Rijnsburgse brandweer viert haar Lisse heeft gouden feest jachthaven J Koudekerk veel (64 pet.) uitgaande forensen Jubileum en afscheid van commandant Van der Gugten Brandweer Leiden krijgt blusboot GROEI VAN KOUDEKERK J AFREMMEN Spaanse pianist in Hot House' TER LEEDE ZONDER SJOERD BOOT Toespraken Aantal inwoners van Koudekerk groeide van 1960 tot 1970 met meer dan 60% VRIJDAG 24 MEI 1» Leiderdorpsa Postduiven Verenj#, "De Rijnklievers" Wedvlucht vaaj Noyon, afstand 305 km. In conoot 401 oude duiven. Gelost om 7.00 met O.Z.O. wind. Uitslag: i. Ouwerkerk, 2. Gebr. Kok, 3, 4 en' Gebr. Kok, 6. A. v. d. Dop 7 d. Dop, 8. Gebr Kok, 9. A. Dubb laar 10. M. Jongeleen. L.P.V. "Columba" Uitslag van wedvlucht vanuit Noyon. Afst. D, punt 305,745 km. In concours 137 do ven. Aankomst le prijsduif, herl tot het nulpunt 10.58.26 met lossin om 7 uur. Uitslag 1. 2. 3. 7, 8 K v, den Berg, 4, 9 P. Landesbergen 51 E. van Duyn 6 J. Rozier 10 H K* tenis. L.P.V. "De Vriendenclub". Uusl van de wedvlucht Noyon. Er wan 351 duiven in concours deze wen] gelost om 7 uur met z.o. wind. 0 slag: 1. J. v. Seggelen, 2. CombVe brief, 3. T. Gijsman. 4. Comb. V? brief, 5. W. Vijlbrief, 6. Jac. Sie 7 J. Gijsman, 8. W. Vijlbrief 9, Knijnenburg 10. J v. Seggelen. LEIDEN Burgemeester en houders zullen de raad voorstel! f 50.000 beschikbaar te stellen v< de aankoop van een blusboot, die brandweer in een waterrijke g als Leiden nodig heeft Verder f20.000 nodig voor de vervanging aanschaffing van portofoons. De huisdrukkerij van het stad! is uit haar jasje gegroeid. B. en willen de drukkerij verplaatsen de kluisruimte. Hiermee is f 85.000 moeid. Ook is nieuwe apparab u nodig. B. en W. zullen deze kredl j ten aan de raad vragen LEIDEN Het Leids Politie! rt ziekgezelschap heeft gisteren een in Zaltbommel gehouden c« cours een eerste prijs behaald. Leidse gezelschap kwam uit ir categorie brassband vaandel deling). Met het verplichte numi "Prometheus Unbound", werd punten behaald en met hot kei (d nummer "Othello", 141 punten.' totale aantal van 289 punten i voldoende om de eerste prijs in wacht te slepen. KOUDEKERK De zete ling in Koudekerkse raad is nu zo, dat de PvdA één stoel mag be it ten bij de maandelijkse vergada d gen. PvdA-raadslid is nu Jan der gem, waterbouwkundige en zaam bij Provinciale Waterstie* Fred Kimpel, die in Leiden werkt hoofd van een BLO-school selijk bekend staat als voorzitter|iei de zwem- en poloclub, staat t op de PvdA-verkiezingslijst. Het is de bedoeling dat de Pn ra fractie wordt uitgebreid met één tel, en als alle verwachtingen de partij uitkomen, dan zal Kimpel die plaats wel gaan beze®ij| De andere namen op de lijst i Molleman, (socioloog, lid partijr^Eü PvdA, kandidaat Tweede voor zijn partij): Meiny Fok-ü (initiatiefneemster voor Stoplicht die in Koudekerk tot toe veel succes boekte), Wim la vaar, Truus Langejans, Chrl« I kenbrak, Lies de Vreeze-Beun, J de Jong en Eibert Mester. Het programma van de PvdA Koudekerk vermeldt als eerste P het "democratisch functioneren het bestuur". Als tweede punt genoemd "huisvesting en ruimte i; beleid", waarbij men de wens spreekt dat de gemeente minder moet gaan groeien dan in het )c ste verleden het geval was. De ningbouw wil men afstemmen oi behoefte van de plaatselijke bet ?r; king, en men wil de doorstron bevorderen. Voorts zou m< derzoek willen Instellen naar wenselijkheid van renovatie M tering van het oude woningbestal Als eerste punt onder het N j "Verkeer en vervoer" noemt "...waar mogelijk woonstraten "I gen in speelstraten zonder d< gaand verkeer". Verder zou men openbaar vervoer in de gem« willen bevorderen, waardoor Kou kerk iets beter bereikbaar 2 nen worden. Een opsomming van wensen zéér kort bestek die - aldus