Valdez' troepen slaan 2e beleg feij2DEN BELEEFDE DIT VANNACHT VIERHONDERD JAAR GELEDEN |rtij oor lage uren DAG 25 MEI 1974 Ondanks GE vijt];vui/riiu^cn mze sieraden nog be taai- Door het toepassen van de laagste marges, schoonheid van een col- blijft daardoor bereik- voor iedereen. un.1 «dert meer dan 35 Jaar het Nad betrouwbare juweliersadres, de voordeligste prijzen, de beste vak-service door onze eigen ateliers. UW JUWELIER v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Het is in de komende nacht precies vierhon derd jaar geleden, dat Valdez' voorhoede onder bevel van Luis Gayton opnieuw thans voor een tweede beleg voor Leidens veste verscheen. Eerste krijgshandeling van de Spanjaarden was toen het wederom in bezit nemen van de na het eerste beleg nog in tact-zijnde schansen onder Leiderdorp. In deze nacht begon Leiden aan één van de donkerste - zo niet de donkerste - bladzijden van zijn his torie. Het waren maanden waarin de bevolking in doffe be rusting en in dagelijks teleurgestelde hoop in de grootste ellende voortleefde. Een moordend beleg, dat tot overmaat van ramp ook nog gepaard ging met het uitbreken in juli van de pest. Binnen enkele weken sloopte deze vrese lijke ziekte honderden mensen in de kracht van hun leven, hele gezinnen stierven uit De moedige en standvastige stadssecretaris Jan van Hout becijfert het aantal doden hongersnood en pest dat tijdens dit tweede beleg is ge vallen op bijna zesduizend. ADVERTENTIE De P. v. d. A.wil de bevolking inschakelen Het verwijt dat de PvdA 49% van de bevol king wil uitschakelen klinkt al te dwaas. Zeker uit de mond van het CDA. dat - zolang het aan het bewind was - 99% van de bevolking nooit heeft willen inschakelen. De PvdA bracht open bare frak tie verg aderingen, wijkbijeenkomsten en hoorzittingen in Leiden. Zonder hulp van PvdA- raadsleden zouden vele groepen in Leiden bij de VVDCD A-wethouders nooit gehoor gevon den hebben. Een daadkrachtig progressief wet houders-team kan - eindelijk - ernst gaan ma ken met de democratisering van het Leids ge meentebestuur. Bij de PvdA hebt U meer in»te brengen dan alleen Uw stem. Het kan anders, óók in Leiden Is uw vrouw uit de kamer? Dan hebben we hier een ideetje om uw zakgeld te verhogen, eens met haar over uitzendbureau Luba. Een paar daagjes per werken. Extra huishoudgeld, een royaler leven, vult u maar in. slimme vrouwen doen 't al. En niet alleen roje. Direct bij het eerste alarm trekt in de nacht van 25 op 26 mei hop man An dries Allaertsz. op dat moment de enige beroepsofficier in Leiden met een groepje vrijbui ters op onderzoek uit. Richting Lei derdorp. De uitval mislukt en de ondernemende hopman sneuvelt. Het blijkt al spoedig, dat het in de strategie van Veldez ligt om Leiden aan alle zijden te omringen. Een Waalse bende onder bevel van De Licques rukt op 26 mei vanuit Haar lem op en bezet de nog onvoltooide Valkenburger schans. Vijf vendels Engelsen, die de schans hadden moeten verdedigen, werden voor 'n deel gevangen genomen. Slechts en kelen een goede dertig wisten naar Leiden te ontkomen. Een groep Engelsen en vrijbuiters stre den eveneens heldhaftig onder Al phen. Gebrek aan ammunitie deed hen met zware verliezen terugtrek ken. In Juli was de totale omsinge ling van Leiden een feit. Valdez dacht op deze wijze de stad uit te hongeren en wendde in de loop van het beleg herhaalde pogingen aan om een vrijwillige overgave te be werkstelligen, waarbij beloften wer den gedaan van een goede behan deling. Veldez had daarbij Leidse glippers aan zijn zijde. Maar de Leidenaars "versaagden" niet en wezen de aanzoeken af. Integen deelde uitvallen der vrijbuiters en schutters hielden aan. Zo slaag den zij erin om de Warmoes schans buiten