Van Hou welingen winnaar Sonde Midden Nederland Belangstelling schoolkorfbal sterk tanend VAN UE APPIE HAPPIE Triomf van de jeugd ranje rliest an mateurs De hele ereld eurt" Klasse vanTivoli om niet meer clan 1.55 te vragen. Veronica' - is weer 24 uur in de ether (DERDAG 30 MEI 1974 ADVERTENTIE TRECHT Adrie van Houwelingen, pas 20 jaar, heeft eren gezorgd voor een triomf van de jeugd in de Ronde van iden-Nederland. De Amstelvener, vierde in Olympia's Tour, week tweede in de Pijl van Het Zuiden achter zijn ploeg- oot Johan van der Meer, verraste vlak voor Utrecht, waar was gestart voor de koers over 183 kilometer, meer ervaren aers als Peter van der Kruys, Jules Brüssing en Wil van •oirt. Houwelingen. steeds in de in het laatste gedeelte van de tkelijk zware omloop, reageer- tent toen de even ijverige Pe- der Kruys een paar kilome- jor het einde de laatste aanval e. Van Houwelingen kreeg zijn jongere ploeggenoot Ton Harmsel mee. Peter van der liet op slag het werk over aan inge vluchtgenoot. Een van de jen daarvan was dat Van Hou- jen als eerste de baan op kwam Utrechtse stadion. De laatste leter waren te kort voor Van [ruys om de overwinning nog men veroveren. Ronde van Midden-Nederland en groen, een kleine 120 aan de start. Slechts van hen zag de finish, de i een achterstand van ien kwartier. De wind te- ST Was het de zware con- aining, die gisteren aan het duel tegen de nationale ama- voorafging, die het Nederlands parten speelde? Feit is dat de Michels nogal beschamend ran het Nederlands ama- ftal. De man die dat bewerk- de. Theo Hansen van Veritas, UW begeerd linksbuiten, amateurteam dat recentelijk sgoslavië al van zich deed spre- beet daarbij volgens sommigen toe te fel van zich af. Rensenbrink: „De jongens te keer als gekken. Het leek zich moesten kwalificeren wat wereldkampioenschap- Wim Suurbier: "Ach, dat is Wanneer ik amateur tegen een stel dure profs Delen, zou ik hetzelfde hebben n Cruyff haakte na een half met een knieblessure, de Vroet lachend: "En nu in de rust nog wel wisselspe- agezet, die niet helemaal zijn leeld. redeneerde dat het niet leuk oor het Nederlands elftal na amateurs te verliezen", bondsploeg kwam als volgt in d: Schrijvers. Suurbier, Van Strik. Krol, W. van de Kerk- i amateurs te verliezen". Kerkhoff, Cruijff, Geels, Rensebrink. PZIG "De hele wereld omdat Engeland niet meedoet iet wereldkampioenschap" heeft id-international Billy Wright oepen toen de Engelse ploeg kwalificatieronde tekort De nieuwe manager van de se nationale ploeg, Joe Mercer er. vóór het duel tegen de aan toegevoegd: "We zullen ipzig bewijzen, dat we erbij ho- De wereldkampioen van 1966, het bewijs geleverd en 98.000 wers hebben het gezien, het beleefd hoe de DDR-elf ie rand van de afgrond werd i tevens aan de rand van fderlaag nadat de ploeg reeds n maal in successie ongesla- vas geweest. En ongeslagen r het was erg moeizaam, 'eel geluk bleef de ploeg van Buschner overeind, vooral in tste helft, toen de Britten een- de lat troffen, maar een zeer meerderheid aan de dag leg- ie zeer zeker in enkele doeloun- adden moeten worden uitge- Het onbeslist is voor de DDR leflatteerd, hoewel de Oostduit- de slotfase een fors offen- otketende en de Engelse ploeg, conditie aanmerkelijk tekort nog in grote moeilijkheden