k ben als een lax Ha v elaar razende de gaan lezen' Jonge Bols Aaf Bouber overleden C(jy) vandaag ...en gisteren [[^^MQ9tmnrna] penarioschrijver Gerard Soeteman: DitisNeeriands zachtsteborrel Astronaut naar Australië bezocht vliegclub DUITSE TV TV morgen] s JDEN/DEN HAAG Gerard Soeteman i een man die steeds meer op filmaffiches tegenkomt. Hij is de scenario- ■er van succesfilms als 'Wat zien ik' en 'Turks Fruit' en Jan 'Keetje Tippel', Paul Verhoevens nieuwste film, die deze zomer zal worden opgenomen. Gerard Soeteman is tsnauw betrokken geweest bij de befaamde televisieserie is', die zowel oud als jong tijdenlang aan de kijkbuis ge le iterd heeft gehouden. Zijn naam is onlangs nog genoemd in frantebericht, waarin melding werd gemaakt van de ver- agvan Multatuli's roman 'Max Havelaar' door Fons Rade- Het scenario van deze Nederlands-Indonesische co- ttie is eveneens van de hand van Gerard Soeteman, die geval echter samen moet werken met de Indonesische fioschrijver Dharmaja Sarjana. scenarioschrijver is neeste bioscoopbezoekers vol- onbekend. Om op de vraag vak nu precies inhoudt ant- ie kunnen geven heeft Gerard in. een in Leiden afgestu- V( verlandicus. zich laten verlei- BLEMEN Door Bert Koekebakker en Pieter C. Rosier scenarioschrijver, zo legt Ge- teman uit, zet een soort op papier waar de filmregis moet werken. Het gaat in dus niet om een echte k', omdat de regisseur het werkplan van de sce- i brijver kan afwijken. Er kan r een verschil in interpreta ftaan, wanneer de regisseur de filmopnamen wordt gecon- rd met de acteurs, de loka- licht en andere technische scenarioschrijver", zegt Soe- „is iemand die ideeën aan- Toor de regisseur. Hij zal ook proberen die ideeën gestalte krijgen, indien hij er van ia ;d is, dat bepaalde ideeën i zijn voor het verloop van „Dan gooit de scena- het boek onmiddellijk zijn maar heel weinig verfilm baar, boek bijvoorbeeld over de on- de Titanic is. financieel onmogelijk in een Nederlandse te zetten. Bij „Keetje Tip- de ontwikkeling in het boek iwkeurig gevolgd. In „Keetje rit ook een ontwikkeling in Neeltje Doff beschrijft haar re ervaringen als paupers- de sloppen en stegen van het dam rond 1860. Ze eindigt als duw van in de veertig, eeuwwisseling zi t daarin. Dit Rggelaten omdat anders de te lang zou zijn geworden. Sen zijn er in Nederland wei- te vinden, die die rol kunnen spelen, nog geheel af- van de technische problemen, met zich mee zou brengen, oen de periode in haar leven - tussen haar achttiende en ijfentwintigste jaar. Dus die waarin ze van misbruikt ar- ünd opklimt tot een gerespec- d van de maatschappij. Die ig hebben Paul en ik uitein- unen genomen, op grond van ital belangrijke visuele scè- #n gegeven ogenblik gaan ersonen oeken bij figuren in Wie doet dat en hoe ge- doen een aantal mensen. In te plaats de „casting-director". 3ans Kemna, die overigens di- is van de toneelgroep „Pa lans komt met erg veel fo- namen van acteurs. Hij ziet acteurs spelen, want hij ;aa le toneelmanifestaties af. met die voorstellen naar aboeven. Paul beslist uitein- Maar als regisseur moet je ticenlng houden met acteurs, ibsurde eisen stellen, niet wil- rich vast aan een toneelgroep verbonden". „Keetje Tippel" is weer de tullen op Monique van der die bij de casting weer als aaar voren is gekomen. Zij rm goed die overgang van sge meisje naar de volwas- forden vrouw gestalte te kun- is geen sprake van voorin- aheid van Paul ten opzichte mique? oluut