Hertz is de naam ger. Indringend programma over de hartchirurgie erkgroep wil uitbreiding zendtijd éér**0 JU ...e/7 gisteren I [j^^ptvgramma] Radioman Maarten Nederhorst maakte P DERTIG W morgen] a voor het geval u plotseling een auto nodig hebt ja- DUITSE TV JERDAG 30 MEI 1974 RADIO - TV KUNST PAGINA 5 (olgens vijf-jarenplan I^VERSUM De Werkgroep Uit- jpunten (voor het gezamenlijk J-programma) is van mening, jde televisie-zendtijd in een vijf- zodanig moet worden uit- id, dat in 1979 alle omroepen de üjd hebben, waarop zij krachtens recht kunnen doen gelden. C-omroep is de wettelijk schreven minimum hoeveel- J zendtijd 2.5 uur. Een B-om- I heeft recht op het drievoudige en A-omroep op het vijf- ir een tekort aan zend tijd heeft de verwezenlijking van de ze verhouding tot nu toe steeds on mogelijk gemaakt. Volgens de werkgroep zullen de vier A-omroepen er de komende vijf jaar vijf uur zendtijd per week bij moeten krijgen en wel elk jaar een uur per week, en de TROS 8.5 uur, waarvan 4.5 uur in het komende Jaar. De zendtijd van de NOS zou de ko mende twee Jaar niet moeten wor den uitgebreid en de drie daarop vol gende Jaren steeds met twee uur per week per Jaar. Dat komt neer op een totale uitbreiding na vijf Jaar van 34.5 uur. In 1979 zullen de dan vijf A-omroe pen elk 12.5 uur televisie-zendtijd per week hebben en de NOS 25 uur. Thans heeft de NOS 19 uur per week en hebben de A-omroepen 7.5 uur. Een en ander blijkt uit een interim advies van de werkgroep aan het NOS-bestuur, zoals dat vandaag wordt uitgebracht. Ook heeft de werk groep zich gebogen over de terreinaf bakening tussen omroeporganisaties en NOS. De werkgroep acht het mo gelijk en bovendien wenselijk, dat het NOS-journaal zodanig wordt uit gebouwd, dat de actuele feiten "in een zodanige samenhang met andere feitelijkheden worden gepresenteerd" dat ze door het publiek kunnen wor den begrepen. Het geven van opinie- rende informatie en het arrangeren van rechtstreekse confrontatie van meningen, behoren volgens de werkgroep niet tot de taak van het NOS-journaal en dienen te worden vermeden. Sportuitzendingen behoren volgens de werkgroep niet meer al leen bij de NOS thuis. Op sportge bied zou meer evenwicht gebracht moeten worden in de taakverdeling op sportterrein tussen de omroepor ganisaties en de NOS. De werkgroep heeft het NOS-bestuur geadviseerd, de programmacommissaris televisie deze zaak zo spoedig mogelijk te la ten uitwerken. Het interim-rapport, zal op 14 juni in een openbare ver gadering van het NOS-bestuur wor den behandeld. ADVERTENTIE aanbevolen door: NDERS MEUBELEN Lisse - Leiden (VERSUM Hieronder de na- Top-30 van deze week van n III, met tussen haakjes islties van vorige week: 2) De wilde boerendochtere, Ivan Heylen I) The cat crept in, Mud 3) Be my day, Cats 6) Every day. Slade 4) Waterloo, Abba 7) The show must go cm Three Dog Night II) Fly away little Paraquayo. George Baker Selection 9) Lady lay, Pierre Groscolas 5i instant poetry, Earring 3 22) The entertainer. Marvin Hamlish 15» My only fascination. Demis Roussos 8) In the still of the night, Jack Jersey Emma, Hot Chocolate 18) Mexico, Bolland and Bolland 12) Te veel, te vaak, Liesbeth List :enEt' Wy willen W.W., Henk de Stainless Steelband -) The year of decision. Three Degrees Kwek. kwek, Ronald en Donald Theo, wir fahren nach Lodz, Vicky Leandros You've got your troubles, Fortunes nd< 19» This town ain't big enough for the both of us, Sparks 23) Ha rum scarum. Focus