Engelsen verdeeld over Ulster Portugezen in Afrika weinig vechtlustig Akkoord in MO eerste stap naar de vrede Troepen blijven" in vogelvlucht Cliina en Maleisië bereiken akkoord in LEIDSE SPAARBANK. BELFAST (Reuter) Het terugtrekken van de Britse «soldaten uit Noord-Ierland zou een „recept voor een ramp" «zijn, verklaarde de Britse staatssecretaris voor Noord-Ier land Merlyn Rees gisteren in een televisie-interview in Bel fast. Rees nam krachtdadig stelling tegen toenemende druk in Lzmdense politieke kringen voor een Brits „handen-af" na de ineenstorting van het experiment met de gedeelde /"acht van protestanten en katholieken in de provincie. ê6m J™" rechtstreeks vanuit Londen wordt eens dat de groei van het nationa- bestuurd lisino in Noord-Ierland onmisken- Rees zei dat het beginsel van de Sn J1, ?keningmwt gedeelde macht niet is mislukt en worden gehouden, zowel als met de dat de toekomst niet hopeloos Is toenemende wens in Engeland dat m Noord-Ierland Is Inmiddels na men aoh maar helemaal terugtrekt, het beëindigen van de grote staking „Als het bepleiten van terugtrek- en de betrekkelilke rast kl .g betekent achterover te leunen volgde het geweld hervat. GistoS «I.? w uit" werden door terroristen drie mensen moorden rei Rees, „dan sal dat doodggesohoten, het Britse leger ar- noott mijn politieke straatje zijn", resteerde een leider van hetIRA Onder geen enkele omstandigheid en er werd sou hij ren dergelijk beleid van het kaapt 8 afschuiven van verantwoordelijkheid lemand zei: „Het knokt mfc. ^>ldateIJ sohien bar cynisch, maar de toe- >U J'5tand 18 weer normaal. Er wordt weer vrijbrief gemoord, gebrand en gestolen. Vol- rüke lid Steel dat hij van zijn Noortf-Ier- landpolitaek is teruggekomen en nu vindt dat de regering een limiet moet „«tellen aan het verblijf van de 17.000 Britse soldaten in Noord-Ierland, ielfs als de datum niet wordt be kendgemaakt. Steel zei dat de ineenstorting van het experiment van de gedeelde imacht tussen katholieken en protes- Gouverneur staatsbank: tan ten definitief is en het geen zin heeft te proberen haar nieuw leven In te blazen. Wat nu gedaan moet worden, meent hij, is het opnieuw trekken van de grens tussen katholieken en protestanten. Dat wordt een dure scheiding tussen de bevolkingsgroe pen, waaraan de Britse regering fi nanciële hulp zou moeten geven. De drie grote pohtieke partijen van Engeland - socialisten. en het terughalen kunnen steunen. Het hij, tot het afgeven v*\ de liberale partu D»vM misschien wel 100 miljoen pond ge- kost aan verlies van produktie, ver- De stakingen in Ulster zijn voorlopig opgeschort en het normale leven wordt voor zover mogelijk weer normaal, ook in Belfast. Britse legereenheden ruimen beschermende zandzakken rond ben zinestations weer op maar er wordt inmiddels ook al weer door extremisten gemoord in Belfast. WEERSTAND VAN LEGER NEEMT SNEL AF JOHANNESBURG (DPA) De Portugese soldaten in de in toenemende mate door guerrillastrijders beheerste streken in het noorden van Mozambique bieden nog maar weinig tegen stand. Volgens plaatselijke berichten geven de Portugezen zon der strijd het ene na het andere steunpunt oj5. Hun strijdlust heeft een dieptepunt bereikt. Het aantal ziekmeldingen onder de soldaten is met 40 procent toegenomen. kopen en lonen, terwijl de schade toegebracht aan het vertrouwen ln de kansen op In vesteringen in Noord-Ierland „on herstelbaar" ls. „Economie Israël zeer slecht" TEL AVIV Israël ls econo misch gesproken zeer ziek en zal in een ernstige crisis worden gestort als de Verenigde Staten hun econo- liberalen -hebben tot mlsche hulp staken of verminderen", nu toe één lijn getrokken waar het zei de gouverneur van de Israëli- Noord-Ierland betrof, maar de der- sche staatsbank. Mosje Sanbar. tien liberale Lagerhuisleden komen „Als de Amerikaanse hulp min- Een militaire woordvoerder zei dat de soldaten niet langer bereid zijn voor een onzekere zaak te eter ven. Van de rond 60.00 Portugese mi