Kleine meerderheid genoeg voor links programcollege MUNKAT ZIT OP DE DAM WAT ND? Wordt het een lange hete zomer? Negentien van de zevenendertig zetels Het gaat niet om mij, het gaat om de stad DONDERDAG 30 MEI 1974 LEIDEN, woensdagavond Het is even voor tien uur (Feyenoord staat dan nog maar met 1-0 voor) als PvdA-lijstaanvoerder Hans van Dam in het linkse samen - scholingshol "Troef" aan de Ho- gewoerd op een verhoginkje klimt en de officieuze verkiezingsuitslag in Leiden bekendmaakt. PvdA en de combinatie PPR-PSP-D'66 (lijst 4) hebben samen 19 van de 37 zetels vergaard en dus de ab solute meerderheid gegrepen. Met rode konen hoort de socialistische schare deze woorden aan. Leen- dert Jonker zet met uiterst breek bare stem de Internationale in, maar het lied vindt weinig weer klank, want die tijden zijn kenne lijk voorbij. Van Dam kondigt me teen stralend even de samenstel ling van het nieuwe college van B. en W. aan: vier wethouders van de PvdA en één van de PPR- PSP-D'66, "dat is wel een goede weergave van de uitslag',, meldt hij. "Dus toch een afspiegelings college" zegt iemand snaaks. Kees du Gardijn (lijst vier) laat ook verheugde geluidjes los, maar fungeert direct even als het ge weten van links: "De overwinning legt ons zware verplichtingen op, vrienden". Hij wenst zichzelf sterkte toe en dat lijkt geen over- Behalve in Troef zijn er verkie zingsfestijnen in de Stadsgehoor zaal en in sociëteit Minerva. In eerstgenoemde stulp hokt een vijftigtal belangstellenden wat stilletjes tezamen. De stemming is landerig en noodt niet tot een langdurig verblijf. Centrum van alle beroering rond de lokale zetel- dans is ook ditmaal sociëteit Mi nerva, waar het van half elf af gestadig drukker wordt. Het aan- verklaringen af, nadat burgemees ter Vis eerst met luide stem de of ficiële uitslag van Leiden heeft gedeclameerd. Hans van Dam, met die machtige psychedelische haartooi, mag als onverbiddelijke triomfator het spits afbijten. Hij staat daar gelijk de kroonprins, die weet dat het uur van troons bestijging is aangebroken. Het gesprek komt wat moeilijk op gang, want Melkert stelt zijn eer ste vraag te midden van bij de tap brekend vaatwerk Minerva "Het is leuk voor Van Dam dat- ie won, het zou ook leuk zijn als-ie 't kón". Het geroezemoes neemt toe op de studenten-inneemstek. Eén van hen roept met gave corps- ballenstem"Politesse, politesse" (beleefdheid). Daarna treedt Houtman op, de SGP'er, die een zetel heeft ge wonnen, maar niet in het CDA beert een paar duidelijke ant woorden te onitrukken, maar Van Aken, koopman in verwachtingen, heeft enige moeite met de een voudigste woordjes die de Neder landse taal kenit: Ja en nee. Een paar keer zoekt hij in de zaal steun bij de pater families van de PvdA. Roel in 't Veld. die dan breed Ja knikt of nee schudt. De woorden van Van Aken stoten iets wakker in mevrouw Geelker ken (CDA) die naar het podium schrijdt en daar door een attente partijgenoot bijkans opgetild best te hebben gedaan. Het klinkt zo eenvoudig dat het niet in twij fel kan worden getrokken. Elzenga (WD) gedraagt zich als een reiziger in onrust. Hij probeert al meteen verdeeldheid te zaaien in de linkse gelederen, onder 't motto: je weet nooit waar het goed voor is. Na Oosterman (D'66) Du Gardijn (PPR) en In 't Veld (ten onrechte met emeritaat gaan de PvdA'er) snelt de Jonge Stroink het platform op. Mei- tal studenten op deze bijeenkomst is niet al te groot, want