LEIDSCH DAGBLAD Regering wil naar direct kiezen van r de Eerste Kamer ZOETWATER SCHAARS IN Z.-HOLLAND EEN MOORD vandaag EEN ETMAAL NA DE RAMP PINKSTER- iVERKEER EIST 25 LEVENS LEIDSCH DAGBLAD Israel voorkomt nieuwe terreur actie KRAMERS Toestand „De Tijd99 zeer ernstig Bewoners verzetten zich tegen herbouw DINSDAG 4 JUNI 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34337 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Acupunctuur geneest giraf LONDEN (AP) Oe giraffe met jicht uit het Safaripark in Windsor herstelt zich momenteel snel na een Chinese acupunc tuur behandeling te hebben on dergaan. Het dier had al jaren lang jicht in de benen en er was geen westerse dokter die er iets aan kon doen. Na twee behandelingen met lange Chinese naalden loopt Ed die nu weer vrolijk rond. Slang maakt kortsluiting TOKIO (AP) Een ander halve meter lange slang heeft zich in Japan rondom een hoog spanningsleiding gekronkeld en veroorzaakte zo een kortsluiting en brand waardoor 15 express- treinen vertraging kregen. De verkoolde resten van het reptiel werden gevonden nadat de brand was geblust. Blanke Indianen in Brazilië RIO DE JANEIRO (AFP) In de haast ondoordringbare tropische wouden van de Ama zone is een stam ontdekt van blanke indianen met blauwe ogen. De pas gevonden indianen, van wie sommigen kastanjebruin haar hebben, waren volkomen naakt. De stam zou ongeveer 100 leden tellen. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl wil de leden vam de Eerste Kamer rechtstreeks laten kiezen. De senaatsverkie zing zou om de vier jaar moeten worden gehouden. Ook is de regering een voorstander van een beperkt districten stelsel. Dit blijkt uit een vanmiddag gepubliceerde nota over de herziening van de Grondwet. Men heeft afgezien vani een voorstel tot verhoging van de kiesdrempel. DEN HAAG Voor zover bekend zijn ttfdens het piüksterweekeJmde 25 pe men bij verkeersongelukken om iet leven gekomen. Vorig jaar kw-men 20 personen in het pinkster- Bil een frontale botsing tussen twee personenauto's in Drufcen (Gld) kwamen in de nacht vam zondag op maandag drie mensen om het leven: de 28-jarige J. Verhoeven uit Boven- Leuwen. de 29-jarige J. Zondag uit B meden-Leeuwen en de 19-jarige m P. vam de Wielen uit Nijmegen. De 22-jarige H. G. M. vam de Vel den en zijn 17-jarige vriendin P. van Dalen uit Gemert vonden de dood in hum personenauto, die in brand vloog na in elkaar gedrukt te zijn tussen de scharende delen van een m eikauto met aamiham- gf die plotseling moest remmen. D? 26-jardge J. den Blanken en zijn 24- jarige vrouw G. W. A. den Blan ken-Polak uit Rotterdam kwamen om toen een auto waarvan de be stuurder geen voorrang verleende op hun auto inreed. De 63-jarige P. Bouwman uit U: echt en de bij hem im de auto zittende Elsa Canngieter afkomstig van Aruba werden op slag gedood toen zij met hun auto tegen een boom slipten. czie ook pagina 5) Later meer bewolking In de loop van de middag toenemende bewolking en In het westen van liet land mogelijk een bul. Overwegend matige wind alt' westelijke richting. Minimum temperaturen omstreeks 8 graden. Maxltna van 15 graden vlak aan zee tot 20 graden elders. (Opgemaakt te 11.15 nnr) 5 JUNI Zon op: 4.23 n.; onder 20.54 u.; Maan on 21.36 n.; onder: 4.37 u. Hoogwater te Katwijk te 3.19 nnr en Volgens de regening is er "omvol- doende reden" voor het handhaven vam de huidige wijze van ver kiezing van de eerste - kamerleden namelijk door de provinciale staten. Voorgesteld wordt het aftreden om de drie jaar vam de helft der eerste, kamarieden te vervangen door -een rechtstreekse verkiezing van de ge hele kamer om de vier jaar, zoals ook bij de Tweede Kamer het geval is. Het verschil tussen Eerste en Tweede Kamer wil de regering ac centueren door voor de Eerste Ka mer het recht van enquete te laten vervallen. Het recht vam interpel latie wil de regering de. senaat laten behouden. Om tegemoet te komen aam de wens vam de kiezer meer invloed toe te kennen op de regeringsvorming en politieke meerderheidsvorming wordt voorgesteld over te gaan tot invoering van een beperkt districtenstelsel. In tien A vijftien afzonderlijke kiesge- bieden zullen tenminste tien leden van de Tweede Kamer worden geko zen. Naar de mening van de regering zal deze wijziging in het kiesstelsel tot een duidelijker opstelling vam de politieke partijen en daardoor tot