Van Beelen al in 1928 actief met de foto's van Katwijk Karakter Langeraarseweg moet worden gehandhaafd Genootschap Oud Katwijk actief (1) AFSCHEID VAN SCHOOLHOOFD Flatbouw in Lisse WIST DOOD GEVONDEN MAN TEVEEL? Overlegorgaan komt met recreatie-nota DRIE MENSEN AFGESLACHT IN CALIFORNIE Daders schiet partij vluchten het water op Jongetje aan dood ontsnapt VRIJDAG 7 JUNI 1974 Door Willem Oir. Nijeboer Foto Jaap van Duijn KATWIJK "Mijn vader verza melde al foto's van het oude Kat- wyk", vertelt de aan de Kaïtwykse Boulevard wonende heer W. van Beelen (58) over zijn in het vissers dorp legendarisch geworden vader. -Dat was al in 1928. Ik maakte er toen lantaarnplaatjes bij. Samen met mijn vader gaf ik dan voorstellingen". De lantaarnplaatjes zijn de voor lopers geweest van de tegenwoordige dia's, waarmee nu nog menige bijeen komst wordt opgeluisterd. Katwijk kent vader Niek van Beelen als di rigent van het kinderzangkoor, als organist van de Oude Kerk, en als muziekleraar die de Katwij kers het plaatselijk zeer geliefde orgel leerde bespelen, ook piano. Daarnaast dreef vader Van Beelen een handel in or gels en piano's in het pand waar zyn zoon nu nog woont: Boulevard 84. Voor het genootschap Oud Kat wijk beheert hy het foto-archief, dat inmiddels zo'n slordige vierduizend opnamen bevat. Het merendeel van de foto's uit het archief van Oud Katwijk, dat door Van Beelen werd aangelegd, zyn reprodukties van op namen die in vroeger dagen binnen de Katwykse gemeentegrenzen zyn gemaakt. Daarnaast is er een hele serie kleurendia's van schilderijen, die het oude Katwijk tot onderwerp hebben. Zoals in Kaïtwyk bekend hebben in vroeger dagen enorm veel beroemde en minder bekende pictu rale grootheden in Katwijk gewerkt. De namen van Arthur Freudel, Gro- be. Blommers, Jan Toorop, Munte, Willy Sluyter, Artz, Tjeerd Boütema en Hans von Bartels zijn er maar enkele uit de meer dan tweehonderd namen die het register van kunst schilders ciie i!n Katwijk hebben ge werkt rijk is. Vuilnisbak Wanneer iemand opnamen heeft van het oude Katwijk, maakt Van Beelen, als dat wordt toegestaan, een opname van de plaat voor het Oud- Katwijk-archief. Hoe Oud Katwyk aan adressen van mensen met mate. riaal komt, geeft men niet vrij. Ook niet de namen van de goedwillende uitleners. Zeker is wel dat Oud Kat wijk op vaak wonderlijke wijze aan platenmateriaal komt. Nog niet zo lang geleden kreeg het genootschap een zakvol opnamen, die al in de vuilnisbak hadden gelegen. Het was te danken aan de attentie van iemand die de bak van de juist te voren overleden eigenaar nakeek, dat Oud Katwijk de platen in han den kreeg. De nabestaanden hadden de voor Oud Katwijk waardevolle foto's als niet belangrijk aan de ge- meentereinüging toebedacht. Veel van de foto's uit het archief zijn zogeheten unica's, opnamen die niet altijd door vakmensen zijn ge maakt, maar die nooit bijvoorbeeld in de vorm van een ansichtkaart zijn gepubliceerd. Vooral die opna men zijn voor Oud Katwijk van grote waarde. Een specialiteit van foto-archivaris Van Beelen is het verbeteren van al vergeelde foto's. Hy gebruikt dan bij het reproduce ren zogeheten documenitenfilm. Buurten, bomschuiten, straten en gebouwen van vroeger, speciaal de Boulevard die tijdens de Tweede Wereldooorlog is afgebroken, de blauwe tram die van Katwijk naar Leiden vice versa reed. de bouw van houten schepen, visafslagen op het strand en niet te vergeten het bad leven hebben elk hun plaats in het arohief. Trots is Van Beelen op een oude opname van een badkoets die speciaal voor dames werd gebruikt. "Het was een koets met een huif- werk", vertelt Van Beelen. De huif werd neergelaten