RaMank Q Lerkbijdragen van ïervormden hoger ^eer vrede lissen oerver en Hanegem Theologische zomercursus in Leiden In cel overleden Doeltreffend doelspaten voor de kinderen... met het Automatisch Spaarplan van de Rabobank. ijftien procent stijging Oud-strijders tegen steun terroristen' LEIDER VAN RUSSISCHE BAPTISTEN IN ARREST Actie tegen zakkenrollen jnuleerd door het succes van de {Nederlandse zomercursus voor nlandse theologen in 1972, is jommissie in de Leidse Theolo- Faculteit, bestaande uit prof. Berkhof, prof. dr. H. J. Hee- dr. C. A. J. van Ouwerkerk, mr Brouwer en R. J. Bakker, aan rerk gegaan om weer een cur- organiseren, die de ontwikke- in de Nederlandse theologie nkelij k maakt voor belangstel vakgenoten buiten het Neder- taalgebied. deelnemers aan de komende aer Course, die van 4 tot en 5PAG 28 MEI 197* met 28 juni plaats vindt in de aca demie, zijn grotendeels afkomstig uit de Verenigde Staten. Velen van hen behoren tot de Reformed Church of America, die ontstaan is uit de Her vormde immigrantenkerk. Met deze oversteek naar het continent lijkt een oude traditie hersteld: toen de immigrantenkerk nog geen eigen op leiding had, werden de aanstaande predikanten voor hun scholing naar Holland gestuurd. Naast de Amerikanen worden stu denten uit Canada, Kameroen, Nieuw-Zeeland en Ierland venvacht. De cursus heeft als thema: Faith and reality. In acht blokken van vijf colleges (alle in de morgenuren) zal dit thema op verschillende ge bieden aan de orde gesteld worden. In de eerste week worden het Jo- hannes-evangelie en godsdienst wijs gerige vragen behandeld: in de twee de week capita selecta uit de Neder landse kerkgeschiedenis en dogma tische vraagstukken: in de derde week zal de meer recente geschiede nis van Rooms-Katholiek en Protes tants Nederland centraal staan en in de laatste week worden ethische en sociaal-praktische onderwerpen besproken. Docenten van de eigen faculteit nemen ongeveer de helft van de colleges voor hun rekeningvoor de andere colleges zijn hoogleraren van andere universiteiten uitgenodigd, zoals de professoren Kuitert, Otto J. de Jong. Schillebeeckx, Laeyendec- ker, en vooraanstaande personen in het kerkelijk leven, zoals mevr. dr. M. A. M. Klompé en bisschop Ernst van Breda. Bovendien zal de Ameri kaanse prof. Fries de theologie van Van Ruler behandelen. Buiten het collegeprogramma om zuilen de buitenlandse theologen op allerlei manieren kunnen kennisma ken met de Leidse universiteit, het studentenleven, de kerken in Neder land en als toerist uiteraard met "mooi Holland". Vanwege de lange duin- van de cursus bleek het niet mogelijk de gasten onder te bren gen bij docenten en studenten; zij zullen nu onderdak krijgen in het Eysingahuis en het Zendhigs- huis. Belangstellenden kunnen het vol ledige rooster van de cursus aanvra gen bij het bureau van de Theolo gische Faculteit, Rapenburg 59, tel. 23773. Het Oud Strijders Legioen (OSL) heeft er bij de leden van de Gereformeerde Kerken en de Hervormde Kerk op aangedron gen bij de kerkraad van hun ge meente ernstig te protesteren tegen het besluit van de generale synode van deze kerken om gel delijke steun te verlenen aan be vrijdingsorganisaties in Zuid- Afrika. "Organisaties van terro risten", zo schrijft het Oud Strij ders Legioen, "door de linkse pers vrijheidsstrijders genoemd die met geweld de Europese be volking in Zuidelijk Afrika wil len bestrijden". De oud-strijders adviseren de kerkleden minstens 25 procent van hun kerkelijke bijdrage voorlopig niet meer te betalen "maar