^rans-Duits gesprek Dm Europa e redden Commissie waarschuwt Nixon Parlement van Israël geeft goedkeuring aan troepen-akkoord TURKIJE IN ALARM Schmidt vandaag naar Giscard d'Estaing Hebben al die Alfa Romeo veiligheidsvoorzieningen nog wel zin bij 100 km per uur? SPANNING ROND OLIE IN EGEISCHE ZEE Achterhouden banden maakt president verdacht [dag 31 mei 1974 BUITENLAND ADVERTENTIE ERLIJN/PARIJS (AP/Reuter/AFP/UPI) De Westduitse dskanselier Helmut Schmidt vliegt vandaag naar Parijs een korte bespreking met de nieuwe Franse president ery Giscard d'Estaing over zijn ideeën over verbetering van monetaire situatie en over andere problemen van de Euro gemeenschap. Hij zei dat hij een verandering verwacht in Franse individualistische opstelling in monetaire aangele- heden als gevolg van de verandering van regering in Frank- Op een persconferentie in West- Berlijn wilde hij die ideeën niet be kend maken, maar hij zei dat hij na zijn besprekingen met Giscard. af hankelijk van het resultaat daar van. pogingen zal doen om ook de andere lidstaten voor zijn opvattin gen te winnen. Schmidt maakte duidelijk dat hij en Giscard goede vrienden zijn. "Wij begrijpen elkaar zeer goed", zo zei hij. In zijn verklaring zei Schmidt dat hij zich op het moment voornamelijk bezig houdt met economische pro blemen. Hij zei dat de Europese ge meenschap niet voor onbeperkte tijd een situatie zou kunnen tolereren waarin sommige landen, zoals West- Duitsland. een gezonde betalingsba lans bezitten, terwijl anderen, zoals Italië en Denemarken, maatregelen hebben genomen om de handel te beperken met het oog op de beta lingsbalans. President Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft gisteren in een boodschap aan de Senaat en de Nationale Vergadering de priori teiten op binnenlands gebied aan gegeven en verklaard dat hij de buitenlandse politiek van zijn voor ganger in grote lijnen zal voortzet ten, hetgeen betekent dat Frankrijk ernaar zal streven hiet alle landen op voet van gelijkheid samen te wer ken. Frankrijk, aldus de president, zal wat zijn politiek tegenover Europa betreft, alles doen om het reeds be reikte te behouden en voorts streven naar vorderingen op korte termijn op de weg naar de vorming van een verenigd Europa. Het zal de samen werking op voet van gelijkheid met ds VS bevorderen en proberen de handelsbetrekkingen met de SowJ- Jet-Unie en de andere socialistische landen te intensiveren. De president verklaarde dat hij de verkoop van Franse wapens zal verbieden aan landen die deze wa pens misschien zullen gebruiken om "andere volkeren het recht op zelf beschikking te onthouden". Onder 't vorige Gaullistische bewind heeft Frankrijk wapens verokcht aan ♦Zuid-Afrika, Portugal, bepaalde La tijnsAmerikaanse landen en de Arabische landen, terwijl Israël in ♦dit opzicht geboycot werd. iluisteren an telefoons erboden RIJS (Reuter) Premier cques Chirac van Frankrijk gaf zich gisteren persoonlijk het afluisterceaubrum van Franse leger en politie om dienstdoende generaal op te igen ommiddelijk op te houder. t het afluisteren van gesprek- waarvoor geen machtiging verleend. President Valery Giscard had Fransen kort tevoren beloofd het uit zou zijn met het af keren van telefoongesprekken Helmut Schmidt Het verkeer wordt steeds intensiever. Dus wordt de bestuurder kwetsbaarder. Ook bij 100 km per uur. Vandaar de Alfa Romeo kooikonstruktie, het dubbele remcircuit, de vervormbare voor- en achterzijde, de indrukbare stuurkolom en de remkr achtbe grenzer. Bij de Alfetta boven dien een versnellingsbak die voor een nog betere