EIDSCH DAGBLAD 'Wat Shell doet lijkt chantage' vandaag Britse soldaten bemannen Ierse benzinepompen LEIDSCH Sm DAGBLAD Bewoners flat zijn herrie zat DAG 27 MEI 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34331 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Haar vrienden ten ook bij Ie politie tfIDEN Koe blijft koe. ials ze uitbreekt en van het pge gras van de buurman tt genieten. En dringend ge- igeen moet ivorden. De koe bijgaande foto werd zater- door rijkspolitiemannen rijweg aangetroffen, ter •oqte van Holiday Inn. Het u grondgebied der gemeente tfen, zodat er meteen een poontje naar de Zonneveld- vat ging. int de innkeepers, daar aan Rijksweg 4, weten wel om tjaan met het gezonde vocht lang het maar uit de fles int. hoofdagent H. Schouivenaar <tn Zeeuw) bleek uitermate de bedrevenheid te bezitten het melken van de koe. Het tze gezicht dat hij erbij trekt mt omdat het krukje ont- teekt. Geassisteerd door de jmt B. van de Berg werd de te van de melk ontdaan. De venaar, een veehandelaar uit liden, heeft het dier later op- haald(Foto Jan Holvast) USSALE STERIE f DA MD SSIDY Konsumenteii Kontakt laakt dreigementen Schaarste als benzine niet duurder wordt DEN HAAG ,,Het gaat steeds meer de kant van België op. De overheid wordt door de olieconcerns onder druk gezet om de benzineprijs te verhogen. Het argument dat an ders de benzine naar omringende landen zal wegvloeien, gaat naar chantage toe". Zo reageerde vanmorgen het Konsumenten Kontakt, het orgaan waarin ook de vakbe weging zit, op recente uitlatingen van de Sh ell over de al maandenlang slepende onder handelingen met het ministerie van Economi sche Zaken. De Shell bracht drie argumenten naar voren die voor prijsverhoging zouden pleiten DEN (AFP, AP) Bij een dat de Amerikaanse oop- lavid Cassldy gisteravond in is het zo onstuimig toe- er ruim 700 longelui ge raakten. volgens het KK wel, dat er weinig tegen het onderdruk zetten door de olieconcerns te doen valt zolang de wetgeving daar niet op is afgesteld. Het KK vindt dat er tegen kartel- Jongetje van 6 reed 50 km om NIJMEGEN Een zesjarig knulletje uit het Limburgse dorp Wellerlooi, André Heili gers, is toen hy op zijn fiets uit school naar huis reed, vyftig ki lometer te ver gereden en in Nijmegen terecht gekomen. Hy werd 's avonds tegen negen uur opgemerkt door een politie agent, toen hij in Nijmegen door een rood stoplicht reed. Spinnenplaag stoort telefoon SYDNEY (Reuter) In het zuidoosten van Australië heerst een spinnenplaag. De dieren spinnen hun webben ook tussen telefoondraden en als daar 's morgens dauw op valt ont staat er kortsluiting waardoor het plaatselijk telefoonverkeer wordt gestoord. De oorzaak van de plaag is nog onbekend. Ballonexplosie 30 gewonden FRANKFORT (DPA) By de viering van het 1200-jarig bestaan van de gemeente Z^is- kam bij Frankfort zfjn honder den gekleurde feestballonnen ontploft. Dertig kinderen liepen verwondingen op en moesten in het ziekenhuis worden opgeno men. De politie weet nog niet hoe het ongeluk kon gebeuren. Muzikale truc voor ontsnapping RIO DE JANEIRO (Reuter) Dertig Braziliaanse gevange nen hebben een netwerk van tunnels gebouwd terwyl anderen met blikjes samba-muziek maakten om de geluiden van het graven te overstemmen. De bewakers rinkelden met hun sleutelbossen het vrolijke ritme mee, tot de nacht dat er een diepe stilte heerste en de bewa kers ontdekten dat de gevange nen verdwenen waren. De mannen vluchtten omdat zij te weinig eten kregen, medi sche en tandheelkundige verzor ging ontbrak en de hygiënische verzorging in hun cellen „meer dan verschrikkelijk" was. de laatste kostenstijging van ruwe olie per 1 Januari zou niet vol- ,cd,g worden gedekt door de h<*ere prijzen; toeschouwers het toneel te bestormen. Volgens ingen zijn zo'n 1000 mensen geraakt. Tientallen van hen in het ziekenhuis worden «nen met gebroken ledematen ocks. Een 15-Jarig meisje, dat iDemaal niet kon verdragen hartaanval