terzijde te leggen tot in kerkelijk opzicht betere tijden zijn aangebroken". v- aniddelde stijging van de ker- bijdragen. gestimuleerd door cöe Kerkbalans 1974 bedroeg jaar in hervormde gemeenten tn procent. Dit concludeert de nnde commissie geldwerving 350 teruggezonden enquate llieren en nog wat gegevens erkbodes. Dr. W. H. den Ouden ehiebroek deelde dit mede op Igemene vergadering van de aging van Kerkvoogdijen in de rmde Kerk. jalans is een gezamenlijke on- ming waaraan door be heersin- in zeven kerken wordt ■werkt. Zij voorziet de ge- parochies van advies en oor de plaatselijke geld- ondersteunt die tijdens lastgestelde actieweek met pu it Het doel is dat parochie of nte begin Januari geconfron- Kordt met de uitgaven waar zij het komende Jaar staat en gelovigen hun vrijwillige bij- q afstemmen op de steeds stij lasten. acties als Kerkbalans is wat ervormde Kerk betreft de bij- de kerkleden de laatste jaar met zeventig procent ge- De gemeenten die in 1972 zakten bij de eerste actie iw moet blijken" zagen hun Eten met gemiddeld dertig stijgen. Daar zat natuur- inhaal bij. Een jaar later je gemiddelde stijging 17 pro- Het afgelopen Jaar dus 15 pet. Gereformeerde Kerken be droeg de gemiddelde stijging van de bijdragen eveneens 15 procent. In de R.K. Kerk was de stijging gemiddeld 9 procent. Uit de vier kleine kerken. Luthers, Doopsgezind, Remon strants en Oudkatholiek, werd niet- gespecificeerde winst gemeld. Brood Er is thans becijferd hoeveel de hervormden in totaal zelf bijdragen voor hun kerk. Het gaat dus om de opbrengst van collecten en bijdra gen van de leden. Het totaalbedrag aan "levend geld" was in de Her vormde Kerk in 1972 ruim 101 mil joen. Dat mogen hoge bedragen lijken, maar naar analogie van een r.k. berekening kan men stellen dat de hervormden jaarlijks bijna vier keer zoveel aan brood uitgeven. Omgeslagen over de drie miljoen hervormden betekent het bedrag van 101 miljoc i in 1972, dat per ziel ruim 33 gulden voor de kerk werd gegeven. Omgeslagen over het vermoedelijke aantal "echte" her vormden (een miljoen) komt men op een jaarlijkse "contributie" (in clusief kerkcollecten) van f 101,- per zieT. Hierbij moet wel worden aangete kend dat er niet bij zijn inbegrepen de bijdragen aan zending, wereld- diaikonaat en diakonaat. Dat be drag, ongeveer de helft van die 101 miljoen, moet nog worden toege voegd. Maar daarin zit weer niet wat er aan niet-hervormde doelein den weg is gegaan, zoals Kom over de Brug, Solidaridad. Oecumenische Hulp, Wilde Ganzen e.d. De provincie waarin het meeste le vende geld omgaat voor het op po ten houden van de kerk is Zuid- Holland: 29 miljoen Het minste gaat om in Drenthe: 3 miljoen. In overwegend agrarische provincies blijkt het levende geld vrijwel ge heel op te gaan aan de beloning van de predikanten. Dat is het ge val in bijv. Groningen en Zeeland. In meer verstedelijkte provincies wordt ook veel levend geld gestoken in de organisatie en de ondersteu nende dienstverlening. Zo is van de 29 miljoen die in Zuid-Holland omgaan 18 miljoen bestemd voor de predikantsplaatsen. Ds. Den Ouden liet uitkomen, dat hij de verhoudingen tussen de kos ten van pastoraat en de personeels lasten van administratie en organi satie hier en daar wel buiten pro portie vond. Even later klaagde hij over de manier waarop met name amateurs in de kerkelijk-admini- stratieve sector te werk gaan. Van onze kant moet er op gewezen worden, dat in overzichtelijke ge meenschappen administratieve blun ders vanzelf wel terecht komen. Maar in de steenwoestijnen