AIm» Lenstra Twee over JOEGOSLAVIË: 't VISWATER VAN DE EUROPESE CLUBS Bij zijn leven al een legende Hendrik Ido Ambacht Wim Hanegem (30) en Wim Jansen (27). Ze spelen in Feyenoord naast elkaar. Ze wonen vlak bij elkaar in Hendrik Ido Ambacht. Willem en Wimpie. Bijna altijd samen. Maar over het toernooi om het wereldkampioen schap hebben ze verschillende ideeën. Dat bleek toen we het duo zeven „WK-vragen" stelden. Vraag één: welk land bereidt zich op het wereldkampioenschap bet beste voor? Wim Jansen: Brazilië, dacht ik. Dat is al ruim een half jaar bezig. voorbereiding kun je onmogelijk slecht noemen. Wat niet is. is in elk geval niet slecht". Wim van Hanegem: "Nu moet je niet in de lach schieten, ik meen het misschien doet Neder land het wel 't best. Kijk een Uruguay speelt series oefenwedstrij den. Maar of dat nou zo goed is, of zoveel! nut heeft, betwijfel ik. ledereen vindt daarentegen dat de voorbereiding van Nederland hopeloos is. Maar volgens mij kan dat geweldig meevallen. Ik denk dat het allemaal niet zo vreselijk veel uitmaakt: of je een half jaar, of paar weken van tevoren begint" Vraag twee: welk land zal de best' verdediging bezitten? Wim Jansen: "Italië". Wim van Hanegem: "Ik ken de sterkte van al die verdedigingen niet zo goed. Als Barry Hulshoff er bij weest, zou Nederland mis schien wel de beste hebben gehad. Vraag drie: 'welk land zal de beste aanval bezitten? Wim Jansen: „Dat zou Nederland wel eens kunnen zijn". Wim van Hanegem: "Mag ik er drie noemen? Argentinië, Brazilië en Nederland". Vraag vier: Wie zullen tijdens hei toernooi de beste spelers zjjn? Wim Jansen: Allereerst kom ik natuurlijk bij Johan Cruijff terecht. En verder zal Jairzimho, die Braziliaan, wel uitblinken". Wim van Hanegem: „Cruijff zal sterk naar voren komen eh waarschijnlijk ook Neeskens. En dan een paar Brazilianen. Paulo Cesar en die Edu, dat moet ook een geweldig talent zijn. En verder heeft Argentinië nog een hele goede, maar zijn naam ben ik vergeten. En dan zal Franz Beckenbauer het wel maken" Vraag vijf: wie van de zestien za de beste trainer/coach zijn? Wim Jansen: "Dat kim je pas zegge), als de prijzen zijn verdeeld. Maar ik hoop dat het Michels is". Wim van Hanegem, glimlachend "Weet je veel, misschien Sierr Plooyer wel Vraag zes: welke twee lande maken de beste kans om uit d poule waarin Nederland zit, over t gaan naar de volgende ronde? Wim Jansen: "Bulgarije en wij". Wim van Hanegem: "We zullen hei waarschijnlijk moeilijker krijgen dan iedereen verwacht. Toch zal Nederland het wel redden en dan met Uruguay overgaan". Wim Jansen: "Ik kom met twee antwoordenBrazilië en Nederland". Wim van Hanegem: "Ik dacht Zaire" En daarna: „Alle mensen hebben het wel over Italië, Duitsland en Brazilië maar ik geef Argentinië toch ook een prima kans". Wim Jansen se bijlage vrijwel geheel gewijd eldkam pioenschap voetbal. i nog minder dan drie bdaan, en het ogenblik chikt om de door allerlei voetbalzaken versnipperde i dan toch ^kampioenschap te bijlage hebben wij een ;n verzameld waarin nering aan vorige wereld doorgaans de hoofdrol )r wat Nederland betreft ve dan nog wel een poosje gang blijven, want onze articipatie in het eindtoer- t van vóór de tweede Gezien het feit, dat in drie decennia wel veranderd hebben we de ingen d&èraan ditmaal iterwege gelaten. Trouwens, »nheid van het Holland iuel van vorig jaar is de i-Vente-Smit-periode" ge- belicht. ons voor wat die op de dag van vandaag nog niet wie „de 22" voor >oi zijn. We kunnen ive wéten er ook wel ir toch! Je kunt een aantal concepten bedenken relke Oranje daarginds zou gaan spelen en in die passen dan steeds weer bailers. Die nog niet of geblesseerd, of bestaat in dit merkwaardige geen geleden riep vrijwel iedere