estduitse publiek nu al grootste :genstander voor de 'Mannschaft' )veral waar ze komen, horen ze het: Stel ons niet teleur" PAGINA 19 ine vooral ook van het wereldkampioenschap in Mexico ■bleven is: de manier waarop tijdens de training Brazi- voetballers gillend van plezier de onmogelijkste krom- jllen achter doelman Felix schoten. Twintig Van Hane- £n maar schateren als die flodderige Felix naar de ver- je kant viel, of gewoon maar wanhopig bleef staan. den alles met een bal en ze schoppen en twee man in 't midden t ook, op de training. Af om te proberen te onderscheppen, ook een partijtje, maar dan En ook daarbij steeds weer die dolle echt spelen. Af en toe pret. specifieke oefeningen Mario Zagalo liep daar zowat de bal naar elkaar tussendoor, bedacht soms weer wat andere activiteiten. Maar bijna nooit zag je een potje voetballen met een „strekking", met iets van het oefenen van een tactisch concept. En die Brazilianen, met die keeper, die er eigenlijk niets van kon en met dat uitbundige plezier in dollen met een voetbal, die werden achter elkaar wereldkampioen, zoals ze dat in '58 en '62 ook waren geworden. En de voetbalwereld juichte: een volledige overwinning voor het aanvallend voetbal. Een zege voor het spel met durf en initiatief. Een zege en een zegen voor het voetbal. Compleet Dat is nu vier jaar geleden. Is er wat veranderd? Wij, in Europa, vinden met z'n allen van wel. We hebben een nog weer „nieuwer" voetbal voor ogen. We denken, dat door AJax bijvoorbeeld HET voetbal wordt gespeeld. Niet meer volgens het principe „als zij er één maken, dan maken wij er één meer", maar het complete voetbal. En achteraf vinden we dat Brazilië van vier jaar geleden toch niet compleet genoeg. Je kunt je bijvoorbeeld in West-Duitsland '74 geen matige keeper permitteren, maar die Brazilianen lijken daar niet zo over in te zitten. Of is dat maar schijn? Als Mario Zagalo spreekt over de équipe, die opnieuw de troon moet gaan beklimmen, dan rept hij in eerste instantie niet van het wegvallen van drie enorme steunpi laren uit de WK-ploeg van Mexico: Pele, Gerson en Carlos Alberto. Nee, veeleer legt hij de nadruk op de mogelijkheden van zijn 25-mans Door Fred Racké selectie, zoals die indertijd door de „technische commissie" in elkaar is gestoken. Zagalo dan: „Ik heb ze allemaal gedurende een zeer behoor lijke periode in een trainingskamp gehad. Maar dat is bepaald geen vakantie geweest, voor niemand. Ik ben me er van bewust, dat ik een zo evenwichtig mogelijk elftal moet samenstellen en dat besef is ook op de spelers overgebracht. Er zijn nieuwelingen bij en gevestigde namen, maar ze hebben allemaal voor hun plaats moeten knokken. Dat heeft er toe bijgedragen, dat de sfeer serieus is geweest. Men wist, dat men zich ernstig diende in te spannen want eigenlijk waren alle plaatsen in het team, op die van Rivelino en Jairzinho na, nog vrij." Namen Zagalo wil dan ook wel namen noemen. „Een verdediger als Marco Antonio kan ik zomaar door de jonge Marinho van Botafogo ver vangen. Nelinho, ook een zeer jonge speler, is in staat Carlos Alberto te vervangen, maar hij kan ook op de plaats van Zé Maria spelen. We hebben twee Paulo Cesars, één van Flamengo dat is de bekende en één van Porto Alegre. En die laatste kan gemakkelijk in de plaats van de eerste op het middenveld. Zo goed als Ademir de Guia eigenlijk toch ook Rivelino zou vervangen." Allemaal goed en wel, maar verandert dat wel iets aan het beeld van het Braziliaanse elftal, zoals dat iedereen juist ook na de Europese tournee van vorig jaar voor ogen staat? Is er iets wezenlijks veranderd ten opzichte van vier jaar geleden? Zagalo meent: „Men heeft een verkeerd idee van Brazilië. Bijvoorbeeld, dat het zou steunen op drie, vier vedetten. Dat nu is niet waar. Dat is ook nooit waar geweest. Natuurlijk heeft de brille van een Pele, van een Jairzinho te maken met onze successen. Maar men vergeet, dat ook bij vorige wereldkampioenschappen spelers stonden te dringen om in de ploeg te komen. Dat ik toen ook al had kunnen wisselen zonder veel kwali teitsverlies. Nu komen die jongeren écht aan de beurt. Ik ben er niet bang voor. En dan onze reis van vorig Jaar. Men dacht toen, dat we met een oud elftal langs kwamen, dat het met ons gedaan begon te raken. Maar