Draaglijke nederlaag Noordwijk „Ik heb zwabberenkels" APPIE HAPPIE Cruijff vandaag niet van de partij Nuchtere Wim Rijsbergen: verliefd maandag in Leiden Drie goals van Geels ZEIST Hoewel het verlies van 6-0 aanmerkelijk eervol ler was dan de 11-0 nederlaag, die bijvoorbeeld zondag hoofdklasser Ede vorige week aan de voetbailbroek kreeg, was Noordwijk-trainer John Eelman over het „sparren" te gen het Nederlands elftal in het KNVB-sportcentrum niet helemaal tevreden: „Vier doelpunten ontstonden omdat tegenstanders niet wenden aangepakt en soms een straat ruimte kregen". Ook Ruud Gools, goed voor de helft speeld) had de Oranje-produktte, derde zich over de tegenstand van de roodwitfcen: "Noordwijk heefteen goede naam, maar het is mij tegen gevallen. Ik moet er wel t4J zeggen dat we alle gelegenheid kregen om te spelen. Ze gingen niet zo tekeer als het amateurelftal. Dat speelde kei hard en speelde alles terug op de keeper om toch maar die 1-0 vast te houden". Opvallend was echter het ontzag dat Noordwijk in de eerste helft (er werd 2 x 35 minuten ge- 1 de gerenommeerde tegenstanders, terwijl toch in het verleden de nodige ervaring is opge- ZEIST De officiële rugnum mers zijn bekend, met het afte len voor het wJc. voetbal kan worden begonnen. De leden van de selectiegroep voor het Neder- lands elftal, die met het bekend worden van de nummering defi nitief is geworden (hoewel de lijst vermoedelijk pas 5 juni naar de FIFA zal gaan) staan nog ruim veertien dagen af van de eersite wedstrijd: tegen Uru guay, op zaterdag 15 juni. Op vallend op het formulier is dat de drie doel verdedigers (Schrij vers, Jongbloed, Treytel) geen nummer hebben gekregen en dat de verdere alfabetische volg orde wordt verstoord door Jo- han Cruijff, die weer het beken- te getal 14 is verleend. Cruijff zal overigens vandaag in le wedstrijd tegen Kiekens Of- ënbach zeker niet van de partij •Ijn. KNVB-arts Kessel: .Het leeft in dit stadium geen eru cele zin iets te forceren. Hij leeft na die wedstrijd tegen het Nederlands amateurelftal nog iteeds last van een knieblessure, *n pees-aanhechiting onder de -echterknie". De andere licht - geblesseerde, Johan II (Nees- cens) is verder. Dr. Kessel: „Hij a-aint weer voluit", ctinus Mich els heeft de zwaarte i&a de trainingen in Zeist ove rigens nog niet verminderd. Rob itensenhrink: „We worden nog iteeds afgeknepen. Die wed strijdjes 's middags ervaren we iaarbij vergeleken gewoon als Mitspanming. Trouwens, tijd en zin voor andere dingen hebben ve ook niet". Ruud Geels is een mdere mening toegedaan: „Ook In die wedstrijden moeten we steeds voluit gaan. Dat is elke seer weer een condiitietest. s Morgens doen we nog altijd alleen maar oonditiewerk. In het begin had ik ontzettende steken in de zij, maar je blijft toch naar doorlopen en dan kon ik tater, na een uur slaap, er weer >egenaan. Eerst moeilijk, maar au gaat het al beter. Je went x»k aan dit soort zware fcraimin- sen". De selectie bestaat uit de vol gende spelers: Doel: Piet Schrijvers (FC Twen- el Jan Jongbloed (FC Amster dam) Eddy Treytel (Feyenoord) Achter: rugnummers: 21. Wim Suurbier (Ajax); 7. Cees van ensel (FC Twente); 19. Rijs- aergen (Feyenoord); 15. Ruud Krol (Ajax); 22. Harry Vos (Feyenoord); 8. Riinus Israël (Feyenoord)20 Pleun Strik (PSV). Midden: 9. Wim Jansen (Feyen- aord)10. Theo de Jong (Feyen. aord); 6. Wim van Hanegem (Feyenoord); 16. Johan Nees- cens (Ajax); 5. Arie Haan (Ajax)13. Willy van de Kerk hof (PSV). Voor: 12. René van de Kerkhof (PSV); 14. Johan Cruijff (Bar celona); 17. Rob Rensenbrtmk (Anderlecht)4. Ruud Geels (Club Brugge); 