peorg Kessler: TELEVISIEREPORTAGES WERELDKAMPIOENSCHAP Als de vonk er maar is dan zie ik Oranje kwartfinale wel halen aliaanse voetbal perfect qua organisatie EXTRA PAGINA 21 Polen met 21. Hoogstongelukkige nederlaag. Wat verdiende zo'n man als Cruijff dan in drie dagen? f 100. Dat was natuurlijk in wezen buiten alle proporties. Ik weet nog goed hoe Jos Coler in café Oud Londen bij het KNVB-centrum eens trots aankondigde dat als Nederland Mexico haalde, het premiebedrag over alle wedstrijden nog eens zou worden uitgekeerd. Stel dat je van die zes wedstrijden er vier won en twee gelijkspeelde. Dat was dat 2700 maal twee, maakt 5400,- als beloning voor het halen van het eindtoernooi". Lachen Zachtmoedig: „Achteraf kan ik erom lachen. De tijd was toen duidelijk nog niet rijp voor stevige bedragen. Maar ik zat er mee. Ik had die Jongens eigenlijk niets te bieden. Ik kon ze voorhouden dat ze vn Mexico naam konden maken, maar dat zei ze weinig omdat het clubidee overheerste. Via Ajax en Feyenoord konden ze hun naam ver over de grenzen brengen. Maar ze realiseerden zich niet dat interland- voetbal via de telex over de hele wereld ratelt". De spelers kregen onder Fadrhonc ongeveer het tienvoudige van wat indertijd was beloofd. Kessler: „Daarom heb ik eens gezegd, toen Oranje België uit het eindtoernooi wipte: kijk Kessler, daar lopen de jongens die jij indertijd bij Oranje hebt gehaald, maar daar draaft ook de macht van het geld". Bouwen Hij is niet wrokkig. „Ik heb kunnen bouwen. Ga maar na: Cruijff heb ik In Oranje gehaald. Van Hanegem, Suurbier, Janssen. Wery, Van der Kuylen. Pahlplatz, Israel. Rensen- brink. Allemaal namen die het Ne derlandse voetbal straks gestalte zul len gaan geven in West-Duitsiand". Hij had indertijd de naam al te punctueel te zijn? Glimlachend: „Ik kon ze weinig financiële zekerhe den bieden indertijd. Ik probeerde dat te compenseren door een ijzeren voorbereiding, door alles in de puntjes te verzorgen. Misschien ben ik daar wel eens iets te ver in gegaan. Maar ik moest toch wat doen. Ik wilde de spelers in ieder geval het idee geven dat de organisatie rond de kwalificatiein terlands optimaal was. Daarom controleerde ik zelfs de bedden in het buitenland. Maar het was ongeveer het enige wat ik kon doen Terugblikkend: „Ik herinner me dat ik nog eens een keer een halve nacht in mijn garage heb gezeten in Zeist om de tassen klaar te maken van de Jongens. Stopte ik er allerlei aardigheidjes in. Nu lach Je daar natuurlijk om. Maar ik moest toch wat". Hij zwijgt langdurig. Zegt dan „Toch heb ik een vooruitziende blik gehad, ik ben degene geweest die de contacten tussen de KNVB en Adidas heb gelegd voor een sponsoring. Ik wist heus wel dat het de spelers uitsluitend om geld ging. Maar wat moest ik. Als ik naar de KNVB was gestapt en ik had gezegd: mijne Heren, die Jongens van mij moeten ieder twintigduizend gulden hebben als ze zich kwalifice ren dan hadden ze gezegd: Kessler jongen, bemoei jij Je nou in godsnaam niet met zaken die Je niet aangaan. Zorg Jij nou maar dat ze Gelooft hij nu in de kansen van Oranje in West-Duitsland? Kessler: „Ik weet er zijn genoeg problemen momenteel. Maar toch heb ik het idee dat met het huidige materiaal veel bereikt kan worden. Welk land in de wereld heeft de beschikking over spelers als Van Hanegem, Krol. Neeskens. Cruijff en Rensenbrink. Stuk voor stuk persoonlijkheden die weten wat er te koop is in de voetbalwereld. Het probleem zal zijn de eerste wedstrijd tegen Uruguay te winnen, is die vonk er eenmaal dan zie ik Oranje doorstoten naar de volgende ronde en waarschijnlijk zelfs naar de kwartfinales. Ik wens ze er in ieder geval alle sterkte en veel succes bij toe. jzicht van de door de NOS- jit te zenden reportages van ooi om het wereldkampioen- (tbal 1974 ziet er als volgt 13 juni: 55 Ned. 1 Rechtstreekse re- van de openingsceremonie. .45 Ned. 1 Rechtstreekse re- van de wedstrijd Brazilië— 14 juni 115 Ned. 1 Rechtstreekse re portage West-DuitslandChili. 