Eerste stap op weg naar beleid opbouwwerk Wfsym. agenda km êmiwrfe^m Laatste keus in Warmond 'a TC. toey Ouwens 0 Schoolfeest in Wassenaar Opper nam afscheid STAD EN RAND LEIDEN Een eerste, voorzichtige stap op weg naar een beleid voor de samenlevingsopbouw op wijk- en buurtniveau in Leiden is gezet. Dezer dagen heeft de staf van de Welzijns- raad een discussienota ''het veld" ingestuurd waarin uitvoerig wordt ingegaan op de wijze waarop een dergelijk beleid zou kunnen worden geformuleerd. Werkers in de wijken, clubhui zen, scholen, wijkcomité's, buurtbewoners, kerken, gezond heidszorg, maatschappelijke dienstverlening en andere betrok kenen en betrokken instanties worden nu geacht deze discussie nota van commentaar te voorzien waarna de op- en aanmer kingen zoveel mogelijk in de nota zullen worden verwerkt en de nota als definitief advies'(nog dit jaar) aan het college van B. en W. zal worden aangeboden. De discussienota „Samenlevingsop bouw op wyk- en buurtniveau". die in een tweetal vergaderingen van hei algemeen bestuur van de Welzijns- raad diepgaand is uitgesponnen, moet voorzien iin een adviesaanvraag van B. en W. van 15 december 1972 waar- bij aan het toenmalige Maatschappe lijk Contact Orgaan (nu WelzijiB- raad) werd gevraagd te adviseren over begripsomschrijving van het opbouwwerk, wenselijkheid van het bevorderen van het opbouwwerk en de manier waarop dat zou moeten gebeuren. In de discussienota hebben de sa menstellers wat het laatsite beitreft een vijftal alternatieven aangege ven aan de hand waarvan een toe komstige structuur voor het profes sionele opbouwwerk in Leiden kan worden gekozen. Daarbij is uiteraard rekening gehouden met het subsi diaire aspect van het opbouwwerk en ook met de onitwikkeflingen zoals die zich wat het opbouwwerk betreft ten departemenite manifesteren. Het opbouwwerk wordt in de nota aangeduid als een middel om de sa menlevingsopbouw gestalte te geven oftewel: om met en door de bevol king (participatie) haar eigen wel zijn te bevorderen. Het doel van alle samenlevingsopbouw op wijk- en buurtiveau zien de samenstellers in het op gang brengen dan wel bevor deren van de beltrokkenlheild en zelf werkzaamheid van de burgers waar het gaat om het directe woon- en leefmilieu. Hierdoor hoopt men de burger betere ontplooiingskansen te bieden oftewel een kwalitatieve wel- zijnsverbe tering. De samenstellers van de nota geven van de middelen om dit doel te be reiken er twee aan, namelijk het uit voerende opbouwwerk en het parti ciperen van burgers via politieke ka nalen. Bij het eersite middel staat het projectmatig of probleemgericht be zig zijn van (groepen van) bewoners centraal, terwijl bij de tweede moge lijkheid wordt uitgegaan van formele organen als b.v. politiek gekozen wijkraden waarbij de bewoners be stuurlijke bevoegdheden en mede beslissingsbevoegdheden kunnen worden verleend. In de nota ligt de voorkeur, gezien het doel van de sa menlevingsopbouw participatie voorlopig bij het uitvoerende op bouwwerk. Voor een toekomstige structuur waar binnen het opbouwwerk zich zou moeten manifesteren, worden (nog maals) 5 mogelijkheden aangegeven, namelijk: 1. een Instelling voor sociaal-cultu reel werk, jeugdwerk, maatschap pelijke dienstverlening als kader, met een bestuur waaraan de op bouwwerker verantwoording schuldig is. 2. Aanhaken van opbouwwerkers bij specifieke projecten met verant woording aan een ad hoe samen gestelde begeleidingscommissie). 3. Een stedelijke instelling (let wel: geen overheidsinstelling) voor op bouwwerk die stedelijk komt tot een beleidslijn. 