Run to the Sunshine. Leo Unger viaMi3 De heilsoldaat. Marc Winter p^27> C-klasse, Vader Abraham You believed, Sandra en Andres -) On and one is two, Jackpot i 28) Satisfaction quaranteed ior take your love back). Harol Malvin Blue Notes 14) Tigerfeet, Mud -) Son of a rotton gambler. Hollies ill Bulten Spel, School-program- NOS: 18.45 (K) Ti- ilshocklng. cabaretprogram- .00 (K) Koning 22.50 Mtaister-Pre- .00 (K) Uit de Kunst. •23.30 (K) Journ Ierland II (K) Journ. TROS: (K) De 1NOS: 20.00 (K) (K) Mi let bewoi Baron von der Treek, (K) TROS Sport. 22.45 (K) litslag n Gulden den man. 22.55 K) Er waait weer wat. 23.3523.40 (K) Journ. Moeder zegt: „Dag jongen, flink wezen hè? Niet direct toegeven". Vader zegt: „Keihard zijn hoor". De zoon antwoordde: „Keihard vader". De zoon heet Wim Vel- linga. Hij komt uit Harlingen, is twintig jaar oud, van beroep ty pograaf. Wim heeft een aange boren hartafwijking. Na twee jaar op de wachtlijst te hebben ge staan wordt hij geopereerd in het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen. Vader, moeder en ver loofde nemen afscheid de avond voordat hij wordt behandeld. Geen emotionele toestanden. Dat past niet bij Friezen. Een paar korte zinnen, maar wel hartelijk bedoeld. Zij staan op een band die op zondag 2 juni van 14.30 tot 15.10 uur via Hilversum I voor u wordt afgedraaid. Het gaat om de documentaire „Hart nodig", die werd samengesteld door de NOS-radioman Maarten Neder horst. Een documentaire, waarvan hij' hoopt dat ze niet alleen indruk maakt vanwege haar indringende, dramatische karakter. Maarten zegt: „Als zü verder niets oplevert is mijn reportage mislukt." Tragische achtergrond is het schrij nend tekort aan geld, personeel en opleidingsmogelijkheden in de hart chirurgie, dat reeds tot rampzalige gevolgen heeft geleid. In de acht Nederlandse hartchirur- gische centra werden vorig Jaar 1421 open hartoperaties uitgevoerd. Eigenlijk hadden er 7000 mensen moeten worden geopereerd. Er ble ven dus ruim 5000 hartpatiënten op de wachtlijst staan, werden afge voerd of zijn overleden. Sterven met de wetenschap dat een operatie je misschien nog kan redden. Hon derden slachtoffers per jaar, voor wie het martelende wachten op een brief van het ziekenhuis vergeefs is geweest. In zuid-oost-Nederland wa ren dat er vorig Jaar vierenveertig. Maarten Nederhorst heeft nog meer cijfers bij de hand. Maar het wer kelijk aantal gestorvenen ligt vol gens hem veel hoger. „De meeste ziekenhuizen vinden het niet plezie rig, schamen zich om de werkelijke cijfers te noemen. En dan te be denken dat men in 1963 al wist wat ons te wachten stond." Maarten hoopt op positieve reacties. Hij heeft al afspraken gemaakt met politici en medici, wier commentaar wordt samengevat in een uitgebrei de reportage, die de NOS-radio uit zendt op maandag 3 Juni van 21.45 tot 22.15 uur via Hilversum I. Behalve Wim Vellinga figureren in deze uitzending ook de 35-Jarige vertegenwoordiger Cees Timmer uit Irnsum en de 47-Jarige thoraxchi rurg prof. dr. Jan M. Homan van der Heide van het Academisch Zie- AD VERTE NTIE U kunt eigenlijk niet meer buiten uw auto. En daarom is het zo vervelend als u hem een paar dagen moet missen. De oplossing ligt voor de hand: Hertz-auto huren. Al vanaf 31.50 per dag excl. BTW, maar incl. 100 km en een volledige all-risk-verzekering. Het eigen risico kunt u /ff Th afkopen. De wagen die u huurt is normaal gesproken niet ouder dan één jaar en wordt regelmatig grondig