donder dag is het tentamendag. Dat het toch behoorlijk druk is, bewijst dat veel burgers en buitenlui de drempel van Minerva hebben overschreden. De organisatoren verheugt dat zeer. De Leidse politici leggen op Mi nerva's historische grond, in in terviews met Hans Melkert, chef- stadsredactie van deze krant, hun blijft tenslotte de plek waar een gezonde ziel niet in een droog li chaam kan huizen. Van Dam neemt het woord en het duurt even voordat hij het terug geeft. Burgemeester Vis, gezeten in een fauteuil, hoort hem met een somber gezicht aan. Daarop staat te lezen: "wat heb ik nou in godsnaam aan mijn fiets han gen?" Na afloop van het inter- wilde, omdat Je dan met de Roomsen samen moet. Houtman is een erg hartelijke man. Melkert zegt even vol meegevoel dat Houtman ziek is; hij heeft koorts. Maar de SGP'er staat er dan toch maar, met oudtestamentische plichtsbetrachting. Na Houtman wordt Van Aken (PvdA) naar 't podium gesluisd. Vermoedelijk is hij de nieuwe wethouder van Eco nomische Zaken. Melkert pro- wordt. Ham (CDA), de scheidende wethouder van Volkshuisvesting, legt de zaal al Jonglerend uit dat het verlies van de CDA minder is dan het lijkt te zijn. En hij on derstreept die stelling dat politici metcijfers zo goed als alles kunnen aantonen. Ham blijkt, zo onthult Melkert. jarig te zijn. HU krijgt een applausje. Over zijn vermoeide wericersgezicht verschUnt iets van een glimlach. HU zegt altUd zUn kert zegt even aan diens herverkie zing te hebben getwijfeld, maar de KVP'er kaatst terug dat hij dat nu Juist helemaal niet heeft gedaan. Voor Stroink geldt hij bewijst dat in het gesprek dat je heel wat van een politicus kunt maken als je 'm maar jong vangt. Dan probeert Melkert Portheine nog aan het volk te tonen, maar hij wil niet. Tot drie keer toe roept hij wethouder mevr. Den Haan op. Ze wil ook niet. Vreemd. Als Je Van Riel hoort dan denk je dat de ware VVD'er niet voor 'n kleintje ver vaard is en waar nodig ridder lijk het zwaard uit de schede rukt. Mevr. Den Haan laat Mel kert geen zwaard zien, maar haar tong. Nou ja, ieder vogeltje strydt zoals het gebekt is. Tenslotte arriveert, gelijk de verlo ren zoon, wethouder Kret (CDA), een van de weinige politieke zwaa gewichten die Leiden kent. Je mag zUn inspraakprocedures soms wat bedenkelijk vinden, 't is een man met grote persoonlijke moed en overredingskracht. Hij dreunt zijn verhaal af, bierglas in één hand, een sigaar in de an dere. Hij is en zal blijven de zwaarste bestrijder van het link se programcollege. En in dat kamp zal men waarschijnlijk wel de dag zegenen dat hij als burge meester in Sassenheim wordt be noemd. Maar zover is het nog niet. Het laatste woord van de avond is aan Hans Melkert. Die voor spelt: "Het wordt een lange hete - RUUD PAAUW LEIDEN In Leiden zal met in gang van 1 september een geheel nieuw college van wethouders func tioneren. Dat mag geconcludeerd worden uit de uitslag van de verkie zingen van gisteren enerzijds en de afspraken die de linkse partijen in de afgelopen periode hebben gemaakt, anderzijds. Er zal een college gaan regeren, dat zal bestaan uit vertegen woordigers van de PvdA en de com binatie PPR/PSP/D'66, de opposi tiepartijen van thans. De vier par tijen, die zich verzameld hebben in het PAK zijn met negentien zetels uit de stembus gekomen: vijftien voor de PvdA en vier voor de ande re drie. Precies de meerderheid dus in de gemeenteraad, die straks uit 37 leden zal