Jlieboycot remde scheepsbouw Leiden voorheen en thans [rommeltuin? UW DAGBLAD mee op vakantie billy graham -noemt nixon- 'beschamend' ÏSDAG 29 MEI 1974 VARIA PAGINA 19 Overcapaciteit dreigt over paar jaar ADVERTENTIE LEIDEN Leerlingen van de Leidse Mytylschool hebben gistermiddag bezoek gehad van een slagiverkersgroep van het Haags Conservatorium. De leerlingen werden uitgedaagd om mee te spelen. Dat ging allemaal geweldig. Jan Holvast maakte de foto ervan. uillaume had ledeplichtige i topfunctie NN (AP) De spionagezaak die 'einde betekende van bondskan- Brandt heeft weer een wen- p endergaan nu het geïllustreer- iliinchense blad „Quick" meldt de Oostduitse spion Günter Guil- B medeplichtige had die nog ds een voorname functie bekleedt t regering der bondsrepubliek, woordvoerder der regering naderhand gezegd „met be stelling" van de hoofdred acteur het blad. Heinz van Nouhuys. te Eben vernomen dat deze door q staf in deze zaak verzameld LEIDEN LPV "Columba" uit- mei' slag van de wedvlucht vanuit Com- B en w piegne afstand nulpunt 326.508 km. Aankomst le prijsduif herleid tot nulpunten 11.21.20 u 1. 4. 6. 7, K. van den Berg, 2 3. H. Kettenis 5. C. v.d. Nieuwendijk 8 P. Landesbergen 10. J. Rozier. Elk jaar 230 ongelukken met barbecue DEN HAAG eriaal ter beschikking wil stellen ongeveer de officier van Justitie te Karls-| - Jaarlijks moeten Nederlanders met brandwonden Siegfried Buback, die ook met door ongelukken bij het barbecuen. sak-Guillaume belast is. ree dagen geleden schrapte het ute zakenblad „Capital" vrijwil- artikel dat deze week zou ien geplaatst. Dit zou een rap- T^rrZLT' voornamelijk uit wilde kruiden be- De meeste patiënten zijn kinderen tussen de acht en vijftien jaar. Om het barbecuen veiliger te laten verlopen begint 1 Juni een voorlich- staande, plantenbestand door diens ambtenaren wederom met de grond gelijkgemaakt. Gemakshalve werd tinesantie Nadrukkelijk wordt eewe- hierb" 6611 b°rder van zg' vaste tuin~ Planten met wortel en al verwijderd. vloeibare bevat-ten van agenten van de brandstoffen bij de barbecue. Aan de y trikaanse CAI dige Günter Nol- actie werken onder andere mee de hoofd van de Westduitse pionagedienst. ervan zouden ver- Oostduitse spion te zijn. Nederlandse Brandwondenstichting, het Brandpreventie Instituut en het Veiligheidsinstituut. d dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden brief verzenden, frankeren met 40 cent. I HUISADRES is; DEN HAAG (ANP) Sinds de afkondiging van de olie boycot is in de gehele wereld de stroom nieuwe scheepsbouw- orders sterk afgenomen. Dit zegt de Cebosine (Nederlandse bond van scheepsbouwers) in zijn verslag over 1973. De sinds het afkondigen van de olieboycot bij Nederlandse werven ge plaatste orders beperken zich in het algemeen tot schepen, die direct of indirect met off-shore activiteiten (bevoorradings schepen, grote zeesleepboten) verband houden. Het lijkt de Cebosine verstandig er rekening mee te houden, dat er in de wereldscheepvaart- een ern stige overcapaciteit zal ontstaan in de tweede helft van de Jaren ze ventig. Deze overcapaciteit is, aldus het verslag, door gezaghebbende markteconomen voorspeld. De Nederlandse scheepsbouw heeft kunnen profiteren van het goede kli maat, dat in 1973 in de wereld- scheepsbouw heeft geheerst. In me nig opzicht was 1973 een recordjaar voor de wereldscheepsbouw. De Ne derlandse cijfers waren niet record- brekend, maar vooral wat ontvangen nieuwe opdrachten betreft, heeft zich in ons land een spectaculair herstel voorgedaan. In 1973 beliep de bestel de tonnage 1.3 miljoen bruto regis ter ton tegen 173.000 in 1972 en 505.000 br.t. in 1971. De omzet van de Nederlandse scheepsbouwindustrie was in 1973 vier miljard gulden tegen 3,5 miljard in 1972 en drie miljard in 1971. Het aantal werknemers bedroeg einde 1973 naar schatting 48.500 tegen 48.200 einde 1972. De orderporte feuille beliep einde 1973 2,3 miljoen b.r.t. tegen 1,8 miljoen ton einde 1972 en 2.4 miljoen ton einde 1971. Van de op Nederlandse