„Tekort aan nafta dreigt: wees zuinig met benzine" Sterke groei Nederlandse bloemisterij GEWAPENDE OVERVAL OP UITZENDBUREAU Socialistisch fascisme? WAO drukt stempel stijging premiedruk op Vrouw vergiftigde haar man in zieken huis: 8 jaar geeist President-directeur Kon. Shell Groep: Lezers schrijven Den Uyl verwacht van NAVO geen juichkreet over defensieplannen laat hun mondjes eens openvallen van verbazing. evoluon ZATERDAG 1 JUNI 1974 DEN HAAG De Nederlandse bloemisterij heeft de laatste Jaren een sterke groei doorgemaakt. Op de Westeuropese markt en vooral op die van de Bondsrepubliek Duitsland heeft ons land gaan deweg 'n zeer sterke positie we ten in te nemen. Dit blykt uit een overzicht over groei en bloei van de Nederlandse bloemisterij dat in het gisteren verschenen Jaar verslag over 1973 van het Land- bouw-Economisch Instituut is opgenomen. De oppervlakte-bloemisterijge wassen (ha) onder glas (inclu sief potplanten) groeide van 500 ha in 1960 tot 2433 ha in 1973. Van die 500 ha voor geheel Ne derland in 1960 had Noord-Hol land toen in totaal 224 ha (cen trum Aalsmeer 465 ha) en Zuid- Holland in totaal 1530 ha (cen trum Zuidhollands glasdistrict 1085 ha). Hieruit blijkt de sterke ontwikkeling van het Zuidhol lands glasdistrict. De voornaamste oorzaak van die snelle uitbreiding in het laatst genoemde gebied moet worden gezocht in het grote verschil in rentabiliteit tussen de bloemen teelt en de groenteteelt onder glas. Bij deze laatste heeft sinds 1964 de gemiddelde winstmarge rond het nulpunt geschommeld, waarbij die van de bloementeelt zeer gunstig afstak. Daar een be langrijk deel van het produktie- apparaat reeds aanwezig (kassen en verwarmingsinstalla ties) kon de overschakeling van groenten naar bloemen met be trekkelijk weinig investeringen worden verwerkelijkt. De geldomzetten van de be- belangrljkste veilingen zijn sterk gestegen. De veilingomzetten aan snijbloemen van zes veilingen ste gen van 82.2 miljoen gulden in 1960 tot 689.6 miljoen in 1973 (Aalsmeer, Honselersdljk, Rijns burg, Roelofarendsveen, Berkelen Rodenrijs, Beverwijk). De veilingomzetten aan pot planten van Aalsmeer, Honselers dljk, Utrecht, Nijmegen, Gronin gen, Berkel en Rodenrijs zijn van 12,8 miljoen gulden in 1960 ge stegen tot 78,3 miljoen in 1973. Het meest opvallend noemt ir. De Haan de sterke groei, vooral gedurende de laatste Jaren van de veilingen in het Zuidhollands glasdistrict (Honselersdljk en Berkel). Rattengif in limonade DEN HAAG Industrie, overheid en samenleving zullen maatregelen moeten nemen om te voorkomen, dat er op korte termijn ernstige problemen ontstaan door tekorten bij de voorziening van nafta als benzinecomponent en als chemische grondstof. Dit heeft de president-directeur van de Koninklijke Shell Groep, mr. G. A. Wagner, gisteren gezegd in een voordracht voor de algemene leden vergadering van de Vereniging is het gevaar, dat uit de beschikbare olie op korte termijn niet voldoende nafta kan worden gewonnen om aan de behoefte van zowel de automobi list als van de chemische industrie de Nederlandse Chemische Industrie te voldoen. Autobenzine en nafta Wat de samenleving betreft: we zul- ZUTPHEN De officier van Justi tie bij de arrondissementsrechtbank in Zutphen, mr L. R. Mantajn, heeft gisteren een gevangenisstraf van acht Jaar met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke ter beschikking- stelling van de regering geëist te gen de 35-jarige huisvrouw G. J. T. uit Raalte. Ze stond terecht, ver dacht van gifmoord op haar echtge noot Johannes G. Oosterlaar. In tranen bekende de vrouw aan de president, mr. R. W. Reindersma, dat ze in februari haar man had