zo was het niet. Vier, vijf spelers waren toen in slechte conditie: Rivelino, Paolo Cesar, Edu, om er maar een paar te noemen. Dat heeft het beeld vertroebeld en ik vind dat niet eens zo erg." Twee keer Waarna Mario Zagalo zich kan buigen over de mogelijkheden voor dit WK. Hij verklaart zich nog altijd een voorstander van zijn eigen vonst: het 4—3—3 systeem. *1 Willi Lippens, spitsspeler van Rot Weiss Essen zegt het met nadruk. De groot- [enstander van bondscoach Hedmuth Schön en zijn 22 geselecteerden voor het we- inpoenschap is het Westduitse publiek. Het publiek verwacht wonderen van de haft, weigert rekening te houden met de mogelijkheid dat een ander onder de li landen de hoogste eer zal grijpen. Lippens: ,,Nou kan je wel zeggen dat het de taak tbondscoach is om al te gretig optimisme te smoren, maar dat moet dan wel in het Igskamp gebeuren straks. Immers, hoe is het nu. Ook Franz Beckenbauer, Gerd Sepp Maier, brengen hun kinderen wel eens naar school, doen boodschappen un echtgenotes. En overal waar ze komen horen ze het. ,,Stel ons niet teleur Franz. >zijn de beste Gerd. We zijn de sterk sten Sepp Dat vreet op den duur toch door. is Westduitsers in het oefenprogramma minder positief uit de verf zijn gekomen i geen probleem. Zo is het a/ltijd nog gegaan hier. Slechte oefenwedstrijden, maar nde prestaties tijdens de diverse wereldtoernooien". wedstrijden waarvan er elf werden gewonnen. Verloren werd van België (03) en Roemenië (01). Bewij it de Westduitsers loverwinnelijk zullen zij igs nog gesterkt door de van 50 op het toch niet zwakke Hongaarse gebeurde in Dortmund in stfalenstadion waar Neder- raks tegen Zweden moet len. Schön kraaide na afloop gebleken was dat de itse basis breed genoeg was issespelers als Overath en die niet speelden, te kunnen Lippens: „Maar het was riendschappelijke wedstrijd, i van Schön heeft na de het Europa Cup toernooi inden teams uitsluitend nog ihappelijke interlands ge- Volgens mij is dat toch een ip. Andere landen, Nederland 1, de DDR, Joegoslavië omdat ze zich moesten en het wedstrijdritme al te Door Pim Stoel Wat waar is. En dat Bayern München, hofleveran cier voor het nationale team zich in Brussel door Atletico danig liet inpakken in de eerste wedstrijd. Gerd Muller na afloop van die teleurstellende match: „We zijn kampioen van de Bundesliga gewor den en we zijn ondanks alles aardig in vorm. Bouw om Bayern Miinchens kern een nationaal elftal op en de prestaties kunnen alleen nog maar beter worden" Ontmoeting De meest enerverende ontmoeting straks in de eerste ronde van het voetbalgeweld in West-Duitsland is ongetwijfeld de ontmoeting DDR- West-Duitsland op zaterdag 22 Juni in Hamburg. Want de DDR leverde een Europese kampioen, de FC Magdeburg die in Rotterdam het eens zo roemruchte AC Milan kansloos met 20 klopte. Hoewel het aanvallende talent Jürgen Sparwasser het niet met zoveel woorden zei, liet hij wel doorsche meren dat zijns inziens trainer Georg Buschner van het nationale team bij de samenstelling van de uiteindelijke selectie ernstig reke ning zal moeten houden met de Europese triomf van Magdeburg. Sparwasser: „Zapf, Hoffmann en Pommerenke komen so wie so in aanmerking voor een plaats in de selectie". En hij zelf? Sparwasser verlegen lachend: „Ik denk dat ik het ook net red" De DDR raasde triomfantelijk door de voorronden heen ten koste van Roemenië, Finland en Albanië. Vorig jaar speelde het team veertien zen In het duel tegen West-Duitsland kan de DDR bewijzen dat de voetbalsport daar de laatste jaren technisch en tactisch grote vorde ringen heeft gemaakt. Of die vooruitgang genoeg is om het buurland te kloppen staat overigens te bezien. West-Duitsland wist door de jaren heen juist in de wedstrijden om de wereldkampioen schappen te vlammen. Iedere voetbalexpert in West-Duits land en dat zijn er zoals gebruikelijk miljoenen herinnert zich nog het „Wunder von Bern" in 195 toen de Hongaren in de finale een 20 voorsprong namen waarna de Westduitsers terugkwamen en via Rahn tenslotte met 32 de wereldtitel grepen. In 1966, in Engeland in de finale tegen de Ramseyboys moest er bij de stand 22 worden verlengd doelpunt van Weber in de 90ste minuut en in de extra tijd knalde Hurst al spoedig op de lat. De bal sprong richting doellijn