de Rijnsburgerpoort, vanwaar uit de vijand de moestui nen buiten de stadsmuur blokkeer de, te veroveren. Ook een onderne ming tegen de Boshuizerschans bui ten de Witte Poort werd aanvanke lijk met succes bekroond. Inmiddels hadden de Staten op 30 juli besloten het land onder water te zetten om Leiden "te scheep" te kunnen helpen. Reeds op 3 augustus werd in tegen woordigheid van de Prins de IJsel- dijk van Kapelle tot IJselmonde op 16 plaatsen doorgestoken. Velen twij felden echter aan een mogelijkheid tot inundatie in verband met de hoogte der landscheiding tussen Ryn- en Delftland. Niet echter de nieuw benoemde gouverneur Bronchorst, die vertrouwen had in 's Prinsens bedoelingen en sprak over de Zeeuwen van Boisot, die zo "me nige heerlijke victorie" hadden be vochten. Men hechtte aan zijn woor den weinig geloof. In de stad spotten sommigen met de Prins, die "op een pekelharing gezeten" met "drie bol len in den mont" tot ontzet zou na deren; "gaet nu op den thoorn. ghy geusen ende siet het Maeswater te gemoet" riepen anderen. Hongersnood Intussen wies de ellende dagelijks. De hongersnood sloeg toe. Uitgeteer de gestalten slopen langs de straten, vrouwen en kinderen bezweken van de honger. Vrijbuiters verklaarden, dat zij niet langer wilden blijven "maer uut der stat trecken wilden", daar zij niet langer konden leven bij de onvoldoende voeding; zij waren "bij gebreck aan broot en de spyse so swack"dat zij niet meer op wacht konden staan. Voor het stadhuis sa mengekomen namen zij ontslag en leverden hun vaandel in. De stads regering werd door deze "murmu- racie so verplet", dat zij drie burgers uitsond naar de Prins om hem van de ellendige toestand op de hoogte te stellen. Zij kregen hem echter niet te spreken want de Prins lag te Rotter dam zwaar ziek. Wel brachten zij de bemoedigende tijding mee, dat er aan het ontzet hard werd gewerkt. De glippers lieten zich ondertussen weer duchtig horen, terwijl ook Val dez verlokkende brieven schreef. Het getal der moedeiozen en onte vredenen in de stad nam dagelijks toe; zelfs onder de vroedschap, van wie alleen Van der Werf kracht toonde, begon het te spannen. De ziekte van de altijd optimistische Bronchorst - één van de duizenden slachtoffers van de pest - was in de ze omstandigheden een zware ramp. Stad overgeven? Onder leiding van Van der Werf vond op 5 septmeebr een vroedschaps vergadering plaats om te raadplegen over Valdez' Juist ontvangen brief, die in scherpe termen de "weerbar- stigen tegen God en den Koning", de "hardnekkige Leidenaers" tot onder werping aanmaande en ieder, ook de leiders, genade aanbood. De stadsre gering had totnogtoe op al die aan maningen nieit geantwoord maar meende deze houding nu niet langer te mogen volhouden, tenminste over een antwoord te moeten onderhan- ielen. Van der Werf, blijkbaar ook ont moedigd en niet meer in staat zijn geheel moedeloze ambtgenoten in bedwang te houden, begon in den brede te wijzen op de "soberen 6taet" der stad en de "schoenste geloften" van de vijand. De grijze edelman Ja cob van der Does liet echter andere taal horen en wees met nadruk op de ydelheid's vyands beloften en op de plicht der stad tegenover de Sta ten en de Prins. Scherper nog sprak Jan van der Does, die deed uitko men, dat men, als men zich overgaf, zich voor de nakomelingschap zou hebben te schamen. De grote meer derheid daarentegen sprak van on derhandelen, van wantrouwen in de Staten en de Prins, die het beloofde ontzet immers niet hadden bewerkt, van de grote nood, waarin men ver keerde en dagelijks nog meer zou verkeren. Men besloot, in weerwil der protesten van de Van der Doezen, de hoplieden en wachtmeesters, een vrijgeleide voor enkele personen te vragen, die de Prins