voordat de zwem- lustige dame uit de koets stapte, die een eind het water ingereden was. Pas als de dame helemaal in het water was, werd de huif opgetrok ken en reed de koets terug naar het strand, om direct opnieuw het zilte nat te kiezen wanneer het de dame beliefde het Noordzeewater te ver laten. Rondblik Veel opnamen maakte Van Bee len ook op plaatsen waar vaak tien tallen jaren geleden ook een camera man heeft gestaan. De vergelijking tussen heden en verleden die dan ontstaat is vaak verrassend. Ook ster ke vergroting van details is een ge roemd specialisme van de heer Van Beelen. Momenteel is hij druk doende met ele v<Kwbprp'i4i|ngpn voor da tentoon stelling die jaarlijks in de oude vuur toren aan de Boulevard wordt ge houden. Van allerlei opnamen, die ooit vanf de Oude Kerk op de Bou levard zijn genomen, heeft de heer Van Beelen een panoramische rond blik samengesteld. Er is er één voor de Tweede Wereldoorlog, één tijdens die oorlog, toen een deel van Katwijk was afgebroken door de bezetter, en één van de huidige situatie. Iedere montage is zo'n anderhalve meter lang. De foto's uit hot archief van Oud Katwijk zyn niet het enige dat op de tentoonstelling in de vuurtoren te zien zal zijn. Er komt een pop te staan die is gestoken in kledij van een nettenboetster, er komen scheepsmodellen en nog veel meer uit de collectie van Oud Katwijk. Overigens is de tentoonstelling niet de enige activiteit die Oud Katwijk deze zomer zal ontplooien. Ook een ouderwetse rtngrijderij en een vis- maaltljd zal er deze zomer komen. Uiteraard zullen zoals gebruikelijk, leden van de klederdrachtgroep een tweetal malen, altijd op een te voren onbekende datum, meewerken aan woensdagavondzang in de Oude Kerk. Prikkebeen Oud Katwijk heeft aan zijn foto- archivaris een beste. Secretaris C. Taait bevestigt dat: "Als we wat hij allemaal ad heeft gedaan professio neel hadden moeten laten doen, dan waren we nog nergens." En eigen lijk is het professioneel gedaan, want van professie is Van Beelen trucage- cameraman. Hy werkte in die func tie mee aan de opnamen van mendge tekenfilm en aan het opnemen van filmtütels. Op de vaderlandse huis buis verscheen zijn naam herhaalde malen, onder andere in de serie Prikkebeen, die hy geheel opnam, en vorig jaar in het programma Uit de Kunst, waaraan hij menage bij drage heeft geleverd. Onlangs is een film gereedgekomen waarin het werk van Mondriaan het middel punt staat. In de film beweegt de camera van Van Beelen langs de werken van de beroemde schilder en zyn details te zien. De rolprent, een productie van Hagenaar Nico Crama, rouleert momenteel in het buiten land, maar zal naar alle waarschijn, lijkheid later op de Nederlandse beeldschermen verschijnen. Het enige dat eigenlijk niet pro fessioneel gaat bij het werken voor Oud Katwijk is het financiële, want dat kan Oud Katwijk uiteraard moei lijk betalen. Van Beelen zou het ook niet willen, het is zijn hobby. Foto boven: Trucagecameraman Van Beelen achter zijn opnametafel, waarop hij voor het genootschap Oud Katwijk ook zijn reproductiewerk doet. Dan zit er net als nu een foto-camera op gemonteerd. Foto links: Eén van de vele platen die het Oud Katwijk- archief rijk is. Van delen van zo'n opname maakt Van Beelen nieuwe foto's om bijvoorbeeld een plaat van activiteiten op een bomschuit te verkrijgen. (Foto: archief Oud Katwijk) Wassenaar Volgende week woensdag zal de heer J. H. Konst of ficieel afscheid nemen als hoofd van de St Bonifaciusschool. De heer Konst, die in 1933 naar Wassenaar kwam, begon zijn loop baan als onderwijzer aan de St Wil- librordusschool in de van Heeckeren- straat. Nadat de meisjes- en Jon gensschool in elkaar waren opgegaan, vertrok de heer Konst naar de St Bonifaciusschool, waar hij ln 1955 hoofd werd. Oude-leerlingen, collega's en allen, die afscheid van het schoolhoofd wil len nemen, worden hiertoe in de ge legenheid gesteld tijdens de receptie die wordt aangeboden door het schoolbestuur woensdag van 5 tot half 7 ln de St Bonifaciusschool, Kerkstraat 26. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit is H. F. Cohen, wetenschappe lijk ambtenaar aan de universiteit, gepromoveerd tot doctor in de lette ren op een proefschrift, getiteld "Om de vernieuwing van het socialisme. De politieke oriëntatie van de Neder landse sociaal-democratie 1919-1930". Promotor was prof. dr. D. van Arkel. G. L. Spoek, leraar H.A.V O.-V.W. O., is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld "Ademhaling en zuurstoftransport van de zeekreeft Homarus gammarus (L.) in verband met de eigenschappen van de hae- mocyaninePromotor was prof. dr. H. P. Wolvekamp. H. van Ormondt is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift, getiteld "Sequence studies in deoxy ribonucleic acid". Promotor was prof. dr. A. de Waard. TER AAR Het karakteristieke van de Langeraarseweg moet be houden blijven. Dit zei burgemeester Van der Poel op een voorlichtings avond over het bestemmingsplan Langeraar. Burgemeester Van der Poel zette uiteen, dat een bestemmingsplan voor de Langeraarseweg noodzakelijk is. om het karakter van deze weg te kunnen handhaven met betrek king tot de functie van deze weg en haar verhouding tot de daaraan ge legen plassen. De bestaande regeling van 1968 vroeg incidentele wijzigingen, omdat er onvolkomenheden aan kleefden Nieuw in dit plan ia, dat het niet meer verplicht is de voorgevel van een bouwwerk op de rooilijn te bou wen. maar dat daarvan mag worden afgeweken, mits men er achter blijft Aan de zijde van de plassen is een bouwlijn vastgesteld die acht meter van de plas ligt, waar men ook niet overheen mag bauwen. Wel is ver schuiving binnen deze lijnen naar keuze mogelijk. Daardoor ontkomt men aan een lintbebouwing op een vastgestelde streep. De agrarische bedrijven ln het plangebied vallen, wat hun mogelijk, hedd voor dienstwoningen betreft, thans onder het nieuwe zogenaamde standaard-systeem wat door Gede puteerde Staten wordt geëist. Er zijn in het plan stukken voor groenstroken mogelijk, terwyl de doorkijk naar de plassen en de open stukken met uitzicht op polder en water zullen worden gehandhaafd. De aanvragen voor bouwvergun ningen die voor 17 mei waren inge diend worden nog volgen de regeling van 1968 behandeld. Tot 17 juni ligt het bestemmings plan ter visie op het gemeentesecre tarie en bezwaarschriften tegen het plan komen alleen voor behande ling in aanmerking als ze voor ze ventien juni zijn ingediend. De burgemeester gaf de raad voor belanghebbenden die nog vragen hebben, zich te vervoegen by de dienst gemeentewerken. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) heeft een re creatie-nota opgesteld die een over zicht geeft van de ontwikkelingen en problemen op het gebied van de recreatie, van de doolhof van re creatieschappen, plannen en rap porten. Een en ander beperkt tot de regio Rijnstreek en directe omge ving. Er worden in deze nota geen werkelijke conclusies getrokken, 't Is de bedoeling dat men de nota als informatieve leidraad kan beschou wen by het nemen van beleidsbe slissingen op dit terrein. Op 20 Juni, wanneer de Raad van Overleg van het IGOR weer in ver gadering bijeenkomt, zal de nota worden vastgesteld. Wat betreft de variëteit van recreatieschappen, voelt het IGOR zich het meest betrokken bij het recreatieschap (in oprichting) het "Noord-Zuidhollands Plassenge- bied" en in mindere mate bij het "Zuid-Hollands Groene Hart". Dat ..Noord-Zuidhollands Plas- sengebied" gaat over Aalsmeer. Alkemade, Amsterdam, Haarlem mermeer, Leiden, Leiderdorp, Lei- muiden, Oegstgeest, Rijnsatcrwoude, Sassenheim, Uithoorn, Warmond en Woubrugge. Het tweede in oprich ting zijnde recreatieschap gaat over Alphen aan den Rijn, Benthuizen, Bergschenhoek, Berkel en Roden rijs. Bleiswijk, Bodegraven. Bos koop, Gouda, Hazerswoude, Moer- kapelle. Moordrecht. Nieuwerkerk a. d. IJssel, Reeuwijk, Rotterdam, Wad- dinxveen en Zevenhuizen. De vet gedrukte plaatsen uit deze twee rij tjes zijn tevens ondergebracht in het IGOR. Te zijner tijd zal het IGOR zich wellicht aansluiten bij één van de recreatieschappen of meer. Dat hangt nog af van de nu nog onvol doende gegevens met betrekking tot de bestuurlijke en financiële as pecten en consequenties. Het college van overleg van het IGOR wil voorlopig nog geen specifieke advie zen geven over de recreatiepro- blematiek aan de betrokken ge meentebesturen in het Overlegor gaan, LISSE De Lisser gemeen teraad komt woensdag 12 juni bijeen. Op de agenda staan: be noeming van commissarissen voor de N.V. Electriciteitsbe- drijf H.L.S., aankoop van pan den aan de Grachtweg, de num mers vier tot en met zestien voorbereiding van herziening van het bestemmingsplan De Engel, vaststelling van het be stemmingsplan Berkhout, en de vaststelling van het bestem mingsplan landelijk gebied. Grachtweg vier tot en met zes tien is 'n bedrijfspand dat eigen dom is van de heren H. en G. Mijnders. De gemeente wil de grond, wanneer die is aange kocht. slopen en op die plaats een parkoerterrein creëren. On danks het feit dat slechts weini gen van de parkeermogelij khe- den aan de Grachtweg gebruik maken, menen B. en W. toch dat aanloop van de panden ten behoeve van het parkeerterrein verantwoord is. B en W. staven hun bewering met de medede ling dat verwacht mag worden dat door de realisering van het plan Blokhuis de behoefte aan parkeergelegenheid sterk zal vergroten. Ook door meer toe zicht op het parkeren in Lisse door de politie zal de belang stelling voor het parkeerterrein aan de Grachtweg toenemen. Het bestemmingsplan De En gel moet worden herzien om de bouw van een flat in twee woon lagen aan de Heerenweg in Lis- se mogelijk te maken. De wo ningen zullen worden gebouwd, wanneer de raad met de her ziening akkoord gaat, op een nu nog braak liggend terrein vanaf de Engelbrug in noordelijke richt in. Daar zullen twee- vier en zeskamerwoningen worden gebouwd. T ZANDT In het Noordhollands Kanaal ter hoogte van 't Zandt is vanmorgen het stoffelijk overschot gevonden van de 25-jarige Frans Schilder. De man was vorige week vrijdag op mysterieuze wijze verdwe nen na het bezoeken van een recep tie. Het vermoeden bestaat dat Frans Schilder uit de weg is geruimd om dat hij te veel zou hebben geweten over een moord die drie Jaar geleden werd gepleegd in een duister poortje achter woningen in IJmuiden. De daar vermoorde vrouw was de ex- schoonzus van de nu gevonden man. De Velsense politie heeft inmiddels al besloten het onderzoek ln deze moordzaak te zullen heropenen. Actiecomité tegen het circuit in Zandvoort zoekt steun ZANDVOORT Het dagelijks be stuur van het actiecomité tegen de races op Zandvoort heeft aan bijna 500 milieucomité's (met zo'n 600.000 leden) een verzoek tot steun gericht. De actievoerders willen zoveel mo gelijk mensen op 23 juni naar Zand voort hebben, om van dichtbij nu eens te laten meemaken wat het ge huil van de grand-prix, formule 1- monsters betekent. Architect Bleijs, één van de be stuurders: „Natuurlijk