ituatie 1 Ulster xplosief Chirac nieuwe Franse premier n Duitsland wonen 10.000 spionnen Demonstraties in Angola nu geheel verboden Israël houwt in Sinaï NORIT^ oedsel al schaars Vaticaan vonnist stelend personeel Jonge Gaullist beschermeling van George Pompidou [EKENLAND OPT IN INKRIJK ÜLOGSTUIG 30NN Met de aanhouding ran de Oostduitse verspieder lünter Guillaume en de „zaak- Sedert de verdeling van Duits land in 1949 vluchtten ongeveer 4 miljoen inwoners uit het ooste- nenvelden en de prikkeldraadver- Günter Nollau" is in West-Duits- lijke landsdeel naar WesyDuits- sperringen met om de 20 meter gewoon in de Westduitse gemeen schap opgenomen, zonder enig bijzonder statuut. Zo hebben zij, als volwaardig land de aandacht andermaal ge- land. De uitwijking is in twee fa- een met gewapende soldaten van de afgelost om te voorkomen dat burger - de grondwet van de [restigd op de vluchtelingen uit sen in te delen. Tijdens de eer- het Oostduitse volksleger beman- de manschappen te vertrouwelijk Bondsrepubliek erkent slechts -Duitsland. ste periode, die eindigt met de de uitkijktoren. Anderen legden met elkaar worden en vluchtplan- een enkele Duitse natie - toegang de Berlijnse muur in duizenden kilometers af door ver scheidene middeneuropese lan den, zwommen de Elbe over, sta bek in West-Duitsland werden ten. De meesten namen daarvoor ken met een klein bootje de Oost- Onder de spionnen die sedert augustus 1961, kwamen 3,5 milj. je stichting van de Bondsrepu- Oostduitse burgers naar het wes- jatmaskerd, zijn er heel wat die de gemakkelijke weg via Berlijn zee over of overschreden de grens, Na 1961 nam de vluchtelingen - jat in de Bondsrepubliek 10.000 stroom in aanzienlijke mate af pt 15.000 geheime agenten werk- wegens het levensgevaar dat aan Ook heel wat Oostduitse grens- procent de grensoverschrijding verbonden was. Toch namen volgens de of- nen gaan smeden. Na aankomst in de Bondsrepu- oliek moeten de vluchtelingen het oewijs leveren van hun goede be- ioelingen. Zij komen terecht in tot alle ambten in overheidsdienst en staan in de privesector alle be trekkingen voor hen open. Zij kunnen het zelfs, zoals Hans Die trich Genscher, wiens moeder nog aam zijn, van wie roor de Oostduitse inlichtingen- jjensten werkt. wachters ondernamen de vlucht door het „ijzeren gordijn" ie "Bundesverfassingsschutz" van de Bondsrepubliek brengen, (contraspionage) nagaan of zij al Elke belangrijke bevordering dan niet als vluchteling kunnen gaat niettemin gepaard met een worden aanvaard. Als het onder- nieuw onderzoek op het stuk van ficiële statistiek tot 1974 nog bij- danks de voorzorgen van de auto- zoek gunstig uitvalt worden zij de veiligheid. Na gevechten in Loeancla AST „Vandaag begraven wij onze doden, morgen iren de soldaten de hunne". Aldus een woordvoerder !e protestantse arbeidersraad, die verantwoordelijk is i k verlammende staking die nu reeds veertien dagen I ord-Ierland aan de gang is. De plotselinge actie giste- in de Britse militairen, waarbij de twee belangrijkste üe-opslagplaatsen, en 21 grote benzinestations in Bel li omgeving werden bezet, heeft een nieuwe dimensie algemene staking toegevoegd. rolklng is op grote schaal alle doeleinden gebruikt kunnen aderen te evacueren. On- worden. ingen van de Britse militai- De Noordierse regering heeft 6500 sinds middernacht macht distributiekaarten uitgereikt, waar- mdag op dinsdag) in grote op artselï en anderen voor het open- n Ulster, in het bijzonder in bare leven vitale personen benzine flierse hoofdstad Belfast, geen kunnen krijgen. Ook al zouden de protestantse ar beiders op dit moment de staking afgelasten dan nog is het vrijwel on mogelijk de elektriciteitsvoorzie- geen elektriciteit en bij- voedsel. de protestantse stakers de dagen nog