Nieuwe groep in Leiden: 'Boolus' Oma en zwemonderwijzeres: 'Zo gezond als een Maandag: Pink in 74 ZATERDAG 1 JUNI 1974 LEIDEN Maandagochtend om tien uur, Tweede Pinksterdag barst het geweld los: het Plnk-in Festival gaat van start, op het terrein van het Jeugddorp aan de Voorschoterweg. Mud, Geor- die. Al Steward, Rockiri Martin and his Delta's, Ferre Grig- nard, Boolus, Earth and Fire en Sparrow zullen de muzikale klanken laten schallen. Hans Ree speelt een schaaksimultaan en Neerlands Hoop Express zorgt voor de nodige rauwe, harde en bizarre humor. Voor vijftien gul den kan men er terecht. Of met een kaartje in de voorverkoop, dat maar een tientje kost (bij de VVV-kantoren en in het ge bouw van K. en O. aan de Oude Vest te krijgen. Te hopen valt, dat de bewoners van Leiden Zuid-West de Jeugd haar fes tiviteiten zal gunnen. De mu ziek zal tot in de wijde omgeving ongetwijfeld hoorbaar zijn Maar dat gebeurt ten slotte niet iedere dag. LEIDEN Op de Pink-In van maandag zal een nieuwe Leidse for matie worden geïntroduceerd: "Boo lus". Nieuw is maar een betrekkelijk begrip, want drie van de vier leden zijn afkomsig uit de voormalige vijf- mansgroep Brave New World, die vorig Jaar ontboAden werd vanwege, zo gaat dat, uiteenlopende muzikale ideeën. ervaring heeft opgedaan, o.a. in het trio Pim Hagema. Het viertal zal op de Pink-In voor het eerst optreden, na een voorbereidingsperiode van bijna een half Jaar, want in Januari is de groep met repeteren begonnen. Ze beschikt in Roelofarendsveen over repetitieruimte. Inmiddels heeft Boo lus vijftien a twintig zelfgeschreven nummers op het repertoire staan. Wij proberen iets te maken, dat oorspronkelijk lijkt. We hebben ook geen groep als voorbeeld genomen". Op dit moment is de muziek voor de leden van Boolus nog geen (enige) broodwinning; in de toekomst zit dat er wellicht in, "al zitten we niet bib berend te wachten op een platen maatschappij", zegt Nix. In ieder ge val dient de muziek van Boolus niet gerekend te worden tot het betere commerciële stampwerk. "We willen de mensen niet doodschieten met ge luid". Het optreden op de Pink-In, een uur achtereen beschouwen dele den als een goede test. Nix: "Het is een uitstekende gelegenheid om eens te kijken hoe onze muziek bij de men sen overkomt. Ten slotte kennen ze ons iwg niet". In het najaar zal Boo lus vaker op de bühne verschijnen. Men verwacht optredens door het hele land. Voor diverse concerten in Zuid-Holland zijn al afspraken gemaakt, o.a. in het Kreatief Sen trum in Leiden. Kees Nix, Caspar Hageman Voor wie wil weten hoe Boolus te Peet Heemskerk zijn gedrieën op- Plaatsen is: Kees Nix zegt: „We zit- nieuw begonnen en als vierde hebben zij drummer John Luttik aangetrokken, die ln diverse groepen ten in de muziek om iets nieuws te brengen. Je kan het niet ergens mee vergelijken, niet in een hokje stoppen. Lieve mevrouw, u had vandaag geld kunnen verdienen. Misschien wel veel geld. Ga morgen maar 'ns praten bij uitzend bureau Luba. Geen duf thuiswerk maar leuke, levendige baantjes voor een paar dagen per week. Zo lang als u wilt. Als u slim bent gaat u morgen. LEIDEN: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 01710—40341. ALPHEN A. D. RIJN: Donizettihof 10. Telefoon 01720—94698. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De ■'redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Mevrouw Van der Krogt met haar pupillen: m'n hele leven is er ontzettend mee veranderd (Foto Jan Holvast) LEIDEN "Ik was 52 Jaar en ik kon geen slag zwemmen. Dus ik elke morgen naar De Vliet. Leren zwem men. Maar Ja, die Jongens van my zaten daar in het diepe. En ik zat maar wat in het ondiepe te ploete ren. Dus ik zag dat zo eens aan en ik dacht: ik moet er komen en ik zal er komen. Op een gegeven moment kon ik het. En toen zei ik tegen de Jongens: zodra ik oma ben, spring ik van de hoge. Nou, ik werd oma. En de volgende morgen: Ja hoor, daar stonden ze te wachten. Dus ik op de hoge en springen hè". „Na verloop van tijd gingen er nog een paar kinderen het huis uit. Ze trouwden, afijn, u weet hoe dat gaat. Het werd wat stiller in huis. En ik kreeg gewoon de rlebels. Toen dacht ik: ik moet wat gaan doen. In 1972 besloot ik die cursus te gaan volgen. Maar Ja, allemaal vrij Jonge mensen hè, dat varieerde van 25 tot 40 Jaar. En ik was toen 58 Jaar, dus ik vroeg: is m'n leeftijd geen be zwaar? Nee, dat was geen bezwaar. Nou, ik naar die cursus. En daar was het moeder voor en moeder na hè. Want Ja, ik was 58 dus "Het eerste examen was in Utrecht, dat was theoretisch. En iedereen was maar zenuwachtig. Maar ik niet: ik vond het machtig. Dus ik dacht: vooruit. Nou, en toen slaagde ik, dus ik kon doorgaan. Daarna kwam het tweede examen - eigen bedrevenheid - en dat was in Rijswijk. Je moest dan eigen slagen laten zien, reddend zwemmen en zo. Maar ze houden helemaal geen re kening met Je leeftijd natuurlijk. Dus op een gegeven moment moes ten we de crawlslag doen. En tja, mijn schouders zijn niet meer zo lenig na tuurlijk. Dus dat ging niet zo best. Ik kreeg een herexamen". Oudste Het diploma heeft in de huiskamer ,aan de Sweelincklaan een opvallen de plaats gekregen. Het is veelvuldig ondertekend door gecommiteerden Maria Susanna van der Krogt-Pan- nebakker, zwemonderwijzeres, 27 mei '74, KNZB. Overtuigender bewijs is niet mogelijk. Mevrouw Van der Krogt, moeder van acht kinderen, oma van acht kleinkinderen en naar haar verzekerd is tot dusver de oud ste (erkende) zwèminstructrice in Nederland, heeft het gehaald. Ze voldeed ruimschoots aan de opdracht die ze kreeg bij het herexamen: ver beteren van de enkelvoudige rugslag. Een uitvoerige illustratie van hoe dat allemaal ging: mevrouw Van der Kfogt wipt op de rand van haar stoel en gebruikt beide armen. "Nou, die kleuters allemaal bij elkaar hè. En dan achteruit, buikjes omhoog. En weer naar elkaar toe. Prachtig. Dan weer achteruit, buikjes omhoog en trappelen met de voetjes". Mevrouw Van der Krogt een blozende, vitale dame, wier appel gebak en koffie evenzeer met een diploma zouden moeten worden be kroond vond het "een uitdaging tegenover mezelf". De tweejarige cursus, die zij overigens in anderhalf jaar tijd voltooide, is dan ook niet zonder gevolgen gebleven. "M'n he le leven is er ontzettend mee ver anderd. Toen de kinderen uit huis gingen ik heb er nou nog twee thuis en ze zijn. echt lief hoor. maar ja. ik hoef nou niet meer zo voor ze te zorgen had ik echt de gedachte van: nou moet ik doorroeien. En dat zwemmen, die cursus, dat heeft het echt gedaan". Mevrouw Van der Krogt, wier kin deren in de veronderstelling ver keerden dat zij op 29 mei examen moest doen, werd nadat zij geslaagd was, luidruchtig door haar kinderen afgehaald. „Ik belde eerst naar huis op en ik zei: met je geslaagde moeder. Wat? Maar je moest toch.Nou, toen ik thuis kwam, hadden ze de vlag uitgehangen, met een badlaken eraan en m'n leerbroeken. Er werd zo'n plonaise-plaat opgezet en de Jongens namen mij op de nek. En hup naar buiten. Ik heb vreselijk ge lachen". #,Kom zwemmen" Had ze voordat ze met de cursus begon al enige instructieve ervaring met kinderen van de Anna-kliniek en gehandicapten, haar werkterrein heeft ze inmiddels aanzienlijk ver groot. Ze geeft zwemles in De Vliet zes ochtenden per week-, gaat op de woensdagavonden weer beginnen met gehandicapten en zal voorlopig als