O Dienstregeling voor de nieuwe raad PROCLAMATIE 500 R Morgen zaterdag 1 juni géén Haarlemmerstraat promenade Hard tegen hard in zaak Haarlem mer straat wethoudersportefeuilles en ambtelijk bedrijf IJDAG 31 MEI 1974 LEIDEN ADVERTENTIE Gezien de belangrijke en geheel tegenstrijdige verpachting van onze parkeerruimte (Ir. Driessenstraat) bieden de gezamenlijke HAARLEMMERSTRAAT WINKELIERS morgen van 9.00—18.00 uur hun PROMENADE AAN ALS GRATIS PARKEERPLAATS. Deze aktie wordt gesteund door de vereniging Haarlemmerstraat winkeliers en de gezamenlijke grootwinkelbedrijven. -ujentuele bekeuringen direkt opsturen naar Haarlemmerstraat 231. DEN Het Noordeinde maakt goede kans het grootste deel het verkeer kwijt te raken. houder Kr et van stadsontiuik- ADVERTENTIE NK-INN '74 in Leiden creatief cultureel pop-festival. Jeugddorp, Voorschoterweg, de Engelse groepen Mud, gen eordie. Sparrow, de Ned. groep rth and Fire en Neerlands Hoop urg ress en nog veel meer. •211j gang f 15,voor de hele dag. Kaarten aan de kassa. bloeit en gezellige winkels krijgt. Als dat een ontwikkeling is, wil hij denken over het afsluiten van de straat voor auto's (uitgezon derd bussen misschien) en het aanleggen van b^ede trottoirs. De straat zou e.i. een schakel kunnen zijn in een ivinkelgehled, dat overgaat in het eerste deel van de Breestraat. Dit zou zich dan, ingeklemd tussen twee ge zellige winkelgebieden, vanzelf wel aanpassen. Om dit te berei ken is het wel noodzakelijk de aansluiting op het Galgewater via het vroegere Marinecomplex bre der te maken om verkeer in twee richtingen te verwerken. De Gal- gewaterbrug is voorlopig van het programma, maar deze voorzie- Meer Leids nieuws elders in deze krant ningen moeten er komen. En er is geld voor. Dat blijkt uit mede delingen, die de wethouder gis termiddag deed en die we elders in deze krant uiteenzetten. LEIDEN Wethouder Kret van stadsontwikkeling en verkeer is nirt van plan te zwichten voor de dreigementen van de Haarlemmerstraat- winkeliers. „Doe meneer mijn groeten", zei hy gistermiddag, toen één van de organisatoren van de Haarlemmerstraat hem liet vragen wat hij denkt over het plan om zaterdag de gehele wandelstraat open te stellen voor het parkeren van auto's. De winkeliers gaan deze actie voeren, omdat ze boos zijn op het gemeentebestuur, dat zonder overleg een deel van het parkeerterrein aan de Hooigracht-Driessenstraat beschikbaar heeft gesteld voor het houden van een pinksterkermis van 1 tot 5 juni. Op de foto van Jan Holvast ziet u de kermis in opbouw. „Als de middenstand op deze manier zaken denkt te doen met het gemeentebestuur, dan zullen wij hard terugslaan. Het is een zaak van openbare orde en veiligheid en dus niet van mij, maar van de burgemeester, maar ook die zal zich niet laten intimideren", aldus Kret, die bestrijdt, dat de middenstand niet op de hoogte was. „De kermis is aangekondigd de 'evenementencommissie', trum deel uitmaakt. Overigens, als niet kunnen doen, waar blijven we je vergelijken met het behangen v; ADVERTENTIE GRAND HOTEL HUIS TER DUIN NOORDWUK AAN ZEE Met de Pinksterdagen naar zee... heerlijk zonnebaden op het terras een aperitief je in de gezellige bar een fijn dineetje in de Grillroom Mermaid en dan nog DANSEN BIJ KAARSLICHT, begeleid door de muzikale klanken van het orkest José Marcello. Gezellig om mee te doen! U bent van harte welkom! Schrijf voor nadere inlichtingen of bel: 01719—2141. de secretaris van het Leidse City Cen- tve dergelijke dingen in de binnenstad dan. Activiteiten in het centrum kun ,n een bewoonde kamer. Iedereen zal daaraan moeten meewerken. Als de middenstand op deze toer gaat, zul len ze het in hun portemonnee mer ken ik niet want het publiek blijft wel weg". Dé vraag is: is de Haarlemmer straat morgen het domein van de voetganger of van de auto? Aan het Rijnlands Lyceum in Wassenaar zijn geslaagd voor het diploma gymnasium: Marjan van Exel, Marisol Kamminga, Elisa beth Schlimmer en Paulien Teken- broek. RIJD NU - BETAAL LATER Grandioze aktie voor ALLE Fiat-modellen. Korevaargarage B.V. 1,00 Streekshowroom Korevaarstraat 19 - Leiden - Tel. 01710-42146 ,rle' am 