„Ik heb te lang bij dezelfde baas gewerkt" Remise tegen FSC: 0-0 Sfinx Michels: Ik zieik zie wat jij niet ziet Marijke Schaar uitgeschakeld SUURBIER: "JE RAAKT OP DEN DUUR OP ELKAAR UITGEKEKEN' TITELSTRIJD 1982 IN SPANJE WAGENINGEN DICHT BU PROMOTIE NAAR EREDIVISIE MEULEMAN BEMIDDELT FRISOL TREKT ITALIAAN AAN Haïti voelt zich bedreigd •o9sle e\d^' fRIJDAG 7 JUNI 1974 PAGINA 15 wilde lezers van Van Dale's Ne- jtrlands woordenboek) definitie van tf 'Sfinx niet onthouden. Deze beti- 4uig van Rinus Michels heeft diens leute, "supervisor" na de raadsel- IntlMt wedstrijd tegen de Roeme en var afgelopen woensdag immers falledip verdrongen in de persversla gen Welnu, een "sfinx" ts volgens Van Dale "een roofgierig mon- jei. /oorgesteld als een leeuw met jet noofd en de boezem van een )oor flico Scheepmaker irouw. somtijds ook met vleugels af- fo^eld, dat op een rots bij Thebt ici ophield, de voorbijtrekkenden (e --aadsel opgal en leder die het Lei ton oplossen verslond" t)eze definitie van Rinus Michels ijkt me heel geslaagd. Mijn compli menten aan de heer Van Dale. Niet Éki Michels het hoofd en de boezen. Lij een vrouw heeft, ook wil ik niet irggen dat hij een "roofgierig mon ter' is, maar dat hij raadsels op leeft ls een ding dat zeker Ls. En het valt nog te bezien, of hij mij niet verslindt als ik de raadsels niet blijk te kunnen oplossen Staat u mij toe dat ik de raadsels even voor u afnummer, dat is wat overzichtelijker: 1. Na de wedstrijd tegen Kickers Offenbach zei Michels, dat in de laatste testcase tegen Roemenië Ne- derlanc in zijn basisopstelling zou spelen. Afgezien van de begrijpelij ke afwezigheid van de nog niet vol ledig herstelde Cruijff, was er van een basisopstelling geen sprake, al thans: dat mogen we vurig hopen. Michels zei dat hij de Feyenoorders toch een kans moest geven. Goed, maar waarom kwam hij pas zo laat op die gedachte, en waarom was dat dan niet een dag tevoren aan de pers gemeld? Het had in Rotterdam duizenden supporters extra opgele verd Toen de omroepster de namen van de spelers omriep, kregen de Peyenoorders een luid hoera mee in tegenstelling tot de niet-Feyenoor- ders. Hoe zinvol was in dit verband een "sfinx-achtig zwijgen"? 2. Het aftakelingsproces van Piet Keizer is in het afgelopen seizoen pijnlijk duidelijk geworden. Tegen de Roemenen kwam er nagenoeg geen goede bal van zijn voeten, passeren lukte nooit, hij werd steeds afge troefd, een-twee's mislukten, kortom: het werd een bijna genante verto ning. Johen Kaart die nog eens op het toneel gehesen wordt om 'als 't effe kan" te zingen. Nu kan ik me desondanks voorstellen dat Michels, die zijn "sweet memories" aan Piet Keizer bewaart, een zo grote speler niet graag thuislaat, omdat keizer nu eenmaal de man is die met een weergaloze manoeuvre voor het be slissende doelpunt kan zorgen. Maar het verontrustende is, dat ook de alles opensplijtende pass die een ver dediging ontreddert, niet meer uit Keizers voeten komt. Bovendien: we horen aldoor dat Keizer eventueel de voorkeur ver dient boven Rensenbrink op links, om dat hij beter met Gruijff zou kunnen samenspelen. Maar Cruijff speelde niet tegen Roemenië. Wat was dan de zin om Keizer toch op die links buitenplaats te zetten, en Rob Ren senbrink klem te zetten" op de rech tervleugel? Rensenbrink is een pure