Merckx in de Giro naar zege WE WILDEN DE SPELERS NIET LANGER VAN ELKAAR AFPIKKEN Oranje wint: Ineke v.d. Meer wipt E. Gerrese APPIE HAPPIE A.S.C. - Y.D.L. ZATERDAG 8 JUNI 1974 PAGINA 11 Bestuursleden basketbalvereniging Luba: LEIDEN. Terwijl de basketbal clubs overal als paddestoelen uit de grond schieten is het opmerke lijk dat in Leiden het aantal ver enigingen juist is ingekrompen. Lugdunum Batavorum, of te wel Luba, is het resultaat van een bundeling van de basketbalkrach ten. TRK en Essor. Secretaris Stokhuyzem, oprichter van Essor in 1967: "We wilden de sterke ver zuiling tegengaan, zoals je die bij voetbal en korfbal hebt. We wil den niet langer spelers van elkaar afpikken". Alleen een deel van TRK, zelf al een fusieprodukt dankzij samenwerking tussen de Paedagogische Academie en het Rembrandt Lyceum, voerde op positie. Luba-voorzitter J. Bosch: "Voor degenen, die in een lager team speelden hoefde de fusie niet. Misschien waren ze bang dat het onpersoonlijk zou worden. Maar dat is beslist niet nodig met een club van tweehonderd leden". Vooral niet omdat de be geleiding optimaal kan worden genoemd. Door de medewerking van tal van scholen weet Luba zich gesteund door een uitgebreid korps van trainers. Veertien in totaal, met als hoofdtrainer de pionier op basketbalgebied in Lei den. A. J. Kallenberg. Evenals Stokhuyzen en Bosch mag hij eredivisie teams trainen. Ervaring heeft Kallenberg genoeg. In het verleden wees hij Bona Stars, later getransformeerd tot BS Leiden, al de weg naar de top. Zover is Luba echter nog lang niet, al profeteert het duo Stokhuyzen/Bosch: "Stel dat we twee goede spelers er bij krijgen dan is t' mogelijk dat we het komende seizoen al de eerste divisie bereiken". En dat terwijl de tweede divisie-plaats, die Luba in het nieuwe seizoen gaat overne men van Essor, TRK speelde eer ste klas district bepaald niet over tuigend is geconsolideerd. Degra datie heeft zelfs even gedreigd. Uiteindelijk finishte Essor even als Lakers met een totaal van veertien punten (uit 22 wedstrij den) 4 a 8 punten voorsprong op de beide degradanten SC Ma tador en Forcial. Aangenomen mag echter worden dat in de komen de competitie 'n vooraanstaan der rol zal worden vertolkt. Kal lenberg en zijn team kunnen im mers kiezen uit een uitgebreid ar senaal van basketballers. Zo'n twintig spelers komen in aan merking voor het eerste team, waarin routine (Hans van Rooy- en, 30 Jaar, en 26-jarige Ad van Slingerland) en Jeugd (zoals het talent Bub v.d. Zee) hand in hand gaan. "Deze maanden worden re gelmatig oefenwedstrijden ge speeld tegen lagere en hogere teams. Vlak voor het nieuwe sei zoen willen we zo mogelijk een internationaal toernooi organi- Enkele maanden geleden heeft Kallenberg al gezegd dat een tweede team naast BS Lelden in de eredivisie mogelijk moet zijn. Ook zonder Amerikanen. Bosch/ Stokhuyzen: "Veel zal afhangen aan de ontwikkeling van 't mini- basketbal. Nu wordt vaak pas kennis gemaakt met basketbal op de middelbare scholen. Maar het moet toch mogelijk zijn dat al op 89-Jarige leeftijd wordt be gonnen zadat Je de Amerikanen op den duur niet meer nodig hebt. Kijk eens naar voetbal. Cruijff komt toch ook uit Nederland?" In het voortgezet onderwijs heeft 't basketbal in ieder geval al een grote vlucht genomen: "De lera ren zelf zijn erg enthousiast. Het voordeel is ook dat de jongens het spel snel kunnen spelen, ook al hebben ze geen 'techniek. Bij volleybal ligt dat anders. De ba sistechniek is wat moeilijker. Dat wil overigens niet zeggen dat wij onderscheid maken. Er wordt evenveel tijd besteed aan basket bal als aan volleybal. Opvallend is dat er zo weinig animo Is voor korfbal, terwijl Je toch