nagekeken op 19 belang rijke punten. belt, krijgt u het type wagen dat Wij zeggen Het Motorhuis, Vondellaan 80, Leiden, tel. 01710 - 69313. Hertz verhuurt meer Fords en andere uitstekende auto's dan wie ook ter wereld. kenhuis in Groningen, als hoofdper- Met Wim Vellinga loopt het goed af. Bitter daarentegen is het lot van Cees Timmer, die al drie Jaar op de wachtlijst staat voor een hartoperatie. Hoe kritisch zijn toe stand ook is, tot nu toe werd hij niet geholpen. Geen plaats. Voor het maken van deze reportage ondervond Maarten Nederhorst van alle kanten veel medewerking. De medische staf in Groningen stelde hem zelfs in staat de hartoperatie van Wim Vellinga te registreren. Voor de microfoongaf prof. Ho- man van der Heide weer aan welke spanningen hij voor en tijdens de operaties blootstaat en hoe hij zich na de operatie voelt. Ook licht hij de problemen toe, waarmee de hartchirurgische centra in Neder land te maken hebben- Het ls een aangrijpende reportage geworden, sec gepresenteerd door Jaap Brand. Omdat alle partijen zo wezenlijk betrokken zijn bij een zo angstige zaak als een hartoperatie is er geen sprake van melodrama- tiek. Niet gehinderd door tv-beelden krijgt de luisteraar alle emoties, stemintonaties en bijkomende gelui den, met name van het ziekenhuis, regelrecht te incasseren. En dat is niet gering. Met name in de frag menten waarin de tot niets doen gedoemde hartpatiënt zich uit spreekt over zijn wanhopig wachten en de steeds meer in felheid terug kerende pynen, vraag Je Je verbijs terd af waarom niet tijdig op deze noodsituatie Ja, ik wil ook wel eens zonder pijn." Maarten Nederhorst liet bij Willem Vellinga en Cees Timmer een cas setterecorder achter, waarop de pa tiënten hun indrukken kwijt kon den zonder de aanwezigheid van een verslaggever. Aangrijpend is het moment waarop Cees met zijn vrouw bezig is met puzzelen. Er vallen woorden als blijde boodschap en evangelie. Cees zegt dat hij zijn hart voelt overslaan. De aanval is op komst. Met Wim Vellinga loopt het goed af. De documentaire laat horen hoe hij zich voorbereidt op de hartope ratie, hoe hij wordt opgenomen en nerveus naar de dag van de opera tie toeleeft. Ouders en verloofde overnachten in een nabijgelegen hotel. Vader vertelt daar hoe zijn instelling is, de verloofde bidt, voor het eerst. Spijt Dan de stemmen van de verpleeg ster, de anesthesist die Willem „wegmaakt", de professor die met oprechte spijt' vertelt over de mis lukte operatie van een eenjarig meisje de vorige dag. „Al die span ningen en inspanningen van velen. Als het dan toch overlijdt is dat Jammer." Een gedeelte van de ope ratie. Koel werkende mannen en verkrampte familie op de gang. Wim die wakker wordt, wat sta melt, de optimistische woorden van de professor, vader, moeder en ver- verloofde mogen even naar de loofde die het wel uit kunnen schreeuwen van vreugde maar zij beheersen zich Wim redt het. Honderden anderen gaan onherroe pelijk hun dood tegemoet. De medi sche staven proberen zoveel moge lijk mensen te helpen, overwerken zich, moeten een keuze maken, wor den daar wanhopig van. In de twee de uitzending zult u horen hoe dat allemaal gekomen is en wat er van af nu aan gedaan wordt. Daar zijn staatssecretarissen J. P. M. Hen driks van Volksgezondheid en dr. G. Klein van Onderwijs en Weten schappen. Daar zijn ook prof. dr. J. Nieveen, cardioloog van het Acade misch Ziekenhuis in Groningen, lid van de gezondheidsraad en voorzit ter van de