Ierland veilig voor nieuwe investeerders TE WEINIG AANDACHT VOOR SURINAMER, DIE WEG WIL Papierschaarste gevaarlijk voor de dagbladpers „Laat de natuur haar gang gaan Ondernemers niet bang voor geweld rozez'«Esr<z desr°ndstampte- Tekenleraar Le Roy pleit voor meer rommeltuinen de onlusten en het terrorisme hier in Noord-Ierland? Nou, dat is een heel moeilijke vraag. Ik zou geen zinnige voor spelling durven doen. Maar ik verwacht niet dat het spoe dig afgelopen zal zijn. Voorlopig zie ik geen einde komen aan het geweld". broederlijk zij aan zij. De Noordier- se overheid deed zijn uiterste best om een zo gunstig mogelijk arbeidsklimaat te scheppen. Als we nu maar de werkloosheid tot een minimum terugbrengen, zo redeneert men, dan hebben de mensen geen tijd en geen zin meer in rellen. Want gebleken is dat Juist die streken, waar de werkloosheid die plannen heeft om in Ulster ETS "cl,™ Noordie"^''rc^rm«nd: het hoogstjjhet meest hebl*n te hedrtjf op te zetten. Jonge vrouwen in Belfat de rij voor de uitbetaling van sociale verzekering. De sfefc uitgeroepen door de Ierse bonden, deed al het werk stil gen maar ondernemers vin het klimaatin Ulster toch j stiger dan in Groot-Brittani Dit vertelde mij se ambtenaar ii voordat de burgeroorlog in Noord- Ierland deze •n hoge Noordier- verloren was gegaan er aanmerkelijk Belfast enige tijd gunstiger uitzag dian in de rest van Verenigde Koninkrijk. hoogte oplaaide. Ondanks zijn daarbij in de rug gesteund door de pessimisme kon hij niet vermoeden dat de situatie in Ulster nu helemaal uitzichtloos is geworden. met een algemene staking, als De meeste Noord-Ieren hadden toch niet direct maatregelen snelle genomen om een einde te maken het terrorisme. Deze waarschu- land nu al vijf Jaar in zijn greep wing werd Khter 'door de overheid Be'egf'1?eld «ffeld door mogelijkheden. Er worden terug naar het mogelijke subsidies gegeven. staan in heel Noord-Ierland zo'n veertig splinternieuwe fabrii in het goed beschermde Stormont klaar, die onmiddellijk tegen werden Castle even buiten Belfast zetelt. Successen tonen aan dat zij op goede weg was, daartoe vakbonden. Toch dreigde de protestantse vakbeweging een maand geleden de Sf™® Noord-Ierland. die buitengewoon lage huur belangstellende ondernemer in bruik worden genomen. vv. uBuiten de grote steden merkt houden. Het weinige optimisme, dat als nauwelijks serieus weggewuifd. schijnhjk grote financiële steun overigens niet zo gek veel meer - daar nog smeulde, is nu Begin deze week was de staking li 1972 werd de de onlusten. Daar strekt zich illen daarmee protesteren tegen de goed als plat hebben gelegd, zijn officiële politiek van de regering, on§'eveer 300 miljoen gulden tot zijn Een rij auto's wacht bij een benzinepomp in Belfast. Door de algemene stakingen is de vrees ontstaan dat de olie-toevoer stil zou komen te staan. De staking werd uitgeroepen door mili tante protestantse organisaties uit protest tegen bewegingen die, naar zij denken, Noord- en Zuid- Ierland dichter tot elkaar willen brengen. het gezicht van de dat zij i Noordierse regering. Noord-Ierland katholieke minderheid is namelijk hard bezig om Britse en ]and. buitenlandse industrieën aan te trek ken. Een sterk argument in deze campagne was dat het aantal dagen, dat tot nu toe door stakingen De protestanten Northers Ireland Finance Corpora- onbedorven landschap fion opgericht, die een bedrag van gebied waar het goed tcera is. Het verkeer heeft zich Eind volgende maand zal de Suri- Surinamer hier. Men heeft van hem naamse premier Arron in Paramari- een goede Nederlandse consument bo een jonge bezoeker uit Den willen maken, dat is alles. Op het Haag ontvangen. Het is de 31-jarige feit dat de Surinamer op De militant-protestantse Ulster Ar beidersraad liet de regering weten dat de proteststakingen nog zullen worden uitgebreid. Intussen neemt trekken' ook het geweld weer toe. In de steden hoort men enige keren per Door Jan Kees Kokke beschikking kreeg, om daarmee te trachten nieuwe industrieën aan te steun te verlenen aan bestaande bedrijven. Sinds 1969 het Jaar, waarin de dag bomexplosies. Meer dan duizend burgeroorlog - is de doden plus een nog aanzienlik iwlustriële produktie groter aantal gewonden zijn er in Ierland m€£ bijna 22 lange na nog niet meester j van de smalle kronkelweggetjes lucht is er nog zuiver. Het is dan ook niet verwemja dat de toerist goed aan zijn trek komt in Noord-Ierland. hoe vre< dit ook moge klinken in de hul situatie. Zo lang hij maar buite belangrijke steden blijft. Noord-Ier (land is' geen lamd "e pioniers. Dat geldt zowel voor toeristen, als "r?!!.