tonn ontkent nieuw pionage- ehandaal Maarschalk Tito onvermoeibaar Prinses Anne is 20 miljoen waard Protestanten in Ulster verwerpen Iers compromis opman veiligheidsdienst in opspraak SACRE COEUR IN PARIJS BESCHADIGD BIJ AANSLAG RABIN VORMT REGERING VOOR ISRAEL WMELDING HOTEL VCAETANO tRKIEZING N NIXON GELDIG" Joegoslavië geeft president „onbeperkt mandaat SS01 Meisje (7) verkracht l£} 24 MEI 1974 BUITENLAND (Van onze correspondent) jjfl De chef van de Westduitse Binnenlandse Veilig- jienst, dr. Gunther Nollau, wil de rechter een publikatie iet tijdschrift „Capital" laten verbieden, waarin het heet e CIA Nollau van spionage voor Oost-Duitsland verdenkt, bewering is intussen door het ministerie van Binnen- j Zaken met klem ontkend. De hoofdredactie van „Capi- >egt dat het artikel is gebaseerd op een rapport van de fikaanse veiligheidsdienst CIA en dat de publikatie, on- de officiële ontkenning, op 30 mei gewoon doorgaat. Er is de regering kennelijk veel aan gelegen dit nieuwe gerucht over spio nage, en dan nog wel van een top man van de veiligheidsdienst, zo snel mogelijk de kop in te drukken. Op de middag van Hemelvaartsdag werd in allerlijl een persconferentie be legd, waarop de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Siegfried Fröhlich er op wees dat dr. Nollau dit jaar bij toerbeurt voorzitter is geworden van de speciale commissie van de NAVO, die de documenten moet beschermen van de hoogste. ..komisch" genoemde, graad van ge heimheid. „Dit zou zeker niet zijn gebeurd als enige verdenking tegen Nollau had bestaan", aldus Fröh lich. In 1950 is Nollau uit de toenma lige Russische bezettingszone ge vlucht. Bij zijn latere aanstelling is hij zeer uitvoerig op zijn anteceden ten onderzocht. De CIA heeft het Westduitse minis terie van Binnenlandse Zaken mee gedeeld dat er geen enkele verden king tegen enige medewerker van De Binnenl. Veiligheidsdienst be staat of bestaan heeft. De Ameri kaanse ambassade heeft ontkend dat er een rapport zou bestaan zoals door „Capital" bedoeld. De Amerikaan se regering heeft de Duitse ambas sadeur in Washington verklaard dat van het verhaal in „Capital" geen woord waar is". Dr. Nollau, die op het ogenblik voor een kuur in Beieren vertoeft, zal voor deze zaak niet naar zijn woonplaats Keulen terugkeren. Wel zal hij een eis in kort geding indie- ne om de publikatie tegen te hou den. Minister Maihofer van Binnen landse Zaken heeft van de regering alle volmachten gekregen gerechte- kon lijke stappen tegen het blad „Capi tal" te ondernemen. Secretaresse W ilson benoemd tot barones LONDEN Mevrouw Marcia j Williams, de privé-secretaresse j van premier Harold Wilson, is vandaag in de adelstand ver- i heven. Zij is tot baronesse voor i het leven benoemd en neemt i daarmee zitting in het Britse Hogerhuis. Mevrouw Williams is het mid delpunt van een politieke storm geweest, kort nadat de regering van Wilson aan het bewind kwam in maart. Mevouw Wil liams (42) is gedurende de laat ste 18 jaar privé-secretaresse van Wilson geweest en men ge looft dat zij voor hem zal blij ven werken. Wilson heeft in to taal twaalf personen in de adel stand verheven. Succes voor stakers: BELFAST LONDEN (Reuter, UPI) De Noordierse assemblee, 'n coalitie van gematigde proteetan- -ikatholieken die als 'n Op de voornaamste toegangswegen naar Belfast zijn geen barricaden meer, maar de straten in het pro testantse bolwerk in oost-Belfas* zijn parlement in Ulster fungeert, heeft nog steeds geblokkeerd. Na besloten uitvoering van het in het genaamde akkoord van Sunningdale vastgelegde plan tot vorming geheel Ierland uit te broken. bomaanslag zijn de treinverbindin gen