bestaan. De overige achttien zetels zijn toegevallen aan CDA (negen), VVD (zeven), CPN (één) en de combinatie van SGP en GPV (één). DS'70 keert niet in de raad terug, een poging daartoe van de Boerenpartij (lijst Koppen) slaag de evenmin. Ook de newcomers So- cialistiese Partij en Progressieve Her- voraiingspartU verzamelde onvol doende zielen om hun intrede in de raad te doen. Er werden in deze stad 44.511 stemmen uitgebracht (van de 71.113), een opkomstpercentage van 62, 94. Minder, overeenkomstig het landelijke beeld, dan bij de verkie zingen voor Provinciale Staten eerder dit jaar (toen was het 72,4 procent), maar meer dan bij de gemeente raadsverkiezingen in 1970, toen de zestig procent niet gehaald werd. Vertegenwoordigers van de PAK- partijen lieten zich gisteravond dui delijk in de richting van een links programcollege uit. Van Dam, num mer één op de lijst van de PvdA zei: "De uitslag laat zien, dat links duidelijk heeft gewonnen. Het CDA, heeft een enorme smak gemaakt, en de winst van de WD is aanzien lijk minder dan op grond van de uit slag van de verkiezingen voor Pro vinciale Staten werd verwacht. We hebben samen (PvdA en de andere linkse drie) negentien zetels. Dat is voldoende om uitvoering te geven aan datgene wat overeengekomen is: een programcollege, waarbij we wellicht nog op rugdekking van de CPN kun nen rekenen". Ook gisteravond kon Van Dam, die zelf voor de porte feuille financiën wordt genoemd nog niet zeggen welke kandidaten de PvdA naar voren zal schuiven voor het wethouderschap. „Daar zal nu over gesproken moeten worden. We zijn nog niet zover". Hij kondig de aan. dat er in ieder geval een uitnodiging aan de andere partijen zal worden gestuurd om te praten, over het door het nieuwe college te voeren beleid, opdat dat een zo breed mogelijke steun zal ondervinden. Zijn partijgenoot en huidige frac tievoorzitter van de PvdA Van Aken voegde er wel aan toe, dat de af gelopen verkiezingscampagne, zoals die van CDA-zijde met name is ge voerd door wethouder Kret "niet be paald goed doet aan het tot stand brengen van een redelijke Stem ming om tot overleg te komen met het CDA". Ook tevreden Ook CDA lijsttrekker Ham was te vreden: "Wij verwachtten aan de hand van de Provinciale Statenver kiezingen acht zetels. Het zijn er ne gen geworden. Dat is dus een vooruit gang, al geef ik toe dat het een ach teruitgang is ten opzichte van de hui dige samenstelling van de raad". Ham wierp zich andermaal op als voorstander van een "zo breed moge lijk samengesteld college van B. en W.", maar stelde ook, dat het onmo gelijk zou kunnen blijken te zijn om een afspiegelingscollege tot stand te brengen, als we "niet tot afspraken met de VVD kunnen komen". Hij ontkende dat hij in het plaatselijk bestuur voor een "Boersma-effect" zou kunnen zorgen: "Ik zal mij be slist niet laten losweken van mijn fractie, ook al zou ik mijn werk graag voortzetten, want ik meen dat ik al veel voor Leiden heb gedaan". Zijn partijgenoot Stroink, als acht ste CDA-er hekozen in de raad, deed de voorspelling ("Wedden") dat het CDA toch in een college zou ko men, omdat de basis PvdA-progres- sieve drie te smal zou zijn, gezien de onderlinge politieke meningsver schillen tussen deze groeperingen, ("daarom vind ik dit de gunstigst mogelijke uitslag"). Hij zou des noods met één wethouderspost ge noegen willen nemen, maar die me ning werd niet gedeeld door Ham, die slechts een twee-een-verhouding tussen