niet, integendeel, zou zeggen. Hij heeft alle mo nteurs en actrices getest. Bij kaaien van de opname kwam gewoon als beste naar vo- helemaal rustig houden, want hij heeft erg veel aan de filmmuziek verdiend. Die kritiek is ontstaan om dat ten onrechte de indruk is geves tigd, dat „Turks Fruit" miljoenen zou hebben opgeleverd. En dat is zeer zeker niet het geval geweest. Het grootste gedeelte van de recette is verdwenen naar de bioscopen zelf. En de kritiek van Metsers, dat Hauers de dagen van de „screen tests" niet uitbetaald heeft, vind ik ook misplaatst, omdat de acteurs naar de screentests komen met de idee een minimale investering te doen om daar later de vruchten van te plukken". Er is gepubliceerd, dat je met Fonds Rademakers naar Indonesië vertrekt voor de verfilming van de „Max Havelaar". „Dat is niet juist. Deze bericht geving is gebaseerd op 'n door Rade- Er zijn overigens zeer makers uitgegeven communiqué, waarin hij zegt, dat hij de voorberei- Gerard Soeteman: boeken Indonesië geschreven, waaruit blijkt dat wij toch cultureel zeer met van de „Max Havelaar". Dat bete kent, dat hij nog niet met de came ra op de rug en de acteurs in het vliegtuig naar Indonesië gaat om te filmen. Nee, hij rondt nu met de In- •on en Hella Haasse. Op een gege ten ogenblik kwam Rademakers bij ne en zei: „Voel Je iets voor de verfilming van de Max Havelaar". Nu had ik dat boek altijd angst- doneslërs de besprekingen af om de vallig vermeden en ik ben het als een listiek. Hij kent het klappen zweep". Word je niet afgeschrikt door de geringe successen (Mira uitgezon derd) van Rademakers? „Nee, dat schrikt mij helemaal niet af. Rademakers is nu eenmaal een andere filmer dan Paul Verhoe- jegens de Max Havelaar ven en 't duo Pim en Wim. Hij heeft staan? „Makkers staakt uw wild geraas". Het Mes" en andere films gemaakt, film te gaan maken. Want de film zal razende gaan lezen. Ik vond Multa- die toch niet geheel onopgemerkt zijn iedereen dit boek op de verkeerde tull altijd enorm waigelijk. Eerlijk- gebleven. Rademakers maakt artis- heidshalve dient wel gezegd, dat ik tieke fUms primair m de lite- ook met Paul Verhoeven plannen ralre sfeer uggen. Hij heeft tenslotte achter de beweegredenen van Mul- ^ugQ claus sce_ tatuli idJken> aanleiding zijn ge- geheel „op locatie in Indonsië worden opgenomen. Die onderne ming zal ook zeer veel geld vergen, Ik heb een afspraak met Rob Hauer, dat ik tot het einde ter beschikking sta pel". Als daarna Rademakers die film wil realiseren, dan zal ik waar schijnlijk op langere termijn naa: Indonesië gaan om de locaties te be had een film in Indonesië te maken, de opnamen Het is buitengewoon fascinerend: er .Keetje Tip- komen aspecten van de Nederlan ders naar boven, die we altijd angst vallig weggeborgen hebben". Hoe narioschrijver samengewerkt. Rade- weest tot het schrijven van het boek. makers gaat. alvorens de Max Ha- Men heeft op die leeftijd geen begrip velaar te verfilmen, eerst het toneel- J j" *-«*-«* stuk „Vrijdag", door hemzelf en Hugo die procedure precies ge- zoeken. Maar het is niet noodzake- &aan» Rademakers zocht contact lijk. Want de regisseur ter plaatse met j°u? beslist uiteindelijk over de inhoud i het verloop van de film en niiet de scenarioschrijver op zijn zolderka mertje driehoog-achter. Ik verbaas me er overigens wel over dat er in Nederland een neiging bestaat het king met een Indonesische scenario- koloniale verleden als iets abjects