zouden verzoe ken om ontheven te worden van de hem eens gedane eed van trouw- Op 8 september kwam de vroed schap wederom bijeen om nog eens na te praten over de genomen be slissing. Een voorstel van Jan van der Does om nog een paar dagen te wachten op antwoord van de Prins, alvorens hem weder te schrijven, werd afgewezen. Het mocht allemaal niet helpen. Het geschiedde zoals be sloten was: de bode sloop de stad uit om in Valdez' hoofdkwartier te Lei derdorp om een vrijgeleide te vra gen, hetgeen werd geweigerd. Op 10 september kwam de vroedschap weer bijeen, nu om te spreken over deze weigering. Uiteindelijk werd toen toch maar besloten 's Prinsens antwoord te wachten. Het antwoord bleef uit.. maar reeds de volgende dag klonk hevig kanongebulder en zag men zo gera k sr. en jr. SN De Progressieve Hervor- Partij, de nieuwe partij van ul "denen waar het gaat om de huisvesting en andere zaken, óch al helemaal genesteld in gemeenteraad. En macht het *aat die verwachting delen, dan eerste wat de party gaat probe- te maken „een keiharde op- 1 tegenover Den Haag laan te passen aan 't kflwmen". Want 't zit de partij 51 dz lijsttrekker en zijn als nr. geplaatste zoon de Her- ósen senior en Junior Lange- ^helemaal niet lekker. Niet dat ■"en tot onbetaalbare bedragen JUNIOR worden opgeschroefd. En niet dat de politieke partijen er volgens hen maar in berusten. Het Leids Huurders Comité, waarin vader en zoon Langerak hun erva ring op het gebied van de huisvesting hebben opgedaan, is een belangrijke schakel geweest in de oprichting vo rig Jaar van de Progressieve Hervor- mings Partij. Langerak senior (53): "Ook vorig Jaar waren we niet tevre den over het college van B. en W. en niet over de politieke partij en in de gemeenteraad. Dus vroegen we ons afwaar kunnen we nou het beste de belangen van de bewoners verdedi gen. Dat kan niet op straat. Want als Je op de stoep gaat staan, dan wordt Je overreden. Dus dachten we: een politieke partij. En dan in de raad". Vader en zoon Langerak zijn opti mistisch gestemd. Ze hebben een 700 leden tellende achterban, ver- (VP EN CHU EN ARP Chr. Dem. Appèl Voor handhaving van een krachtige winkelstand en een goed bereikbare binnenstad. deeld over Noord, Haagwegkwartier, Tuinstadwijk, Maredorp-Oost, en menen dat zijn tegenstelling tot de andere politiek partijen wel weten waar het om gaat. Langerak senior: "De mensen die nu in de raad zitten weten niet wat er bij de mensen leeft. Weten ze bijvoorbeeld wel wat het betekent om in de rij te staan bij sociale zaken? Nee. dat weten ze niet". Loting Vader en zoon Langerak. beiden werkzaam als (hoofd)vertegenwoor diger colportage voor 'n aantal geïl lustreerde bladen, hebben in het VVD-gemeenteraadslid Niek Lange- lak een familielid. Broer van de va der, derhalve oom van de zoon. Vol gens de kieswet mogen bloedverwan ten van de eerste graad niet tegelij kertijd zitting hebben in dezelfde gemeenteraad. Mocht Herman Lan gerak senior dus gekozen worden, dan komt het aan op loting. Tussen hem en zijn broer. Vraag aan de lijsttrekker: laat u het daar op aankomen? Hij"Ja, daar laat ik het rustig op aankomen? Zoon: "Er bestaat een mogelijk heid dat er een loting komt" Vraag: vindt u het niet bezwaar lijk £ds uw broer wordt weggeloot*» Zoon: "Nee hoor, geen enkel be- Lijsttrekker: "Nee'". Vraag: uw zoon regt: er bestaat een mogelijkheid. En u zegt: Ja, ik laat het op loting aankomen. Wat wordt het nou? Lijsttrekker: "Nee, ik laat het niet op loting aankomen. Dan schuift m'n zoon gewoon een plaats op. En dan komt hij in de gemeenteraad". Vraag: maar kan dat dan wel? Tenslotte staat u nummer één". Lijsttrekker: "Ach welja, dat maakt toch niks uit. Of het nou de ene Langerak is of de andere. Dat