19.2521.15 Ned. 2 Rechtstreekse re portage Oost-DuitslandAustralië. 23.0023.30 Ned. 2 Samenvatting van deze dag gespeelde wedstrijden. Zaterdag 15 juni 15.55—17.45 Ned. 2 Rechtstreekse re portage UruguayNederland. 18.0019.55 Ned .2 Opgenomen repor tage van de eveneens om 16.00 uur wedstrijd ZwedenBul- 22.5523.25 Ned. 1 Samenvatting. Dinsdag 18 juni 15.55—17.45 Ned. 1 Rechtstreekse re portage Australië—West-Duitsland. 19.25—21.15 Ned. 2 Rechtstreekse re portage Schotland—Brazilië. 22.5023.20 Neod. 2 Samenvatting. Woensdag 19 juni 19.2521.15 Ned. 1 Rechtstreekse re portage NederlandZweden. 22.25—23.25 Ned. 1 Samenvattingen van de eveneens om 19.30 uur ge speelde wedstrijden Bulgarije Uruguay, Haïti—Polen en Argen tiniëItalië. Zaterdag 22 juni 15.5517.45 Ned. 2 Rechtstreekse re portage SchotlandJoegoslavië. 19.25—21.15 Ned. 2 Rechtstreekse re portage Oost-DuitslandWest- Duitsland. 22.5023.20 Ned. 2 Samenvatting. Zondag 23 juni 15.5517.45 Ned. 1 Rechtstreekse re portage BulgarijeNederland. 21.35—22.35 Ned. 2 In "Studio Sport" samenvattingen van de deze dag wedstrijden. TWEEDE RONDE Voor de tweede ronde van het toer nooi, waarin twee finale-groepen elk een halve competitie spelen, is het volgende schema opgesteld. Woensdag 26 juni 15.55—17.45 Ned. 2 Een wedstrijd rechtstreeks. 19.25—21.15 Ned. 1 Een wedstrijd rechtstreeks. 22.0522.35 Ned. 1 Samenvattingen. Zondag 30 juni 15.55—17.45 Ned. rechtstreeks. 19.25—21.15 Ned. rechtstreeks. 21.40—22.30 Ned. Woensdag 3 juli 15.55—17.45 Ned. rechtstreeks. 19.25—22.15 Ned. rechtstreeks. 22.05—22.35 Ned. Zaterdag 6 juli 15.55—17.45 Ned. 1 Een wedstrijd 2 Een wedstrijd 2 Samenvattingen. 2 Een wedstrijd 1 Een wedstrijd 1 Samenvattingen. 2 Rechtstreekse re- Zondag 7 juli 15.00—15.55 Ned. 1 Rechtstreekse re portage van de sluitingsceremonie. 15.5517.45 Ned. 1 Rechtstreekse re portage van de finalewedstrijd. Verslaggevers zijn: Herman Kuiphof, Koen Verhoeff, Henk Terlingen, Theo Reitsma, Hueo Walker en Ruud ter Weyden (AVRO). 'Wijzigingen voorbehouden) NOS-Persdienst Georg Kessler: "Welk. land in de wereld heeft de beschikking over spelers als Van Hanegem. Krol, Neeskens, Cruijff en Ren senbrink? DLLE Op het eerste gezicht is hij onveranderd: nog een tikje hooghartig als hij de penningmeester van PEC- diep in diens ziel raakt door op te merken dat alleen Westen voetballers met karakter rondlopen. Georg Kess- DS bondscoach van het Nederlands elftal van '64 tot trainer van Sparta en Anderlecht ook, wil het in de bestuurskamer van broodheer PEC Zwolle wel even m Door Pim Stoel ik me niet met hem. Speelde 'ie als een oude krant". Het Nederlandse elftal. Hoe vaak is in het buitenland al niet de vraag gesteld hoe het in godsnaam mogelijk was dat, waar sedert 1970 het Nederlandse clubvoetbal wereld niveau heeft, het nationale team van Nederland op het wereldtoer- nooi in Mexico schitterde door afwezigheid. Georg Kessler bedacht zaam: „Achteraf is het vrij logisch. Toen ik het Nederlandse elftal onder mijn hoede kreeg was het clubvoetbal hier in opbouw. Bij Ajax werkte Michels naar de top toe, bij Feyenoord was het Ernst Happel. Hoewel de verdiensten bij die twee topclubs niet waren zoals vandaag de dag, lachten de spelers toch om de premies bij Oranje". Polen Hij verduidelijkt: „Een voorbeeld We moesten in de voorronden voor het wereldkampioenschap tegen Polen. Thuis hadden we met 10 gewonnen dank zij Roggeveen. De return. De spelers