schrijver, die Dharmaja Sarjana heet. „Ja hij belde me op. Hij had overi gens al de beschikking over een Indonesisch scenario. Het scenario voor de Max Havelaar zal dus door mij worden gemaakt in naar de achtergrond te schuiven. Nu is dit verleden niet iets trots op te zijn, maar er is ook dien heeft hij geen reden het zo weg te trappen, taires gemaakt Het is een man, die een aantal films in Indonesië heeft gemaakt. Boven- aantal doumen- is in de jour na- AMSTERDAM In Amsterdam is (Brecht) een 'De t :8-jarige leeftijd overleden de ac- renlang speelde zij i het volkstoneel ADVERTENTIE trice Aaf Bouber. Mevrouw Bouber- Herman Bouber, moeilijkheden ontstaan bij io van Keetje Tippel? toe zyn er wel geweest. Het dure produktie van rond de flJoen gulden. Daarom moe- producent, de regisseur en de Schrijver zo weinig mogelijk tabouwen. Er gaat, tenslotte in zitten, bovendien zijn de fe van Verhoeven en het geld taer ermee gemoeid. Je moet alle drie achter het eind- staan". wordt verweten een zaken- Metsers) en een schobbe- tar van Otterloo) te zijn. kritiek vind ik volkomen ten Mijn ervaringen met Hau- correct. Rogier moet zich WA Ten Hoopen overleed in het Anton dat zonder subsidie speelde met stuk- Hendrik Gerhardhuis in de hoofd- ken die door andere gezelschappen stad, waar zij sinds 1 december 1961 niet op het repertoire werden geno- verbleef. Zij had vorige week vrijdag een beroerte gekregen. Aaf Bouber, echtgenote van Herman films (Bleke Bet, De Jantjes, Va- Bouber, is bekend geworden door dertje Langbeen) vertolkte zij meest- haar rollen in toneelstukken als "De al de rol van volksvrouw uit de Jor- Jantjes" "Op hoop van Zegen" "Zee- daan. „Moeder Courage" Aaf Bouber geboren op 17 oktober 1885 in Hoorn, heeft na een periode als korlste in Carré achtereenvolgens gespeeld bij de gezelschappen van Jo- han Steenbergen, Colnot en Poons, Louis Bouwmeester jr en bij de re vue Henri ter Hall. Daarna kwam zij bij het gezelschap Bouber en Sluy- ters, dat later het gezelschap Bouber werd. Van 1952 tot 1957 speelde zij bij Zangeres cte Nederlandse Comedie, toneelver- Hugh eniging NNTG en Ouck. Samen met e- haar man werd zij onderscheiden, met de zilveren legpenning van de stad Amsterdam. Nancy Sinatra heeft dochter LOS ANGELES Nancy Sinatra en haar Lambert hebben een dochtertj' Het is hun eerste kind en het eer ste kleinkind van Frank Sinatra. De baby woog bijna acht pond. Zij heeft de namen gekregen van Angela Jennifer. DSC vertrekt de Claus van een filmscenario voor zien, verfilmen. Dat hij niet veel commerciële successen heeft geboekt is voor mij geen criterium". WEERSTAND He je een idee, hoe die „Ja, het komt gewoon .omdat bijna NEDERLAND I 18.35 18.45 18.55 19.05 20.00 20.21 22.45 23.00 23.25 Buiten spelen, tv-programma voor ouders (NOS/NOT) Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) Waar of niet waar, spelprogramma (NCRV) Journaal (NOS) The Eddy Go Roundshow (NCRV) In dit muzikale programma treden onder vele ande ren op The Three Degrees. Politierapport, tv-serie (NCRV) Hier en Nu, waarin gesprek met de minister-president (NCRV) Vroomheid in hout en steen, documentaireserie (NCRV Uit de Kunst (NOS) Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De Waltons, tv-serie (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Alles of niets, spelprogramma (slot) (TROS) 21.10 Het bewogen leven van Baron von der Trenck, tv-serie (TROS) 22.15 Wereld op wielen (TROS) In deze aflevering wordt de Toyata Celia S.T. getoond in combinatie met vjjf verschillende test-carvansRol ler Raphael 202, Kip Goldstream 365, Eifelland 380 S, Knaus Jes 380 Q en de Sport 375 DB. Voorts een slip demonstratie en aandacht voor rijvaardigheidseisen van militairen. 