Scheherazade: "Ik ben blij dat een damesblad nog zoveel goeds kan doen Italië kiest voor warme sportieve wintermode KRDAG 25 MEI 1974 THEM "Vroeger durfde ik eens aan mijn vriendinnen >rtellen dat ik bij een dames- werkte. Maar nu ben ik er oon trots op ivat ik in al die voor weeskinderen in India, lopsslachtoffertjes in Vietnam itgehongerde kleuters in Afri- teb kunnen doenDat was mij •ris anders nooit gelukt". 1 Racké-Noordijk, bij ruim een miljoen Nederlandse vrouwen bekend als Scheherazade of Je schrijfster Maria Oomkens, het weinig moeite om vlak haar zestigste verjaardag her togen op te halen. Maar die valt ook samen met veertigjarig bestaan van Libel- oor een vrouw, die sinds het 1 van de jaren vijftig zo nauw het blad Libelle verbonden is est, lijkt dat dubbele jubileum toevallig. en terugblik op de roerige ge- ienis van het oudste Neder- e vrouwenblad van nu, is voor Racké dan ook zoiets als een imental Journey" door de bewogen episode van haar le- e oorlog bleef zij met vier kin alleen achter. Haar huis in Haagse Bezuidenhout was ge lardeerd en ze voelde zch als een ontheemde in ei land. Maar gelukkig ontmoette ia de bevrijding een we iaar met drie kinderen met wie ouwde. Het viel echter met zo'n gezin niet mee om de eindjes elkaar te knopen, vooral omdat man toen als boekhouder een bescheiden salaris ver- ie. En het was dan ook uit noodzaak dat zij in 1948 be- om bij de Libelle als schrijf- van korte verhalen te sollicite- werd aangenomen en in vier tijd publiceerde zij meer dan liefdesdrama's en andere ige geschiedenissen die door, loeken vol huilende lezeres- iretig werden verslonden. 1951 kreeg ze van -de toenmalige (dredacteur van het blad het sn eigen rubriek met iwtjes voor de vrouw te begin- ;r erg tegenop omdat bang was dat zij het niet zou hen. Maar omdat er in haar ge- met opgroeiende kinderen hard nodig was, wilde zij het aan- niet laten schieten. Wond voordat zij een definitieve lENksing moest nemen las zij haar toevallig een verhaal uit ikjes van Duizend en één Het ging over de ge- 1 de Oosterse prinses irazade die haar sultan, voor ging slapen, altijd een Je moest vertellen, op straffe haar hoofd zou worden afge- Lotgenote DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRflflTI0aa-II2 LEIDEN Miep Racké voelde zich een lotge- en koos „Scheherazade" als schuil - note. Ze besloot met kloppend hart om het aanbod maar aan te nemen en koos Scheherazade als schuil naam voor haar „Libelle Cocktails". Met een lichte zelfspot zegt ze nu: „Ik heb het waarschijnlijk beter ge troffen dan die Oosterse prinses, want wij hebben sinds ik ben gaan schrijven nooit meer zonder boter ham gezeten". In het stijlvol door haar man en zoons gerestaureerde boerderijtje bij Lochem temidden van de door bloeiende appelbomen omzoomde weiden, die geel zien van de paar debloemen, rekent zij uit dat er in de afgelopen jaren meer dan 1100 rubriekjes en artikelen van haar in Libelle zijn verschenen. En voorlo pig gaat ze energiek met schrijven door. In het voorjaar en de zomer in haar Gelderse boerderijtje en in de herfst en winter in haar woning in Den Haag, waar haar man nu ook zijn kantoor heeft. Wissewasjes Ze schrijft nog steeds over alle daagse wissewasjes, vaak geïnspi reerd op de belevenissen met haar zeven kinderen en zestien kleinkin deren, maar ze vraagt evengoed de aandacht voor de armoede en ellen de aan de andere kant van de aardbol. Net terug uit de theetuinen van Ceylon bereidt ze al weer een reis voor naar India. En als ik haar vraag in welke lan den zij in al die jaren voor Libelle is geweest is er een rondgang door haar boerderijtje voor nodig om alle souvenirs te tellen. „Eigenlijk ben ik van huis uit hele maal geen journaliste" bekent zij. „Ik herinner mij bijvoorbeeld nog heel goed hoe zenuwachtig ik was toen ik voor één van mijn eerste rubrieken een interview met de echtgenote van de toenmalige bur gemeester van Rotterdam, mevrouw Oud moest maken. Het hart zonk mij in mijn schoenen toen ik met een fotograaf bij haar huis aanbel de, maar toen zij opendeed ontdek te ik dat zij nog veel nerveuzer was. En