heeft de raad met negen tegen zeven ja gezegd te gen het circuit, maar we weten ook hoeveel mensen er werkelijk kapot gaan aan de 90 tot 100 declbelen. Laat iedereen komen, en luisteren. Dit kam niet langer. Dat bij een grote opkomst de gebruikelijke verkeers chaos nog groter zal worden, is mee genomen. Maar in de eerste plaats moet men eens één keer horen wat het betekent nabij het circuit te wo nen. We hebben de 23ste Juni uitge roepen tot Anti-Lawaaidag". LOS ANGELES (AP) In Ingel- wood, een voorstad van Los Angeles, zijn een 30-jarige huisvader, een 18- Jarige Jongen en een 19-jarige meis je vermoord. In een woning in het voorstadje vond de politie de met bloed en won den overdekte lichamen van de jon gelui. De 30-jarige eigenaar van het huis werd later op een veld aan de overzijde van de straat aangetroffen met een kogel in zijn hals. Volgens een ooggetuige werd Cal houn op straat neegeschoten door een man in een grijs pak. Calhouns vrouw, die enkele uren voor de moor den was weggegaan had niets onge woons gemerkt toen zij naar man later nog even opbelde. In de ach tertuin van het huis heeft de politie een geweer en een slagersmes aamge troffen. LOOSDRECHT De Loosdrecht- se rijkspolitie heeft vanmorgen uren lang jacht gemaakt op twee mannen die eerder op de dag betrokken wa ren bij een schietpartij in Amster dam. De mannen vluchtten bij Jacht haven Van Dijk de plassen op. Aan de zoekactie werd behalve door bo ten ook deelgenomen door een vlieg tuig. Rond het middaguur leek men het spoor bijster. De schietpartij in een café in de hoofdstad ontstond toen de man die later de schoten afvuurde, toena dering zocht tot 'n vrouw, die daar van niet gediend was. Er vielen en kele klappen, waarna meer bezoekers zich met de zaak gingen bemoeien- Samen met een andere man stapte de schutter in een taxi en lieten zich, onder bedreiging van de chauffeur met een vuurwapen, vervoeren naar Loosdrecht. Daar aangekomen vluchtte het tweetal in de richting van de plassen. HAZERSWOUDE - De driejarige Sidney Gaaykema uit de Hazers- woudse Nlcolaas Beetsstraat is gis teren van de verdrinkingsdood gered door één van de kermisexploitanten, werkzaam op 't lunapark aan de Da Costasingel. Het jongetje was al spe lend in het water van de vijver ge raakt. Bijtijds wist de kermlsman de kleuter uit het water te halen. Klei ne Sidney heeft van zijn hachelijke avontuur geen ernstige gevolgen on dervonden. ENGELSE POPGROEP NAAR HAZERSWOUDE HAZERSWOUDE Chickory Tip, een Engelse top-popgroep, doet tijdens haar Europese toernee op dinsdag 11 juni aan staande Hazerswoude aan. Z\j treden die avond op in "Pon- derosa", ondergebracht in garage Kooter aan de Dorpsstraat, tegenover de R.K. Engelbewaarderskerk. Chickory Tip heeft hits gescoord aan de lopende band: "Goodbye Christina" en "Son of my father" zijn er enkele van (de laatste bereikte zelfs de top in ons land). In de vaderlandse elpee-top-20 wist hun langspeler 'The best of Chickory Tip" door te dringen. In "Ponderosa", zal de Hazerwoudse popgroep Argus waar schijnlijk 't program 'vullen'. Zeker ls dat niet, want Argus is in onderhandeling over een toernee naarEngeland! Zeker is wél. dat "Sergeant Pepper's Drive-ln-Show" medewerking gaat verlenen aan dit popgebeuren De entree daartoe be draagt zeven gulden. Leden van jeupdsoeiëteit "Ons Stekkie" zitten eoed. want zij krijgen twee gulden reductie. Zondag vindt de voorverkoop van de entreekaarten plaats in het Michelshuis (in het zg. "praathuis"). Ook bil het café van Jaap Verkerk (de z.g. "Rooie Hoek") kan men zich verzekeren van een plaats ln "Ponderosa"

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4