inorme olievlek evuilt stranden Lijsttrekker Nederlandse Volks Unie aangehouden ÏAUDE WAS STORM IN GLAS WATER Evacuatie Dennendal opnieuw overwogen an Scheveningen tot Noordwijk TRESLONG |pin't pannetje specialiteiten Opties,diners,enz. Uit in de Randstad Drukte dan op bij NS groter de autowegen 0 24 MEI 1974 llfcliMilT.lil' TWIJK/NOORDWIJK/WASSENAAR/SC HEVENINGEN Een grote hoeveelheid olie is en op het strand tussen Scheveningen en Noordwijk aangespoeld. Bij laag water gaf dit op ge plaatsen een vervuild strand van vijf en op sommige plaatsen van vijftien meter sseiiaar en het zuidelijk ge- iïU het Noordwijkse strand vervuiling het ergst. Daar m dikke, grauwbruine olie de anders ook niet geheel svuiling ontblote Noordzee. gistermorgen meldde jssenaarse strandexploitant reeds een dikke olielaag op d voor zijn paviljoen, half elf en half één is men jnaar met een speciale zand- bezig geweest met het ssenaarse strandtenten toen voor een groot deel ver- opkomende water shter opnieuw een grote hoe- bruine drab naar het Was- strand. Zwemmen in zee a vier uur gistermiddag nog volstrekt onmogelijk. De Wassenaar- se reddingsbrigade en - strandpolitie hielden er een vrijwel geheel recrea tieve dag aan over. "We hadden vrij wel geen vuil meer op het strand. Er lag zelfs geen stok meer," verzuchtte de dienstdoende agent in de houten politiepost. "Het zal de recreatie wel een flinke klap geven." Het Katwijkse strand en het ge deelte voor de Noordwijkse hotels bleven van de ernstigste vervuiling gevrijwaard. In het Katwijkse poli- de smeerboel. Voor tiebureau zaten adjunct-directeur Qraaguw vlle gastheer: HILLEGOM feeresteinstraat 8 ït van de Bollenstreek tel. 02520-15347 regelmatig wisselende «Stekende verzorging van taag tolder menusuggesties! lisinga (CH): ere mensen iscrimineerd CHT Volgens de CHU- ider Kruisinga wordt de mens binnen onze samenle- dlscrimineerd. Een vergelij- op de algemene ledenver- Kamer een motie tegen voortzetting Het bestuur vindt dat de gebeurte- specialiteitenrestaurant van het DfiKVANDEN BROEK- CONCERN THUIS-UITHOOR Na/dAMSTEL XRCK DIRCKZ-A'DAM/WEST (RCK DIRCKZ-A'DAM/NOORO openbare werken De Ruiter en wachtcommandant .J van Nieuwen- huizen kennelijk te overleggen over eventueel te nemen maatregelen. "Ik heb al wat aannemers die zo'n schuiver bezitten gebeld", meldde De Ruiter, "Wanneer de troep hier op het strand komt kunnen ze direct beginnen. Wat er nu ligt is nauwe lijks meer dan normaal." Rond twee uur hadden de beide heren een in spectietocht per Jeep langs het Kat wijkse gedeelte van de Noordzee-wa- terlijn gemaakt. Het Katwijkse strand toonde weinig meer dan en kele dunne zwarte lijntjes. Noordwijkse strandexploitanten had den de door hen gepachte strand den voor zo ver nodig met een blad- hark bewerkt. Er woei gisteren en eergisteren een noordwester wind. die de olie juist in de "kom" van de kustlijn deed afzet ten. De aangespoelde olie is niet uitslui tend afgewerkte stookolie, zoals meestal het geval is wanneer er olie van een schip overboord wordt gezet. Dat wist men gisteren bij de Wasse- naarse politie te vertellen. Een LEIDEN Op grond 'groot) gedeelte van de olie is onge bruikt, getuige het feit dat de zeer dikke drab ook stank gaf. Een dag eerder had een vliegtuig van het Ma rine Vliegkamp Valkenburg olievlek ken waargenomen. De diverse kust- gemeenten waren ervan in kennis gesteld. In Noordwijk en Katwijk wordt gro te hoeveelheden olie, die aanspoelen, steeds van het strand geschept en per vrachtwagen afgevoerd. In Was senaar daarentegen „begraaft" men de olie. In Katwijk vindt men dat een minder goede methode, om dat de olie vroeg of laat dan toch in het zand aan de oppervlakte komt. dat de*VVV in Leiden en omstreken kleine duizend verkiezingspamflet- ook vele werkzaamheden voor de Leidse Universiteit