gewichtsverdeling vlak vóór de De-Dion achteras is geplaatst. Want waar andere auto's konfektie bieden, biedt AlfaRomeo dat wat de bewuste automobilist eist. j Gun uzelf die perfektie. Maak nu een proefrit. Gun uzelf Vi Alfa. 11 modellen om uit te kiezen, sedans, coupe's en cabriolets. B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17 - Valkenburg (Z.H.) - Tel. 01718-13900/16275 Alfetta Nieuwsgierige Parijzenaars worden door politie-agenten op een afstand gehouden van het lichaam van de vrouw die werd gedood tijdens een vuurgevecht met mannen die dicht bij het Parijse station St. Lazare probeerden een juwelierszaak te overvallen. JERUZALEM (AFP/AP) De Knesseth, het Israëlische parlement heeft gisteravond, na een debat van meer dan zes uur, zijn goedkeuring gehecht aan 't Syrisch-Israëlisch ak koord over troepenscheiding. Voor stemden 76 parlementsleden, tegen 36 en er waren drie onthoudingen. De tegenstemmen waren afkomstig van het rechtse Likoedblok. Voor stemden de Arbeiderspartij, de Na tionale Religieuze Party, de Onaf- liepeiling Als in Spanje poli partijen zouden mogen optre- zouden een socialistische partij, raai Franco's Movimiento Nacio- de christen-democraten de te stemmen krijgen en wel in rolgorde. Dit volgens een enque is gepubliceerd in het tijd- ft Cambio. Het is de eerste opi- Eiling in de 35 Jaar dat generaal de macht is. inet in Luxemburg Groother in Luxemburg heeft de so- t Raymond Vouel benoemd tot Ktsinformateur. Hij mopt on- leken of een coalitie van socia- liberalen kan worden ge el Als hij daarin slaagt zal de lng steunen op 31 parlementsze- leer dan de absolute meer- rid. en verhoging Dr. Abderrach- Khene, secretaris-generaal van rganisatie van olie exporterende en (OPEC) heeft gisteren in een view gezegd dat zijn organisa- !e olieprijzen per 1 juli niet zal ogen. Op die datum loopt de ter- af waarbinnen de olieprijzen n bevroren. ANKARA (Reuter/DPA) Turkije heeft gisteren het uit roepen van de staat van alarm voor de Griekse strijdkrachten in de Egeïsche Zee met gelijksoortige maatregelen beantwoord. Griekenland was woensdagavond tot die stap overgegaan nadat Turkije had meegedeeld dat het onderzoekschip van zijn ma rine, de „Candarli", geëscorteerd door mijnenvegers en onder zeeërs, met het opsporen van olie in de Egeïsche Zee zou be ginnen. Voor het leven Het congres van de Joegoslavische communisti sche party heeft gisteren unaniem Tito herbenoemd tot president voor het leven en een serie resoluties aan genomen die voorzien in regelingen rondom zijn opvolging na zijn dood. Griekenland verwijst naar arti kelen van de conventie van Genève van 1958 inzake het continentaal plat. Het beschouwt de zeebo dem rond de ongeveer 3.000 Griekse eilanden in de Egeïsche Zee als Grieks gebied. Turkije heeft die conventie niet ondertekend en vindt dat de zeebo dem deel uitmaakt van het Turkse continentale plat. De „Candarli" zal een week lang onderzoek verrichten voor de Turkse staatsoliemaatschap pij. Het schip meet 1.010 ton. De betrekkingen tussen beide lan den zijn de laatste maanden door deze kwestie steeds meer gespannen geworden. De Griekse dagbladen hebben op verzoek van hun regering niets over het uitvaren van de Candarli ge meld. Gisterochtend voerden Griekse vliegtuigen verkenningsvluchten uit boven de betrokken wateren. Volgens Turkse militairen is een groot gebied langs de Grieks-Turkse grens in Thracië tot verboden mili taire zone verklaard. Burgers mogen daar niet in en alle militairen langs de Egeïsche Zee hebben „oorlogsstel lingen ingenomen. Een zegsman van