toe dat er in vitale industrieën en in de ïe-d^crewerkthet ineriUwi leider van de protestantse politieke bouw van een nieuwe Israëlische gewerKi.. net ingrijpen v.nOT.0^.tM-nrina c.oH Britse leger heeft een mas- ide opgewekt van de protes- rbeidersraad. fcs wanhopige oproepen van tantse arbeiders op geen enkele wij- van zins is om een grote driehoek van val Israël het grootste deel van het Rees, de Britse minister ord-Ierland via radio en te- die als gevolg van het ikort vrijwel nergens meer ontvangen om aan het briiven hepft het mpnendepl *en> de scbiild uitsluitend te wijten granten uit de Sowjet-Unie hebben noeg met geen woord gerept over de aan ae. Miaaeuanase zee *nrp«rtAnt«!P nrhpiHpr* ophnrvr 2011 ^1° aan de Engelse regering, zich reeds, in afwachting van de vol- geprojecteerde stad die "Jamit" of Sharm El Sheikh aan de Rode Zee. Huisvrouwen in een protestantse ivijk van Belfast koken hun keteltje water op een geïmprovi seerde oven midden op straat, nadat arbeiders gas- en elektriciteitsvoorzieningen hadden afge sloten uit protest tegen de bezetting door regeringstroepen van benzinestations. maic muuawiccu cii ui uc nutsbedrijven, zoals elek- da' op beperkte °en ,te herstellen. Willeam Craig, de BEERSHEBA (AP) Uit de gelegen voorlopige nederzetting. Vanguard-beweging en een van de stad. op een kleine honderd kilome- voornaamste aanhangers van de sta- ter van het Suezkanaal, lijkt men Gaza-strook en het kanaal, als een king, heeft verklaard dat de protes- te kunnen concluderen dat Israël niet Israëlische bufferzone voor het ge- ae zullen toegeven. In een televisie- de Sinaï aan Egypte terug te geven. Sinaï schiereiland aan Egypte zou interview zei hij dat de staking vol ledig onder controle was en dat als er bij een gewapend optreden, geëgaliseerde "duinen" ten westen van het Britse leger doden zouden val van de Gaza-strook. Kersverse immi- ver het eventueel bereid is zich te rug te trekken, maar door de bouw van Jamit lijken berichten te worden bevestigd, als zouden de Israëli's van plan zijn om een derde van de Sinaï te houden alles ten oosten De Israëlische regering heeft nage- van 6611 denkbeeldige lijn tussen El Arish aan de Middellandse Zee en LISSABON (Reuter/DPA/UPI/ AFP) Portugal heeft in Angola alle openbare bijeenkomsten en de monstraties verboden „om een poten tieel explosieve rassencrisis tussen blanke kolonisten en Afrikanen te voorkomen" na oproer en gevechten in de hoofdstad Loeanda De moei lijkheden in Angola begonnen met een massabetoging van Afrikanen waarop leuzen werden geroepen als „blanken scheer Je weg naar Euro pa". Opstandige bewegingen werd steun toegeroepen en auto's werden met stenen bekogeld. De kolonisten hielden een tegenbe toging toen Portugals minister van Overzeese Gebiedsdelen Antonio de Almeida Santos naar het vliegveld reed voor vertrek naar Londen ter bijwoning van het overleg over Gui nee. De kolonisten schreeuwden naar de minister en hieven hun vuisten tegen hem op. Generaal Francisco Pinheiro, op- oerbevelhebber van de troepen in Angola, vaardigde meteen een sa menscholingsverbod uit en waar schuwde dat soldaten samenkomsten waarvoor geen vergunning gegeven vas, zouden opbreken. In Angola en Mozambique hebben 1e Portugese autoriteiten besloten tot een hardere lijn tegen organisaties en kranten die openlijk sympathise ren met de guerrillabewegingen. Zo lang de bevrijdingsbewegingen de strijd niet staken zullen steunbetui gingen en propaganda ten gunste van deze bewegingen niet zijn toege staan. In de steden van Angola en Mozambique is de laatste dagen door Afrikaanse nationalisten op grote schaal gedemonstreerd als blijk van steun aan het Frelimo en de MPLA. Tegenbetogingen van blanke kolonis ten hebben vrees voor rassenrcllen doen