linksbuiten, veel meer dan Keizer die meer achter zijn voorhoede ope reert. Als Jè dan toch wil experimen teren met beide vleugelspelers, waar om de geroutineerde, oudere links buiten dan niet op de rechtervleugel en de Jongere op zijn eigen stek. De opstelling tegen Roemenië had maar één voondeel. Rensembrink speelde zich (m.i.) definitief op die linkervleugel, ten eerste omdat Keizer faalde op links en ten tweede omdat Rensenbrink faalde op rechts. Dat Je Je concurrent kan verdringen door Je eigen falen, is tamelijk uniek in de voetbalsport 3. De sfinx Michels beschouwt de keuze van zijn 22 spelers als een zaak tussen hem en die spelers. Waarom hij Mulder en Brokamp heeft laten vallen, weigert hij open baar te maken. Daar hebben wij, supporters, geen donder mee te ma ken. Alsof voetbal niet het open- baars te medium is in onze samenle ving, openbaarder nog dan parle ment en showbusiness. Michels toont zich wel teleurgesteld als het publiek de spelers na de 0—0 tegen Roeme nië uitfluit, terwijl men toch weet dat zij nu op mars gaan naar de wereldtitel en een steuntje in de rug best kunnen gebruiken. Maar hij be grijpt (met al zijn psychologische ga ven, Ja dan nee) blijkbaar niet dat hij het publiek geen kans geeft „voe ling" met zijn selectie te krijgen. Als ik Keizer, de Jong en Geels tegen Roemenië zie voetballen, word ik alleen maar gesterkt in mijn over tuiging dat het een ernstige vergis ing is geweest Mulder en Brokamp af te voeren ten bate van deze en nog enkele spelers. En het wekt mijn verbazing dat juist Michels zulke „voetbalpersoonlijkheden" als Jan Mulder en Willy Brokamp laat val len voor zoveel mindere persoonlijk heden, terwijl het in West-Duits- land toch van de „persoonlijkheden" zal moeten komen. Ik geloof dus dat Midhels (misschien toch omdat hij de Nederlandse competitie niet heeft kunnen volgen) een ernstige vergis sing heeft begaan door aan Geels de voorkeur te geven boven Mulder, en aan Keizer boven Brokamp. Maar ik kan me natuurlijk vergis sen. Wie ben ik? Misschien zijn er heel plausibele redenen (fysieke, elf tal-psychologische of tactische re denen) om wél Geelss en Keizer en René van de Kerkhof te nemen en niet Brokamp en Mulder. Maar zo lang Michels van mening is dat hij daar sfinx-achtig over moet zwijgen, dajt dat iets is tssen hem en de spe lers. mag hij ook niet van ons ver wachten dat we „ja pa" roepend in blindelings geloof achter zijn keuze gaan staan, omdat hij nu eenmaal onze lieve heer is. Het maakt op mij een nogal potsierlijke indruk om iets als een „familie-onderonsje" te be handelen. dat zo metetn door tien tallen miljoenen mensen over de he lp wereld van aftrap tot eindsignaal zal worden bekeken en besnuffeld. 4. „Betalen en zwijgend applaudis seren en dankbaar zijn", dat is wat Michels van het Nederlandse publiek verlangt. Neem het geval-Haan. Te gen Kickers Offenbach viel Ausput- zer Rinus Israel tien minuten na rust uit, en verhuisde Arie Haan van het middenveld naar achteren. Daar werd hij libero. „Het verschil tussen een libero en een ausputzer hoef ik u hopelijk niet duidelijk te maken", zei Michels na afloop van Neder land-Roemenië sarcastisch. Toen hfl Arie Haan tegen Kickers Offemnch het laatste half uur als libero liet fungeren, deed hij dit, volgens ijn zeggen, om Haan „rust te gunnen". Als