de marine in Izmir zei dat 53 Turkse oorlogssche pen langs de westkust van het land patrouilleren. Een woordvoerder van hetministerie van Defensie in An kara heeft gezegd dat sinds woens dagavond alle militaire verloven zijn ingetrokken. Welingelichte kringen in Athene zeiden gisteren dat Griekse en Turk se afgevaardigden woensdagavond 'n spoedvergadering gehouden hebben op de Navo-basis te Izmir, om de toestand te bespreken. Byzonder- heden daarover zyn niet bekend. De Turkse premier. Bulent Ecevit, zei gisteren tegen verslaggevers dat Turkije tegen niemand agressieve bedoelingen heeft. „Wij wensen onze betrekkingen met ons buurland en onze bondgenoot Griekenland met wederzijdse vriendschap en begrip Juist te handhaven". hankeiyke Liberalen en de beweging voor burgerrechten. Mevrouw Golda Meïr presenteerde het bereikte akkoord tussen Syrië en Israël in het parlement met de waar schuwing dat het voortduren van Pa lestijnse guerrilla-aktiviteiten aan t Syrische front het akkoord zouden kunnen schaden. Mevrouw Meir onthulde dat de Ver enigde Staten Israëlische militaire acties tegen guerrilli's die de be standslijn oversteken, zouden steu nen. De premier maakte dit bekend om aan te tonen dat de Verenigde Staten serieus van plan zijn Israël te steunen in de acties tegen Arabi sche guerrillero's. Mevrouw Meir zei dat Washing ton Israël "het recht op zelfdefensie" had beloofd om met alle beschikba re middelen guerrilla-akties te voor komen. Volgens Radio Israël zullen de Ver enigde Staten hun veto uitspreken, over een mogelijke resolutie van de veiligheidsraad waarin Israël wordt veroordeeld voor de vergeldingsak- ties die zijn uitgevoerd naar aanlei ding van aanslagen in Israël, waarbij tientallen doden vielen. Mevrouw Meir zei dat de Arabi sche terroristen niet alleen bloed vergieten, maar ook iedere mogeiyke politieke aktiviteiten vertragen, en iedere dialoog en onderhandeling proberen te verstoren. Enkele tientallen Israëli's, die zich hebben gevestigd in nederzettingen op de hoogvlakte van Golan veroor zaakten gisteren op de publieke tri bune van de Knesset enige opschud ding toen zij begonnen te schreeuwen "Geen terugtrekking, de Golan Is van ons". Bewakers sleepten de de monstranten weg en hielden hen vast voor ondervraging. Eliezar Rimalt, een lid van het MERCURY - om t« bewijzen dat u lulnlg verend weet hoe je er voor Truue *n Wlm én Henk én klaarde David Dennis dat de brief een „nutteloos gebaar" was. Volgens hem zou de Commissie toch wel haar conclusies trekken uit Nixons weige ring, „of wij nu een brief schrijven of niet" Ongunstiger «PK-7V»PK-10 PK - 20 PK 10PK-65 PK-85 PK«115 PK-150 PK MERCURY DEALER KAMSTEEG Watersport Hofweg 39, Voorschoten. WASHINGTON (Reuter) De Commisie voor Justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een niet mis te verstane waarschuwing gericht aan het adres van president Nixon. Met 28 tegen 10 stemmen besloot de commissie die de mogelijkheid van een afzetting van het staatshoofd onderzoekt, aan het Witte Huis een brief te sturen waarin de president er op wordt gewezen dat zijn weigering om verder materiaal betreffende het Watergate-schandaal te verschaffen, kan worden beschouwd als grond voor „impeachment". In het in krachtige bewoordingen Republikeinse tegenstemmers gestelde schryven zegt de Commissie, dat als Nixon in zijn weigering vol hardt, het de Commissie vrijstaat hieruit de conclusie te trekken, dat de president materiaal achterhoudt dat schadelijk voor hem is. Tot dusver heeft de Commissie driemaal onder strafbedreiging ma teriaal van het