Het blijft zoet geuren in het Vondelpark STAD ZONDER SLEUTELS Zwemmend de berg af op Sicilië ZATERDAG 1 JUNI 1974 PAGINA 15 Door Cor Docter Niet iederéén gaat nog naar Sicilië. En dat is alleen maar een aanbeveling voor de steeds grotere groep vakantiegangers, die de al platgetreden paden wil vermijden. Wel breidt Sicilië, mikkend op de toekomst, het aantal toeristische mogelijkheden voortdurend uit en daarbij wordt rekening gehouden met de komst van de jonge, sportieve toerist. Nergens komt dat beter uit dan in Citta del Mare, aan de noordkust van het Italiaanse eiland, op 36 kilometer van Palermo. Een komplete „Stad van de Zee", een stad zonder sleutels tevens Tot Hotelplan Zwitserland er vorig jaar insprong (dit Jaar heeft ook Hotelplan Nederland het in zijn pak ket opgenomen) had het ambitieuze projekt moeilijke beginjaren. Een grote verzekeringsmaatschppij fi nancierde dit ambitieuze projekt, dat het midden houdt tussen Club Me- diterranee en de Engelse But- linkampen. Op het eerste gezicht met de terraskamers (er is ruimte voor meer dan tweeduizend perso nen), eigen douches, toiletten en te lefoons, boetiekjes, kapper, veel gratia evenementen, openluchtshows, bio scoop, grote en kleine zwembaden, crèches en oppasdienst een ideale va kantiegelegenheid voor het hele gezin. Maar wie rondkijkt en doorpraat met de staf komt tot de overtuiging, dat er bij de opzet toch in eerste instan tie is uitgegaan van Jonge, zelfstan dige reizigers en Jonggehuwden, die meer willen dan een vakantie van bakken en luieren. Alles is hier op activiteit ingesteld en alleen ouderen, die zich daarvoor nog Jong genoeg achten, zullen zich hier ook op liun plaats voelen. Overdag kan men zeilen, tennissen, van zwembad tot zwembad en tenslotte in zee glijden langs blauwe banen, en uit stapjes maken een wagen huren is zeer voordelig, maar men moet flinke afstanden afleggen om be zienswaardigheden te bereiken. Een excursie naar de Etna vereist twee dagen. 's Avonds komt het gezelligheidsle ven pas goed op gang in bar, grill restaurant (er wordt met kralen be taald) of discotheek, waar tot diep in de nacht wordt gedanst in een sche merige sfeer. Een ervaren reisman in ons gezelschap stelde het ronduit: „Een goede vakantie voor mensen met uithoudingsvermogen en vooral voor de Jongeman alleen, die kontakt zoekt, of de Jonge vrouw, die in haar vakantie niet alleen wil blijven. Het hele systeem van aansluiten aan ta fels, elkaar bedienen en dergelijke is op kennismaking ingesteld. Dat de vakantiestad geen sleutels op de deu ren kent verhoogt nog het gevoel van vrijheid; er is hier trouwens nooit iets uit de kamers weggehaald". Wie graag tijdens de vakantie met andere enkelingen of paren omgaat zal in Siciliaanse projekten als deze veel van zijn gading vinden. Dat niet alles zo moeiteloos bereikbaar is als in de geijkte vakantie-oorden, zal het idee van een vakantie anders- dan-anders alleen maar verhogen De reis via de lijndiensten van Alitalia is comfortabel genoeg in Douglas DC 9 of DC 8. Maar 't overstappen in Rome kost tijd. Het stimuleert het gevoel van een-tikje-pionieren, maar ook dit vereist weer een sportieve in stelling. Voor mensen met kinderen is de vakantie alleen aan te bevelen, als zij bereid zijn him kroost aan de goede zorgen van anderen toe te ver trouwen; zo niet, dan zouden zij te veel missen van Juist die attracties waaromheen dit nieuwe vakantiege- beuren is opgebouwd. Inspecteur Eiber sen: „Van drie druppels hasj-olie ga je 24 uur van de kaart". De "Lammie" een aardige vangst, maar de markt gaat ge woon.door. worden, heeft zij daar inspecteur Elkersen niet blij mee gemaakt. "Kijk, als de regering er anders over denkt dan ik. betreur ik dat. maar als het spul gelegaliseerd wordt, heb ik mij daar als politieman wel bij neer te leggen. Maar als ik merk dat er zo veel zijn die van de hasj op de heroine overstappen en ik weet dat in die handel veel Chinezen zitten, dan zeg ik: Nederland is een lief land waar veel mag, vooral als Je een vreemdeiL-3 bent." Centrum Is Amsterdam - zoals vaak wordt beweerd - het centrum van de Europese handel in soft drugs? Koos Zwart: "Nederland heeft zelf waarschijnlijk het grootste hasjver- bruik van de wereld, en dan gaan er natuurlijk ook tonnen naar de Amerikanen in Duitsland. Het centrum? Ja, dat mag je wel zeggen. Ook al omdat door de sufheid van de politie de aanvoer