de Pi - een duidelijk doel voor ogen ben: het ontstaan en handh» van een sociaal en gezond leefmir in Koudekerk aan den Rijn. pen (bijvoorbeeld het bedrilfl ven) vaak groter is naarm het aantal functies, voor hen vervult ook groter is1 nen, werken, winkelen). In del dige situatie bijvoorbeeld heeft grootste gedeelte van de in Kou kerk werkende bevolking f11 juist dat wérk, geen andere re!'1 met de gemeente, terwijl in t0! mende mate het politiek- en enigingsleven wordt beheerst mensen voor wie Koudekerk vo» melljk als woonplaats functioneer Globaal is het mogelijk drie the* .|J( tische opstellingen te noemen: a. autonome ontwikkeling vwlit$ functies (geen uitgesproken won b. een beleid gericht op I ving van de huidige verhoudt c. een beleid gericht op een king van de functiescheiding^ vordering ken en wo iuncuescneiu"j& a i de integratie van1 a Door Cees Combee Foto Jan Holvast Het vijftigjarig bestaan van de Vijwillige Brandweer Rijnsburg. Brandweercommandant Cor van der Gugten was vijftig jaar lid en verliet de actieve dienst. Als nieuwe commandant werd Joh. v. d. Gugten geïnstalleerd en tot onder-commandant Wim van der Gugten (de eerste geen, de twee de wel een zoon van de scheidende commandant) De brandwachten De Haan, Lindhout. Van Vliet. Prins, Van Eg- mond en De Mare waren 12\i> jaar in Er werd een nieuwe brand weerauto in gebruik genomen. Burgemeester B. H. Koomans kon 's middags vele genodigden in het fraaie Rijnsburgse raadhuis begroe ten: burgemeesters, topfunctionaris sen uit het brandweerwezen, com mandanten van de korpsen uit de Kring Duinstreek, de wethouders en vele raadsleden. "De Rijnsburgse vrijwillige brandweer heeft zich we ten be ontplooien tot één van de meest gevreesde korpsen van de Kring Duinstreek en zelfs van ons land", zei de eerste burger, die ver der enige hoogtepunten uit de ge schiedenis van het korps belichtte. LEIDEN De Spaanse pianist Tete Montoliu geeft vanavond een concert in de benedenzaal van de Jazz-zolder Hot House (Rapenburg 24). Ferdinand Povel zal hem op te nor-sax en fluit begeleiden. Aanvang van dit speciale concert: 22.00 uur. OEGSTGEEST A.s. dinsdag wordt in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest van 16.00 tot 18.00 uur. een afscheidsreceptie gehouden voor administrateur A. P. Oosthoek, die in verband met heb bereiken van de 65-jarige leeftijd zijn werkzaamhe den zal beëindigen. Zich tot commandant Cor van der Gugten richtende stelde Koomans. diat deze zich in de 50 jaar, dat hij nu deel uitmaakt van de brandweer heeft leren kennen als een fantas tisch commandant, die over een aan geboren leiderschap beschikte. Hij dankte de scheidende Van der Gugten voor alles wat hij in die vijftig jaar in het belang van de brandweer en de gemeenschap heeft gedaan. Het geschenk van de gemeente bij dit ju bileum en afscheid was een wand bord van Gouds aardewerk met als beeld de brandweergarage en daarvoor de brandweerauto's. Uit naam van de in het ziekenhuis ver toevende ereburger D. C. v. d. Vij- ver zegde hij Van der Gugten het boek "1000 jaar Rijnsburg" toe, dat dit najaar zal verschijnen en als grootste verrassing deelde hij mede. dat koningin Juliana de scheidende commandant bij bevodering de gou den eremedaille verbonden aan do Orde van Oranje Nassau had toege kend. De zilveren medaille ontving hij bij het veertigjarig jubileum. Ook mocht Koomans aan Van der Gug ten nog de erespeld van de Konink lijke Nederlandse Brandweer aan bieden. Met enige waarderende woorden installeerde hij commandant Joh. v d. Gugten en ondercommandant W. v. d. Gugten en aan de brandwach ten die er een periode van 12V- jaar trouwe dienst op hebben zitten over handigde burgemeester Koomans het kruis van verdienste