11. Piet Keizer (Ajax); 18. Johhny Rep (Ajax). Het elftal van Haiti. Staand links de enige blanke van het gezelschap. Philippe Vorbe, die destijds samen met Co Prins voor de New York Generals uitkwam. ,JEen klassespeler, die Vorbe", zegt Prins, „maar wél erg verliefd op de bal". Constant Smit daan tegen Ajax. Kees Karstens, door Geels een "bijtertje" genoemd - "hij zou best kunnen meekomen in het betaald voetbal" - schreef het toe aan de vriendelijke stemming, waarin zijn ploeg verkeerde: "In de eerste helft werd poeslief gespeeld. Niemand durfde er tegenaan te gaan. Dat was bij het Nederlands elftal wel eVen anders. Eenmaal werd zelfs Bröring uit zijn schoenen ge trapt". Cees Spaanderman: "Je Door Jan Preenen gaat er toch niet hard tegenaan. Je ontneemt die Jongens toch niet hun brood?". De score liep dan ook na een gemiste kans van Jan Willem Bogers, die al in de eerste minuut vrij voor doelman Piet Schrijver op dook, snel op. Vooral de driehoek Wim van Hanegem-Piet Keizer- Ruud Geels draaide soms opvzllend goed. Het gevolg was een 2-0 stand na veertien minuten en een verschil van vier goals bij de rust. Goudvoet Na twee treffers van Geels haalde Wim van Hanegem van afstand zo fraai uit dat bondscoach Fadrhonc opmerkte: "Willem, dat was weer de goudvoet van Je. De vierde goal was daarentegen een presentje van de scheidsrechter, die appelleren voor buitenspel wegwuifde toen Johnnie Rep aanzette voor een doeltreffen de rush: 4-0. Een Juiste weergave overigens van het bij vlagen knappe spel van Oranje, dat het ditmaal moest stellen zonder de licht gebles seerde Johan Cruijff. Na rust zak te het spelpeil aanzienlijk. Maar liefst acht nieuwe Oranje-spelers draafden op, onder wie Wim Rijs bergen, die nauwelijks zou opvallen. Aan Noordwijk-rijde werd alleen de conditioneel nog zwakke Ton van Kesteren vervangen door Rob vd. Wiel: Na een kwartier was ik al op. Ik heb totaal geen conditie. Ik heb ook nauwelijks gespeeld. Hope lijk is het komende seizoen succes voller voor me. Brutaler Succesvoller was in ieder geval het tweede bedrijf voor Noordwijk. Er werd rustiger gecombineerd tegen een plotseling zoveel rommeliger en ongeorganiseerder opererende tegen stander. Noordwijk werd ook wat brutaler en schiep zich zowaar en kele goede kansen. Zoals Bröring, die voor rust al bijna verregaande nonchalance van Schrilvers afstraf te. en in de tweede helft eenmaal oog in oog stond met invaller Jan Jongbloed, maar toen te lang wacht te. Overigens was de doortastendheid met René v.d. Kerkhof en een ma tige Rob Rensenbrink ln die fase ook aan Oranjezijde ver te zoeken. Nog slechts twee doelpunten volgden op het kwartet goals van voor de rust. Theo de Jong nam nummer vijf voor zijn rekening en voor de zesde tref fer tekende Geels, die veruit het ak- tiefst was. Gerara Duyndam, opvol ger van Hans Plaatzer als laatste man in de Noordwijkse ploeg:'Geels blijft gaan, trekt de gaten en duikt ook zelf steeds voor de goal op. Als je zo'n speler in de mandekking hebt loop Je Je rot". Geels op zijn beurt over enkele Noordwijkers: Die kee per -Constant Smit - deed het ge weldig. Wat hij er allemaal niet uit hield. En die middenvelder vond ik erg goed. Vreugdenhil. Hij is sterk aan de bal Hij deed alleen te veel alleen. ZEIST Hij is nuchter. Op Guus Brox, Eddie Treytel en Wim Jansen na, de nuchterste bij Feyenoord. Zijn publiciteit, zegt hij, best beter te willen doen. Ware het niet dat de liefde voor zijn eigen ik hem daarvan weerhoudt. Wim Rijsbergen, voortdurend door fotografen geïnterrumpeerd: „Nee, ik ben geen egoïst. Maar ik wil wel mezelf