- Maar zeker is dat er talloze ïn liggen. Sherry - SZ Een Nederlander, die daarvan verzekeringscorrespondent Renus terug zal willen gaan, is nooit Weibolt, elf jaar geleden uit Suri- vooruitgelopen. Onze stichting tan name naar Nederland geëmigreerd in die nalatigheid voorzien", zegt de en nu weer besloten om binnen af- heer Weibolt. zenbare tijd naar het geboorteland terug te gaan. „Remigratie dus. Over dat onder werp zal het gesprek gaan, waar voor premier Arron de heer Weibolt heeft uitgenodigd. Eind 1975 zal Su riname onafhankelijk zijn; tot dat moment zullen nog zeer vele Suri- namers naar Nederland komen; daarna zullen velen weer naar huis willen. „Tenasu" zal zich in het gespek met premier Arron aandienen als de instantie, die de remigratie in Nederland kan regelen. „We stellen r dat een van onze mensen bnnenkort voor een stage naar Su- gaat om daar een inventari satie te doen", zegt Weibolt. „We zijn allemaal al een tijd weg uit Suriname, wij moeten dus verse in- In het communiqué dat deze week formatie hebben over de werkgele- werd uitgegeven na het overleg van genheid, de huisvesting en de scho- drie koninkrijkspremiers, werd ge zegd dat aan de remigratie van Su- rinamers in Nederland, goede aan dacht zal worden besteed. Renus Weibolt gaat de Surinaamse regering daarmee helpen. Hij gaat naar Suriname als afgevaardigde van de stichting „Tenasu(„Terug geboorteland vertrekken, Naar Suriname'). ..Een enquete bjj zekerheid over de maatschap wees onlangs uit, dat van de 80.000 pij-structuur in Suriname heeft" Surinamers, die er in Nederland zijn, 56 procent terug wil", zegt Re- nus Weibolt, „een deel wil terug uit het geld „De Surinamer hier zal niet naar de gewelddaden. „We hebben geleerd in deze toestand te leven", vertelt een j^èhie sinds 30 jaar bereikt, arbeidsbevolking van ri miljoen mensen, waren .500 zonder werk. Dat slechts 5,6 procent. Vorig Jaar gingen nog maar 152 dagen per geprofiteerd, is de Amersfooi een hail zakenman Cor van Heugten telS uit een beende Nederla fabrikanten-familie, die in ons groot vloerbedekkingsbedrijf afschrikken door de De Noordierse regering doet haar Noord-Ierland teisteren. Integeni) best om buitenlandse industrieën aan te trekken. Overi gens wordt hierbij een lichte concurrentie gevoerd met de Ierse Republiek im het zuiden. goed voor mag dan burgeroorlog woeden, ae politiek kwam tot voor kort niet verder dan de fabriekspoort. Het Zijn enthousiasme kent 4 grenzen, als hij praat over „industriële klimaat" in NoortH land: „Je bent hier welkom; helpen je, je bent een gewaanW zijn werkgever in de letterlijke be;d| een van het woord. Ze zijn je dai dat Je de werklozen aan helpit. En ze wiillen de bovendien nog met je delen c is beveiligd. AUe ruiten rijn voorzien stakin Dat h he]ft van flinke stroken plakband. In de cijfer ,n Groot.Brlttannle gangen liggen brancards- N(> Bij de ingang wordt scherp uiterste gecontroleerd. Iedereen moet zijn tas openmaken. Een gebruik dat helemaal is ingeburgerd. In de straten patrouilleren Britse soldaten, de karabijn schietgereed in Noord-Ierland de handen, de ogen nerveus gericht ondernemers, op de daken. Sommige straten zijn hittere versperd door hoge hekken. Passan ten worden zorgvuldig gefouilleerd. Daar is iedereen al lang aan gewend. Gepantserde militaire voer tuigen zetten regelmatig een straat af om alle passerende auto's aan een zorgvuldige controle op wapens of bommen te onderwerpen. De parkeermeters in Belfast zijn vrijwel allemaal lang geleden verwijderd Parkeren is alleen mogelijk op beschermde parkeer plaats. Het is verboden om Je auto onbeheerd langs de stoep te laten staan. Desondanks lukt het de terroristen om op deze manier regelmatig