commissie hartchururgi- sche centra en prof. dr. P. J. Kuyers, cardiochirurg van het St. Radboud-ziekenhuis Nijmegen en te vens lid van deze commissie. Hebben deze heren een plan? Is er reden tot optimisme? Duizenden hartpatiënten zonder briefje van het ziekenhuis blijven daar op ho pen. NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Van Oekel's discohoek (VPRO) 19.45 Popey (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Rooms Katholieke Partij Nederland (POL. PART.) 20.30 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.45 All in the family, tv-serie (VPRO) 21.10 Feest (VPRO) Theo Uittenbogaard ging met camera en microfoon een aantal feesten af en maakte daarvan een zorgeloze film. 21.50 De worstelaar (VPRO) Korte Nederlandse speelfilm uit 1971 van Paul Verhoe ven (inmiddels bekend door zijn twee grote commer ciële successen "Wat zien ik" en "Turks Fruit"). Hoofd rollen: Wim Zomer, Mariëlle Fiolet. Bernard Droog en John Bluming. 22.00 De wind blaast waarheen hij wil, programma voor jon geren (EO) 22.15 Kerk en Theologie (EO) 22.45 Ars Musica, klassieke kamermuziek (EO) Concert in het Muiderslot door Pieter van Veen, blok fluit, en Jaap Spigt, klavecimbel. Pieter van Veen speelt enkele solo-variaties over "de lofzang van Maria", zoals gecomponeerd door Jhr Jacob van Eijck. Voorts: composities van G. F. Handel. Pieter van Veen en Jaap Spigt voeren de Partita in G grote terts uit en Karl Richter is solist in het Orgelconcert opus 7 no 1. Journaal (NOS) 23.15 NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Zeilend door de Sahara, filmreportage (TROS) Amerikaanse film over een expeditie met zeilwagens door het westelijke deel van de Sahara. 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Haar eerste liefde, speelfilm (TROS) Een uit 1939 daterende Amerikaanse film van Henry Koster met in de hoofdrol Deanna Durbin. 21.40 Kenny Ball and his Jazzmen (TROS) 22.05 Op uw gezondheid (TROS) In dit programma wordt naast de vele aspecten van borstkanker ook de manier getoond en besproken waar op een vrouw zichzelf kan onderzoeken. 22.35 Den Haag vandaag (NOS) 22.50 Journaal (NOS) Het was me het verguld avondje wel. Natuurlijk niet zo knus als indertijd bij Hilde- brand, tenminste voor wie hardnekkig op het eerste net bleef zitten en welke goede va derlander, behalve misschien anderhalve verstokte Ajacied, deed dat niet? Maar terwijl Andtriessen de CD A-pil verguld de met een verguld kijkende Van Thijn naast zich, deed Koen Verhoeff amper moeite het Cup-feest van Feyenoord in een gulden lijst te zetten. Het mocht dan in de Kuip heel wat onregelmatiger toe gaan dan in de politieke arena, de wedstrijd zelf verdiende een positiever eindcommentaar dan Verhoeffs stelselmatige kritiek op de afscheid nemende Lo Bello en zijn grensrechters. Hij nam zonder meer aan, dat het gefluit van het publiek na het eindsignaal de vijftigjarige ar biter, diens zoon en andere lijii- assistent gold, maar er waren zonder meer nog vijf accepta bele redenen daarvoor aan te voeren. Al was het alleen maar een ontlading van de wrevel tegen de onbeheerste Engelse supporters, die eerder op de dag Rotterdam reeds op stelten hadden gezet,met misschien de Spanjaarden die onlangs in hun land hadden huisgehouden als voorbeeld. Ruim een half uur na de wed strijd kwam Koen Verhoeff nog even op het scherm terug, niet met enige van oprecht voetbalgeluk stralende clubbe stuurders, trainers en spelers, maar met de chef van de