ontstaan. „We moeten onderscheid maken tussen informatie en propaganda voor de rebellen," zo zei luitenant kolonel Ferreira Correia, voorzitter van de staatscommissie voor pers en radio in Mozambique, tegen journa listen. In Angola is het de pers ver boden berichten te publiceren ten gunste van de bevrijdingsbewegingen. In kringen van de Portugese rege ringsdelegatie in Londen wordt in middels rekening gehouden met een mislukking van de besprekingen met de PAIGC, de bevrijdingsbewegini Israël heeft niet laten blijken hoe- van Guinee Bissao. Het aanvanke lijke Portugese optimisme over een bestand op korte termijn in Guinee schijnt te zijn verdwenen. De PAIGC zou vasthouden aan de al eerder ge stelde voorwaarden voor een bestand: erkenning van de souvere&ne Mario Soares. de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik in Londen on derhandelt met Afrikaanse natio nalisten over de toekomst van Guinee-Bissau. een aanzienlijke strategische bete-' kenis. De PAIGC wil solidair blijven met de zusterbewegingen Frelimo en MPLA en verlangt daarom dat Por tugal het recht op onafhankelijkheid van Mozambique en Angola zal er kennen. van het kanaal, met andere woorden. ROME (DPA) Gisteren heeft een Vaticaanse rechtbank vier voor malige leden van het Vaticaanse personeel veroordeeld tot boetes en de PAIGC, de bevrijdingsbeweging gevangenisstraffen variërend van een iaar en twee maanden tot drie jaar wegens diefstal in het Vaticaan en in het bijzonder uit de pauselijke vertrekken en heling. De advocaten van de veroordeelden zijn onmiddellijk in beroep gegaan. Een voormalige telefonist is tot drie protestantse arbeiders gehoor aan de opdracht van de Qtse arbeidersraad om on- |k in staking te gaan. fitse leger is inmiddels niet gebleken de elektriciteits- aan de gang te houden zon- van de protestantse techni- rolg is nu dat ruim een half mensen in Ulster reeds van rriciteit is verstoken en dat Noordieren zonder gas zit- schaarse voedsel bereikt sen de protestantse wijken st. De rooms-kathoflieke krijgen haast geen meer. Ziekenhuizen zonder aerator en, zijn reeds geslo- idie wel over generatoren be- kunnen nog slechts enige blijven omdat de installa- geschikt zijn langer dan een ?en te draaien. Het leger is bezig overal in Belfast ren op te stellen, die voor zijn aan de Engelse regering, zich reeds, in afwachting "omdat zij lang genoeg van tevoren tooiïng van deze door Mosje Dajan "Kleine Zee" zal gaan heten, sinds gewaarschuwd was". geplande stad. gevestigd in een nabij- het moment waarop de Amerikaan- Ruim dertig kilometer oostelijk van de sprookjesachtige stranden en minister van Buitenlandse Zaken P&bnbomen bij El Arish, zelf een Henry Kissinger Januari dit jaar de vervallen Egyptisch stadje, hebben ADVERTENTIE Egyptische en Israëlische troepen Israëlische bulldozers de langs het kanaal van elkaar wist te m scheiden. pakweg staat Guinee Bissao door Portugal zoals al eerder is gebeurd door een tachtig landen. de erkenning dat Guvnee-Bisao en de Kaap-Verdische eilanden, voor de kust van West-Afrika, één staat zullen vormen. jaar gevangenisstraf veroordeeld en een tweede tot 14 maanden. Zij zou den medailles en kostbare voorwer pen uit de particuliere vertrekken van de paus ontvreemd hebben. Nog twee voormalige telefonisten, zijn onderscheidenlijk veroordeeld tot veertig meter hoge "duinen' graven om het terrein bouwrijp maken. De fundering wordt gelegd Naar men aanneemt zal Kissin- voor 180 geprefabriceerde flatgebou- ger. als een volgende stap van zijn wen en 100 eengezinswoningen en er vredesinitiatief, aansturen op onder- is ruimte gereserveerd voor 70 kan- handelingen over de terugtrekking toren. afer. Portugal meent dat in het huidige een voorwaardelijke stral en tot - j.iipon hnp+A vein O.SO OOO liro nncrovpor- stadium niet gesproken hoeft worden over de Kaap-Verdische eilanden omdat hier geen guerrilla wordt gevoerd en dus ook geen be stand overeengekomen hoeft te wor den. Bovendien hebben deze eilanden NE UPI) Griekenland, een bedrag van onge- miljoen gulden militaire uit gekocht van Frankrijk, en nogmaals een bedrag van toen gulden Amerikaans oor- sriaal kopen, zo is gisteren natieke kringen in de Griek- *tad verklaard. 