en een oor konde. De dames van de brandweer lieden werden niet vergeten. Zij ont vingen voor hun steun fraaie bloe men en vriendelijke woorden van de eerste burger Uit handen van Rijnsburgs burgemeester B. H. Koomans ontving de scheidende brandweercom mandant Van der Gugten een fraai wandbord, waarop de brandweer gar age en het -materieel is te zien. Handbal Het Nederlandse Handbal Verbond heeft zijn 75.000- 6te lid kunnen inschrijven. Het is Eddie Baart, een junior uit Terneu- Voetbal Haiti heeft gisteravond in Deventer voor 5000 toeschouwers met 10 gewonnen van Go Ahead Eagles. Emanuel Sanon scoorde het beslissende doelpunt een kwartier voor tijd. SASSENHEIM/NOORD WIJK Ter Leede zal het 't nieuwe seizoen zonder zijn beste speler Sjoerd Boot moeten doen. De in Warmond wo nende speler, die zowel als verdedi ger. middenvelder en aanvaller heeft gespeeld, zal in het nieuwe seizoen voor zaterdag-eersteklasser Noord wijk uitkomen. "Ik wil", argu menteert Boot zijn overgang, "graag in de eerste klasse blijven spelen. Ik heb daarbij voor Noord- wijk gekozen omdat het spelen op zaterdag mijn voorkeur heeft boven het spelen op zondag. Ook al in ver band met mijn studie. Zou ik naar bijvoorbeeld UVS zijn overgegaan (hoofdklasse amateurvoetbal en dichter bij Warmond) dan was ik teveel tijd kwijt geweest". Noord wij kt dat in het recente verleden ook reeds Ben Barten en Cor Vreugdenhil van het nu naar de tweede klasse gedegradeerde Ter Leede zag overkomen, verwacht in Boot een "zeer bruikbare verster- Hoofdklasse waterpolo in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Za terdagavond wordt in De Dillen 'n waiterpolo-toernooi gespeeld, waar aan uitsluitend hoofdklassers deel nemen. De (hernieuwde) confronta tie van AZC met toekomstige tegen standers begint om 18.00 uur. De Alphenaren komen in het water te gen Neptunus Arnhem, De Meeu wen (Amsterdam) en Zian Vitesse (Den Haag). Van waardering getuigende zeer korte toespraken tot het jubilerende korps en de eveneens jubilerende en scheidende commandant Cor van der Gugten werden uitgesproken door de Wassenaarse commandant H. de Graaf, die de tolk was van de korps- sen uit de Duinstreek, de comman dant van de Duitse partnergemeente Hüttental Ernst Klaes, Teun Kralt namens de gemeenteraad en Joh. v. d. Gugten. de nieuwe comman dant van de Rijnsburgse brandweer. Hun toespraken gingen vergezeld van geschenken. Zeer ingenomen was het echtpaar Van der Gugten met de vazen en pul van Gouds aardewerk, die het van het korps ontving. Ten slotte sprak de scheidende comman dant Cor van der Gugten een van waardering getuigend afscheidswoord, waarin hij vooral de korpsleden be dankte voor hun vriendschap, trouw en toewijding. Toen begaf iedereen zich naar het bordes van het raadhuis om daar het défilé van brandweerauto's, aange boden door de Kring Duinstreek, ga de te slaan. Daarna volgde een zeer drukbezochte receptie. Zeer velen uit de Rijnsburgse gemeenschap kwa men Cor van der Gugten en de le den van het vrijwillige brandweer korps gelukwensen. In de avond uren volgde nog een feestdiner voor de korpsleden met hun dames. Ter gelegenheid van het gouden Ju bileum is een keurig verzorgd boekje verschenen met als titel „Vijftig Jaar brandweer Rijnsburg". Het werd ge schreven door het korpsMd J. M. van Egmond. Hij blijkt een goed ge schiedschrijver te zijn. De veelal droge stof heeft hij op een manier verwoord, die beslist tot lezen noopt. Talrijke foto's uit het verleden en het heden verluchten het geheel. De uitgave werd verzorgd door Druk kerij Verhagen, die er typografisch iets fraais van heeft weten te ma ken. Alle genodigden ontvingen zo'n boekje. Voor de burgerij is het bij de Vrijwillige Brandweer Rijnsburg te