PvdA en CDA eerlijk zou vin den en bovendien van mening is, dat het aantal van zes wethouders ge handhaafd moet blijven: "We heb ben vier jaar geleden met zijn al len geoordeeld dat vijf wethouders voor Leiden te weinig is. Het werk pakket is sindsdien niet kleiner maar groter geworden. Bovendien heb ben we binnen twee Jaar weer meer dan 100.000 inwoners". Ham ver wachtte niet dat een links college meer zou kunnen bereiken dan het huidige: "Een gemeente is nu een maal veel meer aan het rijk gebon den, dan hij zelf kan ontwikkelen. De PvdA weet ook heel goed. dat Den Haag op een gegeven moment zegt: hier ligt de grens". Eventuele speculaties over toetre ding van het CDA tot het nieuwe col- Ach, mevrouw B. te W„ in het begin van 't seizoen loeren ze graag op hippe vogels. Gaat wel over. Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dieren speciaalzaak. Alleen daér ligt trouwens het uitstekende Witte Molen Vleesmenu, nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuur en boordevol eiwit. Daar komt-ie wel voor thuis! (Dat is het beste alternatief!) Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. lege bleken gisteravond opnieuw vol ledig voorbij te gaan aan de combi natie van PPR, PSP en D'66. Oos terman, de wethouders-kandidaat van deze party en zei dat er in dat ge val sprake zou zijn van kiezersbedrog. "Wij accepteren dat onder geen voorwaarde", zei het huidige D'66- raadslid, dat blij was met de uitslag. "Negentien zetels is voor ons geen wankel uitgangspunt. Belangrijk is vooral de kwaliteit van het college". Hij meende dat de verschillende standpunten die de PvdA enerzijds en de linkse drie anderzijds de af gelopen periode hebben ingenomen geen beletsel voor de samenwerking behoefde te zijn, mits "we weder zijds bereid zijn om die verschillen glad te maken. Er zal een hoop ge praat moeten worden". Kees du Gar dijn, lijsttrekker van de combinatie sloot zich daarbij aan: "De menings verschillen tussen de PvdA en ons zullen niet leiden tot onbestuur baarheid van de stad". Een heel andere mening was VVD'er Elzenga toegedaan: "Ik ge loof dat we weer een even moeilij ke periode tegemoet gaan als we nu bezig zijn af te sluiten. Links heeft een krappe meerderheid behaald, die des te krapper is als we beden ken dat nu al hier en daar verdeeld heid in eigen kring te constateren is". Elzenga stelde van de VVD con structieve oppositie in het vooruit zicht, "al zullen we een links college zo nu en tracteren op een koekje van eigen deeg. Dat is niet meer dan ze verdiend hebben". Over een eventueel overleg over het te voeren programma zei Elzenga, dat de link se partijen "met ons niet ver zullen komen als we alleen maar franje mogen vormen van het progressie ve programma in plaats van een wezenlijke inbreng". SGP'er Houtman, die de komende periode nu ook het GPV zal verte genwoordigen toonde zich enigszins verrast over het feit dat hij herko zen was. "Het was kiele-kiele" stel de hij vast. Houtman is door middel van een restzetel in de raad geko men. Hij voorspelde dat zijn frac tie in grote lijnen de politiek van 't CDA zou volgen. "Het samengaan met het GPV heeft daarvoor niet veel consequenties", aldus de SGP'er die de totstandkoming van een links programcollege bijzonder zou betreu ren: "Een achteruitgang van het democratisch besef". Van CDA-wethouder Kret daar entegen mag een dergelijk college er komen. "Ik wens ze veel sterkte. Ik blijf van mening dat ze