vergiftigd. Alles door mijn schuld en omdat hij mijn kinderen treiter de. Ik kon er niet meer tegenop, zei De officier van Justitie had geen medelijden met de verstandelijk zeer beperkt begaafde vrouw. Hij toonde zich ontzet door de gevoelloosheid, waarmee alles was gebeurd. Zijn eis baseerde hij mede op het psy chiatrisch advies. Verdachte was de vergiftiging thuis begonnen en had die in een Zwols ziekenhuis voltooid. Eerst had ze een aftreksel gemaakt van een rattengif dat haar man zelf had ge kocht, en dat door zijn koffie ge daan. Oosteriaar had hier niets van gemertct. Later had ze vloeibaar rattengif gekocht. Tenslotte werd haar man zo ziek d-»t hij in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Daar liet verdachte haar man limo nade drinken met een dodelijke do sis van het gif. De zaak kwam vlak voor het overlijden van het slachtof fer aan het licht. Toen bleek name lijk bij een urine - on derzoekdat men te doen had met een geval van thalliumvergiftdging. „Als uw huwelijk met Oostelaar niet goed was, had u toch ook wel op een andere manier van hem af kun nen komen", opperde de president. „Ik was zo bang, dat ik mijn kinde ren zou moeiten afstaan", antwoord de verdachte, die geen scheiding had gewild. Daar is nu meer kans op, meende de president. Mr. Montein constateerde in zijn requisitoir wel een sterke beperking in verdachtes geestvermogens, maar achtte haar niet volledig ontoereke ningsvatbaar. Hij schetste het slachtoffer als een vrolijke, zorgelo ze man van wie in het gezin weinig was uitgegaan. De officier merkte verder op. dat verdachte sinds december 1973 meer malen in een gelegenheid in Deven ter was geweest, waar ze met een Turk kennis had gemaakt. Met hem had ze op 10 januari de eerste fy sieke betrekkingen gehad. Veertien dagen later deed ze voor het eerst gif in de koffie van haar man. De verdediger, mr. J. W. Kobossen, vond acht jaar geen adequate straf. Hij achtte vijf jaar genoeg en elk jaar langer zinloos. Op 14 juni zal de rechtbank uit spraak doen. Het uitzendbureau de Haagse Prinsestraat dat gistermiddag werd overvallen. len zuinig moeten zijn, zei mr. Wag ner. Zuinig met de schaarse en dure benzine. Dat kan bijvoorbeeld door niet te hard rijden, door het gebruik van onze auto's te matigen en door onze auto's goed te onderhouden. Mr. Wagner maakte deze opmerkin gen, nadat hij uiteen had gezet, dat er door bepaalde oorzaken een si tuatie is ontstaan, waarin niet vol doende nafta beschikbaar zal zijn om aan de vraag naar motorbenzine en chemische grondstof te voldoen. Het is gezond deze situatie te on derkennen. Het is zaak, dat en de olie-industrie dustrie, in nauw, open en eerlijk overleg met nationale en internatio nale overheden, zinvolle maatregelen voorbereiden en tot uitvoering bren gen. Mr. Wagner vertelde over de voor geschiedenis van de huidige situatie, dat in het verleden een overschot aan nafta heeft bestaan. Bij eenvou dige raffinage komt uit ruwe olie ge middeld ongeveer 18 procent nafta, grondstof voor benzine en tevens grondstof voor de chemische indus trie. De rest is gasolie en stookolie. Met de snel toenemende industria lisatie en de overgang op met olie ge- DEN HAAG Een belangrijk deel door de stijging van de premie ringspremles te verminderen. Verder de stijging van de premiedruk in de arbeidsongeschiktheidsverzekering dringt minister Boersma er bij de de chemische in- de periode tot 1977 wordt veroorzaakt (WAO)Dit zegt minister Boersma SER op Sociale Zaken in een brief die brengen Kampen telt de stemmen opnieuw de gemeente Kampen heeft gis- tijdens de gemeenteraadsverkiezin- gen uitgebrachte stemmen. Gebleken de auto ls dat in