verkrijgen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De werkelijke ontwikke ling van Koudekerk in de achterliggende periode is er een geiveest van een relatief sterke groei van het aantal inwoners èn van het aantal arbeidsplaatsen. Koudekerk kende tussen 1960 en 1970 een bevolkingstoe name van 61 procent, die grotendeels het gevolg is geweest van vestigingsoverschotten, vooral met Leiden en Den Haag. De indruk, dat de gemeente daardoor het karakter heeft ver kregen van een forensenplaats met een sterk dominerende woonfunctie is echter ten dele onjuist. In dezelfde periode ivas er een groei van het aantal ar beidsplaatsen. dat ongeveer in dezelfde orde van grootte ligt. Alleen al in de industriële bedrijven nam het aantal arbeids plaatsen in deze periode toe met ongeveer driehonderd ofwel zeventig procent. De afname van het aantal arbeidsplaatsen in de landbouw was gering. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Koudekerk heeft dagelijks een uitgaande forensenstroom van ongeveer 800 dorpsbewo ners. Dat betekent, dat circa tweederde van de beroepsbevol king haar boterham over de gemeentegrenzen verdient. Even eens komt er dagelijks een even grote stroom werkforensen de gemeente binnen om tweederde van de arbeidsplaatsen te be zetten. Aldus het instituut Stad en Land schap in het structuurplan van Kou dekerk. De woonforensen behoren groten deels tot de midden- en hogere socia le beroepsgroepen. Exacte gege vens over hun werkgemeenten zijn nog niet bekend. Maar men neemt aan. dat het merendeel in de agglo meraties van de randstad werkzaam is (Leiden. Den Haag). Verreweg 't grootste gedeelte gaat met de auto naar zyn werk. De binnenkomen de werkforensen werken voor het me rendeel in de op het industrieterrein Hoogewaard gevestigde bedrijven. In de periode van 1960—1970 ts de groei van het aantal arbeidsplaatsen in de hele Rijnstreek negatief ge weest. Tegenover een afname van dertienhonderd plaatsen, stond ech ter voor Koudekerk een groei van driehonderd arbeidsplaatsen. De ach teruitgang vond voornamelijk plaat? in de Leidse industrie. Woonfunctie Zowel Koudekerk als Hazerswoude hebben een duidelijke woonfunctie. In tegenstelling tot vele "echte" fo rensengemeenten hebben beide dor pen echter ook een sterk ge groeide werkfunctie, alleen niet voor de inwoners. Deze ontwikkeling, die tendeert in ie richting van een situatie, die om schreven kan worden met "wie er woont werkt er niet en wie er werkt woont er niet", heeft zich in de ach terliggende tien Jaar over het hele land voorgedaan en Is niet typisch voor Koudekerk. Wel is de ontwikke ling hier verscherpt opgetreden. Overigens moet in aanmerking wor den genomen, dat een deel van de fo rensen (zowel woon- als werkforen sen) besrtaat uit zogenaamde „pseu. do-forensen". Dat zijn mensen, die bij het afleggen van de woon-werk- nfstand een gemeentegrens passeren •naar toch zeer dicht bij hun werk zitten. De toenemende bedrijvigheid, langs de Oude Rijn—Hoogewaard. Alphen-west, Hazerswoude. indu strieterrein Zoeterwoude, werkt in eder geval het interne forensisme in de Rijnstreek in de hand. De vraag is echter of de mate van deze uitwis seling van woon-werkrelaties zoals deze thans bestaat in Koudekerk en die mogelijk in de toekomst nog gro ter wordt, wel gewenst ls. In dit verband wordt opgemerkt, dat de gemeente tot dusver weinig heeft kunnen doen aan de huisvesting van woonforensen, vooral omdat de om vang van de beschikbaar gest,lde contingenten voor de sociale wo ningbouw het opbouwen van een evenwicht in de woon-werksituatie verhinderde. Dure huizen Het sterk toegenomen woonforensis- me is deels een gevolg van het bou wen van relatief grote aantallen wo ningen in de duurdere