zoveel verenigingen hebt in Leiden". Voorop staat bij Luba "dat de spelers goed leren basketballen. Wij willen niet concurreren met BS Leiden, maar samenwerken. Er wordt ook met andere vereni Luba-voorzitter J. Bosch gingen steeds van gedachten gewisseld over technisch kader, materiaal e.d. Er is een afspraak dat er niet wordt geronseld maar dat er overleg wordt gepleegd. Dat het netjeé wordt gespeeld. De tijd dat wij minachtend wer den behandeld door de grote club BS Leiden is gelukkig voorbij". JAN PREENEN WARMING UP VOOR WK IN NOORD WIJK LEIDEN/NOORD WIJK - A.s. dinsdagavond zal in het Lido-theater in Noordwijk een kleurenfilm worden vertoond van de wereldkam pioenschappen voetbal in 1970 in Me xico. Aan de vooravond van de titel strijd in West Duitsland een prach tige warming up voor de Oranje supporters in deze contreien, die het spektakel krijgen voorgeschoteld dankzij uitstekend samenspel van de supportersclub van Noordwijk en het Leidsch Dagblad. Voor leden en donateurs van Noordwijk belooft het helemaal een geweldige voetbalhap pening te worden. Naast de kleuren film wordt namelijk de film Noo-d- wijk-AJax vertoond. Het AJaz in zijn gloriedagen, waartegen de „Noortuk kers" ook aardig „van leer" hebben getrokken. Iedereen is van harte wel kom. Leden en donateurs van Noordwijk en leden van de suppor tersclub hebben gratis toegang. Voor andere belangstellenden is de entree één gulden. De voorstelling begint om 20.00 uur. BASSANO DEL GRAPPA Verrassingen op het allerlaatste moment voorbehouden, kan Eddy Merckx vandaag de Vigo- relli-baan van Milaan vijor de vijfde maal gehuldigd worden als winnaar van de Giro. De Belg, die aan de massale aanval op zijn positie van donderdag slechts een voorsprong van 12 se conden ovèrhield op Baronchelli, won gisteren in de sprint de 21ste en voorlaatste etappe, die over vijf dolomietenpassen voerde. Hij versloeg in de eindsprint vijf ge renommeerde tegenstanders: Moser, Gimondi, Baronchelli, Conti en Fu- ente, zodat alles by het oude bleef en Merckx in de gemakkeiyke laatste etappe naar Milaan maar in het spoor van zyn concurrenten behoeft te biyven om de tot nu grootste triomf van een nogal wisselvallig seizoen te behalen. De Spaanse berggeit Fuente heeft er gisteren nog van alles aan gedaan om de loop van de dingen een an dere wending te geven. Hy viel en kel malen aan, maar had uiteinde- Ujk niet meer de kracht zich defini tief van het veld I06 te maken, zo als by zyn vyf etappe-overwinnin gen. Daakby stelde Merckx, die ty- dens de Giro zyn achterstand in conditie van dag tot dag wegwerkte, zich in deze „koningsetappe" ener giek teweer. De 29-jarige Belg con troleerde steeds het veld, verscherpte of vertraagde ondanks gebrek aan steun van zyn ploeg het tempo en toonde zich steeds „meester in de ring", hetgeen hy op de eindstreep nog eens benadrukte. UITSLAG: 1. Merckx (Belg.) 194 kilometer in 6 uur, 8 minuten en 8 seconden, 2. Moser (It.). 3. Gimondi (It.), 4. Ba ronchelli (ID, 5. Conti (It.), 6. Fu ente (Spa.) allen in dezelfde tyd als de winnaar, 7. Houbrechts (Belg) op 2 minuten en 12 seconden, 8. Lopez Carril (Spa.), 9. De Vlaeminck (Belg) 10. Rodriguez (Col) allen in dezelfde tyd als Houbrechts. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Merckx 106.36.54, 2. Baronchelli op 12 sec., 3. Gimondi op 33 sec., 4. Con ti op 2.14, 5. Fuente op 3.22, 6. Bat- taglin (It.) op 4.22. 