drie van de vier onderzoch- kwam pas laW^I-oaThet autopark te stembureaus fouten zijn gemaakt. Volgens minister Boersma zijn thans geen aanwijzingen dat er aan de stijging van de WAO-premie een einde komt. In de brief vraagt de bewinds man aan de SER een advies over de mogelijkheden om de tegenvallen- KAMPEN - Het hoofdstembureau de van de sociale veraete- snel het advies uit de vraag welke kwall- hij aan de Sociaal -Eoonomische Raad tatieve en kwantitatieve informaties heeft gestuurd. over de uitvoering van de sociale BIJ ongewijzigd beleid zal de pre- verzekering voortdurend moeten wor- mie WAO in 1975 oplopen tot 9.2 den verzameld. Het is van het groot pet, en in 1977 tot 10,4 (1974 8,4). ste belang om tijdig over voldoende gegevens te beschikken om tot een betrouwbare prognose te komen, al dus de bewindsman. vijftig en het begin van de Jaren tig steeg de vraag naar stookolie huisbrandolie sneller dan die benzine de opkomst DEN HAAG Een naar schatting 20-jarige jongen, die zich van een donkergekleurde pruik en een zonne bril had voorzien, heeft gistermid- Zonder wat te zeggen legde hij op met draaiende motor gereedstaande Sen groeien, kwam er een einde haar bureau een briefje, waarop met bromfietser sprong. Vervolgens re- het nafta-overschot. De recente ge- krantenknipsels het woord „Over- den beiden weg in de richting van val' was geplakt. Mejuffrouw Stap Kortenbos. De Haagse politie was vrij snel de chemische Industrie snel gin- °e PvdA in Kampen had op hertel- ling van de stemmen aangedrongen. E en stembiljet werd donderdag morgen ongeldig verklaard. Omdat TEERAFVAL IN WEILAND beurtenissen hebben de situatie ergerd: door de verviervoudigde olie- dere onbekendejtiezerjrawel op prijzen werden kolen weer een eco- j1"* ~TW voorschijn haalde muur een schot afvuurde. De kogel litiewagens verzocht uitvalswegen wketste tegen het plafond, tegen bureaulade. De actie leverde hem andere muur en kwam tenslotte totaal circa 11.000 gulden op, met de vloerbedekking terecht zonder houding welk bedrag hij zich op een brom- iemand te raken per. Prinsestraat 74 gepleegd. Hij maak te zich meester van een aantal loon zakjes en deed ook een greep in AXEL Door het gemeentebe stuur van Axel (Z.V1.) is op een wei kandidaat van het GPV als op een land buiten de bebouwde woonkern afwijkingen kunnen hH de SGP had gestemd. Dst was de Zuiddon*, vlak bi] de Belgis^e ÏÏSp™^ Afwijkingen voorkomen tijdens de zwangerschap UTRECHT Vrouwen die al kind hebben met aangeboren vuurwapen te- de overval bdj"het uitzendbureau. Dl- nomisch alternatief voor stookolie - naco vermiidPn direct op een reet werden alle surveillerende po- werd, ook door de zachte winter, de stem die het GPV thans tekort komt grens ongeveer twee ton bitumineuse Door in de veertiende tot zpetiWmta ïiHamananr trraax nooi- Vtuiehranstallo vaaI min. voor een raadsZetel. Het ZOU kun- n.fvn.1 THit nroni, jue betekenen dat de PvdA van Den Haag in de gaten te hou den, maar cüt leidde niet tot de aan- de dader en zijn hei- fiets uit de voeten maakte. De dader maakte bij de overval gebruik van een vuurwapen, waar mee hij één schot loste. Niemand werd echter geraakt. De Jangen vermoedelijk nafta wordt verkregen). Het gevolg geturfd, zoals te doen gebruikelijk is. teerachtlge afval aangetroffen. Dit week van de in de laatste veertien dagen water van de vrouw te onderzoeken. Axel kunnen de artsen zien of een kind zal worden geboren met zijn gedeponeerd. De politie onderzoekt nog wie dit afval ter plaatse heeft gestort. Direct daarop deed de overvaller sn forse greep in een op het bu- ïau van de filiaalhoudster staande doos, die in verband met de beta lingen