produktiepersoneel vaklieden bij de technische dienst techniek komt steeds meer te hulp Hoogovens heeft regelmatig plaats voor: envoor HOOGOVENS* ESTEL Werken bij Hoogovens: Hoogovens biedt werk aan ongeschoolden, geschoolden en vak lieden. Veel van dat werk is erg zelfstandig en het wordt bijna altijd uitgevoerd in kleine teams. De meeste mensen werken in ploegen dienst. Veel aandacht wordt besteed aan de verbetering van werk omstandigheden, met name door een toenemend gebruik van de modernste technische hulpmiddelen. Daardoor is ook het zware, warme of vuile werk in de loop van de jaren sterk verminderd. Al met al doen nog maar heel weinig mensen van het bedrijfspersoneel van tijd tot tijd écht ongemakkelijk werk. Daarnaast doen sommige kleine groepen nog werk dat min of meer bezwaarlijk is. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat voor alle overigen de werkom standigheden precies gelijk zijn. Wat men ook doet, er blijven altijd verschillen tussen het werken in een kantoor, een loco- of een kraan cabine, een tekenkamer, een werkplaats, een haven, een meethuis en wat al meer. Daarom houdt men rekening met die verschillen door een systeem van toeslagen bij het salaris. Converterspecialist: vak met toekomst Het converterpersoneel werkt in de staal fabrieken. Daar maakt men ruw staal uit vloeibaar ruw ijzer. Dat gebeurt in grote vaten die men converters noemt. Dat pro- duktieproces is sterk gemechaniseerd en geautomatiseerd. Er zijn veel staalsoorten die elk volgens een voorgeschreven recept worden bereid. Het converterpersoneel zorgt ervoor dat zo'n recept nauwkeurig wordt gevolgd en ze controleren het pro- duktieproces. Het is een gespecialiseerde taak, waar voor ervaring, inzicht en een goed reactie vermogen nodig zijn. Men leert het werk in de praktijk, aangevuld door de nodige theorie op cursussen, die men volgt bij het opklimmep naar hogere functies in het vak. In dit laatste geval is het nuttig te beschik ken over een technische ondergrond, zoals een LTS-opleiding. Het converterpersoneel bestaat in het algemeen uit goede mensen, die niet zel den ook naar andere functies in het bedrijf doorgroeien. Technische dienst: een beroep op vakkennis, ervaring en initiatief Een stadje van grote en kleine fabrieken, werkplaatsen, laboratoria, magazijnen, kantoorgebouwen, opslagterreinen, wegen en groenstroken. Tientallen zware fabrieksuitrustingen,hon derden hulpinstallaties, een uitgebreide apparatuur voor procesbesturing en com municatie. Vyf eigen havens met het modernste los- en laadmaterieeL Een spoorwegnet van 200 km met 50 loco's en 1000 speciale wagens. Een groot voertuigenpark met zeer ge varieerd materieel voor intern transport. Dat kostbare geheel in goede, bedrijfs klare staat te houden; dat alles storingvrij en efficiënt te laten werken en het dagelijks gebruik waar mogelijk te verbeteren, is de omvangrijke taak van de Technische dienst. De dienst bestrijkt de 5grote gebieden: - de werktuigkundige dienst - de elektrotechnische en instrumenttech- nische dienst - de centrale technische dienst voor het bouwkundig onderhoud en de verbou wingen, het ovenbouwkundig onder houd, het onderhoud van industrievoer tuigen, kranen, hulp werktuigen en gereedschap, leidingen, verwarmings-, koel- en sanitaire installaties - de dienst voor materiaalbeheer en maga zijnen - de energievoorziening, voor wat betreft stoom, gas, perslucht, zuurstof, e.d. De TD heeft zo'n 6700 medewerkers: vak lieden, semi-vaklieden en hulpkrachten. De vaklieden zij n vooral werktuigkundigen, elektrotechnici en instrumenttechnici. Zy werken deels in dag- en deels in ploegen dienst. In de onderhouds- en storings diensten. Bij de reparatie-afdelingen. En in de technische bureaus waar ze de voor- Ploegendienst Kostbare produktie-installaties zyn in het algemeen alleen rendabel als ze continu kunnen draaien. Bovendien zyn er bij, zoals een hoogoven, die men technisch niet zo maar even aan en af kan zetten. Dat vraagt dagen, afgezien van de extra kosten. Daar komt nog bij dat de staalindustrie in IJmuiden bestaat uit een serie fabrieken, waarbij de produkten van de ene fabriek weer in de volgende worden verwerkt Zo ontstaat er een gelijkmatige produktie- stroom en hoe minder die behoeft të worden onderbroken hoe beter. In zo'n industrie is het onvermijdelijk dat het grootste deel van het bedrijfsper soneel in ploegendienst werkt. De meest voorkomende zijn de 4-ploegendienst, waarbij men op zijn beurt in de weekeinden werkt en de 3-ploegendienst,waarbij menin het weekeinde in het algemeen vry is. Het werken in ploegendienst heeft be paalde bezwaren, want het is minder regelmatig dan het werk in dagdienst. Men moet ook zijn levenswijze en op zekere hoogte ook die van zijn gezin aan passen. Enkelen hebben daar moeite mee, maar het blijkt in de praktyk voor de meeste ploegendienstwerkers niet Zo'n probleem. Zij slaan ook de voordelen hoger aan dan de nadelen. Onregelmatige werktijden betalen meer, geven bovendien extra vrije dagen. Sommigen maken er zelfs een tweede vakantie van. Maar ook vrije tijd op dagen dat anderen werken. Dan is