4. Een pool van opbouwwerkers die een flexibele inzet van werkers mogelijk maakt en de verantwoor delijkheid tevens by de bevolking 5. Een ad-hoc structuur waarbij elk Initiatief zijn eigen karakter heeft en per initiatief/buurt zal moeten worden bekeken met welke struc tuur men het beste uiit de voeten kan. De samenstellers van de nota ver klaarden gisteren in een toelichting dat zij onderkennen dat het karak ter van de nota weliswaar vrij ab stract is', maar in dit prille stadium ook nog nie>: zo concreet kan zijn om dat het opbouwwerk tenslotte van de basis zal moeten worden opgezet en de burgers eerst hun mening zullen moeten geven. Overigens kan ieder die moeilijkheden met of opmerkin gen over de nota heeft te allen ty'de terecht op he't bureau van de Wel- zijrjsraad aan de Stationsweg, waar men ook (gratis) een exemplaar van de nxa kan verkrijgen. W oensdag Ten Katestraat. speeltulngebouw be. J aardensociëteit Humanltas. 2—J30 Geversstraat 65, Oegstgeest, socieieit voor kamerbewoners en alleenstaande^ Breestrnat 19, Twentwel, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden, vanaf 9 uur nam. Stadsgehoorzaal. Politieke bijenkorf, Sociëteit' Minerva, uitslagenavui verkiezingen. 8 uur nam. Alberts Corner, Le.derdorp. koffi™ ochtend Ned. Vereniging van Hulsvrou. wen afd. Leiderdorp. 10 uur. Donderdag Breestraat 19. sociëteit voor gchandi. capten, 25 uur nam. Kreatlef Sentrum. defensievoorllch, ting, 89 uur nam. j TJalkowskilaan 39. Voorschoten, f 1.uaho'i gemeenschap, 8 u spreksavond 1 bouw van Ons Buiten, het Leids kampioenschap bloem schikken voor amateurs ge houden, waarvoor de Leidse Bond de organisatie in han den heeft gegeven aan het bestuur van States-Sprenger. 18 Personen gingen aan de tafel voor het maken van een verplicht stukje en één vrij stukje. Via de juryleden mocht men vernemen dat de bloemstukjes in zijn alge meenheid goed waren ge schikt. De prijswinnaars zijn als volgt: lste prijs mevr. Lan cel; 2de prijs mevr. Oerle- mans; 3de prijs mevrLas- schuit4de prijs mevr. Beek man; 5de prijs mevr. Arnol- dus. De eerste drie roerden uit gezonden naar de landelijke bloemschik kampioenschap pen van het Alg. Verbond Nederland. Deze kampioen schappen worden in Utrecht gehouden. Op de foto van Jan Hol vast de prijswinnaressen, van links naar rechts de dames Lancél, Oerlemans en Las- schuit. De Lakenhal, Algemene ledenverga, dering Ver. van belangstellenden In da Lakenhal. 5 uur nam. ZATERDAG Micro-theater: „Imperium" speelt „Keer-Omme", 20.30 uur. Apotheken De avond- nacht- en zondagdiens dei- apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen door: Apotheek Leiden Zuid-West. Brahmslaan 20. tel. 63134. Apotheek Beker. LiJtwej 4, Oegstgeest, tel. 55482. Tevens a. terdag tot I uur nam. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. tel 01717 2525. SOS-dienst den verkeren dag en nacht te berel Dierenhulpdienst. WARMOND Gisteravond werd in 't Trefpunt een politieke hearing gehouden waar de drie uitkomende partijen van de gemeenteraadsverkie zingen aanwezig waren, CDA, VVD, en P.W. Het publiek koos voor het politiek vuurwerk. Hangijzer van de laatste 4 Jaar bleek de bootjeshaven die de heer Ter Haar ter sprake bracht. Veel duidelijkheid konden de partyen hierover niet geven. Na veel gehakketak tussen toe komstige raadsleden en kiezers kwam de heer Van Bentem met twee vra gen over Koudenhoorn. Vooral op 't punt van „wanneer inspraak van de Warmondse bevolking" kreeg de CDA het moeilijk te verduren daar zelfs het „tandem" niet één richting uit wilde gaan. Raad in Voorschoten Anna Pauluwnastraat 15. Leiden gewonde bonden, katten, vogels Dag en nacht b» <elkbaur. tel 34687 Dierenambulance. Tel. 01710-34616 Info-sentrum In het Kreatief Sentrum is he Inf o-sentrum op de volgende tijdei voor iedereen geopenddonderdag avond van 20.30 uur tot 22.30 uur ei zaterdagmiddag van 