wakzinnigen- richting bezet Onnodig inroepen spoedhulp valt mee Vijf jaar doodslag geëist voor snackbarman erjaarsvisite met getrokken pistolen... Lijsttrekker van Ned. Volksunie geschorst b schorsing cursusleider ritiek van CNV op deratievoorstellen 1m NVV en NKV VROUW (60) DOOD GESTOKEN HUISARTS IN PROEFSCHRIFT: 12 PROCENT [pAG 25 MEI 1974 BINNENLAND PAGINA 7 g^AG Als een bliksemslag pe hemel verscheen in de ,0 10 november een duo ge- rovers met getrokken pis- erjaarsfeestje van de ader van een groot kruide- jrljf te Hoogvliet, rers waren bijna net zo ver- de feestvierders, maar om- f toch eenmaal waren, zet- jun snode plan door. Na de üder te hebben gedwongen 3e van de sleutels van de winkel onder het woon- zij het gezin met kinde- Ite op in de douchecel. gebeld. Voor de voor- zich een nieuw con- lirant-feestgangers, on- vader van de filiaal- De rovers hielden zich muis pa vermoedde onraad. En sleutel. ÏblJ probeerde binnen te ko ek het slot geen millimeter, voordeurraampje naar bin- md ontdekte pa de oorzaak [obstructie in de vorm van de een arm, gestoken in de een geblokt sportjasje, die slot blokkeerde. Onvervaard Door Sybe Stamm Hangend in de raamsponning hoorde hij de rovers vluchten. De man in het geblokte jasje wist bij verrassing te ontkomen met een schot uit zijn pistool maakte hij ruim baan maar de tweede rover werd gegrepen en aan de politie uit geleverd. Nijd Het bleek de veelvuldig voor dief stal met braak veroordeelde Rotter damse autohandelaar André (25) te zijn. Hij verraadde de naam van zijn mededader uit pure nijd omdat zijn maat niet had geprobeerd hem te ontzetten. André en diens (ex(-kameraad Si mon (kunstschilder, 41) kregen van de Rotterdamse rechtbank ieder drie jaar gevangenisstraf. Behalve aan de overval te Hoogvliet werden zij ook schuldig bevonden aan de ge wapende roofoverval op café „De vier azen" in Leiden, gepleegd in de nacht van 7 op 8 november. Bij die gelegenheid werd de kastelein zijn eigen zaak uitgejaagd. De buit be droeg slechts f 200. Alleen Simon ging van het vonnis in hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof. Hij ontkent namelijk alle Drie jaar eis voor overvallen in Hoogvliet en Leiden schuld aan beide overvallen. De ge tuigenis van André is volgens hem falikant gelogen. Gelogen of niet, Simons opluchting Is ongetwijfeld groot als André ter zitting van het Haagse Hof alle ver dere medewerking aan de jus titie weigert. André wil niet getui gen. Hij is boos omdat na zijn ver oordeling tot drie jaar ook nog eens een voorwaardelijke straf van drie maanden ten uitvoer is gelegd. An dré houdt voet bij stuk, ook nadat de president hem uitlegt dat de wei gering om te getuigen hem nóg eens zes maanden kan kosten. Alibi De 22-jarige vriendin van Simon getuigt wel. Zij zegt dat zij op za terdagavond 10 november met Si mon onderweg was naar een buiten huisje in Zeeland, zodat haar vriend de overval dus niet gepleegd kan hebben. Procureur-generaal mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst is van dit alibi niet onder de indruk. Hij houdt zich voor het bewijs aan de door André eerder afgelegde verkla- ngen. Bij de politie, de rechter-com- missaris en voor de rechtbank heeft André een gedetailleerde uiteenzet ting gegeven over de criminele ope raties die hij met Simon heeft uitge voerd. Alle overige aanwijzingen tegen Si mon passen hierin als stukjes in een legpuzzel, ook het feit dat Simon een geblikt sportjasje heeft gehad. De procureur-generaal zou zelfs vier Jaar willen eisen, ware het niet dat André ook maar drie Jaar heeft ge kregen en dit vonnis al onherroepe lijk is geworden. Hij eist dat het von nis van de Rotterdamse rechtbank zal worden bevestigd. Advocaat mr. Sollewijn Gelp- ke acht het bewijs van Simons schuld niet geleverd. De verklaring van André wemelt van tegenstrijdig heden. Anderzijds verklaart het meisje dat Simon op 10 november bij haar was. En geblokte sportjasjes zijn er zo veel.Uitspraak 7 Juni. DEN HAAG Jagen wordt moeilijker als gevolg van enkele be