22.55 Cuba: geloof, kerk en revolutie (IKOR) 23.45 Journaal (NOS) Een midweekend met twee bui tenlandse aankopen die er tus senuit sprongenwoensdag avond bij de NOS het Engelse tv-spel „Een handvol Hallelu ja", donderdagavond bij de VPRO de Italiaanse speelfilm „Moord op de voorpagina". Het eerstgenoemde tv-spel was ge schreven door Colin Welland, over wie het verplicht is te zeggen, dat hij vroeger een van de agenten in Z-cars was. maar die zich sindsdien vooral ontwikkeld heeft als tv-spel- schrijver van hoge klasse. Een jaartje geleden zag ik in Lon den de toneelbewerking van zijn tv-spel „Say goodnight to grandma", dat we als tv-spel al op het scherm hadden ge zien. Ook daarin speelde hij de hoofdrol, en het toneelstuk had al evenveel succes als het tv- spel. In „Een handvol halleluja" speelde hij zelf niet mee. Ik vond het overigens van minde re kwaliteit dan de tv-spelen die we de afgelopen jaren van hem gezien hebben, maar dan spreek ik wel verhoudingsge wijs: geen rapportcijfer 9 of 9.5. maar rapportcijfer 8. Een zelfde cijfer zou ik willen toe- kermen aan „Moord op de voorpagina" van Marco Belloc- chio, een zeer recente politiek maatschappelijke thriller van deze regisseur, van wie de VPRO de films „Vuist in de zak" en „China is nabij" uit zond. Een soort wijn van het huis dus, die geen krans be hoeft. Ik kreeg wel sterk de indruk dat Belloohio zich de gang van zaken op een krant anders voorstelt dan de werkelijkheid is. al wil ik ook graag de mo gelijkheid openhouden, dat Ita liaanse kranten heel anders opereren dan de Nederlandse. Eigenlijk was het Jammer dat Bellocchio dat goedkope ele ment had ingelast. Natuurlijk wordt er in de „Hogere poli tiek" gemanipuleerd met het nieuws en de feiten, zeker in een zwakbegaafd land als Ita lië, en natuurlijk speelt die Italiaanse politie dikwijls onder een hoedje met zowel de gewo ne als de politieke onderwereld, maar even natuurlijk worden lustmoorden en andere moor den ook wel eens gepleegd door linkse opstandige druggebrui kers, en niet alleen door debie le en mesjoggene schoolcon- cierges. Toen de concierge in het begin van de film al we- demd de voorruit van dat Fiat- je stuksloeg wist ik al dat hij de moord gepleegd had. Want ik ken m'n Cannon en m'n Ironside. Toch week Bellocchio nog °ven van het vertrouwde patroon af door de hoofdredacteur niet tijdig tot inkeer te laten komen, en door de valselijk beschul digde linkse oproerkraaier niet bijtijds vrijuit te laten gaan Althans niet zichtbaar in de film. Wel natuurlijk moreel te genover de kijkers, die hij im mers „de werkelijke gang van zaken" had voorgeschoteld En dam was er bij de VPRO ook nog een goed geslaagd protret van minister van financiën dr. W. F. Duisenberg. Ze aagen hem met zijn kinderen op een „snipperjacht" (zoals dat in de vorige eeuw nog heette), in de Kamer, in het Catshuis, in zijn ministerie, in zijn auto, en elke woensdagmiddag lunchend met Zijlstra. De minister verzekerde dat zijn macht heel beperkt was, maar dat het ambt hem had aange trokken omdat Je dan bij de dingen betrokken bent, en midden in het spinneweb zit (als spin zal hij bedoeld heb ben. niet als vlieg), over het medebeslissen van studenten inzake de leerstof en de hoog leraar, zei hij dat studenten eerst moesten leren meebeslis sen over zaken waarvan zij de draagwijdte nog niet konden overzien. Beslissen is geen spel letje, voegde hij er aan toe. „U zegt 't", zei Netty Rosenfeld. „Ik denk 't, en ik zeg wat ik denk", repliceerde de minister. Door Nico Scheepmaker 8.20 Uitzending van de Katholieke Volks Partij. VPRO: plank, programm 19.30 Instemmen (S) Plaatvaeria. 