voetballer, dat we in toch eigenlijk niet hadden Dtbreken, al was het maar eer" of om op het ïeel nog eens goed te laten uitermate verdienstelijk Nederland pleegt te I hebben we vier seizoenen i rug, waarin het gekrakeel [oedingen, premies van het a van de voorronde en het fooruitzicht stellen van de in de eindronde niet lucht is geweest. We zijn ..München" gestoven maar gehobbeld en daardoor iedere vergelijking met de ijftien deelnemers mank. b- „we" zijn sterker dan Haïti of Zaïre, maar ?ten we niet. Hoogstens we bevroeden, dat Oranje •1 zo sterk is, dat we zelfs naar de wereldtitel 'n kunnen doen. dat allemaal maar niet was, met die blessures en kwesties en het vooropstellen clubbelangen en het van een vreselijk verre en ga zo maar door. alsof Nederland onder een ?esternte naar het eindtoer- lf- Maar gelukkig betreft het knks alle „professionalisme" i sport. Daarin is van alles en dóAr hopen we dan beste van. Het kan nog zeg Je dat niet meer zo als een Jaar geleden. wedstrijd tegen België het eerste Nederlandse doel- STAPHORST Zijn naam is een begrip. Hijzelf al bij leven een legende. Onuitwisbaar in de herinnering. Een Fries, koppiger nog dan de doorsnee Noorderling. Zijn handelsmerk in zijn grote dagen: 'n weerbarstige haarlok. Maar toen de Italiaanse aanbiedingen in de beginjaren vijftig binnenstroomden stuurde hij de blanco cheque, waarop hijzelf het salaris mocht invullen, onbeschreven terug naar de afzender. Hij slaagde in vrijwel alles wat hij aanpakte. Slechts als zanger met een hinderlijk hoog stemvolume mislukte hij, nadat maar een handvol fans zichzelf vrijwillig aan het zeurderige gram mofoonplaatje wilde ergeren. Abe Lenstra (te?) vaak passief in de wedstrijd, in een doorgaans veel te grote broek. Lenstra, vaak de t de subtiele pass, goed voor een victorie; uitvinder van kromme ballen in een tijd dat niemand wist wat hij er mee aan moest. Die bijvoorkeur linksbinnen speelde in een (nog) uit vijf man bestaande aanvalslinie en het dientengevolge bestond om als eerste Nederlander in de historie voor de nationale eer te bedanken toen de zogeheten technische commissie hem als rechtsbuiten onder de wapenen riep. Abe Lenstra, een ontegenzeglijk brok Jeugdsentiment van velen. Hoe lang is het geleden dat de maandagkranten de foto publiceer den van een stuurs in een Friese sloot op zijn dobber turende Lenstra, genomen op een moment waarop Oranje interland voetbal bedreef? Hoe lang is het nu precies geleden, meneer Lenstra, dat u in de laatste minuut van Nederland- Oostenrijk de kans voor Oranje miste op de eindronden van de wereldkampioenschappen Alvorens 'us Abe' zoals 'n slechtst door Ad van Emmenes overleefde lichting sportjournalisten hem bracht aan het woord te laten, eerst Ernst Happel Jawel, de huidige trainer van FC Brugge even over dat moment: „Dat Lenstra die kans kreeg was mijn schuld. Lenstra, Rijvers, Wilkes, het zogenaamde gouden binnentrio dat samen meer dan honderd jaar oud was. Voetballen konden ze wel die mannen. Maar ze waren te lief, te netjes. In die wedstrijd bedacht ik ip 'n gegeven moment: jammer dat ze geen stropdassen dragen. Het zijn net heertjes. Ja, ik vatte het toen te gemakkelijk op. De concentratie gleed van me af. En toen ineens, stond Abe Lenstra alleen voor onze doelman Schmitt." Abe Lenstra op zijn beurt in het om zijn volksgerichten en puriteinse strengheid bekendstaande dorp Staphorst: „Ik herinner het me. Dat was in 1958. We moesten van Oostenrijk winnen om in Zweden te komen. Het stond 1—1 toen ik ongehinderd met de bal vanaf het middenveld kon komen. Wat er toen gebeurde, staat in mijn hersens gegrift als gebeurde het gisteren. Iedere keeper op de hele wereld komt in zo'n situatie zijn doel uit. Maar die