slissingen die de ministerraad giste ren heeft genomen. Een W.A. -ver zekering wordt verplicht voor Ja gers. Er wordt een verplicht Jacht- examen ingevoerd. De vogelvangst met netten wordt verboden. DEN HAAG De 45-jarige lijsttrekker Joop Glimmerveen van de Nederlandse Volks-Unie, die als boekhouder bij de Navo- organisatie Shape Technical Centre werkt, is met ingang van gisteren door zijn werkgever ge schorst. Shape heeft de maat regel genomen op grond van de politieke activiteiten van de Ha genaar. tegen wie de Haagse po litie proces-verbaal heeft opge maakt wegens de discriminatie van Antillianen en Surinamers Volgens de directie van Shape is de schorsing voor onbepaald- tijd en valt nog niet te overzien of de maatregel kan worden om gezet in een definitief ontslag „Hij is geschorst omdat hij van daag opnieuw weigerde zijn dis criminerende activiteiten te sta ken. Bovendien hanteerde hij ons telefoonnummer als contactpunt voor de Volks-Unie" aldus de Shape-directie. De Hagenaar was reeds woens dag verzocht zijn werkzaamheden voor de politieke partij te sta ken. Daarop werd hem uitstel tol vandaag gegeven. Maar ook gis terochtend weigerde de heer Glim merveen volgens de Shape-direc tie zijn standpunt te wijzigen. Het proces-verbaal van dt Haagse politie is opgemaakt in >pdracht van de officier van Justitie in Den Haag. Hij ging daar toe over na een klacht tegen de Volks-Unie, die was ingediend door de gevolmachtigd minister van Suriname in ons land. Het verkiezingspamflet van dt Nederlandse Volksunie heeft ver ontwaardiging en afschuw ge wekt bij de ministerraad Premier Den Uyl zei gisteravond dat het afgrijselijk is dat zo'n pamflet wordt verspreid. „Buitengewoon beschamend", aldus Den Uyl, die verder meedeelde dat onderzocht wordt of het mogelijk is de Volks unie te verbieden. ITERDAM Een groepje verpleegkundigen van de zwakzinnigeninrichting lartekamp" in Heemstede heeft gistermiddag de bovenverdieping van het medisch m bezet. Dit geschiedde uit protest tegen de schorsing van de cursusleider Peter i, die de vorige week door directie en bestuur uitgevaardigde richtlijnen naast zich leeft gelegd. Op de bovenverdieping zijn o.a. kamers voor de directie gevestigd. lartekamp ressorteert onder iel de Brouwerstichting. Het van deze stichting heeft vo rk in overleg met de directie bindende richtlenen uitge- 1 De -circa 200 verpleegkun- daan gemaakt. Het bestuur ging echter niet op deze eisen in, waarop de verpleegkundigen besloten tot be zetting van de bovenverdieping over te gaan. In de Hartekamp worden ïrd opgedragen zich daaraan 350 zwakzinnigen verpleegd. Voorzit ter dr. A. J. H. Bartels deelde gister middag desgevraagd mee, dat er al lang problemen in de inrichting be staan, die tot steeds frequenter te rugkerende ultimatieve eisen van de verpleegkundigen hebben geleid. Het bestuur zag ten slotte - in het be- iddag heeft een delegatie rerpleegkundigen een onder- id met het bestuur en met Rle. Na afloop verklaarden l bereid te hebben verklaard lang van de pupillen - geen beter constructieve manier ra aan de oplossing van de i problemen" op voorwaarde Étgevaardigde richtlijnen eerst uitweg dan het instellen van wat dr. Bartels noemde een duidelijke lei ding. Er werd vervolgens een waar- worden ingetrokken en de nemende directie aangesteld. Aan V van de cursusleider onge- cursusleiding en aan de paviljoen- hoofden is in een richtlijn opgedra- gzn deze leiding te aanvaarden. Voorts werd meegedeeld, dat er een structuurcommissie komt. waarin deskundigen van buitenaf meewer ken aan de oplossing van de proble men. In die structuurcommissie zou den alle partijen, ook de ouders van de pupillen, zitting nemen. De com missie zou gisteren voor het eerst bij eenkomen. Die vergadering is echter niet doorgegaan, aldus dr. Bartels. "Ons bleek dat Peter Jansen zich niet bij de richtlijn wilde neerleggen. Wij willen daarover eerst duidelijkheid hebben. We zijn er in een gesprek met hem niet in geslaagd hem tot andere gedachten te brengen en za gen ons