Witte Huis opgeëist. In het eerste geval ging het om 42 geluidsbanden met gesprekken van Nixon met zijn toenmalige mede werkers. In plaats van deze banden publiceerde het Witte Huis de tekst van deze gesprekken, ontdaan van krachttermen, scheldwoorden e.d. De twee andere eisen hadden betrek king op 11 bandjes en op delen van Nixons dagboek. Hierop heeft het Witte Huis tot dusver niet gerea geerd. Verwacht werd dat de Com missie op zeer korte termijn nog 65 bandjes en ander materiaal zal op eisen. De brief van gisteren had de in stemming van 20 Democratische en acht Republikeinse Commissieleden. Negen Republikeinen en één Demo craat stemden tegen. Laatstgenoem de, John Conyers uit Michigan, deed dit omdat hij de brief niet krachtig genoeg gesteld vond. N&mans de De stemverhouding was gisteren aanmerkelijk ongunstiger voor Ni xon dan toen de Commissie op 1 mei schriftelijk reageerde op Nixons weigering om de in eerste instantie gevraagde 42 bandjes af te geven. Toen constateerde de Commissie met 20 tegen 18 stemmen in een veel mil der gesteld schrijven alleen dat de president „niet aan de eis had vol daan". Hij volstond toen met de pu- blikatie van 1.200 pagina's gekuiste tekst van de bewuste bandjes. In haar nieuwe schrijven stelt de commissie,-dat het volgens de grond wet niet aan Nixon is te beslissen bewijsmateriaal moet worden over gelegd bij het onderzoek naar zijn eventuele afzetting. verzoek van de commissie inwilligt, zal rechter Sirica er geen bezwaar tegen maken dat de huiscommissie de banden beluistert. Twee van de bewuste gesprekken van Nixon werden gevoerd drie da gen na de inbraak in het Democrati sche hoofdkwartier in het Watergate- gebouw op 17 Juni 1972. De overige twee gesprekken dateren van 15 sep tember van dat Jaar. Hoger beroep Uitspraak Intussen heeft de huiscommisie nul op het request gekregen van de federale rechter in Washington, John Sirica, aan wie zij toestemming had gevraagd om de bandopnamen van vier gesprekken van Nixon met zijn medewerkers te mogen beluis teren. Rechter Sirica kreeg deze ban den in zijn bezit nadat zij met straf bedreiging van het Witte Huis wa ren opgeëist ten behoeve van de „Grand Jury" in de Watergate-zaak. Volgens de rechter kan hij de ban den uitsluitend afstaan aan de jury, waarvoor zij werden opgeëist. In zijn uitspraak zei hij dat de huiscommis sie moet proberen de banden recht streeks van president Nixon te krij gen, als zij vindt dat dit materiaal van belang is voor haar onderzoek. Als het staatshoofd een dergelijk Gisteren heeft het Witte Huls ge reageerd op het verzoek van de spe ciale aanklager in het Watergate- schandaal, Leon Jaworski, aan het opperste gerechtshof om op korte termijn een uitspraak te doen over de vraag of het Witte Huis de ban den van 64 gesprekken moet af staan waarom hij de president heeft gevraagd. In eerste aanleg heeft rechter Sirica beslist dat Nixon al het gevraagde materiaal moet afstaan. Tegen deze beslissing is het Witte Huis in beroep gegaan. Het gaat om materiaal dat van be lang kan zijn in het proces tegen Ni xons voormalige medewerkers John Mitchell, Bob Haldeman, John Ehr- lichman en anderen, dat op 9 sep tember moet beginnen. Aangezien verwacht mag worden dat uiteinde lijk het opperste gerechtshof zal moeten uitmaken of het Witte Huis al dan niet het gevraagde materiaal moet afgeven, heeft Jaworski zich rechtstreeks tot dit hof gewend. Hij deed dit omdat het opperste ge rechtshof half Juni op reces gaat tot half september. In een brief aan het hof heeft net Witte Huis nu gesteld, dat het Juri dische