litairen in Mozambique hebben er nog tussen de 5.000 en 10.000 con tact met de partisanen. Ze schieten echter alleen nog uit zelfverdediging. De operatieve acties zijn gestaakt. Verzetstrijders worden niet meer vervolgd of opgespoord en hun steun punten in de bossen worden met rust gelaten. De defensieve strijd van de Por tugezen beperkt zich tot het econo- Kranten duurder in Italië md igang van e kranten >t 60 cent. toestem- op de ge il vervoer, listen ziet 3 een ge- van klei en heeft i. misch belangrijker en dichter be volkte gebied tussen Beira en Vila Pery, langs wegen en spoorlijnen van betekenis. Aan deze linie willen de militairen standhouden tot 'er een politieke oplossing bereikt ls. De berichten over het terugwijken de front hebben de stemming bij de blanke kolonisten niet verbeterd. Ve len treffen voorbereidingen om him bezittingen naar het moederland te laten vervoeren. De burgervliegtui gen zijn voor lange tijd volgeboekt. In de pakhuizen bij de lucht- en zee havens stapelt de bagage zich op. Anderen zijn vastbesloten te blij ven. Ze hebben zich tot de tanden toe bewapend en hebben gedreigd zich tot particuliere legers te verenigen. Inmiddels heeft president Antonio De Spinola het militaire toezicht op de Portugese centrum-linkse regering verzekerd door op 16 van de 21 ze tels in de Raad van State militairen te benoemen. De raad van State is het hoogste adviescollege dat het land kent. Donderdag had De Spinola de Raad al uitgebreid door 14 extra le den te benoemen, onder wie negen militairen. De raad moet toezicht houden op de regering en adviseert de president. Tot de nieuwe leden behoort kolonel Loao Almeida Bruno, hoofd van de militaire staf van de president en de voormalige medewerker van de generaal toen deze nog bevelhebber in Guinee-Blssao was. Bruno was door de voormalige re gering van Marcello Caetano gear resteerd na een mislukte staats greep in maart van dit Jaar. Generaal De Spinola Minister in ongenade De I sche minister van Cultuur, Ye rina Foertsewa, heeft geweige: antwoorden op vragen van Jo listen over een reprimande, d vanwege de party zou hebbei gelopen in verband met het mis maken van staatsgelden. Olieconcessies De Zuldvietn se regering heeft concessies vo winning van olie toegekend ai Canadese en Japanese olier schappijen, die daarvoor 34,4 Joen dollar aan premies aan de Vietnamese regering hebben taald. LONDEN - Met de ondertekening gisteren in Genève van de wa penstilstand tussen Israël en Sy rië is een eerste stap gezet op weg naar een definitief bestand Het zeer gezaghebbende interna tionale instituut voor Strategische Studies in Londen heeft in een uitvoerig rapport een aantal kch- tergronden van de oorlog belicht. Zoals de rol van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, en het effect dat de oorlog op deze twee supermogendheden heeft gehad. Volgens het rapport zouden bij voorbeeld noch de Verenigde Sta ten. noch de Sowjet-Unie lan ger dan een paar uuï van tevoren op de hoogte zijn geweest van de gezamenlijke aanval van Egypte en Syrië, aan het begin van de oorlog. Beide mogendheden zou den er vanuit zijn gegaan dat Egypte zowel als Sryië militair te zwak waren geworden, sinds de Russen in Juli 1972 hun militaire technici van materieel uit Egypte hadden teruggetrokken en tot dan weinig hadden gedaan om de Sy rische strijdkrachten efficiënter te maaken. Uitvoerig gaat het rapport in op de provocatie van de Sowjet- Unie zich daadwerkelijk in de oorlog te mengen, waarop presi dent Nixon alle Amerikaanse troe pen op 25 oktober in staat van pa raatheid bracht. Zoals bekend gin gen de Russen kort daarop ak koord met het voorstel van de Verenigde Naties (resolutie 340) een VN-troepenmacht naar het Midden-Oosten te zenden, waar door een direkte confrontatie tussen de twee supermachten werd voorkomen. In het rapport wordt de vraag gesteld waarom de Sowjet-Unie op een betrekkelijk laat tijdstip, gezien in het licht van het verloop van de