tussen Belfast en de 16 km ver der gelegen kustplaats Bangor ver- de protestanten. provinciale assemblee die in 1977 of wordt het best gekarakteriseerd door 1978 gehouden zullen worden. Dit uitstel betekent een belangrij ke overwinning voor de militant. een opmerking van een protest an 5 huisvrouw, die men gevraagd had reactie op de gevolgen protestanten in Noord-Ierland. die de staking. "Natuurlijk lijden wij" met de door hen uitgeroepen staking de uitvoering van de overeenkomst van Sunningdale pogen te verhindp- "Maar ik geef er geen bliksem om als wij allemaal van honger om komen. Ik sterf liever dan dat ik on der de duim kom te zitten van het zuiden". De Britse troepen doen inmiddels alle mogelijke moeite om 'n comfron- PARIJS (AFP/DPA) Bij de aan lag die gistermorgen vroeg op de Sacré Coeur, de beroemde basiliek in de Parijse wijk Momtmartre is gepleegd, is een van de vijf kleine koepels zo zwaar beschadigd, dat hij vervangen zal moeten worden. Er zijn echter geen doden of gewon den gevallen. Mogelijk hebben poli tieke motieven een rol gespeeld bij Het Franse persbureau De Londense Daily Telegraph, weet in dit verband al te melden dat het plan tot vorming van een Raad voor geheel Ierland waarin de regeringen en parlementen van Ul ster en de Ierse Republiek verte- kunnen leiden AFP kreeg namelijk een anoniem elefoontje van iemand die zei spreken namens de groep "Help mening van vele Britse parlements leden nu in feite voorgoed van de baan is. Krachtens de overeenkomst van Sunningdale die in december van het vorig jaar getekend werd door de premiers van Engeland, Noord- Ierland en de Ierse Republiek, zou >r heel Ierland in eerste instantie moeten fungeren als een orgaan voor "overleg, coördinatie i zelf. dan helpt u God". De man las tUSSen communiqué voor waarin stel i Ierland. de ing wordt genomen tegen nachtsoverneming door de nieuw ^ranse president Giscard d'Estaing. irteb Honderden mensen stonden in Dublin langs de straat loaar- door gisteren de begrafenisstoet trok met de slachtoffers van een van de vele bomaanslagen. Huis ingestort Bij de instorting an een leegstaand pand in Ma- irid zijn woensdag volgens zeven personen gedood en verscheidene ge- gediood en verscheidene gew>wnd. De ctrid zijn woensdag zeven personen slachtoffers waren voorbijgangers die het gebouw passeerden toen het door ^a,n vorming van onbekende oorzaak in elkaar 1 TEL AVIV (UPI) Leiders van de In een later stadium zouden dan de Israëlische Arbeiderspartij en twee kleine partijen de onafhankelijke liberalen en de partij voor burger- ;bben een overeenkomst etekend tot vorming van een meer de huidige derhei dsregering. Deze zal op 61 van het parle- de 120 leden van het parlement kun- steunen. PAULO (AP) Tijdens het de voormalige Portugese Marcello Caetano kwam in (1 in de Braziliaanse stad Sao hij in ballingschap ver in anoniem telefoontje bin- de waarschuwing dat een iet hotel was geplaatst. doorzocht de hele omge- Caetano's kamer mai rdachts ontdekken. De heeft zich gisteren la- graferen. Hij zei echter tegen dat hij n'iet met hen ten in verband met „zijn De Braziliaanse regering verboden politieke verkla pte leggen. islenboiid VS: DNGTON (AFP) Een bond ffikaanse Juristen, het "Na- wyers Guild", heeft bij een rechtbank een eis ingediend identsverkiezingen van 1972 te verklaren en dientenge- «sident Nixon en vice-presi- d uit hun ambt te zetten, de 4.000 leden tellende bond rerkiezingen ongeldig omdat rbij een aantal strafbare en feiten heeft voorgedaan, ïvan de bond, die zegt fun- k veranderingen in het poli- economische stelsel voor te •Wdt gesteund door promi- oerikanen zoals de kinderarts Spock