kregen in die tijd 500 voor een gewonnen wedstrijd, 350 voor een gelijk spel en 100 voor een nederlaag. We verloren in zat in het oosten, fclplatz. Die heeft alles om de beste spelers ter wereld Maar hij redt het niet. Ie zwak. Ik weet nog goed iegen Rusland moesten met jerlands elftal. Zat'ie te de kleedkamer. Had 'ie rgen. Ik met hem meehui- hielp. Speelde hij Wonnen we met 31. r later moesten we tegen denk. laat ik Theo nou met rust laten. Bemoeidi- ITERDAM/KEULEN Hij ziet er goed uit voor zijn i. Anders dan hij vanaf de tribune doet vermoeden. Geen te veel. Afgetraind tot op het bot. Karl Heinz Schnel- op 't eerste gezicht is 100 pet. Germaans. Rijzig. Breed- ^juderd. Hoogblond haar en sproeterig. Niettemin is hij in H! ^rag Italiaanser dan het merendeel van zijn Milanese i's. Zo drukt hij tijdens de training daags voor de Europa ÏÏj uiale II een teamgenoot met bijna innige tederheid tegen an. En wordt later het bevel "inrukken" van trainer An- Trappatoni door hem begroet als maakte hij Karl Heinz [linger tevoren het doelpunt waarmee West-Duitsland ilië?) wereldkampioen voetbal 1974 hoopt te worden. chini tolk keerd moge zijn bestaan de spelers het om tijdens de training met drie of vier vrije verdedigers te spelen. Schnellinger (35) in elf Jaar Milanese voetbaldienst een Italiaan geworden. Die verontwaardigd rea geert wanneer het woord catenaccio valt. Die zelfs de ogen voor de feiten wenst te sluiten. Record ,Je vraagt me voor ben? Eerlijk gezegd weet ik n iet zo goed. West- l en Italië. je tevens mijn favorieten. Een absoluut record, dat Dino Zoff we* uiet omdat ik met een Duizend minuten niet gepasseerd j.grs r praat dat ik Holland worden als nationale doelman is fder tip." knap. Duizend minuten achtereen reeds gememoreerde Maar toch. Is dat record eigenlijk het Italiaanse s tijdens een zorgeloos Schellinger: „Wat wil Je dan dat niet nalaten om het zo de Italianen doen? Moeten ze een catenaccio te spelen. Ter stap opzij zetten? Moeten ze zeggen: ie: In Nederland wordt bij 1 nederige amateurclub de de euvele moed heeft zich man voor het mini-doel- Jongen, alsjeblieft. Schop jij die bal er maar eens lekker in. Iedereen buiten Italië zeurt nu al Jaren over ons zogenaamde catenaccio. Maar op te houden meedogenloos de hele wereld hebben ze het begrip gemaakt op te krassen, libero overgenomen. Noem me het niet met een grauw. En anders land maar, vraagt zich tegelijkertijd 1 tod af wat daaraan ver- ók lil vrije verdediger spelen. Wanneer Je met alle geweld over betonvoetbal wil praten moet Je naar een Spanje gaan. Of naar Frankrijk. Daar Karl Heinz Schnellinger. kunnen ze je uitstekend inlichten." Karl Heinz Schnellinger, snel geïrriteerd, niettemin goed gema nierd. Een vlot causeur en in alles voetballer van professie. Nochtans verschijnt hij een uur te laat bij de tweede afspraak. Zich uitrekkend. Een hand voor de mond bij het geeuwen. Hij: „Verplicht rusten. Sorry, dit is niet de gewoonte". Schnellinger in 1958 (Zweden) 1962 (Chili), 1966 (Engeland) en 1970 (Mexico) deelnemer aan de coupe Jules Rimet. Met een staat van dienst, waarop 48 interlands voor West-Duitsland prijken. In Mün- y chen debuterend als tv-commentator y| bij de ZDF „Ik weet waarover ik II praat. Ook wanneer ik Italië als M favoriet tip. Het Italiaanse voetbal is goed. In de ogen van Westeuropeanen wellicht te strak. Bij ons staat het resultaat primair. Anders dan in West-Duitsland of in Nederland. Daar is het resultaat ondergeschikt aan het geheel. Neem het super-cupduel dat we tegen Ajax speelden. Nog nooit maakte ik het mee als speler van AC Milan, dat we met zes-nul verloren. Maar zelden schopten we er zelf ook zoveel in. AC Milan en dat is dan wellicht wel