werven ge werkte manuren werd 41 procent be steed aain reparatiewerk. Over de re sultaten van de scheepsreparatie zijn de werven wat 1973 betreft niet zo tevreden. De sterk stijgende kosten in ons land hebben zowel de omvang als de financiële resultaten van het reparatiewerk nadelig beïnvloed. Trouwens over de gehele linie zijn de financiële resultaten nadelig be ïnvloed door de inflatoire stijging van het kostenpeil. De omvang van de orderportefeuille waarborgt voor de meeste werven een redelijke bezet ting voor 1974, terwijl enkele grote en middelgrote werven zich ook over het Jaar 1975 niet ongerust behoeven te maken, aldus het verslag van de Cebosine. J an Kemenade wil toelating kleuterschool Deze advertentie wordt U aangeboden door: 3 M Nederland B.V. In het artikel "Tekenleraar Le Roy pleit voor meer rommeltuinen" ordt vermeld dat onlangs n Vleuten-De Meern "aan inwoners gelastten zijn tuin in een behoorlijke staat van onderhoud te brengen en, te houden. Deze in woner wenste zich niet neer te leg gen bij..." In Leiden bevindt zich (tenmin ste) één tuin, die reeds enige jaren een vergelijkbaar voorbeeld oplevert: de tuin vóór de woning R oomburger- weg 15. Hoewel het voor mij, als bewoner van genoemde woning, nu zeer ver leidelijk is, om eens een boekje open te doen over de gang van zaken rond deze tuin, acht ik dit hier niet mijn taak. Wel vermeld ik met nadruk, dat hierbij niet B. en W. van Leiden in 't geding zijn, doch de Provinciale Waterstaat Zuid-Holland. Verant- woordlijk voor één en ander is de be- zodat ook daar de zo verfoeide wil de planten geen kans krijgen, 'n Door mij tegen de gevel (mijn eigendom» geplante jonge klimop werd afgekapt. Van een struik, eveneens mijn eigen dom. werd een gedeelte afgehakt. Wellicht ten overvloede zij vermeld dat deze werkzaamheden buiten mijn medeweten werden verricht. De aanwijsbare onverschilligheid waarmee de ambtenaren, belast met het onderhoud, in deze tuin te werk gaan ten opzichte van het leven der planten enerzijds en andermans eigendom anderzijds vindt m.i. zijn oorzaak in het feit, dat diegene (n) die openlijk de opvattingen van Le Roy proberen na te volgen, bij de Provinciale Waterstaat Zuid-Hol land als ongewenste elementen te boek staan. Het resultaat van de door deze in stantie gevolgde beheersvorm kan elke belangstellende met eigen ogen aanschouwen. H. F. M. TEN BENSEL Roomburgerweg 15 Leiden Besparingen bij verspreiding telefoongidsen? DEN HAAG 'ANP) De tweede kamerleden Hartmeijer en De Rui ter 'beiden (PvdA) menen, dat be zuinigd kan worden bij de versprei ding van telefoongidsen. Zij heb ben staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat, die on dermeer belast is met PTT-zaken, gisteren in schriftelijke vragen ge wezen op het resultaat van een on derzoek in het telefoondistrict Den Bosch. In dat district, aldus de kamerle den, hebben niet minder dan 15.000 grootverbruikers van de telefoon, dat wil zeggen zij die over meer dan een telefoonlijn en over meer dan 'n telefoontoestel beschikken, te ken nen gegeven, dat zij niet voor elk telefoontoestel een telefoongids no dig hebben. Daardoor zou 23 ton pa pier bespaard kunnen worden. De vragenstellers willen, dat in alle telefoondistricten een onder zoek wordt ingesteld naar de mo gelijkheid te besparen op de uitgif te van telefoongidsen. Kranten opgeheven Drie Franstalige kranten in Vlaanderen, La Metropole en Le Matin in Ant werpen en La Flandre Liberale in Gent, bladen van de groep die ook het Brusselse Le Soir uitgeeft, hou den 30 juni op te bestaan. De der tien journalisten die de drie kran ten maken is ontslag aangezegd. verruimen DEN HAAG Minister Van Ke menade (Onderwijs en Wetenschap pen) is van plan met ingang van 't schooljaar '75/'76 een beperkt aan tal driejarige kleuters toe te laten tot de kleuterschool. De toelatings leeftijd voor deze tak van onder wijs ligt nu nog op vier Jaar. De minister zal binnenkort een wetsontwerp bij de Tweede Kamer indienen waarin wordt geregeld dat