7. Moser op 6.17, 8. Lopez Carril op 6.28, 9. Bitossi (It.) op 16.05, 10. Petterson (Zwe) op 17.08. Milkrace Roy Schuiten staat voor de twéede grote overwinning in dit seizoen. De Zandvoortse coureur, die onlangs Olympia's ronde van Nederland won, begint vandaag met een voorsprong van negen seconden op de Pool Szur- kowski aan de twaalfde en laatste etappe van de ronde van Engeland van Harrogate naar Blackpool. Schuiten bleef gisteren wat gelukkig in het leiderstricot. De Noor Jostein Wilmann, die negende in het alge mene klasement stond op byna drie minuten achter Schuiten, maakte vlak voor de finish in Harrogate een kostbare vergissing. De Noor, die met een ruime voorsprong alleen op kop lag, miste kort voor de eindstreep een richtingsbord en ging de ver keerde kant op. Toen hy dat in de gaten kreeg, had hy echter al een groot deel van zyn voorsprong ver speeld. Eenmaal weer op de goede weg keek hy een groepje van drie renners, van wie de Pool Boniecki de eindsprint en de etappe won, in de rug. Wilmann werd vierde op negen sec. van de winnaar. Roy Schuiten en Aadvan den Hoek arriveerden in een ander groepje, dat 31 secon den achterstand had op Boniecki. UITSLAG: 1. Boniecki (Po) 140 kilometer in 3.33.7, 2. Johansson (Zwe), 3. Tha ler (Wdld) beiden in dezelfde tyd als de winnaar, 4. Wilmann (No) 3.33.16. 5. Rohner (Zwits) 3.33.38, 6. Szurkowski (Pol), 7. Lewis (GB), 8. Mainus (Tsj. SU, 9. v. d. Hoek ZEIST Het Nederlands elftal, of liever alle spelers, die meegaan naar West-Duitsland, heeft de oefenwed strijd van gisteren in Zeist tegen de rijkspolitie van Driebergen gewon nen met 13-0. Voor rust nam een for matie met Israel en Strik in het hart van de verdediging en Cruijff als aanvalsleider een voorsprong van 3-0. Na rust met Rijsbergen, Haan en Geels in deze posities werden daar nog tien goals aan toe gevoegd. DEN HAAG Op bevel van supervisor Rinus Michels zijn in ho tel Hiltrup, waar de selectie van het Nederlands voetbalelftal en de bege leiders tijdens de eindronden van het toernooi om de wereldtitel verblij ven, de telefoons uit de kamers weg gehaald. 'Ik ben de enige, die beslist of er gebruik gemaakt wordt van de communicatiemiddelen", aldus de supervisor. WARSCHAU - In zyn laatste wedstrijd voorafgaande aan het we reldkampioenschap voetbal heeft het Poolse elftal gisteren in Warschau met 1-0 gewonnen van de Spaanse eerste divisieclub Malaga. Het enige doelpunt van de Olympische kam pioenen werd in de 84e minuut ge scoord door de Jonge aanvaller Szar- mach. Het Poolse elftal speelde voor al in de slotfase tamelijk zwak en Incasseerde dan ook een fluitconcert van de 5000 toeschouwers. LAUSANNE Moeizamer dan verwacht heeft Uruguay gisteren in een oefenwedstrijd gewonnen van Lausanne Sports. Uruguay, dat op 15 Juni in Hannover tegen Neder land aantreedt, won uiteindelijk met 3-2 na een voorsprong van 2-1 bij rust. De Zwitserse ploeg speelde zo aanvallend dat doelman Mazurkié- wicz van Uruguay kon uitgroeien tot de meest opvallende speler van de avond. De doelpunten van de Zuid amerikanen werden gemaakt door Es- parrago en Morena. STUTTGART De Argen tijnse voetballers voor het wereld kampioenschap zijn in staking ge gaan. De Argentijnse voetbalfede ratie heeft een contract afgesloten met een kledingfirma, waarvoor de spelers geen geld hebben gekregen. De Argentijnen weigerden dan ook gistermorgen met de naam van' de sponsor op de borst te trainen. Naar verluidt wil de voetbalbond de spelers alsnog iets toestoppen. RIO DE JANEIRO Het ka tholieke bevolkingsdeel van Rio de Janeiro behoeft op donderdag 13 Ju ni niet in een gewetensconflict te ra ken tussen zijn religieuze overtui ging en de liefde voor het voetbal. De Districtskampioenschappen tennis Blómmendaal maakte in de tweede en derde set echter korte metten met Ruysenaars. Met 6—2, 6—0 wist Blómmendaal, zonder verder nog iets aan twijfel over te laten, deze partij in zijn voordeel te beslissen. Voor een zeer bijzondere