Irian Faulkner treedt af Hier gebeurde het: Z.-Afrika betaalt geheime oppositie Frans kabinet vol onbekenden Israeli s hebben nieuwe regering u' Jg Chaos in Ulster nu vrijwel compleet U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat China wil neutrale zone in Z.O. Azie Volgens „Thuisland"-leider: jdn Militante protestantse vrouwen en kinderen marcheerden jui chend door de straten van Belfast toen het nieuws bekend werd dat de coalitieregering gevallen was. Augustus 1969: barricaden schietpartijen in London- try. Eerste Britse troepen iar Noord-Ierland. februari 1971geweldadi- dood van eerste Britse sol vit; li maart 1971: Brian Faulk- ir wordt eerste minister na if aftreden van majoor Ja- Chichester-Clarke; juli 1971: campagne van iirgerlijke ongehoorzaam- in de zijde van de oordierse rooms-katholieke inderheid; januari 1972: bloedige zon- Londonderry. Het ritse leger opent het vuur betogers: dertien doden; mart 1972: Britse regering irnt bestuur over Noord- vland over en benoemt tot po-consul", William White- v. De volksvertegenwoordi- ng van Noord-Ierland rdt ontbonden; 10 juni 1972: eerste "pro- jtantse" barricaden in Bel li; 10 juni-9 juli: toeneming en aantal "protestantse" vricaden. Geïsoleerde oorden op katholieken; f juli 1972: IRA-provisio- tó trekken wapenstilstand 19 juli 1973: verkiezing ui nieuwe assemblée van •ord-l erland; 11 juli 1973: dominee Ian tiley en aanhang versto- i eerste zitting van assem- ie; 17 november 1973: vorming n uitvoerende raad van otestanten en rooms-ka- olieken; 6 december 1973: driepar- ienconferentie in Sunning- ile bij Londen. Dublin, Bel- it en Londen leggen fun- ment van raad van Ver- tigd, Ierland; IS februari 1974: algeme- verkiezingen in het Ver- \lgd Koninkrijk. Op twaalf i Hoord-Ierland gekozen af vaardigden, elf protestan- n die "Sunningdale" afwij- n. Merlyn Rees wordt fatssecretaris voor Noord- vland; 14 april 1974: de "loyalis- komen bijeen in Port- en verwerpen nogmaals i akkoord van Sunningda- \Ze beramen een algemene ting; 5 mei 1974: begin van de emene staking door de testantse arbeiders; t mei 1974: aftreden van )oerende raad van protes ten en rooms-katholieken. BELFAST Met het ontslag van de Noordierse premier Brian Faulkner en zijn Unionistische ministers is een einde gekomen aan de vijf maanden oude coalitieregering van rooms- katholieken en protestanten in Ulster. Deze dramatische poli tieke ontwikkeling kwam gisteren op de dag dat Noord-Ierland dicht in de buurt van een complete chaos was gekomen, als gevolg van de nu al ruim twee weken durende staking van de leden van de Ulster arbeidersraad. Het ontslag van Faulkner dat als een volkomen verrassing kwam, volgde op een verschil van mening met de Brit se minister van Noord-Ierland, Mer lyn Rees, over de wijze waarop de staking diende te worden aangepakt. Faulkner en zijn collega's wilden een soort van overleg met de stakingslei ders, wat Rees resoluut afwees. Het heengaan van Faulkner als pre mier betekent dat Noord-Ierland op nieuw rechtstreeks onder Brits be stuur is gekomen. De kans is groot dat dit voorlopig zo zal blijven. Het ziet er namelijk niet naar uit dat Merlyn Rees alsnog kontakt zal zoe ken met de stakers, of aan de Noord ierse politici-achter-de-staking, ds. Ian Paisley, William Craig en Harry West zal vragen een nieuwe regering te vormen, omdat het Britse parle ment er op staat dat het een coalitie regering moet worden waar de ge noemde drie politici fel tegen zijn. Hoewelde rooms-katholieke leden van de coalitie-regering, onder wie de Noordierse vice-premier Gerry Fitt, leider van de sociaal-democratische arbeiderspartij en de andere leden van de regering nog niet hun ont slag hebben aangeboden en verklaard hebben dit ook niet te zullen doen, is ae regering in constitutionele zin ontbonden. GromikoArafat De Sowjet- russische minister van Buitenland se Zaken Gromiko heeft gisteren in Damascus een onderhoud gevoerd met de leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, Jasser Arafat. Zij spraken over "Sowjet- russische steun bij het verkrijgen van de rechten voor het Palestijn se volk en de recente ontwikkelin gen in het Arabisch-Israëlische con flict". Smith in Pretoria De premier