t- Op verrassende wijze nam >R in de 66ste minuut door Joa- Streich de leiding, maar twee en later schoot Mike Channon fin magnifiek genomen vrije de ploegen weer op gelijke gen op de Lekke Dijk naar Vrees wijk selecteerde scherp, de kilometers deden het eens te meer en na twee uur koers was al meer dan de helft van de deelnemers, mede door een paar valpartijen, kansloos. Voorin, waren twee kwalitatief sterke groe pen overgebleven. In de eerste daar van reden Van Houwelingen, Van der Meer (die terug viel door twee keer pech binnen één kilometer) Ten Harmsel, Van Gerwen, Van der Kruys, Gevers, Botterhuis, Roelof Groen, Pater, Slliper, Van Helvoirt, Bruessing en Kees St. Nicolaas. De groep vergrootte haar winst geleide lijk en was dertig kilometer voor Utrecht gereed voor het laatste ge vecht. Bruessing, Van der Kruys, Van Houwelingen, Van Helvoirt en Van Gerwen waren het actiefst. Peter van der Kruys, al winnaar van twee klassiekers in dit seizoen, werkte harder dan wie ook en zette de laat ste actie in. Hij moest zich in de sprint gewonnen geven aan de Jonge re Adrie van Houwelingen. De uitslag is: 1. Adrie van Houwe lingen (Heesselt) 183 km. in 4 uur, 11 min. en 15 sec., 2. Peter van der Kruys (Helmond) op 5 sec.. 3. Ton ten Harmsel (Lage Zwaluwe) op 10 sec., 4. Jules Bruessing (Amstelveen) z.t., 5. Frits Slüper (Kerkrade) z.t. Toch Van Springel De naam van Herman van Sprin gel zal achter het Jaar 1974 toch wor den bijgeschreven op de lijst van winnaars van de klassieker Bordeaux -Parijs. De Belg, die afgelopen zon dag de langste klassieker ter we reld won, maar werd gediskwalifi ceerd, omdat hij 32 kilometer ver keerd had gereden, moet de zege echter delen met Regis Delepine. De Fransman kwam ongeveer een kwartier na van Springel binnen en werd aanvankelijk tot winnaar uit geroepen. De sportcommissie van de Franse wielerbond besloot woensdag na een langdurige vergadering met 7 te gen 5 stemmen Van Springel in ere te herstellen. De voornaamste reden is dat er door officials langs het parcours fouten zijn gemaakt. De Pool Ryszard Szurkowski en de Engelsman Steve Hefferman heb ben in Llandudno de derde etappe van de Ronde van Engeland gewon nen. De renners gingen volkomen gelijk over de finish. Zij legden de 17 kilometer van Wolverhampton naar Llandudno af in 4 uur 11 minuten en 19 seconden. De Nederlanders Jan Raas en Herman Snoeyink wer den respectievelijk vierde en zeven de. De stand in het algemeen klasse ment na de derde etappe is: L Kaczmarek (Pol) 10.49.21 2. Jo hansson (Zwe) 10.49.26, 3. Van den Hoek (Ned) 10.49.31. Gerben Karstens heeft gisteren in Amandsberg (Bel) een wegwed strijd voor beroepsrenners over 150 km gewonnen. Hij legde de afstand af in 3 uur en 36 minuten. Richard Buckacki eindigde als tweede en Cees Priem legde beslag op de der de plaats, beiden in dezelfde tijd als Karstens. Voetbal —Het Zuidslavische voetbalelftal, een van de zestien deel nemers aan de eindronden van het toernooi om het wereldkampi Ten- schap, heeft gisteren in Szekes- fehervar met 2—3 verloren van Hon garije. LZ'öÓ OP EEN PUNT VAN TITEL Adrie van Houwelingen gaat vóór Peter de eindstreep. der Kruys over Russen lanceren nieuwe maansonde MOSKOU (DPA) De Sow jet- Unie heeft gisteren een nieuwe maansonde gelanceerd, de