en organisaties als Wen tegen de oorlog in Zwarte Panterbewe- wn bond van landbouwar- Schip van kunststof In het Zweedse Karlskrona is het eerste geheel van kunststof vervaardigde bank oorlogsschip van stapel gelopen, 't schikking Schip, een mijnenveger, is bestemd voor de Zweedse marine. Volgens LONDEN Ian Ball, de 26-jari- ge Lende-naar die op 20 maart een vergeefse poging deed de Britse prinses Anne te ontvoeren, was van plan geweest haar naar Zilrich in Zwitserland te brengen, om vervol gens een losgeld van ongeveer 20 mil joen gulden te eisen van koningin Elisabeth II. de bouwers heeft deze bouwmetho- twee jaar lang voorbereid. Het los- de vele voordelen. Zo is het schip geld had hij willen bestemmen onkwetsbaar voor magnetische mij- de vindt geen roestvorming of sche patiënten in Groot-Brtttaronië. In 1967 werd Ball door een Londen se psychiater schizofreen verklaard Hij weigerde echter zich te laten op nemen. Hij kwam daarna voor een paar kleine vergrijpen drie keer in aanraking met de strafrechter. In 1972 vatte hij het plan op een "voor aanstaand persoon-" te ontvoeren. Op een vraag van de rechter, waarom hij prinses Ann had uitgeko zen, antwoordde Ball: "zij is het eni ge meisje in de koninklijke familie, en met haar zou het het gemakke lijkst zijn geweest". Ball had die ontvoeringspo-ging tot in de kleinste details voorbereid. In zijn auto, waarin hij de prinses naar erbetering van de psychiatri- het Londense vliegveld Heathrow had willen brengen, bevonden zich behalve twee pistolen en patronen een aantal handboeien. v taken van de Noordierse regeringS' departementen overgenomen moeten worden door een raad van ministers rechten hebben en een adviserend parlement, be staande uit leden v: Noordierse assemblee ment van de Ierse Republiek. De raad van ministers zou uiteinde lijk als hoogste uitvoerende macht heel Ierland moeten fungeren raari oor geheel Ierland is nu in de ijs kast gezet op het onderdeel na dat voorziet in overleg tussen Ulster en de Ierse Republiek over weinig in grijpende onderwerpen zoals het toe risme. de visserij en het bosbeheer De protestantse extremisten in noord-Ierland hebben zich verzet tegen de uitvoering plan. Ze zien er een poging in om Ulster te laten regeren door het rooms-katholöeke Dublin. De militante arbeidersraad voor Ul ster die de staking heeft uitgeroepen Behalve haar polsen had hij ook heeft inmiddels al laten weten dat benen van de prinses willen hij niet akkoord gaat met het com promis en dat hij zijn Kandidaat-premier, Yitzhak Rabin, zal vandaag verslag uitbrengen aan president Katzir en meedelen dat hij bereid is een kabinet te vormen dat de interim-regering van premier Gol- da Meir zal opvolgen. Volgens partijkringen bestaat er nog een verschil van mening over de vraag wie Dajan als minister van De- fensie zal opvolgen: vice-premier YI- alti]d gal Allon of de minister van Voorlich- r. ttog sjimon Peres. boeien met behulp van twee kaar gevlochten handboeien. In de dan zal opgeven als de brief die hij bestemd had voor de komst van Sunningdale Britse vorstin stond: „Uw dochter heel wordt opgezegd e is ontvoerd. Hierna volgen de dities voor haar vrijlating: geld van 20 miljoen gulden in biljet- haar ge er in ae e verkie- Balkon Ingestort Een-en-twin tig personen zijn in Sona, in de In diase staat Haryana, omgekomen toen het balkon van een huis waar op zij op een bruidspaar wachtten instortte. Vijftig personen werden wie tien ernstig. herfst van dit jaar zingen worden gehouden provinciaal parlement. De staking Ball, die door een Londense recht- onbepaalde tijd ter be an de regering is gesteld volgens psychiaters is hij schizo