'rlogsmateriaal van Frank- aronder 130 tanks van het 30, 40 Mirages van het ty- vier raketschepen wordt in sverd. De betaling is uitge- 'er vijf Jaar. bekend is tussen Griekenland toje wrijving ontstaan nadat in het begin van het laar tondigd, dat het van plan is to te boren in de Egei'sche westen van de Griekse bij de Turkse kust. Griek- Bonarissen verklaarden, dat gelijke daad een schending kenen van gebieden, die be- bij het Griekse deel van de PARIJS (Reuter/AFP) De 41-jarige gaullist Jacques Chirac is gisteren door de nieuwe Franse president Valery Giscard d'Estaing aangewezen als premier. Chirac was minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet van Pierre Messmer dat aftrad nu Frankrijk een nieuw staatshoofd heeft. Deze benoe ming betekent een eerste stap naar de vervulling van de be lofte van president Valery Giscard d'Estaing, dat er een nieuw tijdperk in de Franse politiek is aangebroken en dat een nieuwe generatie het daarin voor het zeggen krijgt. Chirac kan worden beschouwd als verslagen presidentskandidaat van het prototype van deze nieuwe poli- het linkse blok Francois Mitterrand, tieke generatie. Hij heeft het voor- versloeg. Sindsdien versterkte hij zijn in Algiers President *Qne xan Algerije, heeft maarschalk GretsJ. tigen, de Sowjet russische sidente was. van Defensie, die in Al- aangekomen voor een toapsbezoek" van vier da- deel van grote intellectuele capaci teiten, gecombineerd met veel be- stuurservaring en een uitstekend po litiek inzicht. Deze rijzige, goed ge bouwde technocraat heeft zijn snelle carrière voor het grootste deel te danken aan wijlen president Georges Pompidou. Nadat hij met succes de beroemde Franse diiplomatenschool. de Ecole Nationale d'Adm.ndstrationhad doorlopen kwam hij in 1959 onder president De Gaulle in regerinigs- dienst waar hij werkte op het secre tariaat voor Algerijnse Zaken. Toen Pompidou in 1962 premier was ge worden stelde hy Chirac aan als per soonlijk assistent, belast met de be handeling van problemen betreffende de investeringen, de bevoorrading en het toerisme. Chirac gaf blijk van een buitengewone werkkracht, want behalve zijn werk voor de premier gaf hij ook colleges aan het Insti tuut voor Politieke Wetenschappen terwijl hy tevens leiding gaf aan een stichting voor gehandicapten waar van mevrouw Pompidou de erepre- Op 34-jarige leeftijd werd Chirac ge kozen als afgevaardigde van het de partement Correze, waarby hy Ro bert Mitterrand, een broer van de positie nog in dolt traditionele lirukse gewest. In 1970 werd hy voorzitter van de departementale raad. Jackues Chirac werd op 29 novem ber 1932 in Parijs geboren waar hy politieke wetenschappen studeerde. Zyn vader was administrateur van een industriële onderneming. Zyn grootvader was een radicaal-socialis tische onderwijzer in Correze. Jac ques was als studenit ook links ge oriënteerd. Zo ondertekende hy de oproep van Stockholm tegen de atoombom. Deze handtekening lever de hem later moeilykheden op toen hy officier wiQde worden. Zyn ageren tegen de kernbom bestempelde hy in die tyd als een „vergissing". Na in Algerye te zyn gewond werd hy ge demobiliseerd als kapitein. In het kabinet dat Pompidou op 7 april 1967 vormde, werd Chirac staatssecretaris-voor de werkgelegen heid. In die functie kreeg hy tijdens de opstand