een grotere duidelijkheid vam die ver kiezingsuitslag kunnen leiden. De evenredigheid wordt bij realisering vam het voorstel niet losgelaten, maar „slechts ontdaan vam de bezwaren welke een al te rechtlijnige toepas sing ervan met zich brengt". Dit vliegtuigje taxiet onder politiebegeleiding naar "huis-. Het gebeurde in Sacramento, Califor- nië. Het kleine toestel was kort tevoren opgestegen van een vliegveld in de buurt. Nauwelijks in de lucht begon de motor heftig te sputteren. De piloot was gedwongen het kistje aan de grond te zetten. Hij landde op de autoweg. En toen was het maar goed, dat de politie er was. Katwijk r; laag water 11.35 Enkele andere standpunten van de regering zijn: it Tegelijk met de verkiezing van de Tweede Kamer moet gestemd worden over de aanwijzing van een kabinetsformateur. De kandidaat die de volstrekte meerderheid behaalt, zou moeten worden belast met de vorming van een kabinet. de Opneming ln de grondwet van een referendum wordt afgewezen. Naast de klassieke grondrechten dienen ln de grondwet ook sociale grondrechten te worden vastgelegd. Ir Het beginsel van de openbaar heid van bestuur dient ln de grond wet tot uitdrukking te worden ge bracht. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 19 juni 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. HAIFA (AP) De Israëlische vei ligheidsdienst heeft vandaag weer twee Arabische terroristen gegre pen, die vam plan waren een zelf moordmissie in Israël uit te voe ren. Ook werd beslag gelegd «>p een voorraad handgranaten en automatische geweren die in de buurt vam de grens met Libanon waren verborgen, zo heeft de Is raëlische politie vandaag bekend gemaakt. "We hadden de opdracht gekregen om te doden", zo verklaarden de 19-Jarige Arabieren tegenover de politie. Sinds de patrouilles langs de grens zijn versterkt naar aan leiding van de moordpartij in Ma- alot, waarbij 22 kinderen om het leven kwamen, zou de veiligheids dienst negen terroristen hebben ge dood en vijf gevangen hebben ge nomen. Volgens de politie kwamen de laat ste twee gistermorgen de grens over. Ze waren Israëlische staats burgers, die vorig jaar waren ge vlucht om zich bij de Al Fatah or ganisatie in Libanon aan te slui ten. Drie anderen, die hen vergezelden, zagen kans om op tijd rechtsom keert te maken en terug naar Li banon te vluchten Naar hun zeg gen hadden de twee Jeugdige ter roristen de opdracht gekregen om een bloedbad aan te richten in de havenstad Haifa. VAKANTIE wensen wij voor U dit Jaar. Maar breng tijdig vóór Uw vakantie uw schoenen bij DEN HAAG De voorraden zoet grondwater in Zuid- RoGESDltl buitCIl Holland moeten waar nodig volledig gereserveerd worden voor de drinkwatervoorziening. „Interen op deze voorraden moet voorkomen worden", aldus de vandaag gepubliceerde Nota Grondwaterbeheer, opgesteld door de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland. Geconstateerd wordt, dat in enke le delen van de provincie reeds van interen sprake is en dat winning door particulieren nog slechts op enkele plaatsen mogelijk is. Volgens de nota moeten in de Bol lenstreek alle grondwaterwinningen van meer dam 100.000 kubieke meter per jaar in de toekomst niet meer worden toegestaan. Kleinere ont trekkingen mogen pas worden toe gestaan n£) een diepgaand onderzoek naar de gevolgen. Provinciale Wa terstaat stelt ln de nota verder vast, dat in het grondwater van Katwijk de directe Invloed van de zee duide lijk merkbaar is. Om daar iets aan te doen zou het volgens de nota de voorkeur verdienen de huidige wa terwinningen ter plaatse te staken. Het probleem voor Leiden is dat vrij veel verzilt koelwater wordt gewon nen voor koelingsdoeleinden. Omdat het zoute water geloosd wordt op het boezem van Rijnland 6chept het grote problemen voor een goed boe- zembeheer door het Hoogheemraad schap van Rijnland. In het Oude Rijn-gebied doet Provinciale Water staat de suggestie geen enkele nieu we winning meer toe te laten en een sanering door te voeren onder de en kele bestaande particuliere water- onttrekkers. AMSTERDAM Drs. F. Sweens, directeur van het dagblad 'De Tijd" heeft naar aanleiding van berichten, dat het dagblad zijn verschijnen zal staken, verklaard, dat deze berichten zeer voorbarig zijn. Hij ontkende van morgen niet, dat de toestand, waar in het dagblad verkeert ernstig is. Het abonnementencijfer loopt