van Rhodesië, Ian Smith, is dinsdag in Pretoria aangekomen voor be sprekingen met de premier van Zuid-Afrika John Vorster. In een korte verklaring werd gezegd dat de belde leiders vandaag hun be sprekingen over "zaken van weder zijds belang" zouden voortzetten. Dit houdt in dat behalve de coalitie gedachte ook de overeenkomst van Sunningdale van de baan is. Eind vorige week kondigde premier Faulk ner aan dat de uitvoering van de gehate overeenkomst uitgesteld zou worden tot na de verkiezingen van 1977 of 1978. Maar dit uitstel heeft de stakende protestanten, die er op stonden dat de overeenkomst in haar geheel zou worden geschrapt, niet kunnen bevredigen. De overeenkomst werd in december van het vorig Jaar ondertekend door de premiers van Engeland, Ulster en de Ierse republiek. Belangrijkste punt in de overeenkomst was het in leven roepen van een raad voor heel Ier land, die de regering en parlementen van de beide Ierlanden moest verte genwoordigen. In eerste instantie was de raad bedoeld als adviesorgaan. De Ulster arbeidersraad heeft beslo ten de staking onverminderd voort te zetten om de Britse regering te dwingen een tweede eis in te willi gen: het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Vele Noordierse politici zijn van mening dat nieuwe verkie zingen op dit ogenblik ongunstig zul len zijn, waar het de coalitiegedachte betreft. Zowel Faulkner als de rooms-katho liek Fitt zijn er niet in geslaagd hun aanhangers te overtuigen van de waarde van een coalitieregering. Ge vreesd wordt nu dat bij eventuele verkiezingen extremisten van beide zijden in de regering zullen komen waardoor men politiek even ver zou zijn als drie jaar geleden. Volgens de Noordierse wet op de constitutie heeft minister Rees vier maanden de tyd waarin hij een nieu we regering zou moeten formeren uit de 78 leden van het huidige Noord ierse parlement. Het lykt op dit mo ment echter vrijwel onmogelijk een coalitieregering te formeren die kan rekenen op voldoende steun van het Noordierse publiek. Belangrijker lijkt de vraag te worden, die steeds meer in Londense politieke kringen wordt gesteld, hoe lang het Britse parle ment nog steun zou willen blijven verlenen aan Ulster, nu het voortdu rend blyk geeft zichzelf niet of nau welijks te kunnen besturen. ADVERTENTIE is goed voor uw tapijt en voor uw meubel- en autobekleding. In spuitbus of in flacon. De flacon verpakking is ideaal in combinatie met de elektri sche Hoover tapijtreiniger of de J7 tapijtroller (te huur bij uw drogist of doe-het-zelf-zaak). 't is groots 't is van Kleine Michel Jobert doet niet mee Brian Faulkner, de voorzitter van de Noordierse uitvoerende raad, een coalitieregering van protestanten en katholieken, maakt bekend dat hij zijn ontslag heeft ingediend.. Rabin nu toch geslaagd JERUZALEM (UPI/AFP) Het bestuur van de Israëlische Arbei derspartij heeft dinsdag met 41 stemmen voor, nul tegen en drie ont houdingen de samenstelling goedge keurd van de nieuwe coalitierege ring onder leiding van Rabin. Rabin heeft de lijst met de namen van de ministers al voorgelegd aan president Katzir. De nieuwe coalitieregering die 20 leden telt 17 vertegenwoordigers van de Arbeiderspartij, 2 onafhanke lijke liberalen en 1 vertegenwoordi ger van de beweging voor burgerrech ten zal naar men verwacht geen wijziging in de politiek van Israël brengen met betrekking tot het stre ven naar vrede met de Arabieren. Abba Eban die niet terugkeert als minister van Buitenlandse Zaken, heeft ook gisteren weer de portefeuil- ADVERTENTIE Met kontant geld op zak loopt u altijd een zeker risiko. Stap daarom voordat u op vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw vakantiegeld hetverstandigst kuntverdelen tussen kontante buitenlandse valuta en cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld. Verliest u ze of worden ze gestolen, dan hebben anderen er niets aan en u krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met Amro Teleservice en binnen de kortste keren wordt geld telegrafisch overgemaakt naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen het gratis landengidsje_ mee. 't Geeft u allerlei nuttige informatie over wisselkoersen, buitenlandse munteenheden enz. 