verricht, heeft de universiteit de Leidse VW voor een maal een subsidie k fonds perdu verleend ten bedrage van vijfender tighonderd gulden. Wegens discriminatie Rijksgenoten De Haagse politie heeft woensdagavond de 45-jarige boek- verklaarde het discriminatie in zijn houder Joop Glimmerveen, lijsttrekker voor de Haagse ge- [^e®st bi^zondere vind!n; meenteraad van de Nederlandse Volks Unie, aangehouden. Hij rect cont^opg^omen PrS minis"- wordt verdacht van het overtreden van de artikelen in het wet- ter Van Aegt van Justitie en me<t de boek die discriminatie verbieden. De arrestatie geschiedde op Haagse hoofdofficier van Justitie mr last van het ministerie van Justitie, nadat de gevolmachtigd A- w- Rostogh- Het openbaar minister van Suriname, de heer W. F. van Eer, een klacht tegen de Nederlandse Volks Unie had ingediend. Bij zijn aanhouding werden nog dezelfde nacht, nadat proces verbaal tegen hem was opgemaakt, ten in beslag genomen. Op deze weer in vrijheid gesteld, pamfletten kwamen kreten voor als Bijzonder geschokt door de in- "Help mee onze stad te bevrijden houd van het pamflet toonde zich .an de plaag' van Surinamers en woensdagavond de burgemeester Antillianen" en "Den Haag moet van Den Haag, mr. Marijnen. Hij blank en veilig blijven". De man is noemde de inhoud misdadig en DEN HAAG De commissie-Langemeijer heeft tegenover verantwoorde A overlegprocedures", al- de werkgroep Nieuw Dennendal gesuggereerd, dat zij zich nu J"~ I '""1 weer gaat bezighouden met het eerste deel van haar opdracht: het voorbereiden en uitvoeren van de ontruiming van een aan tal paviljoens van Dennendal in Den Dolder. Dit heeft de heer P. woensdag gezegd op een rentie van de werkgroep leiding van het besluit vj het bestaan van de oude- missie-Langemeijer, de poging van de Jongeren leidt vol- tot de constatering dat er van grote onrechtvaardig- misstanden in onze om en met de oudere mens. i van discriminatie noem- ongezond. Kruisinga zei dit staken om tot een van Dennendal gescheiden nieuwe inrichting Nieuw Dennendal te komen. Een van de argumenten die de commissie tegen de werkgroep heeft genoemd, is de verwachting, dat vol gende week dinsdag in de Tweede Reckman missie bij de Nieuw Dennendal-aan- persconfe- hangers in Den Dolder. De heer naar aan- Reckman: "Eerst noemt de commis- n de com- sie de splitsing op politieke en juri dische gronden niet mogelijk, om vervolgens Nieuw Dennendal de schuld te geven". Het bestuur van de Partij van de Arbeid meent dat de gebeurtenissen stuur van de PvdA rondom Dennendal hebben aange- roep op de regering toond dat de vernieuwing in de gees telijke gezondheidszorg in gevaar is. deze vergadering werd opvolger van oud-staatssecre- fèamp gekozen tot voorzitter vereniging. H-leider meende dat een schande is dat tanent niemand zit die 65 ouder is. van het overleg met Nieuw Dennen dal zal worden ingediend, die een krappe meerderheid zou halen. Met name gezien de houding van KVP en ARP bij het laatste Dennendal- debat, zet de werkgroep daar vraag tekens bij. nissen niet op zichzelf staan, maar tevens een negatieve invloed zullen hebben op vernieuwingspogingen el ders in het land. Hoewel aan vele kanten fouten zijn gemaakt, het bestuur Een ander motief is, dat het bestuur stichting verantwoordelijk op de eerste plaats Arntszstichting geformeerde moet de Willem Arntzs- worden, terwijl er voor het perso neelsbeleid ook een nieuwe procedu re zou moeten komen. In het licht daarvan zullen alle ontslagen en buitendienststellingen opnieuw over- schuld ligt evenwel volgens de com- beheerder oefent zijn taak uit zonder wogen moeten worden. het van de Willem Arntszstichting Nieuw Dennendal niet onder zijn Ju ridische paraplu wil huidige situatie. "Stelselmatig is on voldoende ruimte gegeven aan een deskundige conflictoplossing. Ook