bommen tot ontploffing te brengen. De grote aankomsthal van het station in Belfast is zwaar beschadigd. Het theater ernaast is „voor onbepaalde tijd gesloten, in verband met omstandigheden, die buiten onze schuld liggen", zo vermeldt een bordje op de deur. Weinig mensen wagen zich zegt Renus Weibolt, „hoewel er ook Er moeten meer leefbare woningen groep is, die je alleen maar komen; momenteel zit Suriname w. voor de reis hoeft te geven nog met een groot huisvestingspro- wanhoop, omdat ze hier in Neder- 0f vertrekken. Dat zijn de wan- bleem. Mensen, die uit Nederland terug naar DEN HAAG Papier is één van avonds die produkten geworden, waarop we nog op de straat, indien daarvoor zo langzamerhand steeds zuiniger sinds begin vorig jaar mét i procent. En ondanks deze form bele prijsstijgingen is het krat land niet heben kunnen aarden. Maar er is een andere grote groep die hier een scholing heeft onder gaan en daarmee in Suriname aan feit dat de Surinamer p een dag de salg wil". hopigen. Maar diegenen die hier vertrekken moeten zeker een strikte noodzaak bestaat. moeten zijn. Want de schaarste Dit is het Noord-Ieriaod vam het papier neemt in de hele wereld terrorisme. Het Noord-Ierland, dat steeds zorgwekkender vormen aan. bij elke bomexplosie of moordaan- Bovendien rijzen de pry zen de pan tot technologische scholing moest slag opnieuw de wereldpers haalt, uit. nu al bijna vijf Jaarlang. In Januari 1972 bedroeg de prijs Maar er is nog een ander voor een ton krantepapier nog 515 min mogelijk Om i de toegenomen en nog verminderd groeiende vraag papier tegemoet te komen, zo ih~Su^ame"voldoendë verklaard voor de^wtwUkeBna Noord-Ierland dat keihard terug- prijsi tot 656 gulden. Begin dit jaar Seuwe^papleriabrieken"to" Nederland heeft zich verantwoorde- Noord-Ierland. het gulden. Een Jaar later steeg die Daarom hamert de kin- Suriname, ook nadat het onaf- vecht. Niet met vuurwapens, technische school in heel Suriname. één lagere hanteelijk is geworden. Dat betekent met economische wapens. het geld moet 1 de remigratie, jectontwikkeling is genoeg belang Maar het krioelt er van de middel- een fonds gevormd worden voor een op te voeren. „Tenasu". „Ne- stelling van investeerders, derland heeft zich eigenlijk nooit Surinaamse regering is altijd wat erg bekommerd om het lot van de stroef geweest met de gronduitgifte. kolnialisme: Dat is remigratie, vindt Renus Weibolt: Het Noord-Ierland dat weliswaar Maar daarmee is het nog lang niet het „de terugkeer naar Suriname is een door een burgeroorlog wordt geteis- afgelopen. Want in juli van dit Jaar de mogelijkheden belang van twee partijen". kort, niet door zal men 925 gulden Het gebeurde onlangs in Vleuten-De Meern dat Burgemeester en Wethouder op grond van de Algemene Politieverordening aan een inwoner gelastten zijn tuin in een behoorlijke staat van onderhoud te brengen, en te houden. Deze inwoner wenste zich niet neer te leggen bij de burgerlijke moraal van de orde lijke border langs het biljartlaken, dat gazon genoemd wordt, en vatte het plan op, zijn tuin te laten groeien volgens de me- thode-Le Roy. Wat bij de op orde, overzichtelijkheid en netheid gestelde overheid volkomen verkeerd in de pul viel. Kijk, met deze waar gebeurde ge- middelen de waan aangemeten dat schiedenis dringt men door tot de hij geen onderdeel van de natuur kern van het betoog van Louis le meer uitmaakt, hij schakelt haar Roy tekenleraar uit het Friese uit, schept uiterst verevelende eento- Oranjewoud, die met zijn pleidooi nige monocultures zowel in de land voor 'laat in uw tuin de natuur bouw als in de nieuwbouwwijken, haar gang gaan' landelijke be kendheid verwierf. Le Roy heeft de monocultuur de bewoners in antwoord op het beton de boek ('Natuur uitschakelen, na- monocultuur van het gras volgen, tuur inschakelen') het licht doen Juist in de kleine tuin. waar de zien. waarin dat betoog breedvoerig wordt uitgemeten. Het komt op het volgende neer: De mens heeft zich via het verwer- V«n van allerlei technische hulp- dwingende eisen van de economie (vergelijk 't rendement in de land bouw) niet gelden, moet de mens zijn wezenlijke contact met de na tuur hervinden. De