van het westen gaan (gingen?) velen voor de kerk verloren doordat het pasto raat niet kon vertrouwen op een goede administratie. Wel moet ook worden toegegeven dat er plaatselijk een hoop papier werk wordt verricht voor verschil lende landelijke instanties die langs elkaar heenwerken. Dr. Michael Ramsey, aarts bisschop van Canterbury, brengt op het ogenblik een bezoek van een week aan Oost-Duitsland op uitnodiging van bisschop Albrecht Schönherr (tweede van rechts), voorzitter van de federatie van protestantse kerken in Oost- Duitsland. Het is voor de angli caanse bisschop de eerste keer dat hij Oost-Duitsland bezoekt. Het ligt in de bedoeling dat hij in een aantal steden lezingen houdt en zijn bezoek afsluit met een oecu menische dienst in de Kaiser Wil helm Gedaechtniskirche in West- Berlijn. Het oecumenisch patriarchaat van de oosterse orthodoxe kerken heeft in Istanboel bekend gemaakt dat eind vorig jaar de orthodoxe aarts bisschop Damiaan (80) van Albanië in de gevangenis is overleden. Hij was het hoofd van de ca. 250.000 orthodoxe gelovigen die Al banië telde voordat elke godsdien stige activiteit in dat land werd verboden. Meer dan de helft van de bevolking was toen moslim en er waren 124.000 met Rome verbonden katholieken. Aartsbisschop Damiaan werd zes jaar geleden gevangen genomen. Over zijn dood is verder niets be kend. Het patriarchaat van Istan boel werd er over ingelicht door de Albaans-orthodoxe bisschop Stephan in Amerika: hoe deze aan zijn ken nis is gekomen heeft hij begrijpelij kerwijs niet onthuld. Vorig Jaar werd een r.k. priester die in het geheim een kind had ge doopt tegen de muur gezet. HARDERWIJK Na enkele Ja ren achter elkaar op de vlucht te zijn geweest, is in Kiew één van de leiders der zgn. "hervormde baptis ten", Georgi Vins, gearresteerd. Zijn vier kinderen hebben in een brief aan Kosygin en Podgorny geschre ven dat „het hele gezin bereid is met hem te sterven". Da/t is bekend gemaakt door "Kruistochten", de in Oost-Europa werkende organisatie van de Nederlandse evangelist An ne van der Bijl (internationaal be kend als "brother Andrew") De godsdienstige groep waartoe Vins behoort, scheidde zich in 1961 af van de officiële Russische bap- tistenkerken. omdat die zich vol gens de uitgetredenen door het atheïstische regime lieten beïnvloe den. Vins werd in 1966 gearresteerd bij een demonstratie voor het ge bouw van de communistische par tij in Moskou. Hij werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Toen hij vrij kwam, was zijn gezondheid hard achteruit gegaan. In 1970 werd er opnieuw een proces tegen hem aangespannen, maar hij wei gerde zich te melden bij de autori teiten. Vins familie vreest dat zijn ge zondheidstoestand op het ogenblik erg slecht is. In de brief aan het Kremlin zeggen zijn kinderen dat t hele gezin nu al 13 jaar aan voort durende vervolging bloot staat. Ook de moeder van de baptistenlei der, Lindia Vins, heeft drie Jaar in een werkkamp moeten doorbrengen. Zij had, gedurende de gevangen schap van haar zoon. diens werk gedeeltelijk overgenomen. ADVERTENTIE rdam Het is weer vrede Wiel Coerver en Wim van jem, al kan gezien de ka- beiden en hun opvat- training wellicht be rt wapenstilstand worden »ken. Gisteravond was er een tlderend gesprek" in het Rot stadion. De aanwezigen: Coerver, Wim van Hanegem beleidsgroep betaald voetbal Feyenoord, dus manager Guus Gerard Kerkum en Fred tmeijer. Na het twee uur du- onderhoud verklaarden alle kkenen uitermate tevreden te irer de bijeenkomst. Brox: „Het legioen, de