en is in zorg- nde toestand in het zieken- igenomen. „misbruik wetgeving," zoals de wet economische mededinging in feite is, een verbodswetgeving" moet komen, zoals in West-Duitsland al het enigszins het geval is. Het ministerie van Economische Zaken in Den Haag stelt zich voor zichtig op. Een woordvoerder her innerde er vanmorgen aan, dat mi- de onafhankelijke handel komt nister Lubbers enige weken geleden benzine en nafta, grondstof van de petrochemische industrie, zijn in ternationaal duur, maar nationaal chaos ontstond toen de dui- worcjt de schaarste door de regering kunstmatig versterkt doordat zij de prijzen drukt; bewolking in moeilijkheden. Het Konsumenten Kontakt wijst het argument van de kostenstijging van de hand door onder andere te wijzen op de miljardenwinsten, die de olieconcerns ook vorig Jaar weer heb ben gemaakt en waarvan het leeu wendeel uit Europa komt. Met de beweerde schaarste valt het volgens het KK wel mee. De netto aanvoer is de afgelopen maan den voortdurend gestegen. In febru- Clffe wind Uit ZUldwe omtemperaturen omstreeks Maxima van 12 graden aan traden tn het oosten van ari in de Tweede Kamer heeft gezegd, dat hij aan het argument van het „wegvloeien" van de benzine niet zo zwaar tilt. Mocht het tot „Belgische toestan den" komen, dan zou volgens deze woordvoerder wellicht het in oktober vorig Jaar ingevoerde vergunningen stelsel voor uitvoer van aardolie- produkten kunnen worden gebruikt. Dat is tot nu toe nooit gebeurd. Inmiddels is Shell begonnen met de ombouw van de benzinepompen, het 5 miljoen ton, in maart JL het die niet berekend zijn op een prijs meer dan één gulden per liter, optreden' ^"de maatschappijen'het- ha'Ve (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 MEI 10 uur; onder 20.45 nur. op: 12.19 uur; onder 0.54 uur. Mer te Katwllk te 8.05 en 20.40 hagwater te 3.45 en 16.12 uur. zelfde spelletje gaan spelen als inder tijd in België net zolang werd drooggelegd tot de overheid door de knieën ging voor een prijsverhoging". Uit het Belgische voorbeeld blijkt Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 11 juni 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, •ntwoordnummer 214, Leiden. hele gaan registreren, woordvoerder van Shell de andere benzine maatschappijen bezig met het aan brengen van wijzigingen in de telap- paratuur. Uit een en ander valt af te leiden dat de prijs van superben- zine nu 98 cent per liter bin nen afzienbare tijd boven de gulden zal stijgen. Automobilisten! dewegligging is veel veiliger met KOfia schokdempers SPECIALP'^wg? SCHOKDEMPERS \7?/ SPIJKENISSE Bewoners van een flat in Spijkenisse hebben het afge lopen weekeinde actie gevoerd om een medebewoonster die, volgens hen zeer ernstige lawaai-overlast be zorgt, uit het huis te krijgen. Sinds november, toen de alleenstaande vrouw in de flat kwam wonen, is er vrijwel aan de lopende band nach telijke overlast geweest. Meestal door geschreeuw, harde muziek, ruzie, scheldpartijen in het trappenhuis. De bewoners zeggen geen leven meer te hebben. De afgelopen week werd het flat gebouw opnieuw door zoveel lawaai geteisterd dat de bewoners van het betreffende portiek vrijdag besloten om, uit protest, op het gazon te gaan kamperen. "Zelfs valium went, toch slapen we in de tent", stond er op een van de spandoeken. Na een gesprek met de politie is het kampement nog dezelfde avond weer opgebroken. Op het politiebu reau van Spijkenisse Weeft inmiddels een officieel gesprek plaats gehad, waaraan ook burgemeester Bliek en de vrouw deelnamen. Zij beloofde beterschap. Maar de bewoners zyn van plan om, via de officiële wegen, toch te proberen de vrouw uit hun flat te krijgen. Met een zwierige zwaai zwiepte prinses Margriet een emmer .je leeg over de nieuwe acht van Njord. De boot, die haar naam zal dragen, was gedoopt. Echtgenoot Pieter van Vollenhoven was er wel by, al staat hy niet op de foto. Wel praeses E. Gunst (rechts). De Leidse