitzicht en een grote achterklep met een voor de afmetingen van de auto heel redelijke kofferruimte. De stoelen zitten goed, de ruimte binnenin valt niet tegen, al moet de bestuurder niet teveel achter uit gaan zitten om de passagier achter hem nog enige adem te gunnen. De besturing is licht, de bak schakelt uitstekend. De wagen kan niet alleen in twee- of vierdeursversie worden gekocht, maar wordt ook met twee verschillende motoren op de markt gebracht. We hebben beide modellen vlak achter el kaar gereden, waardoor het verschil natuurlijk erg sterk naar voren komt. Onder meer in mo torgeruis. Maar wat wil men ook? Het ene model heeft een 1,1 liter motor, die licht naar voren hellend dwars in de wagen is geplaatst. Deze krachtbron produceert een vermogen van 50 pk. In het andere model kan men twintig pk meer halen uit de wat achterover hellende, ook dwars geplaatste anderhalve li ter motor. In feite is dat dezelf de motor als die in de Passat, alleen is de compressie wat la ger. Het gevolg daarvan is, dat zowel voor de nieuw ontworpen 1,1 liter motor als voor de 1,5 li ter kan worden volstaan met normaal benzine. Als verbruik wordt respectievelijk 1 op 12,5 en 1 op 12 opgegeven. De 1,5 liter met automaat gebruikt vol gens de fabriek één op elf. We zullen hier niet teveel op de bijzonderheden van de nieu De 750 meter lange Wolfsberg tunnel in het reeds opengestelde stuk van de nog in aanbouw zijnde Tauern-autosnelweg in Oostenrijk is wellicht de best beveiligde tun nel in Europa. Elke automobilist in nood kan snel hulp naar de plek des onheils dirigeren. Om de 212 me ter staan compacte praatpalen. In de nissen hangen ook twee schuimblus- sers en een verbandkist. Via de tele foon of door het simpelweg indruk ken van een der vier toetsen met de symbolen voor arts, politie, pech of brandweer kan men de gewenste categorie hulpverleners naar de tunnel roepen. De brandslangen in de nissen zijn aangesloten aan een waterleidingsnet. En gevoelige appa ratuur tast het CO-gehalte van de lucht af, meet de vertroebeling van het zicht, besturen tien- grote "fluis terende" straalventilatoren en blok keren de tunneltoegang bij gevaar. Siemens zorgde voor al die appara tuur. We zeiden het al, Volkswagen zelf koestert hoge verwachtingen van de nieuwe modellenstroom, die het heeft ontketend. De Golf heeft men geplaatst tussen Bassat en kever in met de na drukkelijke bepaling, dat de ke ver er nog lang niet uitgaat. Maar het is natuurlijk een logi sche gang van zaken, dat een auto, die zo lang het beeld heeft beheerst zichzelf langzamer hand uit de markt zal prijzen. En het ziet er naar uit, dat Volkswagen dan iets ter ver vanging zal hebben. we Golf ingaan. We zullen daar tezijnertijd nog wel op terugko men als wij iets langer in de wagen hebben kunnen sturen dan nu die overigens schitteren de, maar luttele kilometers in de Beiierse Alpen. De eerste ken nismaking was er plezierig, maar hoe zo'n wagentje op wat lange re termijn bevalt zullen we dan wel zien. maakt het hem mogelijk alle, (goed geplaatste) knopjes en in strumenten te bereiken. Het pook je zit gunstig, de bak is voortref felijk, het rijden bijzonder genoeg lijk. De besturing is ijzig exact. ")e carrosserie van de Bagheera. Testaat uit gegoten kunststof pa- ïelen, die zijn gevormd uit met lasvezel versterkte polyester- ïars. Zowel de voorwielen als de aangedreven achterwielen zijn on afhankelijk geveerd. Ophanging en vering zijn uitstekend, zeer uitge kiend en zorgen voor een behaag lijk comfort van de inzittenden. )e motor is centraal geplaatst. Dat is uit de racesport overgenomen. Het zorgt voor een vrijwel ideale gewichtsverdeling, waardoor er een uitstekende wegligging tevoor schijn komt. Wind laat de Matra dan ook vrijwel onbewogen voor bij gaan. Die goede gewicht verde ling, een uiteraard laag zwaarte punt en een brede wielbasis, mén zal er niet te gauw mee uit de koers raken. En natuurlijk zijn ook de remmen aangepast aan de snelheden, die gehaald zouden kunnen worden. Via een pneumatisch bediende ach terruit (een hendel overhalen van binnen en de ruit vliegt vanzelf "zuchtend" omhoog) kan men de motor bereiken en de bagage ruimte. Een technicus van Chrys ler heeft ons omstandig uitgelegd, dat de toegankelijkheid van de dwars geplaatste en wat gekan telde motor minder beroerd is dan - zij op het oog lijkt. Met wat spe ciale sleutels kan men er vrii gemakkelijk bijkomen. De kofferbak is wel smal. maar erg breed en diep, zodat men er nog ruim driehonderd liter bagage in kan wegbergen, wat in de meeste gevallen