men- tooral die ons kwade brieven ien, kan gerust zijn: Willem in elk geval. We hebben alle anten uitvoerig en openhartig aken. Alle twijfels die beston ijn weggenomen. Wij van onze hebben begrip voor Van Hane- problemen gekregen door ikel van hem schijnt hij in- ad niet altijd even intensief te a kunnen trainen- en Willem op zijn beurt begrip getoond oze bezwaren." van Hanegem: „In het begin het in het gesprek nogal hard er werd de stemming amica hebben mij het verwijt ge- dat ik in teveel wedstrijden dat ik niet genoeg boslopen aakte, dat ik het liet afweten edische testen. Nou, ik heb ze kunnen overtuigen dat alles Mijn geblesseerde enkel kwam. getraind zo goed en zo als het ging. Alleen wat dat :-n bij die medische test be laadden ze wel gelijk". *eer koek en ei tussen Wiel en Wim van Hanegem. De De Brit Kevin Finne- gisteravond in een partij over b ronden tegen de Fransman Claude Bouttier Europees n het middengewicht len. De Brit boekte een rui- itenzege. trainer: „Regeren is vooruit zien en daarom heb ik Van Hanegem nu laten weten hoe ik erover denk. Hij moet volgend seizoen méér goede wedstrijden spelen dan hij dit Jaar heeft gedaan". De nummer 10: „Mijn enkel is nu goed. Dat wel. Maar ik heb wel ge steld dat ik niet kan garanderen dat ik er volgend Jaar geen enkele last van zal hebben". Een serieuze Brox: „We zullen er voor zorgen dat in de toekomst de communicatie tussen Coerver en Van Hanegem beter wordt. Via ge sprekken en zo". Morgenavond zit Oranje-kandidaat Van Hanegem in de Kuip op de tribune. De hele selectie van Rinus Michels is er trouwens bij als Feyenoord tegen Tottenham Hot spur tracht de UEFA Cup te ver- P.V. „Het Oosten" (Leiden). Uit slag van de vlucht St. Grislain. Af stand plm. 200 km in concours 199 duiven. Gelost om 7.40 u. Ie prijs- duif om 10.46 u. Uitslag: 1, 5 P. Juf fermans, 2, 3, 6 D. Koet, 4, 9 H. v. Klaveren 7. T. v. As 8. C. Gijs man, 10. W. Fokker. P.V. „Leiderdorp". Wedvlucht vanaf Compiégne op zaterdag. In concours 179 oude duiven. Gelost om 6.00 uur, met n.o. wind. Uitslag: 1. C. v. Dam, 2. M. Reyerse, 3. idem, 4. B. v. Mil, 5. H. Bonneur, 6. R. Slikkerveer 7. W. Hoogervorst, 8. R. Slikkerveer, 9. J. Brantenaar, 10. M. Reyerse. LPC Wedvlucht uit Noyon. Gelost met oostenwind om 7 uur, aantal duiven 208. Uitslag: 1. J. v. d. Hoogt, 2. P. Groenendijk, 3. Fr. Gijsman, 4. G. v. Stein, 5 J. v. Alphen, 6. W. Beij, 7. J. Laterveer, 8. P. Groe nendijk, 9. idem, 10. W. Beij. LPC. Wedvlucht uit Compiegne. Ge lost met noord oosten wind om 6 uur. Aantal duiven 177. Uitslag: 1. W. v. d. Hoogt, 2. J. v. d. Hoogt, 3. W. v. d. Hoogt, 4. W. v. d. Hoogt, 5. W. Qnstenk, 6. G. v. Stein, 7. F. Bink, 8. J. v. Alphen, 9. Fr. Gijs man, 10. J. v. WIESBADEN De Westduit- se recherche heeft gistermorgen de hulp van pers, radio en t.v. ingeroepen er toe bij te dragen datt, de komende wereldkam pioenschappen voetbal geen zakkenrollersfestijn gaat wor den. Meer dan duidelijk is al her haalde malen in binnen- en bui tenland gebleken, aldus de poli tie, dat bij grote manifestaties als deze, waarbij vele mensen samenkomen, het euvel der zak kenrollerij enorm toeneemt. In februari, toen in Frankfort in de voorronde voor de we reldkampioenschappen Joego slavië tegen Spanje speelde (uit slag 10, Spanje werd daarmee van deelneming uitgeschakeld) was het aantal gevallen van zak kenrollerij de politie aldaar be kend zesmaal zo hoog als in fe bruari 1973. De hele Europese "elite der langvingerigen" kan worden verwacht met de wereldkam pioenschappen, aldus