kong spring plank naar het westen China's ZATERDAG 1 JUNI 1974 Alleen het vorig jaar al kre gen 55.659 Chinezen officieel toestemming van de regering in Peking om naar Hongkong te emigreren. Ze kwamen de de Britse kolonie bij het grens station Lo Wu binnen. Maar ruim 15.000 meest jonge Chi nezen voelden niets voor de onplezierige consequenties van het aanvragen van een ver gunning en namen illegaal de vlucht door de Sham Chun ri vier of de van haaien krioelen de baaien naar Ping Chau er Mong Tseng Wai over te zwem men. Een vluchtpoging dat ze ker 4000 van hen met de dood moesten bekopen. Ook de Portugese kolonie Ma cao (links) wordt al vele jarei overstroomd met vluchtelinger uit Communistisch China hoofdzakelijk vractota/uito- chauffeurs en vissers. Grèhsj von Hr^nkpng Grens von Mucaur Spoor 1 ij n - Qezz£>-Vluchtroute; i, Hongkong, het New York van Azië, zou op het eerste gezicht een westerse wereldstad kunnen zijn Een metropool met torenhog» kantoorgebouwen, overvolle zes baanswegen en Ingewikkelde el kaar overkruisende viaducten. Ir het centrum rijden meer Roll Royces dan in het Londense Wes End. In de Britse kolonie, een enclav< in China, niet groter dan Zuid- Limburg, wonen 4% miljoen men sen. De meesten opeengepropt i£ betonnen woonkazernes, waar zij dikwijls over niet meer ruimte dan twee vierkante meter per persoor En ook al verrijzen er in Hong kong steeds hogere mensenpakhui zen, een eigen appartement zit ei voor de meeste Jonge echtparen niet in. De woningnood is er door de steeds groter wordende stroom vluchtelingen uit China bijna on oplosbaar geworden. En daarom moeten vele duizenden Hongkong Chinezen hun éénkamerkrotten niet alleen met hun hele gezin maar ook met hun wederzijdse ouders en andere familieleden delen. Toch zijn de bewoners van de Britse kolonie niet ontevreden want met het maken van Arrow-shirts, Levi- spijkerbroeken, Mary Quant-trui tjes, La vin-jurken en rekken andere kleren voor 's werelds grootste wa renhuizen verdienen zij ongeveer f 15 per dag. En daarmee behorer zij tot de best betaalde arbeiders van A*ië. Met nog als extra voordeel flat zij voor een paar gul den kleding uit de fabrieksover- schotten kunnen kopen. Het komt dan ook zelden voor dat vrijwel volledig door China be heerste vakbonden tot een staking oproepen. Mao is voor Hongkong 'n vriendelijke buurman, want eigen lijk heeft Engeland het grootste deel van de kolonie door een over eenkomst die het de vorige eeuw met de keizer van China sloot maar tot 1997 te leen. De machthebbers in Peking heb ben echter nog nooit een poging ondernomen om Hong Kong eerder in hun bezit te krijgen. En het ziet er ook niet naar uit dat ze de en clave over 23 Jaaf zullen inlijven. }oor Jos Hagers Ze gebruiken de Britse kolonie lie ver als een vooruitgeschoven han delspost. Een trefpunt met westerse zakenlieden, waar ze, zonder dat zij hun fabrieken hoeven te laten zien, het grootste gedeelte van hun deviezen kunnen verdienen. Dialoog Hongkong is daardoor nooit een tweede Berlijn geworden. En toen Het Westen zo'n 15 Jaar geleden nog in de wurggreep van de koude oor log zat, kwam er in Hongkong al *n dialoog met de Chinese communis ten op gang. Voor de meeste bewoners van de Britse kolonie is het dan ook nooit een probleem geweest om met de feestdagen hun familie in China op te zoeken. Ieder Jaar maken een paar dui zend Hongkong Chinezen zo'n uit stapje. Ze hoeven daarvoor alleen maar de trein naar Kanton te ne men. Maar de bijna drie uur lange reis is niet meer zo romantisch als voor de Tweede Wereldoorlog toen over hetzelfde spoor de Trans Si berië Expres reed. Voor de passagiers is er keus uit luxe compartimenten en wagons met zachte of harde banken. Maar welke klasse men ook kiest, de trein is altijd even vol, de passagiers tor sen voor hun korte familiebezoek manden vol eten. koffers vol kleren en tientallen pakjes met geschen ken met zich 'mee. En htm bezoeken blijven dan ook niet zonder gevolgen, want Mao's onderdanen luisteren graag tot diep in de nacht naar de verhalen van him bloedverwanten uit de Britse kolonie. In de kleinere dorpen zijn het vooral de Jongere Chinezen beneden de 25 Jaar die na zo'n avondje be sluiten om koste wat het koste naar Hongkong te gaan. Als ze in een fabriek werken, waar eigenlijk al veel te veel arbeiders zijn lukt het hen soms wel om na een maandenlange ingewikkelde pro cedure een emigratievergunning los te krijgen. Maar als ze een aanvraag indienen lopen zij evengoed de kans om voor vijf Jaar in een heropvoe dingsgesticht terecht te komen. De toewijzingen hangen volkomen van de willekeur van de plaatselijke partijfunctionarissen af. Het vorig jaar slaagden er echter bijna 60.000 Chinezen in om met de goedkeuring van de regering in Peking naar Hongkong te emigreren. In 1971 waren dat er slechts 2.530. En zo'n 15.000 eveneens meest Jonge Chinezen namen zonder toestem ming de vlucht over de zwaar be waakte grensrivier, de Sham Chun of zwommen de wat minder streng gecontroleerde baaien van de Zuid