technische dienst van het Feyenoordstadion en een Rode Kruis-autoriteit, die verklaar den zoiets nog nooit te hebben meegemaakt. De kijkers had den er tijdens de rust al het een en ander van geziende cameralieden brachten echter geen details in beeld, zij had den immers opdracht een voet balwedstrijd in beeld te bren gen en geen volksoproer. De stembusstrijd ln de 840 ge meenten was heel wat vreedza mer geweest, zei Jaap van Meekren, die het nogal saaie verkiezingsritueel aan elkaar praatte. De lange reeksen cij fers spraken geen duidelijke taal en de prominente toelich- ters in de Groningse Martini hal kwamen pas veel later aan het woord, zonder dat daar veel licht in de politieke (go den) schemering werd gebracht Tijdens de wedstrijd in Rotter dam werden we wel keurig op de hoogte gehouden van de be langrijkste binnenkomende uit slagen, want die werden als ondertitels op de grasmat van Feyenoord geprikt. Zo zagen we om vijf voor negen een mislukte Rotterdamse pass van links op het ogenblik dat ver meld werd dat de PvdA met 24 van de 45 veroverde zetels een absolute meerderheid in de Maasstedelijke raad had ver overd. En kleine regiefout dus van Henny Budie, die het Cup-treffen overigens uitste kend op de beeldbuis toverde, met opwindende close-ups van een opgewonden Wiel Coerver. Weinig opwindend in de verkie zingsmarathon was het aandeel van de lokale omroepen, die uit Dronten en Melick Herken- bosoh mochten meedoen met de grote broers in Hilversum. „Ach ja, het is experimenteel", merkte Jaap van Meekren eni ge malen vergoelijkend op als een vader die zijn met blokken spelende kleuter excuseert, maar ondertussen werd wel duidelijk, dat het vak ook door bedrijvers van plaatselijke tele visie zonder enige opleiding niet straffeloos kan worden be dreven. Er waren natuurlijk Juist door dat nogal naïeve gedoe wel leuke momenten, die in een sa tirisch programma niet hadden misstaan. Daartoe behoorde het voorstellen van de vijftien raadsleden in Dronten, van wie eerst het geflatteerde portret werd getoond en vervolgens de betrokkene hollend over een mannequin-podium. En uit Limburg kwam als klucht-attractie een lokale que rulant, die als Max de Schoffe laar nog tachtig stemmen op zich had verenigd (vijftig meer dan enige jaren geleden) en het dagelijks brood verdient met tussen half acht en vijf het kerkhof in alle Jaargetij den te schoffelen. „Ik heb vijf duizend mensen onder me vertelde hij cynisch. INVALLER commentaren uit alle delen van het land en veel muziek. (16.00 Nieuws) 16.45 Humanistisch Verbond: Laat je niks wijsmaken in dit kwartiertje. VPRO: 17.00 VPRO-VriJdag: recht streeks magazine over politieke, so ciale en andere zaken. 17.55 Medede- BiJ Cees Timmer openbaarde zijn hartkwaal zich reeds op twaalfjari ge leeftijd. Om de drie vier dagen krijgt hij een aanval. Cees wil zo graag iets doen, maar na een kwar tiertje in de tuin te hebben gewerkt moet hij naar binnen om te gaan liggen. Dan transpireert hij over zijn hele lichaam, voelt stekende pijnen in zijn borst. Zijn vrouw durft hem niet alleen te laten uit angst dat hem iels zal overkomen. „Wat voor zin heeft het leven voor mij", vraagt Cees zich af. „Iedere dag wachten op post. Nog geen brief van het ziekenhuis. Jaar in, Jaar uit. Ik voel onmiddellijk wan neer het weer begint. Het kondigt zich wel aan. Elke.klopping voel ik, in mijn hals tot in mijn hoofd. Het zijn net kleine explosies. Dan drink ik pils, soms wel veertig tot vijftig glazen. Pils verdooft, doet de zeur derige pijnen vertrekken. Ik moet dat wel bezuren natuurlijk. Maar DONDERDAG 30 MEI DUITSLAND I zen. 18.30 (K) Aktualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 (K) Nord- schau-magazine. 