gewoon dóórgaat." Elbersen: "Er valt niet te zeggen dat Amsterdam het centrum is. Kijk, als die smokkelaars merken dat we de haven van Amsterdam in de gaten houden varen ze naar Rotterdam of Vlissingen of Antwerpen of Ham burg, daarom kun je niet van een centrum spreken, geloof ik. Maar wel is het zo dat als Je straks weer zo'n drieduizend Vondelparkers krijgt die allemaai een halve gram hasj per dag willen hebben, dat je dan kunt nagaan wat er omgezet moet worden." Frits van de Wereld en zijn makkers zijn gearresteerd Hun miljoenenavontuur met de "Lammie" is stukgelopen. Legalisering van soft drugs zal voor hen als handelaars niet betekenen dat ze de (overigens in vergelijking met het buitenland milde) gevangenisstraf zullen ont gaan. Concurrenten - en vermoede lijk ook vrienden - van Frits gaan gewoon door. De politie weet het Ze weet ook dat ze niet voortdurend tips uit de onderwereld zal krilgen (zoals met de Lammie het geval waas). Daarom kan het plezierjacht dat vannacht in Breskens binnen loopt of de kotter die morgenoch tend in Harlingen aanlegt weer ettelijke duizenden kilo's "ro- Libanon" aan boord hebben die ongemerkt gelost en over het land gedistribueerd worden. Het zal deze zomer weer zoet geuren in het Vondelpark. „Dit is het begin", nu in „De rooie haan"), terwijl diezelfde berichten tot voor kort ook de pagina's van „Aloha" sierden. Het zijn vergelijken de prijzen van zo'n tien soorten hasj, en enkele soorten kif en weed, bedoeld als richtwijzer voor de consument. Want, zegt Zwart: „Als Je in Maastricht voor Pakistan zeven gulden per gram zou moeten betalen en in Amsterdam drie gulden, dan halen we daar een gemiddelde prijs uit, en als je dan ergens anders acht gulden betaalt ben je knots. Dat hebben we altijd gehad, die consumentenaanpak vrijwaring tegen te hoge prijzen." Cognac Inspecteur Elbersen bekent me dat hij nog geen aspirine zal slikken en bij vermoeidheid meer heil ziet in een glas cognac. Elbersen en Zwart vinden elkaar hier min of meer. Zwart: "In de maatschappij is het zo dat de mensen worden opgezweept tot een productienorm waarbij ze zich ongelukkig voelen en daardoor is het gekomen dat het allergrootste druggebruik neerkomt op het slikken van valium en librium, waar he helemaal maf van wordt. En dan is ook het aantal alcoholisten allang niet meer te tellen. Nou, laat ze dan toch liever hasj roken." Daar wil Elbersen uiteraard vol strekt niet aan. Want: "Al weet ik niet wat voor uitwerking, hasj op den duur kan hebben, ik weet wel dat als Je drie druppels hasjolie. zoals die in de Lammie is gevonden, op een sigaret doet en Je rookt hem op, je dan achttien tot vierentwintig uur van de kaart bent. Jawel, noem het maar high, ik noem het van de kaart.Die olie is trouwens ook veel makkelijkér om te smokkelen, natuurlijk. Als Je vijftig kilo gedroogde hasj neemt heb Je al een hele baal. maar als Je een concentratie van. pak weg. negentig procent hasjolie kan maken heb Je in een klein flesje wèl het equivalent van negentig kilo hasj. We wisten van het bestaan van die olie af, daar waren wij hier ongeveer de eersten in. maar het is wel nieuw dat het nu met vele liters tegelijk ons land binnenkomt." Toen de regering-Den Uyl begin dit jaar "na grondig beraad" meende dat het gebruik en het bezit voor eigen gebruik van hennepproducten zo spoedig mogelijk uit de sfeer van het strafrecht gelicht diende te Dat moet een gigantische "high" geweest zijn in de vuilver brandingsoven van Alkmaar. Daar werd begin mei zo'n 1600 kilo hasj, die door de bemanning van de smokkelkotter Lammie bij Callantsoog aan wal was gezet, in brand gejaagd zeg maar dag tegen omtrent 3.500.000 bewustzijnsverruimende si garetten. Het vuur werd daarna nog eens flink opgepookt om opnieuw 1600 kilo te vernietigen die de politie had opgevist uit het ruim van de geborgen kotter, en vervolgens gingen ook de 27 warm waterflessen fhet hasjolie de vernieling in. Amster dam op een droogje, deze zomer? Wenende Vondelparkers die met goudgeld in het klamme knuistje op dealers jagen teneinde een klompje hasj af te smeken? „Vergeet het maar", zegt inspecteur C M.L. Elbersen, chef van de afdeling verdovende middelen van de Am sterdamse politie. „Het was natuur lijk "een aardige vangst met die Lammie, maar de markt gaat gewoon door. Tijdens de vijandelijk heden in de oktoberoorlog in Israël kwam er weinig binnen, maar nu gaat