'Bananen-fonds' opgericht tegen United Fruit SAN JOSE (AP) Panama heeft Costa Rica en Honduras elk 2,5 mil joen gulden gegeven voor het stich ten van een „bananen-noodfonds", zo is in Costa Rica van officiële zijde bekendgemaakt. Costa Rica, Honduras en Panama zijn de voornaamste bananen-uitvoe rende landen van Centraal-Ameri- ka. Zij hadden met ingang van 1 mei een uitvoerbelasting ingevoerd van 2,50 per krat van 18 kilo bananen, en dit leidde er in de Verenigde Staten toe dat die vruchten daar ongeveer 60 cent per 4,5 ons duurder werden. Tegen de maatregel is geprotes teerd door de Amerikaanse Standard Fruit Company, die daarna de in voer van bananen uit Costa Rica en Honduras stopzette. Uit Costa Rica alleen al betrok de United Fruit 20 miljoen kratten bananen per week. Whitlam wint verkiezingen in Australië MELBOURNE (Reuter) De lei der van de Australische liberale op positiepartij, Bill Snedden, heeft vandaag erkend dat zijn partij het in de algemene verkiezingen van 18 mei heeft moeten afleggen tegen de LabourpartiJ van premier Gough Whitlam. Op een persconferentie in Mel bourne zei Snedden: „In dit stadium van het tellen der stemmen na de nek-aan-nekrace is het duidelijk dat de doorslag wordt gegeven door een paar honderd stemmen en enkele ze tels". Hij noemde het ook duidelijk dat hij niet voldoende stemmen zou blij ken te hebben gekregen om met de vorming van een regering te kunnen worden belast. Die taak, zei hij, zal toevallen aan premier Gough Whit lam van Labour, le van Voorlichting geweigerd die Ra bin hem al eerder heeft aangeboden. Op Buitenlandse Zaken wordt hij opgevolgd door vice-premier Yigal Allon. Mosje Dajan die net als Eban niet onder Rabin wil dienen om po litieke en persoonlijke redenen wordt als minister van Defensie opgevolgd door Sjimon Peres, tot nu toe minis ter van Voorlichting. De bankier Yaakov Levinson kreeg de porte feuille van Financiën die in handen was van Pinhas Sapir. I In totaal heeft Rabin 15 ministers van de regering-Meïr gehandhaafd. Rabins coalitieregering beschikt over 61 zetels in het 120 leden tellen de parlement. De premier heeft de vier ministers functies die vroeger bekleed werden door leden van de nationale religieu ze partij, onbezet gelaten. Als deze partij binnen 3 maanden tot de coa litieregering toetreedt, kunnen haar vertegenwoordigers de vier por tefeuilles krijgen. De nationale reli gieuze partij heeft 10 zetels in het parlement. PARIJS (AP/AFP) President Valery Giscard d'Estaing heeft gis teren in overeenkomst met zijn ver kiezingsbelofte tot radicale verande ringen een nieuwe regering aangewe zen waarin twee verklaarde anti- Gaullisten zitting hebben naast een groep politiek vrij onbekende techno craten. De Gaullistische participatie is door Giscard gehalveerd, terwijl hij de oppositionele centrum-vertegenwoor diger Jean Lecanuet tot minister van Justitie heeft benoemd. De por tefeuille van bestuurshervorming is toebedeeld aan de centrum-linkse ..hervormer" en tijdschrifteigenaar Jean-Jacques Servan-Schreiber. Giscard heeft voor buitenlandse Zaken zijn keuze laten vallen op de huidige ambassadeur in Bonn, Jean Sauvagnargues. Deze recrutering uit het corps beroepsdiplomaten wordt opgevat als een teken dat Giscard van plan is de buitenlandse politiek, met name de Europese vraagstukken, sterk persoonlijk te kleuren. De vori ge week zondag gekozen president zal het komende weekeind zijn eer ste ontmoeting hebben met een bui tenlandse regeringsleider, wanneer de nieuwe bondskanselier van West- Duitsland, Helmut Schmidt, Parijs bezoekt. De Gaullisten hebben vijf van him tien ministerzetels in het scheiden de kabinet Messmer moeten prijsge ven, met inbegrip van het premier schap aangezien Jacques Chirac door de UDR wordt beschouwd als een renegaat vanwege zijn keuze voor Giscard en tegen de officiële Gaul listische presidentskandidaat Jacques Chaban-Delmos. Een Gaullistisch „blijvertje" is Robert Galley die van Defensie ver huist naar het ministerie voor Na tionale Infrastructuur. Drie andere gaullisten debuteren in het nieuwe kabinet Chirac. Het sleutelministerie van Binnen landse Zaken, waaronder ook de po litie ressorteert, wordt bezet door Giscard's rechterhand Michel