oorlog, zich permitteerde een dergelijk ge vaarlijke confrontatie uit te lok ken. In het algemeen stelt het rap port, is Amerika, gedurende het hele verloop van de oorlog, op de meeste punten politiek sterker ge weest, hoewel de Israëlische hou ding daarbij van groot belang is geweest. De Sowjet-Unie moest voortdurend rekening houden met de mogelijkheid van een unielate- rale actie door de steeds zwakker wordende posities van haar „bond genoten" m het Midden-Oosten. De sterkere Amerikaanse posi tie zou, volgens het rapport, even eens haar weerklank hebben ge vonden bij de pogingen een diplo matieke oplossing te bewerkstel ligen voor de cirsis, iets wat voor de Sowjet-autoriteiten de belang rijkste les uit deze oorlog zou zijn geweest. In het rapport wordt een aantal conclusies getrokken die te ma ken hebben met het effect dat de oorlog zal hebben op de toekom stige relaties tussen de1 twee su permachten. 1. De oorlog heeft duidelijk aangetoond dat de wedijver om de wereldhegemonie nog steeds even groot is, ondanks (A) de overeen komst tussen Brezjnew en Nixon tijdens de topconferentie vorig Jaar juni, (B) de wederzijdse po gingen de oorlogvoerende partijen Henry Kissinger in december aan dé onderhande lingstafel te kringen en (C) de zorg waarmee Amerika en de Sowjet-Unie hebben getracht de onderhandelingen zo koel en zake lijk mogelijk „e laten verlopen. De opstellers van het rapport menen dat de jongste crisis in Amerika een zodanige schok heeft veroorzaakt die ongetwijfeld zal resulteren in een stuggere houding ten opzichte van de Sov jet-Unie. 2. Hoewel de oorlog de rol van de supermogendheden in het Midden -Oosten heeft vergroot, ls op nieuw aangetoond hoe wisselval lig en onstabiel hun invloed en de daaruit voortvloeiende strategi sche voordelen zijn. Zowel Ameri ka als de Sowjet-Unie hebben het in het verleden reeds gemerkt, maar het is nog nooit zo sterk ge bleken als in de afgelopen perio de, in het bijzonder voor de Sow- Jet-Unie tijdens de nasleep van het conflict. 3. Het conflict ty het Midden- ten heeft aangetoond dat de Ver enigde Staten niet automatisch kunnen rekenen op de steun van zijn Europese bondgenoten als het gaat om Sovjet-bedreigingen die buiten het kader vallen van het Europese bondgenootschap. Ook is gebleken dat Amerika niet automatisch kan rekenen op het gebruik van militaire facul teiten in NAVO-Europa in het ka der van het haar toekomstige bui tenlandse politiek. Het belangrijkste effect van de oorlog op de twee supermachten moet volgens het rapport nog blijken in het bijzonder waar het gaat om het antwoord op de vraag hoe groot zal in de toekomst de waarde zijn van het gezamenlijke plan om te streven naar ontspan ning tussen Oost en West. Het moet, volgens het rapport, als een vaag teken worden be schouwd dat reeds vier maanden nadat Nixon en Brezjnew tot een dergelijk streven hadden besloten de twee supermachten reeds fron taal tegenover elkaar stonden. naar M.-Oosten NEW YROK (DPA) —De Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim officieel gemachtigd de maatregelen te nemen die nodig zijn voor de vorming van een VJ^.-vre desmacht voor legering in het nie mandsland tussen de Israëlische en Syrische troepen in de heuvels van polan. Het desbetreffende besluit werd genomen met dertien stemmen voor. De Chinese Volksrepubliek en Irak namen niet aan de stemming deel. De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hadden de motie ingediend. Waldheim reist zondag naar Ge nève. waar hij enkele uren zal ver toeven alvorens te beginnen aan zijn reis door het Midden-Oosten en Oost- Af rika. De landen die hij zal be zoeken zijn Libanon, Syrië, Israël, •Jordanië, Egypte Soedan Somalië en Kenia. PEKING (DPA) De volksrepu bliek China en Maleisië zijn volledige diplomatieke betrekkingen aangegaan De overeenkomst daartoe is in Pe king ondertekend door premier Tsjou en-Lai en zijn Maleisische col lega Abdul Razak China heeft daarmee de beslissen de politieke