je iemand per sé rust wil gun nen, kun je hem er ook uithalen, is mijn ervaring. Van Ierssel were in Den Bosch voorstopper (hoewel hij bij PC Twente een tijdlang Drost als ausputzer verving) en Haan dus libero. Je krijgt uit al die „verplaatsin gen" van de spelers sterk de indruk dat Rinus Michels, met zijn alziend oog, als de waarlijke big supervisor even alle clubtrainers in Nederland wil corrigeren. Ik zie, ik zie wa* jij niet ziet, ik zie Strik als voorstopper, ik zie Haan als libero, ik zie Ren senbrink als rechtsbuiten, ik zie van Ierssel ook als voorstopper... jaja Nu weet ik wel, dat sommige van die probeersels uit nood geboren njn, maar ze zijn ten dele uit een 1oor Michels zelf geschapen nood gebo ren. Hij mist een reële remplacant voor Israel omdat hij Drost niet wil de, en hij mist een reële remplacant voor Barry Hulshoff omdat hij De Vries niet wilde. ZEIST De veste wordt zwaar bewaakt. Het hek gesloten, de portier onverbiddelijk: om handtekeningen bedelende jon- Igetjes krijgen geen schijn van kans het KNVB-centrum, waar 'Oranje zich voorbereidt op het WK, binnen te dringen. Een voorbereiding die zo langzamerhand gekenmerkt wordt door zich verdikkende twijfels bij de 22 waaruit straks het Oranjeteam moet worden samengesteld. De mislukte oefen- partij tegen Roemenië heeft de kandidaten geen enkele aan- Iwijzing gegeven over hun eventuele uitverkiezing. Klaagde Jan Jongbloed die avond: „Niets hoor je. Meneer Michels zwijgt |in alle talen". poor JPim Stoel De tanige rechtsachter is nauwelijks aangeslagen uit een moeilijke privé- periode weggekomen. Suurbier: „Ik zal nooit ontkennen dat ik privé- moeiiyfcheden heb gehad en mds- Id lie match tegen Roemenië speel- d halverwege de tweede helft nog xegge en schrijve twee spelers die k ieel uitmaakten van de glorieu ze formatie die Argentinië met 41 i hopteKrol en Suurbier. Net de iwee spelers die zich geen zorgen Roeven te maken over hun uitver kiezing omdat ze er so wie so bij zul- ien zijn. Willem Suurbier, zich koesterend in jie zon op een muurtje binnen de hekken van het KNVB-centrum: afgaande op de oefenwedstrij den maak ik wel een kansje ttraks." Een tikje verwijtend: „Ik teloof dat ik nog geen seizoen zo veel gespeeld heb als nu. Michels heeft mij in alle oefenwedstrijden mee laten doen. Tel daarbij de con ditietests die we moesten ondergaan toen hij arriveerde en het wordt (duidelijk waarom ik toch nog weer ten kilootje ben afgevallen." •Moeite gehad met die tests? Suur- Ibier„Niets geen moeite. Ten min- jste niet als je het vergelijkt met aantal anderen die net niet [kotsend het veld verlieten maar poch meer dood dan levend waren Ik heb er ook «behoorlijk aan moe iten trekken, want de laatste tijd n we bfj Ajax op het gebied pan de conditietraining niet veel |meer gewend." FRANKFURT Het congres van de internationale voetbalfederatie (FIFA) zal op zyn zitting van 11 Juni in Frankfort de organisatie van het wereldkampioenschao voetbal 1982 officieel toewijzen aan Spanje. Spanje is na de terugtrekking van Zuid-Slavië enige kandidaat. Het wereldkampioenschapscomité van de FIFA heeft dat gisteren in Frank fort bekend gemaakt. In 1978 vindt de strijd om het we reldkampioenschap in Argentinë plaats. Over de toewijzing van de titelstrijd in 1986 aan Columbia zal het bestuur