in med en juni 1968 op dracht te proberen een einde te ma ken aan de uitgebreide stakingen. In het geheim voerde hy in de wo ning van een militante communist onderhandelingen met Henri Kra- sucki van het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T. Zo kon hy de vakbeweging er toe brengen een akkoord te sluiten met de regering. Vervolgens werd Chirac staatssecre taris van Financiën en Economische Zaken onder Valery Giscard d'Es taing in de regeringen van Couve de Murvüle en Chaban-Delmas. In ja nuari werd hy belast met de verzor ging van de betrekkingen tussen de regering en het parlement. In die hoedanigheid moest hjj het in sep tember van dat jaar in het televisie, programma „Auxarmes égales" (Met gelyke wapens) opnemen tegen de secretaris-generaal van de commu nistische party Georges Marehais Diit scherpe debat werd beschouwd als het startsein voor de verkiezin gen voor de Nationale Vergadering i: maart 1973. Na byna twee jaar minister van Landbouw te zyn geweest, werd Chi rac in maart van dat jaar hoofd van het ministerie van Binnenlandse Za ken. Als minister van Landbouw kreeg hy door zyn optreden in Brus sel de naam van een agressief en on. behouden diplomaat die door d'ik en dun de belangen van de Franse boe ren verdedigde. Evenals de toemalige minister van Buitenlandse Zaken Mi chel Jobert was hy het zelden of nooit eens met de bondgenoten in de EG en de Verenigde Staten. Tydens een marathonzitting in 1973 van de ministens van Landbouw in Luxem burg over het vaststellen van de land. bouwpryzen beschuldigde Chirac zyn Westduitse collega Josef Ertl er van dat hy meer geïnteresseerd was i'n de „Ostpolitik" dan in de EG en dat hij Europa zou willen verkopen aan de Verenigde Staten. Over deze aan val zei Ertl toen: „Hy zou eens naar een psychiater moeten gaan". Later legden de twee ministers hun geschil Jacques Chirac, de nieuwe Franse premier. een boete van 250.000 lire (ongeveer duizend gulden) wegens het kopen van de gestolen goederen. VN onderzoekt massamoorden in Mozambique ROME (AFP) In Rome is gis teren een onderzoek achter gesloten deuren begonnen naar vermeende massamoorden door Portugese sol daten in Mozambique. Het onderzoek wordt gevoerd door de Verenigde Naties en het vindt plaats in het ge bouw van de voedsel- en landbouw organisatie (FAO) van de VN. De commissie zal als getuigen on der meer Italiaanse missionarissen horen. De woordvoerder van de commissie van onderzoek, Keith Bea- van, zei dat hij verwachtte dat de nieuwe regering in Lissabon toe stemming zou geven voor een bezoek ian Mozambique en de plaatsen waar ie misdrijven zouden hebben plaats ehad. Lissabon moet deze week zijn xntwoord geven. Relletjes Bij botsingen tussen te politie en meer dan duizend be- ogers zijn gisteren in de Westduit- e stad Frankfort talrijke betogers en politiemannen gewond geraakt. Hoewel de politie gebruik maakte /an waterkanonnen, gummiknup pels en traangas, gelukte het de protesterenden, het tramverkeer in de binnenstad van Frankfort met banken, stenen en wat dies meer zij enkele uren tot stilstand te bren gen. Het protest richtte zich tegen ie zondag van kracht geworden /erhoging van de tarieven van 't openbaar verkeer. Uitgesloten Het 17de interna- ionale congres van de Universele Post Unie in Lausanne heeft giste ren besloten Zuid-Afrika uit te slui ten. Het besluit houdt zuid-Afrika op de volgende congressen en bij eenkomsten buiten de deur. Tanker niet lek Gebleken is lat de 72.576 ton metende Noorse anker die op de rotsen ligt op 25 silometer van Port Elizabeth in zuid-Afrika niet lek is. Het schip is geladen met 126.000 ton ruwe olie. Het werd tijdens een zware storm 10 dagen geleden op de kust ge worpen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11