Loena-22. Het onbemande ruimtevaartuig be gon vanuit een baan om de aarde zijn 400.000 km lange tocht naar de maan. Volgens het persbureau TASS be vindt de Loena-22 zich op de uitge zette koers en werken alle apparaten normaal. De sonde zal vanuit een baan om de maan dit hemellichaam onderzoeken. De Loena-21, die in januari van het vorig jaar werd afgeschoten, zet te een automatisch maankarretje, de Loenochod-2, neer die zich bijna vijf maanden over het maanoppervlak verplaatste 'voordat de energie op raakte. Bangla Desj snel lid VN Voetbal Bulgarije heeft in Sofia met 20 gewonnen van Noord- Korea. De doelpunten werden ge scoord door Milanov in de zesde en door Vassilev in de 87ste minuut. Volleybal De Nederlandse mesvolleybalploeg heeft zich in Springcuptoernooi, het officieuze Europese kampioenschap, geplaatst voor de finale. Nederland bereikte dit resultaat door een 31 zege op Duitsland (9—15, 15—12, 15—11, 15— 1). In de eindstrijd is Italië de tegen standster. De Italiaanse squadra ze gevierde met 30 over de Belgische dames. De NOS-radio brengt 'n aantal reportages van de wedstrijden, die worden gespeeld voor de Europacup Hockey van vrijdag tot en met maandag te Zeist. Zaterdag worden de reportages uit gezonden ip VARA's "Z.I.-Sport" tussen 12.30 en 13.00 uur via Hilver sum I en in de NCRV-Sportshow I tussen 16.03 en 18.00 uur -via Hilver sum III. Zondag en maandag zijn reportages te beluisteren via Hilver sum III in de middaguren. HILVERSUM Radio Veronica heeft besloten vanaf 1 juni weer 24 uur per etmaal te gaan uitzenden. Zij gaat haar programma's op loca tie maken, dat wil zeggen dat de mobiele Veronica-studio elke dag in een andere plaats van Nederland staat. Radio Veronica heeft tenslote mee gedeeld dat zij een actie „Veronica moet aan land" begint. Daarbij roept zij de Veronica-sympathisanten op de minister van CRM te benaderen met het verzoek Veronica als om roeporganisatie toe te laten tot het omroepbestel. LEIDEN LZ'86 is door een 2— 0 overwinning op De Ysel praktisch zeker geworden van het kampioen schap in klasse 2A en daarmee van promotie naar de le klasse. De Lei- denaren hebben nu nog één punt uit 3 wedstrijden nodig om zich defini tief kampioen te mogen noemen. Ondanks het voetbal op de t.v. had zich nog een flink aantal LZ'86 sup porters naar De Vliet begeven om hun club aan te moedigen in het duel met het Deventer De Ysel. De Deventenaren, met een achterstand van 6 punten maar één wedstrijd min der gespeeld, waren nog de enig overgebleven concurrent van de Lei- denaren. De LZ'86 getrouwen hebben woensdag geen al 'e beste wedstrijd kunnen zien. Beide teams maakten een nerveuze indruk en bleven aan vallend onder de maat. Zo verzuim de LZ'86 een aantal keren van een numerieke meerderheid te profite ren. In de tweede periode kwam de thuisploeg door een afstandsschot, van uitblinker Gerard Soet op 10. Jan de Graaf bracht in het 3de kwart de score naar 20 en in de stand kwam geen verandering meer. Arbiter Joop Broekke leidde deze ontmoeting uitstekend. Leiden Zaterdag a.s. vindt het jaarlijkse schoolkorfbaltoernooi plaats. Het aantal deelnemende teams is ook dit jaar weer verder af genomen en in vergelijking met een aantal Jaren terug (het aantal in schrijvingen lag toen boven de 100) doet het aantal