doórbraak in Zuidoost- Azië bereikt. Maleisië is de eerste lidstaat van de vereniging van lan den in Zuidoost-Azië (ASEAN) die in een uitwisseling van ambassadeurs met China heeft toegestemd. Poli tieke waarnemers in Peking verwach ten nu, dat het volgende land de Fi lippijnen zal zijn. Kernexplosie In de Sowjet-Unie is gisteren vermoedelijk een zware kernexplosie tot stand gebracht in het oosten van Kazachstan, zo meldt het Noorse seismologische instituut ilorsar. genomen tot (omgerekend) 1980 mil joen gulden aldus Sahbar. Als er geen drastische maatrege len worden genomen, waarschuwde hij, dan zal de toestand nog slechter worden en zal Israël het tekort pp de betalingsbalans niet meer aankunnen. Dankzij de onvermoeibare Henry Kissinger is er in het Midden-Oosten, na de troepenscheiding tussen Israël en Egypte, nu ook een regeling tussen Israël en Syrië getroffen. Het heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken een onvoorstelbare hoop geduld en inspanning gekost om dit akkoord tot stand te brengen, maar het gaat tenslotte om een in ternationaal uiterst gevoelig gebied, waar de brandstof hoog ligt opgetast en het gevaar van een conflict tussen de super-mogendheden giroter is dan waar ook ter wereld. Geen moeite mocht dus gespaard worden om na het vergelijk met Egypte ook met Syrië tot een compromis te komen. Nu was die tweede overeenkomst veel moeilijker dan de eerste. Want Egyp te was er tijdens de oktober-oorlog in geslaagd zich aan de oostelijke zijde van het Suezkanaal te nestelen en Cairo en Jeruzalem konden dus „rui len". Bij Syrië was dat niet mogelijk omdat Israël, na de verovering in 1967 van 1150 vierkante kilometer, er vorig Jaar in slaagde nog eens 800 vierkante kilometer Syrisch gebied te bezetten dat zich dreigend naar de hoofdstad Damascus uitstrekte. Is raël had dus sterke troeven in han den. waarmee het kracht kon bijzet ten aan zijn eis in het vervolg ge vrijwaard te zijn van overvallen op nederzettingen in noard-Israël. Het totstandkomen van een bufferzone van 2% tot 6 kilometer breed be tekent nu, dat Israël op dit vitale punt zyn zin heeft gekregen, al had het die zone met veel méér VN-man schappen bemand willen zien dan de 1250, die er nu gelegerd zullen wor- m ae sterke vaar voor het voortbestaan ne en' middelgrote bladen stakingsacties aangekondigd In Zwitserland zullen d van kranten met 10 procent gaan. den. Maar Syrië wenste niet meer dan een paar honderd VN-6oldaten, zodat het thans bereikte aantal als een redelijke compromis gezien moet worden. Overigens mag Syrië aller minst ontevreden zyn over de tege moetkomendheid van Israël, dat im mers niet alleen de terreinwinst van vorig Jaar heeft afgestaan, maar ook een gedeelte heeft prysgegeven van het in 1967 veroverde land, met in begrip van de (verwoeste) stad Koe- neitra en de omstreden toppen van de Herman. De Israëliërs behouden evenwel drie strategische heuvels ten westen van Koeneitra als een zekere garantie tegen de bedreiging van hun noordeiyke dorpen. Toch ls deze schikking voor geen van beide par tijen ten volle bevredigend. Syrië mag dan meer gekregen hebben dan waar op het op grond van zyn positie aan spraak kon maken, het zou graag èlie gevolgen van de oorlogshande lingen uift het verleden ongedaan hebben gemaakt. En voor Israël zit er een brok onvoldaanheid in het feit, dat de andere party geweigerd heef t te garanderen, dat er van Sy risch gebied geen (Palestijnse) infil traties meer zullen plaatsvinden. Voor Israël is dat zeer teleurstellend, maar het kon er het akkoord niet op laten afspringen, vooral ook om dat een Jongere 'generatie eerder be reid is met een half el genoegen te nemen dan de ouderen, die de ver schrikkelijke vervolging in Europa aan den lijve hebben ondervonden en uit dien hoofde wantrouwender en dus fanatieker ingesteld zyn dan de in Israël-zedf geboren JeugcL Stelt men nu de vraag of deze re sultaten een garantie voor vrede in het Midden-Oosten betekenen, dan