de politie, die in eigen land een register heeft met foto's en bijzonderhe den van een 1.000 "internationa le" zakkenrollers. Die dieven logeren als regel in goedkope hotelletjes en verleg gen regelmatig hun "werkter rein". Vaak werken zij in groepjes. Iemand gapt iets en geeft het onmiddellijk door aan een tweede man, die aan een derde, enzovoorts. Als een slachtoffer dan merkt dat hij is "gerold" is zijn bezit meestal niet meer te achterha len. Wereldrecord Faina Melnik PRAAG Tijdens wedstrijden in Praag heeft de Russin Faina Melnik het wereldrecord discuswerpen ver beterd en gebracht op 69.90 meter, slechts tien centimeter van de ma gische 70-metergrens verwijderd. Het oude record stond reeds op haar naam met een worp van 69.48 meter, dat zij vorig jaar september vestig de tijdens de Europa Cup-finale in Edinburgh. Het is de tiende maal dat de Russische sportlerares het wereldrecord verebterde. Volleybal Nederland heeft de eerste wedstrijd in zijn poule voor de Spring-Cup het officieuze Euro pese kampioenschap gewonnen. Zwitserland werd met 30 versla gen: Setstanden; 15—3, 15—11, 15— 1*. Voettocht van Bayern-coach Udo Lattek NüRENBERG Udo Lattek, de po pulaire coach van Bayern Mün- schen, is gisteren begonnen aan het eerste stuk van een voettocht van Nürenberg naar München, een af stand van 177 kilometer. In een onbewaakt ogenblik heeft Lattek zijn spelers beloofd dat hij te voet van Nürenberg naar München zou komen als Bayern Atletico Ma drid zou verslaan en het Europese kampioenschap behalen. Dit geschiedde. Ongeveer vijfhonderd supporters hadden zich gistermorgen verzameld op het Gothivche marktplein van Nürenberg om Lattek uitgeleide te doen voor het eerste stuk van zijn wandeling. Maar Lattek achtte de drukte van het spitsuur in de stad te groot en besloot met een auto tot buiten de stad te rijden en daar de tocht te voet te beginnen. Ongeveer 40 supporters van Ba yern lopen met hem mee. De eerste etappe gaat naar Ingolstadt. Over twee weken zal Lattek van Ingolstadt naar München lopen, waar hem dan een enthousiast wel kom wacht. Doelman van Fins ijshockeyteam jaar geschorst HELSINKI De Finse ijshockey- bond heeft gisteren de doelman van het nationale team, Stig Wetzell, voor een Jaar geschorst voor inter nationale wedstrijden. Dit naar aan leiding van een dopingonderzoek dat positief was uitgevallen tijdens het dit Jaar in de Finse hoofdstad gehou den toernooi om het wereldkampioen schap (a-groep)In dat toernooi ver speelde Finland zijn overwinning van 52 op Tsjecho-Slowakije door het dopingincident. De Tsjechen werden reglementair winnaar met 50. Wet zell verklaarde dat de uitsluiting hem volledig had verrast en dat hij er erg bitter over was. Hij zal wel mogen blijven uitkomen voor zijn club. Succes Wèz-Wis AMSTERDAM Een door de afde ling Amsterdam georganiseerde kaatswedstrijd is een succes gewor den voor de Leidse vereniging Wèz- Wis. Het partuur S. van der Veer (Leiden) J. Bijlsma, R. Sluis toon de zich namelijk de sterkste. Het gaf het partuur D. Kootstra (eveneens Leiden), H. Halbesma en J. Visser geen enkele kans; 50,64. Kinderen zijn kinderen. Ze willen best sparen, maar het komt er haast nooit van. Het Automatisch Spaarplan van de Rabobank kan hier een handje helpen. Iedere maand een afgesproken bedragje, automatisch van uw privërekening naar de spaarrekeningen van uw kinderen. Dan zien ze later zelf hoe dat kapitaaltje is gegroeid. Een goed voorbeeld dat doet volgen. de ba nk voor iedereen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15