Ponia- towski, een prominent lid van de on afhankelijk Republikeinse Partij. Po- niatsowki is de enige minister met het bijvoegsel „van staat," hetgeen er op neerkomt dat hij vice-premier is. De gemiddelde leeftijd van de nieuwe regering is, inclusief Chirac, 51 jaar. Dit is van belang omdat Chi rac met zijn 41 Jaar de jongste is van zijn ploeg. Het kabinet telt één vrouw, madame Simone Veil, die de PEKING (AFP) Premier Tsjoe "Dn-lai van China heeft verklaard, dat zijn land voor het denkbeeld van een "zone van vrede en neutraliteit" in Zuidoost Azië is, zoals voorzien door de organisatie van Zuidoost Aziatische landen waarvan de Filip pijnen, Thailand Indonesië. Malei sië en Singapore lid zijn. Tsjoe gaf zijn steun aan het denk beeld aan het diner dat hij aanbood aan premier Abdoel Razak van Ma leisië, die naar Peking is gereisd om diplomatieke betrekkingen aan te knopen. De Chinese premier zei, dat hij in het creëren van de zone een dam tegen de expansiedrang van supennogendheden ziet Bomaanslag In het Ameri kaanse cultureel centrum in Beiroet is gisteren een bom ontploft. Hier bij werd een persoon gewond. De explosie vond plaats op de parterre van het John F. Kennedy centrum, gelegen aan een drukke straat in Beiroet. In de bibliotheek werd gro te schade aangericht. Ontvoering in Italië De 53-Ja- rige grootgrondbezitter Pasquale Leuzzi uit Delianuova, 70 km. van Reggio verwijderd, is dinsdag door vier gewapende en gemaskerde mannen ontvoerd. Leuzzi is reeds talloze malen bedreigd. JOHANNESBURG Stamhoofd Boethelezi, de leider van het Zuidafrikaanse „thuisland" Kwazoeloe, heeft een storm van opwinding gezaaid met zijn beschuldiging dat de Zuidafri kaanse geheime politie stiekum zijn politieke tegenstanders financiert. Als er voor deze bewering bewij zen aangevoerd kunnen worden, dan komt het neer op een regelrechte beschuldiging van de politie van on wettige en onfatsoenlijke praktijken, die in strijd zijn met de regels van het apartheidsbeleid van de blanke regering. Kwazoeloe is een van de negen zwarte "thuislanden" die volgens de apartheidspolitiek naar politieke autonomie geleid moe.en worden. De kern van de ruzie die Boethelezi nu ontketend heeft, is een nieuwe po litieke partij die onlangs onder de Zoeloe-bevolking is gevormd. Deze partij heet "Speer van Sjaka", naar de grondlegger van Zoeloeland. Ver wacht wordt, dat de "Speer van Sja ka" zich tegen Boethelezi zal keren bij de eerste verkiezingen die er bin nenkort in dit thuisland gehouden worden. Volle kas Stamhoofd Boethelezi, die zich nog al eens afkeurend uitlaat over het apartheidsbeleid, houdt nu vol dat de geheime politie officieel: het bu reau voor staatsveiligheid de eigenlijke oprichter van "Sjaka's Door Martin Dickson Speer" is en de partijkas om te be ginnen gevuld heeft met vijftigdui zend gulden. De geheime politie heeft niet op de beschuldiging gereageerd maar Sjaka-leider stamhoofd Char les Hlengwa spreekt Boe .helezi's verhaal tegen. Als het blanke Zuidafrikaanse par lement later dit Jaar weer bijeen komt, gaat de Verenigde partij (de belangrijkste oppositiepartij) aan premier Vorster opheldering vragen omtrent Boethelezi's beschuldigin gen aan het adres van de geheime politie. Gray Hughes, zegsman van de Verenigde partij in Afrikaanse zaken, noemt het "een verschrikkelij ke zaak, als deze beschuldigin gen waar zouden blijken". Zo dit waar is, voegt hij eraan toe, dan zullen andere thuislandleiders zich ook wel ernstig bezorgd ma ken. Sommige leden van de Verenig de partij wijzen erop dat het een openlijke inbreuk zou zijn op de apartheidswetten van de regering zelf, want die verbieden inmenging Premier Vorster van rassengroepem in eikaars politie. Volgens oppositiebladen zijn er aan- ke zaken. Volgens oppositiebladen zijn er aan wijzingen dat Boethelezi gelijk heeft. De "Rand Daily Mail" heeft van een niet met name genoemd lid van de "Speer van Sjaka" vernomen dat de partij verscheidene gesprekken heeft gevoerd met een man va~ )e geheime politie uit Durban De "Sunday Tribune" heeft gem- at een bestuurslid van de partii «r- ting van de geheime poiit j: van 50.000 gulden in de partijkas beves tigt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9