14.00 uur tt 16.00 uur. Burgerlijke stand van Leiden Redaktie: Paul Wolfswinkel VOORSCHOTEN De gemeente raad van Voorschoten komt vrijdag avond om 8 uur bijeen. De agenda bestaat uit voorstellen van B en W tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van eeu boekingsmachine; het beschikbaar stellen van een krediet voor de uit breiding van de rijwielbergplaats Remorandt-scholengemeenschap. de pendance Voorschoten; subsidiëring van het jeugd- en jongerenwerkhet toekennen van een huurvergoeddng voor het tweedë lokaal van de Rudc!f Steiner-kleuterschool in Noord-Hof- R&iiJnLf wttitt piHtttk. dttnt Wat zien we hier? Tom C. Daey Ouwens in de boks ring, jawel. De geschorste directeur van de Leidse Groenoordhal is ingezetene van het lieflijke dorpje Benthuizen. En daar voert hij lijst nummer zes aan. Een strijdbaar man, die VVD-aanvoerder Rensink tegen het politieke canvas aansmakt. Het is een felle strijd, daar in Benthuizen. De mensen van lijst zes („Gemeentebelangen, ook uw be langen") hebben zich op gemeentelijk niveau althans van de VVD afgescheiden. In een kleine gemeen schap zijn ruzies uiteraard opvallend. Vraag aan Daey Ouwens: „Als jullie nou erg veel stemmen krijgen, zodat er een niet onaanzienlijk aan tal van de zeven raadszetels wordt bezet, ben je dan bereid wethouder te worden?" Antwoord: „Daar kan ik op dit moment nog niets van zeggen. We weten de uitslag nog niet". U ziet het, politiek is niet zo moeilijk. LEIDERDORP Opperwacht meester van Bruchem heeft in te genwoordigheid van vrouw en kinde ren afscheid genomen van het korps der Rijkspolitie. Hy heeft de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt en dat was aanleiding voor burgemeester Van der Have en de burgemeester van Koudekerk in de raadzaal van Leiderdorp min of meer plechtig af scheid te nemen. Buiten de vele col lega's van de "opper" was de groepscommandant Versluys en de districtscommandant kolonel Paul aanwezig. Negen jaar is deze, als "rusteloos" bekend staande politie man in Leiderdorp geweest. Hij was met alle dingen op de hoogte. Vraagbaak voor het Jongere perso neel. Bij dit afscheid kreeg hij ver schillende boekwerken aangeboden. Bij zijn afscheidswoord sprak Opper van Bruchem de wens uit dat de groep" een betere behuizing zou krijgen dan het "woonhuis" dat zij nou aan de Accacialaan in bezit heb ben. A VD-V oorschoten 2000 wandelaars VOORSCHOTEN De Voorscho- tense Avondvierdaagse georgani seerd door de w.s.v. SVLV trok bij na tweeduizend wandelaars. Vanaf het Cultureel Centrum werd gister richting Leiden. Daar werd het jaagpad langs de Korte Vliet geno men en door middel van een lus in het parcours legden de deelnemers de tien kilometer af. Het merendeel van de wandelaars waren jeugdi gen. Vrijwel alle basisscholen na men deel met een wandelploeg. De stemming was de eerste dag prima en de regen wachtte met het vallen totdat de laatste tippelaars weer binnen waren. Vandaag gaat de wandeltocht richting Boschgeest. land; wijziging vain de veror in-» inzake het gebruik van de ge:; .'le lijke sportaccommodaities, de daarvoor geldende tarieven, alsmede de subsi diëring van de jeugdsport; het be schikbaar steden van een krediet voor de revisie van het tweede veld van het Van der Hoevensportpark het beschikbaar stellen van e t kre diet ten behoeve van de voorbereiding van het ontwerp - bestemm in gsplan 'Buitengebied Natuurgebieden'ver koop van bouwterrein in het com plex Adegeest; grondtransakties aan en nabij die Voorsohoterweg; enige ondea-wys voorstellen. Rowena. dr. Ronald J., zi de Jonge; Brian M.. Maan en; Jan C. J„ i J. C. Boot r Tol en J. 1 t J. J. Brp »an C. J„ i lf i P. J. A. Hog« 'J l.. zn. van C. M. Zuiderduin. GEHUWD: Toziasse en P. A. J. Nout; W. Leeuwen