53» c r.r.e De oude raad moet binnen- 1 een beslissing nemen over een zaak, de nieuwe raad en het nieuwe college B. en VV. betreft. De studie op het an de bestuurlijke en ambtelijke ;atie van de gemeente is afgerond ;n serie voorstellen aan de raad, irover op 11 en 18 juni wordt gepraat, studie is verricht door het organisa- lureau van de Vereniging van Neder - dse Gemeenten en begeleid door BOO, begeleidingscommissie organisatie-on- relfcoeken, die o.m. de reacties uit allerlei ngen heeft verwerkt, f de verandering van de bestuurlijke atie betreft loopt Leiden voorop 7oo t dit onderzoek. De ambtelijke onga- itie is ook in andere gemeenten onder loep genomen. De combinatie is uniek. de raad wordt een principebesluit raagd, dat de Structuur van de orga- Kie moet voldoen aan de voorwaarden oud en doorzichtigheid, organdsatorl- eeniheid en een duidelijk en open im- Jag|matiesysteem en het functioneren aan idspLanning op middellange termijn, gebruik van planning als beheersin- inent en een regelmatige beleidstoet- I steld wordt te streven naar een ng van de hoofdtaken per 1 sep- iber het begin van de nieuwe raad voor de volgende bestuursorganen: Gemeenteraad het tot ontwikkeling brengen en vast zeilen van een integraal beleidsplan op middellange termijn: het nemen van zo mogelijk daarop ge baseerde principe- en uitvoeringsbe sluiten afwegen van de belangen tussen de verschillende beleidssectoren; het nemen van beleidsinitiatieven: periodieke evaluatie van de resul taten van de uitvoering van het in tegrale beleidsplan: de zorg voor een goede bestuurlijke en ambtelijke dienstverlening; de bevordering van de verdere demo cratisering van het openbaar bestuur op gemeentelijk niveau; Burgemeester en wethouders: heit'nemen van beleidsinitiatieven: het voorbereiden van een integraal be leidsplan op middellange termijn; het voorbereiden van principe- en uit voeringsbesluiten die op meerdere be leidssectoren betrekking hebben: het zorgdragen dat uitvoering van be sluiten plaatsvindt; het toetsen van de resultaten van de uitvoering aan de genomen besluiten; het zorgdragen voor het opbouwen en het iin stand houden van een goede ambtelijke organisatie en het leiding geven aan deze organisatie, mat name door het initiëren en het geven van richtlijnen voor het organisatiebeleid en het personeelsbeleid; het beheren van de middelen; het toetsen van de zaken die door de tndMduële portefeuillehouders worden behartigd aan het te voeren algemene beleid; Burgemeester: het leiden van de vergaderingen van de gemeenteraad; het deelnemen aan de besluitsvorming in het college van burgemeester en wethouders en het leiden van de ver gaderingen van dit college; het zorgdragen voor de uitvoering van besluiten, die door het college van bur gemeester en wethouders zy'n geno- het beheren van één of meer porte feuilles; het nemen van beleidsinitiatieven: het op geëigende wijze onderhouden van contacten met de bevolking, groe pen uit deze bevolking en externe rela ties; Individuele portefeuillehouders: het nemen van beleidsinitiatieven, be trekking hebbend op de eigen sector; het voorzitten van de vergaderingen van de vaste commissies van advies en bijstand; het voorbereiden van raadsbesluiten over die zaiken die uitsluitend of hoofd zakelijk hun portefeuilles betreffen; het voeling houden met de gemeente raad, de raadsfracties en de bevolking; Commissies van advies en bijstand: het bijstaan van de individuele porte- feuillehouders en het college van bur gemeester en wethouders bij het geïn tegreerd voorbereiden van raadsbeslui ten, in het bijzonder ten aanzien van de voorwaarden waaraan mogelijke op-' lossingen moeten voldoen; het nemen van beleidsinitiatieven, met name ten aanzien van het beleidsplan betrekking hebbend op him sector: het geven van hun zienswijze over al ternatieve oplossingen en het aangeven van een voorkeur voor één van deze oplossingen; het beoordelen van de activiteiten van gedecentraliseerde organen werkzaam binnen hun sector en het toetsen van eventuele besluiten van deze organen aan het te voeren beleid; het toetsen van de resultaten van de uitvoering binnen