blijven. Ik wil om het voetbal of om de voordelen die een alternatieve figuur Rijs bergen eventueel met zich meebrengt, me niet anders voordoen dan ik ben." Door Ger Stolk. Wim Rijsbergen poseert. In Oran jeshirt, in de gloednieuwe KNVB- blaser, een centimeter rond de nek. Als een van de 22 Mlchels- uitverko renen ondergaat hij de belegering, van drukke fotobaasjes gelaten. On wennig kijkend. Zo onwennig dat er grappen verzonnen worden om hem meer ontspannen op de kiek te krij gen. Wim Rijsbergen, voor even terug: Ik houd hier niet van Het moet, maar liever zou ik het niet doen. Ik hoef niet zo nodig in de publiciteit. Ik geloof dat Je zoiets hebt Ja of nee. Je wordt er mee geboren, of Je krijgt het nooit. En Van Hanegem: na afloop van de wedstrijd stort een horde verslaggevers zich op hem. Ik vind dat logisch. De kromme gooit er altijd van alles uit. Die heeft het in rijn vingers Je moet ook in dat soort dingen reëel zijn. Ik heb hot niet. Daarom forceer ik me niet om toch iets te kunnen zeggen. Ik ben na de wed strijd snel weg. Ik ben. denk ik, écht nuchter. Neem zo'n kampioen schap. Natuurlijk ben ik blij na een wedstrijd, zoals we die wonnen van FC Twente. Maar om een hele nacht te gaan lopen feesten? Mil niet ge zien. Weer een fotograaf. Met de andere Feyenoorders om Michels heen. Z wabbere nkels Rijsbergen terug: Sorry. Met mijn enkel gaat het goed. Ik heb hier in Zeist alles met de groep meege daan. Coerver zegt dat ik zwabber enkels heb. Hij heeft gelijk. Als zes tienjarige had ik er bij Roodenburg al last van. Ik draag zwachtels. Op de training en in de wedstrijd. De ban den rijn zwak. Wanneer ik ze echter in blijf pakken ls er niets aan de band. Het is niet zo. dat ik, pak weg over een paar Jaar, niet meer zou kunnen voetballen. Tegen Totten- ham Hotspur ging ik er al na tien minuten doorheen. Daarna had ik last wanneer ik in de diepte moest sprinten. Nog later kramp onderaan mijn voet. Die zwachtel zat te strak, denk ik. Een fotograaf. Portretje ln kleur. Zorg dat Je Je ogen openhoudt bij het flitsen. Rijsbergen: Toen ik bij de veertig geselecteerden was, vond ik dat nor maal. Wanneer Je bij Feyenoord, Ajax, FC Twente of PSV speelt, dacht ik pakken ze Je al gauw bij zon voorselectie. Op een plaats bij de 22 had ik niet gerekend. Michels had ook kunnen redeneren dat hij liever een vent met meer ervaring mee zou willen nemen Ik stel ten aanzien van West-Duitsland ook nu geen grote verwachtingen. Dat ik er bij rit is al meegenomen. Ik wacht gewoon af. Probeer mezelf niet gek te maken. Een groot aantal spelers beschouwt de WK als het eind van hun carrière. Als het absolute hoog tepunt. ik ben pas 22. Al zou Neder land de eerstvolgende tien Jaar niet meer gekwalificeerd worden, heb ik dit vast gehad. Flitslicht. Een stem die vraagt om even buiten te poseren. Rijsbergen terug: Ik ben geen pra ter. Tegen Tottenham Hotspur maak te ik mijn eerste doelpunt dit sei zoen. Dat heb Je nergens gelezen. Ik kreeg die bal op de zijkant van mijn hoofd. Te zacht. Maar wanneer ik normaal zou hebben gekopt zouden ze hem hebben gehad. Dat heb ik nu ook nog even gedacht. Die Mike Eng land zou de bal er nog uit hebben kunnen halen. Dat deed-ie niet. Mijn eerste doelpunt dit seizoen. Met Vos en Van Daele hoor ik bij de drie Musketiers wordt er gezegd. Onder Coerver zoolden we in één jaar én een vaste plaats in Feye noord én de WK-selectie hebben ge haald. Op Joop na dan. Dat klopt niet helemaal. Ik zeg nooit veel. Daarom is het waarschijn lijk iedereen ontgaan dat ik vorig seizoen onder Happel praktisch het hele seizoen in Feyenoords