van de FIFA zondag een beslissing nemen. Over de aanvraag van de Verenigde Staten om in 1994 het wereldkamoioenschap voetbal te mogen organiseren zal later beslist worden. Gisteren werd besloten een speciale commissie in te stellen die zich bezig zal houden met de vraag of Chili aanspraak kan maken op een schade vergoeding wegens het niet doorgaan van de wedstrijd tegen de Sow Jet- Unie. schien nog wel heb. Maar wat al die kranten allemaal schreven was om doodziek van te worden Ik ging scheiden, ik hield het met twintig andere vrouwen etcetera. Allemaal onzin. Het erge is dat Je er niets tegen kimt doen. Dat enge blad dat Knobel liet struikelen had ook een interview met mijn vrouw. Ik lees het en ik denk, hoe kan dat nou. Maja is toch met vakantie naar Spanje. Bel ik haar op en ze zegt dat ze nergens van weet. Blijkt la ter dat die redacteur toen hij Maja niet kon bereiken maar allerlei stukjes uit verschillende kranten aan elkaar had geplakt, ik heb het er nog met -Cor Coster over gehad of we iets terug moesten doen maar die zei terecht: begin er niet aan, want het is alleen maar reclame voor dat rotblad." Zenuwen Hij speelt al zo lang mee op het hoogste niveau; meer dau tien jaar al maakt hij deel uit van de AJax- fonmatie. Suurbier, aarzelend: „Soms heb ik wel eens het gevoel dat ik het allemaal met veel langer op kan brengen. Het is jaar in jaar uit hetzelfde. Spanning, zenuwen, de dwang om topprestaties te moeten leveren." Heftig: „is het dan zo verwonderlijk dat Je moeilijkheden in de privésfeer krijgt." Voorzichtig: „Misschien zou het daarom wel goed zijn als ik het die laatste vier, vijf Jaar van mijn car rière een beetje kalmer aan zou kunnen doen. Bij een Franse club spelen of zo. Niet dat Je daar niet hard hoeft te werken, maar Je komt daar een heel eind op Je tine." Wim Suurbier: ,J)e oefenwedstrijden zeggen weinig". paar spectaculaire aanko- enig vertrouwen in het volgende seizoen hebben." Zou hij het onder verbeterde standigheden nog wel een paar sei- houden? Suuibier: „Natuurlijk. Al. Betekent dat dat de Ajacied nog steeds speelt met de gedachte naar het buitenland af te reizen? Suur bier: ..Om eerlijk te zijn ja. Het is iedereen nu wel bekend dat ik het niet naar m'n zin heb bij Ajax mo menteel. Ik heb te lang bij dezelfde baas gewerkt. Dat is niet goed. je raakt op elkaar uitgekeken. En als Neeskens onverhoopt weg mocht gaan, dan heb ik hier weinig meer te zoeken. Ajax moet trouwens echt eigen spelers." Kansen Hij slaat de kansen van Oranje on danks alle problemen bij de voorbe reiding hoog aan. Suurbier: ..De oe fenwedstrijden zeggen weinig. Kijk bet trekken en 422,5 kg in de twee kamp heeft de Russische Olym pische kampioen Wassili Alexejev tijn Europese titel in het super iw aargewicht geprolongeerd. De Russische gewichtheffer Oetoesjkin (huidige wereldkampioen) verbeterde het wereldrecord stoten in het zwaar gewicht. HU bracht 227,5 kilo om hoog, 4.5 kilo meer dan het oude re- van zijn landgenoot Pervoesjin. [Oetoesjkin behaalde daardoor tevens de Europese titel in deze gewlchts- ARNHEM In het conflict tussen de eerste divisieclub Vitesse en de Arnhemse amateurverenigingen zal de bondsvoorzitter van de K.N.V.B., de heer W. A. G. M. Meuleman, per soonlijk trachten te bemiddelen. HU heeft dit schrifteiyk laten weten aan