Haag De in marine-krln- ontsteltenis gesignaleerde ■affaire" waarvoor op 25 no- Torig jaar te Curasao de 47- atenant ter zee Von E. als Q de marine-bevoorradings- van het centrale marinema- ;P de Nederlandse Antillen in is gesloten, ontpopt zich ter van de zeekrijgsraad te Den een storm in een glas wa- fcazynchef blijkt met overtre- allerlei voorschriften een iformele uitverkoop van af- marinemateriaal te hebben Ea, maar niet ten eigen bate. mijn magazijn vierkant in interen bij de komende HAAG De PvdA-tweede den Koning en Van hllen dat deelnemers aan t fcmen geen maand meer a te wachten op de uitslag In vragen aan minister Genade (Onderwijs) neggen de lange tijd van onzeker- de kandidaten verkort arden. Zij wijzen erop dat agen van de VWO- en Ha- *üs belangrijk sneller los Inspectie", legt de verdachte uit, "en toen de koper me in de steek liet heb ik zelf getracht het geld alsnog voor de marine binnen te halen. Dat is uit de hand gelopen". Van de afschrikwekkend lange dagvaarding blijven na een urenlang verhoor van de verdachte slechts twee punten overeind. De man die er aanvankelijk van was verdacht dat hij zich vele dui zenden guldens had toegeëigend uit clandestiene verkopen van marine- materiaal, heeft kennelijk alleen maar tweehonderd gulden Ingepikt uit de opbrengst van een partij on geregeld, waarin zich twee wasma chines bevonden die zijn persoonlij ke eigendom waren De partij bevatte ook een aantal oude marine-wasmachines. De op brengst per machine is niet geno teerd Waarschijnlijk deden zij per stuk niet meer dan gemiddeld veertig gulden, maar de magazijnchef meen de dat zijn eigen wasmachines elk honderd gulden waard waren. Dus haalde hij tweehonderd gulden uit de pot. Verduistering? De fiscaal bij de zeekrijgsraad mr. H A. van Ee noemt het verduiste ring in dienstbetrekking, met ge bruikmaking van een aan de ver dachte door diens ambt geschonken gelegenheid. Het tweede door de fis caal bewezen verklaarde punt betreft valsheid in geschrifte. De verdachte bekent dat hij in 1972 een collega heeft bevoordeeld door hem op diens verzoek de tip te geven dat de hoogste inschrijving voor een partijtje afgekeurd mate riaal vijfenzeventig gulden bedroeg. De collega deed toen gauw alsnog een ondergeschoven bod van zesen zeventig gulden, waardoor de partij aan hem werd gegund. Inderdaad duidelijk een kwestie van doorgestoken kaart, die door de verdachte in diens proces-verbaal van de verkoop werd weggemoffeld. Hij zelf werd er geen cent wijzer van. De Staat der Nederlanden "verdien de" een gulden. En de echte hoogste inschrijver zag het partijtje aanzijn neus voorbijgaan. Alle andere verdenkingen worden ter zitting tot voldoening van de fis caal opgehelderd en resulteren in even zo vele eisen tot vrijspraak. Van forse verduisteringen is abso luut niets gebleken, concludeert de fiscaal; er zijn alleen maar wat on regelmatigheden gepleegd waarvan de verdachte zelf weinig voordeel liad. dus het PvdA-bestuur. Het bestuur van de PvdA heeft bewondering voor de creatieve wijze waarop de werk groep Nieuw Dennendal-bestuur en ook de commissie-Langemeijer tel kens getracht hebben de impasse te doorbreken. Maar de huidige wette- ïyke bepalingen en bestuurlijke struc- me" Kloeke secretaris van de kies- nisterie was echter al op de hoogte en had reeds opdracht gegeven tot het maken van een proces verbaal. Tijdens het verhoor zou de lijst trekker volgens de Haagse politie gezegd hebben, dat hij meent geen strafbaar feit te hebben begaan. Voorts weigerde hij de namen te noemen vam degenen die hebben ge holpen met het vervaardigen of verspreiden van de pamfletten. De meeste pamfletten zijn de afgelo pen dagen in de nachtelijke uren huis aan huis rondgebracht. Mr. Marijnen heeft zowel aan de gevolmachtigd minister van Suri name als van