genoodzaakt hem te schor sen". Daarop volgde de bespreking met de delegatie van de verpleegkun digen, die evenmin tot overeenstem ming leidde. De vergadering met de structuurcommissie is niet doorge gaan, omdat dit onder deze omstan digheden geen zin heeft, zo zei dr. Bartels. Directielid dr. Gehenuau verklaar- CHU TEGEN GEWESTEN De schrijver Af. H. Gans flinks) heeft gistermiddag aan bur gemeester I. Samkalden van Amsterdam het eerste exemplaar van zijn boek "De Amsterdamse Jodenhoek in foto's" aange boden. Autoverkoop hoger dan vorig jaar AMSTERDAM In de maand .pril zijn voor het eerst dit Jaar meer ïieuwe personen- en combinatiewa- rens verkocht dan in dezelfde maand /an vorig Jaar, namelijk 46.496 te len 45.755 (een stijging van 1.6 orocent). Deze aprilmaand werd iaarmee tevens de op één na beste /erkoopmaand die er ooit geweest is. \lleen in april 1971 werden meer uto's verkocht (47.192). Volgens de RAI in Amsterdam, lie deze gegevens heeft verstrekt, •lijkt uit de cijfers duidelijk, dai in Ie autohandel sprake is van een al- eheel herstel. Ook de tot nu toe /erkregen verkoopcijfers van mei djn goed en de RAI gelooft dan ook dat deze gunstige tendens zal door zetten. Wel komt in de verkoopcijfers een tendens tot uitdrukking in de lankoop van meer goedkopere en uiniger auto's ten koste van de luurdere automobielen. In totaal werden tot en met april lit Jaar 129.778 nieuwe auto's ver- tocht tegen 169.186 in de overeen- omstige periode van 1973. In de autoverkopen van maand- ot-maand is dit Jaar een duidelijke ijn te zien: in Januari lag de ver koop 50,3 procent beneden die van vorig Jaar, in februari was dat 23,6 procent, in maart 20,6 procent en in april was hij zelfs beter (1.6 procent). DEN HAAG „Wij verwerpen het gewest in het algemeen als een nodeloos dure en inefficiënte con structie van een vierde bestuurslaag". Met deze woorden heeft de politiek leider van de CHU, dr. R. J. H. Kruisinga, op een verkiezingsbijeen komst vrijdagavond de plannen verworpen van de regering om in ^ueci.cuu v^- Nederland ruim veertig gewesten te de gisteravond dat vooralsnog geen ,u„htan L» Advocate: "Alle kleurlingen lijken op elkaar 1ELBURG "NVV en NKV niet te accepteren dat het s een eenheid binnen de zou optreden. Kennelijk of m een alles overkoepelende «vakcentrale voor ogen". Dit voorzitter van het CNV, J. gisteravond bij de viering 60-Jarig bestaan van de üjke Besturenbond in Mid- aemde het nog onduidelijk, in NVV en NKV na hun be- vorming van de federatie I IV uit te stellen, van de eer- I [gestelde procedure gaan af- m wat zij verstaan onder een lentele discussie in eigen °Er bestaat geen eenheid van r karakter, doel en be- alsnog zal komen, moet worden afge wacht", aldus Lanser. De centrale vraag is volgens hem, werkelijk een federatie zal ko men. "Zoals de voorstellen luiden komt men niet uit bij een federatie maar bij een eenheidsorganisatie". De voorwaarden van het CNV wa ren erop gericht, een echte federatie mogelijk te maken. Aan deze keuze houdt het CNV onverkort vast. Lan ser: "Er is al eei bij een federatie de deur voor het CNV op een kier zou staan. Laat niemand zich daarover zorgen maken. Het CNV neemt geen genoegen met kieren maar verlangt royale openingen". "Het CNV handhaaft zijn voor waarden voor een zelfstandig be politie zal worden ingeschakeld aan de bezetting een einde te ma ken. Vanochtend heeft de directie opnieuw over de situatie vergaderd. stichten. „De CHU is een voorstan der van versterking van de positie van provincie en gemeenten", zei Kruisinga. De woordvoerder van de christen democratische oppositiepartij zette zich op tenminste zes punten scherp af tegen het beleid van het kabinet- Den Uyl. Als nieuw punt voerde hij aan, dat dit kabinet de schuld is van de grote werkloosheid. In be dekte termen kritiseerde Kruisinga de steun van de andere twee christen democratische partijen, KVP, en ARP aan het regeringsbeleid. Drs. G. van Leijenhorst, lid van de Tweede Kamer voor de CHU, ver weet de regering een „bijzonder lij- DEN