zal het antwoord ontkennend moe ten luiden. Zo zyn er onder de Pa- iestynen elementen, die de strijd te gen Israël onverminderd willen voort zetten en bijvoorbeeld ook geen ge noegen zouden nemen met de even tuele toewijzing van de westelijke Jordaanoevex als vestigingsplaats. Elke afspraak tussen de Arabische wereld en Israël verwerpen zy als waardeloos, en dat de Sowjet-Unie zich met die IsraëlSsch-Syrische schei ding akkoord heeft verklaard schrij ven zy toe aan de vrees van Moskou voor verdere militarisering van Ame rika. Er is dus voor Israël nauweiyks reden zich door de regelingen met Egypte en Syrië in slaap te laten sussen. Daarbij komt, dat de Isra- elüsch-Syrische verdeling dan welis waar onder Sowjetrussische druk tot stand is gekomen, maar daar staat tegenover, dat Damascus en Moskou in een gemeensohappelijke verklaring gepleit hebben voor „een schikking over de gehele linie in het Midden- Oosten". Het zou daarbij moeten gaan om een „rechtvaardige regeling van het conflict", die alleen bereikt kan worden „als Israël zich volledig terugtrekt uit alle bezette Arabische gebieden en er waarborgen worden gegeven voor de uitoefening van de wettige rechten van het Palestynse volk". Een uitspraak als deze kan natuuriyk gezien worden als een vrybiyvende verklaring die het Kremlin althans voorehands tot niets verplicht, maar zy kan evenzeer worden uitgelegd als een voor Israël or de an 12 naat- mil- Zuid- be- benauwende prognose van latere ont wikkelingen. Hoe dit zy, vooralsnog is de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken erin geslaagd vuur en brandstof wat verder van elkaar te verwy deren. En dat te al heel wat. In Amerika zijn, ondanks veler be wondering voor Kissingers byna ma gische successen ten aanzien van de verstandhouding met Moskou en Pe king en de situatie in het Midden- Oosten, kritische stemmen gehoord over zijn activiteit. De contacten met China en de Sowjet-Unie zouden, al dus deze nogal vitterige commenta ren, ten koste zyn gegaan van de betrekkingen met Europa en Japan: meer aandacht dus voor de vijanden dan voor de bondgenoten. Dit verwijt te niet helemaal büiyk. Zelfs Kissin ger kan niet alles tegelijk en het gaat te ver van een brandweerman te verlangen, dat hij zyn vrouw het hof maakt als elders in het dorp een huis in vlammen dreigt op te gaan. Hoe men het ook bekykt: Kissinger ls een unieke verschijning op het po litieke wereldtoneel. En nu kan men zijn onblusbare activiteit wel toe schrijven aan zyn behoefte om Wash taston-met-zijn-Watergate-af faire zelfs lichamelijk te ontvluchten, maar een dergelijke oorzaak doet weinig ter zake. Het gaat om 's mans verrichtingen. In hoeverre die lang durig stand zullen houden, is nu nog niet te voorzien. Hoofdzaak te dat „het werkt", hoe et nunc, hier en nu, en dat een mam van zijn allure bereid is zyn grote gave' beschikbaar te stellen aam de bevordering van de wereldvrede. RL Olie-invoer De totale Amerikaan se olie-invoer heeft de afgelopen week voor het eerst het niveau be reikt van voor het olie-embargo, zo heeft het Amerikaanse Petroleum Instituut bekend gemaakt. ITT vrijuit De speciale aanklager in de Watergate-zaak, Leon Jawors- ki, heeft gezegd dat hem tot nu toe niets is gebleken van onoirbare be ïnvloeding door de I.T.T.-directie van een besluit van het ministerie van Justitie een antitrustklacht te gen de Internationale Telefoon- en Teelgraafmaatschappij te seponeren. IRA-lid gearresteerd Britse troe pen hebben in Belfast een leider van het verboden Ierse republikeinse le ger aangehouden. Ze hadden kort tevoren een tip gekregen in een ca fé in de katholieke wijk Falls Road. De naam van de man is niet bekend gemaakt. Bankrover De Westduitse politie heeft in het centrum van Hannover een gemaskerde schutter gedood na dat deze een bank had beroofd en minstens zes mensen had verwond voordat hij via een spoorwegtunnel probeerde te ontsnappen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9