roeistudenten kwamen ove rigens tijdens de wedstrijden in Alphen a. d. Ryn niet tot in drukwekkende prestaties. Kan men ook nauwelijks verwachten met een eeuwfeestviering in de PAGINA 11 20 PAGINA'S Het Nederlands elftal heeft in een maar voor de helft bezet Olym pisch Stadion op knappe wijze af gerekend met een sterk verdedi gend Argentinië. Zal Rinus Mi- chels zijn team toch op tijd ge reed krijgen voor de strijd om de wereldtitel? PAGINA 9 Noordierse regering dreigt af te treden. PAGINA 4 9 Premier Arron roept zijn Suri naamse landgenoten, die naar Nederland zijn vertrokken, op om terug te kere u PAGINA 5 BELFAST (Reuter/AP) Vijf honderd Britse militairen zijn van ochtend vroeg in actie gekomen om de levering van benzine weer op gang te brengen, die als gevolg van de sta king van militante protestanten in Noord-Ierland 13 dagen geleden tot stilstand was gekomen. Deze stap van de Britse strijd krachten om de staking te breken, volgde op een dreigement van rooms- katholieke leden van het Noordierse bestuur dat zij zouden aftreden als de Britten niet zouden zorgen voor 't herstel van de distributie van essen tiële goederen. Een woordvoerder van het Britse leger verklaarde dat er nog geen mi litairen zijn gestuurd naar de vijl elektrische centrales in Noord-Ier land, waarvan er nog maar een werkt. Een woordvoerder van de Vanguard Unionisten reageerde op de overna me van het beheer van de olie-de pots door het Britse leger met de woorden: "Dit zal de situatie alleen nog maar erger maken .Het kan tot een volledige economische stilstand leiden". Harry West, leider van de officiële Protestantse Unionistische Partij zei bezorgd te zijn over de Jongste ont wikkeling en voorspelde dat de moei lijkheden in Ulster zich snel zullen opstapelen. Bij de overname van de olie-depots en de benzinestations wa ren ongeveer 500 militairen betrok ken. Gemaskerde terroristen hebben in de stad Ballymena in Noord-Ierland twee katholieken doodgeschoten, en drie bars en een café vernield. De aanvallen waren vermoedelijk be doeld om kracht by te zetten aan de oproep tot een algemene staking die door protestantse extremisten is ge daan. In het dorp Ballymena wer den ook een aantal bars vernield. Volgens de politie zijn 24 mannen ge arresteerd. In Belfast zijn gisteren bij razzia's twintig protestantse extremisten aan gehouden. Zy worden verhoord in ver band met de moordaanslagen van de laatste dagen. Katwijker komt om SOEST (ANP) De 45-jarige schilder C. H. Klein uit Katwijk is vanmorgen dodelijk verongelukt, toen hij bezig was met werkzaamhe den aan een bejaardencentrum in Soest. De heer Klein was op de ze vende verdieping bezig met schil derwerk. toen hij door jnbekerde oorzaak achterovei is gevallen. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. IMPEX-LEIDEN B.Y. Automobielen - Gereedschappen RIJNSBURGERSINGEL 1B LEIDEN - TEL. 22259—30254 WASSENAAR (ANP) Ruiters wordt op het ogenblik sterk afge raden een rit over het Wassenaarse strand te maken. In de afgelopen dagen zijn enkele paarden tot de buik toe weggezakt in de 'blubber', die ontstaan is op plaatsen waar vorige week sleuven werden gegra ven om grote hoeveelheden olieresten in te deponeren. Er hebben zich geen ongelukken met de paarden voorgedaan, maar voorlopig kunnen ruiters het strand beter mijden, zo meent de politie. De sleuven ruim een meter diep werden vorige iveek gegra ven omdat het strand overspoeld was geraakt met olie. De kuilen werden volgegooid met de kleverige substantie en later afgedekt met zand. De gaten werden echter niet aangestampt en op deze plaatsen is nu, volgens de politie een blubberige massa ontstaan. Alle maneges in Wassenaar en Den Haag zijn gewaarschuwd voor het Wassenaarse 'drijfzand'. Op het strand zijn waarschuwingsborden geplaatst (foto). ADVERTENTIE Bent U voor 'n afspiegelings college? Laat uw stad beschaafd besturen. Stem V.V.D. lijst 3

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1