typerend voor het Italiaanse voetbal stopt bij 2—0. Toegegeven voor de supporters staat 60 veel leuker. Maar Je bent prof. Die vernederde tegenstander krijgt v de pest in. Waarom zou Je die ook boos maken Vaak krijg Je het voor Je voeten in een volgend duel. Wanneer Je bij die club speelt bijvoorbeeld. Iets anders is, dat Je in Je ijver om er een paar doelpunten bij te schoppen, risico's loopt. Zelf averij krijgt. Je weet het nooit met dat soort dingen. Het Italiaanse voetbal is op zekerheid gebaseerd. Het woord catenaccio gebruik ik trou wens zelf nooit. Het is uitgevonden door mensen, die zelf geen verstand hebben van voetbal. Italië heeft niet voor niets de beste aanvallers van de wereld. Gigi de Riva hij speelt zeker in West Duitsland bijvoorbeeld. Onze eigen Chiarugi. En anders Roberto Boninsegna wel" Dat Italiaanse voetbal. Vaak als conservatief en achterhaald beoor deeld. Als een aanfluiting. Meedo genloos, gemeen en getruct. Niette min qua resultaat steeds weer succesvol. Was het toeval dat Italië in Mexico een van de finalisten was? Toeval ook dat Italië in 1973, wat het aantal officiële interlands betreft, als Europa's onbetwiste nummer één uit de bus rolde, (zeven gewonnen één gelijk)Een club als AC Milan presteerde het voorts als eerste om twee Jaren achtereen in de finale van de Europa Cup voor bekerwinnaars uit te komen. Toeval? Karl Heinz Schnellinger fel: „Wie dat durft te beweren is krankzinnig. Het Italiaanse voetbal is perfect qua organisatie. Het is niet gemeen. Wellicht een ietsje geraffineerder van opzet. Daarmee bedoel ik dat vrijwel iedere handeling doordaent is. Dat niet iedere handeling wordt verricht met als doel de bal te spelen. Maar dat hoort bij het voetbal. We zijn profs. Show Vergeet ook niet dat de Italiaan van nature erg individueel is ingesteld Dat gevoel onderdrukt hij met moeite. Dat is het ook net het verschil met de 60 van Ajax en de 20 van AC Milan. Want op één gegeven moment komt het moment dat de bal in de ploeg gehouden moet worden. Dat is de show, die de spelers persoonlijk die minder gemaakte doelpunten vergoedt. Die supercup. We hadden ons nauwelijks voorbereid. Dachten dat Ajax er eveneens een fijne partij van wilde maken. Zonder frustraties, zonder de door een aantal teleurstellende wedstrijden ge creëerde dwang om zich waar te maken. Die super-cup was in onze ogen ook helemaal niet belangrijk. Maar de wereldbeker is dat wel. Daarom verliest Italië straks echt niet met 60 wanneer het eventueel tegen Nederland zou spelen". Nederland outsider? Schnellinger: „Dat meen ik. Nederland heeft direct geen eigen publiek of gastarbeiders achter zich zoals West-Duitsland en Italië. Maar Nederland speelt wel min ot meer een aantal „thuiswedstrijden" net over de grens. Slim van de organisatoren maar wel degelijk van importantie voor Nederland. Ik stel daarbij voorop dat Nederland de zaken wel zo goed voor elkaar moet zien te krijgen als dat bij Ajax en Feyenoord het geval is, Want daaraan mankeert nog wel iets, heb ik gelezen. Een trainer, die de zaken vanuit Spanje bestuurt, het is ongelooflijk. Zoiets zou noch »n West-Duitsland, noch in Italië kunnen voorkomen". Tot slot: stopt Schnellinger met voetbal? Hij: „wanneer ik de kranten moet geloven wel Maar geloof me, het is nog niet zo ver. Ik wil ook niet op mijn beslissing vooruit lopen. Jazeker, AC Milan gaat verjongen. Maar niet in een te roekeloos tempo. Ze kunnen mijn ervaring nog wel eens nodig hebben. Dat beseft het bestuur ook. Vandaar dat al die kranten die suggereren dat AC Milan me geen contract meer aanbiedt erg voorbarig zijn. We weten het nog niet. AC Milan niet. Maar ik ook niet".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21