HAAG In hoger beroep deelde hem tot vier jaar gevange^ heeft de procureur-generaal bij het nisstraf, nadat de officier Haagse gerechtshof vijf Jaar gevan- title zes jaar had geëis' genisstraf met aftrek geëist tegen de zijn schuld altijd ontkend. Rotterdamse kelner Ronald E. <24» terzake van doodslag op de 34-Jari- ge cafetariahouder Barend J. San- roep voort, nadat de zaak veertien wel wettig maar niet twijfelloos is be wezen omdat er aanwijzingen be- jaar had geëist. E. heeft staan dat het mes niet ls gehanteerd door E. maar door een rijksgenoot die na het drama vier maanden bleet ondergedoken. Het mes is gevonden op de Mathe- de groep vluchten- geschorst omdat nesserlaan, De heer Sandee werd in de nacht het slachtoffer als een door NVV en NKV te staan. Op basis daarvan blijft het federatie. Of die eenheid er bereid met NVV en NKV, maar ook met anderen samen te werken, aldus de CNV-voorzitter. legevorming gevaar ir kabinet RAAG Minister-president. I verwacht niet, dat de poli- Benstellingen over de vor- i colleges van B. en W. de besturen van de provincies zullen hebben voor het ris ten-democratische frac- Andriessen en Aantjes «erder betoogd, dat dit wel [1 zal zijn als de PvdA in de tade plaatsen (onder meer riamt haar zin doordrijft en kge vormt zonder wethou- de christen-democratische Stadskanaal Een 30-jarige mar gesuggereerd dat heeft gistermiddag in het winkelcen- NVV en NKV trum van Stadskanaal een 60-jarige delijke houding" inzake de bezetting vrouw met twee messteken in de van universiteitsgebouwen. Volgens borststreek om het leven gebracht, hem zal dinsdag „het uur der waar- De man kende de vrouw uit de sa- heia" slaan als zijn motie over de ciale werkplaats, waar ze samen eni- bezettingen in de Tweede Kamer in ge tijd hebben gewerkt. De dader, die stemming komt. „Dan zal blijken wel volgens de politie een zeer verwarde ke partijen deze ontstellende gang indruk maakt, geeft als motief "po- van zaken op onze universiteiten en litieke chantage" op. hogescholen een halt willen toeroe- Nadat de vrouw was gestoken wist pen en welke partijen de verloede- ze nog een 25 meter verder gelegen ring laten voortduren", zei Van bloemenwinkel binnen te strompelen. Leijenhorst. i 4 op 5 september vorig jaar met getuige ter zitting begon te gillen van in zijn rug doodgestoken tij dens een vechtpartij met een groep Antilliaanse rijksgenoten, die in zijn zaak vernielingen hadden aange richt omdat de cafetariahouder aan drong op betaling van 'n hamburger. Het drama gebeurde vlak voor de snackbar van het slachtoffer emotie toen hij vertelde wat hij had gezien. Een arts van de G.G. en G.D. •noest er aan te pas komen om de getuige te kalmeren. Gisteren verklaarde de tweede ge tuige, matroos-motordrijver Dirk v. G. (23). dat hij van ruim twee me ter afstand had waargenomen hoe Antillianen was langs gekomen. Ronald E. was daarentegen op ae Nieuwe Binnenweg gebleven tot de politie kwam. Ook betoogde de raads vrouwe dat er maar vijf verdachten zijn gearresteerd, terwijl er wel tien rijksgenoten bij de vechtpartij be trokken zijn geweest. In „Westerse ogen" lijken alle kleurlingen op elkaar, zei mevrouw Nieuwe Binnenweg. De uit Curasao de heer Sandee door de verdachte Lensink, die geloofde dat de getui- afkomstige Ronald E. is door drie met messteek werd geveld. De getuigen als de messteker geïdenti ficeerd. De Rotterdamse rechtbank derde getuige was niet verschenen Advocate mevrouw mr. R. C. Len- sink-Bosman meende dat E 's schuld zich vergissen. Nadat ook Ronald E. zelf nog eens zijn onschuld oepleit, bepaalde het Hof de uitspraak op 7 Juni. NIJMEGEN Bij een nauwkeu rige registratie van in totaal 548 ver zoeken om spoedhulp in de Jaren 1970 en 1971 is de Emmeloordse huis arts dr. P. Th. Smit tot de conclusie gekomen dat in 12 pet. van die ge vallen een dergelijk verzoek onnodig was. „Ik vind dat een betrekkelijk ge ring percentage. Die uitkomst was voor mij een verrassing. De soms heersende indruk dat te vlug en te vaak om spoedhulp van de huisarts