blijft precies hetzelfde". Huren te hoog Bovenaan het programma van de PHVP de letter V is overigens in gevoegd om verwarring met andere partijen (PPR, PSP) te voorkomen prijkt de verklaring voor de (Foto's Jan Holvast) hoofdletter H: hervorming. Hervor ming van de huur en woonpolitiek. „Voor de minder-draagkrachtigen". zegt Langerak Junior. "Laat ik het zo zeggen: de huren moeten wor den aangepast aan het besteedbaar inkomen. Want de huren zijn voor de gewone man veel te hoog. Kijk maar naar de Merenwijk. Daarom staan wij ook achter de acties die daar gevoerd worden. Dat vinden we rechtmatig. En als de PvdA zegt: de bewoners hebben wel geweten dat ze die huren zouden moeten be talen, dan- zeg ik: nee, ze zijn ge dwongen om die huren te betalen omdat ze nergens anders terecht konden. En daar moet iets aan ge daan worden. Een keiharde opstel ling in de raad is noodzakelijk". Langerak Junior gaat voort: 't CDA heeft een prachtig program ma. Ze zeggen: wij hebben al veel gedaan in Noord. Maar wat heb ben ze gedaan? Niets. Ze strooien mooie leuzen rond. Maar in feite zijn het die actiecomité's die in Noord iets hebben bereikt." De Hermanussen Langerak zijn er beiden van overtuigd dat er van af de basis moet worden gewerkt. En hoewel zij de socialistische ge dachte een warm hart toedragen, maken ze geen onderscheid: het gaat om de mensen. Langerak se nior, lid van de sociale begeldings- commissie van het wijkcomité Plan- Noord (o.a. voor de renovatie): "Als er wantoestanden zijn by sociale zaken, dan probeer ik de helpen. En dan vraag ik niet: wat bent gij". Toch zal het kiezersvolk de PHVP goed gezind moeten zijn, wil het werken vanaf die basis tot de ge meenteraad kunnen doordringen. Edoch, op dit punt geen kommer volle gedachten. Langerak Junior: "Hans van Dam heeft gezegd: de PHVP behaalt geen zetel. Maar wie is meneer Van Dam? Dat zal de kiezer wel uitmaken. Wij schaten op drie zetels, om er twee over te houden. Dat moet kunnen. Want ik verwacht dat de CPN één zetel zal krijgen, en de kleine progressieve drie twee zetels. Voor de Socialistiese Partij, ik hoop het voor ze dat ze een zetel krijgen. Ik gun 't ze wel". Onderwijs Het verlanglijstje van de PHVP vermeldt nog andere zaken dan al leen de hervorming van huur en woonpolitiek: huisvesting voor wer kende Jongeren met een allesdekken- de huur die onder de f 180 per maand moet liggen, uitbreiding en verbete ring van bejaardenvoorzieningen, be taalbare kinderopvangcentra, verla ging van openbaar vervoers-tarie ven, meer parkeergelegenheid en verbetering van de riolering in Noord, Haagweg en Kooi, afschaf fing vermakelij kheidsbelastingvoor de sportverenigingen en in plaats daarvan een sportgelegenheidsfonds ert,c. Alleen het onderwijs ontbreekt. Langerak junior: "Wij ambiëren na tuurlijk ook onderwijs. Kijk, onder wijs is een onderdeel van het sociaal aspect. En dat begint al bij de kleu terklas. Ook wij willen dat het on derwijs beter wordt. Zo'n studenten stop, daar zijn wij het niet mee eens. Want dat betekent dat de informa tiestroom wordt gestopt". Vraag: hoezo? Junior: "Een studentenstop bete kent dat de mensen die voor leraar willen studeren niet terecht kunnen. En dat stopt dus de informatie stroom. Wat wij willen is een betere verdeling". Voorts: "Er moet ook meer aan dacht worden besteed aan het bij zonder onderwijs. Daar kunnen best een paar scholen bij". Interruptie: bijzonder onderwijs is van de confessionelen. U bedoelt waarschijnlijk: buitengewoon onder wijs. Junior: "Nou ja, dat is een kwestie van interpretatie. U noemt het bui tengewoon onderwijs. En ik bijzon der onderwijs. Dat maakt toch niks uit?" Monddood De PHVP heeft een duidelijke op stelling waar het gaat om de toe