vertoning zorgden gisteren de gebroeders v. d. Capellen in hun dubbelpartij tegen het Roomburg duo Nico v. Wijk en Bub v. d. Zee. De bijzonder gecon centreerd spelende V. Wijk en de technisch zeer begaafde V. d. Zee wisten de eerste set van deze voor het publiek zeer amusante partij met 6—4 binnen te halen. In de twee de set braken Arnold en Herman v. d. Capellen pas goed los met hun grappen en grollen. Vooral V. Wijk werd door de met witte hoed getooide Herman en de vreemde kreten uit slaande Arnold danig uit zijn spel gehaald. Dit resulteerde dan ook in een overwinning voor de twee clow neske gebroeders V. d. Capellen, die met 6—3, 6—3 de volgende sets voor zich opeisten. Direct na de boven genoemde dub bel kon Herman v. d. Capellen, weer de baan op om de strijd aan te bin den tegen Cees Kallenberg. De tech nisch beter spelende V. d. Capellen haalde zeer vlot de eerste set met 6—1 binnen. In de tweede set gaf de niet onverdienstelijk spelende Kal lenberg aanzienlijk beter partij6—4. In de derde en beslissende set ging het opeens bergafwaarts met het spel van Kallenberg en zonder al te veel inspanning wist de nog steeds lachende V. d. Capellen onder groot gejuich van broer en dubbelpartner Arnold deze set met 6—2 in de wacht te slepen. Wedstrijdleider Paul Kallenberg kon het gisteren toch niet nalaten om zelf het racket ook ter hand te nemen tegen D. v. d. Meer. Zonder al te veel moeite en na eigenlijk al leen eventjes in de tweede set in gevaar te zijn geweest, kon Paul met 6—3, 7—5 weer achter de wedstrijd tafel plaatsnemen. In het G.D.B. wisten mevr. Gauss en dhr. Pauwels geheel tegep de ver wachtingen in van Annet v. d. Mey en Bram Madera te winnen. Met sprekende cijfers, 6—2, schreef het eerstgenoemde duo de eerste set op zijn naam. In de tweede set zag het ernaar uit dat Anüet en Bram terug zouden komen. Binnen niet al te lan ge tijd stonden zij met 5—2 voor. Waarschijnlijk met dit Roomburg duo gedacht hebben, dat het de twee de set al binnen had, want verras send kwamen mevr. Gauss en dhr. Pauwels terug. De stand werd van 5—2 opgehaald tot 5—5 en door op de kritieke momenten de risico's te vermijden wonnen mevr. Gauss en dhr. Pauwels de tweede set en dus ook de gehele wedstrijd (6—2, 7—5). ADVERTENTIE A.s. zondag 2.30 uur aartsbisschop van Rio, kardinaal Eugerüo Sales heeft de sacrament processie die vastgesteld was op het tydstip van de openingswedstrijd Brazilië—Zuid-Slavië drie uur ver laat. Daardoor kan nu ook de streng ste gelovige via 't beeldscherm getui ge zijn van de aftrap van 'koning* Pele als opening van de w.k.. Penningmeester J. A. Stuifzand van UDO is gisteravond in de bloemetjes gezet. 25 Jaar ge leden heeft hij namelijk plaats genomen in het bestuur van de Oegstgeestse vereniging. Reden genoeg om hem tijdens een receptie in café-restaurant 'De Rode Leeuvf de hoogste onderscheiding van de KNVB uit te reiken, die hem op bovenstaande foto van Jan Holvast wordt opgespeld door de voorzitter van de afdeling Leiden, mr. J. J. de Jongh. Gewichtheffen De Rus Vassili Aleksejev heeft gisteren in Verona va twee wereldrecords het Europees kampioenschap in de superzwaarge- wiohtklasse behaald. Hij verbeterde op hel, onderdeel trekken het we reldrecord van zijn landgenoot SJa- botinski met vijf kilo en bracht het op 187.5 kilo. Door bij het stoten te komen tot 235 kilo verbeterde hij tevens zijn eigen wereldrecord in de tweekamp. Hij bracht het van 417.5 kg op 422.5 kg. LEIDEN Op de banen van ten nisclub Unicum, waar de Leidse dis trictskampioenschappen worden ver speeld, zorgde Ineke v. d. Meer gis teren voor een verrassing in het D.E.B. door op knappe wijze van de geplaatste mej. E. Gerrese te win