de amateurclubs, die zich niet konden verenigen met de door Vitesse ge volgde handelwUze bU het werven van Jeugdspelers voor een op te rich ten amateurafdeling. De banden met Vitesse werden verbroken, nadat zon der voorafgaand overleg Instuiven werden gehouden met het doel in to taal 50 Jeugdige spelers aan te trek ken. ARNHEM/SITTARD Wageningen lijkt Excelsior achterna te gaan naar de eredivisie. In Sittard hielden de Wageningers de enige overgebleven concurrent in de promotie-competitie, Fortuna Sittardia Combinatie, op een gelijkspel, waardoor het verschil met de Limburgers één punt is gebleven met nog één wedstrijd te gaan. Het duel van de kanslozen, VitesseSC Amersfoort leverde eveneens een doelpuntloos gelijkspel op. Voor a.s. zondag staan op het programma de ontmoetingen SC AmersfoortFortuna SC en Wageningen—Vitesse. Fortuna SC heeft de kans om vla een overwinning op Wageningen de weg naar de eredivisie in te slaan, voorbij laten gaan. Ondanks enkele "geheide" scoringskansen kwam de ploeg van Cor Brom niet verder dan een gelijkspel van 0-0. Dat ene punt je bracht Wageningen op slechts een stap van een plaats in de eredivisie. Wageningen heeft slechts te winnen van Vitesse om zich volgend seizoen te verzekeren van een plaats bij de beste achttien clubs van Nederland. Een gelijkspel zal voor de Wagenin gers, die veruit de beste doelcijfers hebben, vermoedelijk ook genoeg zijn voor promotie. Fortuna kreeg verschillende moge lijkheden op de overwinning. Erkens (twee keer) en Benen faalden in vrije positie voor doelman Van Gef- fen. Wageningen, dat een zeer af wachtende houding aannam, liet Fortuna het spel maken. De Gelder se ploeg slaagde volledig in zijn op zet een punt veroveren in Sittard. VITESSE—AMERSFOORT Trainer Frans de Munck, wiens con tract bij Vitesse vorige maand afliep en over wiens al of niet blijven ln Arnhem volgende week beslist wordt. Illustreerde de onmacht van zijn équipe toen hij na afloop van het voorlaatste competitieduel op merkte: "We hebben ln 270 minuten voetbal tegen Amersfoort geen enkel doelpunt kunnen maken". Vitesse miste ook nu weer de schutters om het bijzonder defensief Ingestelde Amersfoort met een nederlaag huis waarts te sturen. De Arnhemmers waren vrijwel constant in de aanval (cornerverhouding 16 - 4) maar doelman Van Zoghei werd zelden voor moeilijke problemen geplaatst. Wel claimde Vitesse tweemaal een strafschop toen voor rust Hofs en Hulshoff, beiden in kansrijke posi ties, door respectievelijk Ramselaar tu Van Loon onderuit werden ge- Wageningen 5 2 3 Fortuna SC 5 2 2 SC Amersfoort 5 12 Vitesse 5 0 8 Franse kampioenschappen PARIJS Marijke Schaar is gis teren in de eerste ronde van het da mes enkelspel bij de open kampioen schappen van Frankrijk in Parijs uit geschakeld. De Nederlandse speel ster verloor met 67, 3—6 van Ma ria Nasuelli (Ita.). Bij de heren de eerste verrassing. Amerika's topman Stan Smith, die in Parijs zesde was geplaatst, „over nachtte" niet goed en verloor in de eerste ronde van de Japnner Jun Kamwazumi met 3—6, 64, 8—6. De „grote drie" van deze kam pioenschappen: Ilie Nastase, Björn Borg en Jan Kodes handhaafden zich. Nastase voelde zich op de winderige baan wonderwel thuis en haastte zich langs de weinig gerenommeerde Mau rice Claitte (6—0, 6—2). Kodes had nauwelijks meer