het rustig aan het strand, op het favoriete 'stekkie' en in de winkels. Die regeling geldt speciaal voorde mensen voor wie de vakantie, in verband met de noodzakelijke spreiding, buiten de school vakanties moet vallen. Tijdelijke werkers: een belangrijke groep Een niet te verwaarlozen deel van het werk by Hoogovens wordt al jaren geleverd door wat wij noemen 'kortverbanders'. Dat zyn medewerkers die voor minstens 4 weken tot 6 maanden in dienst treden. Het zijn vaak mensen afkomstig uit seizoenbedryven of mensen die om andere redenen een beperkte tijd beschikbaar hebben. Van een zeeman tussen twee reizen in tot de predikant die eens kennis willen maken met fabriekswerk. Samen leveren ze een gewaardeerde bijdrage in bijzondere situaties,zoals produktiepieken, vakantie- en griepperioden. Veel kortver banders komen jaren achtereen terug, vaak voorgoed. In vaste dienst! Daarnaast zijn er de vakantiewerkers en de 'part-timers'. Dat zyn meestal studenten die tijdens hun vakantie of op vaste dagen, b.v. in het weekeinde of op één of meer werkdagen in de week, er wat by willen verdienen. bereiding van het werk doen en initiatieven nemen tot verbetering van het onderhoud en het dagelijks gebruik van het materieel. Taken die naast veel vakkennis en ervaring, initiatief en vindingrykheid vragen. In de bouwkundige sector werken o.a. timmerlieden, metselaars, schilders en een belangryke groep ovenbouwkundige vak lieden. Werktuigkundige dienst: een zeker bestaan met afwisselend werk Binnen de groeiende Technische dienst wordt de grootste groep gevormd door de Werktuigkundige dienst. Hierin werken rond 3000 man. Deze dienst levert voor elke bedrijfsafdeling (walserij, staalfabrie ken etc.) de nodige technische vaklieden. Ze zijn belast met de zorg voor de instal laties en het materieel van de afdeling. Natuurlijk springen ze in bij storingen, maar hun belangrijkste taak is het voor kómen van die storingen door wat men noemt het preventieve onderhoud. Onder de werktuigkundige vaklieden vindt men machinebankwerkers, construc tiebankwerkers, lassers, verspaners, ma chinemonteurs en pypmonteurs. Tot de Werktuigkundige dienst behoort ook een grote, zeer moderne Centrale werkplaats van 20.000 m2. Eigenlijk een groep van verschillende werkplaatsen, o.a. voor de reparatie van zware objecten, van con structiewerk, voor machinebankwerk, zware en lichte verspaning, voor industrie voertuigen, loco's en wagens. Omdat een goed vakman de ontwikkeling van de techniek moet bijhouden, is er een modern studiecentrum waar hy zijn vakkennis en vaardigheid kan aanvullen naar de eisen van de tijd. Vakantiemogelykheden voor eigen mensen Een speciaal bureau voor vakantie aangelegenheden biedt de helpende hand by het maken van vakantieplannen. Voor binnenlandse vakanties reserveert het bureau in ruim 20 verschillende vakan tiecentra verblijfsruimten.Dezestaantegen een gereduceerde prijs en zoveel mogelijk naar keuze ter beschikking van de eigen medewerkers en hun gezinnen. Verder organiseert het bureairVakantie- trips naar binnen- en buitenland. Onder bepaalde voorwaarden is ook een gesub sidieerde buitenlandse vakantie mogelijk. Hoogovens lijkt, van buitenaf bezien, één kolossaal bedrijf. Bij een nadere verkenning ondek je-tal van fabrieken en fabriekjes. In die bijna afzonderlijke bedrijven kun je weer allerlei afdelingen onder scheiden. Het betekent (voor buitenstaanders) vaak een verrassing dat de mensen daar in kleine teams werken. Zij houden zich bezig met de meest uiteen lopende taken. En dat geldt wel speciaal in de produktie-afdelingen en bij het onderhoud en de reparatie, waar in totaal zo'n 14.000 mensen werk vinden. Van hen gaan er per jaar al evenveel met pensioen als de totale bezetting van menig middelgroot bedrijf. Vandaar dat bij Hoogovens regelmatig plaatsen vrij komen. Daarom zijn vaklieden en ook mensen zonder bepaalde industrie- ervaring steeds welkom in IJmuiden. Produktiepersoneel Dat kan zijn voor het bedienen van bepaalde installaties of het besturen van transportmiddelen in de walserijen, om zo maar twee voorbeelden uit de vele mogelijk heden te noemen. Voor dergelijke functies is geen bepaalde voor opleiding nodig. De vereiste kennis en vaardigheden leren wij u in de praktijk. In aanmerking komen mannen van 21 -50 jaar die bereid zijn in ploegendienst te werken. Vaklieden bij de technische dienst Voor onderhoud en reparatie heeft Hoogovens plaats voor vaklieden, zoals bankwerkers, constructie bankwerkers, pijpmonteurs, instrumentenmonteurs (M+R) elektromonteurs en anderen. Dagdienst of ploegendienst Leeftijd 21-50 jaar. Zo'n plaats in een team zou ook iets voor u kunnen zijn! Belangstelling? Stuur dan onder staande bon in, waarna wij u nader zullen informeren. Adresseer als volgt: Hoogovens, Personeelsvoorziening, Antwoordnummer 94000, IJmuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt contact met u opgenomen. Telefonische inlichtingen: (02510) 94000. Ik stel prijs op nader contact overplaatsing bij uw bedrijf. Geboortedatum: Woonplaats: Gehuwd/ongehuwd i

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 30