eerste speelde. Evenals Vos, die de helft meedeed. Ik geloof dat ik zes of ze ven wedstrijden miste. Louter als gevolg van blessures. En van drie musketiers? Dat ls niet helemaal waar. Dat laat Coerver in de krant zetten. Ik heb vorig seizoen niet op de bank gezeten. Dat zegt Coerver Veel invloed Weer en fotograaf. Plaatje samen met Harrie Vos. Rijsbergen: „Daar ben ik weer. Coerver heeft wel veel invloed op mijn prestaties gehad. Evenals op die van heel Feyenoord. Wanneer Van Hanegem vorig seizoen geen zin had om te trainen, trainde er niemand. Wanneer Willem nu geen trek heeft, traint de rest wel. Onder Happel hadden alleen Van Hanegem en Is- Drie Feyenoorders uit de wk-selectie, Wim Jansen, Eddie Treytel en Wim Rijsbergen. rael wat te zeggen. NU mag leder een dat doen. Wanneer er wat be sproken moest worden, waren onder Happel alleen Van Hanegem en Is rael van de partij. Nu mag iedereen het horen. Wordt iedereen ook voor vol aangezien. Iedereen kan wat van iedereen velen. Ook dat is heel an ders geweest. Coerver deed bij Feyenoord, zoals hij dacht dat het goed was. HIJ zette bepaalde dingen door. Zelfs ten kos te van ruzies. Ik vind dat daar moed voor nodig is. Als Je Je bij de be staande situatie neerlegt, heeft Iemand wel eens gezegd, ga Je bij Feyenoord tien Jaar mee als trai^. ner. Maar hij deed het zoals hij het wilde". Carel Akemann dit keer. Of Rijs bergen zijn blazer al heeft gepast. Rijsbergen: Het sterke punt van Coerver is dat-ie gek van voetbal is en dat-ie Je zover krijgt dat Je doet wat hij van Je verlangt. Hij kan het overbrengen. Aan de andere kant verwijt hij mij bijvoorbeeld dat ik niet altijd met voetbal bezig ben. Ik zat een keer een boek over de tweede we reldoorlog te lezen in het trainings kamp. Toen zegt hij, pak toch een boek over voetbal. Je moet van hem altijd bezield zijn van voetbal. Maar ik train twee keer per dag en dat vind ik genoeg. Ik wil het zo formuleren dat Coer ver er in belangrijke mate aan heeft meegewerkt, dat ik zover ben geko men. Maar dat ik zelf het grootste deel heb gedaan. Je moet het ook al lemaal niet overdrijven. In Jullie krant worden we als Wiel en de bos lopers afgeschilderd. Die bosloop is in mijn ogen noodzakelijk geweest. Zoveel lopen we trouwens niet. Die ene bosloop per week maakt voor mij niets uit. Bekijk het zo dat ze bij andere clubs tien keer rond het veld rennen en dat wij het bos ingaan". Eerlijk antwoord Een van de weinige fotografen die de rechter vleugelverdediger van Feyenoord nog niet voor de lens had dit keer. Voor het gordijn graag. In verband met de kleur. Nee. niet zo chagrijnig. Rijsbergen voor de laatste keer te rug: Ik heb wel eens verhalen ge lezen van spelers, die klaagden dat ze niet goed bij Feyenoord werden op gevangen. Dat lag aan die spelers." Ik geloof dat dat persoonlijk is. Ik heb nooit moeilijkheden gehad. Eventueel los ik ze zelf op. Als het te gek wordt, heb ik altijd tegen me zelf gezegd, treed ik op. Het is nooit zover gekomen. Toen ik bij Feyenoord kwam. heb ik aan Brox gevraagd: ik wil weten of het be stuur er achter staat dat ik ben aan getrokken. Ik hoef er niet meteen in. maar ik voel me geen eeuwige reserve. Brox zei me dat het de bedoeling zou rijn dat ik na verloop van tijd zou worden ingepast. Dat was een eerlijk antwoord. Ik heb gedaan wat er van me werd verlangd. Het is werk. Het maakt me ook niet uit tegen wie ik speel Piet Keizer, is iemand die Je via een be paalde beweging de verkeerde kant opstuurt. Maar toch ook weer zo'n statische speler dat Je hem altijd vlug achterhaalt. Ik heb hem liever tegen dan een hele