hum, sector aan het vastgestelde beleid; het voeling houden met de gemeente raad, de gedecentraliseerde organen en de bevolking; Gedecentraliseerde organen het nemen van beleidsinitiatieven; het leveren van een inbreng bij de be leidsvoorbereiding, waaronder het aan geven van de belangrijkste voorwaar den waaraan mogelijke oplossingen moeten voldoen; het adviseren van de vaste commissies van advies en bijstand over de maken keus uit alternatieve oplossingen; het nemen van uitvoeringsbesluiten binnen een door de gemeenteraad vast te stellen kader; het aandacht besteden aan groepen of delen van de bevolking wier belangen zij behartigen. Ten aanzien van de wethouders zijn de volgende portefeuilles te onderscheitien: algemeen beheer; openbare orde en vei ligheid; volksgezondheid; verkeer; volks huisvesting; ruimtelijke ordening; open bare wenken; onderwijs; cultuur; sport en recreatie; sociale zorg en maatschappelijk werk en economische aangelegenheid, als mede de volgende middelenportefeuilles: personeelszaken; onroerend -goed aange- egenheden; financiële aangelegenheden; informatiezaken en organisatie- en plan ningsaangelegenheden Voor zeer belangrijke taakvelden kunnen aparte portefeuilles in het leven worden geroepen. De middelenportefeuilles moe ten over verschillende wethouders wor den verdeeld. Voor de structuur van de commissies van advies en bijstand wordit van de volgende uitgangspunten uitgegaan: er zal aansluiting moeten worden ge zocht bij de verschillende categorieën van onder de bevolking levenden be hoeften; er zal een duidelijke relatie moeten zijn met de portefeuille-indeling alle gemeentelijke taken zullen binnen het werkgebied van de commissies moeten worden gebracht; verwante taken zullen zoveel mogelijk binnen één commissie moeten worden opgenomen; de taakafbakening tussen de sies zal erop gericht moeten zijn dou blures te voorkomen; de toevoeging van deskundige niet- raadsleden (burgers, adviseurs en amb tenaren) aan de raadscommissies moeit zoveel mogelijk plaatsvinden; de werkterreinen van de commissies ad hoc en van functionele organen moe ten bij voorkeur een onderdeel zijn van het taakveld van een vaste commissie van advies en bijstand, waardoor de vaste commissie overkoepelend kan werken. De volgende commissies van advies en bijstand moeten er komen; algemene be stuurlijke aangelegenheden; openbare orde en veiligheid; volksgezondheid; verkeer; volkshuisvestingruimtelijke o kieming; anroerend-goed aangelegenheden; open bare werken; onderwijs; cultuur; sport en recreatie; sociale zorg en maatschappelijk werk; economische aangelegenhedenéén of meer middelencommissies (personeels zaken, financiële aangelegenheden, on- roerendgoed aangelegneheden, infor matiezaken en organisatie- en planning- aangelegenheden), alsmede aparte com missies voor die speciale taakvelden, die bij de portefeuille-indeling worden onder scheiden. De huidige ambtelijke organisatie is on dergebracht in een secretarie en een aam- tal diensten en bedrijven. Het college van B. en W. en de gemeentesecretaris moeten die gehele ,-,bedrijf" runnen. Om beter aan de huidige inzichten op het gebied van management te kunnen voldoen wordt voorgesteld om te streven naar een gelei delijke ontwikkeling van de ambtelijke organisatiestructuur in de richting van maximaal vijf grote werkverbanden. Het werkverband „Informatie en interne orga nisatie" zal omvatten de centrale beleids planning, financiën, organisatie-ontwik keling, informatieverwerking en -verstrek king en onroerend-goed-aangelegenheden, tenzy er later onoverkomelijke bezwaren naar voren worden gebracht tegen op neming van laatstgenoemd onderdeel by dit werkverband. De centrale personeelsaangelegenheden zullen in de vorm van een afzonderlijk staforgaan van de topleiding van het ambtelijk apparaat worden behartigd. Een gedecentraliseerde uitvoering van de staffuncties planning en programmering, financiën, personeelsbeleid, informatie verwerking en -verstrekking moet worden bevorderd. Met de leiding van de toekomstige amb telijke organisatie, met uitzondering van de gemeentelijke accountantsdienst, wordt