de Nederlandse An tillen een brief gestuurd, waarin hij zijn verontwaardiging uitspreekt en laat weten dat er stappen tegen de Nederlandse Volks Unie zijn on dernomen. De Haagse officier van Justitie mr. R. A. Schimmel overweegt de partij strafrechterlijk te vervolgen. Bü de officier van Justitie is inmid dels ook een klacht binnengeko men van de Surinaamse vereniging Srenan in Rotterdam. De boekhouder is de enige kandi daat op de lijst van de NVU voor de Haagse gemeenteraadsverkie zingen. Mr. dr. W. K. J. J. van Om- raad meent dat deze strafrech- telijke actie geen enkel gevolg kan die door alle partijen wenselijk hebben voor de kandidatuur van Glimmerveen. Hij zei. dat het uit democratisch oogpunt een goede zaak is dat een strafklacht geen gevolg heeft voor de kandidatuur, want dat dit een zaak is waar de kiezer zich over dient uit te spre- worden geacht. Mede in dit verband doet het be dringend be- alle overige bevoegde instanties om op korte termijn met voorstellen te komen die ken. het voortbestaan garanderen van de De enige naamgenoot van Glim- nieuwe uitgangspunten en metho- merveen die in het Haagse tele- den die met de naam van Nieuw foonboek voorkomt, liet woensdag Dennendal verbonden zijn. Het via een advertentie in de Haagsche PvdA-bestuur vindt dat snel een Courant weten dat hij in geen en- nieuw bestuur van de Willem kele relatie tot de lijsttrekker staat AMSTERDAM Concertgebouw: 24 mei (nachtvoorstelling), 24.00 uur, concert John May all. Shaffytheater: 25 mei, "Tombola", liedjesgrabbelton, Tom de Graaf (6—12 jaar)25, 28, 29 en 30 mei, 20.30 uur, "Funhouse Classics"; 25 en 30 mei, 20.30 uur "Waste of time"; 25. 28. 29 en 30 mei, 20.30 uur, "Tocht over het Bodenmeer", toneelgroep Baal; 25 mei (nachtvoorstelling) 24.00 u., "The pin-ball show", tryout; 28 en 29 mei, 20.30 uur, muzikaal programma rond Charlotte Rom- merts, eindexamenproject van de Theaterschool; 28 mei, 22.00 uur, Restitentie Orkest; 29 mei. Boy Edgar Sound; 30 mei 22.00 uur, Dixie. Stadsschouwburg: 25 en 26 mei, toneelgroep Globe met "Een bruid in de morgen"; 26 mei, 13.00 uur. Nederlandse Operastichting met "Ariadne auf Naxos"; 27 en 29 mei, 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met "Ariadne auf Naxo6": 28 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie: 30 mei. 20.15 uur. "Het Zwanenmeer". Natio naal Ballet. Klein Bellevue: maand mei, (behalve ma. en di.), 20.30 uur, Jan Blazer's kabaret. m.m.v. Joke Bruys, Richard Ross, kwartet Piet Daalhuizen: 24 en 25 mei, 23.30 uur, Late Night Jazz. Theater Carré: 25 mei. 20.15 uur. "Mistero Buffo". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 25 en 30 mei. 20.15 uur. het Amsterdams Publiekstheater met "De Hollandse ronselaar", van George Farquhar; 28 en 29 mei. 20.15 uur. toneelgroep Centrum met "Alpha Bèta", van E. A. Whitehead. Hofpleintheater: 25 en 26 mei, 20.15 uur, "Beschaafd amusement", kabaret Ivo de Wijs. Luxortheater: 25. 28, 29 en 30 mei. "One man show", Toon Hermans. De Doelen: 25 mei, 20.15 uur, Orgelconcert door Nicolas Kynaston, werken van o.a. Bach, Mozart en Duruflé; 29 mei, 12.45 uur. Koffieconcert door cellist Michel Roche en de pianist Wim Serlie. Piccolo Theater: 26 mei, 13.00 en 15.15 uur. Kindertheater Wiedus met die jeugdmusical "Wiedus niet alle vogels vliegen". 28, 29 en 30 mei, De Nieuwe Komedie met "2x Brecht" („De uitzondering op de regel" en "Dansen") Sportpaleis Ahoy: 25 mei. 20.00 uur. popconcert. Emerson Lake Palmer. De Lantaren: 26 mei, 14.30 uur, Hinderik die Groot met zijn poppen spel "En nu naar bed. Bombazijn". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 25 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Potverteren", blijspel van Eugène Lalbiche: 26 en 30 mei, Haag se Comedie met "Barbaren", van Maksim Gorki; 27 mei, toneel groep Theater met "Nina", van André Roussin; 28 mei, 20.15 uur, Publiekstheater met "Droom van een midzomernacht", van William Shakespeare; 29 mei, 20.15 uur, blijspel "Slippers", van Alan Ayckboum, met Willeke Alberti. Jeroen Krabbé, Mary Dresselhuys en Guus Hermus. HOT Theater: 25 en 26 mei, 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "Macbett", van Ionesco. 29 mei, 20.30, Residentie Orkest, o.l.v. David Porcelijn, m.m.v. Roswitha Trexler, sopraan. 30 mei 20.30 uur, toneelgroep De Appel in samenwerking met het Ne derlands Blazersensemble met "Het verhaal van de soldaat" en „De Nachtegaal". Circustheater: 25, 26, 27, 28 en 29 mei, 20.15 uur. Bram Vermeulen en Freek de Jonge. "Neerlandse Hoop Express". Congresgebouw: 27 mei, 20.15 uur, zangrecital door Pavel Gerdjikov. werken van o.a. Brahms en Schubert. Diligentia: 25, 28, 29 en 30 mei, 20.15 uur. Gerard Cox en Frans Halsema met "Wat je zegt ben je zelf"; 26 mei, 14.30 uur, Ri chard Sher, cello, m.m.v. Daniel Sher, piano. Theater in de Steeg: 25 met, 21.00 uur Old Movie Club, "Baron van Münchhausen", van Karl Zeman; 26 met, 20.30 uur, Blues met Theo v. d. Graaff en Tom van Bergeijk en de 'Tuesday". Openluchttheater Zuiderpark: 29 mei, 14.00 uur, Limburgs Jeugd toneel met "De dolle avonturen van Tijl Uilenspiegel". dat hij zich distantieert discriminerende politiek. De man, eigenaar van een aantal banket bakkerijen in Den Haag, was voort durend bedreigd door Surinamers en Antillianen die hem voor de lijst trekker aanzagen. druk geweest. Reeds voor negen uur stroomden de reizigers naar de sta tions. Met name de lijnen van de randstad naar het noorden en oosten waren overvol in beide richtin gen. Ook de dienst EindhovenAm sterdam en de stoptrein over de Ve- luwe tussen Amersfoort en Zwolle, waren in beide richtingen bijzonder druk. Hetzelfde was het geval met *t grensverkeer tussen Roosendaal en Antwerpen en de lijn Amsterdam- Alkmaar. Voor treinen naar de kust bleek slechts geringe belangstelling. In een geval, op het station Gouda, moesten reizigers op het perron ach terblijven. De trein Den Haag—En schede was eivol. De achterblijvers kondien met moeite im de trein Rot terdamTwente, die een extra stop in Gouda maakte, een krap plaats je vinden. Om al deze drukte op te vangen heeft men bij de NS diverse treinen met extra treindelen ver sterkt. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen is deze grote reizigerstoeloop tegen de verwach tingen in. Het treinverkeer gisteravond is gezien de grote drukte van de och tend relatief rustig geweest, "bin der druk dan de' gewone zondag avond". aldus een NS-woordvoerder. Hy concludeerde dat de reizigers verspreid terugkeer-. Een extra reizigersaanbod gister avond van Rotterdam naar het noor den en oosten van het land kon door versterking van twee treinen worden opgevangen. Afgezien van de belangstelling voor de treinen als vervoermiddel bleek ook de interesse voor de trein als museumstuk bijzonder groot. In de loop van de middag had op deze he melvaartsdag het spoorwegmuseum in Utrecht al meer dan 3000 bezoe kers geregistreerd. Ook op de Nederlandse wegen is het behoorlijk druk geweest. Op een aantal rijkswegen hebben kilome ters lange files gestaan. Maar vol gens de rijkspolitie is het toch wat minder druk geweest dan ver wacht, hetgeen te wijten is aan het buiige weer. Op rijksweg 12 tussen Gouda en Utrecht heeft in de richting Utrecht de hele morgen een kilometers lange file gestaan, die het gevolg was van een aantal kleine kettingbotsingen. Gistermiddag stond er nog slechts een file op de weg RotterdamBre da in de richting van Breda. Aan de grensposten kwamen gister morgen nogal wat buitenlandse auto's ons land binnen, maar tegen half elf was daar geen sprake meer van.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7