snelle spits. Wim Rijsbergen: "Ik heb nog con tract voor een Jaar. Misschien Jam mer, omdat ik nu meer geld zou kunnen vragen. Aan de andere kant, wie weet wat het volgend seizoen brengt. Misschien is dat nóg beter. Je weet het nooit". Wim Rijsbergen: "Ben zo terug. Even een foto laten maken". sgAziue lesêm tevtoe toipaeo-weiAucHoiifl iMee/Auao vioe& \JAH oe \jeF2ÊKji&oe MPeoeue^ieNve WATies Het elftal van Haïti zal er ermoedelijk als volgt uitien: Piquant, achter Bayonne, Jo- ;eph Naziare, en Vorbe, mid- len Racine, Decir en André voor larthelemy, Antoine en Sanon. De opstelling van het Leids lftal luidt: doel: Constant Smit Noordwijk), achter: Arie temmelzwaal (Quick Boys) kaarten van Kooperen (Rooden mrg), Arie Haasnoot (Quick 3oys) en Jaap van Resteren (Noordwijk); midden: Adri La gendijk (UVS), Kees Karstens (Noordwijk) en Reinier Verkuy- 'en (Roodenburg); voor: Jan Verver (UVS), Albert Spaander man (Noordwijk) en Jan Wil lem Bogers (Noordwijk). Reserves zijn: Wijnand Sloos (UVS), Ger Pronk (Quick Boys) Peter Dubbeldeman (Rooden burg), Leo Holl (RCL) en John Verschoor (LFC). LEIDEN. Artisticiteit ligt ten grondslag aan het spel van Haï ti. De atletische deelnemer aan het wereldkampioenschap in West Duitsland ls maandagmid dag (tweede pinksterdag) aan het werk te zien op het LFC- terrein tegen het Leids KNVB- elftal (2.30 uur) Een spel- en smaakmaker, die in het huidige, zakelijke voetbalbestel verrast met verfrissend spel, waarbij de techniek een allesoverhersende rol speelt. Taktiek en fysieke kracht worden op de achter grond geschoven. Het gevolg is dat de vertegenwoordiger van h Middenamerikaanse voetbal tij dens de strijd om de Jules Ri- met-beker ln Nederland tot dus ver nog niet tot daverende pres taties is gekomen. Na de 0-1 overwinning op de Go Ahead Eagles in Deventer volgden ne derlagen tegen AZ'67 en het Ne derlandse militaire elftal. De La tijns-Amerikaanse ploeg werd ge confronteerd met een speltype dat voor haar uiterst vreemd was Van dekken of afstoppen was geen sprake. Het past niet in het speelse concept van Haïti. Toch zullen de Haïtlanen behoorlijk moeten omschakelen, willen rij straks in Duitsland niet in een vroeg stadium uit het toernooi worden gekegeld. Dat neemt niet weg dat Haïti een boeiende for matie vormt, die voor een wa re show kan zorgen. Jongleurs, die onbevangen te werk gaan en voor een spektakel van de bo venste plank kunnen zorgen. In de verdediging staan boomlan ge spelers, die over een geweldi ge sprongkracht beschikken, doelman Piquant maakt van rijn keeperswerk een ware act. Tegen AZ'67 leidde dat tot een simpele goal van Meyster: Pi- quant dook pardoes over een bal heen. Het kan de stemming in het Haïtiaanse kamp nauwelijks bederven. De donkere artiesten kennen hun plaats, komen niet voor op het lijstje van favorie ten en lijken allereerst het pu bliek te willen vermaken. De pu pillen van trainer Antoine Tas- sy zijn voetballiefhebbers, die nog plezier aan hun sport bele ven. De vraag is alleen of dat na de wereldkampioenschappen nog het geval is. Dankzij het initiatief van de club 101 kan maandagmiddag om half drie in ieder geval genoten worden van knappe staaltjes van voet balkunst. Geen modern voetbal maar juist daardoor wel des te aantrekkelijker. Uitblinkers in het team zijn Sanon en Vor be, die enkele Jaren geleden met Co Prins in Amerika heeft ge voetbald. Vier Haïtiaanse spe lers hopen hun verblijf in Euro pa te continueren met een prof-contract. Zij benutten de titelstrijd als etalage... ZATERDAG 1 JUNI 1974

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11