wordt gevraagd, komt wellicht voort uit de neiging, ook van de arts, zich de overbodige gevallen beter te her inneren dan de gevallen, waarin te recht om spoedhulp werd gevraagd," aldus dr. Smit. Hij vindt dat, „althans in mijn praktijk," de Nederlandse patiënt zich bij het inroepen van snelle hulp van de dokter netjes gedraagt. Uit zijn onderzoek komt ook naar voren dat er geen opmerkelijke verschillen zijn in die gevallen, waarin de arts niet zelf de telefonische oproep aan neemt, maar de praktijkassistente of de echtgenote. In ongeveer 70 pet. van de geval len bleek de spoedboodschap medisch noodzakelijk en in ongeveer 20 pet medisch begrijpelijk, zo heeft dr. Smit verder vastgesteld. Onder spoedboodschappen verstaat hij ook assistentie bij ongevallen en bij be vallingen. In grote steden wordt de huisarts met die zaken minder ge confronteerd, omdat ongevallen meestal door de ambulancedienst van de GGD worden afgehandeld en bevallingen veel meer in ziekenhui zen plaats vinden. Dr. Smit promoveerde gistermid dag aan de katholieke universiteit in Nijmegen op dit onderzoek naar spoedgevallen in zijn praktijk tot doe tor in de geneeskunde. Volgens zijn promotor, prof. F. Huygen, bevat het werk van dr. Smit „een schat aan gegevens over acute ziektebeel den, die geregeld door elke huis arts behandeld zullen moeten wor den. Het is daardoor voor elke huis arts direct praktisch bruikbaar, voor al omdat het uitgaat van concrete gevallen en de verschijnselen die zich daarbij presenteren" Dr. Smit legt in zijn studie sterk de nadruk op de noodzaak voor de huisarts over een grote parate ken nis te beschikken, nodig om snel en verantwoord in spoedgevallen te kun nen optreden. Dr. Smit heeft verder uitgerekend dat in zijn praktijk zich gemiddeld 1,2 spoedgevallen per duizend pa tiënten per week voordeden, een cij fer dat ook door anderen is gevon- Er zijn echter ook gegevens waar uit blijkt dat in sommige praktijken 2,5 maal zoveel spoedgevallen voor komen, afhankelijk van onder meer het gedrag van de patiënt, dat van de huisarts, de onderlinge relatie en de structuur van de plaatselijke ge zondheidszorg. In zijn praktijk heeft dr. Smit geen duidelijke seizoenin vloeden op de acute verzoeken om hulp kunnen constateren. Ook was er geen bepaald weekritme en van een invloed van de maanstand op geboorten is hem niets gebleken. Wel duidelijk was dat de bevallin gen verantwoordelijk waren voor het merendeel (ier nachtvisites. Acute psychische problematiek deed zich relatief vaak voor aan het eind van de avond en het begin van de nacht. In vrije tijd Van alle 548 spoedgevallen bereik te ongeveer 60 pet de arts in zijn vrije tijd. De bij de melding verkre gen informatie was in 90 pet. der gevallen juist en duidelijk. Dr. Smit heeft geen verschillen in het inroe pen van spoedhulp geconstateerd tussen ziekenfondsverzekerden en particulier verzekerden. Andere cijfertjes: in tien pet. van de gevallen werd dr. Smit geroepen bij patiënten die in een levensbedrei gende situatie verkeerden, dat gebeurde bovendien vaker bij man nen dan bij vrouwen, bijna een derde van de spoedgevallen deed zich in de weekeinden voor. Ongevallen en geboorten namen bijna vijftig pet. van de spoedgevallen voor hun rekening. Afgezien van duidelijke gevallen als een ongeluk of een geboorte waren meldingen als acute buikpijn, acute benauwdheid of pijn op de borst, be wusteloosheid, stuipen en trekkingen en acute psychische problematiek re denen voor dr. Smit om direct naar de patiënt toe te gaan. Hij beschrijft al deze gevallen uit voerig en vanuit de praktijk van de huisarts, die op gronl van een aan tal klachten en acute verschijnselen zo snel mogelijk te weten moet zien te komen wat er aan de hand L, een enkel voorbeeld: het blijkt nog steeds moeilijk aan de hand van klachten over pijn in de borst vast te stel len of de patiënt al dan niet door een hartinfarct wordt bedreigd. Bij na altijd kan de diagnose pas in het ziekenhuis worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7