komstige structuur van het wethou derscollege. Langerak senior: "Ik vind een meerderheidscollege best, als ze voor die arbeider zijn, en niet de zakken van de rijken spekken." Lan gerak junior: "In de huidige politie ke situatie zeg ik nee tegen een meerderheidscollege. Want dat is on democratisch. Met een meerderheids college worden de partijen die er niet bij betrokken zijn monddood ge maakt. We willen ook geen afspiege lingscollege. Maar een programcol lege met een minderheid kan ik wel steunen. Dat is democratisch, omdat dan elke partij z'n programma kan verdedigen. Maar we zullen wel zien. We zullen na de verkiezingen toch eerst een gesprek met de andere po litieke partijen moeten hebben". 1 Van der Werf: "Neem mijn lichaem en snydet dat ontstucken ende deylt daer van, ick bens ghetroost". In De Lakenhal be vindt zich dit door Van Bree ge schilderde doek. wel van de wallen als van de toren der Hooglandse kerk brand in de richting van Zoetermeer: het ontzet naderde achter de vijandelijke schansen. Nog diezelfde nacht slo pen drie boden de stad uit om conT tact met de Prins op te nemen. In de nacht van 15 op 16 september keerden de boden terug. Zij brachten goede berichten mee. De Prins, die herstellende was, betuigde zijn grote dank voor het volhouden en beloofde "victorie door Gods genade op han den". 's Prinsen brief, die voor het stadhuis aan de verzamelde menigte werd voorgelezen, deed de hoop her leven. Het vertrouwen keerde terug. Maar de ellende nam toe Sterven van honger Toen de koeien bijna opgeteerd waren, begon men aan de paarden, waarvan er nog 90 in de stad aan wezig waren. Honden en katten volg den, ook huiden werden van de ha ren ontdaan, gezouten en gegeten. Wingerd- en andere boombladeren kwamen aan de beurt; wortels en koolstronken werden uit as en vuil nis opgegraven, beenderen uit de mesthopen opgedoken en afgekloven. Het bloed der geslachte dieren werd uit stinkende goten opgeza meld en opgedronken. Bier werd van haverdoppen en bittere kruiden gebrouwen, azijn werd ter verfris sing met het grachtwater vermengd. Velen stierven van honger. Zo verliep dag op dag, nacht op nacht en nog steeds bleef het ontzet uit. Een enkele maal toonde het zwij gend neerleggen van een lijk voor Van der Werfs huis de stemming der bevolking, die overigens in dof fe berusting of wel in dagelijks te leurgestelde hoop voortleefde te midden van een onbeschrijflijke el lende. „Neem mijn lichaam" Uit deze rampzalige tijd dateren Van der Werfs woorden: "Siet, lie ve medeborghers. ick hebbe eedt ghe- daen, dat ick verhoopte door den ghever aider goeden ghaven stand- vastelijck te houden: soo ghy met mijn doot beholpen zijt, ick moet eens sterven en het is my even vee- Ie oft ghijt doet op alsulcker mate ofte de viant, want mijn sake Is goet. Syt ghy dan met mijn doot beholpen, neemt myn lichaem snydet dat ontstucken ende deylt daer van soo vele als strecken mach. ick bens ghetroost". Tot aan de datum van het ontzet maar daarover later is er na dien aan de stadszijde weinig meer gestreden. Men beperkte zich tot 't bezetten van de wallen en de poor ten met de krachtigsten onder de uitgeteerde schutters en soldaten. Gelukkig deed ook de vijand geen pogingen om de stad te bemachti gen, bezig gehouden als hij werd door de geuzen aan de landschei ding en door de vrees voor het wa ter wanneer het mocht lukken dit voor Leiden te brengen. ADVERTENTIE MAANDAG 27 MEI a.s. om 20.00 uur verkiezingsbijeenkomst DS '70 in DE BURCHT. Spreker: J. J. A. BERGER 2e Kamerlid DS '70, oud-burgemeester van Groningen. Onderwerp: BLUFT LEIDEN NOG BESTUURBAAR NA DE VERKIEZINGEN. DS '70 Leiden Jeen Pesijnhofje 6, tel. 44209

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3