prijsklassen. Een en ander heeft in het algemeen gunstige gevolgen gehad t.a.v. het aantal voorzieningen en het niveau daarvan en de betrekkelijke ruime en geschakeerde opzet van het woon- milieu binnen de gemeente. De door de omvangrijke dagelijk se in- en outflow veroorzaakte ver- keersproduktie heeft binnen de ge meente (brug. Dorpsstraat. Hooge waard) geleid tot het ontstaan van moeilijke verkeerssituaties en daar buiten (Rijndijk, stadscentra) mede de problemen vergroot. Gesteld kan worden, dat de be trokkenheid van individuen en groe- RIJNSBURG Eén ding staat onomstotelijk vast. De Rijnsburgers weten hun vierdagen wel te vieren. Bovendien is het leuke in deze hechte gemeenschap, dat de gehele bevolking meeleeft Heel duidelijk kon men dat woensdag waarnemen toen de brandweer zijn gloriedag beleefde De vlaggen hingen uit en sirenegeloei van brandweerauto's uit de Kring Duinstreek gaven ge stalte aan dit feest, waarvan het Rijnsburgse raadhuis het middelpunt was. De brandweer had nogal wat te vieren. LISSE Zes moeizame jaren zijn er voorafgeaan aan de realisering van een jachthaven. Maar woensdagmiddag kon de watersportvereniging "Uitermeer" haar geluk niet op. Toen immers stelde burgemeester Berends de jachthaven aan de uit monding van de Greveldingen in de Ringvaart in gebruik. Drs. Berends voer met een jacht naar een lint, het laatste "obstakel" in de haven, dat hij doorknipte. Sirenes begonnen na deze hande ling te loeien en honderden lucht ballonnen gingen de lucht in. Toen burgemeester Berends voet aan wal had gezet hetgeen hem beter afging dan zijn voorganger, die in het water plompte zei hij, dat het hem een bijzondere vreug de was op deze stralende avond de jachthaven te mogen openen. Hij wilde er geen lang verhaal van ma ken. De vele moeilijkheden die over wonnen moesten worden in de ach ter liggende jaren ging het vanaf 1973 ineens vlot. „De gemeente heeft vertrouwen in het bestuursbeleid door voor een periode van 20 Jaar de gevraag de gronden beschikbaar te stellen". Hij had respect voor de moed die 't bestuur bezat om ondanks alles door te zetten. Voorzitter Spaargaren van "Uiter meer". was dankbaar voor de mede werking, die van vele zijden onder-? vonden werd. "We zijn maar een groepje eenvoudige mensen, aan wie het gemeentebestuur toch het ver trouwen schenken wil. Spaargaren zei voorts, dat er van een "spa in de grond steken" niet veel terecht ge komen was, want de grond bleek heel iets anders dan grond te zijn. "De aannemers Van der Kolk en de architect hebben met een voor beeldige kalmte en rust alles opge vat en hebben onverzettelijk door gewerkt tot het eindresultaat van nu bereikt is. Hij droeg de Jachtha ven, die hjj „de parel van Lisse" noemde, aan de Jachthavenbezitters Hierna werd een rondgang door de jachthaven gemaakt, waarbij de vrolijke tonen van "Trou moet Blycken" er een echt feestelijk ge beuren van maakte, terwijl de show van de majoretten van "TME" zeer in de smaak vieL VALKENBURG Door reserve-kapitein M. Vlug, voorzitter van de vereniging van oud-strijders van het voormalig vierde regiment infanteristen, werd gisteren een krans gelegd bij de graven voor de gevallenen tijdens de Tweede Wereldoorlog. In de Hervormde Kerk van Valkeiiburg werd een herdenkingsdienst gehouden, waaraan door de chr. gemengde zangvereniging Advendo werd meegewerkt. Leg er-aalmoezenier Jonker uit Den Haag sprak een begroetingswoord en ver zorgde de liturgie. Ds D. Veldkamp uit Den Haag, tijdens de oorlogsdagen predikant in Valkenburg hield een herdenkingspredikatie. Na de dienst werd in het vliegkamp Valkenburg een bijeenkomst gehouden. Daarna werd vertrokken naar de erebegraafplaats. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4