het maar moeten proberen". Maar hij bedoel de dat uiteraard wel ironisch. Hij constateerde dat de meningen in 't linkse kamp op vele gebieden "dia metraal" tegenover elkaar staan. "Ik wil wel eens zien hoe de unifor miteit die nu naar buiten wordt ge bracht, uniform blijft. Er is een soort absolute slavernij voor nodig, een absolute fractiediscipline. Ik zie In 't Veld al met zijn lotgenoten want dat zijn het meer dan partij genotenEr worden geen vazal len gezocht. Leiden gaat een bloem rijke toekomst tegemoet. De verga deringen van de gemeenteraad zul len uiterst kort duren. Alles zal in de fractie uitgezocht worden. Maar niemand gelooft het. Weg Dan nog de mening van DS'70- voorman Zunderman, die na 24 Jaar trouwe dienst niet in de raad zal te rugkeren. "De opkomst, vind ik een Onze redacteur Hans Melkert (links) in ges-prek in Minerva met mr. Roel in 't Veld, scheidend fractievoorzitter van het PAK en één van de "breinen" achter het programcollege. (Foto Jan Holvast) motie vah wantrouwen van de be volking vain het gemeentebestuur De situatie die nu gaat ontstaan, is niet goed voor iemand van mijn ka rakter. Daarom is het misschien wel goed, dat ik niet gekozen ben. De Loor (ambtenaar afdeling finan ciën) g<aat weg, Visser (een nog ho gere ambtenaar op de afdeling finan ciën) gaat weg, Logtenberg (de hoogste ambtenaar op de afdeling stadsontwikkeling) denkt er over. Ik weet niet wat dat moet worden". En tot slot het commentaar van burgemeester Vis, de enige van het huidige college, die in ieder geval blijft: "Ik wil me nergens over uit laten". JOHN KROON Vreugde bij linksvreugde in Troef. (Foto Jan Holvast) Kijk... en vergelijk VAT 69 WHISKY 17,95 Uw prijs 13,50 JONGE JENEVER 10,95 Uw prijs 9,75 BACARDI RUM 17,80 Uw prijs 13,95 MARTINI 6,05 Uw prijs 4,95 GILDE PILSENER 12,72 24 pUpjes Uw prijs 8,50 STEENSTR S TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21411 Stembussen leegschudden. Ze zijn lichter geworden, de laatste jaren. Maar ja, er zitten dan ook geen vieze woorden meer in.(Foto Jan Holvast) ZUNDERMAN (DS'70): LEIDEN Ongeveer half tien 's avonds in het stadhuis, ergens in een kamer van een ho ge ambtenaar. Veel mensen, die bekend zijn van gemeenteraad of aanpalende genootschappen, staan te wachten op de uitslag van de verkiezingen. Het bier, de sherry en de Jenever vloeien gestaag; het is aan enkele mensen duide lijk tot zeer duidelijk te merken. Het geeft niet, de spanning is hoog, de winst of het verlies rechtvaardigen het min of meer. Die ene avond.. Temidden van de mensen staat, geheel alleen, triest blikkend, de groene regenjas dichtgeknoopt en een oude boekentas in de hand, lijsttrekker Zunderman van DS'70. Na korte tijd heeft hij heel dui delijk in de gaten dat de ene zetel niet meer gered kan worden. Het raadslid met de meeste ervaring (in Jaren), met de grootste emo tionaliteit keert niet meer terug. Jammer, doodjammer. Door som migen afgeschilderd als te zeer betrokken, door anderen als niet terecht door de meesten als eer lijk. De man ook, die wil werken. Hij staat maar te staan. Zegt te gen mij: „Och, het gaat niet om mij, het gaat niet om de partij, het gaat om de stad. Wat erg, wat erg". Hij meent het. En staat als een eerlijk man te verliezen. Mijn sympathie voor hem op dat mo ment levert me kippevel op. Maar dat is het einde van een dag, die door bijna 63 procent van de kiezers is begrepen om een nieuwe gemeenteraad bij el kaar te