mens moet daarin niet voordu rend ingrijpen, zoals hij overal el ders wel doet, nee hij laat het or denen over aan de natuur, met haar eigen wetten. Niet spitten ('als ik iemand zie spitten, heb ik de neiging te vragen: bent u soms iets kwijt?' aldus Le Roy), niet spuiten, niet snoeien, behalve dan in de al leruiterste noodzaak. Ontstaan zal een 'rommeltuin', met een grote va riatie aan planten én dieren, maar zonder de plagen van 'onkruid', in- sekten en slakken (zeker 'ondie ren'?) die de monocultures plegen te teisteren. En het laatste onderdeel van Le Roy's betoog, dan zijn we weer te rug bij de affaire in Vleuten-De Meern: de rommeltuin mag niet, de burger is onmondig, hij mag het al leen maar doen zoals de deskundi gen het hem voorschrijven: terwijl de natuur zich wil uiten in schier oneindige diversiteit, wordt de men selijke cultuur van bovenaf gepo lijst, gladgestreken. Als het gazon dus eigenlijk. Met zijn boek wil Le Roy vanuit de burgermanstuin het verzet tegen de maatschappelijke eentonigheid organiseren. Kortom, de Le Roy-tuin als middel, niet als doel in zichzelf. Hij wil het ook met de 'groenstroken' in de stad, die eigenlijk als 'pure natuur' diep In de bebouwing dienen door te dringen, iets wat Le Roy met pro jecten in Heerenveen en sinds kort ook in Groningen heeft uiteevoerd. Daarin is het niet meer uitsluitend de plantsoenendienst die het voor het zeggen heeft, maar kunnen ook de omwonenden een bijzonder zin volle vrijetijdsbesteding vinden, al thans in het begin, en later de al even gewenste ontspanning. Le Roy's boek is erg nuttig, als aanzet voor een nastrevenswaardige mentaliteitsverandering, het is het eerste boek waarin het geprobeerd wordt, het is typografisch fraai uit gevoerd met mooie kleurenfoto's, de genen die een lezing van Le Roy hebben meegemaakt, weten dat de man fotograferen kan, maar ook een boek waarin het theoretische en het meer praktische deel wel een beetje storend door elkaar heen lo pen, kwaadaardige lieden zouden zeggen: een rommeltje, net als zijn tuinen... Uit meer bevoegde kringen is al de kritiek vernomen dat Le Roy eigen lijk helemaal niet ecologisch te werk gaat, integendeel: hij plant en zaait voor het lieve vaderland weg, planten uit alle delen van de we reld die van nature nooit naast el kaar zullen staan. Nou goed, dan maar niet ecologisch, zou ik zeggen, maar wel een stuk gezonder, biolo gisch evenwichtiger en veel minder eentonig. Van meer praktisch gewicht voor hen die in hun tuin ook iets willen proberen, is de kanttekening dat men eigenlijk dient te beginnen met voedselarme grond, dus geen moeten worden gesteld. De investeringen voor de uitfi a.iiH.n van de Papierindustrie moi "al uit Europa. Amerika komen, omdat deze landen 1 de grootste papierverbruikers 4 Voor elke fabriek zoi Jaarlijks een nieuwe bosaanjl moeten worden gepoot over een pervlakte van 50 bij 70 kiloffl Dat betekent dat er JaarlijB zijn minst 84.000 vierkante kill ter bos bij moet komen. Aangezien aan geen van deze voorwaarden voldaan wordt, M papierschaarste zeker nog tot blijven bestaan, volgens deskl gen. Door de komeetachtige stijging de papierprijs en het optreden schaarste dreigt bovendien no| ander probleem: „De inforf voorziening in Nederland daardoor rechtstreeks gevaar, beperking van het papierverl door dagbladen en tijdschriften tekent het indammen en het a per selecteren van de op hen i mende informatiestroom", zegt K. van der Zande, secretaris va Vereniging de Nederlandse Dagl 3 Pcrs- "Voor de pers maakt het papte middeld éénvijfde van de 1 kosten uit. zodat tegenover procent papierprijsverhoging eei komensstijging van tweetiende cent moet staan om een aantó van de rentabiliteit te voortó Voor de grote dagbladen is het tenaandeel van het papier gend aanzienlijk groter dan he middelde. Het zal duidelijk zil in de kring van de media het I zwarte tuinaarde! Anders krijgen de d ehalfjaar van 1974 met grote brandnetels wel erg langdurig de tegemoet wordt gezien", aldu overhand, hetgeen weliswaar ruig heer Van der Zande van maar niet minder eentonig is. NDP. Louis le Roy

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 8