freen had zijn ontvoeringspoging vijf pond (ongeveer dertig gaat door, aldus de verfegenwoordi- gulden), die ongemerkt dienen te zijn en geen opeenvolgende nummering mogen hebben. Het geld moet verpakt worden in gers van de arbeidersraad. De staking duurt nu al negen da gen. Groepen met knuppels en ket tingen gewapende militante protes tanten hebben de meeste pompsta- misdaad niet zal worden vervolgd, tekort i onthef- woordvoerder van de elektriciteitscen- t 191 in si 'dKoendck, woordvoerder BELGRADO Avond aan avond, nu al wekenlang, para deren reeksen jonge mensen over de schermen van miljoenen televisiekijkers in Joegoslavië. Een soldaat met een staf, een meisje met een boeket rozen en tientallen mensen met vaandels en vlaggen. Het is een van de lente-plechtigheden in Joego slavië, de jaarlijkse Tito-uitzending die leidt naar de ver jaardag van de president op 25 mei. Juichende menigten, een feestelijke bijeenkomst met toespraken door vooraanstaande politici, massaal gezang en leuzen met „Wij zijn van Tito, hij is van ons" vórmen het decor, terwijl de bloemrijke staf van hand tot hand gaat. De vreugde heeft dit jaar echter gouden penning te zullen uitgeven. kabinet (premier Bijedic, Buiten landse Zaken Minic en Defensie Ljubicic) werden herkozen, hetgeen als een verdere aanwijzing wordt uit gelegd dat de continuïteit zal wor- worden gewaarborgd. Morgen viert maarschalk Tito zijn verjaardag op wat officieel is be stempeld als de „nationale jeugd- dag". Het hoogtepunt van de feeste lijkheden vindt plaats in een stadion van Belgrado, volgepakt met jonge mensen, als een atleet komt binnen lopen en de staf persoonlijk aan Tito zal overhandigen. Politiek gezien kan deze dag echter worden beschouwd als een intermezzo in de ontwikkelin- i speciale hoogte bereikt. Na 30 jaar Het eerste eerbetoon, die herverkie- gen. de leidsels van de staat munistisohe partij in handen te heb- zei dinsdag niet te ben gehad is president Tito reeds tot een Amerikaan- staatshoofd herkozen en wordt hij zal zijn die de moed zal binnenkort tot partijvoorzitter her verkiezingen ongeldig te kozen, beide funkties met „onbeperkt mandaat", zoals het officieel heet. Daarnaast viert hij zijn 82ste ver jaardag. Op de oude Turkse markt van Bel grado, de Zeleni Venae, is een onder nemend verkoper van ikonen kenne lijk bezig uit de stemming munt te slaan. Aan de rechterzijde van zijn stalletje biedt hij Servisch-orthodoxe macht legt in de handen en roomska/tholieke heiligenbeelden, arbeiders, aan de linkerzijde foto's van prest dent Tito in verschillende afbeeldin- in arrest De 38-jarige gen. Nauewlijks een winkel, restau- "-;che beweging aangehou. lerband met de ontvoering - intussen vrijgelaten Spaan- 65 recteur Balthazar Sua- jffrestante zijn vier man- li drie vrouwen. «tq zing tot staatshoofd „met onbeperkt maanidaat", is hem reeds bewezen op 16 mei door het federale parlement (met algemene stemmen). Na de stemming werden in Belgrado en in de hoofdsteden van de vijf republie ken saluutschoten afgevuurd. Het fe derale parlement was de dag tevoren in zijn nieuwe samenstelling in eer ste zïbting bijeengeweest. Het heeft een diepgaande modernisering onder gaan op basis van de nieuwe grond wet die in februari van kracht werd politieke en economische gewone L lSif-* dorpspastoor Agostino rant, kantoor of klaslokaal in het vaardigden zijn arbeidende mannen 1 Is gisteren in Carini bij land herbergt geen portret gearresteerd in verband Elke stad heeft haar Maarschalk ontvoering van de rijke in- hit Palermo, Luciano Cas- priester is beschuldigd van öj-og tot en medewerking aan '-ing. Cassina werd op 16 Dinat" s 1972 