terug. De kosten vertonen mede als gevolg van het duurder worden van het pa pier een steeds stijgende lijn. Of de VNU, het concern, waartoe De Tijd behoort, zal besluiten het dag blad af te stoten of om te bouwen hangt volgèns de heer Sweens af van de ontwikkeling, met name van de kostenstijgingen. De heer Sweens, In zekere zin zijn ontploffingen zoals zaterdag in het Engelse Flixborough van een nog veel ongewisser karakter dan na tuurrampen. Ook in lang ver vlogen tijden zonder seismogra- fische en andere technologische hulpmiddelen kondigde zich rampspoed in kleine dingen aan. Niet elke vulkaanuitbar sting kwam als gloeiend geweld tegen een hemel die onbewolkt en onbekommerd scheen. De ramp in Flixborough was er ineens; van de ene minuut op de' andere. Een rekening werd vereffend voor onze consump tiemaatschappij. Een termijn betaling alleen maar, want niemand gelooft toch dat hier mede de hypotheek is afgelost. Risico is enigszins terug te drin gen door chemische complexen ver buiten bevolkingsconcen traties op te zetten. Daar ont breekt meestal in het volge bouwde West-Europa de ruimte voor. Verplaatsing zal kosten verhogend werken, maar we zullen het toch moeten doen, als we willen voorkomen dat die termijnbetalingen in bloed niet nog hoger worden. Maar willen we dat eigenlijk wel? In Flixborough vielen 29 doden: dat is maar vier meer dan in het Nederlandse verkeer tijdens een pinksterweekeinde. De mid deleeuwse mens leefde met de pest. overstromingen en hon gersnood; de mens in de jaren zeventig trekt een nylonkous, vrucht van chemisch vernuft, over het hoofd en hoopt daar mee alle ellende niet te zien. ADVERTENTIE 18 PAGINA'S Vierentwintig uur na de vernie tigende explosie in het Engelse Flixborough woedt de brand nog in alle hevigheid. Rondom het verwoeste fabriekscomplex liggen een berg puin en verwrongen wrakken (zie foto links). De bevolking van het plaatsje rouwt om 29 vaders, zonen en vrienden, die met één vreselijke klap uit haar midden zijn weg gevaagd. Verder 105 gewonden en enorme schade. De inwoners verzetten zich reeds bü voorbaat tegen elk voorstel om de chemische fabriek te her bouwen. "We wisten, dat dit op een dag zou gebeuren Vier jaar hebben we gevochten om de bouw van de fabriek te voorkomen. Aan onze angst werd echter geen aan dacht besteed", aldus Hugh Scul lion, werknemer van het bedrijf en nu ook een van de oprichters van het comité. Burgemeester Martin van Flix borough denkt er anders over. Volgens hem zal de gemeenteraad aandringen op herbouw. "Belan~- rijk voor de werkgelegenheid en voor de nationale economie", zegt hy PAGINA 4 Met Pinksteren kwamen er zo'n driekwart miljoen toeristen naar Nederland PAGINA 5 Hoewel de zomersporten langza merhand meer aandacht gaan op eisen, blijven de schünwerpers van de publieke belangstelling dit jaar ook nog op het voetbal ge richt. Hoe kan het anders met de wereldkampioenschappen vlak voor de deur? Oranje oefende gis termiddag weer. Het won met 2—1 in Den Bosch van Kickers Offenbach. De Feyenoorders ble ven buiten de ploeg. Het publiek zag weinig goeds. Michels expe rimenteerde bij het leven. Enfin, niemand werd erg veel wijzer. Maar morgenavond tegen Roe menië in De Kuip zullen we we ten met welk basisteam Michels denkt naar Duitsland te gaan. Temidden van veel meer sport PAGINA'S 9—15 beurs oranje DEN HAAG (ANP) Minis ter Boersma van Sociale Zaken zal niet ingrijpen in het arbeidsvoor waardenbeleid voor de Nederlandse spelers die deelnemen aan de eind ronden van het voetbaltoernooi om het wereldkampioenschap. Hij heeft dit aan de Tweede Kamer meege deeld. In antwoord op vragen van het CH- kamerlid Scholten zegt de bewinds man dat de spelers een percentage is toegezegd van het bedrag dat de KNVB zal ontvangen van de organi satoren van het toernooi. Indien het Nederlandse elftal na de eerste drie wedstrijden in de eindronden van verdere deelneming ls uitgesloten zal per speler ten hoogste een bedrag, van omstreeks f16.000 worden uitge keerd. verklaarde tenslotte niet te kunnen ontkennen, dat hij met zorgen tegen de ontwikkelingen aankijkt. Voorspel lingen wilde hij echter niet doen. Een beslissing valt zeker niet bin nen een paar dagen. Het abonnementencijfer van De Tijd was in '73 ongeveer 65.000. Het abon nementental ligt nu rond de 55.000.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1