ik heb mij daarna dan ook nooit meer opgewonden over een gesprek. Behalve een paar Jaar ge leden toen de Amerikaamse feminis te Betty Friedan naar Nederland kwam. Hypocriet De hoofdredacteur mij toen op en ze moet Betty maar Nederland laten zie wel leuk voor ti Libelle belde „Zeg Miep, Je n paar dagen dat lijkt mij Door Jos Hagers Ik liet hem weten dat ik er niet veel voor voelde omdat ik er van over tuigd was dat ik binnen een half uur slaande herrie met haar zou krijgen. En ik kreeg gelijk, want kijk, ik ben wel voor emancipatie van de vrouw, maar ze moeten niet overdrijven. Veel van die feministen zijn trouwens ongelofelijk hypocriet met hun grote voorvechtster Betty Friedan voorop. Toen zij een paar jaar geleden haar aktie voor vrou wenrechten in New York begon, zat zij 's morgens bij haar advocaat om meer alimentatie van haar man los te krijgen. En ik vroeg haar dan ook of ze niet beter zelf haar bo terham kon verdienen, maar toen werd ze kwaad. Overdreven Er wordt door de Dolle Mina's en alle andere vrouwenaktiegroepen overdreven, vind ik, want mannen hebben het echt niet zo lollig. Ze moeten vaak veel te hard werken en hun baan is lang niet altijd even leuk. Bovendien meen ik op recht dat zij als mens veel missen, omdat zij niet zwanger kunnen worden, geen kind ter wereld kun nen brengen en in plaats van bor sten. waarmee zij een baby kunnen voeden, slechts twee nutteloze pun tjes hebben. Ik schreef dat eens in één van mijn rubrieken en ik werd daarna prompt bij mijn hoofdredacteur ge roepen, die bulderdeNog één keer zo iets en je wordt ontslagen". In de beginperiode van mijn ru briek was ik jarenlang het zwarte schaap omdat men mijn stukjes veel te vooruitstrevend vond. Als je het woord „echtscheiding" durfde te ge bruiken werd je meteen ontslagen en beschouwingen over abortus wa ren helemaal taboe. Maar het werd voor mij een sport om allerlei omstreden kwesties in mijn Libelle Coctails toch aan de orde te stellen. Ik moest daarvoor alleen als in een slalom allerlei om streden kwesties proberen te omzei len, desondanks werd er in mijn stukjes toch nog altijd duchtig ge schrapt, dat gebeurt gelukkig nu niet meer. Toen de lezers eenmaal uit mijn rubriek konden opmaken, dat ik een getrouwde vrouw met een heel stel kinderen was kreeg ik stapels scheldbrieven, zo in de trant van „Wat een ontaarde moeder ben Je, dat je je kinderen over straat laat zwerven", „en „Ik zou bij jou wel eens een vinger over een richel wil len halen, het zal in Je huis wel een geweldige troep zijn". Er waren in de afgelopen Jaren echter ook heel wat dames, die mij een eigen geborduurd kleedje of een zelfgebakken taart stuurde. En ik krijg nu nog steeds zo'n drieduizend brieven per jaar. De meesten daar van zijn reacties op speciale akties die ik voerde. Zoals een paar jaar geleden mijn campagne voor ge wonde weeskinderen uit Vietnam. Ik herinner mij nog goed dat ik even buiten Saigon door het zieken zaaltje van een weeshuis liep en dat ik overal om mij heen kinderen zag sterven: ik raakte volkomen in paniek toen ik de hoofdjes van steeds meer kleuters in de kussens zag wegzakken en voelde hoe ze koud begonnen te worden. Ik holde naar een hoek van de zaal, waar een zuster op de grond zat, die niets deedIk probeerde haar overeind te trekken en zei, vlug, vlug doe toch iets. Maar ze bleef zitten, keek mij volkomen uitgeblust aan en antwoordde „Wij hebben geen medicijnen meer en morgen leggen zij wel weer een paar nieuwe wezen op de stoep". Met mijn verhalen over dit wees huis haalde de Libelle ruim 300.000,- voor het Zuidvietnamese Rode Kruis op. En zo waren er nog tientallen an dere akties. In al die jaren werd ik namelijk naar talloze rampgebieden gestuurd. En wat mij daarbij zo op viel was dat ik in allerlei rotplek- ken in de wereld, waar geen mens meer kon leven, toch nog altijd een non met tien kinderen vond. Ik ben zelf helemaal niet katholiek, maar ik heb in mijn rubriek al heel wat over missiezusters geschreven. En dat zijn nu van die dingen van een damesblad, die eigenlijk nooit naar voren worden gehaald, want door de liefdesromans