aan allerlei uitzendkrachten Chinees-Indisch type en ongeveer vol met loonzakjes zat. De dader lang stapte omstreeks pakte de loonzakjes, stopte die in r half twee het uitzendbureau een tas die hij bij zich had en liep waar op dat ogenblik drie «nel naar de achterkant vata het Actief aan we- bureau. Daar trok hij een Iade open. De overvaller liep naar waarin wat geld lag waarover hij zich eveneens ontfermde. Met de buit rende hij weer de Prin- het bureau van de 22-jarige mejuf frouw E J. J. Stap uit de Dunarnt- straat in Zoetermeer, filiaalhoudster senstraat in, hij tiental r i het uitzendbureau. ters verder achterop de duo 1 In Uw blad van 30 mei Jl. kom ik in Spanje en ln de talrijke dlotato- PAK dat zij door deze beloften op verschillende plaatsen de uit- riale regimes spraak tegen, dat de PvdA dan wel zijn in het PAK in diverse gemeenten, Rot- zijn stakingen die om politieke rede- terdam, Groningen, Leiden, enz. bij nen worden uitgeroepen zonder meei de recent gehouden verkiezingen de fascistisch van aard. absolute meerderheid in de gemeen teraden heeft behaald. Ik beluister nu helaas ln ultspra* Hoewel uw redactie uiteraard niet 5®° van de linkervleugel van he op ieder slakje zout kan leggen, wa- PA* een tendens om naar een so re een correctie hier op zijn plaats cio-fascisme af te glijden, want zo geweest. Bi) stemverhoudingen van wel Gronüigen ais ln Rotterdam 51:49 of 19:18 is er alleen sprake A" de Derde Wereld) hun kiezers de democratie te grab- fascistisch. Evenzeer bel gooien ontaarding tisme? De PvdA zélf heeft zich, als zien als ene valse camouflage, een loze leuze, alléén gericht op het dat dit betekent de streven naar macht op basis van de idealisme in fana- helft plus één. Mogen we hopen dat de soep niet heet zal worden gegeten als goed begrijp, tot nu toe onthouden door sommigen wordt opgediend kiezen, al ware het alleen voor de duidelijkheid die zij zegt na te stre ven. Het is te hopen dat een fatsoen- de lijke partij, zoals de PvdA altijd is gaan er bij hen stemmen op ccii 'gewone* meerderheid Onder ab- begetting van wethoudersplaatsen tot geweest, zich niet laat meeslepen solute meerderheid wordt en werd hun »U«nheerschappiJ te maken op door haar linkervleugel, die blijkbaar verstaan die van hetzij 66 %of meest- «rond van hun gewone meerderheid, al zelfs 75%. zaak is voor werkelijk democratisch socialisme, dat heeft de historie wel geleerd. C. G. G. J. VAN STEENIS Marelaan 55 Oegstgeest. rug of met onvoldoende schedelaan- leg. Dit hebben Engelse onderzoe kers samen met het Rotterdams centrum voor prenataal onderzoek ontdekt. Eerder is een dergelijke methode ontdekt om vast te stellen of een mongooltje zal worden geboren. On geveer vier tot zes procent van alle pasgeboren baby's - heeft een vorm van aangeboren afwijking. Omdat 't onderzoek in een vroeg stadium van de zwangerschap kan gebeuren, kun nen de ouders beslissen of zij al of niet een abortus wensen. ARP-kamerleden tegen de STER op zondagen DEN HAAG Minister-president gingsplannen de helft plus één. In Uw blad van 30 mei staat, dat het voor hen "kie- Het misbruik van de term abso- zersbedrog zou zijn als een wethou- andere signatuur NAVO-kringen een „geweldige halle- nister luut is niet alleen onjuist v^ien^tendenteus^^yejieht^plus toegelaten"?" Een" mooie uitleg' Den Uyl verwacht niet dat men in delen. Begin deze week heeft de ml- één voelt zich door het woord "abso- luja" zal laten horen over de lopige defensieplannen van de Ne- op gewezen, dat derlandse regering. „Maar ik ver- de herverdeling zlngsavond in Vaassen er nog een verdergaan de defensietaken verkie- luut" gerechtigd de dienst uit te 1 