vent bleef staan. Zonder een spoor van emotie te vertonen. Zelfs toen ik vlakbij hem was, bleef hij alleen maar naar me kijken. Ik denk dat ik daardoor in de war raakte. Ik kon niets anders doen dan de bal in zijn handen te schieten. Het bleef 1—1 en we gingen niet naar Zweden." Maar Nederland gaat dit Jaar naar München. Wat is volgens Abe Lenstra de belangrijkste oorzaak dat het veertig jaar heeft moeten duren voor Oranje sinds 19" weer aan de eindronden mag deelnemen? Hij: „Er zijn hele rissen oorzaken aan te wijzen. Medische begeleiding, alles wat er zich rondom het voetbal zelf afspeelt. Wij moesten zelf melen. Niemand, die zich ergens mee bemoeide. Het belangrijkste is, dacht ik, dat de clubs altijd een te grote vinger in de pap hebben gehad. Wanneer ik naar de kansen van Oranje kijk, ben ik ook lang zo optimistisch niet als veel anderen. Je kunt wel naar de prestaties van Ajax en Feyenoord wijzen, naar Nederland heeft zich op weg naar München in mijn ogen toch niet zo gepresenteerd als overal te lezen is. Wat scheelde het nou precies of België zou naar München zijn gegaan? Ik heb een land als Zweden zien spelen tegen West Duitsland. Allemaal sterke Jongens, die graag willen, die een taak goed uitvoeren. Stuk voor stuk sterk in de mandekking. Je zult van mij dan ook niet zondermeer horen dat Nederland in de .volgende ronde komt. Al gun ik het uiteraard een ieder. Laten we er het beste van hopen en in godsnaam niet te optimistisch zijn". München een helverlichte etalage Cruijff RIJEKA-ROTTERDAM Joegoslavië wordt weer voor vol aangezien. Een conclusie, die niet kan worden ontkoppeld aan de vraag: voor hoe' lang? Een vraag, die minder deprimerend is bedoeld als hij op het eerste gezicht lijkt. Want Joegoslavië wordt per traditie als het viswater van vooral Westeuropese voetbalclubs gezien. Als een fijn 'stekkie', waar de vis goed bijt. Sinds 1962 zwermen ze al uit. De voetballers uit het land van Tito. Tot in de verste uithoeken van Europa en daar buiten. Hun niet geringe voetbalcapaciteiten graag en gretig omzettend in (bij voorkeur) Ame rikaanse dollars. Het Westduitse voetbalgebeuren van volgende maand wordt dan ook door spelers van 'achter in de twin tig' gezien als een hel verlichte eta lage. Als een springplank. Als een gelegenheid bij uitstek om zich voor veel geld te verhuren. Door Ger Stolk vic, Lazar Radovic en Pa ja Sza- mardzic Joegoslaven die veel in de picture waren. Mladen Ramljak, Feyenoords huidige voorstopper, is daarvan een ander voorbeeld. Ajax' succesvolle oud-libero gelooft dat na München ophieuw hele rissen Joegoslaven de grens zullen passe ren. Opsommend: "Bajevic, Dragan Holcer (bijna zestigvoudig interna tional) en OFK Beograds Santrac zien het als een bekroning van hun carriere om na de wereldkampioen schappen als beloning het grote geld in het buitenland te gaan ver dienen." Hoewel Joegoslavië officieel geen betaalde spelers kent, ontvangen de spelers enkele tientallen duizenden mmguldens per Jaar. Sterspelers als Ter informatie: het is niet ieder- Drajic zelfs nog meer. Vasovic: in buitenlandse "Niettemin willen graag dienst te voetballen. Als minimum verdienen. Dat kan pas na hun i leeftijd wordt 28 jaar gehanteerd. De Joegoslavische Voetbal Bond vaardigde zelfs vorig Jaar het verbod jaar". De weg naar West-Duitsland is Joegoslavië geen gemakkelijke uit dat geen enkele speler tot en met geweest. Evenals Zweden had München 1974 mag 'emigreren.' In Nederland 1 beslissingswedstrijd nodig i Velibor Vaso- om zo ver te geraken. Nadat Spanje in Frankfurt geroutineerd opzij werd gedrukt, werd de verantwoor ding voor de volle honderd procent op de schouders van Miljabn Milja- vonic gelegd. Daarvoor maakten Ivic (Hajduk Split), Rebac (Velez Mos- tar), Boskov (Vojvodina) en ge noemde Miljanovic de dienst met zijn vieren uit. Teneinde zich optimaal te kunnen voorbereiden werd het competitie restant zelfs met twee wedstrijden per week afgewerkt. Vasovic: "Maar nu is het dan zoyer. Hajduk Split is kampioen. Idereen kan naar het trainingskamp". Favorieten. Vasovic noemt West Duitsland als nummer één. Maar ook Italië, Nederland en Joegoslavië. Lazar Radovic houdt het nog ster ker op Nederland. Hij: "Ik heb het jaren geleden, toen ik bij Xerxes kwam al gezegd. Jullie hebben zoveel voordelen ten opzichte van andere landen. Plenty speelvelden. Talent te over. Bovendien, de spelopvatting in Nederland is veel andere landen ver vooruit. In Holland wordt het zogenaamde totaalvoetbal gespeeld. Niet alleen bij Ajax of een Feye noord maar in feite overal. De speel wijze van Brazilië legt het mijns in ziens zeker af tegen het collectieve voetbal dat Nederland speelt. De helft van het elftal is verkocht, weet een ieder die in Joegoslavië iets van voetbal afweet. Sedert 1962 toen Italië in Chili verrassend vierdt werd achter Brazilië, Tsjechoslowa- kijje en Chili, is de uittocht aan de gang. Tóen heeften ze Jusufi, Mar- kovic, Jerkovic, Soskic en Secularec. Straks zijn het Holcer, Sur jak en Santrac. Vasovic: "Het is erg lo gische die uittocht. De Joegoslaaf is balvaardig, intelligent en professio neel. Bovendien kosten ze vergele ken met Hollanders, Duitsers en noem het maar op, niet al te veel. Het is vaak een beloning voor het feit dat de spelers het echte grote geld Jarenlang niet kunnen verdie- Nog iemand zoekt het na Mün chen buiten de landsgrens. Mil Jan Miljanic, coach van Rode Ster Bel grado. De man die er in grote trek ken verantwoordelijk voor was dat het gevreesde Liverpool op Europa Cup-niveau werd geveld. Miljanic wenste in de onderhandelingen met Real Madrid echter niet zover te gaan dat hij zich al contractueel bond. Joegoslavië, het viswater van West Europa. De Joegoslaven zullen er al les aan doen om in West-Duitsland de hoogte van hun salaris vast te stellen. Velibor Vasovic: "Nederland kan ver komen. Maar datzelfde geldt voor Joegoslavië." Velïbor Vasovic Lenstra, iemand van wie wordt beweerd, dat hij de voetballers uit zijn tijd kwalitatief beter vond dan de huidige generatie. Die de talenten van Johan Cruyff zelfs in twijfel zou durven te trekken. Hij: „Wat ik staande houd is dat de spelers in mijn tijd individueel net zo goed waren als de huidige lichting. Sinds ik geen club meer train ga ik 's zondags naar FC Twente, FC Groningen, Heerenveen of PEC. Ik denk dat het voetbal in zijn totaliteit wel beter is geworden, maar kom me er niet mee aan, dat wij individueel minder goed zouden hebben gevoetbald. Want dat bestrijd ik zondermeer. Ik heb trouwens nooit beweerd dat ik Johan Cruyff geen goede voetballer zou vinden. Onzin. Maar wat ik wel vind, is dat er overdreven wordt wat hem betreft Je kunt geen krant openslaan, geen sportuitzending op de Nederlandse televisie zien of de lof op Cruyff wordt in alle toonaarden gezongen. Cruijff, Barcelona of Barcelona is Cruijff, je hoort niet anders. Wat dat betreft schuilt daarin misschien toch een kern van waarheid. Maar in dat geval zeg ik: in het land der blinden is één koning. Want laten we eerlijk djri, het Spaanse voetbal stelt helemaal niets voor. Persoonlijk vind ik r.ok dat die Sotil met de Cruijff-ver- heerlijkin.g onrecht wordt aange daan. Want, let op, dat is natuurlijk wel een mannetjesputter". Abe Lenstra, al bij leven een legende Door de tijd ontkuifd. „Maar denk alsjeblieft niet dat ik Cruijff geen goeie voetballer vind. Het wordt alleen allemaal zo' overdreven voorgesteld

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15