nen. Tijdens de eerste set vari deze partij, zag het ernaar uit dat de par tij geheel volgens de verwachtin gen zou verlopen, want zonder hape ren schreef mej. Gerrese de eerste set met 63 op haar naam. In de tweede set kwam echter de kente ring. Ineke begon haar returns wat zuiniger te spelen en hield de bal net zdlang in fiet spel tot haar een kans werd gegeven om het punt te maken. Dit resulteerde dan ook in een set winst voor Ineke want na lange strijd kon zij de tweede set met 7—5 bin nen halen. In de derde set bleef Ineke op dezelfde manier doorspe len. Mej. Gerrese slaagde er niet in om op de kritieke momenten door te drukken en moest uiteindelijk na ruim twee ujir zwoegen de partij met 6—3 in de derde set uit handen ge- In het H.E.B. gebeurden er gis teren geen spectaculaire dingen. Har Meyer won, zoals verwacht werd de afgebroken partij van eergisteren te gen Ton Crepin met de uiteindelijke cijfers 2—6, 6-1, 6-3 en Jan Theu- nissen had weinig moeite met Harry Verdegaal: 6—2, 6—3. Toch zag het er gisteren nog even naar uit dat er zich een verrassing zou gaan voor doen, toen Onno Ruysenaars geheel tegen de verwachtingen in, de eerste set aan de Noordwijker Blommen- daal met 6—4 wist te ontfutselen. Eddy Merckx gaat in Bassano del Grappa zegevierend over de streep vóór Moser, Gimondi, Ba ronchelli, Conti en Fuente. (Ned), 12. Schuiten (Ned) allen de zelfde tyd 3.33.38. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Schuiten 36.09.21, 2. Szurkowski 36.09.28, 3. Filipsson (Zwe) 36.09.39, 4. Kondr (Tsj. SI) 36.09.45, 5. Van den Hoek 36.10.10, 6. Johansson 36.10.34, 7. Nilsson (Zwe) 36.11.33. 8. Wilmann 36.11.50, 9. Gornall (GB) 36.13.04, 10. Singer (Wdld) 36.13.37. Dauphiné Liberé De Dauphiné Liberé heeft gisteren opnieuw een andere leider gekregen. Dit keer was het de Fransman Alain Santy, die in de zware bergrit een voortreffelyk indruk achterliet. Ondanks de zware bergrit begonnen de ontsnappingen al vroeg. Al na 54 kilometer maakten Cam pan er en Martelozzo zich los uit de groep. Een peloton van 15 renners zette de ach tervolging in, maar viel by de be klimming van de Col de l'Epine uit een. Martelozzo had Campaner toen al moeten laten gaan en de Span jaard had na 116 kilometer by Chamberry een voorsprong van 2.10 op Zurano, Oliva en Menendez. Het grote peloton met Santy volgde op 7.15. Toen zette Santy echter zyn aanval in. Op de Granier had Santy al byna vier minuten goed gemaakt in nog geen twintig kilometer. Op de Col de Cucheron had Zurano Cam paner van de leiding verdrongen, maar op het hoogste punt van de berg passeerde Santy als eerste met 25 seconden voorsprong. De renners hadden daarna nog de Col de Porte te nemen. Santy ging onvermoei baar door en kwam tenslotte als eerste in Grenoble aan met 2.36 voorsprong op Lasa, Poulidor, Pin- geom en Danguillaume. Veteraan Raymond Poulidor, die over enkele weken aan zyn twaalfde Tour de FVance begint, maakte gisteren een byzonder sterke indruk. UITSLAG: 1. Santy (Fra) 5.20.46, 2. Lasa (Spa) 5.23.22, 3. Poulidor (Fra) z.t., 4. Pin- geon (Fra) z.t., 5. Danguillaume (Fra) z.t., 6. Zurano (Spa) 5.24.38, 7. Pesarrodona (Spa) 5.25.16, 8. Mil lard (Fra) 5.25.36, 9. Julien (Fra) z.t., 10. Campaner (Fra) 5.26.24, 24. Knetemann (Ned) 5.33.25, 60. Vianen (Ned) 5.44.04, 85. Bal (Ned) 5.49.37. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Santy 21.39.15, 2. Lasa 21.42.01, 3. Danguillaume z.t., 4. Poulidor 21.42.11 5. Pingeon z.t., 6. Zurano 21.42.19, 7. Pesarrodona 21.44.00, 8. Millard 21.44.25, 9. Julien z.t., 10. Campaner 21.44.58, 22. Knetemann 21.51.51, 51. Vianen 22.02.53, 85. Bal 22.28.51.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11