invalster fungeren op de vrij dagavond. Zo'n diploma doet veel. Over het zwemmen: "U kunt het niet genoeg in de krant zetten. Kom zwemmen. Ik kan het iedereen aan raden die ouder wordt. De mensen hebben tegenwoordig zoveel klach ten: 't is dit en 't is dat. En dan zeg gen zeje mag dit niet doen en je mag dat niet doen. Maar zo mogen wel altijd zwemmen. Het is toch ook zalig. Zo gauw als ik In het zwembad zit, dan ben ik gewoon gek. Je raakt er ook heerlijk ontspannen door. Al lemaal dingen die Je dwars zitten, vergeet Je gewoon. Bovendien word Je nooit meer verkouden, je bent zo gezond als een beer". LEZERS SCHRIJVEN: Volksmisleiding De laatste Jaren is mijn vertrou wen in cijfers en statistieken steeds minder geworden en ik heb de in druk. dat ik hierin niet alleen sta. Alleen al de uitslagen van diverse enquêtes, die erg kunnen verschil len, wanneer zij door verschillende groepen of instanties gelijktijdig wor den uitgevoerd, maken iemand wan trouwend. Ik wil zeker niet beweren dat men cijfers vervalst, maar er kan op heel vreemde manieren met cijfers worden gegoocheld, waardoor je met dezelfde cijfers bij wijze van spreken dan kunt bewijzen dat iets „zwart" is en tegelijkertijd „wit". Waar de fout in deze cijfer verwerking zit, krijgt het publiek nooit te zien, maar het is wel duide lijk, dat er dikwijls grove fouten ge smaakt worden. Het meest opmerkelijk staaltje van „cijfergegoochel" had wel plaats tij dens de televisie-uitzending van de verkiezingsuitslagen. Hoewel in de meeste gemeenten de progressieven matig tot veel wonnen en het C.D.A. behoorlijk achteruit was gegaan, presteerden zowel de heer Andriesen als de heer Aantjes het te beweren, dat ze „in de lift zaten" en „lang zaam bezig waren weer terug te ko men". Ze baseerden deze opvatting op een zogenaamde vergelijking met de afgelopen Statenverkiezingen. Dat er hier ergens volkomen foutief met cij fers werd omgesprongen is toch wel duidelijk? Pv.d.A. tientallen zetels er bij, C.D.A. tientallen zetels ach teruit in de gemeenteraden en dan durft het C.D.A. te beweren, dat ze licht „vooruit" zijn gegaan! Dit is een ergerlijk staaltje van volksmis leiding! Ik wil niet beweren dat er hier kwaadwilligheid ln het spel is to.v. de P.v d.A.. maar het lijkt er wel veel op. Waarom hebben de heren An- driessen en Aantjes niet ruiterlijk toegegeven dat ze aan invloed in de gemeenteraden hadden ingeboet? Ze hadden er aan toe kunnen voegen dat het C.D.A. nog maar pas is op gericht en nog moet uitgroeien. Dat ze daarmee rustig zouden doorgaan en de toekomst met vertrouwen te gemoet zagen. Dan waren ze ge loofwaardig geweest voor het gehele volk. Nu was het een beschamend en ergerlijk staaltje van volks misleiding. R. DE JONG-BEUKERS Tomatenstraat 5, Leiden. LEIDEN Ontwerper Philip Uythoven heeft in Breestraat en Haarlemmerstraat wimpels opge hangen, zonder opdruk en enkele met gaten (op foto Jan Holvast). Waarvoor is dat? Het is een voorbereiding van het 400-jarig bestaansfeest van Leidens Ontzet in oktober. Dan komt er een feestversiering. Om uit te proberen of de wimpels geen overlast veroorzaken voor de bewoners van de panden, zijn nu deze "proefballonnen" opgelaten. In de gaten, die nu nog in de wimpels zitten, zal te zijner tijd een afbeelding van een in 1574 uitgegeven munt worden aangebracht. In de Haarlemmerstraat, in de Steenstraat, bij het station en waar het maar kan in het centrum zullen ze wapperen. De munten zullen ook afgebeeld worden op tee-shirts, stickers en vaandels, die uitgebreid in de omloop worden gébracht. Links en rechts alvast tekeningen van de voor- en achterkant van de munt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3