Chinese Zee naar Hongkong over. De politie van de Britse kolonie sc^at dat het vorig Jaar zeker 4000 Chinese vluchtelingen zo'n ontsnap pingspoging met de dood moesten bekopen doordat ze door grenswach ten werden neergeschoten of in zee door haaien werden aangevallen. Propaganda Toch wordt de stroom vluchtelin gen ieder Jaar groter. En het opval lende is dat de Chinezen niet eens zo zeer naar Hongkong uitwijken om dat ze in de Britse kolonie zo veel meer kunnen verdienen, maar een voudig weg willen om te ontkomen aan de gruwelijke verveling. Toneelvoorstellingen, films en tv- programma's zijn namelijk zo door drenkt van politieke propaganda dat e steeds minder kijkers trekken. En op de feestavondjes van de fa brieken beperkt men zich uitsluitend tot volksdansen. De politiecommissaris van het tot Hongkong behorende eilandje Ping Chau, waar de meeste vluchtelingen van het Chinese vasteland naar toe zwemmen, zou Amerikaanse film maatschappijen stof voor tientallen liefdesdrama's kunnen leveren want onder de vluchtelingen bevinder zich heel wat Jonge geliefden, die in China door de puriteinse partij functionarissen onverbiddellijk ui elkaar worden gehouden. Mao's onderdanen mogen namelijk op het ogenblik, niet voor hun der tigste Jaar trouwen en sex voor het huwelijk is helemaal taboe. Maai natuurlijk zijn lang niet alle Chine zen zo gelukkig met een dergelijke rigoreuze aanpak van de geboorte regeling. Door de toenadering tussen China en Amerika zag het er even naar uit dat de regering in Peking de teugels wat zou laten vieren. Onder Invloed van de contacten met het westen werd zelfs de pil geïntroduceerd. En Mao's echtgenote Chiang Chlng, ontpopte zich plotseling als een be wonderaarster van de westerse cul tuur. Toen Eugen Ormandy met het Philadelphia Orkest vorig Jaar sep tember in Peking optrad, vroeg zij hem of hij de zesde symfonie van Beethoven kon lafen spelen. De diri gent wilde graag aan haar verzoek voldoen, maar hij ontdekte dat hij de muziek in een hotel in Sjanghai had laten liggen, waarop Chiang Ching een speciaal regeringsvlieg tuig naar die stad stuurde om de par tituren op te laten halen. Revolutie Chiang's liefde voor Beethoven ging heel wat Chinezen te ver en extreme Jongeren begonnen meteen een actie tegen alle klassieke groot heden wat eind vorig Jaar uitdraai de op een revolutie tegen Confucius. Sindsdien zijn de contacten met het westen weer wat moeilijker ge- Het torenhoge gebouw van de Bank van Communistisch China in Hong Kong is al ja- t renlang het handelscentrum van de Volksrepubliek met de Westerse wereld. In het vissersdorpje Sha Tau Kok loopt de grens met Com munistisch China vlak achter het marktkraampje met opeen gestapelde kratten Coca Cola. Op de achtergrond zwaar ge wapende soldaten van het Chinese leger. De bewoners van Sha Tau Kok kunnen echter ongemoeid over en weer van de grens hun boodschappen doen. worden. Maar de autoriteiten in Hongkong merken daar nog weinig van, want de stroom illegale vluch telingen blijft ondanks alle hinder nissen aanhouden. De politiecommissaris van het eilandje Ping Chau, waar de meeste vluchtelingen uit China naar toe zwemmen, heeft er dagwerk aan. Hij moet de door de zwemtocht vaak volkomen uitgeputte vluchtelingen op het vrijwel verlaten visserseiland, An een voorlopig onderdak helpen odat ze de paasdagen op verhaal unnen komen. En dat is gemakkelijker gezegd 'an gedaan, want de commissaris :an zijn gasten alleen maar in een ;oort spookstad ontvangen, want het lerendeel van de huizen-van Ping 'hau staat leeg en is zo vervaJen, at ze alleen nog door ratten worden ewoond. ekort De bewoners van het vroeger zo elvarende vissersdorpje zijn al Ja- jn geleden weggetrokken om in de 'hinese restaurants in Europa te aan werken. En zelfs de vluchtelin- en blijven niet in Ping Chau Ze rekken. En zo komt het dat de rootste stad van Hongkong om er /erk bij een fabriek te zoeken. Dat ukt meestal direct omdat er in de iritse kolonie zo'n ontstellend te- ;ort aan arbeidskrachten is. dat het >ersoneel er per dag wordt aange- ïomen. Het enige probleem Is dan ïog de huisvesting, maar omdat bij- ïa alle vluchtelingen wel een paar familieleden of vrienden in Hong kong hebben, lossen zij die kwestie -elf op door gewoon bij hen in te trekken. En zo komt het dat de woonkazernes in de Britse kolonie iteeds voller raken zonder dat het iantal woningzoekenden op papier chrikbarend toeneemt. Dankzij die inschikkelijkheid van le Chinezen is de toevloed van dui- enden vluchtelingen uit de Volksre- jubliek nog niet op een complete -haos uitgelopen. Maar men vreest dat het de Britse iutoriteiten in de toekomst onge looflijk veel moeite zal kosten om de situatie de baas te blijven, want pas onder het bewind van de huidige gouverneur is men op grote schaal, nieuwe woonkazernes gaan bouwen. En de achterstand die men daar door heeft opgelopen is zo groot dat Hongkong spoedig het centrum van sociale onrust van Azië dreigt te worden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13