stemmen. Een pover per centage, maar toch altyd iets meer dan vier Jaar geleden. De stembureaus, die ik op de fiets ben afgereden, vertonen by- na allemaal een uitermate trieste aanblik. Dranghekken wijzen de argeloze de weg naar het stemlo kaal. „Binnen zonder kloppen" staat er te lezen op de bordjes, die veelal aan deurknoppen han gen te hangen. Ik doe dat en kom telkens weer binnen in een muffig klaslokaal, in een koude gymnastiekzaal, of in een tot min-of-meer huiskamer omge bouwde vage ruimten. Leiden barst van de stiekema zaaltjes, als er binnen staat. Dries Hoeven van de CPN is voorzitter in de Maria Gijzensteeg. Hij vertelt dat er op een gegeven moment het schaakbord aan te pas is gekomen om de tijd te doden. Er kwam niemand opdagen. De algemene indruk is inder daad algemeen. Er zijn weinig mensen komen stemmen. Ieder stembureau is een beetje triest „gestemd". Niet alleen om het weinige werk, het daardoor lange zitten en de geringe beloning, maar vaak om de koffie, die niet smaakt, de temperatuur, die niet geheel voldoet en de klok van ze ven uur die maar niet nader wi komen. Vermoeid van het peddelen doo de stad (en dat komt door het a vaak aandoen van politieke bijea komsten en de mistroostigheid vai veel bezoeken aan stembureaus zak ik even neer bij de Koon Studio. Voor een biertje. Het is e gezellig. Voor het nieuwe colleg< van B en W ligt hier een duid* lijke subsidietaak. Op weg naar huis, naar de wax me hap. kan ik niet anders doei dan even lanec '"•et stadhuis i rijden, waar burgemeeste voorzitter zit t. i van het eer ste stemdistriciHy noemt he opkomspercentage "uitgespro ken slecht". Ik kan met hem mee gaan, hoor nog even dat hij tij dens zijn vakantie in Frankrijk ook daar is aangesproken me "monsieur le maire" en ga naa de macaronischotel toe. Toch, (en ik heb de opdracht nie voor niets) ga ik even langs mijl eigen stembureau in de Boerhaa velaan. Voorzitter Dirk van Peyp zit met twee charmante hulpei aan de sherry. "Gekregen van eö kiezer; die had medelijden me ons". Hij neemt een slok en ver onitschuldigt zich even, een men moet toch ook leven? Ik help mee met tellen. Voor keursstemmen worden doorge geven. soms met een frons, som met een jubel juich je. Och, ooi mensen van een stembureau zijl (nogal eens) partijgebonden niet waar? Twee ongeldige stemmen. De tij den veranderen. Was men vroe ger verplicht om te komen, tegen woordig wordt 't aan het gewetei van de mens overgelaten. Geö vieze woorden meer op het biljet geen rare kreten meer als "poli üek is rotzooi". Wel beduiden minder stemgerechtigden die ko men. Ook dat is triest. Weer op het stadhuis. Een Jon gen van de PPR staat moeilijk t doen met een rekenliniaal. Wet houder Kret ziet het van naW De PPR-man zegt dat er duide lijk is gekozen voor een program college. Kret kijkt op en zegt "Jaja, dat kan hij nou wel moe uitrekenen me* dat ding, maa laat-ie maar met een gitaar gad spelen". Een opmerking, die hij wellicb betreurt, of hoe moet Je dat noe men. Het is te wijten aan de ze nuwen van het moment. En dat mag het. De burgemeester deelt de zetel verdeling mee; ietsje later lopd de "grote" mensen weg. Wet houder Den Haar geeft me ed arm en vraagt hoe het ernae gaat. Ze is lief. Zunderman is weg. Niemaai die hem ziet lopen of staan. Jaffl mer, hij had een eerlijke en ed door jaren ervaring opgebouwd verklaring kunnen geven. PAUL WOLPSWINKB

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2