19.26 (K) Aus Liebe zum SPOrt- 19 59 (Z/W) Programma- VVDR: 8.05—9.25. 10.30—11.30 en 11.45—12.15 (K) TV-kursussen. (9.30 —10.00 (K) Sesamstrasse. 18.00 (K) Nieuws uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 (K) Die falie des Herrn Konstantln. (18.40—19.20 (K) Aktualiteiten.) 20.00 (K) Journaal en weeroverzicht. 20.15 (K) Dukumentair programma. 21.00 (K) Cannon, misdaadfilm. 21.45 zlne. 22.30 (K) DONDERDAG HILVERSUM I 18.00 Nieuws 18.11 Radiojournaal 18.2. Uitzending van de Rooms Katholieke 19.02 (S) Drie loopt achter. 20.02 (S) jazz en pop HILVERSUM II ,w,r^wuswijes. zz.oo mweae- 7"59l™Ni^lurs- 7 02 Levende Partij Nederland. IKOR: 18.30 Kieur: lingen. 23.02 (S) TS. ...T..Woord. 7.07 (S) Badinerle: klassieke ;a- Tros-Sport-Tljdsport (S) Leger des Heilskw ).15 De kerk vandaag: nieuw 1 oauuierie; itiassieKe muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.41-7.50 Echo). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek - 19.35 (S) Veel gevraagde o.uz ue oatesaus vjjuiunsueit voo; 6.02—7.00 (S) Matinata: 8.45 Moeders wil is 22.20 Avondo- HILVERSUM Nieuws. 11.00 Gebakjee en een beter leven - verhalen van wel en wee. 1155 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. pauzeprogramma (K) Kujtureel Journaal met kommentaar en sieke muziek (gr.) 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. 18.30 Nieuws. 18.41 Wereld panorama. 18.53 Zojuist verschenen: boekbespreking. AVRO: 19.00 Tref punt. gesprekken. 19.30 (S) Moderne muziek (gr.). NOS: 19.50 Den Haag 12.22 Wij Mededel tal het land: 12.26 journaal. 8.30 De Groenteman.) 9.00 Schoolradio. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind?: pedagogische rubriek. AVRO: 9.40 (S) Fluit en piano: moderne (9.35 Waterstanden.) 10.00 (11.00 11.30 (S) Nederlands Kod&lykoor: Republik. tv serie. /.uu tis.) journaal. 17.10 (K) Tekenfilmserie. AansluitendK) Mainzelmannchen. 17.40 (K) Muziek programma. 18.25 (K) Hier kocht der Chef: Schwetaebraten TV-fllm. 19.00 (K( Journaal. 19.30 (K) Muzikale show met Vlvi Bach. 20.30 (K) Aktua- vlak van muziek de landbouw. 12.40 tegen, muzikale strip. (S) Lichte grammof oonmuzlek. 12.50 -Profiel 23.20 (S) Essay Recht m m programma waarin over kunst Dingen liteiten lK) JournaaL 1.00 (K) :usslepro- S.15 (K) Reportage. 22.45 wordt doorgepraat. 23.50 Radiojour naal. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM ni 18.02 Joost ma^ niet e Uitzending (S) Lichte Recht en slécht, praatje VARA: 13.11 Dingen van de dag. (13.00 Nieuws.) 13.25 Spiegel van België. 13.50 Inter nationaal Spectrum. 14.30 Blik op de derde wereld. 14.45 Blik op Europa: informatief programma. 15.00 Zoek- TROS: licht op Nederland: reportages e* Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op vrijdag met om 15.30 Nieuws. 17.00 Zonder grenzen: rubriek over missie zending. 17.10 (S) Country and HILVERSUM III koffie. 1.3 (S) De landverzoekplï en. NCRV: 11.03 1 draait op verzoek. 12.03 (S) Drie tus sen de middag: Op de Hollandse toer. 13.03 (S) Drie tussen de middag: Ontroerend goed. met Nederlandse artiesten. NOS: 14.03 Popkontakt I: De Meurders Methode. AVRO: 15.03 Pop-Kontakt II. 16.03 De Hitmeesters. met o.a. Soultime U.S.A.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5