wel voldoende zal zijn voor twee personen. Want wij nemen niet aan. dat velen met hun drietjes in zo'n wagen met va kantie zullen gaan. Daarvoor is het binnenin toch wat te krap. Maar voor twee personen Is de ruimte heerlijk royaal. Komen we tenslotte aan de kosten. De aanschafprijs liegt er inmid dels niet meer om. Op enkele gul dens na negentien mille, dat is een fiks kapitaaltje. Natuurlek, men krijgt er een zeer apart wa gentje voor, die wellicht relatief zelfs niet duur is, maar men moet het bedrag wel neenellen. En dat betekent een daarbij aange paste verzekeringspremie. Daar staat tegenover, dat de wagen in het gebruik weer niet kostbaar is. Althans wat betreft de motor rijtuigenbelasting (door zijn be trekkelijk gering gewicht) en het benzineverbruik. Onze metingen bleven steeds ruim boven de l op 12 steken en wanneer men dan in ogenschouw neemt, dat men met zo'n sportief geaard autootje on willekeurig wat pittiger stoeit dan kunnen we dat beslist niet ongun stig vinden. Integendeel, erg gun stig zelfs. Alles achter gezet: een bijzonder aardige, erg originele en knap ge construeerde wagen, waarin men zich maar beter tot twee personen kan beperken. De Bagheera heeft namelijk zijn beperkingen. ook wat uitzicht betreft, maar rijdt erg prettig. Is in het gebruik niet duur, maar men moet er wel ne gentien mille voor over hebben. "Reken maar op veel bekijks". Die boodschap kregen we mee, toen we met de Matra Simca Baghee ra op stap gingen. Ze kregen ge lijk. Er was meer dan normale belangstelling. Dat lag ook wel voor de hand. De Bagheera is een zeer opvallend gelijnde coupé. Bo vendien kregen we hem in fel oranjerood mee. Dat springt er nog eens extra uit. En dan... men komt niet elke dag auto's tegen, met drie volledige zitplaatsen naast'elkaar. Voldoende reden dus voor vele be wonderende blikken. Vooral bij de Jeugd. Wat wil men? Lekker laag. Flink breed. Opklapbare koplampen. Alles ademt snelheid. Dat appeleert wel. Dat trekt. Toch heeft die Bagheera helemaal niet zo'n kolossale krachtbron. In tegendeel eigenlijk. Dezelfde mo tor als in de Simca 1100 TI en de Rallye II. Een motor van 1294 cc inhoud, die voorzien van twee dub bele carburateurs, een maximum- vermogen van 84 DIN-pk kan produceren. Geen indrukwekkende cijfers. Ze worden pas interessant in verhouding tot het rijklaar ge wicht van 885 kg. Want dan wordt het mogelijk, dat men de kilome ter met staande start in nog geen 35 seconden aflegt. En dan kan de top om en nabij de 185 kilometer per uur liggen. Wat overigens nog steeds alleen belangrijk is voor de statistiek, maar niet voor de praktijk. stellen voor passagiers, die even tueel achterin hadden moeten zit ten. Daarom hebben zij de voor keur gegeven aan drie-voorin. 'Erg origineel. De breedte van de wa gen is er natuurlijk op afge stemd. Bijvoorbeeld door de vorm van de portieren, waardoor op schouderhoogte een optimale bin- nenibreedlte wend verkregen. Maar dat kon toch voorkomen, dat het binnenin met drie personen zit tend een wat krappe bedoening bleef, waarbij men alleen in har monisch overleg een goede par keerruimte vindt voor alle armen Met de benen heeft men heel wat minder moeite. Daarvoor is ruim te in overvloed. De bestuurder kan men daarbij bui ten beschouwing laten. Die heeft ruimte genoeg, alleen wat moeite met het plafond als hij wat teveel rechtop gaat zitten. Verder zit hij heerlijk in dat machtige, maar wel warme kuipje. Het stuur is aan de onderkant afgeknot, 20dat hij een royalere entree heeft. De rolgordel knelt een beetje, maar te van de overigens meer dan voortreffelijke stoelen met in gebouwde hoofdsteunen biedt van zelfsprekend weinig ruimte voor uitzicht naar achteren en voor de bestuurder ook naar rechts. Dat panorama is soms hinderlijk be perkt. -Ook door de bijna horizon taal liggende achterruit. Mede uit oogpunt van veiligheid, hebben de constructeurs gekozen voor de drie zitplaatsen naast el kaar. Ze achtten het in dit model niet verantwoord een sluip-door- kruip-door spelletje verplicnt te Merkwaardig vinden wij alleen dat deze wagen niet alleen van buiten snelheid suggereert, maar ook van binnen. Honderd kilometer in dit wagentje lijkt veel meer. De teller moet dan vertellen, dat men nog steeds binnen de norm-Wes- terterp rijdt. Het leuke lage model brengt natuur lijk ook wat nadelen mee. In de eerste plaats valt het niet altijd mee om erin, maar nog minder om eruit te komen. Het vraagt wat gewriemel. De laagte van de wagen gecombineerd met de hoog-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19