van 61 wat mager aan. Die daling is vooral te wijten aan de teruglopende deelname bij het voortgezet onderwijs. Het aantal inschrijvingen bij het lager onder wijs is nagenoeg constant gebleven. Niettemin kan men zaterdag a.s. toch vanaf 8.30 ur to en me ca. 7.00 uur op het sportpark „Roomburg" scholair korfbal gaan bekijken. PERNIX TOERNOOI Korfbal- overgangsklasser Pernix organiseert maandag (2de Pinksterdag) een ADVERTENTIE Zit U de eerste Pinksterdag in de knel KOM NAAR V.T.L. Internationaal jeugdtoernooi op Sportpark de Vliet. Aanvang I I uur. groots opgezet toernooi, waarmee Pernix niet minder dan 117 twaalf - en achttallen aan het werk zkt en het gehele complex in de Leidse Hout vanaf 9.45 uur als toernooiveld tot zijn beschikking heeft. De Leidse za terdagclub heeft de intentie door middel van dit grote toernooi de functie van de voormalige CKB BONDSDAG, waaraan vrijwel alle (voormalige) CKB-clubs deelnamen, over te nemen. Pernix heeft zich in ieder geval verzekerd van de deel namen van de volgende clubs: De Algemene,KVS (Scheveningen).MIK 'Amsterdam), Zuiderkwartier. Cres cendo: Fiks; Jodan Boys (Gouda), Ons Eiland, De Danaïden. Fluks, Heemskerk, Kinderdijk, ONDO ('s- Gravendeel), KNS, NIO (Rotterdam) ODS (Rijswyk), Oranje Zwart (Mynsheerenland). KOAG (Krim pen a/d IJssel), HKC (Hardinxveld) Warmond, Noorderkwartier en Per nix zelf. Om 17.15 uur vindt de prijs uitreiking plaats. DE DANAÏDEN Hoofdklasser De Danaïden zal - als alles goed gaat - vanaf 7 juni a.s. weer een voorzitter rijk zijn. Op die datum zal de le denvergadering dan een eind moeten maken aan het voorzitterloze tijd perk van één Jaar, dat ontstond na het aftreden van Gerard Selier. Kandidaat-voorzitter Rinus Ruysch zal deze unieke situatie op bestuur lijk verenigingsniveau uit de wereld helpen. NEW YORK (AP) De VN is be gonnen met de voorbereidingen voor het erkennen als lid van de staat Bangla Desj en deze erkenning zou, volgens diplomatieke kringen, een feit kunnen worden op 10 juni aan staande. China, dat in 1972 tegen het lid maatschap van Bangla Desj had ge stemd, is nu niet langer meer tegen. De algemene vergadering, die bij eenkomt op 17 september, zal het lidmaatschap van Bangla Desj moe ten goedkeuren en het is wel zeker dat dit dan gebeurt. Bangla Desj zal daarmee het 136ste lid van de we reldorganisatie worden. Verschonings recht voor Duitse pers BONN (DPA) In West-Duifs- land krijgen de Journalisten bij pers, radio en televisie een onbeperkt ver schoningsrecht, als de volksvertegen woordiging een wetsvoorstel aan vaardt waarover de regering het woensdag eens is geworden. Volgens het ontwerp zullen de be perkingen op het verschoningsrecht krachtens het wetboek van strafvor dering, komen te vervallen. Journa listen behoeven dan tegenover de rechter geen inlichtingen te ver strekken omtrent him bronnen. De VPRO-tv brengt vanavond om, 19.20 uur via 1 première van het programma "Van Oekel's Discotheek"Naar een idee van Wim Schippers en Wim van der Linden ontvangt Sjef van Oekel (Dolf Brouwersmuzikale gasten, die oiüangs een hit hebben gescoord of die bezig zijn om van hun jongste opname een hit te maken. Ere-gast is morgenavond Barend Servet, de vroegere werkgever van Sjef.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21