en M. Maree. OVERLEDEN Daalen (66) sh. gew. met W ZOETERWOUDE Geboren: MinlT da S, d. van J. H. A. Ammerlaan F. Th. van Wijk; Raimond Th. G.. i van A. J. M. van der Ven en S. E.; de Winter; Eduard W.. zn. van' Sollie en N. Schouls. OndertrouwdP. G. S. Dobbe te Alpi d. Rijn Keislalr Broeren. E. de Koning en M. Rijt; A. C. van der Poel en Goozen; J. Spierings en C. Leeuwen; A. Vreeburg en C. M. Berg (86) vroun Wierlngen (91) vrouw; P. C. Velzen (78) man. Wassenaar Geboren: Harold z.v. L. H. Hoogendoorn en F. C. R denburg. Andrea M. d.v. Groe«newegen en J. E. M. Mola kamp. Maria J. d.v. H. M. W. Beyersbergen en M. J. A. Oi hoorn. Ondertrouwd: H. van Deursen D. C. van Gooi, C. van Duijvei den en M. de Vreugd, en G. Blankespoor, W. A. Dijkmi en G. M. G. Nederhof. Getrouwd: B. J. M. Hoogenboo en A. M. A. Slingerland. J. J. d. Vl en M. S. Westgeest, C. J. v. Veen A. K. Oosterling, H. R. Zieke oppasser en M. C. L. Westerhof, Ruigendijk en Y. M. Drentlx Soesman. R. G. M. Moons en E. Roeloff. Overleden: Johanna van Jacob van Dijk. J. A. Blank' ma. Arie van Kooten, Maurits B bracht. 3D LEIDEN Vier weken geleden is in Leiden een kwartet stink dieren geboren. De lezer zal deze mededeling vergeefs in de rubriek Burgerlijke Stand hebben gezocht, maar het is wel gebeurd en dat komt zelden in gevangenschap voor. zo verzekerde ons de heer N. Hollebeek. Nicotaas Beetsstraat 19, die voor het stinkdier als huis vriend heeft gekozen. „De een neemt een hond, de ander een kat en ik een stinkdier", zo vertrouwde hij ons toe. Vorig jaar kocht hij de eerste twee, een mannetje en een vrouwtje, zoals nu wel duidelijk is bewezen. De ouders zijn zelf pas een jaar oud. De zes stinkdieren verblijven in een volière en verspreiden geen onaangename geur, omdat een operatieve ingreep dat onmogelijk heeft gemaakt. Ver wacht mag worden dat de stinkbaby's. nu de riskante eerste vier we ken verstreken zijn, het wel zullen redden. Vader, moeder en vierling maken het uitstekend. (Foto Jan Holvast) Raad en voetbal U LEIDERDORP Politieke avond in het Dorpshuis voor iedere die geïnteresseerd is in de finales t 111 verkiezingen van de raad en et wedstrijd van Feyenoord. Een gto kleurentelevisietoestel zal kh staan om de Leiderdorpers, die elki !v« al regelmatig in de politieke cal ontmoetten, ook voor de buis te stti ken. Na afloop wordt er victorie I kraaid of verlies weggedronken het politiek café van Wik Wijngaard aan de overkant Hoofdstraat. De burgemeester hoo de zetelverdeling bekend te m*ft' Verloren stateren dat de trotse vlag van de stad Leiden een'weinig gezien en daardoor vry onbekende grootheid ken als decoratie, als souvenir, en als verkoopartikel. Formulieren tot bestelling kunnen Gelezen in deze krant van vrijdag: „Verloren, donkerblauw colbertjasje. Tegen f 10 terug te bezorgen bij Wij vragen ons af of dat er nu in heeft gezeten, of dat het jasje dat nou nog waard was. Aldus begint een brief van VVV- worden aangevraagd by het bureau de vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Leiden en omstreken, Stationsplein 3. Wees welkom Koppenhol, directeur Roel JDekker, die eerst he denmorgen op ons bureau terecht kwam. U begrijpt het al, er wordt naar ge streefd de vlag weer bekend te doen TP)P»1 worden en men heeft daarom aan de 1 lJS-L Dokkumer Vlaggen Centrale een of ferte gevraagd. Voor belangstellenden kunnen wij vertellen dat 5000 vlagge- jaar) kan beroepen tjes 60 cent per stuk kosten, 2500 de wijkgemeente Ko- wapperaars kosten 65 cent In het laatste nummer van de Staatscourant (nummer 100 van dit lezen hoeveel gevallen besmettelijke dierziekten in de maand februari in de diverse pro- ningskerk, komt vrijdag kennis ma- betaalt één gulden en vijftien cent