door vier gewapende IP0® mpetro^Q>-, nn 7 fc_ Tito-straat. Partizanenliederen waar in gewag wordt gemaakt van zijn le gendarisch Leiderschap tijdens de die voor het eerst hun opwachting maken. Het gaat om meer dan 100 arbeiders, ongeveer een derde van het totaal aantal af gevaardigden. In theorie zal een Tweede Wereldoorlog staan voor alle beider de ene dag werken en de i 3 in vrijheid gesteld. op 7 fe- maand hebben de Bor-mijnen in het kreeg Joegoslavië een nieuw kabinet. zuiden van Servië aangekondigd een De belangrijkste leden van het oude twee aifbetten. Het zwaartepunt van de herkneding van Joegoslavië valt volgende week met het tiende partijcongres van de Communistische Liga (van 27 tot 30 mei). In eerste instantie wordt Tito dan herkozen tot partijvoorzit ter. eveneens „met onbeperkt man daat". Van groter belang zijn echter de veranderingen die door het con gres zullen worden aangebracht aan het „gezicht" van de Liga. Hoewel Tito zijn essentiële verlan gens waarschijnlijk nooit duidelijk aan de openbaarheid zal prijsgeven, meent men dat de wijzigingen van de maarschalk uiteindelijk bedoeld zijn als een strijd tegen „het verval" van de partij ten koste van de staats- en regeringsinstellingen. Het Joego slavische staatshoofd wil kennelijk een versterking van een van de twee centrale elementen die zijn land telt: de partij en het leger. Tijdens de lan ge jaren dat hij aan de macht is heeft hij niet de zorgelijke gedachte kunnen uitbannen dat Joegoslavië zes republieken en twee autonome gebieden kent, drie godsdiensten en Maarschalk Josip Broa Tito 82 jaar wordt Joegoslavië, die morgen gewond, Heilig jaar Paus Paulus VI heeft gisteren in een bulle waarin 1975 wordt uitgeroepen tot heilig laar. de regeringen van alle landen gevraagd amnestie te verlenen aan gevangenen en speciaal politieke gevangenen. De bulle, welke de ti tel draagt "Vernieuwing en verzoe ning", noemt geen namen maar volgens Vatikaanse zegslieden is boodschap in de eerste plaats be doeld voor rooms-katholieke landen. Arabische hulp Saoedi-Arabië heeft zes miljoen dollar geschonken als hulp voor de slachtoffers van de recente Israëlische luchtaanvallen en beschietingen op zuidelijk Liba- Verdronken Toen hij oezig was een veerboot op te rijden is woens dag een chauffeur met zijn bus in de rivier de Ganges terechtgeko men. Er bevonden zich ongeveer 60 personen in de bus die op weg was naar Calcutta, en van hen konden slechts een paar zwemmend aan de bant komen. OUDE PEKELA (ANP) Woens dagavond is in Oude Pekela het ze venjarig meisje L. Trenning bewus teloos, geheel ontkleed en hevig bloe dend aangetroffen in bosjes bij het zwembad in haar woonplaats. Het meisje is volgens de politie door een onbekende jongeman, die haar bij het bad heeft aangesproken, in de bosjes verkracht. Zij is overgebracht naar een ziekenhuis in Winschoten. ">e dader is nog voortvluchtig. „Het meisje was woensdagmiddag half zes voor zwemles naar het zwembad gegaan. Toen zij niet tijdig terugkwam waarschuwden haar ou ders de politie, die meteen een zoek- aktie op touw zette. Zij werd een uur later gevonden door een over buurman. Het meisje vertelde later, dat de dader haar steeds de keel dichtkneep, als er iemand voorbij kwam. Zo ook toen haar vader passeerde. Het meisje maakte het gistermiddag redelijk. De 20-jarige arbeider M.V. uit Win schoten heeft volgens de politie in Oude Pekela bekend het meisje bij het zwembad in die plaats te hebben aangerand. De man is gisteravond in zyn woning aangehouden. Hij zal vol gende week worden voorgeleid aan de officier van Justitie in Groningen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9