kleuters die vóór 1 oktober vier jaar worden al in augustus en septem ber naar de kleuterschool kunnen. Het grote voordeel van deze rege ling is dat de kleuters twee comple te schooljaren de kleuterschool zul len bezoeken. Over de nadelen van deze verla ging van de toelatingsleeftijd is in onderwijskringen reeds uitvoerig ge discussieerd. Daarbij wordt in twij fel getrokken of kinderen die jonger zijn dan vier jaar wel rijp zijn voor het kleuteronderwijs. Proefreactor van de KEMA was kritisch ARNHEM Naar eerst nu bekend is geworden, is de proefreactor van de Kema in Arnhem vorige week an derhalf uur kritisch geweest en gaf daarbij een vermogen af van onge veer drie kilowatt. Daaraan vooraf gaande zijn nog twee aanloopfases gedaan om het proces van inwer kingstelling te meten. Daaruit is ge bleken dat de reactor zich op dezelf de wijze gedroeg. Het kritisch maken is vervolgens zonder enige moeilijk heid verlopen, zo heeft dr. ir. M. E. A. Hermans, onderdirecteur van de Kema, desgevraagd meegedeeld. De eerste poging de testreactor kritisch te maken is begin mei mis lukt, doordat achter een bedienings paneel kortsluiting ontstond. LEZERS SCHRIJVEN Huurverhoging van vooroorlogse huizen In het verslag in dit dagblad van de besprekingen, die de gemeenteraad op 20 mei jl. aan de kwestie i*an de huren van vooroorlogse woningen (van de Gemeentelijke Woningstich ting en van de woningbouwvereni gingen) heeft gewijd, staat o.m.: de wethouder (de heer Ham) laakte de woningbouwverenigingen, die niet hebben voldaan aan het verzoek van de gemeente om vóór 1 april te be richten wat zij met de huurverhogin gen doen. Alleen "Ons Doel" heeft medegedeeld geen huurverhoging te zullen toepassen". Het is volgens onze herinnering, niet de eerste maal. dat de heer Ham het nodig heeft geoordeeld de woningbouwverenigingen in het open baar te "laken". Op zich bestaat daartegen geen bezwaar, mits het ge schiedt op basis van Juiste gegevens. Het wordt echter zoals ook in dit Voorkeur voor afspiegelings colleges DEN HAAG Na de verkiezingen zal de gemeenteraad moeten wor den geleid door vertegenwoordigers van alle grote partijen. Deze afspie gelingscolleges worden gewenst door 2/3 van de 1022 ondervraagden voor 'n NIPO-enquete. Van hen wenst 69'; dat de wethouders uit alle gro te partijen moeten voortkomen. Slechts 17% was er voor dat alleen wethouders moeten worden benoemd, uit partijen die het kabinet Den Uyl in de Kamer steunen. Van de ondervraagde PvdA-stem mers was 63% voor een afspiege lingscollege en van de KVP drie kwart. Straat: w No. .....-« woonplaatsgesprekken doorhalen wat niet van toepassing ia. Postabonnement VAKANTIEADRES is: van straat plaatsnaam: S.v.p. in blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis, overige Europese randen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1,— per dag. r3 kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten die niet op het vakantieadres worden ontvangen. NEW YORK (AFP) De Ameri kaanse evangelist Billy Graham, wel beschouwd als de "hofkapelaan" van het Witte Huis door zijn oude vriendschap met president Nixon heeft gezegd dat hij de toon van de gesprekken die president Nixon, over Watergate heeft gevoerd, en waarvan de tekst door het Witte Huis werd gepubliceerd., "uit moreel oog punt slechts kan betreuren". In een communiqué dat hij in New York publiceerde verklaarde Gra ham dat hij de moeite genomen heeft voor het lezen van de uittrek sels enkele dagen uit te trekken. Dat was voor hem, zei hij, "een zeer verontrustende ec beschamende er varing". De evangelist zei dat uit de tekst niet de man naar voren komt die hij sinds vele Jaren kent en dat hij er ook zijn andere vrienden in het Wit te Huis niet in terugvindt. Een boek, waarin we Leiden zoals we het nu kennen, kunnen vergelijken met dat aan het begin van deze Een honderdtal foto's tellend boek met geschiedenis en uitgebreide bijzonderheden. Tekst: oud-redacteur Leidsch Dagblad S. Platteel. Foto's: J. Holvast. Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Kosten: Afgehaald aan de balie van Leidsch Dagblad f 9,50 Afgehaald aan de balie van het Alphens Dagblad f 9,50 Bestellingen tegen vooruitbetaling f 10,80 op giro 57055 t.n.v. Leidsch Dagblad B.V. Telefonische informatie: 0171025041 toestel 45. geval beslist "onprettig" wanneer dan uitlatingen worden gedaan die óf onvolledig, dan wel bezijden de waarheid zijn. Staatssecretaris Van Dam heeft reeds op 20 december 1973 richtlij nen gegeven voor de algemene huur verhoging per 1 april 1974. Op 12 maart jl. heeft ons bestuur op ba sis van deze richtlijnen aan het Col lege van B. en W. het volgende ge schreven "Teneinde uw College in de gele genheid te stellen mede namens ons aan het Ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening te rap porteren met betrekking tot de huurmaatregelen per 1 april as., zenden wij uw College hierbij ern overzicht van de plannen, welke door ons ter zake zijn uitgewerkt, en aan de huurders medegedeeld". In bedoeld overzicht is, voor wat ons gehele vooroorlogse wondingbe- zit betreft, aangekondigd, dat de hu ren daarvan in 1974 evenals in 1972 en 1973 niet zouden worden ver hoogd in verband met renovatieplan- Op 11 maart jl. heeft staatssecreta ris Van Dam in een brief aan bur gemeester en wethouders van Leiden zijn beslissing bekend gemaakt ten aanzien van het al dan niet alsnog doorvoeren van de "bevroren" huur verhogingen van 1972 en 1973. Deze brief hebben B. en W. op 14 maart jl. ter kennisneming aan de bestu ren van de Leidse woningbouwcorpo raties gezonden, met het verzoek, vóór 1 april te berichten, welke ge dragslijn deze zouden volgen. Wij hebben wél voor de gewenste datum gereageerd, namelijk op 27 maart 1974, met een brief met de volgende inhoud: "In verband met de kanttekening van uw College dd 14 maart Jl. op de brief dd 11 maart 1974 nr 0311411 van de Staatssecretaris van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening delen wij het volgende mede a) gezien de situatie waarin de be wuste woningen verkeren een be gonnen renovatie is onderbroken zien wij geen mogelijkheid een trend matige verhoging van de huren met 6% aanvaardbaar te maken voor de huurders van de 142 woningen van plan 2. Evenals in 1972 en 1973 heb ben wij dan ook b esloten ook in 1974 van verhoging af te zien. b; de door hem gewenste verho gingen van 6% in 1972 en 1973 voor de woningen van de plannen 1. 3 en 4 heeft de Staatssecretaris aan de Huuradivi'escommissie voorgelegd. Zolang het advies van deze commis sie niet bekend is en de verhogin gen dus niet kunnen worden doorge voerd zien wij ook geen kans een verhoging voor 1974 voor de huurders verklaarbaar te maken. Ook voor hen hebben wij dan ook van maatregelen per 1 april 1974 afgezien". Wij betreuren het dan ook, dat wet houder het doet voorkomen als of wij niet tijdig zouden hebben gerea geerd. Het thans door de gemeenteraad genomen besluit om terug te komen van zijn beslissing van enkele jaren geleden en derhalve de huren van de vooroorlogse woningen van de Ge meentelijke Woningstichting dras tisch aan te passen vormt voor ons geen motief thans dezelfde weg in te slaan. Wij handhaven ons eerder in genomen standpunt zoals dit is neer gelegd in onze hierboven geciteerde brieven. Het door de staatssecreta ris aan de huuradviescommissie ge vraagde advies zie hierboven is zover ons bekend nog niet uitge bracht. Het zou voorbarig zijn daar op bij een beslissing vooruit te lo pen. Tot slot nog iets over de gedach te van wethouder Ham om zo nodig met een voorstel in de gemeenteraad te komen de achterstallige huurbe dragen voor rekening van de Ge meente te nemen. Aanneming van een dergelijk voorstel zou erop neer komen dat de gemeenschap achteraf opdraait voor huurbedragen welke de wethouder wel wil binnenhalen, maar die hij niet aan de betrokken huur ders durft te vragen. woningbouwvereinging De Tuinstadwijk A. LANCEL - voorziitlter J. J. MEERBURG - secretaris

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19