het weer volop. Alleen ben ik er wel van overtuigd dat ze nu na het pakken van de Lammie op nieuwe middelen gaan zinnen. Zeg dat ze het spul nu met vliegtuigen gaan droppen; nou. dan zouden wij ons ook moeten bewapenen met vliegtuigen. En dan kun Je ook nog gaan filosoferen over het eventuele afschieten van die smokkel vliegtuigenmaar zo ver zijn we voorlopig nog niet". Elbersen is een in keurig pied-de- poule gestoken, grijzende vijftiger die vele broertjes dood heeft aan alles wat maar zweemt naar tolerantie ten opzichte van het gebruiken van „soft drugs" (mari huana. hasjiesj) Tegen Met meer overtuiging dan de zwellende stemming in Tweede Kamer en regering HJkt te wettigen merkt hij op: „Ik betwijfel of de legalisering van soft drugs er door komt; als politie zijn we er in elk geval tegen. Het gaat me gewoon te ver. want wat krijg Je dan? Als het in Duitsland, België en Frankrijk wel verboden blijft en in Nederland mag het, nou, dan zie ik van de zomer wel een leegloop van Duitsers, Belgen en Fransen die hier komen kopen, en stel Je eens voor wat een rotzooi het dan wordt. En wat dacht Je dat er gebeurt als sigarettenfabrikanten het spul mo gen gaan verwerken? Dan worden die sigaretten naar het buitenland gesmokkeld en krijg Je natuurlijk grote troep in EG-verband". Door H. J. Oolbekkink Koos Zwart (26) is medewerker van de Stichting Drugs Informatie en ex-eindredacteur van het zojuist overleden blad van de subcultuur, „Aloha." Van deze langharige, immer door een zwarte cowboyhoed gedekte en in wit denimpak gehulde alternatie veling mag Je andere woorden verwachten dan van inspecteur Elbersen. Hij zegt dan ook: „De SDI vindt dat marihuana en hasjiesj een staatsmonopolie moeten worden en niet in handen mogen komen van de sigarettenfabrikanten, al hebben die hun merknamen allang gedepo neerd. We weten dat er rond de Pinksterdagen, eigenlijk in de hele zomer, een gigantische vraag ontstaat omdat we worden bedolven onder de Duitsers en Belgen die stuff willen hebben. Nou. daar is niks op tegen als dat via een staatsmonopolie geregeld wordt". In de Libanon kost een kilo hasj aan de bron tussen de 150 en 180 gulden. De marktwaarde in ons land ligt rond de 1800 gulden. Met enig understatement zegt Elbersen op koele toon: „Dat is dus wél de moeite waard voor de heren. Maar ik vergelijk het wel eens met de zwarte handel in de oorlog, toen de zwarthandelaars ook profiteerden van de ellende van anderen. Ellende, Ja, want er is nog nooit bewezen dat hasj niet schadelijk zou zijn. Een groot percentage van de heriïnegebruikers is met hasj begonnen, en daarom durf ik niet te zeggen dat hasj wel en hero-ne niet aanvaardbaar is". Koos Zwart, zacht maar overtuigend pratend: Heroïne zou aan ieder een die het echt nodig heeft gratis en van rijkswege honderd procent gecontroleerd gegeven moeten wor den, dan klapt die hele markt in elkaar. Je zou wel een bepaald rehabilitatieprogramma op de ach tergrond moeten hebben, maar niet met die rottige methadonkuur, want dat werkt al even verslavend als heroïne zelf. Daarom vind Ik het belangrijker en nuttiger als er een zakje met 850 gram heroïne in beslag wordt genomen dan een schip met tweeduizend kilo hasj". Er zijn in ons land vermoedelijk toch ook nog wel enige niet-gebrui- kers die best eens willen weten wat die hasj(iesj) nu toch eigenlijk is. Welnu, hasjiesj is Arabisch voor „droog kruid" en bestaat uit de gedroogde bloeiende of al vrucht dragende stengeltoppen van de vrouwelijke hennepplant (Cannabis sativa). De klierharen van deze plantendelen scheiden een harsach tige stof af waarin de verdovende bestanddelen voorkomen. Herodotus (geschiedschrijver uit de vijfde eeuw voor onze Jaartelling) vermeldt het gebruik van dit opwekkingsmiddel reeds bij de Skythen. En voor de liefhebbers: het werkzame bestanddeel is tetrahydro- cannanibol (1 hydroxy-3amyl6, 6.9trimethyl6dibenzopyraan) al mag betwijfeld worden of zelfs Frits van de Wereld, miljonair-fi nancier achter de Lammie-zaak deze formule spijkerhard in het avon tuurlijke hoofd heeft zitten. Zij die wél hasj gebruiken zijn uiteraard op de hoogte van de Beursberichten die Koos Zwart, zoon van minister Vorrink, sinds 25 oktober 1969 via de radio voorleest (aanvankelijk in het programma Koos Zwart, zoon van minister Vorrink: „Er moet een staatsmonopolie komen".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15