vincies zijn voorgekomen, ken in het wijkcentrum van de Ko- ningskerk. Alle belangstellenden zijn vanaf 8 uur 's avonds welkom om de dominee een hand te komen drukken of schudden. Het is prettig om te lezen dat in Zuid-Holland slechts drie gevallen van rotkreupel bij schapen is gecon- Friesland het Wapperaars „Wy hebben helaas moeten con- slechts 1000 stuks worden besteld. Van belang is uiteraard ook dat een standaard blank gelakt beuken- stateerd, terwijl dat hout van 31 centimeter ene gulden viervoudige bedroeg, kosten. Waarvoor kunnen we deze vlagge tjes gebruiken? Wy kunnen deze vlaggetjes gebrui- terie. Nou goed dan, rotkreupel is een ziekte aan de klauwen bij schapen veroorzaakt door een rottingsbac- WASSENAAR Op 15 Juni is er feest in de St. Jozefschool. Dan wordt herdacht, dat 25 jaar geleden de St. Jan Baptistschool en de kleu terschool „Van Zessen Klaar" wer den geopend. Tegelijkertijd vieren drie leerkrachten hun zilveren jubi leum: mej A. van Esch, onderwijze res aan de St. Jan Baptistschool, de heer P. Bours, hoofd van die school en mej. A. Zonneveld, hoofdleidster van de kleuterschool. Er zal in de morgenuren een Ju bileumsamenkomst worden gehou den. Het was in 1946 dat het toen malige kerkbestuur van de parochie, onder voorzitterschap van wylen pastoor J. B. Th. van Woesik, zich tot het gemeentebestuur van Was senaar wendde met een verzoek om medewerking bij het stichten van een lagere school. De parochie, die in de Jaren dertig gesticht was, be schikte nog niet over eigen paro- De gemeenteraad verleende in no vember 1946 de gevraagde medewer king. Maar daarna was er nog geen school. Bouwmaterialen waren uiterst schaars, zoals blijken kan uit het feit, dat de gemeente Wassenaar aan de toen bestaande „Barakken- commissie" in Den Haag verzocht een of meer barakken beschikbaar te stellen als tijdelijke huisvesting voor enkele scholen in Wassenaar, die dringend om ruimte verlegen waren. Wassenaar kreeg echter geen barak ken toegewezen en andere pogingen om materialen los te krygen bleken vruchteloos. Totdat er van het mi nisterie bericht kwam, dat er in Wassenaar een proefschool volgens een nieuwe bouwmethode gesticht mocht worden. Het was een systeem, ontworpen door de Leidse architect Pino, waarbij voor de dakconstruc tie gebruikt werd gemaakt van spoorrails, terwijl als dakbedekking ppn soort rubberroid werd gahi-nikt Het kerkbestuur greep deze kans aan, de „Pinoschool" werd gebouwd en zou in mei 1949 worden opgele verd. Daags voor deze historische da tum in de geschiedenis van de pa rochie overleed pastoor Van Woesik op 52-jarige leeftijd. In september werd de school ge opend, terwijl tegelijkertijd een kleu terschool van start ging. De stich- tingskosten van het nieuwe gebouw bedroegen f 75.000,Maar het nieu we systeem bleek op de duur niet te voldoen en na een aantal Jaren bleek een grondige verbouwing van de school nodig. In de loop der jaren is de school uitgebreid met een gym nastieklokaal en met nieuwe lokalen, zodat uiteindelijk een volwaardig schoolgebouw ontstond. De kleuterschool, die vele jaren on dergebracht is geweest in het ver enigingsgebouw „Sion" kreeg later ook de beschikking over een modern LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.l Witte Singel 1 - Lelden Postbus 54 - GlTO 57055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Muider f io.fl «r I31JI tw Maandabonnement Kwartaalabonnement - Per Post f342® Jaarabonnement f 116^ Losse nummers t Aounnemeuisgeiden ny vooruiv betaling te voldoen Bit auton^'J^ r.is"-he '(verschrijving geen mlnlstratle- en incassokosten Na bezorging van 18.0020.00 1 Zaterdag van 16 00—18.00 0. Telefoon 01710-30500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2