programcollege te En daar zou niets op tegen zijn. Integendeel, mits uiteraard dit niet Keerpunt 72 wil maken tot andering van democratie in een fas cistisch gekleurd regiem. En die haar idealen van inspraak, worden die Links altijd zózeer heeft willen bevorderen, nu dreigt te onthouden aan bijvoorbeeld 49% van de Rotter damse kiezers. Gezien deze reactie, i politiek fatsoen, dat wil zou men ertoe kunnen neigen het zo- democratie. Beseffen de genaamde idealisme der PPR. (Wij moeten het wat de formule- lingen menen dat DEN HAAG De ARP-tweede ka merleden Scholten en Van Houwe- afwijzend moet ring „absoluut" betreft met de ge- worden beschikt op de aanvraag van Tii" de STER om ook op zondag voor de televisie reclameboodschappen uit te zenden. Zij menen in schriftelijke vra gen aan minister Van Doorn (CRM) dat niet van de normale gedragslijn om de zondag zoveel mogelijk te vrij- HBB het commerciële moet wacht ook geen echt negatief ant- nodig ls. De omvang woord", zo zei hij gisteren na afloop tuur van de Nederlandse krijgsmacht in polariserende zin van het wekelijkse kabinetsberaad. dienen zodanig te worden veranderd programma ook rekening zou houden Inmiddels heeft minister Vrede- dat de defensie op langere termijn met de mening van de helft min één ling (Defensie) op vragen van het betaalbaar blijft. procent der kiezers. De verhoudin- PPR-Kamerlid De Gaay Fortman Volgens de minister zitten aan dit gen in iedere democratische maat- geantwoord dat er geen Nederland- stormachtige vernieuwingsproces zor- schappij zijn e se generaals met ontslag hebben ge- gelijke kanten, maar over het alge- mis, in de zin meen is hij niet pessimistisch over verschillende stromingen, en dus het verloop van dit proces van wat zaak van geven en nemen, waa hij noemde maatschappelijke inte- tot op zekere hoogte alle stemmen de linkervleugel i het r maatschappijverbetering te gaan achte inzender óneens zijn. Waar hij over meerderheden van 66 procent spreekt, heeft hij het over „gekwalificeerde", bijvoorbeeld no dig in de Kamer bij grondwetswijzi ging. Een meerderheid van meer dan 50 procent is „absoluut", hoe- men zich ook wendt of keert) worden afgeweken. ADVERTENTIE drelgd omdat de inhoud van de de fensienota hun instemming niet hebben. De bewindsman verklaarde nog gratie in de krijgsmacht. „Het is niet i hun trekken komen. Zo zie ik al- steeds achter de eerder gedane uit- de bedoeling om abrupt de Neder- thans een democratisch bestel. spraak: „Een generaal die met ont- landse taken af te wentelen op gro- slag dreigt heeft het van mij al ge- Alle andere maatschappelijke stel tere bondgenoten, maar deze landen seis, waarin een minderheid het be- moeten wel duidelijk beseffen dat de stel wil beheersen, hetzij onder het i de kosten van mi- socialisme (zoals in de defensie op het ogenblik bezorgd litair materieel niet ongestraft door landen achter het IJzeren Gordijn), is over de aangekondigde bezuinig kan gaan", zo zei de minister. hetzij regelrecht autocratisch (zo als 't Is weer schoolvakantie. 'n Dag lang.' Informeer ook eens bij NS naar de speciale tarieven. Da's nog* verbazingwekkend voordelig ookl Met het elektronisch verlies- en winst-spel. En de vloeibare lucht-maker. En de gehoorzame elektronen. En de geniale ^vierkante millimeter. En het ongelooflijke communicatiewezen. En vijfhonderdachtentachtig andere open-mond- verbazingen. Allemaal in het Evoluon. Neem ze 'es 'n dagje mee van de ene verbazing in de andere. In het Evoluon. n de rondweg in Eindhoven. Geopend maandag t/m vrijdag Entree: 11,2.60 par pereoon. Kerstdag an Nieuwjaaradag gesiotaa

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7