proces zijn "normale verloop" moet hebben. Dit betekent dat eerst de zaak in hoger beroep moet wor den behandeld en dat dan pas het opperste gerechtshof mag worden ingeschakeld. Vandaag komt dit hof in besloten zitting bijeen, waarna voor volgen de week een openbare zitting op het program staat. Mogelijk zal het hof dan laten weten of het zal reageren op het verzoek dat Jaworski op grond van een "dringend openbaar belang" aan het hoogste rechtscol lege heeft gericht. Verwijt De Huiscommissie voor Justitie wees gisteren twee voorstellen af. Met 29 tegen negen stemmen verwierp zij een voorstel van de Democraat John Conyers om Nixon te dagvaar den wegens "minachting voor het Congres" omdat hij niet ingaat op de eisen van de Commissie voor meer bewijsmateriaal. Voorts be schikte de Commissie met 32 tegen zes stemmen afwijzend op een voor stel van de Republikein Thomas Railsback het opperste gerechtshof te vragen of de president bevoegd is de eisen van de commissie naast zich neer te leggen. Naar aanleiding van de waarschu wing van de Huiscommissie aan het adres van Nixon herhaalde diens woordvoerder Gerald Warren dat de president al het hele verhaal van Watergate voor zover hij daarmee te maken heeft gehad, heeft verteld Hij verweet niet met name genoem de leden van de Commissie dat zij er op uit zijn de openbare mening te gen Nixon te beïnvloeden. Golda Meir rechtse Likoedblok dat tegen de be- standsregeling van Kissinger was ge kant, zei in de Knesset dat de ver pletterende nederlaag die Syrië vol gens hem aanvankeiyk had geleden nu is omgezet in een politieke over winning. Rimalt, die de tweede man in de oppositie is zet verder: "Sy rië wil geen centimeter dichter bij de vrede komen en u weet dat". "De Syrische president Assad wilde de Israëli's alleen maar van de hoog vlakte af hebben om de Palestijnen te kunnen helpen in de strijd tegen Israël", aldus Rimalt. Mevrouw Meir zei te geloven dat de scheiding van de troepen op de hoog vlakte van Golan ook het akkoord m Egypte zou versterken. Ze voegde eraan toe dat het enige alternatief voor troepenscheiding hervatting van de strijd was. Communicatie satelliet ATS-6 kaap CANAVERAL - Van Kaap Canaveral is gisteren de tot dusver sterkste Amerikaanse telecommuni- catiekunstmaan gelanceerd, de i 402 kilo wegende ats-6. Deze maakte het voor de eerste maal mogelijk rechtstreeks uit het heelal uitzendin gen te ontvangen met een gewoon eigen televisietoestel in de woningen. Daarvoor is dan wel een omvormer en een draad-schotelantenne van drie meter doorsnee nodig, zoals Phi lips die heeft ontwikkeld voor ge bruik in India. De ATS-6 heeft een uitklapbare reflector-antenne van 9 meter. De kunstmaan zal allereerst een brug vormen tussen de "beschaving" en de afgelegen gebieden in het Ca nadese noorden, die per trein of via de weg niet normaal te bereiken ziin. Bovendien zal de kunstmaan een Jaar lang ter beschikking staan van de regering van Idia, voor het uitzen den van onder meer gezondheidspro gramma's naar slecht bereikbare ge bieden. De ATS-6 komt boven de cichoi op 35.600 km hoogte stationair te staan. Vergissing Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren verklaard dat kringen in Rhodesië en het bui tenland die uit de gebeurtenissen in Portugal en zijn Afrikaanse bezittin gen afleiden dat daar gevolgen voor Zuld-Afrika en Rhodesië uit zullen voortvloeien, "zich grotelijks in de si tuatie vergissen". Smith zei dat "zij die met terroristen een gesprek aan gaan, dat doen voor eigen risico".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9