moeite met de Ame rikaan Bob Kreiss (6-2, 6-2). Björn Borg echter, die na zijn overwinning in Rome naar Zweden was terug-1 gereisd en woensdag het feit dat hij DEN HAAG De wielerploeg van ?risol heeft gisteren de Italiaan Lo renzo Aimo aangetrokken voor de Ronde van Luxemburg en de Ronde van Frankrijk. De 22-jarige Aimo zal op 13 juni in de Ronde van Luxem burg als prof debuteren. Aimo heeft getekend tot oktober van dit Jaar met een optie van nog een jaar. achttien Jaar is geworden, vlerdp in het vliegtuig, nam het aanvankelijk tegen Jean Francois Cuajoïle wat gemakkelijk op en moest flink wer ken om die nonchalance goed te ma ken: 4-6, 6—0. 6—4 MUNCHEN De selectie van Haiti woont en traint in Grünwald (nabij Miinchen) met het gevoel bedreigd te zijn. Vol gens Jean Baptiste, voorzitter van de Haitiaanse voetbalbond, was er enige tijd voor het ver trek naar West-Duitsland een dreigbrief ontvangen -waarin stond: "Dat zal Haiti duur ko men te staan". Baptiste ver moedt als oorzaak van de be dreiging, die zeer ernstig wordt genomen, de uitgave van 'n spe ciale postzegel na de Arabische terreurdaad in het Israëlische kamp tijdens de Olympische Spelen in München. Haiti had deze postzegel "als teken van rouw" (Baptiste) uitgegeven. Haiti heeft speciale bewaking gevraagd en gekregen. De voet ballers worden voortdurend ook tijdens de training door politie met machinegeweren be waakt. ADVERTENTIE hoe slecht andere landen ln pen komen willen de andere spelers oefenwedstrijden voor de dag zijn gekomen. Joegoslavië, Oost-Duits- land, Argentinië, Brazilië ook. Nee, ik voor mij geloof er nog steeds in. Dat Michels nu nog aan het experi- op topniveau kunnen vol- menteren is. is logisch. Neem de Israël-Haan als ausputzer. Om les hangt af van de sfeer binnen heel eerlijk te zijn. Krol en ik voel- ie het team. Wordt die weer goed dan den ons heel wat zekerder toen Arie i- kan ik het ook nog wel volhouden. Haan daar liep. Bij Israel loop je Ik vtod alleen dat als Ajax echlt toch constant te kijken om te zien meent dat ik onmisbaar ben. het 0f hij het wel bij kan benen. Dat i tus- bedoel ik niet onaangenaam. Inte gendeel, Israel is bestuur dat ook nog i sentyds moet uitdrukken in extra beloning. Ze willen investeren, fer die' in het verleden misschien laten ze dan ook wat Investeren in wei de beste ausputzer van Europa was. Maar hij is er lang uitgeweest <±:«t seizoen, te lang om iin zo'n alles- eisentd toernooi als een wereldkam pioenschap weer optimaal te kun nen spelen. Daarom is het goed dat er voor onvoorziene omstandigheden een alternatief is." Z*** r i haald, maar scheidsrechter Boosten legde de bal niet op de witte stip. Wel noteerde hij Charley Bosveld (terug na een wedstrijd geschorst te zijn geweest) toen deze na een overtre ding te hebben gemaakt een koprol maakte. Arbiter Boosten zag daarin een provocatie. Ook na rust toonde de wedstrijd het beeld van twee ver moeide ploegen, die hun illussies op eventuele promotie al eerder in rook hadden zien opgaan. Hoewel Vitesse ook in deze periode de meest aanval lende impulsen ontwikkelde, ontkwa men de Arnhemmers ternauwernood aan een nederlaag, toen bij een uit val een als voorzet bedoeld schot van Peters de paal trof. STAND: 11—5 5—3 3—8 8-6 de**#

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15