11.30 (S) Weg- n: amusementsprogramma met 11-55 Mededelingen. 12.16 Over- portgebied. 12.26 Mededelingen t.b.v. .00 Reisoogst. toeristisch magazine. 22.25 Overweging, meditatie. 22.30 -s. 22.40 (S) Hits. 23.55-24.00 18.00 (S) Grammofoonplaten. 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenning: HILVERSUM III 13.45 (S) De Badmeesterrevue, geva rieerd programma. 15.00 (S) Als dat zou kunnen: verzoekplatenprogramma achtergronden op verwarring, strijd 20.00 Nieuws. 20.05 Vandaag dit, i APELDOORN (ANP) In gezel schap van zijn vrouw Barbara heeft de Amerikaanse astronaut Richard Gordon die in 1969 deel uitmaakte van de bemanning van de Apollo 12, een bezoek gebracht aan het vliegveld Teuge tussen Apeldoorn en Deventer. Gordon Landoe er met een klein chartervliegtuigje. Hij is op uitnodiging van de luchtvaart maatschappij Transavia in ons land. Toen hij hoorde dat de vliegclub Teuge vandaag 40 Jaar bestaat, vond hij het leuk om daar geluk wensen te gaan aanbieden. Gordon werd door de vliegclub benoemd tot ere-lid. DEN HAAG De Dutch Swing College band vertrekt 2 Juni voor 'n derde tournee door Australië en Nieuw Zeeland. In twaalf dagen tU'd zullen elf concerten worden gege- 2335 Muziek ven. 20.15 (S( Nova Zembla FM (vervolg). NOS: 20.50 Den Haag daag. VARA: 21.00 (S) Omroeporkest NCRV: 7.02 (S) Drie op je boterham: Klaar wakker. 8.02 (S) Drie op Je bo terham: Pers Vers. 9.03 Tot Uw dienst: klassieke muziek op uw ver- 10.03 Muziek bij de koffie. (S) Drie tussen de middag: Los 14.03 (S) Elpee pop. 15.03 (S) operaconcert. In de .40-21.50 Theater- en fLlmuleuws. 22.40 (S) De Staalkaart. 20.02 (S) Gevolmachtigd: verzoekpla- - (S) VPRO-Vrijdag- arleerde lichte mu- plaatbësprekingen(22.55 Me dedelingen). KRO: 2.02-7.00 Nacht- Nederland I- 18.00 (K) Nieuws uit Noordrijn-West - falen. 18.10 (K) George, TV-serle. 18.40 (K) Aktualiteiten. 19.20 (K) Klein TV-Spel. 19 45 (K) Unsere Zu- schauer möchten wissen 20.00 (K) Journaal en weeroverziclit. 20.15 (K) Baisérs volés, Fraaise speelfilm. 21.45 (K) Verkeersprogramma. 21.50 (K) jBonn. 22.15 (K) Jour- ZATERDAG 25 MEI 1974 HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Z.O.: gevarieerd NOS: 16.00 (K) Journ. VARA: 16.0(2 (K) Jong geleerd, oud gedaan: faml- lleprogramma. TELEAC: 17.3018.00 (K) Flexibele schoo' les 0. NOS: 18.45 (K) Ti-ta-tovenaar. 18.55 (K) Journ. VARA: 19.05 (K) Coronation Street, tv-serie. NOS: 20.00 (K) Journ. dag; 9.35 Waterstanden.) 10.30 (S) deze VARA: 20.20 (K) De Onedin Lijn. 22.00 (K) De Ombudsman. NOS: 22.50—22.55 (K) Journ. weerbericht. 22.30 (K) Jaider, Haan. VARA's zaterdagmiddagcafé. Jager, tv-spel. 24.00 (K) NOS: 14.45 (S) NOS-Jazz-Michiel de Ruyter. 15.10 Programma voor bui- Nederland II— tenlandse werknemers, 18.25 (Z/W) Vater der Klamotte, een briefkaart op de in Milden, tv-film. 23.05 (K) Jour- (S) Voor de kinderen. 10.30 Nieuws, week. Waar gebeurd. 22.35 22.40 (K) Journ. KRO. NCRV: 22.45—22.50 Het lied

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5