en de breipa- tronen worden wij nog altijd ver guisd Dat komt waarschijnlijk omdat in Nederland alleen de ver halen die slecht aflopen tot de lite ratuur worden gerekend", Een trenchcoat, uitge voerd in katoen en gebardine. (Foto EIM) FLORENCE Na een winter beheerst door de energiecrisis hebben de Italiaanse mode-ont werpers het niet aangedurfd met luchtige, op centrale verwarming berekende wintercollectie voor dit jaar te komen. De nieuwe win termode is vooral warm en vo lumineus. Men heeft zich laten inspireren op de mode uit de ja ren vijftig. Zo zien we wijde cir kelrokken van grove wol, blouseo. pullovers, vesten (cardigans), mantels en capes allemaal om er nog iets overheen te dragen of om ergens overheen gedragen te worden. Het geheel wordt ge completeerd door een lange sjaal die stevig om de hals wordt ge knoopt. De pantalons zijn bijna helemaal uit het Italiaanse mo debeeld verdwenen en de echte avondkleding neemt nog maar in een klein deel van de collectie een plaats in. Het spotlicht van de mode is ge richt op de sportieve vrouw. De roklengte varieert van juist onder de knie tot halverwege de kuit. Een klokkende rok van bordeauxrode crepe de chine met een zwarte blouse met sjaal in hetzelfde materiaal als de rok. (Foto EIM) De klokken en plooien zijn gro ter dan de voorgaande jaren en de schouderlijn is tamelijk breed. Mantelpakjes en robe-manteans maken volgens Italië een grote come-back. Blouses met sjaalkra gen warden onder mantelpakjes gedragen terwijl de wat traditi onele blouse wordt gedragen met vest, pullover op een wijde sohuirvgeknipte rok dlie in ele gante klokken valt. De ceintuur is een artikel dat in dit modebeeld weer geregeld op duikt. Ook voor een regenbuitje hoeven we niet bang te zijn want zwart zijde regenjassen met verticale doffe en glanzende strepen zijn er in trek. De favoriete stof bij de Italiaanse ontwerpers was tweed, over het algemeen in een zach te wollen sWÏ? soms was dit effect verwerkt in gebreid en gehaakt goed. Voor de wat elegante kle ding koos men crêpe en chiffon. De kleuren voor deze winter zijn: roestbruin, dof groen, petrol, leiblauw, mosterd, geel, fed rood, combinaties van beige, bruin en bordeauxrood, verder veel grijs, zwart en ecru. Een nieuwtje is 't veelvuldig gebruik van aubergine. Het breigoed uit Italië is door de nieuwe breitechnieken, waar door het mogelijk is ingewikkelde modellen en kleurencombinaties te maiken, erg mooi. Oak in het breigoed werkt men veel met "overelkaar dragen" van kle ding. De combinatiesets bestaan uit blouses met lange pullovers gecompleteerd door een ceintuur tje, lange vesten met knopen Jas jes en sjaals. Veel kontrasteren de stoffen worden gebruikt in een ontwerp zoals gladde wol met bouclé, schotse jacquards en an gora met tweed-effecten. Spe ciaal aanbevolen voor deze win ter. langharige angoratruién met borduursel langs de hals, in schotse ruiten gebreide jassen, lamé pullovers. Het Italiaanse leer is eveneens sportief van stijl, wijde rokken en nauw gesneden vestjes en broe ken (dus wel in leer) zijn favo riet. Verder ziet men veel bedrukt leer. Ook het bont wordt tot spor tieve modellen verwerkt. Dit boni wordt geverfd in allerlei nuances van groen. Het belangrijkste zijn met ribfluweel en pyton. Bij de accessoires is reptielleer favoriet, vooral gecombineer t met suède. De schoenen zijn de ze winter gemakkelijk en laag met dikke rubber zolen. In deze schoe nen worden vrij dikke rode of bruine kousen gedragen. Voor wie niet zo gecharmeerd is van stevige stappers is er de pump, uitgevoerd in twee kleuren vaak met een bandje over de wreef. De hakken zijn dunner geworden terwijl voor 's avonds het schoen tje met de open hiel duidelijk fa voriet is. De laarzen zijn wat wij der dan vorig Jaar. De hoofdbe dekking bestaat uit kleine baret ten, nauw om het hoofd sluiten de kapjes en kleine hoeden met neergeslagen rand. Een ensemble in drie ver schillende kleuren groenEen poncho van gestreepte mohair een opengewerkte pullover en blouse van diolen en een klok kende rok. (Foto EIM)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 25