naar beneden en werd vervolgens door Weber corner gekopt.De Zwitserse scheidsrechter Dienst wees niet naar de hoekvlag maar raadpleegde daarentegen zijn Russische grens rechter en wees vervolgens naar het midden. TV-beelden wezen later uit dat de bal de doellijn niet was gepasseerd. Maar de Westduitsers waren niet meer in staat deze tegenslag te boven te komen en verloren tenslotte met 42. Wraak De wraak volgde vier jaar later in de ovenhitte van het Mexicaanse Leon waar zich opnieuw een wonder voltrok. Immers Engeland was aanvankelijk oppermachtig. Bereikte via Mullery (32ste minuut) en Peters (50ste minuut) een voor sprong van 20 en er was geen sterveling meer die nog een stuiver gaf voor de kansen van de Schönformatie. Maar toen in de 69ste minuut zigzagde Beckenbauer over het hele veld. En waar iedereen een pass op Gerd Müller verwacht te daar schoot Beckenbauer hoogst persoonlijk de bal langs de voor Banks ingevallen Bonetti. De vingerwijzing werd door Ramsey niet als zodanig onderkend. Die maakte de fout van zijn leven door de Westduitsers te onderschatten, na dat tegendoelpunt. Haalde notabene Bobby Charlton uit het veld om hem te sparen voor de halve finale, ruilde hem in voor Bell. En toen, in de 81ste minuut was het Uwe Seeler zelf die met een onmogelijke kopbal op rechts de gelijkmaker scoorde. In de verlen ging verloor Engeland de wereld kroon toen Gerd Müller zich lossprintte van zijn bewaker en de eindstand met een onhoudbaar schot op 32 bepaalde. Kater De revanche voor Wembley was er. Maar de kater volgde. De Westduit sers bleken zoveel van hun krachten gevergd te hebben dat zij de volgende opgave niet aan konden. Italië kwam in de halve finale in Mexico-city dankzij Boninsegna al in de zevende minuut op 10. Waarop de Italianen zich massaal terugtrokken en de Westduitsers al hun energie aanspraken tijdens een niet aflatende golf van aanvallen. Maar pas in de 92 ste minuut in de blessuretijd dus werkte Schnellinger de bal achter Albertosi. Weer mqest er worden verlengd. En al na tyee minuten stond het 21 voor West-Duitsland dankzij Müller. Waarna de aftakeling begon, de tol voor de zware inspanningen moest worden betaald. Burgnich zorgde voor 2—2, Riva voor 23. Nog eenmaal vlamde West-Duitsland. Weer via Müller 33 derhalve. Grote vreugde. En verslapping van de concentratie. Riva en Rivera vonden elkaar in een verblindende combinatie en de voetballer van het jaar scoorde de laatste treffer van deze unieke match 34. Er zijn nog steeds deskundigen die volhouden dat wanneer West-Duits land in de finale was gekomen, Brazilië geen wereldkampioen zou zijn geworden. Wat twijfelachtig is omdat het Braziliaanse team met Pele, Tostao, Jairzinho en Gerson in topvorm was. Aan de Westduitsers om straks in eigen land te bewijzen dat het nationale team sedert Mexico zoveel is gegroeid dat die aanspraken om de wereldtitel in hei Olympisch Stadion van München cunnen worden gerealiseerd. Jairzinho scoort tegen Enge land, de grote afroezige op de WK in West Duitsland. Gordon Banks is kansloos. Wat dat betreft is er/ dus niets veranderd. „En ik kan met drie spitsen in de voorhoede erg veel. Een lijn met Edu, Cesar en Jairzinho. Of op de linksbuitenplaats Rivelino, ol Paulo Cesar. Of Jairzinho in het centrum en Valdomiro op rechts. U ziet: mogelijkheden genoeg. Allemaal spelers, die kunnen scoren, die vooruit kunnen voetballen. Over de ervaring in dit soort toernooien maak ik me niet bezorgd. Vijf, zes man bezitten die. Er is maar één nadeel ten opzichte van Mexico. Toen kon ik vertrouwen op één sterspeler per linie: Carlos Alberto achter, Gerson in 't midden, Pele voor. Drie man, die in hun omgeving rust konden brengen, ervaring konden aandra gen, de lijn in het spel bepalen. Nu is de ploeg op dat punt wat onevenwichtiger. Misschien zijn er wat spelers bij, die teveel schrikken als ze te hard worden aangepakt, en dat wórden ze in zo"n wereldtoernooi. Maar ach, het heeft ons nooit aan goede begeleiding op elk mogelijk punt ontbroken. Ook nu niet. Het moet mogelijk zijn om mijn doel te verwezenlijken. Ik werd twee keer wereldkampioen als speler, en één keer als coach. Nu de tweede keer nog Gerd MüllerVorm sterk team om een Bayern-kern.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19