beiast een collegiaal werkende hoofddirec tie met als lid tevens voorzitter de ge meentesecretaris. De volgende hoofdtaken worden onder scheiden: Voor de gemeentesecretaris: secretaris van de gemeenteraad; secretaris van het college van burge meester en wethouders; het leiden van de vergaderingen van de hoofddirectie; het coördineren binnen de hoofddirec tie van het centrale personeelsbeleid; voor het overige de bestuursorganen terzyde staan voor zover dit hetzij de bestuurders, hetzij hemzelf als nood zakelijk voorkomt. voor de hoofddirecteuren: het leiding geven aan de onderdelen van het werkverband, onderminderd de verantwoordelijkheden van de hoofden van deze onderdelen; de coördinatie met de andere hoofd directeuren van alle werkzaamheden die zich over meerdere werkverbanden uitstrekken; het zorgdragen dat de beleidsvoorbe reiding binnen zijn directoraat volgens de geïntegreerde methode wordt ver richt; de zorg voor het ter beschikking stel len van medewerkers voor geïntegreer de beleidsvoorbereiding die meer werk verbanden omvat; toetsing van de resultaten van de uit voering. Voor de ambtelijke organisatie in zijn geheel het nemen van beleidsinitiatieven; het adviseren bij de beleidsvoorberei ding en -beslissing; het voorbereiden van de feitelijke uit voering van hesluiten; het feitelijk uitvoering van besluiten; het toetsen of de feitelijke uitvoering op de Juiste wijze heeft plaatsgevon den, alsmede de evaluatie van de re sultaten; het regelmatig rapporteren over de re sultaten van de feitelijke uitvoering. Binnen de ambtelijke organisatie moet een zo ruim mogelijke delegatie van be voegdheden worden bevorderd. Er zal pas tot ingrijpende reorganisatie, worden over gegaan zodra een adequate personeels- en organisatorische begeleiding verzekerd is. B. en W. erkennen dat zich met betrek king tot de para-gemeentelijke instellin gen problemen voordoen. Zich beperkend tot de ambtelijke staven van deze instel lingen zijn zij van mening dat de para- gemeentelijke instellingen ook in de toe komst moeten kunnen beschikken over administratieve en deskundige functiona rissen. Voorzover met het oog op de spe ciale taak van de desbetreffende instel lingen een grote mate van zelfstandigheid van deze ambtelijke staven noodzakelijk is, zal ook in de toekomst deze zelfstan digheid gewaarborgd moeten' worden. Aan de andere kant lykt het B. en W. evenzeer noodzakelijk dat meer dan tot nu toe over en weer informatie wordt uitgewisseld, werkzaamheden op elkaar worden afgestemd, een regelmatige uit wisseling van gedachten plaatsvindt, kortom dat gecoördineerd wordt gehan deld, overigens met behoud van ieders specifieke inbreng. Voorkomen dient te worden dat werkzaamheden dubbel wor den gedaan, dat de ene groep ambtenaren zich duidelijk tegen een andere groep gaat afzetten, dat standpunten ontstaan die zover van elkaar verwijderd liggen dat oplossingen niet meer zyn te bereiken. Een en ander vereist een zekere coördina tie. Hoe deze coördinatie in de toekomst gestructureerd dient te worden zal nog nader moeten worden onderzocht. Het komt B. en W. voor dat hiervoor oplos singen kunnen worden gevonden als de wil tot samenwerking er is. Hierbij zullen ook de problemen verbonden aan de dub bele hiërarchie, of zo men wil de "dub bele pet" moeten worden opgelost De indruk bestaat dat bij velen de me ning heeft postgevat dat met de vorming van grote werkverbanden de typisch te onderscheiden secretarietaken als de be leidscoördinatie, het leveren van een be stuurlijke inbreng, de juridische vorm geving e.d. ernstig in de verdrukking ko men, zo niet dreigen weg te vallen. Niets is volgens B. en W. minder waar. Ook in de nieuwe organisatie zullen deze es sentiële taken verricht moeten worden, maar dan op verschillende plaatsen in de organisatie. Het verschil met de huidige situatie is, dat een systeem dat zich kenmerkt door een zeker dualisme en een naast elkaar werken, wordt vervangen door een meer harmonisch systeem waarin de diverse disciplines gehouden zyn gezamenlijk aan de oplossingen van problemen te werken.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3